stukken marlet- berichten Tl ©iC&D Badmintonteam Zierikzee naar laatste plaats na zware 7-1 nederlaag Agrarische handel bezorgd over opschorten EG-betalingen ERIC DE NOORMAN RSG-team fiks op kop in B-poule rekreatievolleybal Schaakvereniging Zierikzee Penningmeester gymnastiekklub verdacht van verduistering Aktie: „Zon in de schoorsteen" Beter geven dan ontvangen... 7 Fluite... in't donker...!! Dit wor zömè 's 'n érnstig stikje! Dat kan gin kwaed, volgens mien! 't Ei mit 't najaer te maeken, dienk 'k! Da's eigelijk 'n tied van bezinning in in keer! 't Doek van de zomerakte is gevaole! M'n d'r nae gekeke, m'n è't beleefd! De uutbundigheid van 'n wèrreme zomer! 't Strand, de duuzende toeristen, 't gewoel in ons stadje! De mooie meissen, mit d'r bruungebrande bêênen...! In gae zö ma deu! De zomeraevendfêêsten, de mit floodlight verlich te monementen, wae m'n zö gröös op bin! Die ont spanning, van dien aoltied blauwen émel, waere m'n in Spanje! 't Zwêêt in j'n overemde, as je most wèrreke! 't Zonovergote Aevenplein, mit z'n perre- sols...! 't Doek is noe gevaele. J De tenêêlknechten jakke, om 't nieuwe décor op te zetten! In kiek...! Dae gaet 't doek op...! De naejaers- akte gae beginnen! M'n zie de zêêë, d'r witte schuum- kraege doe uitwaoiere over 't blauwe bazalt van de dieken...! De staepelwolken an de porceleine émel...! De kladden waeter van de naejaersbuuën...! M'n ööre de donder, terwiel de maene z'n eige verschuult ach ter de zulveromrande wolken...! De wilde kant...! De sereniteit van de stille naejaersaevend...! 't Laete licht, dat diffuus, z'n tover laet dwaele, deu 't bos, deu de sterrevende tuun, 'n pronkstuk uutaelt mit 'n verzwakte spinnewebbe, bepaereld mit de droppels van de vorige buuë...! 't Vuur, dat oplaoit, in de kleurepracht op de eu vels van de Ardennen...! Je mö 's gae kieke...!! Wat 'n waereld! Zö mooi, zö majestueus!! In dan te weten, dat je dae mit aol je levensdraeën mee verbonde bin...! Zö mè, medeschepsel!! 'k Zou je êêl die schööne vveareld wè wille schildere, mè dan ad de bode g'n plekke mi vö d'r avvertensies! M'n bin de zaal uut...! M'n kêêre t'rug in 't leven van aole dag! Naejaer...! M'n gae 't donker tegemoet! Je zou kunne bedienke, dat, as je vroeger 'n donkere trap op most, of op Sinterklaosaevend was je in 't donker, in 't gangetje, wae je je kadootje most opraepe, dan was 't middel, om de angst, die je over viel, te overwinnen, deu te gaen fluiten, te ziengen, lawaoi te maeken...! Dit wetende, dienk Arjaon, dat je dat zou kunne projectêêre op de vredesmannefestaosie van 29 okto ber in den Aeg! Mit duuzende, duuzende, fluite in het donker...!! 'n Ontspannend gebeuren...! Liever, sae- me, mit je broertje in je zusje nae bove..,! Steun zoeke, bie melaor e, want 't gevaer is onvat- baer geworre! Vö de twééde weareldoorlog m'n zöiets nie gezie! M'n toe, onbewust gewete, dat 't de waereld nie kon koste! Noe kunne m'n 't nie an! M'n loape rond mit spandoeken! Mit kreupele slag zinnen, schrêêuwe m'n ons afgrijzen uut!! Kreten, die deu iederéén worre begrepe! Oak deu de ménsen in Perm, Kirow of Tommat in Middensiberië, oak deu de ménsen in Aberdeen, Green Bay en Colorado Springs!! Om mè 's 'n paer plekjes te noemen! Mï minder „gloed", in zonder klap, zitte m'n nog mï 'n prebleem...! Iertegen, ma 'n enkel spandoekje! Gin duuzende mensen op de bêên...! 