doe meer met c nutsspaarbank doe meer met de spaarbank die meer doet! berichten stukken Zwemvierdaagse in „Onderdak" van start ERIC DE NOORMAN Alle zwemdiploma's nu in Onderdak" te behalen 5 tijdens de IjkeSdspc Juweel van n kalender kado Bij uw bank met de S ligt een méér dan mooie kalender voor u klaar. Alstublieft: de nieuwe Spaarbankkalender 1984. Met magnifieke kinderportretten (13 in totaal) van Otto Dicke. De hele week van 17 t/m 21 oktober mag u de kalender komen afhalen. Zolang de voorraad strekt. Gratis. Omdat u spaarder bent bij de bank met de S. En omdat het Wereld- spaarweek is natuurlijk. (l/oord tijdens Ijkretétspcm/eefi Juweel van mwMT n kalender kado Bij uw bank met de S ligt een méér dan mooie kalender voor u klaar. Alstublieft: de nieuwe Spaarbankkalender 1984. Met magnifieke kinderportretten (13 in totaal) van Otto Dicke. De hele week van 17 t/m 21 oktober mag u de kalender komen afhalen. Zolang de voorraad strekt. Gratis. Omdat u spaarder bent bij de bank met de S. En omdat het Wereld- spaarweek is natuurlijk. Plus f 7.50 zómaar bijgeschreven Plus té gekke tienerkalender gratis DOW Terneuzen neemt LPG-tanks in gebruik Omzet detailhandel gedaald Nederland at minder vlees DBH2 Vraag naar mosselen blijft groot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag n oktober 1983 Nr. 23406 sparen k bij de b Zierikzee: Havenpark 16,Tel. 01110-4051. spaarbank sparen is nu nog leuker bij de bank met de s Ook als u bij de bank met de S nog geen spaarrekening heeft, is de Wereld- spaarweek voor u een feest. Als u daar die week met sparen begint, schrijft de bank om te beginnen éénmalig f 7.50 extra bij. En ook de nieuwe Otto Dicke-kalender is meteen voor u. Want ook de jongeren worden niet vergeten. Bij opening van een nieuwe spaarrekening krijgen ze niet alleen die extra inleg van f 7.50 maar ook een aparte tienerkalender kado. Liefst 120 cm lang en als 'n harmonica gevouwen. Kan dus aan de muur (als verjaarskalender) of mee in de tas (als notitiekalender). Helemaal te gek! TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen heeft twee opslagtanks voor LPG in gebruik genomen. Het gaat om twee tanks met elk een in houd van S0.000 kubieke meter. Het zijn de grootste tanks van deze kapa- citeit in Europa die e«n bedrijf voor zijn eigen opslag van LPG heeft ge bouwd. De grondstof wordt gebruikt ten behoeve van de twee Naftakrakers bij Dow. De twee opslagtanks staan opgesteld op de mosselbanken in Ter- neuzen, een enkele jaren geleden in gepolderd stuk schor aan de Wester- schelde. De tanks worden gekoeld tot min 40 graden Celcius door acht koel- kompressoren. Het geheel heeft vol gens Dow Chemical een investering gevergd van rond de honderd miljoen gulden. Ook leveren Door de sterke uitbreiding van de LPG-opslag kan Dow nu ook beter inspelen op de sterk veranderende LPG-markt. Volgens Dow- voorlichter Van Loon kan het bedrijf bijvoorbeeld bij optredende schaarste ook LPG leveren aan ande re bedrijven, waardoor de han delspositie van Dow zelf wordt ver stevigd. DEN HAAG - De geldomzetten in de detailhandel zijn in juli 1983 ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1982 met twee procent ge daald. Deze daling kon tot dit percen tage beperkt blijven door de afzet van auto's, die naar aantal gemeten met negen procent toenam en in geld met veertien procent. Indien de auto verkopen buiten beschouwing wor den gelaten dan was er in juli 1983 sprake van een omzetdaling van vier procent. