Bollen bloeiden om Parijs „De kraamzorg- raakt door de 21 ontslagen in het gedrang" Stoomvaart Maatschappij Zeeland boekt belangrijk lagere resultaten Inruilaktie geldt t/m 29 oktober „Onze Vloot" organiseert demonstratie radar-simulator Kamer wil meer geld voor politieke partijen Nieuwe tandartsfolder informeert patiënt Autoverzekering wellicht fors omhoog Omnibus over relatie tussen Nederlandse en Vlaamse kunst Achter het Nieuws over Stichting van de Arbeid Van gewest tot gewest over Friese verkiezingen 6 Mevrouw J. T. Franken, leidster en docente Zeeuwse kraamzorg: Advertentie GOES/Z1ERIKZEE - De Zeeuwse kraamzorg verkeert in grote moeilijkheden. De leidsters en adjunkts van de ze dienst van het Zeeuwse Kruis, maken zich ernstig zor gen over de toekomst. De direkteur algemene zaken van het Zeeuwse kruiswerk, de heer P. den Boer, heeft name lijk afgelopen vrijdag middels een perskonferentie in Goes meegedeeld dat zeer waarschijnlijk 21 van de 160 vaste arbeidsplaatsen verloren gaan. Daaronder bevin den zich elf leerlingen, die na het aflopen van hun leer- lingenkontrakt, begin december, geen nieuw arbeids- kontrakt krijgen aangeboden. Van de 21 gedupeerden zijn er vier van Schouwen-Duiveland afkomstig. Reden voor deze maatregelen is het gigantisch financieringste kort van 875.000,- dat op de een of andere manier weg gewerkt zal moeten worden. Dat tekort dateert al van 1976, maar werd jaarlijks opgevangen door een verhoging van de tarieven. In 1981 en 1982 werd aan de perso neelsleden een enorm bedrag aan overuren uitbetaald, waardoor het tekort alleen maar groter werd. In 1982 kreeg de Zeeuwse kraam zorg te maken met een overkapaci- teit aan personeel, maar volgens me vrouw J. T. Franken, leidster en do cente van het Kraamcentrum ron- dom de Oosterschelde, is die kapaci- teit inmiddels verdwenen. Dit jaar zijn er geen nieuwe leerlingen aange nomen en vanaf juli werken de kraamverzorgsters zich volgens haar uit de naad. „De vrije dagen stapelen zich op, omdat ze niet kunnen wor den opgenomen. Momenteel staan er voor 65 mensen in totaal 150 vrije da gen", aldus mevrouw Franken. Tarieven De direktie is een heel andere me ning toegedaan. Deze vindt dat de overkapaciteit nog steeds geldt en wil daarom het ontslag van de elf leerlingen en de tien vaste krachten. Twee leerlingen komen uit Brou wershaven en Nieuwerkerk en twee vaste krachten komen uit Brouwers haven en Sirjansland. Laatstgenoem den gaan 75% in arbeidstijd achter uit. De direktie wil per 1 januari 1984 naar acht dagen interne hulp per ge val, terwijl deze regeling van rege ringswege waarschijnlijk pas per 1 januari 1985 ingaat. „Dit jaar waren de tarieven gelijk aan die van het vorige jaar 280,-), per 1 spetember is het tarief opge trokken naar 302,65. Die tarieven van vorig jaar waren te laag en dat heeft natuurlijk een deel van het te kort doen ontstaan. De direktie wil een tarief van 310,-, want daarop is de begroting gebaseerd. De leidsters en adjunkten hebben het gevoel dat alleen het stopzetten van de overeen komsten met de elf leerlingen vol doende is. De andere ontslagen zijn naar onze mening niet nodig. Wij vre zen dat we straks in 1984 met te wei nig kraamverzorgsters zitten, want je moet toch ook rekening houden met zieke en zwangere vrouwen bin nen de dienst. De kraamverzorgsters zullen dan te snel weer aan een ande re verzorging moeten beginnen. Daardoor zal de zorg erg in het ge drang komen. Ik vrees dat we ook zwart-werkers zullen krijgen, die een bedreiging voor de werkers vormen. De gezinnen worden in elk geval de dupe van te weinig personeels leden", aldus mevrouw Franken. Het dreigende ontslag is nog niet definitief, maar de insiders zien het naderende gevaar wel als zeer reëel. Mevrouw Franken zegt te hopen dat de aangevraagde werktijdverkorting niet direkt wordt toegestaan en dat de Zeeuwse kraamzorg het in elk ge val nog een paar maanden uitzingt in de huidige situatie. „Als het alle maal ontzettend meevalt, hebben we de kans dat er door het normale ver loop onder het personeel (zwangere vrouwen) al mensen weg zijn en dan zouden niet alle ontslagen nodig zijn", vindt leidster «mevrouw Fran ken. De kraamverzorgsters, waarvoor arbeidstrijdverkoting