PRAKTIKANTEN VOELEN ZICH NAUW BETROKKEN BIJ DE BOUW VAN STORMVLOEDKERING Eerste spade in de grond voor kinderboerderij SAMAN BV MTS- en HTS-leerlingen bij Rijkswaterstaat en Dosbouw Voor het hef schip Ostrea, voor beiden hun „werkgebied" staat links praktikant Nico Heutz (20) uitHeerlenen rechts Rob Bolmers (26) ex-praktiknnt en nu in vaste dienst bij Dosbouw. ZIERIKZEE - Wekelijks zijn op Schouwen-Duive- land ongeveer zeventig jongelui tussen de achttien en 22 jaar aanwezig, die „stage lopen" bij Rijkswa terstaat en Dosbouw. De meesten van hen zijn MTS-ers en HTS-ers, een enkele keer komen ze van de Technische Hogeschool in Delft en weer wat meer van de Zeevaartschool in Vlissingen. Dosbouw heeft de meeste praktikanten onder zich, dit halve jaar zijn dat er ongeveer vijftig. Bij Rijkswaterstaat doen er acht hun praktisch jaar bij de Deltadienst Zierik- zee, terwijl er een stuk of twaalf de bouw van de pij- lerdam in Burghsluis mee maken. Over het algemeen zijn de ervarin gen met de praktikanten, zowel bij Rijkswaterstaat als bij Dosbouw, goed. ,,We kunnen de jongens goed gebruiken", vertelt mevrouw Marie ke Andres, medewerkster perso neelszaken bij de Deltadienst Zierik- zee. Hetgeen wordt beaamd door ing. Jan van Vuuren, toegevoegd hoofd onderafdeling operationele zaken, die kontaktman en begeleider van de acht Zierikzeese praktikanten is. Ty pisch feit is, dat juist hij, afkomstig uit Oud-Alblas, de laatste prakti kant is geweest die enige jaren gele den in vaste dienst werd genomen. Want dat gebeurde wel vaker, dat een praktikant later een vaste be trekking vond bij het bedrijf of de in stelling waar hij zijn stage liep. Bij Rijkswaterstaat en Dosbouw komt dat de laatste tijd niet voor, omdat de bouw van de pijlerdam zo langza merhand afloopt. Er zijn dus werkne mers genoeg aanwezig, of er worden er van gereedgekomen werken op an dere plaatsen ingezet. De praktikanten bij Rijkswa terstaat worden ondergebracht in het bungalowpark Burghstede te Burgh- Haamstede, waar ze met z'n vieren of zessen een bungalow bewonen. De weekeinden gaan ze altijd naar huis, mèt reisvergoeding, want dat is de afspraak. HET EERSTE MEISJE Problemen zijn er al die jaren dus niet geweest met het onderkomen, maar in deze stageperiode (die door gaans een half jaar duren) lag de zaak wat moeilijker omdat er zich voor de eerste keer een meisje als praktikant meldde: de 22-jarige Wendela Boot uit Leende, leerlinge aan de MTS te Eindhoven, waar ze electronica stu deert. ,,Ze zaten in het begin een beetje in hun maag met die huisvesting", zegt ze, terwijl ze er zelf een beetje om moet lachen. Er werd echter een uitstekende oplossing gevonden. Toevallig woont een oom van haar vriend in Noord- welle en daar vond ze tot haar plezier een uitstekend adres om door de week te verblijven. Ze is te werk gesteld bij de afdeling Instrumentatie van de Deltadienst te Bruinisse, waar ze op de stoel van ,,Arie" zoals het plakkertje aan de leuning aangeeft, achter een compu ter zit, waaruit een „list" (alles is En gels) voor een leek onbegrijpelijke tekens en gegevens uitbraakt. Zoiets van: IF A 1 (1,1) "N", Then 1690, Disp „wordt PT 1 gewij zigd J/N. Dat laatste betekent dan ja/nee, legt ze uit wanneer het duide lijke „Verandering klaar" wordt ge meld. Niets bijzonders natuurlijk voor insiders, maar een niet ingewij de kijkt toch wel even op. Ze vertelt waar dat werk voor is bedoeld. ,,Ik zet een programma om in een ander programma voor meetpalen in de Oosterschelde. Die gegevens wor den bijgewerkt voor de meetpaal zelf." Helemaal vreemd stond ze er niet tegenover, want op school heeft ze een computerkursus gevolgd. „Maar op deze manier leer ik met de computer werken vooral wat de ver werking van gegevens betreft." AAN BOORD Wendela is enthousiast over de af wisseling in haar werk, want ze vaart ook wel mee met een van de schepen van de Deltadienst, wanneer er bijvoorbeeld een melding komt dat het meetinstrument van een paal niet in orde is. Ze gaat mee kijken wat er aan de hand is, helpt