Bollen bloeiden om Parijs Marktkooplieden vroeger uit de veren wegens prikakties FREELAflCE FOcOGRArEn Zuid-Holland bezorgd over bouw nieuwe ziekenhuizen GROTE VERTRAGING BIJ ZEEUWSE VEREN Minister Braks opent komende Landbouw Rai Herdirikngsavond Maarten Luther in Zierikzee Vergadering- organisten in Hervormde kerk Burgh Voorlichting Nederlandse Hartstichting Dia-vertoning-' over Israël Landbouwschap wil duidelijkheid over lastenverlichting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1983 Nr. 23408 9 VLISSINGEN - De marktkooplieden uit Brabant en Zeeland die altijd op woensdag de drukke Zeeuwsch- Vlaamse Oostburgse weekmarkt bezetten, hebben het woensdag heel moeilijk gehad. De meesten waren in ver band met de dreigende prikaktie van het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Zeeland, uren vroeger dan normaal van huis gegaan om toch met het veer van Vlissingen naar Breskens of van Kruinin- gen naar Perkpolder te kunnen overvaren. Woensdagmorgen rond haif vijf stonden groepjes kleumende markt kooplieden in de regen te wachten op het vertrek van de eerste boot. De meesten kwamen dan ook op de nor male tijd of zelfs veel te vroeg op de markt in Oostburg aan. De markt in Oostburg zal overigens naar ver wachting woensdagmiddag eerder beëindigd worden omdat de markt kooplieden dan met grote vertragin gen rekening moeten houden als ze teruggaan naar huis. ZIERIKZEE - In de Chr. Ger. kerk te Zierikzee wordt maandag 31 okto ber een herdenkingsavond van Maar ten Luther gehouden. Op 10 novem ber is het namelijk 500 jaar geleden dat hij werd geboren. Het thema voor deze avond is: De geloofsgerechtigheid bij Luther. Spreker is ds. J. Maasland, Ned. Herv. predikant te Waddinxveen. De koren Sursum Corda uit Scharendij- ke en De Lofstem uit Zierikzee verle nen medewerking. Dirigent is de heer J. Schouls en Mar van der Veer is de organist. De leiding van de avond is in handen van ds. B. de Graaf. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. BURGH - Voor zaterdag 29 oktober is door de provinciale afdeling van de Ned. Organisten Verg. (N.O.V.) en de Gereformeerde Organisten Verg. (G.O.V.) een gekombineerde verga dering belegd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente van Burgh. Als gast is uitgenodigd de heer Klaas Bolt, organist van de Grote of Bavo- kerk te Haarlem, die een verhande ling houdt over opvattingen inzake het te voeren tempo bij de begelei ding van de gemeentezang in de regu liere erediensten van welke konfes- sie dan ook. Het te behandelen onderwerp lijkt interessant te zijn voor gewone kerk gangers, predikanten, (koor)zang- enthousiasten en overige belangstel lenden. Een vak gehoorde klacht is, dat naar de idee van de kerkganger de organist te snel of juist te lang zaam speelt. Naar vaderlandse traditie is al eni ge tijd onder vakmensen in orgelland een diskussie gaande over opvattin gen bij de begeleiding van gemeente zang. Aspekten als oude notaties van bijvoorbeeld de psalmen en aanwij zingen van komponisten of arran geurs hiervan spelen een rol bij de in terpretatie van 'het wekelijkse „psalmbriefje" door de man of vrouw aan de speeltafel van het ko ninklijk instrument. Een organist kan dat echter alleen maar goed testen als volgende gemeenteleden hem daarbij willen helpen. Hoewel de regio een voldoende aantal gekwalificeerde orgels telt, geeft de heer Bolt de voorkeur, gelet op het karakter van de voordracht, aan een historisch instrument. In het te Burgh opgestelde, uit 1794 date rende van Gruisen-orgel, heeft hij dat zeker gevonden. De vergadering begint