'n Enkel, poë tisch mannetje, die d'r 'n liedje over ziengt! 'n Man netje of wat - die nie zö èrreg serieus worre genome - oak a staet 'r prefesser vö d'r naem! Je zit bie je kiekkasse, of mït je boekje, in je 'n oek- je, lekker kneuterig, terwiel de zure regen bezig is, wat an je gote te doen...! Anêêns, kom je tot de ont dekking, dat je beter chemie ad kunne lêfe, dan Frans, want wat weet je noe van dioxin, cadmium, kwik in nog 'n reize van zwaere metaelen...!! Langzaemerand, gae je wantrouwig kieke nae je „Tong la meunière in witte wiensaus" of nae je ge- droagde scharre...! Mensenlieve...! Wae bi m'n mee bezig...!!! 29 oktober...!! Fluite in 't donker...!! Dienk an m'n (onze) kindersü! ARJAON. ROOSENDAAL - Het begint er voor het eerste badmintonteam van Zierik- zee uiterst problematisch uit te zien in de landelijke derde klasse. In Roosen daal verloor de Zierikzeese formatie met 7-1 van Blauwwit. Tot deze wedstrijd deelden beide formaties samen de laatste plaats met ieder nul pun ten. Het is duidelijk, dat Zierikzee nu alleen hekkesluiter is geworden. Dave Clarke speelde in Roosendaal het eerste heren enkelspel bij afwe zigheid van Harry Koster. Clarke won de eerste set met 12-15, waarna hij het in de tweede set rustig aan deed om zijn tegenstander in de der de en beslissende set op de knieën te kunnen krijgen. Tot driekwart van de set leek dit te lukken, maar toen drukte de Brabantse opponent door naar een 15-9 setwinst. Het enkelspel van Corry Keizer le verde Zierikzee het enige winstpunt op. In de eerste twee sets kwam het telkens tot een verlenging. Het wa ren zeer spannende sets. Corry Kei zer won de eerste set met 11-12, maar de tweede ging met 12-10 verloren. In de derde sete was er plotseling een heel ander verhaal. Corry Keizer gunde haar tegenstander zelfs niet een punt meer (0-11) en redde zo de eer voor de Zierikzeese ploeg. Het tweede heren enkelspel van Michel Delfgaauw ging gemakkelijk verloren (15-7, 15-0) en ook Petra Koster kon nauwelijk in haar norma- ZIERIKZEE - In de B-poule van de rekreatie volleybalkompetitie heeft het team van de RSG voor de vijfde keer in suksessie een 3-0 overwin ning geboekt. Dit keer kreeg Fiscus er met deze cijfers van langs. De RSG-ploeg leidt nu met vijftien pun ten uit vijf ontmoetingen. Naaste be lager is nu de formatie van BB Wan- sink, die met 2-1 won van ZWN en vier punten achterstand telt Op de derde plaats staat de ploeg van Kwiek met negen punten uit vijf ont moetingen. De Bruse ploeg klopte Onderdak met 2-1. In de A-poule werden drie ontmoe tingen gespeeld, die evenwel geen nieuwe koploper opleverden, on danks het feit, dat WIK niet in aktie kwam. De Kerkwervenaren skoor- den in vier duels negen punten. Me- vo'80 II kwam in punten naast WIK, maar de 1-2 nederlaag tegen Casano va was bepaald niet denderend. Me- vo'80 had voor de negen punten een duel meer nodig. Casanova komt op acht punten uit vier duels. Acht pun ten uit vier duels heeft ook Big S en Van Oeveren Reizen komt ook op acht punten, maar dan uit vijf duels door een 3-0 overwinning op Zeelan- dia. de ploeg van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis klopte in zijn vierde wedstrijd DZS met 3-0 en komt zo op zes punten. In de C-poule wordt de klassering ZIERIKZEE - In de vijfde ronde van de huishoudelijke kompetitie van Schaakvereniging Zierikzee werden tien