B. en W. Middenschouwen zetten vraagtekens bij beleidsplan Grontmij Kortsluiting veroorzaakte duizenden guldens schade Aanleg fietspaden, doortrekken looproute en opstellen V.C.P. DE ZIERIKZEESCHE COURANT BILr Apparatuur jachten gestolen In woning aan Nieuwe Haven te Zierikzee Verkeersplannen gemeente Zierikzee: DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 140ste jaargang Nr. 23408 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Uit menig kritiek leert men de criticus beter kennen dan de bekritiseerde. Fliegende Blatter kelen voor de algehele voorbereiding van een dergelijk plan. Wel zullen ze binnenkort in een gesprek met de ste- debouwkundige dit punt aan de orde stellen. Alvorens verdere stappen te onder nemen en advies van de Kommissie voor Rekreatie en Toerisme in te winnen achtten B. en W. het noodza kelijk, dat de raad zich hierover uit spreekt. Aanbevelingen Grontmij In het beleidsrapport van de Gront mij worden voor het speerpunt Brou- wersdam de volgende aanbevelingen gedaan: - voorzieningen voor kleine vaar tuigen en zeilplanken om zowel in de Noordzee als de Grevelingen te water te gaan (trailerhellingen, parkeerge legenheid) en sanitaire voorzienin gen; - zeilschool annex surfcentrum aan de Grevelingen (met kamphuizen, winkels, horekavoorzieningen en les- en trainingfaciliteiten voor surfers) in de bestaande werkhaven bij Scha- rendijke; - horeca- en detailhandelvoorzie ningen in of bij de werkhaven (met het doel er een aantrekkelijke aan loophaven van te maken voor jach ten uit de havens in de omgeving); - twee terreinen met elk ca. 500 toe ristische kampeerplaatsen en 90 huurbungalows (vooral afgestemd op de kleine watersport); mogelijke plaatsen zijn bij Scharendiijke en di- rekt ten westen van de Brouwers- aam; - een verblijfsrekreatieterrein op het grondgebied van de gemeente Westerschouwen als kompensatie van elders in de gemeente te saneren terreinen; - een dagrekreatief komplex annex elkweervoorziening vooral voor ak- tieve vrijetijdsbesteding. Aanvang raadsvergadering: 19.30 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Heldere nacht met een minimum temperatuur van ongeveer 4 graden; kans op nachtvorst; plaatselijk mist banken; overdag flinke zonnige peri oden; middagtemperatuur ongeveer 11 graden; zwakke tot matige wind, eerst noordwestelijk, later uit uit eenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 okt. Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuidoost 3 Zondag: Zonnige perioden Kaqs op neerslag: 30%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuid 4 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: noord 2 ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.35 Maan op 17.58, onder 6.18 Volle Maan: 21 okt. (22.53) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 21 okt. 3.03 14.44 8.26 20.48 Springtij: 24 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdag komt het weer onder invloed van een hogedrukge- bied, dat zich van de Britse eilanden naar onze omgeving uitbreidt. Er mag daarom op flink wat zon gere kend worden en buien zullen er ner gens meer vallen. Ook na vrijdag blijft het hogedrukgebied zijn gunstige invloed op ons weer uitoefe nen. Tijdens heldere en windstille nachten kan het op enkele plaatsen tot nachtvorst komen. Ook mistban ken kunnen daarbij ontstaan. Kinderspeelplaats De speelplaatskommissie van de aktie- groep Havenkwartier heeft een plan ont worpen voor de inrichting van een speel plaats achter het Lange Groendal in Zierik zee. (Pag. 3). Parkeerverbod in Scharendijke Volgens de gemeente Scharendijke kan een (tijdelijk) parkeerverbod in de Dorpsstraat in die gemeente de zomerse verkeers ver keerschaos ter plaatse voorkomen. (Pag. 3). Direkteur bejaardencentrum De heer J. Koster uit Musselkanaal is be noemd tot de nieuwe direkteur van de Zie- rikzeese bejaardentehuizen „Irene" en „Ons Huis". (Pag. 4). Afscheid Johan Bom Tijdens een informele bijeenkomst van het bestuur van Omni-vereniging Renesse nam Johan Bom afscheid als voorzitter van deze vereniging. (Pag. 6). SCHARENDIJKE - In het studierapport van de Gront mij, dat als basis kan gaan dienen voor een „provinciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme", wordt