Weinig hoop op realisering bouwprogramma Zierikzee HUURDER VERLIEST GEDULD EN „BEZET" WONING BETER WONEN „Beter Wonen" start met renovatie woningen in Pauwstraat Noordgouwe Tekort aan typemachines, portofoons en... mensen Aanbiedingsnota ontwerp-gemeentebegroting Zeehond in de Grevelingen Lezing voor weduwen en weduwnaars 4j ZIERIKZEE - Er is weinig hoop op het realiseren van het door de gemeenteraad voor 1984 vastgestelde bouw programma. Dit schrijven b. en w. van Zierikzee in de nota van aanbieding bij de ontwerp-gemeentebegroting 1984. Deze sombere verwachting heeft te maken met het feit, dat de anticipatie op het woningbouwkontingent voor 1984 reeds zeventien woningen bedraagt De toekomstverwachting voor de woningbouwmogelijkheden is in verband met de beperkte konting entering en niet zo rooskleurig. Verheugend feit is echter wel, dat binnenkort een aantal woningzoekenden van een woning in de bin nenstad kan worden voorzien als de door Beter Wonen gebouwde woningen op open plaatsen in de stad, zoals hier in de St. Domusstraat, zullen worden opgeleverd. Teneinde de bouw van twintig pre mie-huurwoningen in het bestem mingsplan Poortambacht VII in 1983 nog te kunnen realiseren, heeft de hoofdingenieur-direkteur van de volkshuisvesting in Zeeland bij hoge uitzondering het kontingent ten be hoeve van de bouw van veertig be jaardenwoningen aan de Hoge Mo lenstraat over de jaren 1983 (14 wo ningen) en 1984 (26 woningen) ver deeld. Het kontingent voor 1983 is hier door uitgeput en voor 1984 zou op het kontingent reeds tot een aantal van 26 woningen worden geanticipeerd Bij de herverdeling per 1 juli van dit jaar is echter aan de gemeente Zierikzee nog een kontingent van 9 woningen toege wezen, hetgeen inhoudt dat de antici patie op het kontingent 1984, zoals gezegd zeventien woningen bedraagt Teleurstelling Het kollege spreekt in de aanbie dingsnota haar teleurstelling uit over het zeer beperkte kontingent, dat Zie rikzee vorig jaar kreeg toebedeeld Een positief geluid wordt het feit ge noemd dat voor het renovatieplan van tien kleine woningen voor de huisves ting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens in de Regenboog straat door de woningbouwvereniging „Beter Wonen" geen kontingent meer nodig is. De H.I.D. van de volkshuis vesting heeft inmiddels laten weten, dat er voor 1984 zeker niet op ruimere bouwmogelijkheden in de gesubsi- dieërde sektor gerekend behoeft te worden dan dit jaar. Het kollege deelt in de aanbiedings nota mede, dat er nog steeds weinig vraag is naar woningen in de vrije sektor. Tot op heden zijn er slechts vier percelen voor de bouw van wo ningen in de vrije sektor in het plan Poortambacht VII verkocht Per 1 juli dit jaar bedroeg het bij „Beter Wonen" geregistreerde aantal woningzoekenden in totaal 302. De nètto nieuwbouwbehoefte bedroeg op die datum in totaal 244. Op deze stand dient een korrektie van ongeveer 15% te worden to egepast voor geregistreerd de aanvragers* die hebben nagelaten de woningbouwvereniging te berich ten, dat zij niet langer andere woon ruimte zoeken. Volgens „Beter Wo nen" zal de woningbehoefte in de huur- sektor in de komende jaren nagenoeg niet worden beïnvloed door het ge reedkomen van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het kollege noemt het verder ver heugend, dat binnenkort een aantal woningzoekenden van een woning worden voorzien, aangezien dan de 34 in de binnenstad op open plaatsen te bouwen woningen, opgeleverd zullen worden. Wyziging bestemmingsplan Ten aanzien van het bestemmings plan Poortambacht VII deelt het kol- legè mede, dat het onmogelijk is ge worden om het bestemmingsplan voor zover het nog niet is gerealiseerd, te voltooien in de vorm van het vigerende uitwerkingsplan. Dit als gevolg van de opgetreden recessie en in verband met de zeer sterk veranderde situatie op de bouwmarkt Het kollege acht het juist door tijdige aanpassingen van het be stemmingsplan de sociale bouw veilig te stellen. Teinde een bouwaanvraag van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds voor de bouw van 56 premie huurwoningen te kunnen honoreren, heeft de stedebouwkundig adviseur een ontwerp van de le partiële her ziening van het bestemmingsplan Poortambacht VII gereed gemaakt Ondanks de sombere verwachtin gen ten aanzien van de kontingen- tering, zijn b. en w. van mening dat de planologische kant van de bouw voortgang moet