Uw Gasbedrijf adviseert. streeknieuws Regio gemeenten nog niet eens over financiële kant Gemeentebestuur Zierikzee wil zich inzetten voor behoud van werkgelegenheid Raad dringt aan op prioriteit nieuwbouw Corneliastichting PvdA en VVD naar Saint-Hilaire; RU en CDA blijven thuis Dakisolatie? Bejaarden Scharendijke dagje naar 't Westland Motie VVD-fraktie Zierikzee Nieuwe Rabo- direkteur in Zierikzee Bouw nieuwe bibliotheek Zierikzee Meisje op fiets gewond in Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 oktober 1983 Nr. 23407 3 Faillissement Aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Het is een trieste zaak, maar nog niet alle hoop is verloren", was de mening van raadsvoorzit ter burgemeester Th. H. de Meester maandagavond tij dens de gemeenteraadsvergadering betreffende het zo juist verleende faillissement aan Aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland (A.S.D.). Hij zei dat naar aanleiding van een vraag van PvdA-fraktievoorzitter D. van der Wekken. Deze informeerde, naar aanleiding van eerdere berich ten over de aanvraag van surséance van betaling door ASD, of het kolle ge in staat was een aktieve rol te spe len om te helpen de werkgelegenheid van de 45 werknemers bij dit bedrijf veilig te stellen. De burgemeester liet daarop we ten, direkt een gesprek met de voltal lige dii'ektie van ASD te hebben ge had, nadat het bericht van de sur séance-aanvraag hem had bereikt. Sindsdien had hij, voorzover de bestuurlijke mogelijkheden hem dat toelieten, verdere gesprekken ge voerd met instanties, die aan het be houd van die werkgelegenheid zou den kunnen bijdragen. Aan het einde van de maandagmiddag moest hij echter vernemen, dat inmiddels fail lissement vlras aangevraagd en ver leend. Nog hoop Voorafgaand aan de raadsvergade ring had de burgemeester reeds een gesprek met de aangestelde kurator gevoerd en hij zei te hopen dit gesprek (heden) dinsdag in breder verband voort te zetten. De raads voorzitter zei nog steeds de hoop te hebben, dat de huidige situatie nog niet direkt het ontslag van de 45 werknemers en het einde van het be drijf zal betekenen. Naar de burge meester begrepen meende te hebben zullen de lopende projekten door ASD in ieder geval worden uitge voerd. Verwijzend naar werkzaamheden, die de komende tijd in deze regio nog verricht moeten worden, merkte hij op, dat het voltallig kollege van b. en w. het voornemen heeft de mogelijk heden aan te grijpen om de werkgele genheid te behouden. De heer Van der Wekken gaf te kennen geschokt te zijn over het be richt van het inmiddels verleende faillissement en sprak anderzijds zijn waardering uit over het feit, dat het kollege zich inmiddels zeer aktief met deze trieste zaak heeft bezig ge houden. De PvdA-woordvoerder sprak de hoop uit, dat de door de bur gemeester gesignaleerde strohalm in derdaad zo stevig zal blijken, dat de werkgelegenheid bij ASD alsnog be houden kan blijven. ZIERIKZEE - De bouw van een vervangend verpleeg huis door de Corneliastichting te Zierikzee dient een eerste prioriteit te hebben. De raad van de gemeente Zie rikzee verzoekt derhalve met klem aan de staatssekreta- ris van welzijn, volksgezondheid en kuituur en het kolle ge van g.s. van Zeeland te bewerkstelligen, dat met deze vervangende nieuwbouw nog begin 1984 kan worden be gonnen. ding van de door genoemde staatsse- kretaris afgekondigde bouwstop voor de gezondheidszorg op grond van een door het rijk gewenste hero verweging van de bouwplannen in deze sektor. Inmiddels was ook ken nis genomen van het feit, dat er vol gens de staatssekretaris in het kader van deze heroverweging tot en met 1986 slechts