partijen gespeeld. De drie partijen tussen de hoogstge- plaatste speler eindigde alle in remi se. De uitslagen waren als volgt: M. M. Krijger-H. Uil '/t-Vi; J. van Loon-J. A. J. v. d. Made J, Krijger-B. S. Spiegels to-'/t; A. J. Scheele-P. Wie- bols 1-0; A. M. v. d. Westen-R. v. d. Veken 0-1; S. J. Stoel-J. J. Hoogstrate 0-1; J. Verkerk-C. van Eldik 1-0; J. Vos-P. C. v. d. Schee 1-0; J. L. Bom-J. F. Spiegels 1-0; P. Klumper-A. Louws 0-1. DEN HAAG - De federale raad van de Europese beweging heeft met al gemene stemmen de Nederlandse christendemokratische europarle mentariër Sjouke Jonker (CDA) ge kozen tot nieuw algemeen sekretaris van de Europese beweging. Ie spel komen, hetgeen resulteerde in een 11-6, 11-4 nederlaag. Het heren dubbelspel van Michel Delfgaauw en Dave Clarke bood al evenmin veel perspektiefDe eerste set ging kans loos verloren (15-4) en in de tweede set gingen de ploegen beter tegen el kaar op, maar ook nu kon verlies niet worden voorkomen: 15-11. Het dames dubbelspel ging verlo ren in drie sets. Corry Keizer en Pe tra Koster wonnen de eerste set met 6-15, maar verloren daarna de tweede in de verlenging met 18-14, waarna de weerstand gebroken leek en ook de derde set gemakkelijk moest worden ingeleverd: 15-5. Ook de gemengde dubbelspelen le verden nederlagen op, hoewel de Zie rikzeese teams allerminst kansloos waren. Dave Clarke en Petra Koster verloren met twee keer 15-13 nipt, terwijl Michel Delfgaauw en Corry Keizer met 15-9 en 15-11 het onderspit moesten delven. Zondagmiddag speelt Zierikzee opnieuw uit. Dit keer tegen Avanti in Middelburg. aangevoerd door Mevo '80 en Opel Team met respektievelijk twaalf en elf punten uit vijf ontmoetingen. De Mevo'80-ploeg liet een goede kans liggen om verder uit te lopen door met 1-2 te verliezen van het tweede team van het Zweese Rode Kruiszie kenhuis. Fiscus II klopte in deze pou le PJZ II met 3-0 en SAZ won met 2-1 van DTS. In de E-poule leidt DFS met vijftien punten uit vijf duels. Naaste belager is VCS met tien pun ten door een 2-1 zege op DZS II. Zee- landia II won hier met 3-0 van Schou- wenoord en Brogum was te sterk voor de Brandweerploeg: 2-1. In de hoogste damespoule lijkt er wer geen kruit gewassen tegen DFS. Nu moest WIK II er met 3-0 aan gelo ven. Ook nog zonder setverlies is Cluzona. De derde ploeg van het Zie rikzeese ziekenhuis klopte Mevo'80 I met 3-0 en het tweede DFS-team won met dezelfde cijfers van het vierde ziekenhuisteam. In de tweede da mespoule won Cluzona II met 2-1 van Mevo'80 II en was DFS III met 3-0 te sterk voor WIK III. In de jeugdpoule leidt Mevo'80 met veertien punten uit vijf wedstrijden mede door een 3- 0 zege op Brouw. Het CSG-team heeft een punt achterstand op de Mevo'80- ploeg. WIK klopte Kwiek III met 3-0 en Renesse boekte eenzelfde skore te gen DFS. Vrijdagavond 21 oktober worden er weer negentien wedstrijden afge werkt, waarvan het programma als volgt is: 18.30 uur: Fiscus II-ZRKziekenhuis II (C); Rabobank-PTT (E); Cluzona- ZRKziekenhuis III (Dl); Kwiek- Brouw (J); 19.20 uur: DFS-Brand- weer Zierikzee (E); Renesse II-Mevo'80 IV (C); Kwiek II- Zeelandia (D2); WIK-Kwiek (J); 20.10 uur: WIK-Casanova (A); Cluzona- ZWN (B); Renesse III-WIK II (Dl); Renesse-Mevo '80 (J); 21.00 uur: Re- nesse-WIK II (B); DZS-Cluzona II (D2); DZS II-ZWN II (E); 21.50 uur: PJZ-Van Oeveren Reizen (A); RSG- WIK