Nieuwe direkteur bejaardencentrum Zierikzee bezint zich nog over vorming DGD Zeeland Uitbreiding stadhuis Carel Willink overleden PvdA-fraktie verwijt kollege betutteling Regering is voorstander openhouden kerncentrales Nutsbestuur blokkeert vorming basisschool 4 Vrees voor forse bijdrage gemeente Ongeacht uitkomst BMD ZIERIKZEE - De vrees is gerezen, dat de vorming van een Districts Gezondheidsdienst (DGD) Zeeland een aan zienlijke financiële bijdrage zal vergen van de Zeeuwse gemeenten. Aanvankelijk werd er vanuit gegaan, dat een en ander budgetair neutraal (zonder extra kosten voor de gemeenten) zou kunnen verlopen, maar inmid dels is gebleken, dat dit niet mogelijk zal zijn. Verder zijn van de zijde der huisartsen nogal wat bezwaren aan gevoerd tegen de vorming van een DGD Zeeland. Voor het kollege van B. en W. van Zierikzee was dit maandagavond aanleiding het voorstel aan de ge meenteraad te besluiten tot het aan gaan van een desbetreffende gemeen schappelijke regeling, tenminste één raadsvergadering aan te houden om nader overleg mogelijk te maken. Het voorstel werd derhalve terug genomen. De eventuele vorming van een DGD Zeeland zal op 15 november tijdens de vergadering van de kom missie volksgezondheid en ruimtelij ke ordening nader aan de orde wor den gesteld. „Geen automatisme" ,,Er moet geen automatisme ont staan bij het verhogen van belastin gen", vond P.v.d.A.-fraktievoorzit- ter D. van der Wekken. Hij zei dit naar aanleiding van het voorstel de hondenbelasting, evenals een aantal andere heffingen, met 3% te verho gen. Volgens Van der Wekken ont braken de juiste argumenten om tot deze verhoging over te gaan. Raads voorzitter burgemeester Th. H. de Meester voerde aan, dat in het verle den weieens te lang werd verzuimd de belastingtarieven op te trekken, zodat na verloop van tijd een schoks gewijze verhoging noodzakelijk was. Dit wil men in de toekomst voorko- Van der Wekken was daarmee niet te overtuigen en vond dat de hier voorgestelde verhoging ook niet vol deed aan de stringente richtlijnen, die het ministerie voor het optrek ken van de tarieven had afgekon digd. Volgens de voorzitter gingen die richtlijen hier ook niet op, omdat de hondenbelasting een algemene be lasting betreft en geen heffing voor bewezen diensten. Voor het tot stem ming over de verhoging van de hon denbelasting kwam ontspon zich nog een debatje tussen Van der Wekken en de wethouder financiën L. J. van Gastel (WD). Tenslotte stemden ze ven raadsleden (inklusief wethouder J. Groen) voor de verhoging en drie leden van de PvdA-fraktie tegen. (Drie raadsleden ontbraken tijdens deze gemeenteraadsvergadering, red.). De raad besloot tot een wijziging van de regeling Instituut Ziekte kostenvoorziening Ambtenaren. R.U.-raadslid K. T. de Jonge ging ak koord met deze wijziging, maar maakte de kanttekening het niet eens te zijn met de bepaling, dat het gezinslidmaatschap ook van kracht zal zijn bij de zogenaamde alternatie ve samenlevingsnormen. Begroting ZDAG De herziene ontwerp-begroting 1984 van de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap liet een tekort van 15.000,- zien. Voor de gemeente Zierikzee zou dit neerkomen op een extra bijdrage van 1.000,-. De meer derheid van het kollege stelde voor met deze ontwerp-begroting voors hands akkoord te gaan, maar er bij het bestuur van de ZDAG nog wel op aan te dringen te onderzoeken op welke wijze nog enigszins bezuinigd kan worden. Een dergelijk geluid had de raad in april ook reeds laten horen naar aanleiding van de oor spronkelijke ontwerpbegroting van de ZDAG. Desalniettemin bleef een overschrijding van de exploitatiever