P O c De nieuwe Austin Maestro heet niet voor niets zo De Babbelaar in Boymans gil P O R N E R Nieuwe start Jong Brogum The Serial geeft laatste koncert in Heinkenszand PLAAT-PRAET I Langdurige proefrit bewijst: Sozen- agenda A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 november 1983 Nr. 23417 11 OOSTERLAND - Austin Rover, de nieuwe naam van het vertrouwde B. L.- eoncern, heeft weer een goedogende middenklasser: de Austin Maestro. Woens dag werd de nieuweling in Eindhoven ten doop gehouden tijdens een officiële presentatie, maar de redaktie van Nieuws op Wielen kon in samenwerking met het Oosterlands garagebedrijf Ista al iets eerder kennismaken met de Maestro. Tijdens een lange proefrit van bijna 200 km. over Schouwen-Duiveland bleek de Maestro zich in het verkeer te gedragen als een robuuste auto. De nieuwe Austin Maestro LE, met als achtergrond de recordpoging surfen op de Kabbelaarsbank. Als testwagen kregen we mee de Maestro LE, de zuinigste uit de serie, met een 1275 motor en drie ver snellingen plus een E-stand, de E van Economie. Een wagen die op de prijslijst staat genoteerd voor 18.995,-. Niet de goedkoopste uit de serie, maar voor dat bedrag krijgt de Maestro-bezitter héél wat: een krachtige, markante middenklasser, met een uiterst verzorgd interieur die met weinig moeite tot grote prestaties komt. Onmiddellijk bij het instappen valt de grote ruimte op: de Maestro is 169 cm. breed en 405 cm. lang. De motor is dwars geplaatst hetgeen een aanwinst voor de been- ruimte betekent. Vanaf het LE type bezit de Maestro een asymetrisch gedeelde achterbank, die naar keuze geheel, éénderde of twee-derde kan worden weggeklapt, al naar gelang de behoef te aan bagageruimte. Geheel weggeklapt bete kent dit een bagage ruimte van 1415 liter. Dashboard Het dashboard is ge heel op de bestuurder ge oriënteerd: overzichte lijk, negen waarschu wingslampjes voor uit eenlopende funkties, handige drukschake- laars en een prima te re gelen kachel. Vooral tij dens het rijden in donder viel op, dat alle bedie- nings knoppen en - handels makkelijk te vinden zijn, doordat ze allemaal verlicht zijn, bijna gezellig aandoend in de kleuren rood groen-geel. Ook de ver lichting buiten de auto kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan: De Schouwse -binnenwe gen baadden in een zee van licht. Wie achter het stuur van de Maestro kruipt merkt direkt dat de wa gen gemakkelijk in de hand te houden is. Op trekken, remmen en rij den in een rustig of snel tempo: de Maestro ge hoorzaamt feilloos de bevelen van de bestuur der. De al genoemde E- stand van de versnel lingsbak (de vierde ver snelling, die eigenlijk geen versnelling is, want prestaties hoeft men er niet van te verwachten in de letterlijke beteke nis: versnellen) zorgt er voor dat de wagen vrij geruisloos is bij een snel heid van zo'n 100 km/u. Moet er bij die snelheid echter worden gepas seerd, moet er wel wor den teruggeschakeld naar drie. Dat is wel even wennen. Economie-meter De LE-types zijn ook uitgerust met een economie-meter: een rechts naast het stuur ge plaatste serie waarschu wingslampjes, waarvan de kleur rood vermeden moet worden wil men daadwerkelijk zuinig met de brandstof om springen. Ook dót is even wennen, want men is gauw geneigd bij het aanflitsen van de lamp jes het gaspendaal los te laten. De Engelsen hebben geen rekening gehouden met rokers: de plaats van het asbakje leverde eerst een zoekaktie op en bij ontdekking bevond die zich op een onmoge lijke plaats: bijna onbe reikbaar weggestopt voor de versnellings pook. Overigens is de as bak in de goedkopere uitvoering gemonteerd op de plaats van de economie-meter. Zuinig De Maestro LE is spe ciaal ontworpen (per computer) met het oog op de zuinigheid. Vol gens ECE-normen ver bruikt de LE bij 90 km/u: 1 op 21,3 bij 120 km: 1 op 14,7 en bij stadsverkeer 1 op 15,2. Gemiddeld zo'n 1 op 16 a 17. Zuinig is de Maestro ook in onderhoud: slechts één keer per jaar (of ééh keer per 20.000 km.) heeft de Maestro een onderhoudsbeurt no dig met vast lage prij zen: de LE bijvoorbeeld vergt 110,- per beurt. Gevraagd naar de ver wachting wat de nieuwe middenklasser gaat „doen" in de verkoop, zegt de heer Ista erg voorzichtig te zijn, maar hij toonde zich uiterst te vreden over de komst van de „coming young man". Show „Het is een hele goede auto, die zeker de „oude" Maxi-rijders zal aanspreken. We kunnen weer meespelen", aldus de heer Ista, die donder dag al een Maestro-show startte die vandaag (vrij dag) en zaterdag voor tduurt. De LE staat klaar voor een proefrit en de iets goedkopere Maestro 1,3 in de show room. Prijzen, vanaf 16.995,- (voor de Speci aal) tot 25.995,- (voor de 1600 MG.) de muren