Zierikzee heeft in 1984 zes ton beschikbaar voor kapitaalwerken Nieuwe kommissie gaat zich inzetten voor restauratie orgel en interieur Grote Kerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verbetering Concertzaal hoge prioriteit Motorrijder gewond na aanrijding WA> tKf P£ Bltr l^xt, IKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwbouw Corneliastichting De gemeenteraad van Zierik2ee gaat aan dringen op een spoedige bouw van een nieuw vervangend verpleeghuis door de Corneliastichtina. (Pag. 3). Woningbouw Zierikzee B. en W. van Zierikzee hebben weinig hoop op het realiseren van het vastgestelde wo- nlngbouw-programma voor 1984. (Pag. 4). Kraamzorg Zeeland Fraaie zege De Kraamzorg in Zeeland verkeert in grote De dameshandbalploeg van Ouwerkerk moeilijkheden. In totaal moeten 21 van de startte de kompetitie met een fraaie zege in 160 vaste arbeidsplaatsen worden opgege ven. (Pag. 6). de thuiswedstrijd tegen Atlas uit Heinkens- zand: 12-7. (Pag. 7). DINSDAG 18 OKTOBER 1983 140ste jaargang Nr. 23407 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij hebben nooit gebrek aan geld voor onze grillen, wij onderhandelen slechts over de prijs van nuttige of noodzakelijke dingen. Balzac ZIERIKZEE - De ontwerp-gemeentebegroting 1984 van de gemeente Zierikzee sluit met een saldo van f 675.532,-. Dit bedrag wordt gesplitst in 75.532,- voor onvoorziene uitgaven en f 600.000,- als reservering voor rente en afschrijving met betrekking tot voorgenomen kapitaalwerken, alsmede reservering voor lasten van overige voorgenomen beleidsbeslissingen. In de begroting van vorig jaar werd wegens onvoorziene uitgaven een be drag geraamd van f86.155,98 of f 8,91 per inwoner. In de huidige begroting wordt rekening gehouden met een bedrag van f 7,79 per inwoner voor onvoorziene uitgaven. In het meerjarenperspektief 1984 t/m 1987 wordt het bestedingsplan 1984 ingegaan op de besteding van het bedrag van f 600.000,-. Voor het nemen van stedebouwkun- dige maatregelen staat en bedrag van f 150.000,- opgenomen. Voor vervan ging van de office-computer op de af deling financiën staat een investering van f 85.000,- opgenomen. In dit beste dingsplan wordt ook rekening gehou den met de aanschaf van een trifort- takel, persluchttoestellen en een snij branderset voor de brandweer. Kosten milieu Voor het saneringsonderzoek van het terrein van de voormalige gasfa briek staat een bedrag van f 100.000,- opgenomen; voor een beperkt nader •onderzoek van het terrein Hoge Mo lenstraat een bedrag van f 25.000,- en voor het nader onderzoek terrein Gra venstraat f 75.000,-. Een fors bedrag (f 450.000,-) wordt opgevoerd ten behoeve van het pand Kerkhof N.Z. 8, dat in de toekomst wellicht huisvesting kan gaan bieden aan het C.J.V., dat thans tijdelijk on derdak heeft gevonden in de Raam- straatschooL Een bedrag van f 10.000,- wordt ge raamd als voorbereidingskosten voor de restauratie van de Varreput Voor herbestrating wegen en straten staat voor 1984 een bedrag van f 80.000,- opgenomen. Een investering van f 315.000,- prijkt op het bestedingsplan voor ver- ZIERIKZEE - Motorrijder P. d. R. (18) uit Zierikzee raakte maandag om 14.00 uur gewond bij een aanrijding op de kruising Haringvlietstraat/Vlake- straat/Krabstraat Automobilist L. d. B. uit Zierikzee kwam uit de Vlake- straat en stak de Haringvlietstraat over om de Krabstraat in te rijden. De motorrijder reed in de Haringvliet straat in de richhting van de Laan van St Hilaire. D. R. zou geen voorrang hebben verleend aan de automobilist en werd na eerste hulp van arts A. W. van Geer per ziekenwagen naar het Zweedse Rode kruis ziekenhuis ver voerd. nieuwing van de pompinstallatie Zuidhoek en voor de aanleg van douche- en toiletgelegenheid en de aanleg van drijvende steigers ten be hoeve van de watersport wordt f 360.000,- opgevoerd. Voor de aanleg van het nieuwe sport veld, het tweede gedeelte van de twee de fase staat een investering van f 250.000,- opgevoerd, terwijl ook een voorbereidingskrediet van f 40.000,- wordt geraamd voor de herinrichting sportpark Bannink. Ten behoeve van de dienst gemeentewerken wordt re kening gehouden met investeringen voor de aankoop van een stoomclea- ner, de vervanging van een transport wagen voor de plantsoenendienst en met de vervanging van een schoffel- hakfrees. Voor energiebesparende maatregelen wordt f50.000,- opgevoerd en voor de bewegwijzering in de bin nenstad wordt verwacht een bedrag van f 15.000,- nodig te hebben. Verder wordt voorgesteld f 60.000,- toe