de Brou- wersdam met omgeving als zogenaamd speerpunt aange merkt, hetgeen betekent dat op korte termijn aan reali sering van plannen zou moeten worden gewerkt. De ge meenteraad van Middenschouwen gaat op donderdag 27 oktober dit beleidsrapport bespreken. Gelet op het premature stadium - er is immers sprake van een studie ter voorbereiding van het provinciaal be leid - lijkt het B. en W. weinig zinvol nu reeds in details te treden, maar het kollege zet in het algemeen een aan tal vraagtekens bij het ter tafel liggende rapport. De eerste opmerking van het kolle ge betreft de tegenstrijdigheid tussen de ideeën van de Grontmij over het speerpunt Brouwersdam en het tot heden gevoerde provinciaal planolo gisch beleid, waarop onlangs ook de Provinciale Planologische Dienst reeds heeft gewezen. Eenzelfde te genstrijdigheid wordt gesignaleerd ten opzichte van de zienswijze van de voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen. Gemeente niet gepolst Met enige spijt heeft het kollege ge- konstateerd dat de Grontmij niet vooraf ,,in het veld de voelhorens heeft uitgestoken". Voorzover B. en W. bekend is, is bijvoorbeeld de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders - die belast is met het voorlopig beheer van het Greve- lingenmeer - niet gepolst, terwijl er evenmin kontakt is gezocht met de gemeente Middenschouwen zelf. Konklusie van B. en W.: ,,Naar onze mening wordt hierdoor belangrijke kennis in de vorm van bekendheid met plaatselijke omstandigheden on benut gelaten met alle gevolgen van dien Hét kollege vraagt zich tevens af of in een tijd die niet mag worden bestempeld als een ekonomisch flo rissante periode een zo gedetailleerd plan als het fase-2-rapport van de Grontmij voldoende ruimte biedt voor partikuliere initiatieven. ,,In een goed samenspel met de overheid zullen partikuliere in vesteerders per slot van rekening de geplande aktiviteiten moeten ont wikkelen", meent het kollege. Het lijkt B. en W. dan ook wense lijk in een reaktie aan de stuurgroep, die voor 1 november moet worden in gezonden, in ieder geval de genoem de aspekten te betrekken. Voorts zijn zij van mening, dat het wellicht aan beveling verdient om gedeputeerde staten te verzoeken met betrokken instanties vóór de definitieve vaststelling van de nieuwe beleids uitgangspunten gesprekken aan te gaan. De raad wordt gevraagd haar visie te geven op deze opmerkingen van het kollege. Aanpak rekreatieplan Verder moet de vraag worden beantwoord of nu al stappen moeten worden ondernomen om te komen tot een toeristisch en rekreatief ontwik kelingsplan voor de gemeente Mid denschouwen, en zo ja, op welke wij ze dit dient te geschieden. Duidelijk is, aldus het kollege, dat een planma tige aanpak van de ontwikkeling van de rekreatie noodzakelijk is. Gelet op het stadium waarin de provinciale beleidsontwikkeling verkeert, zijn B. en W. er vooralsnog geen voorstan ders van een extern bureau in te scha- Waarde 60.000,- BRUIN1SSE - Eigenaars van jach ten in de havens Aquadelta te Brui- nisse en te Brouwershaven hebben de laatste weken aangifte gedaan van diefstal van apparatuur ter waarde van ruim 60.000,-. Uit Aquadelta werd van drie jach ten satelliet navigatie-apparatuur gestolen. Deze kommunikatie-appa- ratuur heeft een waarde van 6.500,- per stuk. Ook uit de haven te Brou wershaven werd deze apparatuur van een jacht ontvreemd. In Aqua delta verdween van een jacht de komplete radar-installatie ter waar de van 20.000,- en ook werden mari foon en kompas meegenomen. In alle gevallen werd de toegang tot de jach ten geforceerd. De daders hadden min of meer vrij spel, omdat de eige naars elders verblijven. De Rijkspo litie te water in Bruinisse heeft de zaak in onderzoek. Dit staat vermeld in de aanbie dingsnota bij de ontwerpgemeente- begroting 1984. Ten behoeve van de doortrekking van het fietspad langs de Laan van St. Hilaire is een bestemmingsplan in voorbereiding. Het kollege hoopt, 'dat de bestemmingsplanprocedure en de grondverwervingsprocedure het komende jaar zover zijn afge rond, dat de doortrekking van het fietspad in 1985 haar beslag kan krij gen. Bezwaarschriften Tegen de aanleg van de doortrek king van het fietspad langs de