is aange vraagd, zij moeten van 1007r terug naar 257r, moeten in totaal tien ar- In Vlissingen VLISSINGEN - Aanstaande vrijdag 21 oktober zal op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot op de radar-simulator van het Maritiem in stituut „De Ruyter" te Vlissingen een demonstratie wor den gegeven. Dit gebeurt vrijdag tussen 15.00 en 16.00 uur op de Boulevard Bankert 156. Na afloop is er diskus- sie met bestuursleden over eventuele oprichting van een jongeren-afdeling van de vereniging. De vereniging „Onze Vloot" vindt het van groot belang dat Nederland een aktieve rol moet blijven vervul len in de maritieme wereld. Ze komt op voor de belangen van marine en koopvaardij, scheepsbouw, havens en het verwante bedrijf. De vereni ging organiseert bijeenkomsten met de leden, exkursies, bezoeken aan ha vens, scheepswerven, lezingen, ont moetingen met verenigingen in binnen- en buitenland. Leden van de ze verenigingen ontvangen verder het maandblad „Zeewezen", een ma ritiem opinieblad. Jongeren „Onze Vloot" rekent erop vrijdag vele jongeren te mogen ontmoeten, zodat over oprichting van een jonge renafdeling gesproken kan worden. Zo'n afdeling zou zich kunnen rich ten op jongeren die al maritiem ak- tief zijn (zeeverkenners, leerlingen zeevaartscholen) en vooral ook op jongeren, die niet aktief zijn in de maritieme wereld, maar die wel be langstelling hebben hiervoor. Geïnteresseerden (jongens of meis jes ouder dan 16 jaar) kunnen voor opgave of informatie kontakt opne men met de heer F. T. Laman Trip in Burgh, 01115-2065. DEN HAAG - Vanuit acht frakties in de Tweede Kamer is een voorstel gedaan de begrotingsposten voor de wetenschappelijke instituten van de politieke partijen en voor de kader en vormingsaktiviteiten van deze partijen te verhogen. Een kamermeerderheid wil hier voor een totaal-bedrag van 271.000 gulden meer uittrekken dan aanvan kelijk voor komend jaar was ge raamd. beidsplaatsen inleveren. Vijfentwin tig procent werken betekent één ver zorging in de twee maanden. „Nor maal doe je twee verzorgingen in de maand. Die enorme teruggang is vooral voor jonge mensen gevaarlijk voor de routine". Verhouding De verhouding tussen de leidsters en adjunkts enderzijds en de direktie anderzijds is niet geweldig, volgens mevrouw Franken. „Van overleg kun je nauwelijks spreken. Wij kre gen een mededeling hierover en twee dagen later hadden we de gelegen heid om vragen te stellen, maar hoe kan je nu in twee dagen tijd de hele financiële kant van de zaak doorne men? We wachten nu maar af op wat we horen, maar ondertussen probe ren we uiteraard wel met de direktie in kontakt te blijven. We waren ge wend dat we altijd goed met de di- raktie overweg konden, maar dat is nu nihil. Van de drie direktieleden zijn dit jaar twee mensen weggegaan en daarvoor in de plaats zijn twee nieuwe mensen gekomen. Kijk, wij zijn ons er ook wel van bewust dat er iets moet gebeuren, maar de zorg raakt volgens ons op deze manier in het gedrang. Wij hadden zo graag wat zorg voor de zorg gezien. We hopen natuurlijk dat het goed afloopt", al dus een verontruste mevrouw Fran ken. NIEUWEGEIN - Op initiatief van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft de stichting Exerpta Medica een voorlichtingsfolder „Bij de tand arts" uitgegeven. De brochure ver strekt aan de patiënt informatie over het werk van de tandarts en de bouw en het onderhoud van het gebit. De folder is de eerste uit een serie van vier, die uitsluitend bij de tandarts te krijgen zijn. DEN HAAG ét'Verzekeren Van de auto gaat wellicht binnekort flink duurder worden. De Contact Com missie Motorrijtuigenverzekering waarin alle verzekeraars zijn verte genwoordigd, heeft de maatschappij en voorgesteld de premies te verho gen met maximaal 8,5 procent. Dit heeft het Bureau Voorlichting Verze kering in Den Haag dinsdag meege deeld. Reden voor de verhoging is een for se toeneming van het aantal schade gevallen en de uitgekeerde bedragen aan de verzekerden in 1982 en de eerste helft van dit jaar. De toene ming van schade en uitkeringen volgt na een periode van enkele jaren waarin steeds van een daling sprake is geweest, aldus het bureau. De re den daarvan is niet helemaal bekend, al is volgens