III (B); WIK Dl-ZRKziekenhuis IV (Dl); CPJ-Opel Team (C). EINDHOVEN - Pas wanneer het grote aanbod van arbeidskrachten minder snel gaat toenemen of zelfs afneemt kan ook de werkloosheid in omvang afnemen. „Maar die ontwik keling laat nog even op zich wachten, zeker tot na 2000", aldus minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid donderdag in Eindhoven. BERGEN OP ZOOM - De 35-jarige penningmeester P. V. van de turnve reniging Odiles Rapid in Bergen op Zoom is door de politie aangehouden op verdenking van verduistering. De man zou in zijn funktie als penning meester 7.000 gulden uit de klubkas en 48.000 gulden bij de Nederland- sche Middenstands Bank in Bergen op Zoom verduisterd hebben. Boven dien zou hij valsheid in geschrifte hebben gepleegd. De man werkte bij de NMB in Ber gen op Zoom. Volgens de politie heeft D. de 48.000 gulden bij deze bank als krediet opgenomen zonder dat de turnvereniging hem daartoe had ge machtigd. Daarnaast gaf hij aan de gemeente een hoger ledenbestand op dan Odiles in werkelijkheid heeft en waardoor hij een hogere subsidie kreeg. Het verschil hield hij zelf. D. vervalste volgens de politie de handtekeningen van andere bestuursleden om zijn verduiste ringspraktijken te maskeren. Hij is inmiddels bij de bank en bij de turn- klub ontslagen. DEN HAAG - Het Algemeen Or gaan Voedselvoorzieningen, de over koepelende organisatie van agrari sche handelsorganisaties, is bezorgd over de opschorting van de uitbeta lingen van voorschotten op uitvoer restituties tot 24 oktober door de Eu- opese Commissie. In een brief aan minister Braks (landbouw) schrijft het AO V woensdag dat door de maat regel vooral het exporterende agrari sche bedrijfsleven wordt getroffen. Bovendien is het er niet gerust op dat de opschorting na 23 oktober wordt BRUSSEL - De Europese Commis sie voorspelt dat de Nederlandse eko- nomie in 1984 per saldo niet zal groei en. In haar ekonomische jaarverslag waarschuwt zij ervoor dat te sterke loonmatiging de binnenlandse vraag te zeer zou kunnen afremmen, maar dringt zij gezien hand over hand groeiende overheidsuitgaven ook aan op een zeer streng begrotingsbe leid. beëindigd. Mocht er ook na die da tum sprake zijn van opschorting, dan moet de Nederlandse overheid vol gens het AOV de betalingen onmid dellijk overnemen. Volgens het orgaan treft de Euro pese Commissie met haar maatregel vooral een belangrijk exporterend land als Nederland. De extra lasten die er uit voortvloeien (hogere rente kosten en liquiditeitsvermindering) vormen een ernstige handicap om de uitvoer naar niet-EG-landen gaande te houden. Via het restitutiebeleid wordt het immers mogelijk de huidi ge zeer grote voorraden in derde lan den af te zetten. Via restitutie past de gemeenschap het verschil tussen de lagere prijzen op de wereldmarkt en de EG-markt bij. Het AOV vreest dat een wegvallen van het restitutiebe leid zal leiden tot een toenemend be roep op het EG-interventiesysteem dat veel kostbaarder is, omdat de EG de niet te verkopen produkten dan tegen hogere prijzen uit de markt moet nemen en opslaan. Abida, 21-10 te Santotomasdecastilla i Acila, 19-10 te Bahrain Acmaea, 1-11 te Jeddah verwacht Moordrecht, 19-10 210 o Newfound land naar Tilbury Nedlloyd Dejima, 18-10 van Fos naar Port Said Nedlloyd Delft, 19-10 te Singapore Nedlloyd Houtman, 19-10 te Fos Nedlloyd