W. L. Kri, stelijn uit Renesse ik" iVdllllluad lK Weet je nog wel, ouwetje... Financiële verhoudingswet is zeer gunstig voor Bruinisse deurloo i mode ak Irciiirliiloci T irAAr Ta tiafmit*1 i KAPPA sweatshirts 49,- „Ik kan de hele dag in het gebergte naar een mineraal zoeken zonder dat ik wat vind Ombuigingen kunnen worden teruggenomen 5 ALMELO - De ekonomische politie rechter in Almelo, mr. H. P, Talsma, heeft donderdag de vestigingen van de witte prijzen nal in Almelo en Hen gelo veroordeeld tot geldboetes van elk 5.000,- gulden (waarvan de helft voorwaardelijk) wegens het verkopen van volle en halfvolle melk onder de vastgestelde minimumprijs. Officier Van justitie B. van der Lugt had on voorwaardelijke boetes van 7500 gul den geëist UTRECHT - De FNV-ambtenaren bond Abva/Kabo gaat volgende week de postbezorging in ons land lamleg- gen. De aktie begint maandag in U- trecht, en het is de bedoeling dat in drie dagen tijd het hele postverkeer stil ligt, door stakingen bij niet nader ge noemde vitale onderdelen der poste rijen, zo heeft een woordvoerder van de Abva/Kabo in Utrecht d&nderdag desgevraagd meegedeeld. Advertentie VOOR AUTOSCHADE. MOET U BIJ AKKERDAAS ZIJN! Autobedrijf AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2, Noordgouwe Tel. 01112-1347 UTRECHT - Door de stiptheidsak- ties bij de Nederlandse Spoorwegen hadden vrijdagmorgen de treinen in het hele land maximaal tien minuten vertraging. Dat heeft een woordvoer der van NS gemeld. V IlUi y y t9 y Il^i V U Ui ^"*"4 Enkele maanden geledea werd Kristelijn opgeroepen voor een test, die hij naar eigen zeggen glansrijk doorstond. Hij moest schriftelijk vijftien vragen beantwoorden, alge mene vragen over de natuur. Enkele weken later kreeg hij te horen dat hij was uit geselekteerd voor een afleve ring. Eergisteren, woensdag 2 no vember, toog hij naar Hilversum voor een proefuitzending. Samen met de andere kandidaat, een Belgi sche jongeman, werd de loop van het programma doorgenomen. Zaterdag 19 november is de heuse opnamedag. Het aantal vragen aan de kandidaten bestaat uit twee delen: een deel alge mene kennis en een deel specialisa tie. Kristelijn heeft gesteenten en mi neralen als keuze-onderwerp opgege ven voor de uitzending op zondag 27 november. Zuid-Afrika Op een mooie herfstmiddag vertelt de heer Kristelijn in zijn woning te Renesse over zijn passie. „Als school jongen was ik al gefascineerd door steentjes. Tussen het grind kon je van die mooie vinden. En die interes se is altijd gebleven. Maar serieus werd het pas toen ik ging varen als machinist. In die tijd kwam ik in veel landen en in mijn verloftijd trok ik de bergen in. Daar vond ik mooie stenen, die ik mee naar huis nam. Tot ik een keer bij iemand thuis kwam, die een verzameling mineralen had. Daarvoor verzamelde ik alles te hooi en te gras, maar vanaf dat moment ging ik meer gericht werken", ver telt hij. In de vijftiger jaren voer hij gere geld naar Zuid-Afrika, waar hij op een dag een geoloog ontmoette. „We raakten bevriend en van hem leerde ik de stenen en de mineralen kennen. Bij hem heb ik een heleboel kennis opgedaan. Langzamerhand groeide mijn interesse uit tot een hele studie, want er bestaan zoveel verschillende soorten. Hij leerde me bijvoorbeeld een mineraal te herkennen aan het gewicht van de steen. Als je een steen ziet liggen dan schat je daar automa tisch een bepaald gewicht bij. Wan neer je de steen nu veel zwaarder of lichter is, dan weet je dat je iets bij zonders hebt gevonden", lichtte hij toe. Vakantie In bijna elke vakantie, die het echt paar Kristelijn in het buitenland doorbracht, ging de heer Kristelijn opzoek naar mineralen en dat tien tallen jaren lang. „Van te voren keek ik in een gids, welke