Voor subsidiestaat 1984 zijn geen trendmatige verhogingen km keuken mgezeêttg? Lezing voor studievereniging over „Crisis in het gezag" streëknieuws V Opnieuw zang- en kooravond in Nieuwe Kerk Zierikzee Feestelijke jubileumviering van Plattelandsvrouwen Schouwen Postdistrikt Middelburg betreurt stiptheidsaktie Raad Middenschouwen vergadert 27 oktober Wijziging programma Plattelandsvrouwen Kollegevoorstel Westerschouwen Publiek de dupe SGP Studievereniging Schouwen-Duiveland V erkeersplannen gemeente Zierikzee Minder arbeidsplaatsen bij Pers combinatie door modernisering Vergadering FN V-Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1983 Nr. 23408 5 BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege van Wester schouwen heeft voor de staat Q 1984 (subsidiestaat) geen trendmatige verhogingen aangebracht. De subsidies zijn berekend aan de hand van het inwonertal (5200). Het kol lege maakt in een raadsvoorstel bekend dat binnenkort een werkgroepje zal worden samengesteld, dat ervoor moet zorgen dat ten behoeve van de staat Q 1985 een nieuwe opzet kan worden aangegeven. Dit agendapunt komt tijdens de raadsvergadering van maandag 24 okto ber aan de orde. ZIER1KZEE - „Vijftig jaar is zeker de moeite waard om bij stil te staan. Veel is er in die jaren véranderd en verbeterd; sommige dingen ook zijn er verloren gegaan. Het werk van de bond moet zich aanpassen aan de tijd waarin we leven. Heel belangrijk zijn de nieuwe statuten, die in 1979 werden aangenomen. De nieuwe doelstelling luidt: „Door vorming en ontwikkeling van vrouwen, hun besef van verantwoordelijkheid vóór en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsgebieden". Deze inleiding staat te lezen bo ven het programma voor de vie ring van het vijftigjarig jubileum van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. Het feest zal worden gevierd op vrijdag 4 november in de Concertzaal in Zierikzee. De aanvang staat op 19i30 uur. Het programma begint met de openingstoespraak van de presi dente, mevrouw T. Roos-Bijl, ge volgd door het zingen van het bondslied. Daarna is er gelegen heid voor toespraken en felicita ties. Voor de eerste pauze speelt mevrouw Ochtman werken van Chopin. Het tweede deel van het pro gramma wordt gevuld met een op treden van Lea de Boer, harpiste en zangeres. Zij brengt een „Muzi kale Wereldreis". Na de tweede pauze wordt door de eigen leiden het zangspel „Vrouwen van deze tijd" opge voerd. MIDDELBURG - De direktie van het postdistrikt Mid delburg betreurt met de leden van de PTT-Kamer voor Zeeland de op initiatief van de vakbonden op gang ge brachte model- en stiptheidsakties op de postkantoren. Gevreesd wordt dat dit ten koste zal gaan van de dienst verlening aan het publiek. Distriktsdirekteur J. L. de Wild gaf uiting aan zijn bezorgdheid tijdens een bijeen komst van de PTT-Kamer Zeeland. Dit is een adviesor gaan voor PTT, waarin een verscheidenheid van PTT- klanten is vertegenwoordigd, zoals de Kamer van Koop handel, industrie, gemeenten, konsumentenorganisa- ties, vrouwenorganisaties e.d. iae Onze keukenspecialist weet vele goede recepten om uw keuken weer echt huiselijk te maken. Weg met die koude laboratoriumsfeer-sfeer I JJ J,Bfehaaglijk, vrolijk, chic... wat U ook. maar wenst dat uw nieuwe keuken wordt. Vraagt u ons er eens naar! Vragen kost niets... OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam voor het eerst in het nieuwe winterseizoen te Oosterland bijeen. De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer J. de Waal uit Oosterland. Spreker deze avond was de heer J. de Rooij uit Krab- bendijke. Hij sprak over het onderwerp: „De crisis van het gezag". (vervolg van pagina 1) Onder het hoofdstuk verkeer in de aanbiedingsnota wordt verder ver wezen naar de brief van de minister van verkeer en waterstaat, waarin wordt medegedeeld dat een struktu- rele verbetering van rijksweg 18, ge