vinden. Momenteel bedraagt de restkapaci- teit van het bestemmingsplan Poort- ambacht VU 119 woningen, inklüsief de 56 door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bestemde woningen. Voorts is het gemeentebestuur nog met een groep partikulieren in onder handeling over de plannen voor de bouw; van premie-A-koopwoningen, premie-B-koopwoningen en vrije-sek tor-woningen. Ten aanzien van de pre mie-A en premie-B-woningen geldt de restriktie, dat het nodige kontingent beschikbaar komt Wat betreft bestemmingsplan Poort- ambacht Vin zijn de minder rooskleu rige verwachtingen ten aanzien van de woningbouw voor het kollege aanlei ding geweest om de werkzaamhèden met betrekking tot de herberekening van 4e grondprijs en de planologische procedure enigszins te temporiseren. Energie-arme woningen Het zou volgens b. erf w.'ebkter niet in overeenstemming zijn met het be- leid van de raad om deze situatie te laten bestendigen. Bij de vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw en ver nieuwbouw voor 1984-1986 gaf de, raad Jonder meer aan dat dit plan in 1984 tot de bouw van 57 (energie arme) woningen dient te worden ovei> gegaan. Om die reden zijn b. en w. van mening, dat genoemde werkzaamhe- den thans weer moeten worden, ver sneld! Dit bestemmingsplan zal ruimte bie den aan in totaal 205 woningen. De huidige ontwikkelingen zijn voor het kollege overigens wel reden geweest de plannen voor een nieuw woonge bied (Poortambacht IX) ten zuidwes ten van de bungalowwijk in Poortam bacht I voorlopigin de ijskast te zettea B. en w. spreken in de aanbiedings nota de hoop uit, dat de nieuwbouw- plannen voor verpleeghuis „Corne- liastichting" op korte termgn door gang zullen vinden. De staatssekretaris heeft in het ka der van de overheidsbezuinigingen een stop gezet op de bouwplannen in deze sektor. De bewindsman herover- weegt thans de bouwinitiatieven in de gezondheidszorg en zal - naar ver wachting - binnenkort - een nieuwe lijst publiceren van de projekten die in de komende jaren kunnen worden ge realiseerd. De gemeente heeft het be stuur van de Corneliastichting inmid dels meegedeeld, dat de gemeente van haar kant tot nu toe voldaan heeft aan de opdracht om te bereiken dat uiter lijk 31 december 1983 met de bouw kan worden begonnen. Daaraan heb ben b. en w. de vraag gekoppeld of de stichting van haar kant in staat is zich aan de in de overeenkomst genoemde termijn te houden. Van de beantwoording zal afhan gen op welk tijdstip de gemeente met het bouwrijp maken van de grond zal beginnen. Het bestuur van de Corne liastichting heeft inmiddels geant woord, dat het hoopt ultimo oktober/ begin november uitsluitsel te verkrij gen van het ministerie over de voort gang van het projekt. Voor wat betreft het planologische aspekt van deze nieuwbouw merkt het kollege op, dat zij de „Eerste partiële herziening van het bestemmingsplan Kaaskenswater" uiterlijk begin 1984 aan de raad ter vaststelling hoopt aan te bieden. Aanpassing „Binnenstad-Zuidwest" Het bestemmingsplan „Binnenstad- Zuidwest?' zal naar aanleiding van het vooroverleg en de argumenten geuit tijdens de hoorzittingin juni dit jaar, op enkele punten worden aangepast Het definitieve ontwerp van het bestem mingsplan „Binnenstad-Zuidwest?' hopen b. en w. binnenkort ter visie te kunnen leggen en het vervolgens aan de raad ter vaststelling te kunnen aan bieden. Ter voltooiing van de westelijke fiets route; langs de Laan van St Hilaire vanai cle Westbrug tot de Nieuwe Kool- weg heeft de ste^^puwkundig advi seur een plan ontworpen' voor het ge deelte Haringvlietstraat-Nieuwe Kool- weg Ten behoeve van de realisering van dit fietspad zal een planherziening noodzakelijk zijn. Er wordt naar ge streefd de raad dit bestemmingsplan in het eerste kwartaal van 1984 ter vaststelling aan te bieden. Dat het toegezegde voorstel tot vaststelling van de le herziening van het bestemmingsplan Buitengebied de raad nog niet heeft bereikt, vindt zyn oorzaak in de eisen van de Wet Geluidshinder; die een voorafgaand akoestisch onderzoek vereist in ver band met eventuele verlegging van de Weg naar de VaL Dit onderzoek is onlangs verricht door de verkeersdienst van de pro vinciale waterstaat en de resultaten er van zullen - voor zover nodig- worden verwerkt in de herziening van dit be stemmingsplan. In de vorige nota van aanbieding spak het kollege de hoop uit, dat de ingebruikneming van