Eerste paal twintig woningen Bruinisse de grond in geboord Maandag gaat eerste spade in de grond voor de e|jr kinderboerderij „De Punt" Brand verwoest jacht op Oosterschelde C- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ouderavond peuters in Kerkwerve £i«tnisi« Vrouw in Bruinisse beroofd van geld Lelijkste plek van het dorp wordt de mooiste... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubileum-uitgave Praktikanten In verband met het 700-jarig bestaan van Wekelijks zijn er bij DOS-bouw en Rijkswa- Brouwershaven zal een bundel met histori- terstaat zeventig raktikanten „werkzaam" „Ja, Natuurlijk" Tennistalentjes De heer W. L. Kristalijn uit Renesse is één Sinds kort maken drie jeugdige Schouwen- van de kandidaten die deelnemen aan het Duivelandse tennistalentjes deel uit van de sche studies over deze stad worden uitge- om praktijkervaring op te doen bij de NCRV-televisieprogramma „Ja, Natuurlijk". Zeeuwse top in de jongste kategorie. (Pag. geven. (Pag. 2). Oosterscheldewerken. (Pag. 4). (Pag. 5). 6). VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23417 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dat mensen 't ernstig menen, is hieraan slechts te merken: niet woorden blijven woorden, doch woorden worden werken. Logau Schipper Landegent was er met zijn jacht op uit gegaan om een gere pareerde benzinemotor uit te testen. Ter hoogte van Flaauwers viel de motor uit. Tijdens het sleutelen aan de motor is er vermoedelijk benzine damp vrijgekomen. Terwijl hij probeerde de motor weer aan de gang te krijgen ontstond plotseling brand. De hut stond on middellijk in lichterlaaie, waarna Landegent meteen een vuurpijl af schot en het schip verliet. Het vuur had de aandacht getrok ken van het patrouillerende vaartuig van de Rijkspolitie te water, de RP 18. Bij het brandende jacht aangeko men, begonnen de politiemannen di- rekt het vuur te blussen, waarna het jacht de haven van Schelphoek werd binnengesleept. De inmiddels gealar meerde brandweer van Kerkwerve stond gereed om de bluswerkzaam heden over te nemen. Er viel echter weinig meer te redden. Het zeiljacht werd door de brand totaal verwoest. KERKWERVE - De ouders van „De Schouwse Poeletjes" worden maan dagavond 7 november in de peu terspeelzaal aan het Wervepad ver wacht voor een ouderavond, die om acht uur begint. Voor de pauze wor den verschillende huishoudelijke za ken afgehandeld, waaronder een bestuursverkiezing. Mevrouw J. M. Viergever-Oosse is niet herkiesbaar. Wellicht zullen ook de ontstane pro blemen, nu de onlangs benoemde peuterjuf Rianna Quant een baan in het kleuteronderwijs heeft aan vaard, op tafel komen. Advertentie Restaurant Renesse Voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Wethouder P. de Rijke: „Een erg aantrekkelijk projekt waaraan veel inwoners van Zierikzee plezier kunnen beleven. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en in het noorden van het land mogelijk wat motregen; minimumtemperatuur ongeveer 7 graden, middagtemperatuur om streeks 11 graden; matige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 nov.: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 nov. Zon op 7.41, onder 17.06 Maan op 8.03, onder 17.36 "6 nov.'Zöii op 7.43, onder 17.04 Maan op 9.24, onder 18.02 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02 Maan op 10.41, onder 18.34 Erste Kwartier: 12 nov. (16.49) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 5 nov. 6 nov. 7 nov. Hoogwater 3.26 15.22 4.04 16.04 4.15 16.43 Laëgwater 8.57 21.05 9.31 21.43 10.01 22.24 Springtij: 7 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De zachte lucht hand haaft zich nog boven een groot deel van Europa. Een hogedrukgebied bo ven Rusland heeft nog steeds een uit loper naar de Alpen en Frankrijk. Achter een zone met bewolking en wat lichte neerslag dringt nu wat koudere lucht door tot een deel van Engeland, de Noordzee en Scandina vië. Die wolkenzóne komt in het week einde ook dichtbij of boven ons land. Dat zal met wat meer wind gepaard gaan en een kleinere mistkans. De zachte lucht wordt bij ons waar schijnlijk niet verdreven. Een diepe