om 14.00 uur. Veel bietenwagens en andere vrachtauto's verkozen de route via België naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De gezamenlijke bonden hebben het douanepersoneel aan de grens ge vraagd om solidair te zijn met de sta kers en d^ kontroles op te voeren, zo dat de tijidwinst die eventueel met het omrijden wordt bereikt toch te niet wordt gedaan. Vrolijke boel Op de veerpleinen zelf was het me de dankzij de groep uitkeringsge rechtigden die mee protesteerden te gen de voorgenomen bezuinigingen op de ambtenarensalarissen en de uitkeringen een vrolijke boel, die overigens niet door alle chauffeurs van vracht- en andere auto's op prijs werd gesteld. Dat bleek ook wel tij dens de verhitte diskussies over de akties op de boot tussen personeel en passagiers. Op de veerponten zelf wordt nogal een felle diskussie gevoerd tussen aktievoerend personeel en passa giers. Op de veerpleinen hebben en kele tientallen uitkeringsgerechtig den zich aangesloten bij het aktie voerend veerpersoneel van de Pro vinciale Stoombootdienst (PSD). Ze deelden aan de passagiers pamflet ten uit waarin werd geprotesteerd te gen de bezuinigingsaktie van de rege ring. Falend beleid Volgens ABVA/KABO distrikts- bestuurder Th. Jacobs is de aktie bij de Provinciale Stoombootdiensten niet alleen gericht tegen de 3,5 pro cents operatie, maar ook tegen het De problemen zijn ontstaan, door dat het ministerie een bouwplafond heeft vastgesteld. Het beschikbare geld zou misschien nog net voldoende zijn voor de bouw van de zeven nieu we ziekenhuizen, maar in dat geval zou er geen ruimte over blijven voor enige andere bouwprojekt dat een in vestering vergt van meer dan tien miljoen gulden. Dat laatste is onaanvaardbaar ge zien de kwalitatieve en kwantitatie ve achterstand bij de sektor ver- Advertentie De stiptheidsakties bij de Provin- ciael Stoomboot Diensten worden door het hele personeel van hoog tot laag gesteund. Op het hoofdkantoor van de PSD waren protespamfletten op de ramen aangebracht. De akties hebben volgens Abvakabo-distrikts- bestuurder Th. Jacobs een boven ver wachting groot sukses. De akties bij de veerdiensten in Zeeland zullen tot donderdag duren. Ook dan wordt er veel vertraging verwacht in verband met de Middelburgse weekmarkt. Onoverwinnelij ke barbaar in Bioscoop ZIERIKZEE - Stichting Het Thea ter vertoont zaterdag 23 oktober in de Concertzaal de film de Onover winnelijke barbaar. Het dorp van de Zolpen, een vreedzaam volk, wordt overvallen door de woeste Hungat. Twee broers zijn de enige overleven den. Zij worden gered door de Kuni- at, een stam van ontembare amazo nes. De sterkste van de twee zal de naam Zukan de Onoverwinnelijke dragen en hij is voorbestemd om zijn volk te wreken. De film begint om 20.00 uur. wat hij noemt, falend personeelsbe leid bij de Provinciale Stoomboot diensten. Men kampt al jaren met en tekort aan personeel. Door onzeker heden met betrekking tot de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde en het uitblijven van een beslissing over de aanschaf van een nieuwe dubbeldeks veerpont, is de aanvulling van het personeels bestand al jarenlang achterwege ge bleven, zodat het huidige personeel veel overwerk moet verrichten, De akties door het personeel bij "dé Provinciale Stoombootdiensten wor den door de ABVA/KABO, de CFO, de ABPPN (Algemene Bond voor Provinciaal Personeel Nederland) en de BTA (Bond Technische Ambtena ren) gesteund. pleeghuizen en de huisvesting van psychiatrische patiënten, aldus gs. In alle tot dusver uitgebrachte adviezen over nieuwbouw wordt aan deze twee