ruimte zal zijn voor rea lisering van vijftien van de ongeveer duizend aangemelde (ver)nieuw- bouwprojekten van boven de tien miljoen gulden. V erpleeghuisplan De fraktie overwoog, dat in het ka der van deze bouwstop ook stagnatie is ontstaan in de verdere voorberei ding van de plannen voor de bouw van een nieuw verpleeghuis door de Corneliastichting in Zierikzee ten be hoeve van het verzorgingsgebied Schouwen-Duiveland. In de motie wordt verwezen naar het door G.S. van Zeeland gepubliceerde ontwerp- verpleeghuisplan voor de gezond heidsregio Zeeland. Tot de korte ter mijndoelstellingen in dit ontwerp plan behoort het vervangen en uit breiden van het verpleeghuis van de Corneliastichting (geraamde kosten 23.850.700), aan te vangen in 1984 en te voltooii'en in 1986. Verwezen wordt ook naar het feit, dat volgens dit verpleeghuisplan het verpleeghuis van de Corneliastich ting, dat thans een kapaciteit heeft van 64 bedden voor somatisch zie ken, vervangen zal moeten worden door een verpleeghuis met een kapa citeit van 120 bedden voor somisch zieken (60) en psychogeriatrische pa tiënten (60), echter met centrale voor zieningen voor in totaal 150 bedden. In de motie wordt vermeld, dat vol gens dit verpleeghuisplan de funkti- onaliteit van het huidige komplex van het verpleeghuis uit een oogpunt van verzorging minimaal is; dat het gebouw amper geschikt is voor de funktie van verpleeghuis; dat aan passingen die zouden moeten leiden tot verbeteringen, in relatie tot de daarmee gemoeide kosten, amper te verwezenlijken zijn; dat reeds eerder in de loop der jaren gerealiseerde aanpassingen hebben geleid tot een heterogeen en anorganisch komplex; dat het totale komplex als matig is te kwalificeren ondanks het feit dat in de zeventiger jaren nog diverse ver bouwingen hebben plaatsgevonden. Hoogste urgentie De raad zegt in de motie van me ning te zijn. dat op grond van deze ge gevens de bouw van een vervangen verpleeghuis door de Corneliastich- J. J. Geleijnse: indiener motie Corne liastichting. Dat was de kern van een door de heer J. J. Geleijnse namens de V.V.D.- fraktie ingediende motie maandaga vond in de Zierikzeese gemeente raadsvergadering. De leden van de raad konden zich unaniem achter de ze motie scharen. De V.V.D.-fraktie besloot tot het indienen van deze motie naar aanlei- ZIERIKZEE - Met ingang van 1 no vember is de heer L. J. C. Wessels be noemd tot direkteur van de Rabo bank aan het Havenpark 4 te Zierik zee. De benoeming van een direkteur is noodzakelijk in verband met het vertrek van de heer A. Boogert, wel ke gebruik maakt van de regeling van vervroegde uittreding op 1 fe bruari 1984. De 46-jarige heer Wessels is ge huwd, heeft twee kinderen en woont momenteel nog in Opheusden. Het ligt in de bedoeling dat het ge zin Wessels zich zo spoedig mogelijk in Zierikzee vestigt. Het dienstverband van de nieuwe direkteur binnen de Rabobankorga- nisatie gaat terug tot 1967. Sedert 1975 is de heer Wessels werkzaam als direkteur van de Ra bobank Kesteren-Opheusden. SCHARENDIJKE - Verleden week maakte de bejaardensoos van Scha rendijke een dagreisje. Met een tou ringcar van de firma Van Bevcren ging het eerst over de Brouwersdam naar Honselersdijk. Hier voegde zich een hostess bij het gezelschap, die iets van het Westland liet zien en ook dc nodige uitleg gaf. Er werd een bloemenbedrijf be zocht waar lelies en fresia's werden gekweekt. De tuinder vertelde één en ander over de teelt van deze bloemen ting voor de regio Schouwen-Duive land de hoogste urgentie behoort te hebben. Deze motie zal onder meer worden toegezonden aan de staatsse kretaris van welzijn, volksgezond heid en cultuur; g.s. en en provinciale staten van Zeeland, het kollege voor ziekenhuisvoorzieningen te Utrecht; de Nationale Ziekenhuisraad; de Provinciale raad voor de volksge zondheid in Zeeland, het bestuur van de Corneliastichting; de indikatie- kommissie Schouwen-Duiveland/ St. Philipsland; de Stichting welzijn Ouderen en aan de regio-gemeenten met het verzoek aan deze motie adhe sie te betuigen. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester maakte de kantteke ning, dat de huidige situatie zeker niet aan de gemeente Zierikzee heeft gelegen. Hij wees erop, dat het bestuur er beter aan had gedaan niet tussentijds van de lokatie Kaaskens- water af te wijken. ,,Dan was men buiten deze bouwstop gevallen en had het verpleeghuis er al gedeelte- lijk gestaan. Wij hebben destijds voor dit gevaar gewaarschuwd en het is helaas uitgekomen", aldus de raadsvoorzitter OOSTERLAND Opbrengst Mbuma-zending De maandopbrengst van de koliek- te voor de Mbuma-zending bedraagt 334,70. De milde gevers en geefsters wordt hartelijk dank gezegd. De ijve rige kollektantjes waren Jolande Verhoek, Carola de Jonge, Arianne Morks, Irma Pieper, Elna Steenpoor- te, Trijnie Verhoek en Joanke IJze- lenberg. Najaarsledenvergadering S.V. Ouiveland De Sportvereniging Duiveland houdt op vrijdag 21 oktober de na- jaars-ledenvergadering in de kantine op het .Oostersportpark". Aanvang 20.00 uur. Na de pauze wordt de film „Oosterland anno 1966" vertoond. In deze film zijn een aantal sportieve gebeurtenissen van de vereniging op genomen. OOSTERLAND/ SIRJANSLAND Opbrengst kollekte Nierstichting De kollekte ten behoeve van de Nierstichting Nederland heeft in Oosterland en Sirjansland opge bracht 1.619,06. De kollekte stond onder leiding van mevrouw J. Ista- Both, die gevers geefsters en kol- lektanten hartelijk dank zegt. BRUINISSE N.C.V.B.vergadering Op donderdag 20 oktober hoopt de N.C.V.B., afdeling Bruinisse, weer in vergadering bijeen te komen. Plaats van handeling in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw om 19.45 uur. Als spreker is uitgenodigd de heer De Leeuw uit Goes die als onderwerp heeft: ,,Reis door Kruidenland". Herfstvakantie in De Pul In verband met de herfstvakantie van de schooljeugd organiseert jeugdsoos De Pul een aantal aktivi- teiten. Zo was er vanmiddag een filmvertoning in het verenigingsge bouw. Voor donderdag staat er een jeugd-disco op het programma, in het gebouw van De Pul. Aanvang is 13.30 uur. Samen met de disco wordt ook een play-back wedstrijd gehouden op dezelfde middag. Opgave hiervoor: 01113-1272. Vrijdag is er een spelmid- dag in het dorpshuis van Bru, aan vang 13.30 uur, terwijl zaterdag op het schoolplein van ,,De Meermaal" het straattekenen wordt gehbddëh; het begint om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Uit het tot nu toe gevoerde overleg met de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland is naar voren gekomen, dat in het algemeen begrip bestaat voor de wens van Zierikzee zekerheid op langere termijn te verkrijgen over de jaarlijkse bijdrage aan de gemeen schappelijke bibliotheekvoorziening door de omringen de gemeenten. Zierikzee wil die zekerheid verkrijgen door het aangaan van een gemeenschappelijke regeling of een garantie-overeenkomst. Over de aanvaardbaarheid van de door Zierikzee op te brengen extra bijdrage in de investeringskosten voor nieuwbouw hebben de overige gemeenten zich echter nog een stand punt voorbehouden, met name om dat enige gemeenten de hoogte van het bedrag nader onderbouwd willen zien. Over de aanvaardbaarheid van de uit de nieuwbouw voortvloeiende verhoging van de jaarlijkse