Heu- velsweg werd, zoals bekend, be zwaar aangetekend door een aantal omwonenden. Op dit beroep is nog niet beslist. Wel is toestemming ver leend voor het toepassen van de on teigeningswet om de voor de aanleg van dit fietspad nodige percelen te onteigenen. Het goedgekeurde ontei- geningsbesluit kan pas ter hand wor den genomen nadat de Kroon op het ingestelde beroep tegen het bestem mingsplan in voor de gemeente gunstige zin heeft beschikt. Voor de inrichting van het terrein rondom de Grote Kerk heeft het kol lege aan de eigenaresse van de Kerk, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken reeds een schetsplan voorgelegd. B. en W. gaan in de aanbiedingsno ta ook uitgebreid in op de wenselijk heid van een V.C.P. (Verkeerscirku- latieplan). Een dergelijk V.C.P. wordt ook wenselijk geacht voor het verkrijgen van een rijksbijdrage voor saneringsmaatregelen in het ka der van de Wet Geluidshinder. In de struktuurschets binnenstad van 1976 werd ook aandacht geschon ken aan verkeersaspekten; de ver keersproblemen zijn in die schets echter alleen in grote lijnen behan deld en dan bovendien nog met na druk op wegen met een overheersen de funktie voor rijdend verkeer. Gedetailleerd Een V.C.P. gaat volgens het kolle ge verder en kijkt ook naar mogelijk heden voor fietsers, voetgangers, openbaar vervoer, verkeersveilig heid, enz. Uit verkregen informatie is het kollege gebleken, dat het opstellen van een V.C.P. voor Zierik zee een uitgaaf vergt van ongeveer 30.000.-, exkl. B.T.W. Mede gezien een aantal probleempunten binnen De,plannen tot doortrekking van de looproute Westbrug-Weststraat via de Varreput naar de Foststraat. alsmede de verdere inrichting van het terrein rondom de Grote Kerk zullen in 1984 verder worden voorbereid. ZIERIKZEE - In de woning van de familie J. S. aan de Nieuwe Haven in Zierikzee is woensdagmiddag door brand aanzienlijke schade aangericht aan woning en interieur. Op het moment dat de brand uitbrak waren de bewoners niet thuis. Buren alarmeerden de brandweer, die zich door het uitlichten van een slaapkamerraam toegang verschafte tot de woning. De brand ontstond in de keuken, vermoedelijk tengevolge van een kortsluiting in een koffiezetappa raat, waarop een hoeveelheid koffie werd warmgehouden. Er werd voor vele duizenden guldens schade aan gericht, voor het overgrote deel ont staan doordat vele antieke schilderij en en boeken aanzienlijke rookscha de opliepen. Hoewel de brandweer nauwelijks bluswerk hoefde te verrichten, is er aan de woning toch aanzienlijke schade aangericht omdat grote delen van het plafond moesten worden weggebroken. Ook het aangrenzende pand van de familie J. H. liep aan zienlijke rookschade op. De technische recherche van de rijkspolitie verricht onderzoek naar de juiste oorzaak van de brand. De uitrukkende brandweer had overigens grote problemen om het betreffende pand te bereiken. Door dat aanvankelijk was gemeld dat de brand was ontstaan in een pand aan het Lange Groendal, begaven de brandweer-auto's zich met grote spoed via de Sint Domusstraat naar de onheilsplek. Mede door de grote drukte in het centrum, liepen de au to's volledig vast in deze straat. Ver volgens werd getracht via het Lange Groendal te rijden, maar deze straat is wegens bouwwerkzaamheden af gesloten. Met veel manoeuvreerwerk en stuurmanskunst bereikte men uit eindelijk de Nieuwe Haven langs een andere route. ZIERIKZEE - De doortrekking van het fietspad langs de Laan van St. Hilaire vanaf de Haringvlietstraat naar de Nieuwe Kooiweg; de uitvoering van de plannen tot aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg, de door trekking van de looproute Westbrug-Weststraat via de Varreput naar de Poststraat, alsmede de verdere inrich ting van het terrein rondom de Grote Kerk en de eventu ele opstelling van een verkeerscirkulatieplan (VCP) zul len volgend jaar nadere aandacht krijgen van het Zierik- zeese gemeentebestuur. de gemeente zal het gemeentebestuur zich over de wenselijkheid van een V.C.P. binnenkort nader beraden. Alvorens een standpunt te bepalen zal eerst het advies van de kommis sie verkeer en ruimtelijke ordening worden gevraagd. Vervolg pag. 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1