Kollege Brouwershaven wil Gemeenschappelijke Gezondheidszorg Zeeland Kommissie voor subsidie vrouwenontmoetingscentrum Brouwershaven zal moeten inleveren ZOC reikte prijzen uit van najaarsaktie Smulfestijn Werkvoorzieningsschappen gaan over tot aktie Welzijn Brouwershaven Ook De Zuidhoek Vergadering- aandeelhouders WMZ in Goes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „Geen Distrikts Gezondheids Dienst Schouwen-Duiveland Begroting 1984 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 oktober 1983 Nr. 23411 3 NOORDGOUWE - De advieskommissie voor het wel zijnsbeleid in de gemeente Brouwershaven hield het kort maandagavond in het dorpshuis van Noordgouwe. Op de agenda stonden slechts twee punten, namelijk de advisering inzake subsidieverzoeken van de Stichting Ons Zeeland, een organisatie voor blinden en slechtzien den en van het Vrouwenontmoetingscentrum in Zierik- zee. Het advies van de kommissie luidde in beide geval len positief. Het vrouwenontmoetingscentrum is een nieuwe instelling waarin het Vrouwenkafé en de V.O.S.- werkgroep Schouwen-Duiveland zijn verenigd. De subsidieaanvraag heeft daarom betrekking op twee onderde len, namelijk: de thema-avonden en het kursuswerk. Aan bezoekers/bezoeksters van de thema-avonden zal voortaan een ei gen bijdrage worden gevraagd. Hier mee rekening houdend betreft het een subsidieverzoek van 0,045 per inwoner. Wat het kursuswerk be treft, wordt een bijdrage gevraagd van 0,092, dat is dus nog geen dub beltje. Voor de gemeente Brouwers haven komt dit neer op 321,44, een bedrag dat bij het Rijk gedeklareerd kan worden ingevolge de Rijksbij drageregeling emancipatie-aktivitei- ten. Kommissielid de heer P. v. d. Mei- de vroeg zich af wat voor soort onder werpen tijdens die thema-avonden aan de orde komen en van welke ach tergrond of filosofie uit de kursussen worden gegeven. Voorzitter me vrouw S. Loschacoff-de Kanter ant woordde hierop dat het aantal onder werpen dat wordt behandeld waar schijnlijk zeer uiteenlopend zal zijn. ,,Je hoeft het overigens niet altijd eens te zijn met degene die bijvoor beeld een lezing geeft. Het kan juist heel verhelderend werken om naar een andere mening te luisteren, zodat ook een boeiende diskussie kan ont staan". De vrouwelijke kommissie leden waren verder zeer tevreden over deze samenwerking van de V.O.S.-werkgroep en het Vrouwen kafé. Ze waren er van overtuigd dat de naam Vrouwenontmoetingscen trum beter bij het grote publiek zal aanslaan dan Vrouwenkafé, dat als gezegd slechts een onderdeel is van het centrum. De kommissie adviseerde eveneens ZIERIKZEE - De Organen van Overleg (te vergelijken met Onderne mingsraden) van de Sociale Werk voorzieningsschappen: de Zuidhoek, de Betho, de Dethon, de werkplaat sen Walcheren en het Administratief Dienstencentrum Zeeland, zijn maandag te Goes bijeen geweest om zich te beraden over mogelijke ak- ties. In overleg met de distriktsbestuur- der van C.F.O. en ABVA/KABO is besloten om op 1 november 1983 ge hoor te geven aan de oproep van de bonden voor een demonstratieve le denvergadering te Middelburg. Afhankelijk van het resultaat van het overleg van de minister van bin nenlandse zaken met de centrales van overheidspersoneel gaan de O.V.O.'s zich beraden op hun bijdra- het subsidieverzoek van Stichting Ons Zeeland in te willigen. Het be treft een bedrag van 94,27. De doelstelling van deze stichting is on der meer het organiseren van aktivi- teiten voor blinden, slechtzienden en bejaarden met afnemend gezichts vermogen in de provincie Zeeland. GOES - De Watermaatschappij Zuid-West-Nederland houdt woens dag 2 november in Goes de algemene vergadering van aandeelhouders. Op de agenda staat onder meer de finan ciering 1984 en de overdracht ge meente bedrijven Middelburg. De vergadering begint om 15.30 uur. ge in het verzet tegen de 3'A procent korting. Telegram Tenslotte is nog een telegram ver zonden aan de minister van binnen landse zaken en sociale zaken waarin het ongenoegen van de O.V.O.'s te gen de kortingen en de reeds eerdere aantasting van de WSW rechtspositie is verwoord. Dat luidt als volgt: Organen van Overleg WSW Zee land Spreken hun ongenoegen uit over de Zxh7c korting en de eerds eerder in gevoerde kortingen op hun rechtspo sitie; eisen dat de plannen van tafel gaan en dat behoorlijk overleg plaatsvindt. Goes. 24 oktober 1983. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 37,00; per jaar t 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succes/es" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. ZIERIKZEE - In de zaak van J. de Vries aan het Havenplein 8 te Zierikzee, zijn zaterdagochtend de hoofdprijzen uitgereikt van de onlangs gehouden najaarsaktie van de ZOC, „Smulfestijn". De hoofdprijs: f 1.000,- aan waardebonnen, werd gewonnen door familie J J. de Jonge, Fokkerstraat 7 te Zierikzee. Een bedrag van f 750,- aan waardebonnen werd gewonnen door familie L. van Briel, Stationsweg 13a te Nieuwerker. De familie Ensing aan de Lange Blokweg 26 te Zierkzee werd f500,- aan waardebonnen rijker. De vierde prijs werd gewonnen door familie Roose aan de Schouwenbank 52 te Zierikzee. Zij kregen f 250,- aan waardebonnen. De gewonnen waardebonnen zijn te besteden bij de middenstanders van Zierikzee, die aan de najaarsaktie hebben deelgenomen De winnaars van de 500 beschikbare slagroomtaarten hebben inmiddels allen persoonlijk bericht gekregen Op de foto krijgt mevrouw De Jonge de hoofdprijs van duizend gulden uitgereikt door de heer P. Verhage, voorzitter van de ZOC. BROUWERSHAVEN - In de komende raadsvergade ring: van de gemeente Brouwershaven, maandagavond 31 oktober, stelt het kollege de raad voor deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling „Districts Gezond heidszorg Zeeland". Het kollege is verder van mening dat aan de oprichting van een DGD Schouwen- Duiveland geen medewerking moet worden verleend, gezien de daarvoor door het rijk gestelde norm van mini maal 200.000 inwoners. De taken en werkzaamheden van deze gezondheidsdienst zijn onder meer: het verstrekken van adviezen en inlichtingen aan de gemeente besturen wat betreft vraagstukken op het terrein van de ge ozndheidszorg- en bescherming; het voorlichten van de bevolking over zaken die de algemene gezond heidstoestand kunnen verbeteren; het opsporen en bestrijden van ziek ten; het verrichten van inentingen, en dergelijke. In de gemeenschappelijke regeling wordt benadrukt dat de oprichting geen extra lasten van de gemeenten met zich mee mag brengen. Het is de bedoeling de jeugdge zondheidszorg uiterlijk 1 januari 1986 volledig te integreren in de DGD. De jeugdgezondheidszorg moet vanaf het begin in de gemeenschap pelijke regeling zijn opgenomen om, in aanmerking te komen voor een rijksbijdrage. De schooltandverzor- ging valt vooralsnog buiten het ta kenpakket. Hiervoor zal ter zijner tijd nog worden beslist. Opheffen Verder komt maandag aan de orde de opheffing van dé gemeenschappelij ke regeling metingen luchtverontrei niging in Zeeland. Het dagelijks- en algemeen bestuur van deze gemeen schappelijke regeling heeft uit gesproken dat deze regeling in de huidige vorm moeten worden opge heven. Volgens informatie van het ministerie van VROM hoeft niet' meer op rijksbijdragen voor de fluor- metingen te worden gerekend. Dit heeft belangrijke financiële gevol gen. Het algemeen bestuur is wel van mening dat. een minimummeetpro gramma noodzakelijk is. Bij voor tzetting hiervan vergt dit voor de ge meente Brouwershaven een vrijwil lige bijdrage van vijftien cent per in woner. Het kollege van Brouwersha ven is echter van mening dat geen vrijwillige bijdrage geleverd moet worden. ,,Het direkt belang van onze gemeente bij de voortzetting van de metingen is niet in die mate aanwe zig dat dit een vrijwillige bijdrage zou rechtvaardigen". Het voorstel luidt dan ook: opheffen. Pacht Twee percelen grond van de ge meente, met bestemming woning bouw, zullen ook in 1984 worden ver pacht aan de heer N. van der Wekken voor uitoefening van zijn landbouw bedrijf. Dit voorstel zal aan de raad worden voorgelegd. Het ligt in de be doeling dit plan, met bestemming woningbouw, in de toekomst te her zien. Zolang deze herziening nog niet tot stand is gekomen, kan de grond worden verpacht. Het kollege stelt verder voor een bedrag van zeventig cent per inwo ner beschikbaar te stellen voor de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland in Zie rikzee. Jaarlijks kunnen de liggeldtarie ven in de jachthaven van Brouwers haven trendmatig worden verhoogd. