streeknieuws Vergadering advieskommissie Welzijn heeft moeite met de personeelskosten voor musea Brouwershaven start aktie „Laat de klok maar luiden" KOMMISSIE VOOR RESTAURATIE ORGEL Zeeuwse uitkeringsgerechtigden en ambtenaren bundelen protest Jaarprogramma sociaal kulturele aktiviteiten Bruinisse Schoolavonden van de CNS Tegenvallende opbrengst en bezoek bazar ,,Nu met Hope" Man vermist na omslaan zeilboot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 oktober 1983 Nr. 23407 5 BRUINISSE - Als het aan drie van de zes leden van de Advieskommissie Welzijn van de gemeente Bruinisse zou liggen, zal de Culturele Stichting Bruinisse binnenkort de deuren van het Visserij museum, de bibliotheek en het oorlogsmuseum kunnen sluiten. De drie leden, te weten dr. W. M. F. Vonk, C. Heule en W. van Kooten stemden op de vergadering van de kommissie, maandagavond in het gemeentehuis van Bru, tégen de post personeelskosten, zoals die is vastgesteld in het ter diskussie staande jaarprogramma kulturele aktiviteiten van de gemeente Bruinisse. Voor het echter zover was, heette de voorzitter van de kommissie, de heer H. Schot de vtyf belangstellenden welkom op de hoorzitting, die aan de verga dering vooraf ging. De hoorzitting bestond voornamelijk uit het betuigen van spijt over de doorgevoerde bezuinigingen, op bibliotheek en peuterspeelzaal. Ten aanzien van eerstgenoemde liet de voorzitter lovende woorden horen aan het adres van de bibliotheek en zei trots te zijn op een dergelijke voorziening in de gemeente. De heer H. Groeneveld, lid van het bestuur van de C.S.B. (Culturele Stich ting Bruinisse) legde de vergadering meteen de kardinale vraag van deze avond voor: de financiering van perso neelskosten van het museumkomplex in de komende tijd Hij drong er bij de voorzitter op aan, zich als kommissie te beraden over de toekomst, nu in 1984 eerst de helft van de personeels kosten op de stichting gaan drukken en wellicht in 1985 de volle honderd pro cent „Hoe ziet de advieskommissie dit probleem in de nabije toekomst opge lost?" wilde Groeneveld weten. Kerkwerve KERKWERVE - Traditiegetrouw wordt dit jaar weer een schoolavond georganiseerd door de Christelijke Nationale School te Kerkwerve. Om de twee jaar vindt een dergelijke happening plaats, terwijl de jaren daartussen de twee hoogste klassen op schoolkamp gaan. Omdat het gemeentelijk Vereni gingsgebouw te klein is om alle kin deren, ouders en leden van de school vereniging in één keer te herbergen, zullen de kinderen ook nu weer in twee keer optreden, namelijk op vrij dag 28 oktober en vrijdag 4 novem ber. De eerste en tweede klas komen als eerste voor het voetlicht o.l.v. juf frouw Boot met stukjes getiteld „Se- bastiaan", ,,De speeltuin" en „Het kabouterbos". Voor de pauze zullen klas drie en vier het publiek verma ken met „Een mensenkind in het bos". De heer Sterrenburg zal zorg dragen voor de uitvoering hiervan. De musical „Dokter Pompelmoes in groenten en fruit" wordt opgevoerd door de zevenentwintig oudste kin deren van de school. Al enkele weken is het hoofd der school, de heer Van Sluys druk bezig het geheel in te studeren. Het belo ven mooie avonden te worden! BRUINISSE - „Het is bijzonder moeilijk om de mensen nog ergens warm voor te krijgen. Het ligt toch niet aan de opzet of de presentatie van de bazar maar het lijkt wel of de mensen een bazar wat afgezaagd gaan vinden. Er zijn duidelijk min der mensen geweest dan vorige keren en ook financieel viel het allemaal wat tegen. Alleen zaterdagavond was het weer even gezellig en druk", aldus een ietwat teleurgestelde se- kretaris van de Bruse muziekvereni ging „Nu met Hope", Leo van Galen. Van Galen doelde op de bazar van afgelopen vrijdag en zaterdag in het dorpshuis die tot doel had geld bijeen te krijgen voor uitbreiding en ver nieuwing van het instrumentarium. De sekretaris tipte ook de ekonomi- sche recessie aan waarin voor een ge zin de centjes een stuk duurder zijn geworden en prioriteiten gesteld moeten worden aan een gezinsbud get: „Waarschijnlijk zullen we het volgende keer in een andere vorm moeten gieten. In ieder geval, ieder een die op enige manier heeft bijge dragen tot een nog behoorlijke op brengst, wordt hartelijk bedankt. Vooral de grote verloting heeft