X-tra Section streeknieuws Bollen bloeiden om Parijs Erna Offringa ere-burger van Amerikaans stadje Voortbestaan scholen in Zonnemaire onzeker Zeventienjarig meisje uit Burgh-Haamstede negen maanden op bezoek in Verenigde Staten Dutch girl makes new friends in Calera Inruilaktie geldt t/m 29 oktober Botsing met twee auto's in Zierikzee Inbreker zomerwoning Kerkwerve aangehouden Aktie knielbus officieel gestart Reuzenpanda Shao-Shao overleden EO's Tijdsein over vredes demonstratie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 oktober 1983 Nr. 23111 5 BURGH/HAAMSTEDE - Elke plaats kent wel zijn ere-burgers, al worden dit soort eerbetuigingen mondjesmaat verstrekt. Een heel bijzondere ervaring op dit vlak maakte de zeventienjarige Erna Offringa uit Burgh-Haamstede on langs mee. In het kader van het uitwisselingsprogramma van de Educational Foundation for Foreign Study verblijft Erna negen maanden in de Verenigde Staten, als gast in het dominees-gezin van de heer en mevrouw Ken Chapman in het plaatsje Calera in de staat Alabama. Zij arriveerde daar op de avond van donderdag 25 au gustus; tijdens een officiële ontvangst op vrijdag 26 augustus ontving zij uit handen van Calera's burge meester, Carl Prichard, de oorkonde die bij het ereburgerschap behoort. De plaatselijke krant, de „Shelby County Reporter" besteedde aan dit gebeuren aandacht, waarna Erna het krantenknipsel opstuurde naar haar ouders. Erna's moeder belde de redaktie van de Nieuwsbode, en zo doende kunnen we een stukje verslaggeving plegen vanuit het verre Amerika. Onder de kop: Nederlands meisje maakt nieuwe vrienden in Calera, doet de krant verslag van het feit dat Erna daar verblijft. We citeren: ..Met haar lengte - meer dan zes voet - en haar slanke figuur geeft Erna Offringa het beeld van een ideaal fo tomodel. In tegenstelling daarmee geeft het 17-jarige Nederlandse meisje echter te kennen dat zij graag in het toerisme werkzaam zou zijnEn gezien haar achtergronden zou zij dat waarschijnlijk best goed kunnen. Be halve dat ze talen als Nederlands, Engels, Spaans en Frans vloeiend spreekt, redt ze zich ook heel goed in het Duits". Zij heeft zo'n beetje de gehele wereld doorgereist. Zij heeft gewoond in Spanje, Venezuela, Curacao en ge durende de laatste vijf jaar in haar geboorteland Nederland. Nu brengt Erna de Verenigde Staten een langdu rig bezoek en noemt gedurende die tijd Calera haar thuis. Als deelneemster in de Educational Foundation for Foreigh Study maakt Erna deel uit van het gezin Chapman en bezoekt zij Calera High SchoolDeze scholing is voor mij niet zo belangrijk omdat ik mijn schooldiploma in Nederland al heb behaald aldus Erna. Som mige van de schoolvakken zullen Erna echter ten dienste zijn om de Amerikaanse kuituur te leren kennen. Zij heeft ook plannen om rijlessen te nemen en een type-kursus te volgen. Bovendien zou ze graag in een band spelen". Hoewel Erna gewend is om in verschillende landen te wonen, is dit haar eerste ervaring om alleen op reis te gaan. Ze hoopt dan ook dat ze geen last krijgt van heimwee". Erna's vader en moeder'wonen in Burgh- Haamstede in Nederland. De heer Offringa is ingenieurzijn vrouw doceert Spaans". ,,In het gezin Chapman gaat Erna tijdelijk door voor de grote zus van de driejarige Jermi. Dominee Chap man, die pastor is van de United Methodist Chruch in Calera, vertelt dat hij en zijn vrouw Rhonda in de krant een advertentie zagen staan, waarin gastgezinnen voor buitenlandse studenten werden gevraagd. ,,We vonden het wel interessant om onze manier van leven eens een poosje met één van hen te delen", zo legt hij uit. Shelby County Reporters W/th Ikt height - whic si* feel -- and slcndei Erina Olfringa looks a' sis over Study. Erin» will