Rotterdam, 18-10 van Balti more, naar-Miami Nedlloyd Tasman, 18-10 230 ozoMal-^ ta naar Tilbury Ondina, 20-10 te Hamburg Beursbericht Markt Goes van dinsdag 18 oktober 1983 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg. Tarwe, basis 16 52,50 - 53,00; tarwe, basis 16 uit eigen opslag, 53,75; brouwgerst, basis 16 62,00 -ƒ 63,00; voergerst, basis 16 48,00 - 49,50;-haver 47,75 - 49,25; erw ten, kleine groene f 78,00 - f 84,00; ca- pucijners 100,00 - 114,50; schok kers 95,00 - 100,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 167,50 - 172,50; blauwmaanzaad, geschoond en droog, 375,00 - 420,00; karwij, boerenschoon 240,00 - 265,00; karwij, prima doorsneekwaliteit 280,00. Exklu- sief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, op auto gele verd 26 cent - 34 cent per kg. Voer- aardappelen 11 cent per kg. Exklu- sief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 17 oktober 1983: Bintje, 35-50 mm, 32,00 - 34,50 per 100 kg; Bintje 50 mm opwaarts 52,00 - 55,00 per.kg. Exklusief b.t.w. i no er Uien Direkte levering, op auto geleverd 27 cent - 38 cent per kg. Exklusief b.t.w. Ongerepeld, op auto geleverd, 45 cent - 74 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alles per 1000 kg: Weidehooi, le snede, 275,310,—; weidehooi, 2e snede, 230,260,—; dijkhooi 230,— - 260,—; lucernehooi 325,- - 350,-; Veldbeemd 200,— 225,—; Roodzwenk 140,— -ƒ 150,—; Rietzwenk 175, 200,—; Engels raaigras 185,— - 200,—; Italiaans raaigras 160, 170,—; tarwestro 60,— - 75,—; gerstestro 135,— - 160,—; erw tenstro 150,— - 170,— schok kerstro 120,130,—; bruine bo nenstro 120,130,—. Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch -DEN BOSCH, 19-10. Totaalaan- voer: 8062 stuks. Runderen 2567, graskalveren 707, vette kalveren 38, nuchtere kalveren 2236, schapen 1648, geiten 67, slachtvarkens 763, slachtrunderen 1581. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2050 - 3175; guiste koeien 1500 - 2100; kalfvaarzen roodbont 1800 - 3050, zwartbont 1750 - 2750; klamvaarzen 1475 - 1950; guiste vaarzen 1475 - 1900; pinken 650 - 1450; graskalveren 550 - 1050; nuchtere kalveren roodbont 250 - 645; zwartbont 200 - 525; Holsteiner 125 - 200; weidescha- pen 100 -ƒ 200; weidelammeren 125 - 220; vette schapen 175 - 230; vette lammeren 180 - 200. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,40 - 9,30, 2e 7,40 - 8,40; vaarzen le 7,75 - 8,95, 2e 7,05 - 7,75; koeien le 7,75 - 8,95, 2e 6,60 - 7,75, 3e 6,10 - 6,60, dikbillen extra boven notering 9,40 - 12,30; worstkoeien 5,20 - 6,50; vette kalveren le 6,85 - 7,00, 2e 6,70 -ƒ 6,85, 3e 6,00 - 6,70; slachtzeugen le 2,70 - 2,85, 2e 2,55 - 2,70, 3e 2,00 - 2,55. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer gelijk, handel vlot, en prij zen hoger; guiste koeien: aanvoer ge lijk, handel willig, en prijzen hoger; graskalveren: aanvoer groter, handel traag, en prijzen lager; vette kalve ren: aanvoer kleiner, handel traag, en prijzen lager; nuchtere kalveren: aanvoer groter, handel flauw, en prijzen lager; schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel willig, en prijzen hoger; slachtvee: aanvoer groter, handel williger en prijzen ge lijk; slachtzeugen: aanvoer groter, handel lui en prijzen gelijk. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Leusden (toez.). J.J., Ruitenberg te Viahfen;" te Wijngaar den C. H.Bax-.