Speelplaatskommissie legt gemeente eigen plan voor (Tijdelijk) parkeerverbod kan zomerse chaos in Dorpsstraat voorkomen Lees 'm niet slechts maar betaal 'm ook! Dia's gavén goed beeld van toestand in Polen Vanuit Aktiegroep Havenkwartier Vette ruit belet zicht automobilist Renovatie bejaarden woningen Kerkwerve Bijeenkomsten Pax Christi in Zierikzee ANBO-reis Nieuwerkerk Vergadering Kommissie Welzijn Brouwershaven Prijzen voor Kerkwerfse honden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hoorzitting in Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1983 Nr. 23408 3 ZIERIKZEE - De speelplaatskommissie binnen de ak tiegroep Havenkwartier heeft de gemeente haar plan aangeboden voor de inrichting van de kinderspeelplaats achter het Lange Groendal. Het betreft hier de op plan uitgewerkte wensen voor het aankleden van een ter- reintje van ongeveer 100 m2 ten behoeve van de kinderen in het Havenkwartier. Een beroep op sportiviteit: ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Nieuwsbode is een gevestigd begrip op Schouwen-Duiveland. Dat is al gedurende een lange reeks van jaren zo, en wat ons betreft blijft dat ook zo. De ervaring leert dat de krant stuk gelezen wordt in verreweg het grootste gedeelte van de gezinnen op Schouwen-Duiveland. Dat is een goede zaak. Om de krant elke dag bij alle abonnees te bezorgen, staat een klein le gertje bezorgers paraat. Dat is op zich niet zo bijzonder. Een andere ma nier om de krant te bemachtigen is de zogenaamde losse verkoop. Dat gebeurt via de bekende bakjes, die zo hier en daar verspreid (vaak bij een winkel) op de stoep staan. Ook dat is niet bijzonder. Wel opmerkelijk is het feit, dat uit deze bakjes met grote regelmaat kranten verdwijnen, zonder dat de verschuldigde 75 cent in het geld- bakje wordt gedeponeerd. U leest het goed: vijfenzeventig centen voor een los nummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Geen geld eigenlijk! Gelukkig zijn er velen, die die paar kwartjes trouw betalen. Daarom doen we hier dan ook een beroep op de sportiviteit van die mensen, die dat niet doen. We kunnen begrijpen dat u de krant graag leest. Maar be taalt u er dan ook voor! BROUWERSHAVEN - Tijdens een drukbezochte bij eenkomst van de plattelandsvrouwen Brouwershaven in het Tonnenmagazijn, belichtte de heer P. de Koeyer aan de hand van dia's de toestand in Polen, zoals hij die tij dens zijn bezoeken daar heeft ervaren. De Aktiegroep Havenkwartier kreeg het destijds voor elkaar, dat het oorspronkelijke bebouwingsplan door Woningbouwvereniging „Beter Wonen" enigszins kon worden aange- past, zodat er een terreintje als kin* derspeelplaats zou open blijven. Toen dat eenmaal was toegezegd, besloot de aktiegroep Havenkwar tier tot de vorming van de speel plaatskommissie. Deze kommissie moest eens uitzoeken hoe zo'n ter reintje nou het beste kon worden in gericht en hoe groot de mogelijkhe den waren bepaalde wensen te reali seren. De kommissieleden, waartoe ook de heer Bram Verton, student aan de Akademie voor Bouwkunst behoort, besloten kontakt op te ne men met de Stichting Jantje Beton en met de regionale jeugdwerkleider Gabri de Groot. Wensen van de kinderen Verder werd in kontakt getreden met een onderwijzer en al spoedig werd het plan geopperd de kinderen zelfs eens op papier te laten zetten, hoe ze over de inrichting van een ei gen speelplaatsje dachten. Bij deze „enquête" werden kinderen betrok ken van een kleuterschool van een eerste en van een derde klas van de lagere school. Bram Verton laat weten, dat uit de tekeningen en schetsen heel duide lijk naar voren kwam, dat een kin derspeelplaats voorzien moet zijn van: een glijbaan, een duikelhek, een zandbak en een hut. „Daar zijn ze te vreden mee, meer hoeven ze niet". Hier door werd een zeer ingewik keld speeltoestel getekend, maar dat had dan te maken met tripjes naar grote pretparken waar dergelijke ideeën werden opgedaan. Over het algemeen waren de wensen van de kinderen niet onrealiseerbaar en de speelplaatskommissie kon met de op papierstaande suggesties van de kin deren zelf, prima aan de slag. „Geïntegreerd toestel" Duidelijk