gesteenten er in dat gebied ge vonden werden en met die gegevens, een paar beitels en een hamer ging ik op pad. Je weet van te voren natuur lijk wel een beetje waar je moet zoe ken, anders is het onbegonnen werk. Het spreekt ook vanzelf dat je in een steenachtige omgeving moet zoeken. Zo vind je kristallen in uitvloeiing gesteenten zoals basalten, diorieten diabasen en granieten. In het merg- gebied in Limburg en in de Ardennen (afzettingsgesteenten) liggen fossie len. Daarvan heb ik er ook een paar in mijn verzameling." Volgens de heer Kristelijn gaat el ke verzamelaar van gesteenten en mineralen in een steengroeve kijken. Tussen de brokken steen, het gruis en het afval valt best wat te vinden, dat de moeite waard is. Een beetje maz zel moet je natuurlijk ook hebben. Omdat hij bevriend was met de baas werd hij toegelaten tot een mijn in West-Duitsland, een plaats waar een verzamelaar normaliter niet mag ko men. „Je moet natuurlijk wel een beetje met beleid zoeken, want an ders wordt je weggeschopt. Uiter aard is ook je eigen veiligheid be langrijk. Als je op de bergwanden een duidelijk kleurverschil ziet in het gesteente, dan is dat een indicatie om verder te zoeken. Je begint met hakken in een natuurlijke scheur en van daaruit werk je steeds verder. Dat kleurverschil houdi trouwens niet in dat je wat vindt, maar dat geeft niet, want ik kan de hele dag zoeken en kijken 2onder dat ik iets vind. En vind je dan toch een steen, dan is je hele dag weer goed", aldus de ervaren verzamelaar. „Wat mij nu zo aantrekt in minera len, zijn de vorm en de kleur. Die zijn zo prachtig. En daar komt bij dat el ke steen een proces van miljoenen ja ren is. In de wereld bestaan 92 ele menten. Elke mineraal is gevormd uit één of meerdere elementen. Onze aarde is volledig opgebouwd uit die elementen. In wezen bestaat er ook geen verschil tussen gesteente en mi neralen. De mensen hebben die scheidslijn aangebracht. Maar je kan nooit zeggen, dat is een gesteente en dat is een mineraal. Dat verschil is niet langs een scherpe kantlijn te trekken." „De mensen zeggen dat ik er erg veel vanaf weet. Dat zal wel blijken tijdens de opname. Of ik de enige,ben - in Nederland metzo'n verzameling? Nee hoor, helemaal hi/eh Er zijn zo veel mensen, die een grote minera- lenverzameling hebben en nog wel veel mooier ook dan de mijne. Maar ik ben er trots op, dat ik bijna alles zelf heb gevonden en dat kan ieder een zeggen. In één zaak voer ik wel de ranglijst aan, ik zal ongetwijfeld de oudste zijn", lacht hij. BRUINISSE - Een lichtpuntje in de financiële duister nis. Zo omschrijft het Bruse kollege de invoering van de nieuwe Financiële Verhoudingswet, die naar zich laat aanzien in 1984 van kracht wordt. Zag het er naar uit, dat bij aanvaarding van de wet de gemeente Bruinisse 57.000,— financieel voordeel zou krijgen, nu blijkt dat de wet dusdanig is gewijzigd, dat dit voordeel 126.000,— is. Een behoorlijk lichtpunt derhalve, dat het onder meer mogelijk maakt de voorgenomen (en in de begrotingsbrief staande) ombuigingen meteen weer de goede kant kunnen worden omgebogen. De ingrepen om het aanvankelijk negatieve saldo om te zetten in een batig saldo waren: de reserve groot onderhoud aan openbare kleuter- en lagere school (een jaarpost) afvoeren 5.000,bespaarde rente voor een nieuwe zaalsportakkommodatie 16.628,23), geen reserve kweken voor het uitvoe ren van baggerwerken 10.000,—), schilderwerk aan wisselwoningen ten laste laten komen van het dienstjaar 1983 5.000,—), en het voor 1984 ge plande schilderwerk aan het voormalig gemeentehuis beschouwen als achter stallig onderhoud, ten laste komend van de saldi-reserve 12.000,—). Totaal leverde deze ombuigoperatie een bedrag op van 48.628,23. De