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De gegevens zijn niet gekor- rigeerd voor prijsveranderingen. Omzetdalingen vonden in juli 1983 zowel plaats in de sektor levensmid delen als in andere sektoren van de detailhandel. De branches, gespecia liseerd in de verkoop van voedings- en genotmiddelen ondergingen in ju li 1983 een omzetdaling van vier pro cent. Geen enkele branche, die tot de levensmiddelensektor gerekend wordt, wist in de maand juli 1983 ten opzichte van juli 1982 omzetstijging te realiseren. Duurzame artikelen De branches gespecialiseerd in de verkoop van duurzame en overige niet tot de voedingsmiddelensektor behorende konsumptiegoederen za gen hun geldomzetten in juli 1983 met drie procent dalen. Voorbeelden van branches in deze sektor, waarbij in juli 1983 belangrijke omzetdalin gen werden gesignaleerd, zijn: de ju weliers (-16 procent), de detailhandel in muziekinstrumenten (-15 procent), de meubelbranche (-9 procent) en de detailhandeling fotografische artike len (-9 procent). UTRECHT - De gemiddelde finan ciële resultaten van de slagersbedrij- ven waren in 1982 voor het eerst ne gatief. De grote bedrijven deden het daarbij in verhouding iets beter dan de kleinere slagers. Ook bij de groot handel in vlees en vleeswaren ston den de resultaten onder druk. Dit blijkt uit een pas verschenen bedrijfstakstudie van Rabobank Ne derland. De belangrijkste oorzaak die aan de verslechtering van de re sultaten ten grondslag ligt, is de da ling van de vleeskonsumptie. Het vo rig jaar werd bijna 68 kg vlees gekon- sumeerd per hoofd van de bevolking, tegen ruim 71 kg in 1979. Daarenbo ven vond nog een vervanging plaats van het duurdere rundvlees door het goedkopere varkensvlees. ZIERIKZEE - Heden (maandag)- ochtend om zeven uur ging in zwem bad „Onderdak" weer een zwemvier daagse van start. Gedurende vier da gen kan men tijdens deze herfstva- kantieweek in het Zierikzeese zwem bad terecht om een vast aantal baan tjes te zwemmen. Voor wie jonger is dan tien jaar: 10 banen van 25 meter, dus 250 meter per dag. Ouderen zwemmen 20 banen per. dag, dus 500 meter. Voor degenen, die een dag moeten ZIERIKZEE - Door een verande ring in de samenstelling van de zwem vaardigheidsdiploma's is het mogelijk geworden alle diploma's in zwembad „Onderdak" in Zierikzee te behalen. Dat betekent dat de kan didaten niet meer heen en weer be hoeven te reizen naar het openlucht zwembad in Goes. Om misverstanden te voorkomen wordt er door bevoegde instanties op gewezen dat de zwemvaardigheidsdi- ploma's 1, 2 en 3 dezelfde zijn als de diploma's C, D en F. Basispakket Voor het behalen van deze diplo ma's is iedereen verplicht om voor elk diploma het basispakket te zwemmen, alsmede twee onderdelen uit een keuzepakket. Bij de proeven (basispakket), die gekleed moeten worden uitgevoerd, dient de kleding tot aan het einde van de proef te worden gedragen. De kleding moet bestaan uit: zwemkle- ding, hemd (of T-shirt), overhemd of blouse met lange mouwen, lange broek, kousen (of kniekousen of sok ken), schoenen (behoeft geen lederen overslaan wordt de mogelijkheid ge boden op vrijdag 21 oktober de zwemvierdaagse vol te maken. Men kan deelnemen door middel van een deelnemerskaart, af te halen bij „Onderdak". Deze deelnemers kaart moet elke dag worden af gestempeld. Wie de zwemvierdaagse heeft volbracht, ontvangt de K.N.Z.B.-herinneringsmedaille in brons, zilver of goud. Voor de zwemvierdaagse kan men in „Onderdak" terecht dagelijks van 7.00-16.00 uur en van 18.00-21.00 uur. schoeisel te zijn). Het is toegestaan om in plaats van een lange broek een rok te dragen, die tot over de knieën reikt. DEN HAAG - In 1982 zijn er bin nen Nederland 1,52 miljoen personen verhuisd. Dit is 5,4 procent meer dan in het jaar daarvoor toen er 1,44 miljoen verhuisde personen werden geteld, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek vrijdag. Van de verhuisde personen veranderden in 1982 bijna twee op de drie van wo ning in dezelfde gemeente. Naar een andere gemeente in dezelfde provin cie trok 22 procent