Speciale aandacht voor geschiedenis smalstad in jubileum-uitgave installatiebedrijf Zevenhonderd jaar Brouwershaven Cijfers en prijzen van mossels Uitkeringen Mosselfonds Sterke terugval mosselprijzen DEURLjOOBU 2 BROUWERSHAVEN - Over drie jaar, in 1986, zal het zevenhonderd jaar geleden zijn dat Brouwershaven werd gesticht. Aan een grote jubileumfeest wordt voorlopig niet gedacht, omdat in 1977 het vijfhonderd jarig bestaan van Brouwershaven ais stad werd gevierd. Daarom zal tijdens het zevenhonderdjarig bestaan speciale aandacht worden besteed aan de geschiedenis van deze smalstad. Op initiatief van Huib Uil, adjunkt streekarchivaris, zai tegen die tijd een bundel worden uitgegeven, waarin b'-tcrhche studies zyn onderbracht Te denken valt onder meer aan de gescheidenis van het stadsrecht, van de poorten, de visserij, het stadhuis, het dialect, en de folklor. Een aantal historici (beroeps en amateurs) is bereid hieraan medewerking te verlenen. Wat de finan ciële gevolgen betreft, is de zaak nog niet rond. De raad Brouwershaven zal zich hierover binnenkort buigen. en het stadhuis duiden nog op een roemrijk verleden. Nieuw Het zijn flitsen uit de geschiedenis van Brouwershaven. „Over deze smal stad is betrekkelijk weinig geschre ven- Om die redenen zal in de nieuwe bundel niet worden voortgeborduurd op oud materiaal. Het worden nieuwe studies die waarschijnlijk ook een an dere kijk geven op de geschiedenis van Brouwershaven" zegt Huib Uil ten slotte. „Over het stichtingsjaar van Brou wershaven bestaan nog wat twijfels" legt de heer Uil uit „Dan gaan we terug naar Floris V, graaf van Hol land en Zeeland, die zevenhonderd jaar geleden honderd gemeten land binnen en buiten de dijk overnam van Jan van Renesse. Een brief hierover is bewaard gebleven en is gedateerd 14 januari 1285. De jaartelling liep in die tijd echter heef anders. Graaf Floris V gebruikte zowel de Paasstijl als de Kerstijl. De Paasstijl wil zeg gen dat het jaar begon met Pasen. Als we er vanuit gaan dat de brief volgens deze stijl is gedateerd, dan is 1285 nog het oude jaar en werd Brouwers haven in de loop van het volgende jaar, 1286 dus, gesticht Maar het zou ook de Kerststijl of Jaardagstijl kun nen zijn geweest Het blijft onduide lijk en om drie reden vieren we het jubileumfeest rond '85/'86. De bun del zal tegen die tijd worden uitgege- Graaf Floris V is dus de grondlegger geweest van Brouwershaven. Hij werd Graaf van Zeeland genoemd, maar onder zijn heerschappij vielen alleen Schouwen-Duiveland en Tho- len. Walcheren en Zuid-Beveland vie len onder het bewind van de Graaf van Vlaanderen. „Het was een betwist ge bied. Het is goed mogelijk dat Floris Brouwershaven wilde stichten, omdat dat paste in zijn politiek. Een verster- kingspunt aan de Noordzijde van Schouwen is nog niet zo slecht be dacht Via het vaarwater de Gouwe tussen Duiveland en Schouwen kon den Beveland en Walcheren worden bereikt". ROTTERDAM - De Rotterdamse politierechter, mevrouw mr. R. C. Lensink-Bosman, heeft nacht na de UEFA-cupwedstrijd Feijenoord- Tottenham Hotspur niet kunnen sla pen van het geweld waar zij in het Feijenoord-stadion getuige van was geweest. Ze zei dit tijdens een snel rechtzitting tegen een Nederlandse en drie Engelse voetbalsupporters. DEN HAAG - Het onderwijsperso neel in de rijksbegroting is in tien jaar met dertig procent verminderd. In 1971 bedroegen de uitgaven voor onderwijs nog 26 procent van de tota le rijksuitgaven. In 1981 was dit per centage achttien. Dit blijkt uit cijfes van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). ARNHEM - Het gemeentehuis van het Gelderse Bergh is donderdag eni ge uren ontruimd geweest na een te lefonische bommelding. De omge ving van het gemeentehuis werd af gezet. De politie heeft echter geen ex plosieven aangetroffen. Rond half twee konden de vijftig ambtenaren van de gemeente Bergh weer aan het werk. Voordat Brouwershaven werd ge sticht, lag iets verder landinwaarts Bri- dorpe, de stapelplaats voor Hollands bier. Het water op Schouwen-Duive land was minder geschikt voor de be reiding van deze volksdrank en het bier moest dus van elders vooral uit Delft worden aangevoerd. De naam Bridorpe wordt daarom ook wel in verband gebracht met brieden en dat betekent brouwea „Het bier uit die dagen moet je absoluut niet vergelij ken met het bier wat wij drinkea Het alcoholpercentage lag veel lager. Het werd toen gedronken zoals wij nu kof fie en thee drinken", legt Huib Uil uit Bridorpe kreeg behoefte aan een behoorlijke haven, omdat de kreek naar dit dorp toe langzaam ditchtslib- de. Daarom nam Flori V land over van Jan van Renesse, en gaf Pieter Nobel en zijn broer de opdracht dit werk te realiserea Rond die haven werken huizen gebouwd: het begin van dorp Brouwershaven. Brouwers haven zou dus ook kunnen beteke nen: de haven van Bridorpe. Dat dit dorp op een dijk werd ge-* bouwd, kunnen we nu nog waarne men. De St Nicolaaskerk ligt tenslotte lager dan bijvoorbeeld het stadhuis. Vissers De haven kreeg in de loop der tijd een belangrijke roL Niet alleen als invoerhaven van bier, maar ook als vis- sershaven. In 1344 stichtte Willem IV er een vrije haringmarkt Bovendien kreeg het dorp tolvrijheid in Holland en Zeeland. De voornaamste afzet markt voor de Brouwenshavense vis sers was Keulen, maar ook in Engelse havens brachten zij onder meer ha ring, zout, meerkrap en uien. In 1477 werd Brouwershaven erkend als stad. Enkele eeuwen later, de zestiende eeuw, was voor Brouwershaven een bloeitijdperk. Zoutnering was een be langrijke bron van inkomsten, er was een jaarmarkt met een paardenmarkt, de invoer was levendig (wijnen, bier, fruit, touw, ijzer, boter, kaas, fluweel, damast enz.) en verder natuurlijk de haringvangst In de achttiende en negentiende eeuw slonk de welvaart meer en meer. In 1874 breikte Brouwersha ven met 1933 inwoners het hoogste bevolkingscijfer van de negentiende eeuw en misschien ook voor de twintigste). Na het openen van de Nieuwe Waterweg, een rechtstreek se toegang tot Rotterdam voor zee schepen, verdwenen de driemasters van de Brouwershavense reed. Ook de meestoven gingen ten gron de. Geleidelijk daalde het bevolkings cijfer. Landbouw werd het hoofdmid del van bestaan. Alleen de grote kerk 'JUUUJUMg*";1'11, Zevenhonderd jaar geleden kocht Floris V, gruaf van Holland en Zeeland, honderd gemeten land, waarop hij het dorp Brouwershaven liet houwen. De gravure toont Floris V zoals de zeventiende-eeuwers hem zagen. (uit: Floris V. Prof Dr. F. W. N. Hugenholtz) BRüfoilSSE - ZIERIKZEE - De toch óver het ato^jeen stabiele prij zen die de kwekers ïn hef nu vier maanden oude mosselseizoen 1983/- 1984 konden bedingen, is hoofdzake lijk te danken aan de goede afname voor de Mosselinleggerijen. Een ver- werking van 105-750 tonnen netto is een fenomeen, dat zelden of nooit (althans zeker niet de laatste jaren) is voorgekomen. Daardoor wordt ook verklaard, dat ondanks de eveneens massale invoer van Duitse mosselen van ruim 84.000 tonnen (tot en met 22 oktober) de prijzen redelijk bleven. De aanvoer van Duitse mosselen zal in de maand november 100.000 tonnen overschrijden