goeding met 15.000,- gehandhaafd. „Over de streep" Wethouder Van Gastel kon zich daar niet mee verenigen en ging niet mee met het voorstel van de overige kollegeleden. Van der Wekken liet weten een poging te willen doen Van Gastel alsnog over de streep te krij gen. Het was zijn fraktie uit het hart gegrepen, dat de meerderheid van het kollege blijkens het voorstel groot belang hechtte aan het tweede kans-onderwijs. Hij informeerde bij de wethouder financiën hoe het zou moeten met het exploitatietekort bij de ZDAG als de andere leden van de raad eenzelfde standpunt als hij zou den innemen. De wethouder financiën liet weten natuurlijk ook een uitermate groot belang aan tweede-kans-onderwijs te hechten. Hij was echter van mening, dat de ZDAG maar moet trachten een manier te zoeken om met de begro ting binnen de vastgestelde normen te blijven. Van Gastel achtte het waarschijn lijk dat er nog mogelijkheden tot be zuinigingen te vinden zijn en dat die 15.000,- niet echt uitgegeven zullen worden. V.V.D.-woordvoerder J. J. Geleijn- se onderstreepte nogeens, dat zijn fraktie volkomen achter het tweede kans-onderwijs staat. Hij vond ech ter dat er eerst maar eens een duide lijk motivatie op tafel moet komen. Als werkelijk blijkt, dat er niet be zuinigd kan worden, dan komt die 15.000,- er volgens Geleijnse ook wel. Voorshands wilde hij de herzie ZIERIKZEE - Met ingang van het nieuwe jaar 1984 zul len de medewerkers van het Zierikzeese stadhuis over meer ruimte beschikken. Een week of vier geleden be gon het Aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland aan het verbouwen van de panden Meelstraat 4-6, grenzend aan het stadhuis, waar tot voor kort de Intergemeentelij ke Sociale Dienst was ondergebracht. De I.S.D. verhuisde naar de Oude Haven, waardoor het te krap gewor den onderkomen van het stadhuis nu kan worden uitgebreid. In het nieuwe gedeelte komt nu de hoofdingang, zodat de receptie - in te genstelling tot de huidige situatie - dichter bij de toegang kan worden gevestigd. Tevens wordt daar de af deling welzijn ondergebracht, waar publieksgerichte werkzaamheden op het terrein van voorlichting, perso neelszaken en sportzaken worden verricht. De werkvertrekken worden daartoe via een balie verbonden met de publieksruimte. De ruimten die vrijkomen in het ,,oude" stadhuis zijn weer hard no dig voor uitbreiding van andere te krappe situaties. Bij elkaar kosten verbouwing en opknapbeurt van vrijkomende ruim ten ruim tweeëneenhalve ton. ne ontwerp-begroting van de ZDAG echter niet aksepteren. Beperkte mogelijkheden Wethouder van onderwijs J. Groen (P.v.d.A.) vulde aan, dat ZDAG van rijkswege nou eenmaal beperkte mo gelijkheden heeft een administratie te voeren. Het blijkt in de praktijk moeilijk een begroting boven water te krijgen, waar goed mee te werken valt. Je kunt daar volgens hem kri tiek op hebben, maar het is nu een maal een gegeven, waar men in de praktijk mee te maken krijgt. Vol gens Groen is bij de ZDAG niet te ontkomen aan overschrijdingen ais men het onderwijspakket wil hand haven. Verder wees hij erop, dat de ZDAG inmiddels ook niet meer de beschik king heeft over een extra potje nu de huisvestingskosten door het rijk niet meer maximaal, maar exakt worden vergoed. De heer C. Legemaate (CDA) liet weten - zij het schoorvoetend - mee te kunnen gaan met het meerderheids- voorstel van het kollege. Ook hij wees op het belang van het tweede kans-onderwijs en maakte een kant tekening, dat de overschrijding voor lopig toch maar voor één jaar wordt geaksepteerd. De R.U.-fraktie gaf bij monde van de heer K. T. de Jonge te kennen het eens te zijn met de V.V.D.