zonodig bij de vervanging van het instru ment. Het kapotte gaat dan mee te rug, wordt in Bruinisse gerepareerd en ligt weer klaar als reserve. Sinds Wendela hier is, van 1 au gustus af, heeft ze kennisgemaakt met instrumenten die ze op school nog nooit gezien heeft, zo modern, zo nieuw van opzet, als eigenlijk alleen bij de Deltawerken voorkomt. Het heeft kennelijk veel indruk ge maakt: „Het zijn instrumenten die je nergens anders ziet.". Tot 1 januari blijft ze hier, daarna brengt ze het tweede deel van haar stagejaar door in Emmen. Wendela is van plan na haar MTS- opleiding naar de H.T.S. te gaan. Zij ziet een goede toekomst in elektroni ca: „Daar blijft werk in", is haar me ning. BEOORDELINGEN Het behalen van haar MTS- diploma is mede afhankelijk van de beoordelingen van haar stage periode. Wendela heeft als stagebege leider de heer T. Jumelet, hoofd van de afdeling Instrumentatie. Zijn in drukken en die over de andere prak tikanten worden gecoördineerd op het kantoor van de Deltadienst Zie- rikzee door de heer Van Vuuren, ter wijl bovendien ook een bezoekje te verwachten is van een van de leraren van school. De totale beoordeling aan het eind van de stage-periode le vert meestal goede resultaten op, hoewel het verleden jaar is voorge komen dat er twee een slecht rapport meekregen. ONTVANGSTDAG Aan het begin van zo'n perdiode wordt door Rijkswaterstaat altijd een praktikanten-ontvangstdag ge houden op Burghsluis, zodat een al gehele indruk van het werk aan de Stormvloedkering kan worden ver kregen. In samenwerking met de af deling voorlichting zijn er excursies naar Philipsdam en naar Middel burg. De bezichtiging van het Water loopkundig Laboratorium Noord oostpolder, vertelt ing. Van Vuuren, was dit keer financieel wat begrote lijk, maar de motivatie van de prak tikanten wordt gedemonstreerd door het feit dat velen, er toch op eigen kosten graag heen wilden. Ook de praktikanten bij Dosbouw demonstreren een dergelijke betrok kenheid. Eén van hen, de twintigjari ge Nico Heutz, student weg- en wa terbouw aan de HTS te Heerlen, sol liciteerde zelf naar Dosbouw om daar zijn praktijkervaring op te doen. Mo tivatie: „Het is het mooiste projekt van Nederland!" De HTS in Heerlen laat het name lijk aan de leerlingen zelf over om een stagehaan te vinden, bij weer an dere scholen wordt het door de lei ding zelf geregeld. Er is trouwens ook een verschil tussen het aanne men van praktikanten bij Rijkswa terstaat en Dosbouw. Bij de Delta dienst geeft men aan Den Haag op, hoeveel stageplaatsen er beschik baar zijn en wordt het van Den Haag uit geregeld wie er komen. Bij Dos bouw gaat het regelrecht, hoewel er wél nauwlettend op wordt toegezien dat de beschikbare plaatsen zo eer lijk mogelijk over de scholen worden verdeeld. Uit Groningen en uit Lim burg, overal uit Nederland, komen aanvragen binnen, maar men wil er waken, dat er een groot aantal leer lingen van één school afkomstig is. Meestal zijn het er een stuk of twee per schóól, vertelt hoofd personeels zaken Dosbouw Wi Clercx. Ook zijn er eens twee Polen en een Engelsman geweest en worden praktikanten „aangeleverd" via de moederbedrij ven. TOENAME WERK Uit de getallen per jaar kan het vorderen, dus het toenemen van het werk aan de stormvloedkering wor den afgeleid: in 1977 waren het (tel kens twee keer per jaar) zeven, daar na 13 en 19, in '81 31, het jaar erop 35, toen 41, het eerste halfjaar van '83 43 en deze „tweede lichting" zijn er 57. Twee keer per jaar wordt de gehele groep gewisseld, waarna ook bij Dos bouw een ontvangstdag wordt ge houden. Een goede ontvangst en be geleiding bij de aanvang wordt heel belangrijk geacht, vandaar dat bij de eerste periode de praktikanten pas een week na de bouwvakvakantie beginnen wanneer de vaste werkne mers weer goed op gang zijn. Omdat er thans in de gehele aannemerij sta-, geplaatsen te kort zijn, liggen er nu al aanvragen binnen voor '84-'85, hoewel dat niet uitmaakt bij het toe wijzen van de plaatsen, want een eer lijke verdeling blijft voorop