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken mag voor 1984 reke ning worden gehouden met een ver hoging van maximaal'3%. Het kolle ge stelt de raad voor een tariefsver hoging met 3% toe te passen voor de passantentarieven en voor de tarie ven voor de kleine vaartuigen en roeiboten in de vishoek. Het liggeld tarief per abonnement voor plezier vaartuigen zal niet worden ver hoogd. Ook de tarieven voor het ge bruik van de hellingbaan en voor af name elektrische stroom zullen onge wijzigd blijven. De vergadering be gint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - In de begroting 1984 van de ge meente Brouwershaven wordt duidelijk, dat niet alleen de burger maar ook de gemeente moet inleveren. „Door financiële kortingen van het rijk zal de gemeentelijke huishouding voorzichtig worden aangepakt. De post on voorziene uitgaven is bijna 40.000,minder dan verle den jaar. Hieruit kan gekonkludeerd worden dat de fi nanciële ruimte duidelijk aan het verminderen is. Het beleid zal er op gericht zijn de voorzieningen voor de bur gers op het huidige peil te handhaven", aldus de nota. De begroting '84 geeft voor de ge wone dienst een totaal aan in komsten en uitgaven te zien van 16.449.029,45, met een post van on voorziene uitgaven van f 148.852,93. Volgens deze nota is de financiële po sitie van de gemeente Brouwersha ven nog goed te noemen. De kapitaalsdienst wijst aan uitga ven een bedrag aan van 26.985.776,40 en aan inkomsten 26.712.943,69. Deze dienst vertoont een garaamd tekort per 31 december 1984 van 272.832,71. Hieruit kan men opmaken dat, gelet op de be schikbare middelen, een voorzichtig beleid moet worden gevoerd., In de begroting is geen rekening ge houden met een verhoging van de plaatselijke belastingen en rechten. Voor het jaar 1984 bedraagt het wet telijk toegestane percentage voor de tariefsverhoging 3 Dat is 1 la ger dan voorgaande jaren. Niet al leen de burger, maar ook de gemeen te moet inleveren. Belasting ,,Het is op grond hiervan dat wij een pas op de plaats willen maken en niet voornemens zijn de raad een voorstel te doen tot verhoging van de tarieven voor de eigenaren en gebrui kers van de onroerendgoedbelasting. Door handhaving van deze tarieven kan de koopkracht van de burgers voor wat dat onderdeel betreft, ge handhaafd blijven." Wat de andere belastingen, heffin gen en rechten betreft zal het kollege wel voorstellen deze te verhogen met Dit zijn: hondenbelasting, woonfo- rensenbelasting, drank- en horecabe- lasting, begrafenisrechten, leges ter secretarie en rechten burgerlijke stand en de tarieven van de jacht haven. Verder zullen de tarieven en huren van de dorpshuizen, gymnastieklo kalen, sportterreinen, tennisbaan, ijsbanen, jollenveld en in gebruik ge geven gebouwen, met 3 worden verhoogd. In het begrotingsjaar zal besproken worden of een toeristen belasting moet worden geheyen. Personeel De gemeente spreekt verder de ver wachting uit dat het personeels bestand op het huidige peil kan wor den gehandhaafd. „Door verdeling van werk wordt van overheidswege aangedrongen op het invoeren van deeltijdbanen. De kleinschaligheid van de personeelssektor in deze ge meente laat dit zeker niet toe. Wij gaan ons afvragen of de inkomens van de ambtenaren in toenemende mate als sluitpost gaan fungeren. Ve le procenten moeten zij inleveren. Er zal steeds harder gewerkt moeten worden voor steeds minder geld, waarbij ook het takenpakket mede door decentralisatie nog toeneemt." De begroting zal maandagavond 14 november in het stadhuis van Brou wershaven worden behandeld. DREISCHOR - Natuurliefhebbers worden zaterdag 5 november verwacht bij de Sasput, waar de werkgroep Aktief terrein beheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een aktie organiseert om deze put op te knappen. De Vogelwacht wil onder meer de sterns op dit eilandje terug hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3