en begint nu werkelijk marktverstorend te werken. Terwijl dus de konservenindustrie voor een meerafname van 46.000 ton zorgde, bleef de verzending naar België prak- tich gelijk met vorig jaar: nu 155.227 vorig jaar 155.858 tonnen. In eigen land was een stijging van de afzet te zien van bijna 8000 tonnen (nu 53.890 tegen vorig jaar 46.022 ton). Frankrijk volgt Nederland op de voet en was een goede derde met 50.050 tonnen Een achteruitgang met plm. 3000 tonnen, vorig jaar verzonden naar Frankrijk 52.971 tonnen. Jammer is nog steeds, dat naast Bel gië en Frankrijk de Nederlandse mos sel geen vaste voet kan krijgen in Het Zierxkzeese brandweerkorps moest vannacht rond één uur in aktie komen om een brandende personenauto op een weiland aan de Zwaardwcg in de gemeente Middenschouwen te blussen. Per abuis werd niet het korps van Midden- schouwen. maar dat van Zierikzee gealarmeerd. Bij de wagen werd niemand aangetroffen. De auto brandde geheel uit. Na onderzoek bleek dat de wagen die avond in Rotterdam was gestolen. Eigenaar is J. A. M. uit Heusden. De politie stelt een onderzoek in. Duitsland en andere landen. De post „diverse landen" in het overzicht van het Produktschap geeft een hoeveel heid naar diverse landen aan van 3839 tonnen, vorig jaar was dat nog 6444 tonnen. Ruim 500.000 tonnen van de aan gevoerde mosselen kwam van de Waddenzee en ruim 100.000 tonnen uit Zeeland een verschil aanvoer met vorig jaar van bijna 150.000 tonnen, maar die meeraanvoer kwam bjjna geheel in het Mosselfonds terecht, (135.500 tonnen tegen nu 28.000 ton nen). Alleen de import springt uit de ban. De gemiddelde prijs van f 45.80 geeft als altijd een vertekend beeld. Er zijn mosselen die f 80,- per ton op brengen, maar de meest verkochte soort brengt maar f 25,- tot f 35,- op. ZIERIKZEE-BRUIN1SSE - De dik- gevulde pot, die door het Produkt schap voor Vis en Visprodukten sek- tie mosselen, wordt beheerd, het Mosselfonds, bevat al enige tijd meer dan drie miljoen gulden. De voor spelling een dezer dagen dat al gauw een uitkering uit dit Fonds aan de kwekers zou volgen, was dan ook niet ongegrond. Tot 22 oktober werden maar 63 par-' tijen in het Mosselfonds gelost en per 1 november kregen de kwekers weer één gulden per geleverde ton terug, terwijl de heffing werd verlaagd. Het voornemen bestaat om per 1 de cember weer een uitkering te geven, terwijl de heffing dan vier gulden wordt. Oorspronkelijk begon men met een heffing van 7,—, die nu straks tot 4,— per ton zal zijn gere duceerd. Gehoopt en verwacht wordt, dat de scherpe prijsdaling van deze week maar een tijdelijk verschijnsel zal zijn, want veel aanbod en weinig vraag betekent veel mossels, die geen koper vinden in het Fonds, dat daardoor natuurlijk sterk inteert. BRUINISSE-ZIERIKZEE - Zoals ook de effektenbeurs, soms plotse ling koers schommelingen vertoont, die niet waren voorzien, zo reageerde in de week van 31 oktober tot 4 no vember de mosselveiling te Yerseke, door een plotselinge zeer scherpe da ling van de prijzen. Was vorige week al te zien, dat de aanvoer groter was dan de vraag, dit kwam zeker deze week nog scherper aan het licht Nu is het vanouds zo, dat de week waarin 1 en 2 november val len altijd al met zwart krijt staat aange tekend. Onze zuiderburen de Belgen houden deze twee hoog genoteerde Rooms-Katholieke feestdagen, Aller heiligen en Allerzielen nog stipt vol gens de oude regel en het zijn twee dagen waarin de mosselkonsumptie sterk terug loopt Grote aanvoer Voeg daarbij de onverminderd grote aanvoer van Waddenzee mosselen en de eveneens