Financiële Verhoudingswet bracht op de valreep dus uitkomst voor Bruinisse, omdat juist de klei nere gemeenten bij de jongste wijzi ging voordeel genieten. De ombui gingen konden niet alleen geheel worden teruggenomen, maar zelfs aangevuld met onder meer: een ren tebijschrijving van het bestem mingsplan West fase III 28.176,97), een restant-boekwaarde voor de aan leg van een speelweide in één keer af te schrijven (bijna 10.000,—) en een extra storting te doen ten gunste van de reserve verkoopresultaten wissel woningen 20.000,—). Het totaalbe drag dat ten laste komt van de Gewo ne Dienst komt hiermee op 111.499,05. De totale uitkering uit het gemeentefonds, gebaseerd op de ontwerp Financiële Verhoudingswet 1984 komt voor de gemeente Bruinis se op 2.262.876,30. Openbare Werken Onder het hoofdstuk Openbare Werken in de begrotingsbrief schrijft het kollege dat veel wensen helaas onvervuld zullen b'ijven, maar dat niettemin een werkbaar klimaat is overgebleven. Ook voor het komen de jaar denkt het kollege de beschik king te hebben over een aantal vrij willigers als aanvulling op het eigen personeel van de buitendienst. Met die werkzaamheden van vrijwilli gers kan deze dienst datgene realise ren wat de raad beoogt, hoewel het in de toekomst moeilijk zal worden om het bestaande voorzieningenpakket op peil te houden. Het materieel van gemeentewer ken verkeert in goede staat van on derhoud. Toch zijn er enkele machi nes die slijtageverschijnselen verto nen. Indien daartoe de financiële middelen aanwezig zijn zullen in de loop van het begrotingsjaar voorstel len worden gedaan om tot vervan ging waar nodig over te gaan. Havens Het jaar 1984 zal in het teken staan van de aanpassing van de havens. Met de aanpassing van de oude ge- meentehaven wordt dit jaar nog een begin gemaakt, maar ook andere wa terstaatswerken vergen aandacht: de kompensering van de huidige zatefa- ciliteiten en aanpassing van de vis sershaven. Het plan hiervoor staat als reserve- objekt op het voorwaardenschep pend beleid van de provincie in 1983; Voor 1984 ligt het in de verwachting* dat dit plan in aanmerking komt voor een subsidiebedrag van 200.000,-. Wordt deze verwachting werkelijk heid, dan wordt in 1984 tot uitvoe ring overgegaan. Riolering- Voor het begrotingsjaar staan drie rioleringswerken op het programma: verbindingsriool Dr. de Kockstraat 100.300,—), omlegging riool nabij het Stenenpad 236.000,—), en ver bindingsriool Dreef-Dorpsweg 224.200,—). De financiering is als- volgt geregeld: reserve gevormd in '82 en '83 totaal 300.000,— en op de begroting van '84 nog eens 100.000,—. Inklusief bespaarde ren te totaal 440.000,—. Sport De plannen om te komen tot uit breiding van de bestaande sportak- Advertentie Mol 5-7, Zieriluee BRUINISSE - Een beeld van de Oude Gemeentehaven uit het jaar 1917. Ongeveer in dit jaargetijde genomen: met de bietencampagne. Toen nog per paard en wagen aangevoerd over de Lage Kaai. Helemaal achteraan de Langendam. RENESSE - Na diverse pogingen van kennissen is het dan eindelijk toch gelukt: de heer W. L. Kristelijn (72) uit Renesse heeft zich opgegeven als kandidaat voor de NCRV-natuurserie ,,Ja, natuurlijk". Hij verzorgde ja renlang voor de Nederlandse Caravan Club exkursies op Schouwen-Duiveland. „De groep wilde mij voordragen om mee te doen, maar ik heb die boot altijd afgehouden. Vorig jaar ontmoette ik bij een rondleiding op slot Moer- mond te Renesse iemand van de NCRV en hij heeft me min of meer omgepraat. Toen hebben we de knoop maar doorgehakt", vertelt hij. De boekenbonnen ter waarde van 10,— gaan deze keer naar: Ria Dooge p/a „Het Zonnehuis" Dillenburgsingel 5 3136 AE Vlaardingen J. M. v. d. Linde Wandeling 5 4301 JT Zierikzee De oplossing van de