Nederlands Loodsengilde Scheldemond opgericht Vertraging in post-, giro- en telefoonverkeer verwacht „STENENSTORTER" TRIAS agenda Akties NS: Vertragingen tot een half uur in ochtendspits Stakingen bij streekvervoer begonnen Verkeersdode in Aardenburg Russen signaleren uitgestorven gewaande walvis Nieuwe akties op til bij PTT in/ Aantal doden onder Amerikaanse mariniers blijft stijgen Alarm in Beiroet Kok doet laatste beroep op kabinet 2 Loodsen willen organisatiedeskundigen bij privatisering loodswezen VLISSINGEN - De 230 rijksloodsen van het distrikt Scheldemond hebben maandagmiddag in Vlissingen het Nederlands Loodsengilde Scheldemonde opgericht. Vol gens voorzitter N. van Willigen van de VNL (Vereniging der Nederlandse Loodsen) afdeling Scheldemond, de bond waarbij 95 procent van de 630 Nederlandse rijksloodsen is aangesloten, was de oprichting van het gilde nodig om als gesprekspartner te kunnen optreden bij de privatiseringsonderhandelingen tussen de rege ring en het DGSM (Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken). Minister Smit van Verkeer en Wa terstaat wil de Nederlandse loodsen op 1 juli 1985 privatiseren. Al eerder waren twee loodsengildes opgericht, in Rijnmond en IJmond. Delfzijl, het zogenaamde distrikt Noord, volgt op 31 oktober als vierde gilde. Eind no vember wordt de Federatie Neder landse Loodsengildes opgericht, het overkoepelend orgaan van de vier distriktsorganisaties. De onderhandelingen over de pri vatisering verlopen volgens Van Wil ligen zeer stroef. De zaak ligt zo ge- kompliceerd, dat het volgens de VNL onmogelijk is om zonder steun van organisatiedeskundigen een levens vatbare priveloodsdienst op te zet ten. De werkgroep die de minister uit de top van DGSM heeft samen gesteld, en die de oprichting van een priveloodsdienst moet onderzoeken, UTRECHT - Op de stations en in de treinen was het beeld dinsdagoch tend ongeveer hetzelfde als maan dag. Ook rond Amsterdam, waar maandagavond de treinenloop plotr seling volkomen in de war raakte doordat machinisten en kondukteurs die volgens het dienstrooster moes ten rijden niet op kwamen dagen, was de situatie dinsdagmorgen weer zoals op een gewone „stiptheidsdag". Volgens een woordvoerder van de spoorwegen deden zich in het begin van de ochtenspits vertragingen tot een kwartier voor. Aan het eind van de spitsdrukte waren'ze opgelopen tot een half uur, in de loop van de morgen werden de vertragingen weer gerin ger. Alleen reizigers die verschillende keren moeten overstappen kunnen ex tra veel tijd kwijtraken doordat vijf procent van de treinen helemaal niet rijdt UTRECHT - Buschauffeurs vati het streekvervoerbedrijf West- Nederland zijn dinsdagochtend 24- uurs stakingen begonnen. Ongeveer zeshonderd chauffeurs van vier vestigingen doen aan de stakingen mee: Sliedrecht, Nieuwegein, Rid derkerk en Krimpen aan de IJssel, aldus een woordvoerder van West- Nederland dinsdagochtend. Dit betekent dat ten zuiden van de lijn Rotterdam-Gouda-Utrecht geen bussen rijden. Ten noorden van die lijn worden! de lijndiensten normaal uitgevoerd. De lokale lijndiensten worden eveneens uitgevoerd, behal ve de stadsdienst Gorcum. Volgens een woordvoerder van de vervoers- bond FNV zijn er verder stiptheids- akties tot 2 november in Limburg bij de VSL, bij de VAD in Almere en bij GADO in Groningen. De stakingsbe reidheid is groot, zo zei hij. Aan de akties in het streekvervoer doen totaal 1.500 tot 2.000 chauffeurs mee. Stiptheidsakties zijn dinsdagoch tend begonnen bij de VAD in Emme- jioord, Kampen, Apeldoorn en Alme- "re, de Noord-Westhoek (NWH) in Overijssel, de FRAM in Friesland, de GADO in Groningen, de VSL in Lim burg, West-Nederland in Waddinx- veen en Centraal-Nederland in Zeist, Utrecht en Rhenen. AARDEN BURG - De 73-jarige B. M. de Schmidt uit Sluis is maandag avond door een verkeersongeluk bij Draaibrug (gemeente Aardenburg) om het leven gekomen. De vrouw zat als passagiere in een personenauto die met een snelheid van tachtig kilometer achter op een traktor met twee aanhangwagens botste, aldus de politie. Mevrouw De Schmidt was op slag dood, de 76- jarige uit Sluis afkomstige bestuur der raakte zwaargewond. EINDHOVEN - Een projektgroep onder leiding van staatsraad E. Toxopeus is er niet in geslaagd een eensluidend advies op te stellen met betrekking tot de bestuurlijke toe komst van zuidoost-Brabant. Dat heeft Toxopeus maandag meegedeeld na afloop van de laatste vergadering van de