kategorieën de grootst mogelij ke voorrang toegekend. Vandaar dat de provincie de zaak bij de staatsse- kretaris wil aankaarten. Gs achten de bouw van nieuwe ziekenhuizen nodig in Gouda, Dordrecht, Zwijn- drecht, Zoetermeer, Den Haag, Rotterdam-Capelle a/d IJssel en Spijkenisse. Bruinisse: BRUINISSE - Woensdag 26 okto ber houdt de Nederlandse Hartstich ting, verenigd op Bruinisse in „Vrienden van de Hartstichting", een voorlichtingsavond waarbij iedereen welkom is die belangstel ling heeft voor enerzijds gezond le ven en anderzijds voor een snelle en doeltreffende hulp. De avond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw be gint om acht uur. Vooral nu hart- en vaatziekten zo allerwege in de belangstelling zijn komen te staan, kan het voor ieder van groot belang zijn hier iets meer over te weten. Wat kan men doem om deze ziekten te voorkomen? Welke maatregelen kunnen bijdragen tot een snelle en doeltreffende behande ling? Hoe kunnen hartpatiënten wor den geholpen om de handicap van hun ziekte te overwinnen? Vragen waarop „De vrienden van de Hartstichting" woensdag proberen een antwoord te geven. Urgent probleem Het probleem is urgent volgens het komité. Er overlijden thans in Ne derland al vrijwel evenveel mensen aan de gevolgen van hart- en vaat ziekten als aan alle andere oorzaken tezamen (zoals kanker, ziekten van de ademhalingsorganen, ongevallen in het verkeer en elders). Het hartin farct neemt snel toe, vooral bij jonge mannen. De Vrienden van de Hartstichting zouden graag zien dat er in Bruinisse werkelijke belangstelling groeide voor de bestrijding van volksvijand nummer één. Op het programma van de avond staat o.a. een korte lezing over de doelstelling van de Hartstichting, de vertoning van de film „Wanneer elke seconde telt", pauze met gelegenheid tot vraagstelling en de film „Je ge wicht in de waagschaal". Kerkwerve: KERKWERVE - Woensdagmiddag werd, op initiatief van de Hervorm de Vrouwengroep „Samen één" te Kerkwerve, een diamiddag georgani seerd in de konsistorie van de kerk aan de Ring. Even twee uur kon de presidente van de Vrouwengroep, mevrouw S. Wessels-Verhagen zo'n vijftig belangstellenden verwelko men, onder wie de Hervormde Vrou wengroep van Scharendijke o.l.v. mevrouw S. Duk-Veesntra, de Ker- kwerfse bejaardensoos o.l.v. me vrouw S. den Boer-van Hoeve, en geïnteresseerde Hervormde gemeen teleden. Voorafgaande aan de dia vertoning werden enkele verzen van Psalm 135 gezongen en ging mevrouw Wessels voor in gebed. Hierna gaf ze het woord aan Henk Kesteloo die in juli van dit jaar een reis naar Israël maakte. De aanwezigen kregen een beeld van verschillende Bijbelse plaatsen waaronder "Bethlehem, Je ruzalem en Nazareth. Ook werd het gezelschap meegevoerd naar het Meer van Galilea waar volgens spre ker een weldadige rust heerste. Ook in de zaal was het zeer rustig, iedereen was vol aandacht. Tweehon derd dia's voor en nog eens ruim hon derd na de koffiepauze brachten de Bijbel wat nadr in beeld. Na applaus van het publiek bedankte mevrouw Wessels de diavertoner, waarna Psalm 122 werd gezongen. Ds. J. B. Duk, Hervormd predikant van Mid- denschouwen, ging tenslotte voor in dankgebed. Nauwelijks op kantoor werd Henk opgebeld door Claudette. Ze had dit al eens vaker gedaan en hij werd er echt nijdig om, Schinkel kon met zo'n scheel oog naar hem loeren. Hij gaf korte antwoorden, maar schrok toch wel even toen ze vertelde, dat ze ziek was. Ook dat nog, alsof hij nog niet genoeg zorgen aan zijn hoofd had. Maar hij beloofde te komen zo gauw hij er gelegenheid toe kreeg, ze was in de