deelte Hellegatsplein-Zierikzee, vol gens de financiële tien-jarenplanning niet vóór 1990 kan worden tegemoet gezien. Een verdere verbetering van de verkeersafwikking op Schouwen- Duiveland zal, aldus de minister, door de realisering van een autoweg tussen Zierikzee en de Grevelingen- dam kunnen worden bereikt. De mi nister zegt er naar te streven om in 1984 een aanvang te maken met het opstellen van een projektnota voor dit weggedeelte (inklusief een rond weg Zierikzee). Voorts streeft de mi nister ernaar om de ombouw van de sekundaire weg 2, Zierikzee-Seroos- kerke, tot autoweg, direkt aanslui tend te programmeren aan de struk- turele verbetering van rijksweg 18. Voor de verbetering van de verkeers situatie op deze weg voor gemengd verkeer is volgens de minister echter allereerst de aanleg van adequate pa rallelvoorzieningen gewenst. Geen tolfheffing Het kollege betreurt het dat helaas niet binnen afzienbare tijd daadwer kelijk essentiële strukturele verbete ringen zijn te verwachten voor de verkeersafwikkeling op de grote doorgaande verbindingen op Schou wen-Duiveland. B. en W. zeggen toe zich in nauwe samenwerking met de overige gemeenten te zullen blijven beijveren voor het tot standkomen van de gewenste strukturele verbete ringen. Ten aanzien van het voornemen van de minister een doorgaande weg verbinding voor de stormvloedke ring door middel van tolheffing te fi nancieren, zeggen B. en W. zich met kracht te zullen verzetten. In de plaats daarvan zal de Bonds- film, die oorspronkelijk voor maart 1984 geplamd was, worden vertoond. In deze film, die is gemaakt ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de Bond, komen verschillende platte landsvrouwen aan het woord. Zij vertellen waarom zij lid zijn van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. Mevrouw van der Leeden, 'van het provinciaal sekretariaat, zal de film vertonen en eventuele vragen graag beantwoorden. De Vrouwenad\ ieskommissie voor de woningbouw Schouwen-Duive land te Zierikzee vraagt voor 1984 298,80. Het kollege adviseert over eenkomstig. Ook in 1984 zullen negen leerlingen lessen volgen aan de mu ziekschool. Ter tegemoetkoming in de gemeentelijk kosten wordt voor gesteld 200,- per leerling op de SONMO-subsidie te korten. Het kol lege stelt voor 3.000,- te voteren voor de organisatie van de toeristen- bibliotheek. Ter verkrijging van een uniformiteit met de kommissie speelweek te Renesse wordt voor gesteld de garantiesubsidie van de kommissie jeugd- en tienerwerk te Serooskerke te stellen op 400,-. Nu gebleken is dat de Stichting Rekrea- tiewerk Zeeland van de provinciewe- ge wordt gesubsidieerd stelt het kol lege voor subsidie te schrappen. Stiltegebieden B. en W. stelt de raad voor het be roepschrift tegen de aanwijzing van de minister van VROM van de uit zonderingsgebieden op de in de ge meente Westerschouwen liggende stiltegebieden in te trekken. De mi nister heeft de gedane toezeggingen tijdens het ambtelijk overleg schrif telijk bevestigd. Wel onder de voor waarde dat de minister de provincie op de hoogte stelt van zijn zienswijze omtrent het beroepschrift van de raad Westerschouwen. Tariefsverhoging De staatssekretaris van Binnen landse zaken heeft het gemeente bestuur bericht dat het kabinet heeft besloten de maximum tariefsverho ging in de overheidssektor voor 1984 op 3% te stellen. Het kollege stelt de raad voor de hondenbelasting, de on- roerendgoedbelasting, de toeristen belasting, de woonforensenbelasting en het rioolrecht voor 1984 niet te verhogen, het precariorecht met 10% te verhogen en de leges en begraaf- rechten met 3% te verhogen. Het kollege stelt de raad voor tot het opheffen van de gemeenschappe lijke regeling metingen luchtveront reiniging te besluiten. Het algemeen bestuur daarvan verzoekt een vrij willige bijdrage van 0,15 per in- wonder te blijven verlenen in de kosten van voortzetting