staan. BEGELEIDING De begeleiding van de praktikan ten bij Dosbouw is in handen van Henk van Hees, medewerker van de afdeling personeelszaken. Het is zo wel hem ais de heer Clercx opgeval len, dat er bij de honderden prakti kanten die inmiddels bij Dosbouw zijn geweest, slechts één keer een vrouwelijke praktikant was, een merkwaardig gegeven in deze tijd van voortschrijdende emancipatie. Hadden er zich meer gemeld, dan waren ze bij Dosbouw van harte wel kom geweest. Eén van de praktikanten van het eerste uur is de 26-jarige Rob Bol mers, nu als uitvoerder in vaste dienst betrokken bij de voorberei dingen en afrondende werkzaamhe den bij het pijlerplaatsen. Hij „deed" bouwkunde en weg- en waterbouw op de MTS in Rotterdam, woonde destijds in Schiedam en nu in Spijkenisse. In zijn stageperiode in '77 was de hulpbrug nog in aanbouw en werden de bouwpuntten net drooggemalen voor het bouwen van de pijlers. Na zijn stageperiode, die in zijn geval het laatste schooljaar inhield, „bleef hij hangen" bij Dosbouw en was toen betrokken bij de coödinatie bij de bouw van het Woonoord Moermond als assistent-uitvoerder. In '80 ging hij in dienst en halverwege '81 was hij weer terug bij Dosbouw, waarbij hij dus nu de Ostrea als „werk gebied" heeft. PIJLERPLAATSEN Ook praktikant Nico Heutz heeft daarmee te maken. Om precies te zijn is hij - evenals Rob Bolmers - betrok ken bij de werkvoorbereiding en het begeleidingsteam bij het pijlerplaat sen, met als speciaal werk de veran kering van de Ostrea en Macoma. Dat betekent dan: „Het opgeven van de anl,c'draadtabellen en controle van de ankerkrachten", aldus de des kundige uitleg. Hij geeft theoreti sche ondersteuning aan het uitvoe ringsteam. Nico Heutz is ondergebracht in Ho tel Bom te Haamstede, waar hij het uitstekend naar zijn zin heeft, even als trouwens steeds enthousiaste be richten komen van praktikanten die in Pension Holiday bij de familie Flohil in Scharend ij ke logeren. Hoe vindt Nico het verder op Schouwen-Duiveland? Hij kwam 15 augustus en de eerste drie weken ging hij - tijdens de (aflopende) zo- merdrukte - nog wel eens uit in Zie- rikzee. SPORTIEF VERTIER Naderhand werd het vertier meer op het sportieve vlak gezocht met voetbal- en volleybalwedstrijden met de hele groep praktikanten van Hotel Bom, samen met de praktikan- ten van Waterstaat die in Burghstede verblijven. Ook gaan ze wel eens ge zamenlijk naar de bowling. In zijn werk ondervindt hij veel af wisseling. Zijn driemaandelijkse pe riode in de natte bouw is bijna achter de rug, binnenkort gaat hij over naar de droge - oftewel de betonbouw, want in één bouwput wordt nog steeds gewerkt aan het gereedmaken van de dorpelbalken voor de pijler- dam. TERUG OM TE KIJKEN Nico is vast van plan om na zijn stage-periode nog eens te komen kij ken bij de vorderingen van de bouw van de stormvloedkering. En hij is niet de enige, want het komt behoorlijk veel voor dat ex- praktikanten, afkomstig uit oplei dingen weg- en waterbouw, werk tuigbouwkunde, elektrotechniek, electronica, landmeetkunde, hydro grafie (zeevaartschool), bouwkunde, administratie, weer gesignaleerd worden op het werk, na een tele foontje aan hun vroegere stagebege leider. Ze zijn net zo betrokken bij dit werk als de vaste werknemers, blijkt daar wel uit. De heer Clercx zei het heel mooi: „Dit werk is de „crèche" voor onze toekomstige weg- en wa terbouwkundigen Wendela Boot, de eerste vrouwelijke praktikant bij Rijkswaterstaat, achter een computer op de afdeling instrumentatie te Bruinisse. (vervolg van pagina 1) reeds een start te maken met de voor genomen werkzaamheden. Wethouder P. de Rijke (publieke werken) spreekt van een aanwinst voor de gemeente Zierikzee: „De ge meente Zierikzee is van mening dat de aanleg van de kinderboerderij in Poortambacht.een erg aantrekkelijk projekt is, waaraan veel inwoners van Zierikzee plezier kunnen bele ven". Volgens de wethouder zal voorlo pig van gemeentezijde weinig finan ciële steun te verwachten zijn. „Wc hebben de grond ter beschikking gesteld en veel