werd, dat het teveel rui me zou vergen enkele aparte speel toestellen te plaatsen. Bram Verton bezocht enkele kinderspeelplaatsen in het land om diverse ideeën op te doen. In de praktijk bleek een zoge naamd „geïntegreerd speelwerktuig" uitstekend te vol doen. Het betreft een standaard bouwwerk, dat naar believen verder kan worden uitgebouwd. Het vergt hooguit 13 m2, zodat er nog heel wat speelplaats overblijft. De tekening wijst uit, dat optimaal aan de wensen van de kinderen tege moet gekomen kan worden met dit toestel. Het bevat: een glijbaan, een duikelhek, een hut en zelfs een zoge naamde hangbrug. Bij het neerko men na de glijbaan wacht dan nog de zandbak. De afscheiding van dit terreintje dient volgens de betrokken kommis sieleden speels te geschieden zonder strakke lijnen en met het plaatsen van betonnen poeven, tevens dienst kunnen doen als klauterobjekten. Er staat in het plan verder een knikker- hoek geprojekteerd, afgescheiden door zogenaamde perkoenpaaltjes, die als windvanger kunnen dienen. Aan de zonzijde dienen volgens de planmakers twee bankjes worden ge plaatst en verlichting wordt ook van groot belang geacht. Het is immers niet de bedoeling, dat de kinderen er overdag spelen en dat er 's avonds wordt gesloopt. Geen kostenplaatje De kommissie heeft zich bij het ma ken van deze plannen niet bezig ge houden met het kostenplaatje. Men hoopt echter, dat de gemeente ge bruik zal kunnen maken van de geda ne suggesties en men wacht de verde re ontwikkeling af. De speelplaats kommissie blijft voorlopig funktio- neren, want wellicht dient er af en toe nog toelichting op het ingediende plan te worden gegeven en boven dien staat de inrichting van nog een kinderspeelplaats - terrein Nieuwe Boogerdstraat - op stapel en kunnen de leden zich ook daar mee bezig hou- den. denstanders moeten begrijpen dat de winkels ook bereikbaar moeten zijn voor voetgangers en fietsers. Platteweg Een bewoner van de Platteweg was bevreesd dat er meer aan de Platte weg zal worden geparkeerd. Omdat hier geen trottoirs aanwezig zijn, zouden de voetgangers dan midden op straat moeten gaan lopen. Naar aanleiding van een andere vraag deelde burgemeester W. den Boer mee, dat gedacht wordt aan éénrich tingsverkeer van de Platteweg af. Ten aanzien van de Dijkstraat deel de gemeentesekretaris F. Kuijper mee, dat gedacht wordt aan het trek ken van een gele streep vanaf de jeugdsoos tot aan de Dorpsstraat. Burgemeester Den Boer deelde tot slot mee, dat de suggesties van de aanwezigen zullen worden afgewo gen, alvorens het kollege een voor stel aan de gementeraad zal doen. NIEUWERKERK - Op de N59 ter hoogte van de verkeerslichten bij Nieuwerkerk is dinsdag automobi list J. C. v. d. D. uit Oosterland met zijn auto tegen de vluchtheuvel gere den. V. d. D. zette zijn ruitewissers in werking, maar door de vette ruit ver loor hij het zicht. De auto reed tegen de vluchtheuvel en raakte daarna een lichtmast. De voorzijde van de wogen werd beschadigd. DEN HAAG - De externe deskundi gen die bij RSV het „boekenonder zoek" hebben verricht naar de beste ding van de overheidssteun aan het inmiddels opgesplitste,koncern heb ben hun „hoofdopdracht" voltooid. Binnen enkele dagen verwacht de en quêtekommissie van de Tweede Ka mer het rapport van de externe des kundigen, aldus enquêtekommissie- voorzitter Van Dijk. Dat rapport zal niet openbaar worden gemaakt. Dat geldt ook voor het onderzoek van ka mermedewerkers nar het overheids beleid inzake RSV. KERKWERVE - In de afgelopen weken werden de zestien bejaarden woningen in de Vroonstraat te Ker kwerve flink onder handen geno men. De meeste bejaarden kwamen even flink op de tocht te staan en te zitten toen te gelijkertijd de kozijnen voor èn achter er werden uitgehaald. Er kwamen echter nieuwe kozijnen en deuren voor in de plaats, wat de woningen daterend uit 1967 en 1969 weer als nieuw maakt. De reeks rode voordeuren deed enkele bejaarden toch wel wat vreemd aan, „we wonen nu in de rode buurt", zo werd zelfs opgemerkt. Maar dat de renovatie geslaagd mag heten, is een feit! ZIERIKZEE - In mei van dit jaar verscheen er een brief van