berichten stukken Ruim zeventig kilometer file in ochtendspits Kleinfruit houdt teler het hele jaar bezig Rekreatievaart sterk toegenomen in sluizen Deltagebied ERIC DE NOORMAN DE GROENE LIJN Maandagochtend op de Nederlandse wegen: Glazenwasser verongelukt Verzet via grote advertentie tegen vredes demonstratie Werkwillige Eindhovense ambtenaren worden niet uitbetaald In memoriam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsda* 25 oktober 1983 Nr. 23411 7 BROUWERSHAVEN/DREISCHOR - Twee bedrijven reikten de afgelopen dagen voetbalteams in Brouwershaven en Drgischor de hand via nieuwe tenues met daarop de naam van deze bedrijven. De hoofdmacht van Voetbalvereniging Brouwershaven werd in het nieuw gestoken door AanemersbedrijfFierens, Kloet en Van der Weele uit Zierikzee en deA- juniorenploeg van Voetbalvereniging Dreischor kwam in het nieuw dank zij de ondersteuning van Installatiebedrijf J. Slager uit deze plaats. KAALTE - Minister Deetman van onderwijs heeft maandag tijdens een bijeenkomst van het CDA Overijssel gesteld dat het CDA zijn politieke keuze zowel intern als naar buiten toe duidelijk en begrijpelijk moet maken. De partij mag volgens.hem. geen rookgordijn opwerpen, waar het bij voorbeeld gaat om belangrij ke kwesties zoals kernwapens. Aangenomen naar Oudemirdum: L. de Jong, kand., Enschede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde (Dr.): R. J. Blok, kand., 's-Gravenhage. Bedankt voor Amsterdam-Zuid- West: T. Wendt, Urk.- Christelijke Gereformeerde Kerken ZIERIKZEE - In de provincies Zeeland, Gelderland en Noord-Bra bant wordt kleinfruit geteeld. De bekendste soorten zijn aarbeien, frambozen, rode en zwarte bessen en bramen. Onder kleinfruit wordt de teelt van fruit aan meerjarige gewassen verstaan. Het is een zeer arbeidsintensieve teelt, die de teler het hele jaar door bezighoudt Zo'n twintig jaar geleden werd er overigens veel meer kleinfruit geteeld dan nu. Werd in 1960 nog 470Ö hectare beteeld, nu is daar nog maar 500 hectare van over. Als belangrijkste reden voor deze teruggang moeten de hoge loonkosten in Nederland worden genoemd. Vroeger kon de teler rekenen op de hulp van familieleden en buren, vooral met de oogst die het meeste werk met zich meebrengt omdat het in zo'n kort tijdsbestek moet gebeuren. Nu moet hij „vreemde" arbeidskrachten aannemen en zelfs scholieren kosten de teler handenvol geld. In het najaar worden de struikjes geplant Zodra ze in volle produktie zijn, dat is na een jaar of twee, moeten ze gesnoeid wordea Dat vindt in de winter plaats. Ook worden ze door aanbinden en leiden van takken in vorm gehouden. In het vooijaar moeten de struikjes beschermd worden tegen nachtvorst Dit gebeurt door beregening want bij bevriezing komt warmte vrij die de bloemen beschermt Tenslotte wordt geoogst in de zomer. Vanaf juni tot en met september en zelfs in oktober werkt men met man en macht om de kleinfruitprodukten naar de veiling te kunnen brengen. Nederlands kleinfruit van goede kwaliteit Hoewel er kleinfruit wordt geïmporteerd en wel voornamelijk uit Polen, Bulgarije en Roemenië ter verwerking in jams, vruchtensappen, vruchte- yoghurt en dergelijke, staat de export van Nederlands kleinfruit niet stiL Vooral naar West-Duitsland gaan vruchten van goede kwaliteit die zowel voor de verse konsumptie als voor de produktie van hoogwaardige produkten als tweedranken zijn bestemd. Geen kl te verse eieren! Zo langzamerhand weet iedereen, dankzij de camagnes van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, dat er heel wat te doen valt met een simpel el De recepten waarvan eieren het belangrijkste ingrediënt vormen, zijn snel en eenvoudig. Zo blijkt lang niet iedereen te weten wat er nu precies wordt bedoeld met een „tweetje", is dat nu een groot of juist een klein ei? De nummers worden bepaald door hun gewicht Een ei van meer dan 70 gram heeft nummer 1, een „tweetje" weegt tussen 65-70 gram. De nummering gaat door tot nummer 7, waarmee het lichtste ei wordt bedoeld, dat ongeveer 45 gram weegt De kleur van de dooier kan variëren van bleekgeel tot oranje, afhankelijk van het gebruikte kippevoer. Tarwe levert