bevestigd. Ik heb ook nog een schilde rij gezien van Carel Wil link die pas gestorven is. Hier is het verhaal van Sylvia Visscher. Er wa ren een heleboel schilde rijen van wel 300 jaar oud, die gingen over tar we en brood. Je zag bij voorbeeld een heel groot tarweveld of een bak kerswinkel of bakkers die deeg aan het kneden waren, en beroemde schilderijen van Jan Steen. Broodslee Tot slot nog een stukje uit de brief van Nelleke. Er waren zilveren brood schalen en oude hand karren. Daar liepen de bakkers dan mee over straat. Er was ook een slee, die zag er precies het zelfde uit als een handkar. Alleen bij een handkar zitter er wielen onder en bij een slee niet. Aan de muur hin gen platen en daar ston den op hoe de mensen vroeger brood bakten. Op één stond een slavin, die een stuk deeg, was vergeten te bakken (dat hebben die anderen al geschreven, dus dat slaan we maar over). Nelleke besluit met te vertellen dat er erg veel was om te zien. Te veel om op te noemen. De Babbelaar is heel erg blij met jullie verha len over het museum. We kunnen ze natuurlijk niet allemaal helemaal in de krant zetten, want er was natuurlijk veel hetzelfde. Misschien is het voor andere leerlin gen van scholen een sti mulans om ook eens een paar opstellen naar de Babbelaar te sturen! We zitten nog steeds te wachten op een teken van leven van de scho len, die we een paar we ken geleden allemaal een Babbelaar-brief heb ben gestuurd. Voor de zekerheid nog een keer het adres: De Zeeuwse Babbelaar, Zierikzee- sche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA in Zierik- zee. Van tarwebrood worden drie soorten gemaakt: witbrood, bruinbrood en volkorenbrood. Dat zag je daar allemaal. Je kon ook nog dia's kijken over de gescheidenis van het brood. In Egypte is het echte brood pas voor het eerst gebakken toen een dienstmeisje een stuk deeg vergeten was te bakken. Dat stukje werd „zuurdesem" en zorgde er voor dat het brood ging rijzen en het brood smaakt dan ook lekkerder. Later werd gist uitgevonden. Als vroeger het brood klaar was blies de bakker op een hoorn. Dan wisten de mensen dat het brood klaar was. Tegenwoor dig ga ja naar de bakker en wéét je dan het brood klaar is. ZIERIKZEE - De drie hoogste klas sen van de Johan Louis de Jongeschool uit Zierikzee hebben op hun school een „brood-projekt". Om werkelijk alles over brood te weten te komen brach ten ze een bezoek aan het Rotterdamse museum Boymans. En gelukkig dach ten een paar kinderen ook aan de Zeeuwse Babbelaar en stuurde ons een verslag van het museum-bezoek. Eerst het verslag van Simome Bil, die schrijft ons het volgende: 's Middags om één uur vertrokken we met de bus naar het Boymansmuseum. Het thema van het museum ging over brood. Er waren er ver schillende broodsoorten, zoals: bruin, wit, volkoren, en kadetjes, krentebollen en koffiebroodjes. En er waren ontzettend mooie gravures en er werden leuke filmpjes gedraaid in de filmzaal. Een draagbaar was er: als de bakker dan gestorven was werd hij daar opgelegd. Het was allemaal erg interessant en de middag vlóóg om. Rond vijf uur waren we weer terug. Zeeuwse Bolus Ongeveer eenzelfde aanhef van het verslag heeft Janine, die verder schrijft: Er waren het meest shilderijen en na tuurlijk ook broden op de planken. De Zeeuwse Bolus was er natuurlijk ook! Gereedschappen en munten, óók een uit Mid delburg van een bak- Ook Jannie vond de tentoonstelling erg mooi. Ik heb nog een uit hangbord gezien, dat ca. 1825 aan een bakkers winkel heeft gehangen. Het was van hout en er was een vrouw op ge schilderd die een hoorn is haar hand had. Vanon der was de hoorn open en daar waren allemaal broodjes geschilderd. Het leek wel of die broodjes uit die hoorn kwamen. Daaronder stond: „Den hoorn des overvloeds". Ik heb ook een zilveren broodmand je gezien van 1767, en de meeste gravures waren achter glas. De schilderi jen waren met sloten aan Beste mensen van de krant. Ik ben vrijdag 28 oktober voor de eerste keer naar de reddings brigade geweest. Het was daar heel leuk. We moesten ringen opdui ken, en met de handen op je buik op je rug zwemmen. En na het zwemmen mochten we nog een kwartier vrij- zwemmen. En toen ik me aangekleed had kwam mamma en Ralf me ha len. kersgilde, waren uit gestald. Óp dia's zag je hoe ze brood maakten, vroeger en nu. Vroeger waren het platte koe ken, maar een slavin was een stukje deeg ver geten te kneden. Daarom deed zo de volgende dag het stukje deeg bij het nieuwe deeg, dat inmiddels was gaan rijzen. De baas van de slavin zei dat ze dat voortaan altijd moest doen. Zo is het gekomen dat het brood van tegen woordig hoog is, en niet plat. Natuurlijk was er véél meer, maar dat kan Hoorn deglfa0 overvloeds Natallie Brull (8 jaar) Krammerstraat 18 Zierikzee De filmpjes gingen over de bakker en het brood en ook hoe het ge bakken werd. Je kon ook drinken kopen en naar de W.C. gaan. Er was wel veel bewaking, er stond op sommige schilderijen ook alarm. Je mocht niet aanraken uit voorzorg dat er een vieze plek aan het schil derij kwam. Het groot ste deel van de schilderi jen was oude kunst, bij voorbeeld van Jan Steen. Er waren ook nog oude boeken en mooie zilveren broodschalen. ik allemaal niet vertel len. ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum begint morgen - zaterdag 5 november - weer met de middagen voor de jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar. De bedoeling van deze Jong Brogum-soos is om gewoon gezellig wat naar mu ziek te luisteren, mensen te ontmoeten en wat aktiviteiten te ontplooien. De inhoud van Jong Brogum wordt bepaald door wat de jeugdige bezoekers zelf graag willen. Ideeën en initiatieven uit deze groep worden zoveel mogelijk in gepast. Voorlopig zijn er bij de start van het seizoen vier zaterdagen gepland waarop Jong Brogum gaat draaien: 5, 12 en 26 november en 10 december. Tel kens is de tijd van handeling tussen twee en vier uur. Omdat de toegang voor deze jeugdsoos geheel gratis is, is het zeer de moeite waard om eens een be zoek te brengen aan het soosgebouw aan de Julianastraat. Binnen afzienbare tijd staat er een open dag gepland voor de ouders van de soosbezoekers, waarbij deze eens van nabij kunnen meebeleven wat de jeugd zoal doet in Jong Brogum. Zaterdagmiddag treedt de Zierikzeese formatie Band X (foto) op in Jong Brogum. Nadere informatie over Jong Brogum kan verkregen wordtn bij Sonja Geleijnse <5248), Paula Schiettekatte (3870) of Perry Besling (5185). HEINKENSZAND - Jongerensoos De Klomp uit Ovezande organiseert op vrijdag 11 novem ber vanaf 21.00 uur het laatste optreden van de bekendste Zeeuwse popformatie The Serial. In het voorprogramma treden Sing Sing Move ment en Ex-Q's op. Zangeres Karin de Kok en bassist Wim Cats- hoek verlaten om uiteenlopende redenen de groep. De overige leden Peter Wessel, Herman Haas en Martin Koster zijn hard bezig om een nieuw repertoire samen te stellen, terwijl er ook naarstig gezocht wordt naar nieuwe band leden. Gestreefd wordt om begin 1984 de nieu we Serial te presenteren. Bij het vertrek van de beide bandleden wil The Serial op een gepaste wijze afscheid ne men van Karin de Kok en Wim Catshoek, maar ook van het huidige repertoire en de tal loze fans. Vooral de laatste twee jaar was The Serial zeer suksesvol met optredens op TV, ra dio en de landelijke popcentra. The Serial mag zich verheugen over een uitvoerige belangstel ling vanuit de wereld van de platenmaat schappijen, ook voor wanneer de groep ver nieuwd is. In het voorprogramma staan twee groepen op het podium van De Stenge in Heinkens zand, waar het afscheidsoptreden van The Se rial wordt gehouden. Ex-Q's is voortgekomen uit The Flying Pictures en speelt voornamelijk eigen new-wave-werk. Sing Sing Movement bestaat sinds begin dit jaar en is een driemans formatie, die muziek speelt, die gebaseerd is op swingende new-wave. Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur; soos voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur films; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noord welle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur soos voor jeugd van 12 tot en met 15 jaar en van 20.00 tot 01.00 uur voor oude ren; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. V— ZIERIKZEE - Goede wijn behoeft geen krans. Dit gezegde geldt ontegenzeggelijk voor Lionel Ritchie. In een vloek en een zucht stevende Rit chie met zijn single „All Night Nou" naar de nummer een-positie in alle toonaangevende pop muzieklanden. Geen wonder natuurlijk, want „All Night Now" heeft alles in zich wat de jeugd zo schitterend vindt in de muziek. Vooral het rit me is dusdanig, dat je er niet bij stil kunt blijven staan, of je dat wilt of niet. Vandaar ook, dat Lio nel Ritchie voor zijn langspeler, die de afgelopen dagen in Nederland op de markt kwam de alles zeggende titel „Can't Slow Down" bedacht, over igens ook het openingsnummer van de fenomena le elpee. Met een gerust hart kan gezegd worden, dat de langspeler van de ex-Commodores-zanger geen zwakke punten heeft. Natuurlijk is het ene num mer voor de een wat minder, en het andere num mer voor de ander, vast staat dat iedereen op de een of andere manier wel zal smullen van wat Rit chie in de groeven liet persen. Alle acht nummers op Can't Slow Down zijn van de hand van de meester zelf en samen met James Anthony Carmi chael tekende hij ook voor de produktie A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11