pri ma gelopen". De voorzitter erkende dat de stich ting (en dus de gemeente) voor een zware opgave komt te staan en onder- kende de problemen die 2ich al eerder voor hadden gedaan. „Maar toen kwam er een ram uit de struiken en we moe ten een beetje vertrouwen hebben dat zoiets wellicht wéér kan gebeuren, al moeten we daar niet vanuit gaan", vond de heer Schot Overigens zag de voorzitter een oplossing voor het per soneelsprobleem door vrijwilligers in te zetten in de bezetting van de musea „Maar dat is bijna niet mogelijk, want je vrttógt wel wat: namelijk iedere dag aanwezig zijn, zónder (extra) beloning, in geval we een werkloze zouden aantrekken. En nèt dat extraatje mogen we niet geven, maar ik denk toch dat we het in deze richting moeten zoeken. We hopen er vóór '84 uit te zijn, want anders wordt het een miserabele toestand met de stichting". Nadat de hoorzitting een uiterst vlot verloop had opende Schot de verga dering van de advieskommissie, met dezelfde mensen rond de tafeL In een inleidend woord zei Schot, dat het wel zijnswerk „terug naar af' is gegaan, omdat met het om zeep helpen van de Kaderwet specifiek welzijn en het dichtdraaien van de subsidiekraan uit Den Haag, het de gemeente zelf weer is, die zich gaat bezighouden met het welzijn van haar inwoners. Hoogdravend „De nieuwe, hoogdravende ideeën die uit Den Haag werden aangedragen, bleken niet veel waard te zijn nu de geldstroom werd gestopt Wij zullen in Bru het welzijn gestalte moeten geven en in goede banen moeten leiden", aldus de heer Schot Vervolgens hield de kommissie zich bezig met het aanvragen van de C.S.B. van een aanvullend krediet ten bedrage van f 8.000,- voor (o.m.) de inrichting van het zee-aquarium van het visserij museum. Eigenlijk spande de kommissie het paard ach ter de wagen, want in de jongste raadsvergadering werd dit krediet inmiddels al gevoteerd en de kom missie heeft zoals bekend een advi serende taak aan de gemeenteraad, niet minder, maar ook niet meer. De P.M.-posten die met die f 8.000,- gefinancierd worden, waren ook maan dagavond de onduidelijke faktor, waai> door de kommissie met moeite kon in stemmen met het gevraagde en gevo teerde krediet Ten aanzien van het zoute aquarium stelde Schot, dat de zaak technisch in orde is, maar dat er zich alleen nog praktijk-moeilijkheden kunnen voordoen. „Mocht het om de een of andere reden niet lukken dit aquarium in deze vorm gestalte te ge ven, kunnen we er altijd nog een zoet water aquarium van maken". Personeelslasten Kommissielid Vonk legde de vinger aan de eigenlijke pols: de f 22.000,- personeelslasten van de stichting, ver oorzaakt door het in 1984 slechts een halve D.A.C.W.-kracht beschikbaar hebben en waardoor dus de andere helft voor rekening van de stichting komt „Als we hier ja tegen zeggen voorzitter, betekent dat naar mijn ge voel dat je óók ja moet zeggen voor 1985 als ook die halve gesubsidieerde kracht verdwijnt en de stichting alle personeelslasten voor haar rekening moet nemen. En dat vind ik nogal wat, dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van subsidies aan andere vereni gingen en instellingen", zo sprak de heer Vonk zijn bezorgdheid voor de toekomst uit Schot antwoordde aldus, dat naar zijn mening het hele komplex als het helemaal goed draait, kosten dekkend zal moeten zijn in ieder geval méér inkomsten worden verkregen. „Het is een voorziening voor de re- kreanten en het zou dus een zinnige vraag zijn of in het geval dat het geheel niet kostendekkend blijkt te zijn, de toeristenbelasting dan uit komst zou kunnen brengen. Het is namelijk onmogelijk om de kosten van de C.S.B. ten laste te laten komen (door sterke verlaging, zo niet geheel stopzetten van de subsidies) van an dere verenigingen. We moeten en mo gen echter vertrouwen in de toe komst hebben. Daarom stel ik voor het jaarprogramma in z'n geheel goed te keuren". Hierna stelde Vonk geacht te zijn tegen te stemmen op het onderdeel personeelslasten van de stichting, waarna ook de kommissieleden Heule en Van Kooten dit lieten weten: drie tegen drie dus. Als het kollege en de raad dit advies zou overnemen, kan de stichting de museumpoort wel sluiten, indien zich geen „ram uit de struiken" aandient! „Wat anders verzinnen „De reden waarom de