een woordvoerder van het bureau wel sprake van een toene mende verkeersintensiteit. Een mogelijke verhoging van de verzekeringspremie is voor de auto mobilist afhankelijk van de ta- riefstruktuur van zijn verzekering: de mate waarin hij zijn voertuig heeft verzekerd. Voor veel automobi listen zal een eventuele verhoging volgens het bureau zeker lager uit vallen. Beraad De verzekeraars beraden zich mo menteel over het voorstel van de Contactcommissie. Naar verwach ting zullen zij zich in de loop van vol gende week hierover uitspreken. Volgens de woordvoerder van het voorlichtingsbureau zal zelfs indien het voorstel wordt overgenomen, voor veel maatschappijen dat nog niet betekenen dat zij wat de auto- sektor betreft uit de rode cijfers ko men. De verliezen die hier de afgelo pen periode zijn geleden zijn volgens de woordvoerder bij sommige verze keraars zelfs niet met een verhoging van maximaal 8,5 procent op te van gen. HOEK VAN HOLLAND - De resultaten over het eerste halfjaar van 1983 van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen belangrijk lager dan in de zelfde periode van vorig jaar. Er kan dit jaar alleen nog sprake zijn van een bescheiden winst als de zustermaatschappij Sealink UK LTD, die samen met de Zeeland de veerdienst Hoek van Holland-Harwich verzorgt, ingaat op een vordering van de Zeeland, zo heeft het bedrijf maandag meegedeeld. Deze vordering vloeit voort uit het feit dat de Britse regering indertijd een schip van Sealink heeft ingezet in de Falkland-oorlog. Als gevolg daarvan heeft de Zeeland meer diensten moeten uitvoeren. Daar voor heeft zij weliswaar betaald ge kregen, maar naar het inzicht van de Zeeland niet genoeg. De maatschap pij heeft nog een vordering van enke le miljoenen guldens lopen op Sea link. Van de uitkomst van overleg over dit geschilpunt hangt af of de Zee land dit jaar nog enige winst zal kun nen boeken. Vorig jaar bedroeg de winst van de maatschappij Zeeland 1,5 miljoen, in 1981 was dat 1,8 miljoen. Het bedrijf wil geen nadere mededelingen doen over de ?ijfers van het eerste halfjaar van 1983. Minder werk Uit mededelingen die de Zeeland maandag deed valt wel op te maken dat de winstdaling niet te wijten is aan vermindering van werk. De ver- voersopbrengsten zijn zelfs hoger dan vorig jaar maar de exploitatie kosten overtroffen deze stijging. De ESPEL - Het komité „Boer(inn)en tegen Kernwapens" zal tijdens de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag gratis melk uitdelen aan de demonstranten. Het komité heeft maandag bekendgemaakt dat langs de route van de demonstratie onge veer twintig boeren en boerinnen de vredesdemonstranten van een be kertje „witte motor" zullen voor zien. HILVERSUM - Het NOS- kunstprogramma Omnibus besteedt dinsdag (Nederland 2, 21.40-22.22 uur) vanuit het Vlaams Cultureel Centrum „De Brakke Grond" aan dacht aan de relatie tussen Neder land en Vlaanderen op kunstgebied. Theo Stokking praat met de Vlaamse gemeenschapsminister voor kuituur Karei Poma, terwijl schrij ver Hubert Lampo, popmusicus Ray mond van 't Groenewoud en theater maker Frans Marijnen te gast zijn. HILVERSUM - Achter het nieuws, de aktualiteitenrubriek van de VARA-televisie, besteedt dinsdaga vond aandacht aan het overleg die dag tussen regering en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid en aan de eventuele akties van de bonden als dit overleg niets oplevert. Voorts heeft de VARA een reporta ge over de vredesbeweging in Honga rije en een interview met president Duisenberg van de Nederlandse bank over de gebeurtenissen bij de Tilburgse Hypotheek Bank. (Neder land 1, 21.20 uur). Woensdag 19 oktober NED. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De poppenkraam 15.55 uur Wordt er iri de ruimte ook voorgelezen? 