van een minimum-meetprogramma. Daar het algemeen bestuur zelf vindt dat de Deze bijeenkomst wordt gehouden om 20.00 uur. Voor de middag van dinsdag 8 no vember staat een uitstapje op het programma naar de fabriek van de Suiker Unie in Dinteloord. De reis zal worden gemaakt per toeringcar. Er zijn vier opstapplaatsen, te weten Schuddebeurs, Heesterlustweg om 12.40 uur, Noordgouwe 12.45 uur, Zonnemaire 12.50 uur en Dreischor 13.00 uur. regeling in de huidige vorm moet worden opgeheven ziet het kollege van Westerschouwen onvoldoende aanleiding opnieuw financiële ver plichtingen op vrijwillige basis aan te gaan. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. AMSTERDAM - Bij de Perscombi natie, uitgeefster van Het Parool, Trouw en de Volkskrant, zullen rond de helft van 1987 20 tot 25 ar beidsplaatsen verloren gaan als ge volg van een verdere modernisering van het bedrijf. In de loop van dat jaar zal het bedrijf namelijk over gaan van de bestaande hoogdrukpro- duktie naar de modernere offset drukmethode. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal zonder gedwongen ontslagen kunnen gebeu ren, aldus heeft de direktie woens dagmiddag laten weten. Men denkt de vermindering te kun nen bereiken via natuurlijk verloop. Daarnaast zal een aantal werkne mers bereid moeien zijn in dienst te treden van het bedrijf waarheen een deel van de produktie overgeheveld zal worden. Het is nog niet bekend welk bedrijf dat zal zijn. Over de beoogde samenwerking wordt momenteel „intensief van ge dachten gewisseld met een aantal dagbladbedrijven", aldus de direktie van de Perscombinatie. Bekend is dat de Perscombinatie al enige tijd met Wegeners Couranten Concern in Apeldoorn besprekingen voert. De omschakeling zal, zo deelt de direk tie mee, geschieden volgens de uit gangspunten en regels van de Per scombinatie op sociaal terrein. In de komende maanden wil de lei ding van het bedrijf de plannen ver der uitwerken en met de daarvoor bestemde organen bespreken alvo rens tot definitieve besluitvorming over te gaan. ZIERIKZEE Start CJV-klubs Van maandag 24 oktober af begin nen de CJV-klubs in Zierikzee. Maan dag 24 oktober: meisjes van 12 tot en met 14 jaar. Woensdag 26 oktober: meisjes van 8 tot en met 11 jaar. Don derdag 27 oktober: jongens van 12 tot en met 14 jaar. Vrijdag 28 oktober: jongens van 8 tot en met 11 jaar. De klubs beginnen steeds om 19.00 uur en duren tot 20.30 uur. Vrijdag 28 ok tober begint ook de klub voor jon gens en meisjes van 15 jaar om 20.00 uur en zondag 30 oktober de groep van jongens en meisjes van 16 jaar eveneens om 20.00 uur. Aanrijding Automobilist L. W. V. v. d. Z. uit Zierikzee reed dinsdag achteruit een parkeervak op het Havenplein af en raakte de wagen van E. C. H. V.-B. uit Renesse. Beide voertuigen liepen schade op. DUIVELAND/OOSTERLAND Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op donderdag 27 oktober een bijeen komst in het dorpshuis „Oosterhof", aanvang 19.30 uur. Dan zal een mo deshow worden gehouden van zelfge maakte kleding (gebreid, gehaakt, genaaid). Tegelijkertijd zullen andere hand werken ten toon worden gesteld zo als macramé, pottenbakken, schilde ren, borduur- haak- breiwerk, enzo voort; ook kinderen mogen meesho- wen. Informatie en opgave op don derdag 13 oktober tussen 19.00 en 21.00 uur bij mevrouw N. Mijwaarde, tel. 01114-2495. De ten toon te stellen handwerken dienen te worden inge leverd bij de bestuursleden 's mid dags aan de zaal (27 oktober) en gaar ne voorzien van naam en adres. BRUINISSE Vergadering „Helpt Elkander" Op dinsdag 25 oktober hoopt de Herv. Vrouwen Groep „Helpt Elkan der" bijeen te komen in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. De avond begint om half acht. Op het program ma staat o.m. een dia-lezing over het leven van Maarten Luther. Kollekte De kollekte voor de geestelijk ge- handikapte medemens heeft in Bru weer een fraai