Raad Westerschouwen stelde subsidiestaat 1984 vast VVD Westerschouwen boos over tolheffing Zeelandbrug na 1988 Bietencampagne verdwijnt uit Brouwershaven Aromatische NCVB-avond in Bruinisse Exkursie Stichting Oude Zeeuwse Kerken Kans op subsidie fietspad Renesse Spreekrecht in gemeente Westerschouwen 4 Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten lantmans heen. Poot Verhoging leges i 9b mi BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschou wen ging maandagavond met algemene stemmen ak koord met het voorstel van het kollege tot vaststelling van de staat Q 1984 met betrekking tot de subsidies aan instellingen en verenigingen. De subsidies zijn berekend aan de hand van het inwonertal. Er zijn geen trendmati ge verhogingen aangebracht. De raad besloot ook tot verhoging van leges, andere rechten en belastingen. Een verhoging geldt voor de leges - met uitzondering van en kele - de leges ten aanzien van het archief, de begraaf- rechten, de precariorechten en het rioolrecht. Wat de subsidies betreft besloot de raad voor de kommissie jeugd- en tie nerwerk Serooskerke en de kommis sie speelweek Renesse een garantie- subsidie te verlenen van 400. De Vrouwenadvieskommissie voor de woningbouw Schouwen-Duiveland ontvangt bijna 300, de organisatie toeristenbibliotheek krijgt 3000, voor de Christelijke blindenbiblio theek en voor het Welzijn Buiten landse werknemers Zeeland wordt de post geschrapt, net als de post voor de Stichting Recreatiewerk Zee- „Ik vraag me af, waar zijn we nu mee bezig? In 1988 is de brug volledig af geschreven en dan moeten we door blijven betalen, zij het met reduktie. Ik vind het een kwalijke zaak dat de pro vincie zoiets durft te stellen. Ik ben er dan ook bijzonder over gepikeerd en mijn hele fraktie is er niet over te spreken", aldus Van Zuijlen. De heer J. C. Hendrikse (PvdA) lichtte toe dat er nog wel een renteloos voorschot van f 16 miljoen in het spel is, welk bedrag de provincie graag terug wil hebben. Van Zuijlen: „Dan is het nog de vraag of wij dat moeten opbrengen". Burge meester J. L. Niemantsverdriet-Len- heer dacht dat het goed zou zijn om op de plannen van GS te reageren. „Het zou mooi zijn als wij gewoon over de brug zouden kunnen zonder te beta len, net als andere Nederlanders ge woon van A naar B kunnen rijden zonder tolheffing". J. van den Berge (RU) zou graag zien dat GS voor de inwoners van Schouwen-Duiveland al vóór 1988 een uitzonderingspositie maken. land, omdat zij subsidie ontvangt van de provincie Zeeland. Wat de VW's te Renesse en Burgh- Haamstede betreft wordt de subsidie zoals voorgesteld bij wijziging voor 1983 te fixeren en als basis vast te stellen. Indien mogelijk wordt het bedrag jaarlijks verhoogd met de trendmatige verhoging. Belastingen De raad besloot de hondenbe lasting, de onroerendgoedbelasting, de toeristenbelasting en de woonfo- rensenbelasting voor 1984 te handha ven. Wat het rioolrecht betreft wordt het aansluitrecht met 3% verhoogd en blijven de overige tarieven ge handhaafd. De leges met uitzonde ring van enkele worden 3% ver hoogd, de leges ten aanzien van het archief worden met 75% en 100% ver hoogd, voor de precariorechten geldt een verhoging van 10% en voor de be graaf rechten 3%. Aangezien met in gang van het volgend jaar van het rijk een meeropbrengst wordt ver kregen uit het gemeentefonds, ter wijl ook uit de toeristenbelasting en de onroerendgoedbelasting een mee ropbrengst wordt verwacht, acht het kollege van Westerschouwen een ver hoging van deze belastingen voor 1984 niet gewenst. De raad besloot tot intrekking van het beroepschrift tegen de aanwij zing van uitzonderingsgebieden op de stiltegebieden. Dit op voorwaarde dat de minister van VROM de pro vincie op de hoogte stelt van zijn vi sie op het beroepschrift van de raad. Raad van State De gemeente-sekretaris, de heer J. W. de Jonge en de heer R. van der Pol, ambtenaar bij de gemeente zijn door de raad gemachtigd om donder dag 27 oktober de raad te vertegen woordigen op de zitting van de Raad van State. Tijdens die zitting wordt het beroep behandeld, dat de ge meente heeft ingesteld tegen de ont houding van goedkeuring door Gede puteerde Staten aan de 22e begro tingswijziging 1979. Het betrof een bijdrage van de gemeente aan de wo ningbouwvereniging Beter Wonen in de stichtingskosten van acht woning wetwoningen te Serooskerke en vier woningwetwoningen te Noordwelle. Deze bijdrage werd verleend om een lagere huur te verkrijgen en een zo goed mogelijk in het landschap pas sende bouw te bevorderen. GS ont hielden de goedkeuring, omdat zij van mening waren dat in de bouw en beschikbaarstelling van woningen ten behoeve van minder draagkrach- tigen door de woningwet en de daar op steunende regelingen geheel wordt voorzien BRUINISSE - „Kruiden zijn vaak aromatische gewassen die gebruikt kunnen worden om de smaak en geur van spijzen te verhogen. Ook worden ze gebruikt als geneesmiddel, in de kosmethische- en