Voortbestaan scholen in Zonnemaire onzeker Traditionele bietencampagne verdwijnt uit Brouwershaven Zonnige presentatie Scouting 't Opper vierde op bescheiden wijze het koperen jubileum DE ZIERIKZEESCHE COURANT Begroting '84 Brouwershaven N1EUWSBODE Distrikts Gezondheids Dienst B. en W, van Brouwershaven zijn van me ning dat op Schouwen-Duiveland geen Dis trikts Gezondheids Dienst behoeft te ko men. (Pag. 3). Geen belastingverhoging De gemeenteraad van Westerschouwen heeft maandagavond besloten om de ge meentelijke belastingen niet te verhogen, maar de rechten en leges wel. (Pag. 4). Ereburgerschap De zeventienjarige Erna Offringa uit Burgh- Haamstede heeft het ereburgerschap ge kregen van een plaatsje in de V.S. (Pag. 5). Zwarte dag Hockeyvereniging HSD uit Zierikzee beleef de een zwarte dag. Zowel de heren- als de damesstandaardploeg verloor van een laaggeklasseerde ploeg. (Pag. 6). DINSDAG 25 OKTOBER 1983 140ste jaargang Nr. 23411 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is niet verkeerd, van beleid te veranderen als de omstandigheden veranderd zijn. Seneca Voortaan met kombinatiewagens Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BROUWERSHAVEN - Het traditionele beeld van de loswal te Brouwershaven met de binnenschepen, de weegbrug, de rüpro om bietenmonsters te nemen en de kiepsteiger waar in de herfst bietenauto's af en aan rij den, zal binnenkort veranderen. 1983 is namelijk het laatste jaar waarin de bietenoogst per schip vanaf Brou wershaven naar de suikerfabriek in Dinteloord zal wor den vervoerd. Van volgend jaar af zal dit gaan gebeuren met kombinatiewagens van dertig ton, die rechtstreeks van de boerderijen naar de suikerfabriek rijden. Dat Brouwershaven, als laatste van de twaalf laadplaatsen die Schouwen-Duiveland destijds heeft gehad, nu ook verdwijnt heeft vol gens de heer A. Buntsman van de af deling voorlichting van de Suikeru nie verschillende redenen. Enerzijds is het een vervoersprijzenkwestie. Het is tegenwoordig zo dat het asver- voer relatief goedkoper is, en sneller gaat, terwijl men ook de aanvoer van bieten naar de fabriek beter aan de behoefte van dat moment kan aan passen. Op deze manier kan ratione ler en ekonomischer gewerkt wor den. Verder is het wegennet bij Din teloord sterk verbeterd zodat men niet meer door Stampersgat hoeft te •rijden met de bietenauto's, hetgeen altijd hinder voor de bevolking ople verde. Een andere belangrijke reden is volgens de heer Buntsman dat bij de ze wijze van vervoer de overslag van bieten sterk wordt verminderd. Hierdoor is de kans op beschadiging van de bieten en dus suikerverlies veel minder. Voordelen Voor Brouwershaven zelf heeft de ze nieuwe wijze van vervoer minder voordelen. Niet alleen derft de ge meente in het bietenseizoen een be drag van zo'n 20.000,- kadegeld, maar ook het traditionele beeld van de bietenschepen bij de haven, vast verbonden met de geschiedenis van Brouwershaven, behoort nu voor goed tot het verleden. Bovendien is het, aldus burgemeester C. Slabbe- koorn, weer een stuk werkgelegen heid minder voor de mensen van het vervoersbedrijf, de vier mensen die op de kade werken en de schippers. De heer J. de Vlieger uit Brouwers haven, die het bietenvervoer van de boeren naar de schepen al ruim veer tig jaar verzorgt, doet dit vanwege het besluit van de Suikerunie voor het laatste jaar. Vanaf 1938, toen de bieten nog met een schop in het schip geladen werden, heeft hij in de bietenoogst gewerkt. Acht ton Na de oorlog kwamen er kiepauto's van zeven a acht ton, die met kranen gelost en geladen werden. De binnen schepen meerden toen nog af in de oude haven en vanwege de getij- destroom werkte men metdrie kiepssteigers. Zo kon er zowel tij dens eb als tijdens vloed toch geladen worden. Deze steigers zijn later ver vangen door één verrijdbare steiger die op rails liep. ,,De monsters wer den in die tijd genomen met rieten manden", aldus de heer De Vlieger. Veertien jaar geleden werd na hét afsluiten van de Grevelingen, de aan- meerplaats verlegd naar de nieuwe haven, bij welke gelegenheid de Sui kerunie een kontrakt afsloot met de gemeente Brouwershaven om de bie ten vijf jaar op deze wijze te vervoe ren. Dat kontrakt is tot