Projektgroep. acht de VNL niet voldoende deskun dig. Men heeft de minister gevraagd om voor 16 november geld beschik baar te stellen waardoor de inschake ling van een onafhankelijk organisa tiebureau mogelijk wordt. De loodsen van het distrikt Schel demond vrezen grote problemen bij het opzetten van een private loodson- derneming in dit gebied. Er is nog geen overleg geweest met België of en op welke manier zou kunnen wor den samengewerkt met een private Nederlandse loodsdienst. Volgens Van Willigen slaagt de dienstleiding er nog steeds niet in om de meest elementaire vragen van de VNL over rechtspositie en dienstuit voering van de loodsen in een gepri vatiseerd bedrijf te beantwoorden. Dit veroorzaakt grote onrust en onze kerheid onder de loodsen. ,,Als de minister niet instemt met de inschakeling van een organisatie bureau, dan zijn de loodsen niet lan ger bereid om mee te blijven praten over privatisering van de loodsen", aldus Van Willigen na afloop van de vergadering in Vlissingen. MOSKOU - Onderzoekers op het Soiojetrussische eiland Sacha- lin hebben Aziatische grijze wal vissen gesignaleerd die zij sinds de eeuwwisseling uitgestorven waanden, berichtte maandag het persbureau Tass. Een 20-tal dieren werd gezien iti de baai van Piltoen door expedi tieleden van het Sowjetrussische instituut voor visserij en oceano grafie. De Aziatische grijze walvis en zijn Amerikaanse familielid wer den in de vorige eeuw bijna uitge roeid door ongelimiteerde jacht, maar hoewel de Amerikaanse soort door konservatiemaatrege- len gered was, ducht men dat het voor de Aziatische walvis te laat was. In de lente zal nu een Sowjetrus sische expeditie gaan kijken op de naburige Sjantareilanden, die al tijd zomerverblijf van de walvis waren. DEN HAAG - De gevolgen van de akties van de ambte naren tegen de voorgenomen korting van 3,5 procent op hun salarissen zullen deze week weer op diverse manie ren te merken zijn. Het publiek zal naar verwachting van de ambtenarenbonden ABVA/KABO en CFO te ma ken krijgen met vertraging in de postbezorging en het gi rale verkeer. Ook de speciale telefoonnummers van de servicedienst zoals 007, 008 en niet-automatische ge sprekken met het buitenland zullen langzamer werken. De effekten van die akties waren maandagochtend nog niet te overzien, aldus een ABVA/KABO-woordvoerder. Zo gaan de chauffeurs van de dis- triktskantoren van de PTT strikt volgens het boekje werken. Zij krui pen alleen achter het stuur van hun auto's als er geen enkel mankement, hoe klein dan ook, aan de wagen is. Verder is dubbel parkeren van hun post- en andere auto's, wat normaal in veel steden nogal eens voorkomt, er deze week niet bij. In Rotterdam is men met deze stiptheidsakties maan dag al begonnen, maar een goed beeld daarvan kon rond het middag uur nog niet worden gegeven. Kadaster Breda Bij het kadaster in Breda worden eveneens maandag stiptheidsakties gehouden. De onder het ministerie van Volkshuisvesting vallende dienst heeft dat in overleg met beide bonden besloten. Resultaat van het TILBURG - Het Volkenkundig Mu seum in Tilburg brengt tot en met 2 november een fototentoonstelling over Indonesië (zondags 14 tot 17 uur, maandags tot en met vrijdags 10 tot 12 en 14 tot 17 uur). stipt werken van de ambtenaren zal naar verwachting zijn dat er vertra gingen ontstaan in het onroerend- goedverkeer in West-Brabant in de richting van het notariaat. Bedoeling is dat ook de ambtenaren bij andere kadasters in het land precies volgens de regels gaan werken. Manifestatie ABVA/KABO-woordvoerder Noordermeer kondigde voor volgen de week maandag alvast een mani festatie van de gezamenlijke FNV- bonden aan, die 's middags in de Ex- pohal van het Jaarbenrskomplex in- Utrecht wordt gehouden. Vakbonds bestuurders als Herman Bode (FNV), Leen van der Linden van de Neder landse Politie Bond en Kees Vrins van de ABVA/KABO zullen daar het woord voeren. Minister Rietkerk van binnenland se zaken, die dezelfde middag het nieuwe hoofdbureau van politie in Utrecht aan het Paardeveld opent, zal dan niet veel belangstelling van de politie krijgen verwacht Noorder meer, omdat het merendeel wel naar de manifestatie zal komen. De gemeentelijke vervoersbedrij ven van Utrecht, Rotterdam en Amsterdam weigeren medewerking te verlenen aan de aktie. De weige ring berust op de formele regel dat geen materiaal van derden in de bus sen verspreid mag worden. Door deze maatregel worden de chauffeurs be