16.45 uur De Muppetshow 17.10 uur Michael 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Sanne 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Van Kooten en De Bie 21.20 uur De blunder factor 22.05 uur Attracta 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven NED 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Hans Christian en het Aar drijkskundiggenootschap. Zweedse tv film over een jonge dominee, die als nieuwe standplaats een gemeente krijgt op het Zweedse platteland. Vol goede moed trekt hij er met zijn vrouw die in verwachting is heen. Al spoedig blijkt dat zich verschillende obstakels op hun weg bevinden 21.40 uur Cinevisie 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Kado lotto 23.05 Studio Sport Donderdag 20 oktober Ned. 1 '9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Friese les 15.45 uur Poldark 16.35 uur I voor I 18.25 uur Teleac 18.55 uur Wordt vervolgd 19.20 uur Babbelonië 20.00 uur Journaal 20.28 uur Platengale internationaal. Vanuit de Ahoy te Rotterdam zullen optreden BZN, Anita Meyer, Lee To wer, Lori Spee, Hans de Booi, Patri cia Paay en vele anderen. 22.00 uur Televizier 22.40 uur Shogun. Een Engelse koop vaarder gaat in 1600 onder voor de Japanse kust. De bemanning weet vaste grond onder de voeten te krij gen en maken kontakt met de bevol king. Het gebied onder leiding van Portugese priesters die niets van En gelse indringers willen weten. De En gelsen krijgen het erg moeilijk 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De smurfen 19.35 uur Vijf tegen vijf 20.00 uur De uitkijk 20.40 uur De verbeelding. Kunstru briek. 21.30 uur Denkbeeld 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 20 oktober, 20.28 uur, Nederland 1: „Platengala Nationaal Eén van de prijswinnaars: Anita Meyer. HILVERSUM - Het NOS-program- ma Van gewest tot gewest besteedt woensdag (Nederland 2,19.22-20.10 uur) aandacht aan de Friese gemeen teraadsverkiezingen die in 22 ge meenten worden gehouden naar aan leiding van de gemeentelijke herin deling per 1 januari 1984. Naast een rechtstreekse uitzending vanuit de studio van Radio Fryslan in Leeuwarden worden beelden getoond vanuit Stavoren, dat samen met Wor- kum en Hindeloopen de nieuwe ge meente Nijefurd gapt vormen Verder in het programma onder meer aandacht voor „Het Dorp", de woongemeenschap voor lichamelijk gehandicapten in Arnhem die 21 jaar geleden werd geopend De funktie van „Het Dorp" is aan het verschuiven van eindstation naar tussenstation: de ge handicapten worden er voorbereid op een leven in de maatschappij. laatste zijn in het eerste halfjaar van 1983 gestegen met zes procent, de ver- voersopbrengsten met vier procent. Ook de rentebaten bleven achter als gevolg van het feit dat de rente lager was dan in dezelfde periode in 1982. Het aantal passagiers dat in het eerste halfjaar 1983 werd vervoerd lag acht procent hoger dan in dezelf de periode vorig jaar. Het vraehtau- tovervoer kwam zelfs 34 procent ho ger uit. Het vervoer van nieuwe auto's van de fabriek werd minder. Al met al zal het resultaat over het hele jaar 1983 ondanks de groei in de belangrijkste sektoren fors achter blijven bij dat over 1982, zo laat de Maatschappij Zeeland weten. Het be drijf weigert nadere mededelingen te doen omtrent de cijfers en de aantal len personen en auto's die het heeft vervoerd. 67 De eerste prentkaarten brachten grote vreugde onder de jongens en ze begonnen direkt alle drie aan een briefje, nu ze het hotel wisten waar ze verbleef. Henk vond aan het hele leven niets meer aan. Het huis was keurig, de juffrouw kookte een degelijk burger pot, maar de sfeer van Nita miste hij meer dan hij zichzelf wilde beken nen. Hij keek een beetje sneu, toen de post alleen voor de jongens kaarten bracht. Jan zei goedig: „U krijgt natuur lijk een lange brief van moeder." Henk had niets geen schik in het le ven, de bestelwagen had Gerrit nodig voor het bollentransport en hij voel de zich gedegradeerd nu hij weer op zijn bromfiets reed. De huishouding kostte handen vol geld naar het scheen, iedere dag legde de juffrouw de dagrekening op tafel. Een enorm bedrag voor de schoenmaker en wat waren de kruidenierswaren duur en hoeveel brood nam ze wel van de bakker? Die jongens aten maar raak natuurlijk van dat verse brood, Nita gaf ze altijd brood van de vorige dag of ze bakte het zelf. Hij zou het die juffrouw eens vriendelijk uitleggen toch niet prettig zo'n vreemde vrouw over huis. Op een avond, toen de jongens slie pen, trok hij de lade open van het dressoir, Nita bewaarde in keurige groene vakken daar altijd de messen en vorken en zo. Hij had zich al een paar keer geërgerd aan de manier, waarop die juffrouw