nu toe steeds met een jaar verlengd maar daar is nu dus een eind aan gekomen. Hart en ziel ,,Ik kan het toch niet tegenhouden", zegt de heer De Vlie ger. ,,Het is tien jaar geleden al voor speld. Maar ik vind het wel erg want ik heb het altijd met hart en ziel ge daan. De bietenoogst was ieder jaar weer een spannende zaak, die geluk kig altijd redelijk en goed verlopen is". De mensen die meehielpen aan de bietenoogst deden dat altijd graag. Het was een soort traditie. Hoewel ze het allemaal jammer vin den dat het bietenvervoer op deze Vervolg pag. 4 En zo ging het er meer dan dertig jaar geleden in Brouwershaven aan toe. De schepen meerden toen nog af aan de binnenhaven. BROUWERSHAVEN - De toekomst van de onderwijs voorzieningen op Zonnemaire ziet er niet zo rooskleurig uit. In de nota behorendë bij de gemeentebegroting '84 van de gemeente Brouwershaven spreekt het kollege duidelijk zijn bezorgdheid uit over het voortbestaan van de scholen. Alleen als de Christelijk Nationale School zou gaan samenwerken met de openbare lagere school kan het voortbestaan de komende jaren worden verze kerd. BURGH - Scouting Westerschouwen had er een uitgele zen dag voor uitgekozen om in en om het klubhuis achter de W. G. Bootlaan te Burgh „open huis" te houden om zo doende nieuwe leden proberen aan te werven. Het was af gelopen zaterdag heerlijk zonnig weer, zodat de de monstraties van de bezigheden der padvinderij zich in op tima forma konden voltrekken. Kamperen blijft een belangrijk onderdeel van scouting, vandaar dat er een tent kompleet met toebehoren was op gezet. Verder werden er vuren gemaakt: een kampvuur, plus een tafelvuur waarop (foto onder) aansluitend pan nekoeken werden gebakken en waarmee „brandmerken" (met ijzer op hout) kon worden verricht. Verder was er een knutselhoek, koekhakken (met een bijl), werden dia's van aktiviteiten in het afgelopen jaar vertoond en werd informatie verstrekt over de verschil lende afdelingen die de Scouting telt. Van 's ochtends tien tot 's middags twee uur, de af gesproken ,,openhuis"-tijd, was er doorlopend bezoek, zowel van kinders als ouders. Ook omdat er de afgelopen weken reklame was gemaakt op de scholen te Wester schouwen (door middel van stencils en persoonlijke be zoeken) kon er een aantal nieuwe leden worden geno teerd, want daar ging het per slot van rekening allemaal om. Bij de 35 bestaande leden kwamen er tot nu toe een stuk of zeven bij en men verwacht dat er dit weekeinde nog wat meer belangstellenden poolshoogte komen nemen bij de gebruikelijke samenkomsten, naar aanleiding van af spraken die tijdens de open dag zijn gemaakt. Ook waren er enige ouders, die toezegden de leiding wat hulp te ko men bieden. „Enkele jaren geleden werd beslo ten de Wet op het Basisonderwijs niet per 1 augustus 1983 in te voeren, maar met ingang van 1985. Nu, min der dan twee kalenderjaren voor die datum, bestaat nog alom onzeker heid in het onderwijs zelf en bij de velen die daarmee te maken hebben. Onzekerheid heerst er ook over de wijze van overgang van kleuter- en lageronderwijs naar basisscholen", aldus het kollege in de nota. In een circulaire van het ministerie van on derwijs wordt duidelijkheid gegeven over de absoluut kleinste basisschool die bij de invoering van deze Wet op het basisonderwijs mogelijk zal zijn. Probleem Voor Zonnemaire betekent dit: acht kleuters en 25 lagere-school- leerlingen voor het openbare onder wijs en 12 kleuters en 22 lagere- school-leerlingen voor het christelijk onderwijs. Momenteel telt de open bare school 24 leerlingen en de christelijke 25 leerlingen. Verwacht wordt dat dit aantal zal afnemen, zo dat beide scholen wat het aantal la gere schoolleerlingen betreft, niet meer aan de eisen voldoen. Een twee de probleem is de kleuterschool. Zon- Wethouder S. C. J. B, Loschacoff-de Kanter: ,,De school is de kern van een kleine kern". nemaire is een dependance van de kleuterschool in Dreischor. Door het teruglopen van het aantal leerlingen is het niet langer mogelijk ook in '84-'85 een dependance in Zon nemaire te handhaven. Wethouder mevrouw S. C. J. Loschacoff-de Kanter legt desge vraagd uit: „Het is een bijzonder in gewikkelde situatie. Om een basis school te kunnen