-kand. te Zaandam; te Strijen G. C. Post te Ermelo. Aangenomen naar Norg G. H. Bau- det, kand. te Groningen. Bedankt voor Bleiswijk Th. P. Pol te Doorwerth-Heelsum; voor Eder- veen M. Goudriaan te Ouderkerk aan den IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Dronten en te Hoog kerk A. de Broeder te Bergentheim; te Groningen-Noord Tj. Boersma te Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Ouddorp J. Koster te Klaaswaal. Bedankt voor Zwijndrecht M. Gol- verdingen te 's Gravenzande; voor Spijkenisse en voor Terneuzen B. Reinders te Hardinxveld-Giessen- dam. Gemeenteavond Bruinisse Vrijdag 21 oktober houdt de Her vormde Kerk een gemeenteavond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Deestraat. Het eerste gedeelte van de avond, die om acht uur begint, staat in het teken van de verkiezing van de vakature ouderling. Kandida ten voor dit ambt zijn de heren L. Kik en C. W. Giljam. Het tweede ge deelte van de avond zal een mede werker van het I.C.S. een dia-lezing houden. Dit Internationale Christe lijke Steunfonds heeft als een der ta ken de regeling van adoptiekinderen uit de Derde Wereld. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent met dat de mhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bi) de redactie bekend moeten zijn, Reeds vele jaren organiseert de Na tionale Vereniging ,,De Zonne bloem" de bekende Sint Nicolaasak- tie „Zon in de schoorsteen". Zij wordt daarbij geholpen door de K.R.O.-radio en televisie. Ook dit jaar vindt deze aktie plaats en men verwacht zeer grote deelname. Vorig jaar waren er 75.000 Nederlanders, die voor een zieke, gehandikapte of hulpbehoevende bejaarde medebur ger een pakje maakten. Het gaat niet om dure cadeaus, doch om een pakketje, als het even kan met een versje of een leuk brief je. Als men een kort briefje schrijft naar „De Zonnebloem", dan ont vangt men na 15 november naam en adres van een zieke of gehandikapte op een zogenaamd adresformulier. Hierop bevinden zich tevens enkele gegevens over degene voor wie men het pakje gaat maken. Dat is om te voorkomen, dat men dingen stuurt waar de ontvanger niets aan heeft. Bijvoorbeeld als er staat: „Ziet slecht", dan weet de gever, dat men beter geen lektuur kan zenden. Er zijn elf provinciale posten. Als men nu schrijft (graag postzegel van 70 cent insluiten voor toezending adresformulier) naar de post van de provincie waarin men woont, dan ontvangt men tijdig de gegeves. Het pakje kan dan t.z.t. verzonden of - als de zieke/gehandikapte in de buurt woont - gebracht worden. Adres voor Zeeland: De Zonne bloem, Postbus 5000, 4550 KA Sas van Gent. Vereniging „De Zonnebloem" Zeeland De Rode Kruisafdeling Schouwen (Westhoek) organiseert op 1 novem ber een donor-bloedafname avond en roept alle gezonde inwoners op, zich hiervoor aan te melden. Is dat nodig, zult u vragen? Ja, want er is steeds meer bloed nodig bloed van gezonde men sen voor zieke mensen. Zowel voor direkte transfusies .in de ziekenhui zen als voor de bereiding van allerlei lang houdbare preparaten, die eve neens voor de behandeling van be paalde ziekten onmisbaar zijn. Zo zijn er stoffen (immunoglobuli- •nen), die dienen ter voorkoming van bepaalde infektie ziekten (zoals geel- zucht; mazelen) en bijv. tetanus. Het anti-Rhesus (D) immunoglobu- line is een andere belangrijke stof die dient om te voorkomen dat er