lemmerd aan de oproep van hun bon den gehoor te geven. DEN HAAG - Bij de PTT zijn nieuwe akties op til. De ambtenaren- organisaties ABVA/KABO en CFO maakten maandag bekend, dat de komende dagen vertragingen kun nen optreden bij het bezorgen van de post De stiptheidsakties bij de zoge noemde voorsorteereentra zouden zich vanuit Arnhem en Rotterdam gaan uitbreiden tot het hele land. Een woordvoerder van het ambtenaren- centrum maakte bovendien melding van het vorbereiden van stiptheids akties bij de PTT-gelddiensten en bij de telecommunikatie. De woordvoerder deelde dit mee na een raadpleging van de kaderleden van het ambtenarencentrum in Arn hem. De CFO maakte bekend momen teel akties voor te bereiden bij de PTT en bij financiën. Het CFO hoofdbe stuur zal de ledenvergadering dinsdag voorstellen model-, prik- en stiptheids akties te gaan voeren indien het over leg met de minister van binnelandse zaken over de arbeidsvoorwaarden op 2 november vastloopt Woensdag zal het aktiekomite van de vier centrales van overheidspersoneel zich uitspre ken over de nadere invulling van de akties. - X. WERKEILAND NEELTJE JANS - Voor het neerlaten van de enorme ko lossen van stenen die straks de top laag zullen vormen van de drempel van de pijlerdam, is een speciaal pon ton gekonstrueerd waarop een spe ciale kraan staat. Het is de bedoeling, dat die keien - in gewicht variërend van 300 tot 1000 kg en van 10 tot 15 ton - voorzien van een ..hijsoog", met de kraan heel voorzichtig diep onder water op de juiste plaats worden gelegd. Het ponton (108 bij 2Vh meter) is door Bocle te Bolnes samengebouwd uit drie bestaande pontons en heeft de naam Trias gekregen. Leo Lieven- se uit Zierikzee (zie foto) wordt kapi tein. In november zal de werfbeproe- ving beginnen en bij het begin van het nieuwe jaar 1984 worden eve neens in en om het werkeiland Neelt- je Jans, werkproeven uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de Trias onge veer half maart volgend jaar de eerste steen op de al met kleinere ste nen toegedekte voeten van de pijlers in De Hammen gaat laten zakken. Nu negen pijlers In die Hammen, bij de damaanzet WASHINGTON - Het aantal Ame rikaanse mariniers van de Interna tionale Vredesmacht, dat bij de dub bele bomaanslag van zondag het le ven heeft verloren, is gestegen tot 191. Dat heeft het Amerikaanse mini sterie van defensie maandag be kendgemaakk Tot nu toe was de dood van 183 Amerikaanse militairen gemeld. Het aantal gewonden blijft onduidelijk, maar tot nu toe zijn 75 mariniers over- gebracht naar militaire ziekenhuizen in West-Duitsland, Italië en op Cyprus. BEIROET - De Amerikaanse mari niers in Beiroet zijn dinsdag in alarmtoëstand gebracht op het be richt dat drie met springstof geladen vrachtauto's op weg zijn naar de Amerikaanse basis in het gebied van de luchthaven van Beiroet. „Wij hebben geheime inlichtingen gekregen dat drie vrachtauto's die met explosieven geladen zijn in na burige wijken rondrijden. Wij hou den ze in de gaten. De mariniers zijn in staat van paraatheid gebracht", zei de woordvoerder van het korps mariniers in Libanon, majoor Robert Jordan. AMERSFOORT - FNV-voorzitter Wim Kok heeft dinsdag een laatste beroep gedaan op het kabinet om met de vakbeweging om de tafel te gaan zitten. Maar dan zal het kabinet wel met konkrete toezeggingen moeten komen, aldus Kok dinsdag in Amers foort op het FNV-congres over de sociale zekerheid. Kok maakte duidelijk dat de FNV akties bepaald niet uit de weg zal gaan maar er moet volgens hem een verge lijk mogelijk zijn op die punten die de vakbeweging hoog zitten: - De mogelijkheid tot schrappen van de aangekondigde kortingen van 3,5 procent op de uitkeringen. - Geen diktaat in dit overleg met ambtenaren en trendvolgers. - De bereidheid van het kabinet om over te gaan tot een stimuleringsbe leid. De FNY-voorzitter maakte duidelijk dat er te praten valt over het FNV- alternatief voor de regeringsplannen, mits het gaat om reeleen open onder handelingen. Zo niet dan zal de FNV de strijd niet uit de weg gaan, waar schuwde hij. Burghsluis, staan intussen negen van de zestien pijlers. Eind deze week zal de tiende worden afgezonken. Na de eerste acht valt er een „gat" waar pijler Hammen 9 moet komen. Deze pijler, waarmee proefplaatsin gen zijn verricht, bleek een beschadi ging aan de grindzak te hebben. Deze moet (onder water) eerst wor den hersteld, voordat de Hammen 9 op zijn definitieve plaats wordt ge zet. Vandaar dat er een plaats is opengehouden en men gewoon is ver dergegaan met de volgende pijler plaatsingen. In tijd en werk is er daardoor geen oponthoud. Dinsdag 25 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Geref. Kerk Haamstede. Voorlich tingsbijeenkomst Groene Kruis i.s.m. Ned. Vereniging van Huisvrou wen, „Eten we wel gezond". 