exploita tiebijdrage wensen alle gemeenten nog geen uitspraak te doen. Dit delen b. en w. van Zierikzee mede in de aanbiedingsnota bij de ontwerp-begroting 1984 ten aanzien van de nieuwbouw van de biblio theek op een perceel grond in het bestemmingsplan „Haringvliet- plein". Enkele omliggende gemeen ten zijn van mening, dat het tot nu toe geaksepteerde systeem van een voor iedere gemeente gelijk exploita tiesubsidie per inwoner, niet meer geheel recht zou doen aan de toe komstige situatie. Volgens het kolle- Weer jumelagediskussie ZIERIKZEE - De leden van de P.v.d.A.- en V.V.D.- frakties zullen in juni volgend jaar de viering van het 900 jarig bestaan van jumelagestad Saint Hilaire-du- Harcoüet bijwonen. De R.U.-fraktie is van mening, dat aan deze uitnodiging geen gehoor moet worden gegeven en de C.D.A.-fraktie stelde zich op het standpunt, dat al leen over eventuele deelname aan dit bezoek gedacht kan worden als er een eigen bijdrage van 50% van de raadsleden zal worden verlangd. selingen dienen te worden afge schaft. De R.U. neemt dit standpunt ook in ten aanzien van de jeugduit wisselingen; de C.D.A.-fraktie wil die echter wel gehandhaafd zien. Wethouder niet Maandagavond stelde de meerder heid van het kollege de raad voor ge hoor te geven aan de uitnodiging van de Franse zustergemeente de viering van het 900 jarig bestaan bij te wo nen. Wethouder P. de Rijke nam ten aanzien van dit voorstel een afwij kend standpunt in en gaf te kennen aan deze uitnodiging geen gehoor te willen geven. De heer C. Legemaate liet namens de C.D.A.-fraktie weten niet met het meerderheidsvoorstel van het kolle ge te kunnen meegaan. Dergelijke bezoeken vergen naar zijn mening te veel gemeenschapsgeld. Hij suggereerde eens te denken over het vragen van een eigen bijdra ge van 50% aan deelnemers van dit soort bezoeken. „Misschien dat er dan ook nog eens een C.D.A.-er mee gaat", aldus de heer Legemaate. De heer K. T. de Jonge (R.U.) liet onomwonden weten aan de uitnodi ging geen gehoor te willen geven ge zien het eerder ingenomen standpunt van zijn fraktie. De heer H. Asma (P.v.d.A.) zei he lemaal achter het voorstel te staan om naar St. Hilaire te gaan en zei het toe te juichen als daar ook de C.D.A.- fraktie aan zou deelnemen. In dit verband wilde hij wel ingaan op de suggestie van een eigen bijdrage. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester zei dat echter principieel onjuist te vinden. ,,Je gaat als repre sentant van de gemeente en ik vind het niet juist daar voor te moeten be talen, bovendien zal zo'n eigen bij drage het ene raadslid financieel be ter uitkomen dan het andere", aldus de voorzitter. „Hard gebaar" De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) liet weten zich enigszins verwonderd te hebben over het standpunt van wet houder De Rijke. Hij noemde het „een heel hard gebaar" om deze bij zondere uitnodiging zomaar van de hand te wijzen. Ook de voorzitter was van mening, dat deze uitnodi ging het zou billijken om ingenomen principes even opzij te zetten, in het belang van de algemene burgerlijke beleefdheid. „Dertig jaar vrien- schapsbanden kun je toch zomaar niet negeren", vond de voorzitter... „Ik blijf keihard en eerlijk nee zeg gen", was daarop het overduidelijke antwoord van wethouder De Rijke. Hij wees erop altijd de voortrekker binnen het C.D.A. te zijn geweest de officiële uitwisselingen te stoppen. Hij noemde deze bezoeken „zonde van het geld" en zei daar wel een be tere bestemming voor te weten. De voorzitter verweet hem met de ze opmerking een vertekend beeld te schetsen, omdat het meeste geld in het kader van de jumelages toch besteed wordt aan de jeugduitwisse lingen. „Over enkele jaren genomen betreft het toch een bedrag van een paar duizend gulden", aldus de heer De Rijke en hij volhardde in zijn standpunt niet mee te gaan naar Saint Hilaire. Wethouder P. de Rijke: .Zonde van het geld". Dat was maandagavond het resul taat van de zoveelste jumelagedis kussie in de Zierikzeese gemeente raad. Al enige jaren huldigen zowel C.D.A.