vorig jaar af wijzend beschikten geldt niet meer, dus moeten we nu wat anders gaan verzinnenDit stelde W. van Koo ten naar aanleiding van het subsidie verzoek van het Vrouwen Ontmoe tingscentrum ad f 293,-. De voorzitter vertelde dat ook het kollege niet staat te dringen om hier subsidie te verstrekken, maar dat ge keken wordt naar het aantal Bruse deelnemers, dat op dit moment nog erg klein is. Op een vraag van de ver gadering hoe klein dat aantal dan wel is, antwoordde de voorzitten één. Waarop Van Kooten voorstelde dan maar een aanmoedigingspremie te geven Kommissielid L. S. Abrahamse wist niet wat hij aan moest met „het be wust worden van de verschillen tussen man en vrouw", en kondigde aan geen behoefte te hebben aan dit centrum. Schot scoorde nog voor open doel door op te merken dat er in Bru ook man- nenontmoetingscentra zijn die met een beetje goede wil subsidie kunnen vragen voor een „kaartcentje"De vrouwelijke kommissieleden deden er het zwijgen toe, en als het spreek woord geldt „wie zwijgt stem toé", 3 krijgt het Zierikzee's centrum géén subsidie als het aan de kommissiele den ligt Want een duidelijke uitspraak welk advies aan het kollege wordt ver strekt werd niet gedaan. Zwijgend ver liep tenslotte ook de rondvraag. DEN HAAG - De tweede kamerle den Jacobse (VVD), Krajenbrink (CDA) en Haas-Berger (PvdA) vrezen dat Nederland overspoeld zal wor den met Franse kansspeelautoma ten, omdat het bezit van deze appara ten in Frankrijk met ingang van 1 no vember strafbaar'is gesteld. LEEUWARDEN - De Rijkspolitie te Water en de Koninklijke Lucht macht hebben maandagmiddag op het Slotermeer tevergeefs gezocht naar een 32-jarige Duitser uit Ober- hausen. De man was met zijn vriend gaan zeilen in een open zeilboot van het type Schakel. De boot is door de straffe wind omgeslagen. Het tweetal heeft lang geprobeerd de boot weer overeind te krijgen, maar dat luktie niet Een van hen bond zich toen zelf vast aan de zeilboot Bij de ander lukte dat echter niet Een pas serende pleziervaarder - ook een Duit ser - zag de omgeslagen boot en pikte zijn totaal verkleumde landgenoot op. De zoekaktie die daarna gestart werd om zijn vriend te vinden had geen resultaat HAAMSTEDE Gezond eten De aangekondigde lezing „Eten we wel gezond" op 25 oktober, om 14.00 uur in de Gereformeerde kerk te Haamstede, wordt goerganiseerd door het Groene Kruis in samenwer king met afd. Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen. Uiteraard zijin alle leden van het Groene Kruis op deze bijeen komst hartelijk welkom, evenals de leden van de Huisvrouwenvereni ging met hun introducees. DREISCHOR Oud-papier aktie Zaterdagochtend 22 oktober haalt de muziekvereniging oud papier op in het dorp en in de polder. De inwo ners wordt vriendelijk verzocht het papier tijdig en goed gebonden ge reed te zetten. Aanvang: 9.00 uur. OOSTERLAND Kinderpostzegelaktie 1983 De leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare lagere school ver kochten voor een bedrag van 2.635,— aan kaarten en postzegels in het kader van de „Kinderpostze gelaktie 1983" MIDDELBURG - De FNV in Zeeland heeft haar uitkeringsgerechtigde leden opgeroepen zich aan te sluiten bij de stiptheidsakties die de Abva/kabo aanstaande woensdag en donderdag organiseert bij het personeel van dc provinciale veerdiensten in Zeeland. Met dit gezamenlijk protest van ambtenaren en uitkeringstrek kers wil de FNV nog eens duide lijk onderstrepen, dat zij onrecht vaardig vindt, dat ambtenaren en uitkeringsgerechtigden de zwaarste tol moeten betalen bij de bezuinigingsplannen van het ka binet. De aktievoerende uitkeringsge rechtigden zullen woensdagoch tend vanaf negen uur op de Veer- pleinen in Kruiningen, Perkpol- der, Vlissingen en Breskens pam fletten uitdelen waarop zij hun standpunt uiteenzetten. Ook wor den nog andere akties voorbereid aldus de FNV in Zeeland. (vervolg van pagina 1) tot de oprichting van de orgelkom missie te komen, werden tijdens die vergadering lid van de plaatselijke kommissie. Bij die vergadering was ook de heer C. van der Perk, bestuurslid van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in Zeeland, aanwe zig. Vandalisme Jarenlang was het orgel ten gevol ge van de slechte toestand van de kerk aan weer en wind