he part of the figure. Ken Chapman family and ailend Ihough Calera High School. schooling is she explains, because she has already graduated from Ihe (en- year course of study she elected to take in Holland. she'd make But instead, ihe 17-year old Dutch girl says she'd like to get into the tourism business. Considering her background, she should be good at it. However, some 01 tne cou Fluent in Dutch, English, she wants to take at Calera Spanish and French, she also says help her absorb Ihe culture h she has a pretty good grasp of She says she'd like to I German. She's been around o. The co es where driver s education and typing, and - if she can -- play in the Even though Frina ij used to Honorary citizen Cater* Mayor Cart Prichard presents 17 yt*r ol Erina Offringa „lib a certificate »kkh makes be an honorary citlien of the city. Erina b frot Now Erina is giving tbe United and she's hopir States a try. and for nine months, be homesick, she'll be calling Calera home Entia's moth tiOnal Foundation for Foreign Hnlland Mr engineer. His wife letches Spanish. She has a 21-year old sister and a brother 22 In the Chapman home, she'll play the big sister to three-year old Jermi Chapman, who is pastor of the United Methodist Church in Calera, said he and his wife Rhonda saw an ad in the paper asking for host families for foreign students "We thought it would be In teresting 10 share our way of life with one of them." be explained. The Chapmans met F.nna at the Birmingham Airport Thurs- On Friday, Calera Mayor Carl Prichard gave her a framed cer tificate which proclaimed her an honorary citizen of Calera. Het artikel uit de Shelby County Reporter, waarin gewag wordt gemaakt van het bezoek van Erna aan de V.S. en het verlenen van het ere-burger schap. (vervolg van pagina 1) school nog tot en met dit schooljaar zal bestaan. Maar, mocht het gemeen- tebestuur en het bestuur van de christelijke school besluiten të gaan samenwerken, met ingang van het schooljaar '85-'86, dan spreekt het ge meentebestuur de verwachting uit dat voor de kleuterschool een over brugging voor een extra jaar is toe gestaan. Komt het niet tot een fusie, dan zal de kleuterschool na dit schooljaar ab soluut verdwijnen. Daarna zullen ook de lagere scholen spoedig moeten sluiten. En dat zal toch een treurige zaak zijn, want een school is wat mij beteft de kern van een kern". Gevaar Het kollege voert momenteel on derhandelingen met het bestuur van de Christelijke Nationale school om te onderzoeken of een schoolvoorzie- ning in Zonnemaire veilig kan wor den gesteld. „Zowel voorstanders van het open baar onderwijs als ook voorstanders van het bijzonder onderwijs dienen zich hierbij te realiseren dat het ge vaar verre van denkbeeldig is, dat dit dorp alle onderwijsvoorzieningen kwijt zal raken, tenzij men tot sa menwerking zou komen", aldus een fragment uit de nota. Verhogen Voor de gemeente is het onmoge lijk gebleken om de bijdrage per leer ling te verhogen voor aanschaffen en onderhoud van schoolboeken, leer middelen, schoolbehoeften, school reisjes etc. Daarentegen zal wel het bedrag voor het schoolzwemmen worden verhoogd van 88,— naar 110,— per leerling. Voor school voorstellingen, te organiseren via de Stichting Theaterbureau Uit in Zee land, stelt het kollege voor per inwo ner veertig cent te reserveren. DEN HAAG - Zeker zeshonderd duizend mensen komen in aanmer king voor kwijtschelding van onroe- rend-goedbelasting. In 1982 zijn nog geen 31.000 kwijtscheldingen ver leend. Onbekendheid met de moge lijkheid tot kwijtschelding is er de oorzaak van dat zoveel mensen onno dig onroerend-goedbelasting beta len. Dit schrijft Konsumenten Kon- takt (KK) in het maandag verschenen orgaan „Koopkracht". Advertentie ZIERIKZEE - Up de kruising Laan van St. Hilaire-Haringvlietstraat te Zierikzee vond maandag een aanrij ding plaats tussen twee auto's. Auto mobilist J. P. W. uit Zonnemaire reed op de Laan van St. Hilaire richting. Nieuwe Haven. Uit de Haring- vlietstraat naderde automobilist A. S. uit Zierikzee. W. zou geen voor rang hebben verleend aan S. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. ZIERIKZEE „Tuinbouw en Plantkunde" naar Aalsmeer De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afdeling Schouwen-Duiveland brengt zater dag 5 november een bezoek aan de Bloemen Vaktentoonstelling Aalsmeer. Er wordt 's ochtends om acht uur vertrokken vanaf het busstation ZWN te Zierikzee. Opgave bij mevrouw A. Goudswaard, Zierik zee, tel. 01110-5701. HAAMSTEDE Lezing alternatieve geneeswijzen In de Gereformeerde kerk te Haamstede wordt vrijdag 11 novem ber een bijeenkomst gehouden die in het teken zal staan van alternatieve geneeswijzen. Dit wordt georgani seerd door het Groene Kruis Burgh- Haamstede en is een vervolg op een eerder gehouden enquête over dit on derwerp. Mevrouw H. M. Spieksma, arts in Den Haag, zal hierbij met enig door daar behandelde patiënten aanwezig zijn. Zij is gespecialiseerd in manuële therapie. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - F. V. uit Brecht in België is maandag op Walcheren aan gehouden en overgebracht naar het bureau van de Rijkspolitie in Zierik zee. V. wordt verdacht van een in braak, waarbij voor meer dan 10.000 aan antiek werd gestolen, in 1981 in een zomerwoning te Kerk werve. V. zal waarschijnlijk worden uitgezet naar België. ROTTERDAM - De wethouders voor volkshuisvesting van de vier grote steden hebben in een brief aan de vaste kamerkommissie voor volkshuisvesting geprotesteerd te gen door de regering voorgestelde verlaging van de individuele huur subsidie. In de brief wordt veelal ge wezen op de negatieve gevolgen van de verlaging van de huurgrens van 735 gulden naar 600 gulden per maand, waaronder men voor subsi die in aanmerking komt. DEN HAAG - „Ook de Tweede Ka mer kan worden toegevoegd aan de indrukwekkende lijst van organisa ties, die de aktie Knielbus steunen". Het CDA-kamerlid Henneman zei dit maandag namens de kamerkommis sies verkeer en waterstaat en gehan- dikaptenbeleid bij de start van de aktie Knielbus in het openbaar ver voer. De aktie wordt op initiatief van de gehandikaptenraad gevoerd door Consumentenbond, Konsumen ten Kontakt, Vervoersbonden FNV en CNV, ABVA/KABO, CFO en COSBO (Samenwerkende Oudere- norganisaties). De knielbus is een bus met betere faciliteiten voor gehandikapten. De knielbus zakt bij een halte zover „door z'n knieën", dat de brede en tree op dezelfde hoogte komt als het trottoir. Dit maakt de bus gemakke lijk toegankelijk voor gehandikap ten in rolstoelen, bejaarden en men sen met kleine kinderen. Volgens direkteur Westendorp van de Consumentenbond is de knielbus voor alle gebruikers van het grootste belang en daarom verdient het initia tief van de Gehandikaptenraad bre de steun. „De regering dient hier konsekwenties aan te verbinden," aldus Westendorp. MADRID - Shao-Shao, de reuzen- panda die het eerste pandajong door kunstmatige bevruchting in het westen ter wereld bracht, is zondaga vond laat in de dierentuin van Ma drid aan ingewandstoornis overle den. Dit heeft direkteur Tomas Cer- dan maandag meegedeeld. Shao-Shao verzorgde haar jong Chu—lin sinds zijn geboorte op 4 sep tember 1982. Zij was kunstmatig be vrucht met sperma van Chia-Chia in de Londense dierentuin. De direktie van de Madrileerise dierentuin had gehoopt dat Shao- Shao volgend jaar een tweede jong zou krijgen - zoal niet op natuurlijke wijze van haar metgezel Chang- Chang, dan opnieuw