oceaandepressie zal na het weekein de de luchtstroming boven West-Eu ropa naar het zuiden doen draaien en dan een nieuwe, hoeveelheid zachte lucht aanvoeren. Ook dan blijven de regenkansen nog klein. BRUINISSE - Dc 67-jarige me vrouw B. M. uit Bruinisse werd dins dagavond beroofd van haar porte monnee waarin een grote hoeveel heid kontant geld zat. Voordat de da der het geld ontvreemde, werd de vtouw in haar nek geslagen, waar door zij enkele uren niet bij bewust zijn is geweest. Mevrouw B. had alleen aan kennis sen verteld dat zij haar huis wilde verkopen. Enige weken geleden bel de een zogenaamde koper bij haar aan, die geïnteresseerd was in haar huis. Dinsdagavond kwam hij weer en wilde nog eens het één en ander in de woning bekijken. Omdat zijn vrouw onlangs een vrij grote kast had gekocht, wilde hij graag de slaapkamer nog eens zien om te kij ken of dit meubel wel zou passen. Toen mevrouw B. weer naar beneden wilde lopen, werd zij in de nek gesla gen, waarna de man er met haar geld vandoor ging. De vrouw heeft pas de volgende dag bij de politie aangifte gedaan. Hij had haar overigens zijn naam en adres gegeven in Spijkenis- se. Zowel zijn naam als de straat naam komen in Spijkenisse niet voor. Het signalement van deze man luidt: ongeveer dertig jaar, 1.80 me ter lang, donker kort achterover ge kamd haar en een net uiterlijk. Het totaal uitgebrande 12-meter lange jacht de Zilvermeeuw in de haven Schelphoek. Het brandweerkorps van Kerkwerve blust het vuur. SCHELPHOEK - Op de Ooster schelde ter hoogte van haven Flaau wers is donderdagavond het twaalf meter lange jacht „Zilvermeeuw" van Huib Landegent uit Burgh- Haamstede door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer twee ton. De eigenaar heeft net op tijd het schip kunnen verlaten en heeft het le ven van zichzelf en dat van zijn hond kunnen redden door met een red- dingsvletje richting Schelphoekha- ven te varen. Nadat de schipper van boord was gegaan vonden op de „Zil vermeeuw" nog twee explosies plaats, namelijk van de gasfles en van de brandstoftank. Het jacht raakte daardoor totaal vernield. ZIERIKZEE - Het zal voor het bestuur van de Vereni ging Kinderboerderij „De Punt" een grote stap voor waarts betekenen, als maandagmiddag aanstaande de eerste daadwerkelijke werkzaamheden zullen worden verricht voor de aanleg van een kinderboerderij in Zie rikzee. Volgens de planning zal maandag 7 november, om streeks half twee 's middags, een begin worden gemaakt met het draineren van het stuk grond, dat de vereniging van de gemeente Zierikzee ter beschikking heeft gekre gen voor de realisatie van haar plannen. Omstreeks kwart over acht was het vuur gedoofd. De schipper en zijn hond bleven ongedeerd. Zoals reeds eerder gemeld streeft de vereniging er naar om op het gras veld naast het dagverblijf „Brug- zicht", begrensd door de Miereweg en de Scheldestraat, een kinderboer derij op te richten. In het kader van deze plannen is reeds een aantal akties ondernomen om te komen tot verkrijgen van de benodigde gelden. Een uitgebreide leden- en donateurs- werving, alsmede verschillende ver- koopakties hebben een zodanig re sultaat opgeleverd dat er opdracht kon worden gegeven tot de start van de werkzaamheden. Een behoorlijke tegenvaller daarbij wordt gevormd door het feit dat het stuk grasland niet alleen gedraineerd dient te wor den, maar ook moet worden voorzien van een nieuwe grasmat. Dat laatste is nodig omdat de aanwezige gras soort niet geschikt is voor konsump- tie door dieren. Het bestuur van de vereniging men voor een eenmalige subsidie. Het overleg daarover is inmiddels volop aan de gang en een gunstige beslissing lijkt te kunnen worden verwacht. De gemeente Zierikzee heeft in middels het licht op groen gezet. Hoe wel de officiële vergunning nog niet in bezit van het bestuur van de verne- niging is, heeft men van gemeente wege geen enkel bezwaar getoond om Vervolg pag. 4 heeft goede hoop dat in september volgend jaar de eerste dieren in de kinderboerderij zullen verblijven. Voor het zover is zullen echter nog de nodige werkzaamheden moeten wor den verricht door