-fraktie en de herziene ontwerp-begroting voorshands niet te willen aksepte ren. Met de stemverhouding 6:4 besloot de raad ten slotte de over schrijding van de exploitatievergoe ding te aksepteren. ROTTERDAM - Drie door een ma chine afgerukte vingers van een werknemer van de Graam Elevator Maatschappij (GEM) zijn dinsdag door een politie-helikopter van het GEM-terrein in Europoort naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Daar zijn de vingers tij dens een spoedoperatie aan de hand gezet van het slachtoffer, de 40-jarige voorman J. van de Bok uit Stellen dam. De politie heeft dit woensdag meegedeeld. AMSTERDAM - De kunstschilder Carel Willink is woensdagmiddag in zijn woning in Amsterdam overle den. Hij is 83 jaar geworden. De over ledene wordt zaterdag om 12 uur be graven op de begraafplaats Zorg- vlied in Amsterdam. Dit is namens de familie bekendgemaakt. Willink, die op 7 maart 1900 in Amsterdam werd geboren, studeerde twee jaar bouwkunde aan de Techni sche Hogeschool in Delft. Van 1920 tot 1923 was hij leerling van prof. H. Balutchek te Berlijn, van wie hij pri- vélessen kreeg. Hij verbleef ook eni ge tijd in Parijs, Italië en Zwitser land. Tot 1924 schilderde Willink abstrakt, later ging hij over tot het magisch realisme. Hij schilderde landschappen en stadsgezichten met neo-klassisistische en klassieke ar- chitektuur, meestal in verval. Ook schilderde hij protretten op bestel ling. „Over trouwen en samenleven" ZIERIKZEE - Het weigeren van de gemeente Zierikzee de folder van het ministerie van WVC over „trouwen en samenleven" te verspreiden, was maandagavond in de Zierikzeese gemeenteraad aanleiding voor een pittig dis- kussietje. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) infor meerde naar de reden van de beslissing de betreffende folder aan het ministerie terug te sturen. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester,Ijpt weten, dat bepaal de zinsneden en woorden "aanleiding waren geweest tot het besluit een dergelijke folder niet via de balie van de gemeente te verspreiden. Sommige mensen zouden volgens hem moeite kunnen hebben met de terminologie, die de voorzitter om schreef als een taal, die kleine jonge tjes op schuttingen schrijven. „Er zijn nou eenmaal mensen die het krij gen van een kind levensbeschouwe lijk anders zien dan het nemen van een kind", aldus de raadsvoorzitter. Andere instantie Als de folder via een andere instan tie zou zijn verstrekt, zou hij daar nog een redelijke mate van begrip voor hebben kunnen opbrengen. Per soonlijk vroeg hij zich echter wel af, of in de huidige zorgelijke financiële situatie f 200.000,— belastinggeld aan een dergelijke folder moet wor den besteed. Verder achtte hij overi gens de gehele kwestie te onbenullig om er een debat aan te wijden. Mevrouw De Jong had moeite met het feit, dat sommige mensen zich aan de desbetreffende tekst zouden kunnen storen. ,,Ze hoeven het toch niet te lezen", voerde zij aan. Citerend uit de folder gaf zij de ar gumenten aan waarom voor een der gelijk woordgebruik werd gekozen. „Horen trouwen of samenwonen niet meer bij de samenleving?", wilde mevrouw De Jong weten. De voorzit ter wees erop, dat dit niet het argu ment van het kollege was geweest om de folder terug te sturen. „Het be treft hier onderwerpen, die te mooi zijn om op deze manier te benaderen". Zowel de CDA-fraktie (C. Legemaate) als de RU-fraktie (K. T. de Jonge) gaven te kennen volko men achter het besluit van het kolle ge in dezen te staan. Berouw Wethouder J. Groen (PvdA) zei te moeten bekennen thans berouw te hebben van zijn eerder ingenomen standpunt. Achteraf was hem geble ken, dat