het nieuwe woonwagencentrum nog in 1983 een feit zou worden. Onvoorziene omstan digheden hebben ertoe geleid, dat de aanleg van dit centrum nog enige tijd op zich zal laten wachten. Geen overeenstemming Deze vertraging is ontstaan doordat geen overeenstemming is bereikt tus sen de direktie van de volkshuisves ting in Zeeland en het bestuur van het woonwagenschap „Midden- en Noord- Zeeland" over de financiële vergoe ding van het rijk in de aanleg- en in richtingskosten van het nieuwe cen trum. B. en w. wijzen erop, dat over de aanleg van het woonwagencentrum aan de Klerksweg regelmatig overleg plaatsvindt in de door het woonwagen schap ingestelde „Bouwcommissie woonwagencentrum Zierikzee". In de ze kommissie hebben zitting: verte genwoordigers van de gemeentehet woonwagenschap, de direktie van de volkshuisvesting en de Heidemij Ne derland b.v., terwijl ook de woonwa genbevolking is vertegenwoordigd. „Woningruil" in Huijbertstraat ZIERIKZEE Een bewoner van de Huijbertstraat in Zierikzee, J. v. d. V., besloot niet langer op een andere woning van woningbouwvereniging Beter Wonen te wachten en zette een deel van zijn huisraad over naar een benedenwoning in de Huijbertstraat, die kort daarvoor was leeggekomen door het vertrek van huurster mevrouw C. C. De heer V. d. V. woont met zijn gezin in een bovenwoning en staat sinds augustus bij Beter Wonen ingeschreven als woningzoekende. Hij heeft een sterke voorkeur voor een benedenwoning en zag zijn kans schoon toen mevrouw C. naar een woning, elders in Zierik zee verhuisde. V. d. V. zette wat huisraad in het pand neer, maar bleef zelf met zijn gezin in de bo venwoning zitten. Huurster, me vrouw C., arriveerde maandag weer bij haar woning in de Huij bertstraat, het huurkontrakt loopt pas per 1 november af, en zag tot haar schrik dat er vreemde spullen in de woning stonden. Haar plannen nog wat resterend meubilair mee te nemen vonden geen doorgang, want mevrouw C. kon de-woning niet in. Enkele bu- rëni hielpen haar om de woning binhen te komen en mevrouw V. waarschuwde de politie. De ster ke arm zette de situatie recht en inniiddels is het pand leeg, zonder mevrouw C. en zonder V. d. V. De woning is toegewezen aan een be- jaatd echtpaar, dat ook op een bo venwoning aan de Huijbertstraat woonde. Wanhoop Ing. Ph. H. van Doorne, direk- teur Beter Wonen, vertelt dat deze aktie van V. d. V. niet zozeer een echte kraakpoging was, maar dat zijn daad wel voorkomt uit een soort wanhoop. ,,Dit geval geeft wel aan dat wij in de volkshuis vesting voor moeilijke situaties komen te staan. We kunnen wei nig woningen bouwen, er is wei nig subsidie voor de restauratie van woningen en de woonlasten stijgen. Dat geeft spanningen voor de huurders. De problemen stapelen zich op en de mensen ko men in een uitzichtloze situatie. Ik hoop daarom dat de gemeenten voldoende ruimte voor de bouw van huurwoningen kunnen krij gen, anders ben ik bang dat er nog meer van dit soort gevallen gaan gebeuren", aldus de heer Van Doorne. ZIERIKZEE - De drumband van Kunst en Eer heeft afgelopen zater dag in Poortugaal een eerste prijs be haald in de tweede divisie met 288 punten. GREVELINGENDAM - De heer M. C. J. Delfgaauw uit Bruinisse had het afgelopen weekend een wat ongewo ne ontmoeting. Tijdens het surfen op het Grevelin- genmeer verscheen er plotseling een zeehond, nabij het surfstrand van de Grevelingendam. Na enige tijd rondgezwommen te hebben verdween het dier weer om zich niet meer te laten zien. MIDDELBURG - In het gebouw van Jeugd en Gezin, Londensekaai 39 in Middelburg, wordt dinsdag 25 ok tober een bijeenkomst gehouden voor weduwen en weduwnaars. Jos Hoebink zal spreken over „Centraal Wonen". Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - In opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen werd maandag begonnen met de renovatie van 9 na-oorlogse huurwoningen in de Pauwstraat te Noordgouwe. Gedurende deze ingrijpende woningverbe tering, worden de bewoners tijdelijk gehuisvest in drie van de vijftien nieuwbouwwoningen, die begin dit jaar werden opgeleverd. Dat voor tijdelijke huisvesting van de bewoners, eerst dit nieuwbouw- projekt gerealiseerd moest worden, is er de oorzaak van geweest dat deze renovatie even op zich liet wachten. Modern De woningen worden voorzien van een douche en de keuken wordt ge moderniseerd. De vloeren, daken, muren en ramen worden geïsoleerd. Buitenramen