verder kunnen we nu niet gaan. De gemeentelijk plantsoe nendienst en de dienst gemeentewer ken staan uiteraard altijd klaar om vaktechnische adviezen te geven als daarom wordt gevraagd, maar meer dan deze hand- en spandiensten zit er voorlopig nog niet in". Aanwinst Het idee voor de kinderboerderij werd oorspronkelijk geboren tijdens de officiële opening van het dagver blijf „Brugzicht". Toen opperde de leiding van Brugzicht het idee om ooit nog eens een kinderboerderij naast het bestaande pand aan te leg gen. Wethouder De Rijke ziet geen re den om daar nu wel op tegen te zijn. „Het is zeer beslist een aanwinst voor Zierikzee". Bijzonder prettig De wethouder is bovendien bijzon der tevreden over de wijze waarop het overleg tot nu toe is gevoerd. „Vanaf het allereerste begin is er steeds een goed overleg geweest tus sen de gemeentelijke diensten en het bestuur. Van beide kanten was steeds een goede medewerking om de gerezen problemen op te lossen. We hebben elkaar steeds goed kunnen Volgens de wethouder zijn de vor deringen inmiddels zodanig dat het verlenen van de vergunning nog slechts „een formele zaak" is, die „geen enkel probleem meer zal ople veren". De wethouder wijst er tot slot op dat hij nog slechts zelden ervaart dat een overleg over een bepaalde zaak in een dermate goede verstandhou ding verloopt. „Het was bijzonder prettig om op deze manier samen te werken". Steun van de middenstand Vervolgens legt de heer De Rijke er de nadruk op dat hij de volgende woorden uitspreekt als inwoner van Zierikzee: „Als burger van Zierikzee zeg ik, dat de voorzitter van de Eve nementen Commissie tijdens de laatsgehouden vergadering van de ZOC een bijzonder goed idee heeft ge opperd door te stellen dat een kinder boerderij, al dan niet in samenhang met een speeltuin, een goede on dersteuning zou betekenen van de aantrekkelijkheid van Zierikzee. Ik hoop dan ook dat de middenstand van Zierikzee deze vingerwijzing zal laten volgend door een financiële on dersteuning van dit plan. Dat zou een erg goede zaak zijn. De aantrek kingskracht van deze kinderboerde rij is beslist ook in het voordeel van de Zierikzeese middenstand". Sociale èn edukatieve funktie Tijdens de onlangs gehouden aktie voor de werving van leden en dona teurs is overduidelijk gebleken dat erg veel moeders, die kleine kinde ren hebben, bijzonder verheugd zijn over de nu ontwikkelde en bijna in uitvoering zijnde plannen. Zij zijn erg enthousiast over het feit dat straks, met de kinderen, een bezoek gebracht kan worden aan een ont spanningsmogelijkheid dicht bij huis. „Velen hebben overdag geen auto bij huis om elders met de kinde ren naar toe te gaan en op de fiets kom je nergens. Ook de bewoners van Borrendamme zien met interesse de realisatie van de kinderboerderij tegemoet. Op die manier zijn we niet alleen bezig om een edukatieve voorziening te realiseren, maar voorzien we te vens in een sociale behoefte". Aldus het bestuur van de vereniging. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 ZWUNDRECHT - Bij het kunst- harsbedrijf Hercules in Zwijndrecht is het personeel (in totaal 270 werkne mers) vrijdagochtend rond half zeven in staking gegaan. Volgens een woord voerder van het bedrijf wordt bij de vestiging in Middelburg van Hercules wel gewerkt AMSTERDAM - Na de publikatie van haar nota „De glasboer milieu- vriendleijk werkgelegenheid" eind september hebben zich bij de Vereni ging Milieudefensie veel mensen ge meld, die als inzamelaar van glas werk aan de slag willen. Niet alleen bij de vereniging, maar ook bij tallo ze gemeenten meldden zich in de eerste week na de presentatie al meer dan honderd aspirant-glasboeren en nog steeds tromen de reakties bin nen, aldus de vereniging het jongste nummer van haar maandblad MC. DEN HAAG Prins Bernhard neemt op 9 november in het Hulst kampgebouw in Rotterdam het eerste exemplaar in ontvangst van het laatste deel van de trilogie „Op mars naar Rotterdam" van de schrij ver E. H. Bongers. A 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4