te voegen aan de reserve opvang eventuele verliezen op uitgifte gron den en f 10.000,- aan de reserve opvang eventuele verliezen in verband met verleende gemeentegaranties woning bouw. Een flinke injektie zal - als de raad zich daarmee kan verenigen - ook de reserve aanpassing Concertzaal krijgen. Voor de tweede fase van de restauratie van de Concertzaal is vol gens de aanbiedingsnota bij de ont werp-gemeentebegroting reeds een bedrag van f 345.000,- beschikbaar. In het bestedingsplan 1984 wordt reke ning gehouden met een toevoeging aan deze reserve van f 30.000,-. Daarnaast is - ervan uitgaande dat de nieuwe Financiële Verhoudingswet 1984 vol gens de thans bekende gegevens per 1 januari 1984 nog eens rekening ge houden met een nieuwe storting in deze reserve van f 225.000,-. Indien deze toevoegingen aan de reserve volgend jaar kunnen worden geëffektueerd, zal voor de aanpas sing van de concertzaal in totaal f 600.000,- beschikbaar zijn. In de aanbiedingsnota wijzen b. en w. erop, dat een verdere verbetering van de Concertzaal dringend noodza kelijk is, wil zij als multi-funktioneel centrum kunnen (blijven) fungeren. Het gaat vooral om verbetering van de ingangspartij en het voorzien van de grote zaal van nieuw, multifunktioneel meubilair. Wensen Concertzaalkommissie Het kollege heeft het voornemen aan deze verbeteringen hoge prioriteit te verlenen. Alvorens aan een architek- tenbureau opdracht te geven deze ver beteringsplannen uit te werken, zal het kollege binnenkort de kommissie van bijstand voor de Concertzaal de gelegenheid geven haar wensen voor deze tweede fase kenbaar te maken. Mede aan de hand daarvan zal dan een voorlopig programma van eisen wor den opgesteld, waarmee de architekt bij de uitwerking van deze fase reke ning zal moeten houden. Bij de toepassing van de Financiële Verhoudingswet 1984 zal de algemene uitkering uit het gemeentefonds in to taal een bedrag van f 522.000,- hoger zijn dan thans in de primitieve begro ting van 1984 is geraamd. Naast genoemde toevoeging van f225.000,- aan de Concertzaal-reser ve, stellen b. en w. voor eenzelfde be drag toe te voegen aan de reserve bibliotheek en de reserve herbestra ting straten en wegen met f72.000,- te versterken. De grote zaal van de Concertzaal dient in de nabije toekomst te worden voorzien van zogenaamd multi-funkfioneel" meubilair. Iets heel anders dus, dan de huidge klapstoelen Op initiatief van Zierikzeese kommissie Stichting Oude Zeeuwse Kerken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - De plaatselijke kommissie te Zierikzee van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft een kom missie in het leven geroepen, die zich inzet voor het her stel van het orgel en het interieur van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. De in het vooruitzicht gestelde subsidies dek ken niet alle kosten en daarom is er nog geld nodig. Deze Orgelkommissie Grote Kerk van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, bestaat nu uit de heren D. Visser, voor zitter en J. H. de Wilde, sekretaris penningmeester en mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele. Zo spoedig mogelijk zal de kommissie met enkele mensen worden uitgebreid. Zij bereiden de akties voor, waaruit de beno digde gelden zullen moeten voortvloeien. De opbrengst van de Kooravond op 9 september is inmiddels aan de kommissie overgedragen. Ook de opbrengst van de kol- lekte op de Koor- en Samenzangavond op vrijdag 21 ok tober in de Nieuwe Kerk zal worden afgestaan, net als de opbrengst van de Korenmanifestatie op 17 februari 1984 in de Doelen te Rotterdam. Het orgel van de Grote Kerk in Zierikzee. Die bijeenkomsten in de Nieuwe Kerk waren voor voorzitter W. H. Keikes van de plaatselijke kommis sie aanleiding om de hamer neer te leggen. Naar zijn mening moet het gebruik van het gebouw wachten tot dat de totale restauratie (orgel en in terieur) is voltooid. ,,Ik had gehoopt dat de restauratie drie jaar na de oprichting van de plaatselijke kom missie in Zierikzee (ongeveer zes jaar geleden op verzoek van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken opgericht) klaar zou zijn. Dat is door overmacht jammer genoeg niet gebeurd, omdat de geldkraan is dichtgedraaid. Dat vonden we natuurlijk allemaal jam mer. Maar het publiek kan je toch niet in een half afgemaakte kerk la ten rondstappen", aldus de heer Kei kes, die begin september zijn aftre den als voorzitter bekend maakte. Vertragen Daar komt bij dat naar zijn mening de aktiviteiten in