- als R.U.-fraktie het stand punt, dat de officiële bezoeken in het kader van de internationale uitwis- OOSTERLAND - Het dertienjarige meisje E. D. uit Oosterland is maan dag gewond geraakt door een aanrij ding met een auto. Bestuurder J. d. B. uit Oosterland reed in de Nieuwstraat vanaf het centrum rich ting Oosterscheldedijk. Het meisje zou met haar fiets vanaf het trottoir de rijbaanzijn. .opgereden en kwam onder de auto. Zij werd gewond door haar ouders naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. ge van Zierikzee valt hierbij te den ken aan de plannen, die enige ge meenten hebben om in de eigen ge meente een bibliotheekvoorziening tot stand te brengen. Advertentie en beantwoordde vragen. Ook een chrysantenkwekerij werd bezocht. Hierna ging het richting Hoek van Holland waar even over de Noordzee kon worden gekeken en waar even gepauzeerd kon worden onder het ge not van een kopje koffie. Via het Westland reed de bus weer richting Schouwen-Duiveland, dit keer via de Grevelingendam. Na een zeer geslaagde middag kwam de groep iets na zessen weer in Scharendijke aan waar gezamenlijk de maaltijd werd gebruikt in cafetaria De Koe pel. Zonde, ai die kostbare warmte die zo maar verdwijnt. Isoleren kan een uitkomst zijn. Alleen: hoe, wat, waar? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf, Dm is een publicatie van dc in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. Regionaal belang De gemeenten erkennen het regio naal belang van de bibliotheek, maar daarnaast wijzen zij op het groot lo kaal belang van deze bibliotheek voor de Zierikzeese gemeenschap. Dat laatste aspekt zou meer gewicht moeten worden toegekend, aldus die gemeenten, en derhalve ook tot uit drukking moeten komen in de hoogte van de jaarlijkse exploitatiebijdrage van Zierikzee. Afgesproken is inmid dels dat deze financiële aspekten en bezwaren nader onderzocht zullen worden en dat Zierikzee de voorstel len van de overige gemeenten op dit punt in eerste instantie zal afwach ten. Medegedeeld wordt verder, dat het bibliotheekbestuur onlangs opdracht heeft gegeven aan een architektenbu- reau een ontwerp voor een nieuwe bi bliotheek in het gebied „Haringvliet- plein" te vervaardigen. Het kollege acht het van belang, dat de gemeente nu reeds middelen gaat reserveren voor deze nieuw bouw. Voorgesteld wordt dan ook de bestemmingsreserve „Nieuwbouw bibliotheek" met een nieuwe stor ting van'/ 225.000,— te versterken. Zuiverings installatie Ten aanzien van de plaats waar de nieuwe bibliotheek moet verrijzen, wordt in de aanbiedingsnota opge merkt, dat op grond van de bepalin gen van het vigerende bestem mingsplan de bouw van een biblio theek ter plaatse niet toelaatbaar is. zolang de huidige zuiveringsinstalla tie van het waterschap aan de Boe- renweg niet buiten werking is gesteld. Ondanks een negatief advies van de inspekteur van de volksge zondheid voor de hygiëne van het mi lieu, heeft g.s. een verklaring-van geen-bezwaar ten aanzien van deze bepaling verleend. B. en w. wijzen er dan ook op, dat de planologische be letselen voor de bouw van een biblio theek nu zijn opgeheven. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (tJm 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3