z.g. „Rhesus-babies" worden geboren. En niet te vergeten de verschillen de stollingsfaktoren die in het bloed van gezonde mensen aanwezig zijn en die uit het plasma kunnen worden geïsoleerd. Deze „stollingsfaktoren" kunnen aan patiënten met bepaalde stollingsafwijkingen worden toege diend (haemofilie patiënten). Zo zijn er steeds meer toepas singsmogelijkheden voor bloed en daaruit afgeleide stoffen. En juist omdat het bloed van gezonde mensen steeds meer en op allerlei manier kan worden gebruikt om ziekten te gene zen, doe het Rode Kruis een beroep op u iets van uw bloed af te staan. U hebt zelf 5 liter bloed en u hoeft daarvan nog geen halve liter af te geven en als u gezond bent, waarom zoudt u dit dan niet doen? Bent u gezond? Niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar? Hebt u het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, operatie of bevalling doorgemaakt? Kom dan op 1 november a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur naar de Beatrix- school in Haamstede. Voor uw en onze zekerheid een vra genlijst over uw gezond heidstoestand invullen en zal er voorafgaande aan de bloedafgifte een onderzoek naar bloedarmoede en een bloeddrukmeting worden ge daan. De beoordeling geschiedt door een arts. Bedenk: wat u nu geeft voor een ander, geeft een ander morgen mis schien voor U! Het Rode Kruis rekent dus op u al len! De ring van Honoria 4. Aangezien Sveins wond toch verzorgd moet worden, besluit de Noorman die nacht door te rijden en zo bereiken ze in de ochtend de burcht van Heer Gondalf. Nadat de heelmeester zich over de tegen sputterende Svein heeft ontfermd, begeeft Eric zich naar de burchtzaal om Gondalf zijn bevindingen van die nacht mee te delen. Tot zijn verbazing vindt hij daar de burch theer, Heer Arman, Axe, Tristan, Aranrod en Isolde en een klein aantal vreemde krijgers met bedrukte gezichten bijeen zitten. „Deze edelen van het Hof van de Franken- vorst brengen mij een droeve tijding", wendt Gondalf zich tot de Noorman. „Clodio, de Ko ning der Franken is tot zijn vaderen verga derd, voorwaar een treurig bericht, want een dapper krijgsaanvoerder was hij. „Eric luistert zwijgend, want het is duide lijk, dat de dood van Koning Clodio niet de enige oorzaak is van de somere stemming. Met een dramatisch gebaar wijst Gondalf op de Frankische edelen. „Ziehier de enige hulp, welke het zuidelijk Frankenrijk ons geeft. De ze helden verkiezen het zich onder uw bevel te stellen liever dan zich te mengen in de broe derstrijd, die zal ontbrandenWant de oudste van Clodio's twee zoons heeft recht op de troon Maar de jongste, Merwig. die reeds lang aan het Hof te Ravenna verblijft, heeft de steun van keizer Valentius. Merwig zal zeker winnen, met behulp van de Romeinse veldheer Aëtius en dat laatste kunnen vele Franken niet verdragenwant zij herin neren zich al te goed hoe dezelfde Aëtius hen in een bloedige veldslag overwon met be hulp vanHunnenhulptrocpen Verbijsterd kijkt Eric van de spreker naar de sombere groep Franken. „Maar er is nog vreselijker nieuws!" roept Gondalf uit. „In zijn grote nood wil de recht matige troonopvolger, Padmond, zich ook van een bondgenoot voorzien „En die is?" vraagt Erie, terwijl zich eens klaps een ijzingwekkende gedachte bij hem opdringt „Attilla de Hun!" is het wanhopige ant woord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7