en -deuren, plafonds, elektriciteitsinstallatie en riolering worden vernieuwd. Architekt R. J. Pothaar verzorgde een belangrijk deel van de voorbereiding. De uit voering geschiedt door bouwbedrijf Prince uit Haamstede. De kale huur na renovatie zal va riëren van 291,— tot 374,— per maand. Deze huur is voor Beter Wo nen niet toereikend om rente en af lossing te bekostigen. Het jaarlijkse tekort bedraagt 131,— per woning per maand. Het rijk subsidieert 50 van het jaarlijkse tekort na renova tie. De andere helft komt voor reke ning van Beter Wonen. Vernieuwing Na renovatie van deze woningen is de dorpsvernieuwing in Noordgou we, wat het woningbestand van Be ter Wonen betreft, voltooid. De woningbouwvereniging is de afgelo pen jaren namelijk volop bezig ge weest met dorpsvernieuwing in dit dorp. Verleden jaar werd begonnen met de genoemde 15 nieuwbouwwo ningen aan de Van Eldikstraat en Vijverbergstraat en verder werden van acht bejaardenwoningen in de Pauwstraat de buitenramen en - deuren vernieuwd. Deze woningen werden voorzien van kunststof kozij nen en ramen met isolerend glas. Door de gemeente Brouwershaven zal verder de woonomgeving in de Pauwstraat worden verbeterd. Politiekorps Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Uit de zomerrapportage 1983 van de groep Schouwen-Duiveland Korps Rijkspolitie blijkt, dat dit korps niet alleen te kampen heeft met een zeer knellend personeelstekort, maar ook in het uitvoeren van haar taak wordt belemmerd door het ontbreken van voldoende meest normaal te achten materialen. Dit bleek maandagavond tijdens de behandeling van de ingekomen stukken tijdens de gemeenteraads vergadering in het stadhuis te Zierik zee. V.V.D.-raadslid de heer L. Bécu noemde het een zeer treurig feit uit de zomerrapportage te moeten verne men, dat het korps een tekort aan portofoons heeft. „Ieder mens en kind speelt met zo'n ding en de poli tie heeft onvoldoende portofoons", aldus de heer Bécu. Hij zei verder ge vallen te zijn over de opmerking, dat binnen het korps te veel benzine zou zijn verbruikt. Treurig Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo (P.v.d.A.) vulde de heer Bécu aan met de opmerking, dat de administratie bij dit politiekorps niet goed kon verlopen omdat er niet voldoende ty pemachines waren. Zij deed de sug gestie enkele - wellicht goedkope - ty pemachines van de Domeinen aan te laten schaffen. Raadsvoorzitter burgemeester De Meester kon niet anders dan erken nen, dat de situatie bij het korps Schouwen-Duiveland zeer treurig is, omdat op vrijwel elk terrein ge kampt moet worden met tekorten. Reservisten Ten aanzien van het grote perso neelstekort bij de politie, vooral in de zomermaanden deed de heer C. Le- gemaate (C.D.A.) de suggestie voor het eenvoudige politiewerk enkele reserve-politiemensen in te schake len. De raadsvoorzitter antwoordde,- dat ondanks het feit, dat reservisten niet veel meer verdienen dan 3.— per uur, dit wellicht toch ook te kost baar zou zijn. Bovendien wees hij er op, dat het inzetten van reservisten, die meestal een eigen baan hebben, slechts bedoeld is voor bijzondere ge beurtenissen of als zich kalamiteiten voordoen. De heer K. T. de Jonge (R.U.) zei verbaasd te staan over het feit, dat het korps Schouwen-Duiveland, on danks alle gesignaleerde tekortko mingen, in staat is nog zoveel werk te verrichten. Hij sprak daar zijn grote waardering over uit. Mevrouw De Jong informeerde naar aanleiding van het feit dat de huidige groepskommandant van het korps Schouwen-Duiveland aan het einde van dit jaar gebruik maakt van de VUT-regeling, of de gemeente besturen betrokken waren geweest bij de benoeming van de opvolger. De voorzitter antwoordde dat dit in derdaad het geval is geweest. Hoe wel de betrokkenheid van de ge meentebesturen bij het benoemen van een groepskommandant enigs zins beperkt is, liet hij wpten dat dit in het huidige geval geen enkel be zwaar had opgeleverd. Men had zich volkomen kunnen vinden in de voor dracht ter benoeming van de nieuwe groepskommandant. ARNHEM - In verband met de moord op de 28-jarige taxichauffeur Matti van den Beuken uit Venray, vorige week in Arnhem, zijn maan dag vier mensen aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de poli tie in Arnhem maandagavond meege deeld. In verband met het onderzoek weigerde hij nadere mededelingen te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4