de Nieuwe Kerk het herstel van het gebouw zullen vertragen. „Den Haag denkt straks: O, ze ge bruiken de kerk al, dan is de restau ratie niet zo hard nodig". Maar dat was niet de enige reden voor Keikes om op te stappen. Hij noemt de „sta tus" van de plaatselijke kommissie erg zwevend en de kommunikatie met het bestuur van de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken in Middelburg is bepaald niet optimaal, hoewel niet iedereen dat met hem eens is. Daar komt bij dat Keikes de sa menstelling van de plaatselijke kom missie te eenzijdig vindt: er hebben nauwelijks jonge mensen zitting in de kommissie en zij helt te veel over naar de protestants christelijke kant, „terwijl de kerk toch is overgedra gen aan een neutrale stichting." De oprichting van de orgelkommissie heeft nooit zijn instemming gehad. „Nee, ik was er nooit voor. Door de oprichting van de orgelkommissie verlies je als plaatselijke kommissie de greep op het geheel. Trouwens, of ficieel ben ik als voorzitter nooit op de hoogte gesteld van deze plannen om een orgelkommissie op te richten. Dat werd me tijdens het vegen en schoonmaken van de zomer in de Nieuwe Kerk een keer terloops me degedeeld, maar het onderwerp is niet in een vergadering aan de orde geweest. AI deze dingen bij elkaar werden mij te veel en begin septem ber heb ik de kommissie laten weten met het voorzitterschap te stoppen. De oprichting van die orgelkommis sie vind ik een beetje een inbreuk W. H. Keikes:met het gebruik van het gebouw wachten totdat de gehele restauratie is voltooid van buitenaf, een soort motie van wantrouwen jegens de plaatselijke kommissie. Wel wil ik nog zeggen dat we niet met ruzie uit elkaar zijn ge gaan. Er is nooit een rel geweest of zo. De plaatselijke kommissie mag dan eenzijdig van samenstelling zijn, haar leden stellen zich uitermate po sitief op wanneer het gaat om het be lang van de Nieuwe Kerk", vertelt de heer Keikes. Vooruitlopen De heer D. Visser, voorzitter van de orgelkommissie, noemt deze kom missie een verlengstuk van de plaat selijke kommissie. „Het is er zeer nauw mee verweven en de mensen, die in de orgelkommissie zitten hou den zich speciaal bezig met het orga niseren van aktiviteiten om gelden binnen te krijgen. We willen steeds een stukje restaureren. Het is eigen lijk een beetje vooruitlopen op de restauratieplannen", aldus de heer Visser. De orgelkommissie werd op 15 sep tember opgericht, vlak na het aftre den van Keikes. De heer H. M. van der Post werd zijn tijdelijk opvolger. Mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele die zich zeer intensief heeft be moeid met het schoonmaken van de Nieuwe Kerk, en de heer J. H. de Wil de, één van de initiatiefnemers om Vervolg pag. 5 Verwachting tot woensdagavond: Onbestendig In de nacht regen, overdag bewolkt en vooral in de middag en avond en kele buien; minimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtempera- tuur ongeveer 12 graden; krachtige wind, kracht 6, a'an zee en op het IJs- selmeer harde, mogelijk stormachti ge wind, kracht 7 of 8, eerst zuidwest, later west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 okt.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90%>. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: n.west 5 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: n.west 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%-. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.39 Maan op 17.07, onder 2.46 20 okt. Zon op 7.12, onder 17.37 Maan op 17.36, onder 5.07 Volle Maan: 21 okt. (22.53) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 19 okt. 1.50 13.47 7.20 19.44 20 okt. 2.31 14.16 7.54 20.17 Springtij: 24 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Warmere en vochtiger lucht, die vandaag het land bin nenstroomde, wordt in de nacht en ochtend verdreven door een vrij koe le luchtmassa, die van het noordelijk gedeelte van de oceaan afkomstig is. Een diepe depressie, die van noord- Schotland naar midden-Scandinavië trekt, bewerkstelligt deze verande ring. Het binnendringen van de koelere lucht gaat vergezeld van regen. Na de passage van het regengebied komt er een wisselende bewolking, waaruit later buien vallen. De middagtempe- ratuur komt niet hoger dan een graad of twaalf. Dc wind is eerst zuidwest en draait in de loop van de nacht en ochtend naar west en is krachtig, windkracht 6, aan zee en op het IJsselmeer hard. mogelijk stormachtig, windkracht 7 of 8. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1