resultaat opgeleverd. Onder leiding van mevrouw Bruynes gingen 17 kollektanten op stap die gezamenlijk 1445,- opbrachten. Kollektanten en milde gevers wor den hartelijk beiankt. De heer De Rooij begon zijn inlei ding met op te merken dat de gezags crisis de laatste jaren ontzaglijke vormen heeft aangenomen. „In Gene sis 3 vindt u de ernstigste revolutie die er ooit is geweest. Toen heeft de mens zich losgescheurd van God en is hij een slaaf van de duivel geworden. In de Bijbel zijn vele voorbeelden te vinden van mensen die het gezag niet erkenden. Korach, Dathan en Abi- ram stonden tegen Mozes op. Een sprekend voorbeeld is Absalom die tegen zijn eigen vader opstond. Iede re gezagsdrager heeft nimmer abso luut gezag, maar gedelegeerd gezag. Het gezag komt van God. God heeft absoluut gezag". Spreker ging nader in op verschil lende uitingen van de gezagscrisis, van vooral de laatste 20 jaar, zoals: zwembadkraken, de Bloemenhove- kliniek en de rellen bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus in Amsterdam. „In het gezin moeten de gezagsver houdingen aangeleerd worden. Cal- vijn noemde het gezin een kerkje in de kerk", aldus de heer De Rooij. Goed onderwijs De heer De Rooij wees nog op het belang van goed reformatorisch on derwijs. Via scholen en universitei ten worden vaak revolutionaire denkbeelden uitgestrooid, vooral in het vak maatschappijleer. Tijdens de vergadering - onder voorzitterschap van de heer F. de Vos - gaf de direkteur van het telefoon- distrikt Breda, de heer P. R. M. Jan sen, een uiteenzetting over een reor ganisatie die tot doel heeft een beter klantgericht beleid te kunnen voe ren, waardoor snel kan worden in gespeeld op de behoeften van het pu bliek. Dat heeft geleid tot de ophef fing van de diverse dienstkringen (Terneuzen, Oostburg, Middelburg, Goes en Zierikzee). Daarvoor in de plaats is gekomen de regio Goes met Terneuzen als steunpunt. Direkteur De Wild van het post distrikt Middelburg belichtte de ver anderingen binnen het distrikt, waarbij voorsorteercentra meer be voegdheden krijgen. Van de reorga- nisatieaktiviteiten maakt ook deel uit de geleidelijke verplaatsing van een aantal stafdiensten van Middel burg naar Roosendaal, het technisch centrum van het distrikt. Ook aan de orde kwam het tele- foongidsen-beleid, waarbij kleinere gidsen voor een beperkt gebied wor den uitgegeven, dit ondermeer om papierverspilling te voorkomen. Het probleem, dat daarbij kan rijzen is dat bewoners van Schouwen en van Zeeuwsch-Vlaanderen geen inzicht meer hebben in een aantal nummers van provinciale instellingen, die in een ander rayon thuis horen, in dit geval Midden-Zeeland. Dat probleem kan in die zin worden opgevangen, dat er gratis een gids van het aan grenzend gebied in kwestie kan wor den bijgesteld. Dat Tholen en St. Phi- lipsland in de nieuwe opzet in de West-Brabantse gids zullen worden opgenomen wordt door de PTT- Kamer Zeeland als een moeilijk te verteren zaak beschouwd. GOES - De FNV-Zeeland houdt za terdag 26 november de distriktsna- jaarsvergadering in de Prins van Oranje in Goes. De bijeenkomst be gint om 10.15 uur. Op de agenda staat onder meer: bestuursverkiezing en bespreking aktiviteiten van het Distrikt. Verder zal federatiebestuurder H. van Ee- kert een lezing houden over de aktue- le ontwikkelingen rondom het rege ringsbeleid. Daarna is er gelegenheid over dit onderwerp te diskussiëren. „Als het gezag losgelaten wordt, ontstaat er een vrijheid die overslaat in losbandigheid. De gezagscrisis trekt door in alle geledingen. Het besloten Calvinistisch gezinstype van vroeger raakt weg. Vroeger was men afgesloten van de buitenwereld. De communicatiemiddelen, die de meningen in de gezinnen brengen, zijn vaak in handen van linkse men sen. Tenslotte wees de inleider op de therapie voor de gezagscrisis, name lijk gehoorzamen, een terugkeer naar de Bijbel. „Calvijn merkte