vrijwilligers. Onlangs werd een verzoek, dat was ingediend bij de Stuurgroep Jeugdwerkloosheid Schouwen-Dui- veland en Sint Philipsland afgewe zen. Hulp bij de voorbereidende werkzaamheden werd geweigerd door de toetsingskommissie omdat er nog onvoldoende duidelijkheid zou zijn in de financiële situatie, waarin de vereniging verkeert. Jantje Beton De gevoerde akties hebben inmid dels een bedrag van ongeveer vijfdui zend gulden in kas gebracht. Een ver zoek is bij de Stichting Jantje Beton ingediend om in aanmerking te ko- WethouderP. de Rijke: voor Zierikzee Niet traditioneel BRUINISSE - „Er is nü al belangstelling- voor de wo ningen die zullen verrijzen in de Hertsbekestraat. Jonge en oudere mensen hebben al geïnformeerd en natuurlijk hebben we een wachtlijst met namen van mensen, die we erg graag willen helpen. Wij, als woningbouwvereniging gelóven er in. Een gelukkig geluid in een toch wat boze wereld". Woorden van de voorzitter van de Christelijke Wongbouwvereniging „Schouwen en Duiveland", tij dens een feestelijke bijeenkomst in het Bruse Veerhuis naar aanleiding van het boren van de eerste paal voor twintig woningen in genoemd plan. Voorzitter B. de Groot verheelde bracht en de ..kurkentrekker" weer niet een zucht van verlichting te sla- uit de grond wordt gehaald. De be- ken, nu het dan eindelijk zo ver is. „Maar we klagen niet, we hebben de uitdaging om te gaan bouwen in een saneringsgebied, zélf gewild. Al het voorgaande leed zullen we u nu besparen, maar dankbaar zijn met al diegenen die hebben gestreden om tot hiertoe te komen". Nadat de heer De Groot de heren Van Wijchen en Van Oostenbrugge afzonderlijk had bedankt, evenals het voltallige kollege van B. en W. en architekt Jobse, was het de beurt aan de heer A. Verwijs (sekretaris van de woningbouwvereniging) om een paar welgekozen, lovende woorden over zich heen te krijgen. Verwijs was vol gens De Groot al vanaf 1956 bestuurslid van de vereniging, met een grote inzet. Het was daarom dat de sekretaris van „Schouwen en Dui veland" de eer te beurt viel de offi ciële handeling te verrichten als startsein voor de bouw. Daartoe moest Verwijs zich geheel in het geel oliegoed hullen alvorens hij onder goede publieke belangstelling de gro te „machinale kurkentrekker" be klom. Want nieuw voor Bruinisse werd in dit geval niet gekozen voor de tradi tionele wijze van funderen: het slaan van palen, maar voor het indrijven van beton. Een methode die steeds meer in zwang komt, en die vermeen de hei-schade kan voorkomen. Er zijn twee manieren om dit te doen: een stalen buis de grond in drijven en die vol beton storten of, zoals don derdagmiddag gebeurde: via een gro te avegaar met holle kern, waardoor onder hoge druk beton wordt inge- Sekretaris van de Christelijke Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland", de heer A. Verwijs, boort hier de eerste paal de grond in voor twintig nieuwe woningen in Bruinisse. ton, voegt, perst zich in de ontstane ruimte en aldus wordt de paal gefor meerd, die met ongeveer een maand zijn sterkte heeft. De heer Verwijs kweet zich prima van z'n taak als heibaas, of boor meester, en hield in ieder geval een leuke herinnering over aan het kar wei: de helm van de fa. Boogert uit Oosterland (de bouwheer), voorzien van datum en alle handtekeningen van de genodigden. Na het uitbrengen van een toast op een voorspoedige bouw, hield burge meester T. C. Hekman een toespraak, hoewel de burgemeester eerst aan gaf, dat hij de indruk had dat er meer gepraat wordt in ons land, dan dat er déden worden verricht. De toespraak van de burgervader begon (en eindigde) als een sprookje: „Er was eens een lokaal bestuur in de gemeente dat zei: Je moet éérst de ga ten opvullen en dan pas in Riekus- weel gaan bouwen". Aanvankelijk was er niemand die op deze beperkte ruimte wilde bou wen, en temeer was de burgemeester verheugd dat de christelijke woning bouwvereniging het had aangedurft om in deze hoek van de gemeente (niet direkt de aantrekkelijkste), te gaan bouwen. Lang geduurd „Als ik zo eens in de geschiedenis Vervolg pag. 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1