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen Noordgouwe e.o. 20.00 uur. N.H. Verenigingsgebouw. Vergade ring H.V.G. „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 26 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Haven, 't Luitje. Bezoek ms. Prins Willem Alexander. 6.50 - 9.30 uur. CJV-gebouw, Raamstraat. Start klub meisjes van 8 t/m 11 jaar. 19.00 uur. Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Wereldwinkel. Informatie-avond over kursus Vredesopvoeding in de praktijk. 20.00 uur. Scharendijke Restaurant De Koepel. Bijeenkomst modelbouwvereniging in oprichting. 19.30 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek naar Walcheren voor de vaste bejaardensoosbezoekers. 12.30 uur. „De Blokkedoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 27 oktober Zierikzee CJV-gebouw Raamstraat. Start klub jongens 12 t/m 14 jaar. 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen, 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij Raadsvergadering. eenkomst Herv. vrouwengroep „Wees eert Zegen". 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Jeugdgebouw. Volksdansen. 20.Op uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Duiveland. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, modeshow. 19.30 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee CJV-gebouw, Raamstraat. Start jon gens 8 t/m 11 jaar. 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Dans avond voor jong en oud. 20.00 uur. CJV-gebouw, Raamstraat. Start klub jongens en meisjes van 15 jaar. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bingo-dansant van de Bond voor op zichzelfstaan- den. 20.00 uur. Concertzaal. S.C.Z. Toneelgroep Theater, „De Bontjas". 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Schoolavond C.N.S. 19.45 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 29 oktober Serooskerke Herberg De Waag. Live-optreden Re tro Jazz Groep. 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazin. Dansavond leerlin gen en oud-leerlingen dansschool me vrouw W. Kramer-de Groot. 20.00 uur. Zondag 30 oktober Zierikzee CJV-gebouw, Raamstraat. Start klub jongens en meisjes 16 jaar. 20.00 uur. Maandag 31 oktober Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Herdenkings avond Maarten Luther. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Najaarsver gadering ZOC. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Stadhuis. Raadsvergadering ge meente Brouwershaven. 20.00 uur. Dinsdag 1 november Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring IJsvereniging. 19.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Woensdag 2 november Kerkwerve Consistorie Herv. Kerk, Ring. Ge meente-avond Hervormde gemeente. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Openbare lagere school „De Schpe- ner". Ouderavond. 20.00 uur. Donderdag 3 november Zierikzee Mosselstraat 1. Inleveren speelgoed- en sportartikelen voor beurs speel-o- theek. 16.00 - 21.30 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek reis naar Rotterdam. 8.00 uur. „De Blokkendoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering be- heerskommissie dorpshuizen. 19.30 Vrijdag 4 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ba zar. 16.00 - 22.00 uur. Concertzaal. 50-jarig jubileumfeest, Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling schouwjbn. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Schoolavond C.N.S. 19.45 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Busstation ZWN. Exkursie Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. 08.00 uur. Sasput. Aktief terreinbeheer door Natuur- en vogelwacht. 9.15 uur. Mosselstraat 1. Speelgoed- en sport- beurs, speel-o-theek Schouwen-Dui- veland. 10.00 - 12.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ba zar. 10.00 - 22.00 uur. Zondag 6 november Rcncsse Bowling Centrum „The Country Club". Bowlingtoernooi. 12.00 uur. Maandag 7 november Zierikzee Centrum Iona, Poststraat 25. Lezing Ben Eskena, „Groei in de tuin". 20.00 Dinsdag 8 november Zierikzee Centrum Iona. Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2