kunstmatig. Shao-Shao en Chang-Chang waren giften van de Chinese regering in 1978 en zij vormden de grootste trek pleister van de dierentuin van Ma drid, nog meer na de geboorte van Chu-Lin. HILVERSUM - EO's aktualiteiten- rubriek „Tijdsein" besteedt dinsdag (Nederland 2, 20.20-20.50 uur) aan dacht aan de vredesdemonstratie op 29 oktober In Den Haag. Enkele mensen uit Oost-Europa die al geruime tijd in Nederland wonen, vertellen waarom ze niet meelopen. Onder hen de Tsjech drs. H. Renner, nu historikus aan de RU Groningen en I. de Kunery, die in 1956 uit Hon garije naar het west vluchtte. De overige onderwerpen van „Tijdsein" waren maandag nog niet bekend. Woensdag 26 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Feduco 15.30 uur Kinderbios 16.30 uur Stuif es in 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Sanne 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.33 uur Herenleed. Een programma van Armando, Cherry Duyns en Johnny van Doorn over de thema's wanhoop en verlangen. 21.10 uur Adriaan van Dis. Praatpro gramma. 22.10 uur Zinnen op een antwoord. Dokumentaire over de kernbewape ning. 23.00 uur Teleac 23.20 uur Journaal, 23.25 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Aandacht voor de blindegeleidehon- denschool. 20.10 uur Koos Postema in gesprek. Praatprogramma. 21.00 uur Waar zijn ze gebleven. Do kumentaire over de Nederlandse dansgeschiedenis 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.25 uur Nieuws voor doven Donderdag 27 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Poldark 16.50 uur Tarzan heerser van de jung le 18.25 uur Teleac 18.55 uur Wordt vervolgd 19.20 uur Blokletters. Spelprogram- ma. 20.28 uur How the west was won. De Macahans worden in deze nieuwe se rie lastig gevallen door Henry Coe, die als eerste in de vallei is neer gestreken. 22.05 uur Televizier magazine 22.45 uur Shogun. Blackthorne zit nog steeds gevangen en heeft de Ja panse naam Anjin gekregen hetgeen betekent loods. Voor een gesprek met Yabu mocht hij de gevangenis verlaten. Onderweg beledigd hij een samouri en weigert zijn verontschul diging aan te bieden hetgeen hem duur komt te staan. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalig muziekprogramma. 20.00 uur Derrick. Derrick krijgt te maken met een moord op een taxi chauffeur. 21.00 uur Wordt u al geholpen? Tv se rie over een Engels warenhuis. 22.00 uur Lof der wijsheid. Uitrei king van de Erasmusprijs door Prins Bernhard aan de schrijfster Yource- nar. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Donderdag 27 oktober, 22.45 uur, Nederland 1:Shogun". Niet alleen door zijn Japanse naam Anjin, maar ook door zijn kleding begint Blackthorne al veel op een echte Japanner te lijken. 71 Wim kreeg een kleur, stotterde plotseling verlegen: „Niet van moe der o nee, als ze dat deden, sloeg ik ze op hun gezicht, maar van onze vader zeggen ze gekke dingen Zwart zei, dat moeder gelijk had er eens uit te gaan, omdat vader zich wel amuseerde met een Nee Jan, ik zeg het niet, ik vind het zó rot!" Jan werd bleek om zijn neus, heftig zei hij: „Zeg op, ik moet het weten, als ze het liegen, ga ik naar de politie, dan gaan ze de kast in wegens laster." Wims lippen trilden toen hij uit bracht: „Hij zei het maar voor de grap, Jan, heus waar dat kan toch niet anders?" „Zeg op, wat zei hij voor de grap?" „Dat onze vader er een andere griet op nahield." Er viel een stilte in de kamer, die het tikken van de klok duidelijk liet uitkomen. Jan herstelde zich vrij spoedig, liep om de tafel heen naar Wim toe en sloeg zijn arm om diens schouder. „Je moet je dat niet aantrekken, Wim, Zwart is een ruwe kerel, dat weet je toch, hij heeft altijd van die misplaatste grappen." „Maar jij zou het