vreemde en als ze een dok ter nodig had, moest hij daar toch voor zorgen. Rimpels van zorg groef den zijn voorhoofd, Schinkel vroeg sympathiek: „Is je vrouw niet in or de, Huisman?" „Nee, die is een poosje op reis, ik sprak met de juffrouw die een dag of wat voor onze huishouding zorgt." „Zo zo, is je vrouw op reis, zie je er daarom zo bezorgd uit. Het valt niet mee, dat weet ik uit ondervinding, wij mannen vinden het altijd maar heel gewoon als de vrouwen thuis zijn. Blijft ze de hele week weg?" „Ik denk het niet, ze zal wel niet veel langer buiten de jongens kunnen dan een dag of drie, hoogstens vier." Henk zat op hete kolen, die ouwe Schinkel met zijn geel gezicht begon hem de laatste tijd te vertrouwelijk te worden. Vroeger zei die vent nooit iets als hij eens op de zaak was, meestal was hij op reis trouwens. Maar Schinkel nam er de tijd voor om Henk eens goed te bestuderen. „Ik weet nog best, dat ik het vroe ger zo vanzelfsprekend vond, als de vrouw zat te wachten met thee of koffie als van mijn uitstapjes terug keerde. Maar op een keer. Huisman, was ze er niet, de briefkaart die ik had gestuurd lag nog in de bus. Dat maakte me direkt wantrouwig, ze was dus al een paar dagen weg van huis. Ik maakte mezelf wijs, dat ik Vrijdag 21 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Dag huis, dag tuin dag opbergschuur 16,15 uur Toppop 17.00 uur Damles 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.20 uur Ik woon in Hongarije 20.00 uur Journaal 20.28 uur De vrouw in het wit Glyde en graaf Fosco smeden snode plannen. Laura neemt Marian in vertrouwen maar het gesprek wordt afgeluisterd Haar brieven worden onderschept als zij huisarrest heeft Zij wordt ernstig ziek als zij in de regen een gesprek heeft afgeluisterd. 21.25 uur Brandpunt 22.10 uur Alle zegen komt van boven. Kapelaan Neil gaat naar een reünie van zijn klas op het semenarie. De gesprekken brengen hem nogal in de war. 22.35 uur De ver van mijn bed show. Programma waarin de Derde wereld centraal staat 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nieuw voor de Landbouw RAI is een speciaal export paviljoen. Op dit paviljoen presenteert de Nederland se landbouwindustrie zich met het oog op het versterken van de export positie. Het paviljoen is niet beperkt tot de landbouwmachine- en werktuigenin dustrie maar richt zich ook op het ge hele agrarische gebied. Het is voor het eerst dat er op de Lanbouw RAI aandacht is voor de bevordering van export. De bemiddeling tussen de buitenlandse bezoekers en de Neder landse industrie op het paviljoen ge schiedt door de diverse voorlich tingsinstituten, produktschappen en de overheid. Het exportpaviljoen wordt georganiseerd in samenwer king met de Ministeries van Ekono- mische Zaken en Landbouw en Visse rij. DEN HAAG - Het Landbouwschap wil duidelijkheid over de door het kabinet aangekondigde fiscale lastenverlichting voor het bedrijfsle ven. Het vreest dat de definitieve uit werking van het kabinetsvoornemen slechts tot een geringe lastenverlich ting zal leiden. In een brief aan premier Lubbers schrijft het schap van oordeel te zijn dat de nadruk moet liggen op een verhoging van de bestaande aftrek voor zelfstandigen. Het maakt zich zorgen dat het kabinet met plannen komt de bestaande aftrk te handha ven, gekoppeld aan een geringe extra lastenverlichting voor zelfstandigen met een inkomen waahvoor thans die aftrek geldt. het niets erg vond, maar het stak me toch. En toen ze eindelijk weer eens op kwam duiken, deed ze alsof het heel normaal was, dat ze ook uit ging. Ja, man, zo is het begonnen, pas