een bleke dooier op, mais kleurt de dooier donkerder. De voedingswaarde blijft echter gelijk en ook de smaak is niet merkbaar verschillend. Er zijn een paar trukjes om te zien of een ei vers is. Schud een ei zachtjes bij uw oor: hoort u niets dan is het ei vers, maar bij een ouder ei kunt u de inhoud horen bewegen. Voor een andere versheidstest heeft u een kom water nodig waarin wat zout is opgelost Als een ei vers is blijft het plat liggen, hoe meer de stompe kant echter omhoog in het water staat, hoe ouder het ei is. De eieren die „direkt van de boer" worden gekocht en dus heel vers zijn, zijn overigens niet de lekkerste eieren. Als gevolg heeft zo'n supervers ei nog geen lekkere smaak. Pas nadat het gas door de poreuze schaal is verdwenen (ongeveer 10 dagen later), is het ei echt op z'n lekkerst Die smaak blijft nog minstens drie weken op peil, mits de eieren koel en donker worden bewaard, ver van sterk geurende produkten, zoals bijvoorbeeld knoflook, uien, en wasmidde len. DRIEBERGEN - Mist, gladheid, wegwerkzaamheden, het einde van de herfstvakantie en enkele ongeval len hebben maandagochtend geleid tot vele files op de wegen. Rond half negen stonden er 18 files op de rijks wegen met een totale lengte van 72 kilometer. In de loop van de ochtend losten de files op. Volgens een woordvoerder van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen was de filevorming onge veer twee keer zo groot dan op ande re maandagochtenden. Het filepro bleem zal ook de komende twee we ken nog groter zijn dan normaal, om dat diverse wegwerkzaamheden lan ger duren dan voorzien. Als het weer tegenzit, kan dit zelfs nog langer du ren. Uit de tellingen blijkt dat het aan tal passages van rekreatievaartuigen in de maanden mei tot en met sep tember 1983 gemiddeld 2 procent ho ger is geweest dan in 1982 en 7 ho ger dan in 1981. De toename was het grootst op de Zuid-Willemsvaart te Asten (12 en bij de Zand- kreeksluis tussen Veerse Meer een ROTTERDAM - Een 31-jarige Westduitse zeeman is maandagavond in een bar aan de Scheepstimmerman laan in Rotterdam ernstig mishandeld en vervolgens beroofd van 3700 gul den. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie kreeg de man met de eigenaar de bar ruzie over zijn rekening. ROTTERDAM - De 62-jarige gla zenwasser A. Arnoldus uit Rotter dam heeft maandag een dodelijke val gemaakt van de twaalfde etage van een flatgebouw aan de Jan Evertsen- plaats in Rotterdam. De politie vermoedt dat de man, toen hij zijn werk had beëindigd, bij het verlaten van zijn in de tuinen hangen de werkbak naar beneden is gevallen. De arbeidsinspektie stelt een onder zoek ia Qf de akties van het personeel van de spoorwegen hebben bijgedragen tot de drukte op de weg kon de ver keersdienst niet meedelen. Op de doorgaande routes werden maandagmorgen acht ongevallen ge meld, waarbij in totaal 24 voertuigen waren betrokken. Twee mensen raakten daarbij zodanig gewond dat ze naar een ziekenhuis werden ver voerd. De grootste files ontstonden maan dagochtend bij de van Brienenoord- brug en bij Zoetermeer, terwijl er on der meer ook bij de Velsertunnel, de Coentunnel en de Lekbrug grote opstoppingen waren. Oosterschelde (11 Het drukste punt voor de rekreatievaart was de Krabbersgatsluis bij Enkhuizen. Daar passeerden van mei tot en met september 47.873 pleziervaartuigen andere drukke punten voor de re kreatievaart waren de Johan Fri- sosluis te Staveren (39.508) en de Vol- keraksluizen (38.797). Ook de Oran jesluizen bij Amsterdam, de Zand- kreeksluis in Zeeland en de Har- dersluis bij Harderwijk behoorden tot de zeer drukke passagepunten (meer dan 30.000), hoewel deze laatste sluis 3,5 minder verkeer kreeg dan vorige zomer. Op „groot water" Uit een vergelijking van de tellin gen van 1983 met die van 1980 blijkt dat de groei van de rekreatievaart zich vooral op „groot water" voor doet. De sluizen in het Deltagebied vertonen de grootste toename: Zand- kreeksluis en Volkeraksluizen beide ruim 6000 meer. In het gebied van Waddenzee, IJsselmeer en Randme ren is de groei eveneens aanzienlijk: Staveren bijna 6000 meer dan in 1980 en de Krabbegatsluis (Enkhuizen), de sluizen te Kornwerderzand in de Af sluitdijk en de Grote Zeesluis te Mui den ruim 4000 meer. Ook op grote ri vieren zoals de Gelderse IJssel en de Limburgse Maas neemt het rekrea- tieverkeer toe: ruim 2000 meer dan in 1980. Aan het verzamelen van de gege vens werd door een groot aantal diensten ook buiten Rijkswaterstaat meegewerkt. GRONINGEN - In een aantal dag- blaen in de Noordelijke regio is maandag een advertentie ter grootte van een halve pagina verschenen, waarin Nederlanders worden ge waarschuwd tegen het meedoen, za terdag, aan de anti-kernwapende monstratie in Den Haag. De adver tentie is onder andere ondertekend door Noordelijke afdelingen van het ICTO (Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening), door „gezag en vrijheid", Construktief jong Ne derland, het oud strijders legioen en het veteranenlegioen Nederland. De zwart omlijnde annonce, die ge tooid is met een vignet met hamer en sikkel, heeft de vorm van een „be kendmaking" die veelbetekenend ge dateerd is op 29 oktober 1984, en on dertekend door „dr. G. Groenhalf, be last met de hoogste leiding van de regeringszaken van het burgelijk ge zag in Nederland", alsmede de „terri toriaal bevelhebber van het Oostelijk volksleger in Nederland, generaal F. Komstiansen, drager der Lenin-orde". ROTTERDAM - Het nieuwe vlagge- schip van de Holland Amerika Lijn (Hal) heeft opnieuw te kampen met problemen. Inspecteurs van de Lon- dense verzekeringsmaatschappij Sal vage association hebben vorige week tijdens een inspektie van de in Fran krijk gebouwde „nieuw Amsterdam" vastgesteld dat er sprake is van over matige slijtage aan de zuigers van de twee hoofdmotoren. ROTTERDAM - Dr. R. J. H. Krui- singa, oud-direkteur generaal van de volksgezondheid, vindt dat de moge lijkheden voor zelfmedikatie - het kopen van geneesmiddelen zonder recept van de dokter - moeten wor den uitgebreid, tegelijketijd met een goede gezondheidsvoorlichting. Kruisinga sprak dinsdag in Rotter dam op een symposium over de toe komst van de zelfmedikatie. EINDHOVEN - Burgemeester en wethouders van Eindhoven zijn niet van plan werkwillige ambtenaren uit te betalen wanneer zij als gevolg van eventuele akties van kollega's hun werk niet kunnen doen. Dat blijkt uit een circulaire van het kolle ge aan het personeel. In die circulaire wijst het kollege er op dat het gederfde loon verhaald kan worden op de werknemersorga nisaties die de akties ondersteunen. Het kollege van b. en w. is overigens bereid die vordering over te nemen. „Dat betekent dat de gemeente dan gaat proberen om het geld van de bonden terug te krijgen. In afwach ting daarvan is het kollege bereid de betreffende werknemers alsnog uit te betalen", aldus een woordvoerder van de gemeente in een nadere toe lichting. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maasdijk: L. A. Nagte- gaal, Dordrecht. Bedankt voor H.I. Ambacht: Th. W. H. van der Heijden, Oud-Vossemeer; voor Hillegersberg: H. Harkema, Brakel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Winschoten: H. de Bruijne, kand., Apeldoorn. Bedankt voor Vineland (Canada): J. P. Boiten, Schiedam; voor Opper does: P. J. Kok, Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oosterland: A. Breg- man, Rijssen; te Borssele: A. Hooger- land, Dirksland. Bedankt voor Arnhem: A. B. van der Heiden, Enkhuizen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 24-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 227 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 2800 - 3800; werk paarden 2000 - 3100; oude paarden 1600 - 2300; 3-jarige paarden 1550 - 2500; 2-jarige paarden 1300 - 2350; veulens 300 - 1250; hitten 575 - 1350; pony's 200 - 850. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden ƒ.4,00 - 5,60; jonge slachtpaarden 5,70 - 7,00. De handel was rustig. Veemarkt Leiden LEIDEN, 24-10. Aanvoer totaal 1536. Slachtrunderen 1108, schapen en lammeren 428, Prijzen per kg: Stieren le 8,55 - 9,30, 2e 8,00 - 8,50; vaarzen le 8,00 - 9,10, 2e 6,80 - 7,95; koeien le 8,00 - 9,00, 2e 7,05 - 7,90, 3e 6,30 - 6,95; worstkoeien 5,50 -ƒ 6,70; dikbillen extra kwaliteit 9,50 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 195 - 245; lammeren 205 - 265. Overzicht: slachtrunderen: aan voer redelijk, handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen: aanvoer ma tig, handel vlot, en prijzen stabiel; lammeren: aanvoer matig, handel slecht, en prijzen lager. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 24-10. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 29,00 - 31,00; Bintje 50 mm op waarts 50,00 - 52,00 (ook voor fri tes); Bintje 35-55 mm opwaarts 36,00 - 37,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 80,00 - 83,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 26,00 - 28,00; Bintje 50 mm op waarts 47,00 - 48,00. Exportaarappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 47,00 - 47,50. Voeraardappelen 8,00 - 11,00. Stemming: rustig. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- jonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel- schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Op 63-jarige leeftijd overleed toch nog onverwachts Jan Struyk, in le ven wachtmeester der Rijkspolitie le klasse buiten dienst te Zierikzee. Zijn gezondheid baarde al enige ja ren zorg, mede door opname in diver se ziekenhuizen voor operaties. Hij begon zijn loopbaan na de be vrijding bij de Gemeentepolitie te Rotterdam. Omdat de woningnood daar bleef nijpen werd hij enige ja ren daarna benoemd als agent van politie te Zierikzee. Het was een standvastig en moedig man hetgeen onder meer eens bleek toen een klein kind in het water van de stadsgracht* was geraakt en hij haar nasprong en redde. Ook het jeugd-voetballen had zijn grote belangstelling en steun, met als gevolg versterking van het gezag. De krematie heeft inmiddels te. Rotterdam plaats gevonden. Opgedragen door een ex-dienstkameraad. ZIERIKZEE - De rekreatievaart in ons land is het afgelopen zomerseizoen opnieuw toeggenomen, het sterkst onder andere bij de Zandkreeksluis tussen Veerse Meer en Oosterschelde en bij de Volkeraksluizen. Dat blijkt uit telge gevens die door de dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat werden verza meld. Hierbij werd het aantal passerende pleziervaartuigen op een groot aan tal doorgaande vaarwegen geteld. De ring van Honoria 7. De Franken nemen de gevangene van de nomaden over en inmiddels wendt Eric zich tot de hoofdman der steppenruiters. „Heeft deze kerel u zijn naam gezegd?" vraagt hij gedempt. De nomade schudt het hoofd. „Had hij iets bij zich?" vervolgt Eric. „Alleen wapens," antwoordt de ander. „Zwaard en schild heeft Teresh voor zichzelf gehouden, de speer en de dolk schonk hij mij, maar zo ge de wapens ook wilt hebben „Nee brave vriend, behoudt het", zegt Eric vriendelijk en met een handdruk scheidden zij. „Wat denkt ge van hem?" zegt Eric tot de oudste der Franken, als ze even alter met hun zwijgende gevangene de terugweg aanvaard hebben. „Tja, hij is duur gekleed, volgens de Ro meinse mode", fluistert deze. „maar dat zegt natuurlijk niets". In gedachten staart Eric naar de glimmende schedel van de onbekende. Er hapert iets, maar wat Ze rijden door, tot de Noorman - laat in de avond - het tegen geeft af te stijgen. „Ken je deze plek nog makker?" wendt hij zich tot de gevangene. Ondoorgrondelijk kijkt deze voor zich uit. „Hier heb je ons beslopen en daarna schoot je mijn vriend neer, weet je nog?" Er flikkert iets in de ogen van de gevangene en op het moment dat hij het zegt, weet Eric in eens wat er haperde. Zwaard, schild, dolk en speer, noemde de nomaden aanvoerder, maar over pijl en boog sprak hij niet. En toch had de gevangene deze wapens bij zich; de pijl, die Svein trof is er het bewijs van. De Noorman denkt razendsnel na, dan bindt hij persoonlijk de gevangen aan een boom en als de kerek zijn spieren spant, waardoor de boeien losser komen te zitten, doet hij of hiet niets merkt. „Je wilt toch niet ontkennen, dat je mijn goede vriend met een pijl verwondde''" zegt hij lijzig en de plotseling blik van onrust in de ogen van de bleke reus bevestigen zijn vermoe dens. De kerel wil niet weten, dat hij pijl en boog gehad heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7