vormen, moet een lagere school natuurlijk samenwer ken met een koppelschool, in dit ge val een dependance van Dreischor. Alleen als de twee lagere scholen besluiten te gaan samenwerken, is het realiseren van een basisschool in Zonnemaire mogelijk. Overbrugging Het ziet er naar uit dat de kleuter- Vervolg pag. 5 Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Droog weer en af en toe zon; mini mumtemperatuur van 7 graden in het Waddengebied tot dichtbij het vriespunt in het zuidoosten van het land; middagtemperatuur rond 13 graden; matige zuidwesten wind, kracht 4, in het Waddengebied tijde lijk krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 okt.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: west 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: noordoost 2 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 7.23, onder 17.25 Maan op 20.00, onder 12.36 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.23 Maan op 21.07, onder 13.40 Laaste Kwartier: 29 okt. (4.37) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 26 okt. 5.43 17.52 11.22 23.44 27 okt. 6.10 18.36 - 12.06 Doodtij: 31 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Oktober is een maand met twee gezichten aan het worden. Een eerste helft met verschillende stormen, een tweede helft met over wegend rustig en droog herfstweer. Woensdag bevindt Nederland zich aan de noordflank van een krachtig hogedrukgebied. Met een zuidwesten wind wordt zachte oceaanlucht via de Britse eilanden naar het Noord zeegebied getransporteerd. Bij ons gaat de temperatuur op enkele hon derden meters hoogte flink omhoog, maar dicht bij de grond kan zich in deze tijd van het jaar soms een wat koudere laag handhaven. Hoe dit morgen uitwerkt is nog moeilijk te zeggen. Mogelijk is de wind in het noorden van het land sterk genoeg om de zachte lucht tot de grond door te laten dringen, terwijl de tempera tuur in het zuidoosten achterblijft. Het landelijk gemiddelde kan dan ca. 13 graden uitkomen. In het noorden is voor de komende nacht de kans op nachtvorst maar klein. Overdag is er af en toe zon en het blijft droog. De zuidwesten wind is meest matig, kracht 4, maar in het Waddengebied tijdelijk krachtig, 6. Vrijdag in Bruinisse BRUINISSE - „Dankbaar maar ook een beetje be droefd staan we vandaag stil bij het feit dan twaalf en een halfjaar geleden de deuren van 't Opper open gingen voor de eerste bewoners. Dankbaar omdat er zoveel goeds wordt en werd gedaan, maar toch ook bedroefd omdat zoveel bewoners van het eerste uur zijn weggevallen". Aldus de direktrice van 't Opper, mevrouw N. J. Bal vrijdag in Bruinisse waar bewoners, bestuur en personeel op bescheiden maar gezellige wijze het koperen jubileum van 't Opper vierden. De voorzitter van de Stichting Pro testantse bejaardenzorg Duiveland, de heer W. Wandel, memoreerde nog eens de totstandkoming van het be jaardenhuis. Hij bedankte acht perso neelsleden voor hun 12,5 jaar dienst en drie voor tienjarige dienst bij de Stich ting, voor hun inzet en prettige samen werking. Cadeau's Cadeau's werden over en weer ge geven. Zo bood namens de bewoners de heer P. Padmos een ingelijste teke ning aan het bestuur. Deze was door hemzelf getekend en stelde zes Bruë- naars voor „opte balleke an den dam 1928". Een foto hiervan stond onlangs in de Zierikzeesche Nieuwsbode. De ze heren zijn A. Goedegebure, W. Voorbeijter, L Verspoor, L. v.d. Berge, J. de Ronde en J. v.d. Berg. De heer C. J. Tanis, voorzitter van de bewonerskommissie, bood het be stuur een draaitafel (platenspeler) aan. De vorige was kapot en daar werd regelmatig gebruik van ge maakt Namens het personeel bood mevrouw N. J. Bal en de heer S. de Koning in gedicht-vorm een wand klok aan voor de bestuurskamer. De avond werd verder heel gezellig doorgebracht met zang, sketsjes en deklamatie. Dagje 't Opper Mevrouw Bal liet aan de hand van een dia-serie zien hoe een dagje 't Opper reilde en zielde. Vanaf de in gang bij de heer S. de Koning of me vrouw E. v.d. Velde tot via de keuken naar de eetzaaL Aan het slot van de avond kregen alle bewoners een kleine attentie als aandenken voor deze fijne avond onder elkaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1