nieuwe opgave kan weer gestuurd worden naar Re- daktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Gaarne met de vermelding „Weekpuzzel". Oplossing kruiswoord nr. 1913 E: HORIZONTAAL: 1. aanslag; 6. mijnlamp; 12. n.m.; 13. rok; 15. dek; 16. er; 17. dog; 19. lerares; 22. are; 23. atol; 25. nopal; 26. mars; 27. Nimes; 29. een; 30. gemis; 31. te 32; pias; 34. over; 36. ei; 37. beast; 38. kelim; 40. holm; 41. ader; 43. abeel; 46. actie; 49. eb; 51. Lena; 52. Umea; 53. L.O.; 54. nijdas; 56. kog; 58. Namen; 60. blad; 61. serum; 63. nors; 64. aar; 65. kana rie; 67. kit; 68. Ag; 69. heg; 70. cel; 72. de; 73. nefriet; 74. hangaar. VERTIKAAL: 1. andante; 2. amo- tie; 3. Sr.; 4. lol; 5. Aken; 7. ijdel; 8. Nes; 9. L.K.; 10. merrie; 11. pressie; 14. cape; 18. gom; 20. roest; 21. ranok; 22. aam; 24. lepelblad; 26. meridiaan; 28. Siamees; 30. gelaten; 33. as; 35. v.e.; 37. boa; 39. mee; 42. renbaan; 44. en; 45. laken; 46. augur; 47. cm; 48. monster; 50. bijlage; 53. Lerida; 55. dar; 57. Oran; 59. mok; 61. sage; 62. mica; 65. kei; 66. een; 69. Hr.; 71. lg. DE NIEUWE PUZZEL Nr. E 321 HORIZONTAAL: 1. vistuig; 6. strafbare handeling; 12. schaapka meel zonder vetbult; 14. vrucht waaruit men olie perst; 15. bekend sportevenement; 17. lekkernij; 20. de jongere; 21. uitroep; 23. knaagdier; 24. gomachtige stof; 25. Nederlandse munt; 27. verworpeling; 28. zonder ling; 29. op deze dag; 31. niet wild; 32. gedroogd vruchtvlees van de kokos noot; 33. bezieldheid, vuur; 35. matig koud; 36. hevige stormwind; 37. nauwsluitende huzarenbuis; 39. hieltje van een ham; 41. dapper, on verschrokken; 43. plant; 45. speel goed; 47. midden; 49. biersoort; 50. gedaante van bovenmenselijke grootte; 52. wreedaard; 53. hulzen van gedorste koreriaren; '54. kaartspel; 56. historisch strafwerk tuig; 57. verbrandingsrest; 58. wrat meloen; 60. namelijk; 61. roofvis; 62. wars van laagheid; 64. plezierreizi- ger; 65. sierlijk, gracieus. VERTIKAAL: 1. laagste rang der diplomatieke ambtenaren; 2. laatst leden; 3. vrijstaande overdekking; 4. god der liefde; 5. geneesmiddel; 7. ketting zonder eind waaraan bakjes zijn bevestigd; 8. rode kleur van het gezicht; 9. vermogend; 10. klaar, ge reed; 11. knaagdier; 13. rad met tan den aan het bovendak; 16. drank; 18. vochtig aanvoelend; 19. lichaams deel; 20. tijdruimte; 22. telwoord; 24. bewoner van het hoge Noorden; 26. iedere keer; 28. Europeaan; 30. voor zetsel; 32. zuil, pilaar; 34. houten drinkkom; 35. bereider van spijzen; 38. buffet in een herberg; 40. onzin; 42. ongelukkig lot; 44. snoer waaraan brieven worden geregen; 45. overzet- vaartuig; 46. Europeaan; 48. deel van Azië; 50. vissersmandje; 51. stad in Korea; 54. oude man; 55. toespraak; 58. voertuig; 59. houten pin of spie; 61. chemische symbool; 63. schuif- bak. In zijn tuin toont de heer W. L. Kristelijn één van de pronkstukken uit zijn grote mineralenverzameling. kommodatie, zullen de raadsleden in het komende jaar op de raadstafel krijgen. Voor dit doel werd zoals be kend een fonds gevormd: elk jaar wordt een bedrag van 100.000,— ge reserveerd. In 1983 viel het definitie ve doek over het tele-bingo geld voor een sporthal. Derhalve zit" er in de „pot" twee keer een ton plus rente, samen 207.852,90, aangevuld met nog eens een ton in 1984. Al in 1983 wees het kollege er op, dat het beleid er op gericht is, dat be langhebbenden 10 van de te in vesteren bedragen voor hun rekening zullen moeten nemen. Dit geldt ook voor de zaalsportakkommodatie, hetgeen betekent dat de betreffende verenigingen bij het uitbreiden van de gymnastiekzaal een bijdrage van ongeveer 70.000,— moeten leveren. De vereniginen worden hierover nog benaderd in het komende jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5