toch ook rot ge vonden hebben, hè Jan De oudste keek de jongere broer nadenkend aan, dan zag hij plotse ling hoe vies en slordig Wim er uit zag. Monter zei hij: „Misschien komt moeder morgen terug, we moeten ons eens goed wassen, Wim, je ziet er uit, alsof ze je door de schoorsteen heb ben gehaald." Wim lachte opgelucht, als het an ders niet was. „Maar jij hebt ook wel een beurtje verdiend, schoolfrik, je kunt precies zien tot hoever jij 's morgens de waslap over je snuit haalt." De akelige stilte was verbroken. door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS „Kom Wim, we gaan samen onder de douche en morgen moeten we schone overhemden aan doen en ook andere kousen. Laten we maar niet meer over vader praten, die heeft misschien pech met zijn bromfiets." Met veel lawaai schrobden ze zich schoon, plaagden elkaar met een straal ijskoud water en hoorden niet hoe hun vader achterom kwam rij den. Henk was nat van angstzweet, hoe wel het buiten aardig koud was ge worden. Hij hoorde de jongens gieren van het lachen, dat was een geweldi ge opluchting, ze hadden hem nauwe lijks gemist. Ze moesten eens weten, hoe hij zich had uitgesloofd om een maaltijd te koken voor een zieke. Hoofdstuk 19 Planloos stapte Nita de nieuwgebo ren dag haar hotel uit, genietend van al die werkende mensen om zich heen, het accentueerde zoveel te meer haar eigen vrijheid. Jonge vrouwen repten zich naar bus of Métro, na in de omgeving van hunhuis de kinde ren ondergebracht te hebben in een kleuterschool of bewaarplaats. De lompenzoekers waren wer druk be zig de vuilnisemmers op hun kleedje te keren, agenten zwaaiden met hun witte stok, maar zij, Nita Huisman mocht overal naar kijken, ze had geen haast. Met volle teugen dronk haar geest zich weer vol aan de stad Parijs. En dan, zonder overleg stapte ze weer een métrostation binnen, de grootste drukte was nu geluwd, ieder was weer op de plaats van bestemming gekomen door de ingewanden van Parijs. Nu wist Nita het wel, bijna al le jonge vrouwen werkten de morgenuren op een atelier of kan toor, als zij daarvoor deugen en ande ren maakten alles weer netjes in de vele restaurantjes, om de gasten weer te kunnen ontvangen. Deze vrouwen hadden een heel ander le ven dan de vrouwen uit het bollen- dorp, ze verdienden mee in het gezin, omdat ze veel meer geld nodig had den. Zelfs al had de man een vrij be hoorlijke betrekking, dan werkten ze toch, omdat ze werkzaam van aard waren. Maar ze konden ook het geld weer plotseling in een lichtzinnige bui uitgeven, door met het hele gezin zondags in een restaurant te gaan eten om daarna nog een theater te be zoeken. Dat deden de vrouwen van het bollendorp nu weer niet, die zwoegden thuis de hele week, maar op zondag genoten zij dan van het schone huis en de zondagsrust. Alles was anders in Parijs, zelfs de kinde ren, je merkte ze hier nauwelijks op. Nita wist heel zeker, dat de kinderen in Parijs hoffelijker waren dan in het dorp. Ze gingen ook rustig hun eigen weg, ze schreeuwden en lawaaiden niet om de mensen heen, ze waren meer vrolijk onder elkaar. Waarom wist Nita zelf niet, maar ze koos weer de route die langs de Gobelins kwam, ze kon natuurlijk tot het eind meerij den, maar willoos stapte ze weer uit op het bekende punt, waar ook Henk altijd was in- en uitgestapt. Ze maak te zichzelf wijs. dat ze een kop koffie ging drinken in het goedkope café, maar ze vond aan het tafeltje niet de rust die bij haar vakantie paste. Al gauw legde ze het geld op het tafeltje en verliet haastig, alsof re ook plot seling werd aangestoken door de Pa- rijse werklust der huisvrouwen, het terras en wandelde langs de boule vard Arago naar de Rue de la Glaciè- wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5