de Neder landse bisschoppen onder de titel Vrede en Gerechtigheid. Zij hebben met deze brief geen eindoordeel wil len geven, maar een hulpmiddel wil len aandragen om tot een duidelijker plaatsbepaling in de kernwapenpro- blematiek te komen. Zij zeggen dan "ook: het gesprek moet voortgaan. Om deze oproep in houd te geven organiseert de Pax Christi Zeeland zowel in Goes als in Middelburg en Zierikzee twee bijeen komsten, waarop deze problematiek zal worden besproken. De bijeen komsten in Zierikzee worden op 10 en 24 november gehouden. De eerste avond is vooral informatief van aard en de tweede avond heeft vooral be zinning en het uitwisselen van me ningen tot doel. Alle belangstellen den zijn welkom. In Zierikzee wor den de bijeenkomsten in het Paro chiecentrum aan de Mosselstraat ge houden. Aanvang 20.00 uur. Eerst was het woord aan de presi dente mevrouw S. Hanse-Menheere die melding maakte van vier nieuwe leden. Zij vertelde dat de dia-avond over een Zwitsei'se Sennenfamilie op 25 oktober in Dreischor niet door kan gaan in verband met ziekte van de presentator. Om de organisatie van kollektes over te nemen van me vrouw M. Nieuwonhuyze was weinig animo. Voor de busreis naar Ter Meu- len Rotterdam op drie november aan staande zijn nog plaatsen, beschik baar. Polen De heer P. de Koeyer bezocht Polen in het najaar van 1978 en in het voor jaar van 1982, omdat hij tijdens een NIEUWERKERK - Een bus met 46 ANBO-bejaarden uit Nieuwerkerk maakte vrijdag een geslaagde reis naar Schoonhoven. Met chauffeur L. H. Akerbijl aan het stuur en me vrouw V. d. Have in de bus voor eventueel e.h.b.o.-wcrk vertrok het gezelschap om 9.00 uur, richting Hel legatsplein en Brienenoordbrug waar wat vertraging werd opgelo pen. Toch kon omstreeks 10.00 uur Schoonhoven worden bereikt, waar de koffie met gebak al klaar stond. Verder stond op het programma een bezoek aan de zilversmeden. Een film bij één van de zilversmeden bracht dit fraaie ambacht goed in beeld; er werken nog zo'n 400 smeden in Schoonhoven. In Montfoord stond de warme maaltijd te wachten. Op de terugreis via Kinderdijk zouden de molens in beeld komen, maar een omleiding verhinderde dit. Slie- drecht was de plaats waar de thee ge bruikt werd waarna om half vijf de thuisreis aanvaard werd. De voorzit ter de heer De Winter bedankte allen die aan deze dag hadden meegewerkt en uiteraard in het bijzonder de chauffeur voor zijn prima begelei ding. Een zeer geslaagde reis, en een fijne dag voor de Nieuwerkerkse Anbo-leden! uitwisselingsprojekt voor jonge boe ren in Amerika, Poolse kollega's heeft leren kennen. Door deze men sen, die'in het noorden van Polen, in Oost-Pruisen, en in Krakeau wonen werden Peter de Koeyer en Piet Kre- pel uit Bruinisse, die eveneens de reis meemaakte, zeer gastvrij ont vangen. De heer De Koeyer toonde dia's van prachtige kerken en gebou wen in allerlei verschillende bouwstijlen, die toch een somber en ontmoedigd beeld gaven van Polen. „De mensen zijn niet meer gemoti veerd om een goede arbeidsprestatie te leveren", aldus Peter. „Door het onderdrukkende regime en het soms verliezen van familieleden, die in een demonstratie gelopen hebben en daardoor verplicht in het leger zit ten, is men ontmoedigd en triest. Verzet Het arbeidersverzet uit zich door slordigheid en onverschilligheid bij het werk. Dit is te merken bij de nieuwbouw van huizen, de bediening in restaurants en winkels en bij de staatslandbouwbedrijven, die on danks de moderne machines maar de helft van de opbrengst hebben, die hier gehaald wordt", aldus Peter de Koeyer. Hij vindt het belangrijk, dat wij hier in Europa Polen niet verge ten. „Ze hebben vooral morele on dersteuning nodig, hetgeen tevens een goede manier is om politieke druk uit te oefenen, want sinds de voedselakties van vorig jaar is de toestand nog niet veel veranderd vol gens Peter. Hij onderhoudt nog steeds kontakt met zijn Poolse vrien den. NOORDGOUWE - In de gemeen schapsruimte van Noordgouwe, aan de Pauwstraat 24a, vergadert maan dag 24 oktober de advieskommissie voor het welzijnsbeleid van de ge meente Brouwershaven. Er dient door de kommissie een ad