de folder hele praktische in formatie bevat. „Ik heb te snel een besluit genomen en zou een volgend keer eigenlijk een meer liberaler standpunt innemen", aldus Groen. PvdA-woordvoerder D. van der Wekken sprak over „een vergaande betutteling" en wilde deze zaak flink uitpraten. „Daar is de rondvraag niet voor bedoeld", sprak de voorzit ter daarmee de diskussie stopzet tend. DEN HAAG - De regering vindt dat de kerncentrales in Dodewaard en Bors- sele open moeten blijven, ook al zou de uitkomst van de brede maatschappe lijke diskussie (BMD) over kernenergie zijn dat een meerderheid van de be volking ze wil sluiten. In de panden Meelstraat 4-6, grenzend aan het stadhuis, ligt de boel nog aardig overhoop. Ongeveer half december hoopt A.S.D. de verbouwing gereed te hebben, waardoor de gemeente over deze hardnodige uitbreiding kan be schikken. Minister Van Aardenne (ekonomi- sche zaken) zei dit woensdag in de Tweede Kamer tijdens een debat over het rapport van de zogenoemde kommissie Beek. Deze werd in gesteld onder het tweede kabinet- Van Agt om na te gaan of sluiting van de beide kerncentrales wenselijk en ekonomisch verantwoord was. Op die mahier werd het meningsverschil op dit punt tussen de toenmalige koa- litiepartners (PvdA en D'66 tegeno ver het CDA) op de lange baan ge schoven. De kommissie konkludeer- de begin dit jaar dat de centrales open moeten blijven. Van Aardenne zei woensdag dat de uitkomst van de brede matschappe lijke diskussie alleen een rol speelt bij de vragen of het aantal centrales in ons land moet worden uitgebreid en of de beide bestaande centrales op den duur door nieuwe moeten wor den vervangen. De minister zei nog niet op de hoog te te zijn van de resultaten van een enquete van de stuurgroep-De Brauw, waaruit zou blijken dat een meerderheid van de Nederlandse be volking voor sluiting van de centra les is. „Maar al zou dat zo zijn, dan nog ligt de eindbeslissing bij de rege ring en het parlement. Nederland kent geen referenda", aldus Van Aar- Loop der bevolking te Zierikzee ZIERIKZEE - In de aanbiedingsno ta bij de ontwerp-gemeente begro ting 1984 wordt een overzicht gege ven van de loop der bevolking te Zie rikzee over de afgelopen jaren. Tus sen 1 januari 1977 en 1 september 1983 heeft het inwonertal zich als volgt ontwikkeld.: 1. jan. 1977: 8900 inw.; 1. jan. 1978: 9178 inw.; 1 jan. 1979: 9228 inw.; 1 jan. 1980: 9323 inw.; 1 jan. 1981: 9422 inw.; 1 jan. 1982: 9594 inw.; 1 jan. 1983: 9657 en 1 sept. 1983: 9747 inwoners. „Ons Huis" en „Irene" ZIERIKZEE - De heer J. Koster uit Musselkanaal (Gro ningen) is benoemd tot direkteur van het nieuwe Her vormde bejaardencentrum in Zierikzee. Sinds afgelopen maandag vervult hij deze funktie. Als wellicht bekend zal het nieuwe bejaardencentrum de rusthuizen „Irene" en „Ons Huis" vervangen. Volgens de direkteur zullen de direktrices van beide rusthuizen in het nieuwe kom- plex een nieuwe funktie krijgen aangeboden. De invul ling daarvan is nog niet bekend. Direkteur J. Koster voor het in aanbouw zijnde nieuwe bejaardencentrum in Zierikzee. De heer Koster (40) is er van over tuigd zich snel thuis te zullen voelen in het ZeeuWsë.',,Tussen Groningers en Zeeuwen zijn veel overeen komsten waar te nemen. De diverse kontakten die ik tot nu toe heb ge legd zijn heel plezierig verlopen". Voorlopig verblijft de heer Koster tijdens de weekeinden nog in Mussel kanaal. Binnenkort rekent hij erop naar Zierikzee te kunnen verhuizen met zijn vrouw en zijn zoon. Zijn dochter blijft in Musselkanaal wo nen. Ervaring met bejaardencentra heeft de heer Koster opgedaan in zijn vorige funktie. Hij was werkzaam als adjunkt-direkteur van een be jaardenoord in zijn woonplaats. „Daar ben ik twaalf jaar werk zaam geweest. Na zo'n periode werd het volgens mij tijd om naar een nieuwe baan uit te kijken. Met deze nieuwe funktie ben ik zeer gelukkig. We gaan een mooie tijd tegemoet in een modern nieuw centrum". Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE - De houding van het bestuur van de Nuts- kleuterschool heeft tot nu toe de vorming van een geïnte greerde basisschool in de binnenstad van Zierikzee in de weg gestaan. De besprekingen tussen gemeente en Nuts bestuur zijn inmiddels gestaakt. De gemeente heeft ver volgens besloten de mogelijkheden te onderzoeken zelf stappen te ondernemen om op zo kort mogelijke termijn te komen tot een geïntegreerde basisschool in het school gebouw in de Raamstraat. Dit kwam maandagavond aan de orde tijdens de rondvraag in de Zie rikzeese gemeenteraadsvergadering. P.v.d.A.-fraktievoorzitter D. van der Wekken informeerde naar de moge lijke ontwikkelingen in de nabije toekomst. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen (PvdA) gaf te kennen, dat er deze week een brief uitgaat naar het Nutsbestuur met het verzoek schrif telijk te kennen te geven, dat men be reid is zich met ingang van 1 au gustus 1985 op te heffen. Op die da tum zal de wet op het basisonderwijs van kracht worden. Het Nutsbestuur heeft de ouders van de kleuters per brief laten weten voorshands niet bereid te zijn samen met de openbare lagere school „Bin nen de Veste" naar het gebouw in de Raamstraat te verhuizen. Wel zou, volgens deze brief, principiële be reidheid bestaan per 1 augustus 1985 te verhuizen en te integreren met „Binnen de Veste". Nadeel In de brief van het Nutsbestuur werd verder opgemerkt, dat het openbaar onderwijs door dit besluit geen wezenlijk nadeel zal worden be rokkend. Wethouder Groen was het met dit laatste beslist oneens. Vol gens hem is het in het belang van de kinderen, dat de integratie kleuter/basisonderwijs zo snel mo gelijk tot stand komt. Naar zijn me ning is het te laat als dat tot 1 au gustus 1985 moet wachten. Boven dien liet hij weten, dat de huidige sa menwerking tussen Nutskleuter- school en „Binnen de Veste" ook al te wensen overlaat. De gemeente Zierikzee heeft nu de schriftelijke verklaring van het Nutsbestuur nodig, dat men bereid is zichzelf per genoemde datum op te heffen, om verder te kunnen gaan met de vorming van een geïntegreer de basisschool. De wethouder sprak de hoop uit, dat het Nutsbestuur die verklaring inderdaad zal verstrekken, zodat geen verdere blokkade voor het ba sisonderwijs in de binnenstad ont staat. Hij deed in dezen een klem mend beroep op het Nutsbestuur te beseffen welke verantwoording ze op zich zouden nemen indien ze op dit verzoek afwijzend zou reageren. Het was Groen inmiddels gebleken, dat veel betrokken ouders het oneens zijn met de houding van het Nuts bestuur en de meesten van hen mee willen gaan met de plannen van de gemeente. Antwoord afwachten De heer Van der Wekken gaf te kennen door middel van een motie de raad een uitspraak over deze kwestie te willen ontlokken. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester acht te deze handelswijze onjuist, omdat de overige raadsleden er te onvoorbe reid mee werden gekonfronteerd. De heer Van der Wekken besloot daarop eerst het antwoord van het Nutsbestuur af te wachten en zo no dig in de volgende raadsvergadering een apart agendapunt van deze kwestie te maken. De zaak zal boven dien ook nog aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de kommissie onderwijs op woensdag 26 oktober.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4