alles vluchtig in de lade wierp na de afwas. Het was zelfs een keer gebeurd, dat ze de lade te ver uittrok, toen was alles met veel lawaai op de grond gevallen. Wim en Jasper hadden hard gela chen, maar Jan niet, die was net zo netjes op al die dingen als zijn ou ders. En toen de juffrouw alles door elkaar met handen vol weer in de la de geworpen had, was Jan gaan sor teren. Vorken achter elkaar, lepels achter elkaar en tellend of het juiste aantal er nog was. Dit deed Henk nu door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS zelf, ieder stuk woog hij even in zijn vingers, alles was van solide kwali teit, zoals Nita zelf. Strelend legde hij het kleinste bestek, dat van echt zilver was, in een apart vakje. Een le peltje, een vorkje en een schuivertje, vier kinderen hadden er mee leren eten toen ze klein waren, het laatst Jasper. Achterin lag ook nog het zil veren bekertje, dat had Jan bij zijn geboorte van alle zusters uit het zie kenhuis gekregen, waar Nita zovele jaren gewerkt had. Wat waren ze blij geweest met Jan, direkt al een stam houder had Nita gezegd in het be kertje waren de moeten van tandjes. daar had Wim voor ge zorgd en die deuk was de schuld van Jasper, die altijd zo gooide met alles als hij boos was. Henk vroeg zich in dit late avond uur af, wat Nita er van vinden zou als ze hem zo sentimenteel zag staan bij de dressoirlade. En dan sprongen zijn gedachten, zonder overgang eigen lijk op Claudette, die nu op haar ka mer aan een kleed zat te knopen. Even welde medelijden op in zijn hart, het arme kind maakte van al lerlei dingen voor een eigen huishou ding, ook al zei hij telkens weer, dat hij nooit van Nita wilde scheiden. Vreemd was het, dat ze zo haar eigen gang ging en soms was hij bang, dat ze iets in haar schild voerde om hem een hak te zetten. Later ging Henk naar boven, Jasper lag in Nita's bed, hij lag erg blootgewoeld en met zorg dekte Henk hem toe, terwijl hij zacht een zoen op de kleine hand drukte. In een opwelling liep hij ook nog even naar de kamertjes van Jan en Wim, pas toen zag hij duidelijk, hoe hij te kort schoot in zijn opvoeding. Hun kleren lagen slordig op de grond, de schoe nen van Wim waren aan de neuzen helemaal kaal en de manchetten en kraag van zijn blouse vettig en zwart. Bij een nadere beschouwing vond hij een klodder solutie in Wims dikke haar en de oren waren zo zwart van binnen of er roet in zat. Natuur lijk was de jongen ieder vrij uur in die garage van Zwart, een man die zijn naam eer aan deed, die hele fami lie zag er altijd uit alsof ze net onder i een auto vandaan gekropen waren. Bij verdere inspektie bleek, dat be nen en voeten eveneens onder vuil en olie zaten, Wim zat in één woord on der het aangegroeide smeer. Jan, maakte zich nooit zo vuil, maar op het witte kussen viel duidelijk te konstateren, dat hij al in dagenlang niet anders gewassen had dan zijn ogen en neus, er liep een afscheiding van schoon en vuil langs oren en kin. Gelukkig werd Jasper telkens door Thea onder handen genomen. Maar nu zou hij toch morgenvroeg eens to nen, dat hij het hoofd van het gezin was. Lieve help, wat was er in een ge zin toch veel waar je op letten moest, Claudette wist feitelijk niet eens hoe 'n zorgeloos leventje ze had. Hoe speelde Nita het altijd klaar die jon gens heel en schoon en het huis aan kant te houden? En ze kookte toch ook lekker iedere dag De volgende morgen sliep Henk door de wekker heen, hij was prik kelbaar en kommandeerde de jon gens, dat ze zich behoorlijk moesten wassen vor ze de deur uitgingen. Mopperig wees hij hen op al het vuil aan hun lichaam, maar voor hij alles had kunnen zeggen, moest hij nodig weg en toen de jongens de bromfiets hoorden snorren, schoven ze nog even onder de warme dekens met een spannend boek. Pas de juffrouw kreeg ze uit bed en evenals andere ochtenden maakten ze er maar weer wat van met het wassen, vooral Wim, want die had zelf een briefje in el kaar geflanst, waarin hij vertelde dat hij ziek was. De garagejongen zou het weg brengen, die dag moest ergens in de buurt een auto uit een sloot getakeld worden, dat mocht hij niet missen en Zwart lachte maar wat om die school in de stad. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6