bij het vijfde gebod op: de standen zijn uit God, de afstanden zijn er door de zonde. Wij zijn niet allemaal gelijk. Dit neigt niet naar liberalisme. Wij hebben een eigen geluid naar Gods Woord. In de Bijbel wordt het recht der armen onderstreept. Wij hebben een kompas nodig namelijk Gods Woord, waarin staat: Wie Mij eren, zal ik eren". SCHARENDIJKE - Tijdens de raadsvergadering van Middenschouwen, die op donderdag 27 oktober wordt gehouden, wordt een voorstel behandeld tot toetreding tot de Districts Gezondheidsdienst Zeeland. Tevens wordt, aange zien men met de oprichting van een DGD spoed wil betrachten, gevraagd een lid en een plaatsvervangend lid in het algemeen bestuur van de gemeenschap pelijke regeling te benoemen. Voor het Vrouwenontmoetingscen trum, een nieuw samenwerkingsver band waarin de VOS-werkgroep en het Vrouwencafé zijn opgenomen, wil het kollege een subsidie voor 1984 verlenen van maximaal 229,28, onder voorwaarde dat een rijksbij drage wordt verkregen op grond van de tijdelijke rijksbijdrageregeling emancipatie-aktiviteiten. Aan de hand van de werkelijk gemaakte kosten en ontplooide aktiviteiten kan het subsidiebedrag, een bijdrage per inwoner, definitief worden be paald. Het Contactcentrum Onderwijs- Arbeid vraagt voor de tweede beroe- penmanifestatie een bijdrage van 0,035 per inwoner, hetgeen voor Middenschouwen neerkomt op een subsidie van 87,15. De raad wordt gevraagd daarmee akkoord te gaan. Molens Molens, wanneer zij goed worden onderhouden, geven de landelijke omgeving aanzien, vindt het kollege, vandaar dat wordt voorgesteld daar aan een gemeentelijke steentje bij te dragen. De gemeentelijke bijdrage in de onderhoudskosten dient te wor den gewijzigd om die - evenals de provincie reeds heeft gedaan - aan te passen aan de door de Rijksdienst voor Monumentenzorg vastgestelde maximumbedragen in de onder houdskosten. Monumentenzorg heeft aan de familie Dijkman, eigenaar van de windkorenmolen 't Hert, een subsidie toegekend van veertig pro cent van de onderhoudskosten ten bedrage van 2.937,- voor de in 1982 in bedrijf geweest zijnde molen. De maximale subsidie van de gemeente bedraagt volgens de huidige subsi dieregeling 562,50. Wanneer de raad de nieuwe subsidieregeling vaststelt kan voor een in bedrijf zijn de molen maximaal 750,- subsidie worden verleend en voor een niet in bedrijf zijnde molen maximaal 500,- De gemeentelijke bijdrage wordt bepaald op 25 procent van de door Monumentenzorg vast te stellen on derhoudskosten, waarbij de maxi mumbedragen niet mogen worden overschreden. Aanvang raadsverga dering: 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Kommissie Koorzang Schouwen-Duiveland organiseert vrijdag 21 oktober opnieuw een zang- en kooravond in de Nieuwe Kerk te Zie rikzee. Medewerking aan deze avond wordt verleend door het christe lijk gemengd koor „Nu met Hope" uit Nieuwerkerk, onder leiding van Willie Bil. Het orgel zal worden bespeeld door de orga nist D. Visser. Het programma bestaat uit samenzang, afgewis seld met koorzang. De kommissie laat weten dat naar aanleiding van de vorige zang- en kooravond, gehouden op vrijdag 9 september, uitzonder lijk veel prettige reakties zijn bin nengekomen. Om die reden, en gezien het feit dat toen de opkomst erg groot was, is besloten om morgen, vrij dag, opnieuw een zangavond te houden. Vrijdagavond zal de verlichting in de kerk branden; de noodver lichting, in de vorm van lichtbak ken. zal dan niet meer behoeven te worden gebruikt. De zang- en kooravond begint om 20 00 uur. DREISCHOR - De leden van de Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. zullen op de bijeenkomst van dinsdag 25 oktober in het Dorpshuis van Dreischor niet de geplande geluids-dia-serie „Wir Sennen" te zien krijgen. De maker van de dia-serie, de heer Slagboom, is wegens ziekte verhinderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5