later ben ik gaan begrijpen, dat ze mijn avonturen kende. Was ze thuis, dan zorgde ze voor me als vanouds, ze maakte geen ruzie, ze ging gewoon haar gang. Maar was ze juist ergens anders, dan kwam ze niet voor me thuis, neen dat deed ze niet meer. En op het laatst kwam ze helemaal niet meer thuis, ze had ergens werk gevonden, ze wilde van mij scheiden. Nooit ruzie gehad, Huisman, maar ze wist toch al jaren, dat ik een onbe trouwbare echtgenoot was. Ja man, zoiets bedenk je pas later, als je net als ik met een ongeneeslijke ziekte rondsjouwt nou zou ik mijn rech terhand afhakken, als ik haar terug kon krijgen ze zou me verzorgen, eten klaar maken dat ik verteren kan een man alleen is niks ge daan." Henk had met een strak gezicht ge luisterd, weer zo'n verhaal van Schinkel, wat moest die man toch van hem? Als hij zijn eigen glazen had ingegooid, moest hij dat zelf maar weten. Gelukkig kwam de baas juist binnen, hij keek alleen niet erg vriendelijk en al heel gauw kwam de aap uit de mouw, een Engelse afne mer had de bestelling grotendeels ge schrapt. Ze wisten alle drie, dat het er niet best voorstond met de buitenlandse klanten, er werden te weinig devie zen verstrekt. Maar ondanks dat, was Henk toch blij, dat het gesprek een zakelijke loop nam. In het middaguur zag Henk kans op zijn bromfiets een bezoek aan Claudette te brengen, hij at onder weg zijn brood op. In een allerliefst Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Dolly Dots display 19.40 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.05 uur De ware Jacob. Tv speL Manfred de graaf komt als Bob in een hotel terechht en krijgt als relatiege schenk een meisje op zijn kamer aan geboden. Hij weet met behulp van een ober (Joop Doderer) haar naar een andere kamer te manoeuvreren. In die kamer zit een heer op een dame van het huwelijksbureau te wachtea Ver wikkelingen alom dus. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur De lange adem. Programma van het IKON. 23.30 uur Goud voor water. Zuid Afri kaanse film waarin de apartheid wel heel bijzonder wordt geschetst Internationaal congres Op 24 en 25 januari is er in de RAI een internationaal congres over land bouwmechanisatie in ontwikke lingslanden. Hoofdthema's van het congres zijn: de toekomstige rol van de landbouwmechanisatie in ontwik kelingslanden en de ontwikkeling van de landbouwmachine-industrie in ontwikkelingslanden. Dit congres wordt georganiseerd in samenwer king met het Direktoraat-Generaal Internationale Samenwerking en de Ministeries van Landbouw en Visse rij, Ekonomische Zaken en Buiten landse Zaken. Medewerking verle nen de Wereldvoedselorganisatie FAO en de Organisatie voor In dustriële Ontwikkeling van de Vere nigde Naties UNIDO. Het tentoonstellingsprogramma omvat: werktuigen en machines voor land- en akkerbouwmatige tuinbouw zoals trekkers, machines of andere mechanische hulpmiddelen geschikt voor de akkerbouw, weidebouw, veehouderij, akkerbouwmatige tuin bouw. fruitteelt en bosbouw, stallen- bouw en stalinrichtingen en artike len op het gebied van land- en akker bouwmatige tuinbouw zoals veevoe ders, zaden, meststoften, bestrij dingsmiddelen, gereedschappen, mo toren en brandstoffen. De Landbouw RAI wordt georgani seerd door RAI Gebouw bv, onder auspiciën van de Federatie „Het Landbouwwerktuig". In de federatie zijn alle Nederlandse organisaties verenigd op het gebied van handel en industrie van land- en tuinbouwma- chines, landbouwtrekkers en melk machines. AMSTERDAM - Gedurende de eerste negen maanden van 1983 zijn er in Nederland 483.788 nieuwe per sonenauto's