blootgesteld, met alle gevolgen van dien. Echter, dank zij het vakmanschap van de bouwers, de Fa. Kam en van der Meulen uit Rotterdam, en de bij de bouw gebruikte voortreffelijke ma terialen, heeft het orgel het tempeest op wonderbaarlijke wijze doorstaan. Uiteraard was de schade toch niet ge ring, aangezien door vocht het hout werk was gezwollen en door stof het pijpwerk en andere blootliggende onderdelen rijkelijk met stof waren bedekt. Ook het vandalisme, dat tijdens de aftakeling van de kerk hoogtij vier de, en zich voornamelijk openbaarde door het orgel op alle mogelijke ma nieren open te breken en de bewegen de delen kapot te trekken, te verbui gen en weg te nemen heeft grote scha de aan het orgel toegebracht, van ze ker enkele duizenden guldens en dit vandalisme heeft bovendien zeer ver tragend gewerkt op de pogingen tot konsolidatie van het zeer waardevol le instrument. Veel geld is nodig om het niet- subsidiabele deel van de kosten van de restauratie te overbruggen. De Commissie hoopt, dat de bevolking van Schouwen-Duiveland en daar buiten mee zal willen helpen de beno digde gelden bijeen te brengen. Giften kunnen worden gestort op rekening 37.51.68.400 van de Rabo bank te Zierikzee (postgiro van de Bank: 28.12.14). Maakt uw gift over ten behoeve van de Orgelcommissie Grote Kerk van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, p/a Noordhaven poort 2 te Zierikzee. BROUWERSHAVEN - Hoewel er in Brouwershaven veel gebeurt, is het er de laatste tijd een beetje „stil". Dit komt omdat de grote luidklok van de St.-Nicolaas- kerk zijn klanken niet meer laat galmen. Door de droge zomer en andere weersomstandigheden die vrijelijk hun invloed kunnen uitoefenen in het open klokkenhuis, zijn er scheuren ontstaan in de houtkonstruktie van de klok- kestoel, waardoor dé ophanging van het ca. 1500 kg zwa re, koperen gevaarte niet goed meer is. Men acht het dan ook niet meer verantwoord, mede door de onregel matige klanken die men al hoorde bij het luiden, om de klok nog langer te gebruiken. Zondag gaat nu alleen het kleine klokje nog. Dit is echter alleen in de naaste omgeving en in de kerk zelf te horen. De grote klok, die evenals het standbeeld van Jacob Cats, het stad huis, de waag, de molen en de St.- Nicolaaskerk zelf, een monument van Brouwershaven is, is in 1604 aan Brouwershaven geschonken dóór Jan Van Borsele. In, de klok staah de'"'' wapens van ZeelancP,5'Brouwersha ven en Jan van Borsele, en in 1667 werd deze opgehangen, samen met 2 andere klokken in de eerste toren van de St.-Nicolaaskerk. Nadat in de Franse tijd de toren is afgebroken, werd deze in 1883 herbouwd. Deze nieuwe toren was echter zo klein dat de grote klok er niet in paste, zodat hij in de voorkerk geplaatst werd. Legaat In 1919 werd er een legaat geschon ken door de familie Lopse-Hocke voor een nieuwe toren. Omdat dit le gaat niet toereikend was werd er voor het resterende bedrag gespaard en zo is in 1932 de hüidige toren geko men die .groot, genoeg was voor de grote klok. Tijdens de bezetting in 1943 werden de klokken meegenomen door de Duitsers, maar gelukkig na de oorlog terug gevonden op een gezonken schip in het IJsselmeer, zodat ze in 1946 weer in de toren gehangen kon den wórden. Om de kiokkestoel te repareren is zo'n 1250,— nodig. Een bedrag wat men in Brouwershaven op korte ter mijn bij elkaar wil sparen door mid del van een aktie onder het motto „En laat de klok maar luiden", geor ganiseerd door het kerkbestuur van de Hervormde kerk. Er zullen huis-aan-huis brieven be zorgd worden met het verzoek om een bijdrage, die in een speciale bus bij de levensmiddelenbedrijven ge deponeerd kan worden, of overge maakt op bankrekening nr. 35.78.29.522 of op het gironmummer van de Rabobank nr. 147796. Dit laatste misschien ook een goede tip voor allen die niet meer in Brouwers haven wonen, en toch nog graag mee willen doen. Wanneer er voldoende geld:is, wil men zo gauw mogelijk, het liefst be gin november al met de werkzaamhe den beginnen, zodat men binnen af zienbare tijd in Brouwershaven de klok weer kan horen luiden. Weersomstandigheden veroorzaakten scheuren in de kiokkestoel van de St. Nicolaaskerk. De grote luidklok zwijgt daarom voorlopig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5