farmaceutische in dustrie en in legio andere vormen. Deze aromatische gewassen, die in het wild voorkomen of gekweekt worden, bestaan uit zo'n 1200 tot 1300 verschillende soorten die hoofdzake lijk worden geïmporteerd." Aldus de heer K. de Leeuw uit Goes die een bijzonder interessante lezing hield op de vergadering van de NCVB, afdeling Bruinisse, genaamd: „Reis door kruidenland". De krui den, zoals wij die kennen, werden Europa binnengehaald via de kruistochten. Maar vooral de scheep vaart op de Oriënt vanaf de 17e eeuw maakten de kruiden tot een alge meen en vast bestanddeel van het ge recht. Keukenkruiden Van de keukenkruiden, waarover de lezing hoofdzakelijk ging, had de heer De Leeuw er zo'n 30 soorten meegebracht. Verschillende daarvan werden door hem nauwkeurig onder de loep genomen en toegelicht. De leerzame avond werd geopend door de presidente, mevrouw De Groot met gebed. Hierna las ze Psalm 73 21-28. Haar meditatie had als thema: „Het diepst van het ge loof". Na de kruidenlezing bedankte me vrouw Verton namens leden en bestuur de heer De Leeuw voor de geurige avond. Na het zingen van het Bondslied eindigde mevrouw Verton de avond met dankgebed. MIDDELBURG - De Stichting Ou de Zeeuwse Kerken organiseert op zaterdag 5 november een exkursie naar Hoogelande, Zoutelandc en Vlissingen, aangevuld door een rond rit over het eiland. In de Kapel te Hoogelande wordt het naar schatting honderd man tel lend gezelschap ontvangen en volgt het huishoudelijk deel met onder meer benoeming nieuwe bestuursle den van de Stichting. De heer M. P. de Bruin zal vervolgens spreken over de geschiedenis van de kapel. In Zou- telande wacht een lunch in „De Dis tel", na de lunch is er een rondrit over het eiland met een bezoek aan een van de kerken. In de middaguren staat een bezoek aan de St. Jacobs- kerk te Vlissingen op het program ma, de kerk die binnenkort door de stichting zal worden overgenomen. In verband met de beperkte ruimte moeten deelnemers tijdig reserveren. BURGH-HAAMSTEDE - Het kol lege van Westerschouwen heeft maandagmiddag met enkele verte genwoordigers van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur een bespreking gehad. Daarbij kwam aan de orde het voetpad vanaf de Jan van Renesse- weg tot aan de Hoogenboomlaan te Renesse, dat de gemeente graag in een fietspad zou zien veranderd. WVC, de subsidie-verstrekker, ver leende maandag haar goedkeuring aan dit plan, nadat zij eerder dit jaar nogal terughoudend is geweest en een aantal voorwaarden stelde. Voor de wijziging is wel een voorberei- dingsbesluit noodzakelijk, waarmee de raad akkoord ging. De frakties reageerden positief op deze ontwik- (vervolg van pagina 1) manier stopt, is het voor de meesten gelukkig niet hun enige bron van in komsten". Voor de schippers is het het ergste", aldus de heer De Vliegr, „omdat er nu weer minder werk voor ze is". De Suikerunie heeft voor het ver voer met kombinatiewagens van der tig ton, dat vanaf volgend jaar zal plaatsvinden, het vrachtvervoersbe drijf C. van der Wekken uit Zierikzee in de hand genomen. Zij zullen het vervoer vanaf Schouwen-Duiveland naar Dinteloord verzorgen. Omdat er voor de campagne niet voldoende wagens beschikbaar zijn, zal men daarnaast charters, het liefst keling, maar,wethouder A. J. Pad mos reageerde nuchter: „We hebben een openingetje, maar we zijn nog niet aan het fietsen". BURGH-HAAMSTEDE - Het! kol lege van de gemeente Westerschou wen heeft besloten om voortaan bij de openbare kommissievergaderin gen spreekrecht in te voeren. Het be treft een proefperiode van een jaar. Het spreekrecht is van toepassing op personen buiten de kommissies, die voorafgaande aan de vergadering het een en ander naar voren willen bren gen of willen toelichten. zoveel mogelijk van „het eiland" aannemen, aldus de heer H. Punt, die onder andere het vervoer van de bie ten vanaf Schouwen-Duiveland re gelt voor de Suikerunie. Oesters De loswal in Brouwershaven zal dus van uiterlijk veranderen. De rü- pro en de kiepsteiger, die van de Sui kerunie zijn, worden waarschijnlijk al snel na de bietenkampaghe verwij derd. De bietenschepen zijtt verleden tijd, maar in hun plaats vërwachten b. en w. van Brouwershaven in toe nemende mate vaartuigen uit Yerse- ke, die oesters uit het Grevelingen- meer aanvoeren. Deze zullen over de weg vanaf Brouwershaven naar Yer- seke vervoerd moeten worden. BURGH-HAAMSTEDE - Fraktie-voorzitter van de WD te Westerschou wen, de heer dr. H. J. van Zuijlen wond zich maandagavond tijdens de raadsvergadering bijzonder op over de plannen van Gedeputeerde Staten van Zeeland om in 1988 -wanneer de bouwkosten van de Zeelandbrug zijn afgeschreven - toch door te gaan met tolheffing. Gs lieten wel weten dat het mogelijk is om vanaf dat jaar de inwoners van Schouwen-Duiveland een reduktie te geven van 40% of een tolvrije passage tegen een vast tarief per jaar. i, A A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4