verkocht. Dat is 15,3 pro cent meer dan in de vergelijkbare pe riode van het vorig jaar. Toen wer den 333.594 auto's verkocht. Dit heeft de Rai in Amsterdam bekend ge maakt. nachttoilet vond hij Claudette in het keurig opgemaakte bed, de koorts thermometer lag demonstratief op het nachttafeltje, Henk negeerde het ding. Alles wat herinnerde aan ziek- zijn bracht hem uit zijn evenwicht, dat was gekomen nadat Marianne gestorven was. Daarom ook waren zijn bezoeken aan Koos zo schaars ge bleven, alleen al de lucht van ether en lysol maakte hem onpasselijk. Claudette trok zijn hoofd naar bene den en kuste hem waar ze hem maar raken kon, al haar eenzaamheid van de laatste dagen stortte ze over hem uit. Henk wilde verstandig zijn, hij had maar een paar minuten tijd, wil de niet, dat Schinkel hem weer in vertrouwen nam over zijn mislukt huwelijk. Hij trok dus Claudette's handen van zijn hals weg en hield ze in de zijne, ze waren niet veel war mer dan gewoonlijk. Met onderzoekende blik keek hij haar in het beschreide gezicht, ne geerde hardnekkig de zachte, blote schouders en vroeg: „En wat scheelt je nu eigenlijk, kindje? Kou gevat of iets verkeerds gegeten misschien? Je ziet er heus niet zien uit." Dat laatste had hij nu weer niet moeten zeggen, hij wist het, het was tactloos, ze kon zich best ellendig voelen zonder dat je het zag. Snik kend greep ze naar de thermometer en bracht moeilijk uil: „Ik ben wel erg ziek, kijk maar, ik heb bijna veertig graden koorts." Verschrikt bestudeerde Henk nu toch de thermometer, het kwik wees 39,7 graden. Met de oude angst uit Marianne's ziekzijn, vroeg hij: „Heb je keelpijn, Claudette?" Toen kwamen allerlei klachten los, keelpijn, oorpijn, hoofdpijn en alles wat ze maar kon bedenken. (wordt vervolgd) We doen meer dan de krant alleen REPORTAGE REKLAME „THUIS"FOTO'S ILLUSTRATIES BEDRIJFSFOTO'S kleur zwart-wit TEL. 01110-3568 iOh 3E33EVOEC3 33. JOh 3E33EVOEÏ3 J3. DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vrezen dat er voor 1990 niets terecht komt van de noodzakelijk geachte bouw van zeven nieuwe ziekenhuizen. De provincie moet voor 1990 wel zorgen voor een aanzienlijke beddenreduktie. Omdat zij deze gang van zaken onaanvaardbaar vinden, zul len gs de kwestie op korte termijn bespreken met de staatssekretaris van wel zijn, volksgezondheid en kuituur.. Dit schrijven zij in een brief aan de com missie voor volksgezondheid van provinciale staten. VLISSINGEN - De prikakties bij de provinciale veren in Zeeland tegen de 3,5 procents operatie van de regering veroorzaken meer overlast dan aanvan kelijk was verwacht. Met name op het veer Kruiningen-Perkpolder is de ver traging woensdagmorgen opgelopen van half uur tot een heel uur. Veel auto mobilisten, vooral vrachtwagenchauffeurs, hebben in plaats van de route Vlissingen-Breskens, Kruiningen-Perkpolder genomen omdat daar minder vertraging verwacht werd. Op dat trajekt wordt namelijk met dubbeldeks veerponten gevaren. Maar door het extra grote aanbod van verkeer en de stiptheidsakties van het personeel lopen de wachttijden steeds meer op. öp het trajekt Breskens-Vlissingen zijn er vertragingen van 35 tot 40 minuten. 68 door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS AMSTERDAM - De komende Landbouw RAI zal officieel worden geopend door de Minister van Landbouw en Visserij, Ir. G. J. M. Braks. De Landbouw RAI 84 wordt gehouden van maandag 23 tot en met zaterdag 28 januari 1984. Er hebben 300 exposanten ingeschreven. In 1982 telde de tentoonstelling 288 exposanten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9