vies te worden uitgebracht inzake een subsidieverzoek van de Stichting Ons Zeeland, de Organisatie voor blinden en slechtzienden en het Vrou wenontmoetingscentrum te Zierik zee. De vergadering begint om 19.30 uur. ENK-HUIZEN - Het buitengedeelte vap' het ^Zuiderzeemuseum hv'Enk- 'huizen heeft tijdens de eerste ope ningsperiode van 7 mei tot 17 okto ber bijna 341.000 bezoekers kunnen verwelkomen. Het Binnenmuseum ontving in hetzelfde tijdsbestek bij na 110.000 mensen. Dit heeft het mu seum donderdag bekendgemaakt. KERKWERVE - Tineke en Detlef Bohg vielen in het afgelopen week eind in de prijzen met enkele van hun honden. De Engelse cockerspaniel Questor of Qubo's Home behaalde zondag 16 oktober de kampioensprijs op de internationale tentoonstelling te Den Haag. Tevens werd hij tot beste van het ras uitgeroepen. Zijn halfzusje Olivia of Qubo's Home, be haalde bij de teven de derde plaats uitmuntend. Als koppel werd Questor en Olivia zesde van de tweeëndertig koppels. Wanneer Questor nog één kampioenschap haalt, mag hij zich Nederlands kam pioen noemen. De honden zijn gefokt en eigendom van het echtpaar Bohg uit het dierenpension te Kerkwerve (Schutje). Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbu3 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Tekening van de kinderspeelplaats, zoals de kommissieleden van de Aktiegroep Havenkwartier die graag gereali seerd zouden zien. SCHARENDIJKE - Vooral in het vakantieseizoen is het een chaotische toestand in de Dorpsstraat te Scharen dijke, omdat daar vele geparkeerde auto's en zelfs kam peerauto's het verkeer ontregelen. Bij uitbreken van brand kan een dergelijke situatie zelfs noodlottig zijn. Ook in de Dijkstraat zijn verkeersmaatregelen noodza kelijk om het verkeer 's zomers in goede banen te leiden. Voordat de gemeenteraad daarover een beslissing gaat nemen, werd aan bewoners de gelegenheid gegeven sug gesties in die richting te doen. Dat gebeurde woensdaga vond tijdens een hoorzitting in „De Putineet" Meteen al werd het idee geopperd van de Dorpsstraat een wandelge bied te maken. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen deelde echter mee, dat het niet de bedoeling is om de gehele Dorpsstraat voor het rijdend verkeer af te sluiten. Dit zou een te ingrijpende beslissing zijn. Het is echter wel zaak, dat de par keergelegenheid aan de Dorpsstraat meer effektief benut zal moeten wor den. De auto's van de medewekers van de bedrijven moeten daarom naar het grote parkeerterrein aan de Dijkstraat, zodat er meer ruimte voor de klanten ontstaat. Gedacht wordt aan het trekken van een gele streep aan de zuidzijde van de Dorpsstraat. Voor de Platte weg mag volgens de geldende ver- keersvoorschriften niet worden ge parkeerd. Voor de noordzijde van de Dorpsstraat zal aan de borden voor parkeerverbod een onderbord moe ten worden aangebracht, waarop de vermelding dat het parkeerverbod alleen geldt tussen l mei en 30 sep tember, aldus een suggestie. Voor de Dijkstraat zou voor diezelfde periode een stopverbod moeten gelden. Van ondememerszijde werd tegen dit denkbeeld bezwaar gemaakt met als argument dat het moeilijker be reikbaar worden van de winkels de klanten zal weghouden. Eveneens werd van ondernemerszijde aange voerd dat aanvoer van goederen per auto zeker niet belemmerd mag wor den. Ook voor bewoners met eigen auto die geen garage hebben zal par keren een moeilijke zaak worden. Uit de aanwezigen werd geopperd eenrichtingsverkeer, eventueel met blauwe zöne, in te voeren. Ook werd gewezen op het feit, dat het parkeer terrein aan de Dijkstraat onbenut blijft, terwijl wel in strijd met het parkeerverbod auto's langs het trot toir worden neergezet. Uit de zaal werd gepleit voor een goede kontrole op het fout-parkeren. De belemmering van parkeergele genheid voor het bedrijfsleven werd door een ondernemer zo ver doorge trokken. dat hij verwachtte de win kels te zien verdwijnen bij een min der aantal kopers, waarmee er dan ook geen verkeersproblemen meer zullen zijn. Namens de Mitldenstandsvereni- ging werd aangevoerd, dat de mid-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3