nog grote en van goede kwaliteit zijnde Duitse mosselen en men heeft drie faktoren, waarom een voerverzadigde markt, oorzaak van scherpe prijsdalingen, waarvan nu vooral ook de beter kwaliteit mosselen te lijden hadden. Mosselen die vorige week nog voor ƒ50,- of meer van eigenaar verwissel den, daalden plm ƒ30,- en vonden geep koper, zodat ze in het Fonds terecht kwamen. EINDHOVEN - Een demonstreren de PTT-er heeft donderdagmorgen in de Eindhovense binnenstad een 55- jarige man uit Sittard mishandeld. Het slachtoffer heeft daarvan aangif te gedaan bij de politie. Dat heeft een woordvoerder van het Eindhovense korps donderdagmiddag meege deeld. Advertentie Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk ..Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en.derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Vrijdag 4 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ba zar. 16.00 - 22.00 uur. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Concertzaal. 50-jarig jubileumfeest, Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling schouwen. 19.30 uur. LTS, Hatfieldpark 1. Feestavond Vereniging voor Openbaar Onder wijs. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant Bond voor Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Schoolavond C.N.S. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Oosterland Sportgebouw Dr. Schutterstraat. Gymnastiekuitvoering S.V. Duive land. 19.15 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Busstation ZWN. Exkursie Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. 08.00 uur. Sasput. Aktief terreinbeheer door Natuur- en vogelwacht. 9.15 uur. Mosselstraat 1. Speelgoed- en sport - beurs, speel-o-theek Schouwen-Dui veland. 10.00 - 12.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ba zar. 10.00 - 22.00 uur. Bioscoop. Nena. 14.00 en 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Start puzzelrit. 13.00 uur. Zondag 6 november Zierikzee Bioscoop. Nena. 20.00 uur. Renesse Bowling Centrum „The Country Club". Bowlingtoernooi. 12.00 uur. Maandag 7 november Zierikzee Eethuis Marktzicht. Fraktievergade- ring PvdA. 16.30 en 19.00 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Lezing Ben Eskena, „Groei in de tuin". 20.00 uur. „Huis van Nassau". V.Y.D.-fraktie- vergadering. 20.00 uur. Kerkwerve Peuterspeelzaal Wervepad. Oudera vond peuters. 20.00 uur. Dinsdag 8 november Zierikzee UW-ontmoetingscentrum, Kerkhof la. Kontaktavond UW. 19.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Ringdag Hervormde Vrouwengroe pen. 9.30 uur. Consistorie Hervormde Kerk. Zon- dagsschoolkursus. 20.00 uur. Haamstede Konditorei Hoogenaar. Lezing nota ris D. van Eek, Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Najaarsvergadering A.N.B.O. (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen). 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Uitstapje Plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o. naar Suikerfabriek Dinteloord, 's middags. Woensdag 9 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Pand Visstraat 5. Bijeenkomst Vrou wenontmoetingscentrum, thema „Vrouw en Theologie". 20.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ruilavond postzegelvereniging. 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Parochiecentrum, Mosselstraat 4. Thema-avond „Vrede en gerechtig heid o.l.v. Pax Christi Zeeland. 20.00 uur. Lange Nobelstraat 44. C.D.A.-vrou- wenberaad. 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Jeugdgebouw. Volksdansen. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2