De res^ vyftien procent vestigde zich in een andere provincie. DEN HAAG - De aardgasbaten moeten worden gebruikt om de eko- nomie te versterken en minder, zoals in het verleden sterk gebeurde, inge zet worden voor konsumptieve doel einden. Dat is de kern van een vrij wel eensluidend koncept-advies voer het aardgasbeleid dat de Sociaal- Economische Raad op 21 oktober zal vaststellen. NIEUWEGEIN - De nieuwe praeses van de Nederlandse Badmintonbond, mevrouw Riena de Beer, is in de 52- jarie geschiedenis van de bond de eerste vrouwelijke voorzitter. Ze volg de zaterdag Paul Snellens op, die als gevolg van d financiële situatie van de NBB aftrad en in tegenstelling tot vijf van de zeven bestuursleden niet werd herkozea ROTTERDAM - De tweede editie van „Ahoy op zondag" kreeg 2000 toe schouwers. De nieuwe trainer in het Rotterdamse sportpaleis, Martin Ve- nix, zag in een koppelkoers over drie kwartier Peter Grootegoed en Henk van Weers winneaRalfJClshof en Ron Groen, die volgende week in Dort mund deelnemen aan de amateurzes- daagse, eindigden op de tweede plaats. GENEVE - Wereldkampioen Greg Lemond heeft zijn seizoen afgesloten met een overwinning in het Criterium der Azen. Deze dernykoers werd zon dag voor het eerst op Zwitserse bodem gehouden. Hennie Kuiper, de enige Nederlandse deelnemer, eindigde op de zesde plaats. Veemarkt Leiden LEIDEN, 17-10. Aanvoer totaal 1494. Slachtrunderen 1181, schapen en lammeren 313. Prijzen per kg: Stieren le 8,55 - 9,30, 2e 8,00 - 8,50; vaarzen le 8,00 - 9,10, 2e 6,80 - 7,95; koeien le 8,00 - 9,00, 2e 7,05 - 7,90, 3e 6,30 - 6,95; worstkoeien 5,50 -ƒ 6,70; dikbillen extra kwaliteit f 9,50 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 195 - 245; lammeren 215 - 275. Overzicht: slachtrunderen: aan voer ruim, handel goed, en prijzen iets hoger; schapen en lammeren: aanvoer matig, handel redelijk, en prijzen hoger. WEST-BERLIJN - De Westduitse dames turnploeg heeft zaterdag in West-Berlijn een verrassende over winning behaald op de verenigde Sta- ten:L 383,325-381,575 punten. Eerste in het individuele klassement werd de Westduitse Cathy Johnson met 77,225 punten en derde werd haar landgenote Julianne McNamara met 77,175. NAPELS - Het Europese voetbal kampioenschap vindt volgend jaar in Frankrijk in elk geval zonder wereld kampioen Italië plaats. De Italianen verspeelden zaterdag in Napels voor 70.000 toeschouwers hun laatste, theo retische, kans zich voor de eindronden te kwalificeren door met 0-3 te verlie zen van Zweden. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Serooskerke (W.): G. de Lang, kand., Oegstgeest. Bedankt voor Harderwijk (toez.): W. Chr. Hovius, Apeldoorn (b.w.). Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: R. J. Favier, Beukmolen 148, 3352 AG Papendrecht. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning en beroepbaar: S. Jumelet, Slot- laan 224-1, 3701 GV Zeist, tel. 03404- 23278. Mevr. S. Hovestad-de Jong, Domineesbergweg 62, 2911 WP, Rhe- nen, tel. 08370-84065. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hijlaard (part-time): A. J. van der Wiel, leraar gods dienstonderwijs aan de Chr. Meao te Leeuwarden, wonende te Goutum, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dordrecht: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland. BRUINISSE - Dank zij de nog steeds grote vraag naar mosselen in binnen- en buitenland, kwam de vo rige week gedane voorspelling, dat als gevolg van de verminderde aan voer door de zaad visserij op 11 en 12 oktober, de prijs voor de kwekers zou stijgen ook uit. Er werden guldens meer betaald voor de aangevoerde mosselen verge leken bij vorige week, al kon de een meer van de vraag profiteren dan de andere. De vooruitzichten voor de komen de week zijn wat minder rooskleurig. Voor de kleinere soort mosselen met minder hoog visgewicht, zal volgen de week wellicht niet veel meer wor den betaald dan een bedrag iets bo ven de minimumprijs. De prijs voor grote mosselen zal zich ongetwijfeld op het gunstige niveau handhaven. Inmiddels kan gekonstateerd wor den, dat de dreigende katastrofe wat betreft de zaadval op de mosselen, toch minder ernstige gevolgen heeft gehad, dan aanvankelijk werd ge vreesd. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. In ge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Geachte redaktie. Het was kennelijk voor een verslag over de opening en de viering van het 100-jarig bestaan van de Technische School „Schouwen-Duiveland" niet het vermelden waar dat er namens de ouders en door de ouderkommssie een video-recorder, een verrijdbare tafel en zeven videobanden aan de school kado is gegeven. Wij vinden dit zeker de moeite van het vermelden waard. Namens de sekretaresse van de ou derkommissie Technische School „Schouwen-Duiveland Dat vinden wij ook. Er is echter be wust geen melding gemaakt van de aangeboden geschenken om te voor komen dat er iemand zou worden vergeten. We plaatsen bovenstaande brief echter van harte. Red. Jantje Beton zegt: „Geef ze leef- en speelruimte" In de week van 31 oktober 1983 tot en met 6 november 1983 wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de Nationale Jeugd Kollekte gehouden, meer en meer bekend als de aktie van Jantje Beton. Gedurende deze week wordt er huis aan huis gekollek- teerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Ook op Schouwen-Duiveland koliekteren in alle dorpen en wijken verschillende jeugd- en sportvereni gingen. De opbrengst van deze kollekte van het Nationaal Jeugdfonds is voor de helft bestemd voor de groepen die aan deze kollekte meewerken en wordt dus gebruikt ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk in onze regio. De andere helft wordt lande lijk gebruikt voor hot verstrekken van startbijdragen en renteloze le ningen ten behoeve van tientallen konkrete projekten zoals speelplaat sen, kinderboerderijen, nieuw- en verbouwprojekten van allerlei jeugdgroeperingen. (Ook van dit laatste kollektegedeelte wordt regel matig gebruik gemaakt voor akkom- modaties in onze regio). Jantje beton zegt: „Als we niet kunnen spelen, wat kunnen we dan nog wel?!" En dat is niet zomaar een kreet. Het is een reële opmerking. Vele ge wone, gezonde kinderen staan im mers op het spel door het funeste ge brek aan voldoende speelruimte. Het Nationaal Jeugdfonds biedt daarom hulp door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experimen ten mogelijk te maken en nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superorganisatie die nu eens laat zien hoe het moet, maar als een sti mulerende klub op de achtergrond, die financieel helpt, daar waar eigen initiatieven tot ontplooiïing komen en steun verdienen. In alle gevallen is daar geld voor nodig, veel geld'!! Vandaar deze jaar lijkse jeugdkollekte. U begrijpt dat wij daarom ook op Schouwen-Duiveland meedoen aan deze kollekte. We hopen dat ook dit jaar de kollekteopbrengst zal stijgen. We rekenen op uw medewerking. Jeugdwerkleider Gabri de Groot Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland De ring van Honoria 2. Met een vlugge beweging van zijn voet schopt Svein het kleine vuurtje uit. „Daar gaat m'n avondmaaltje", gromt de lange Sakser spijtig, als ze in de schaduw tus sen het geboomte wegglippen. Het duurt even voor hun ogen gewend zijn aan het duister en min of meer op de tast schar relen ze naar de plaats waar de paarden staan. „Wacht hier", fluistert Eric zijn makker toe. Ze horen een zwak gekraak aan de andere zij de van de kampplaats en snel sluipt de Noor man in een boog terug. De onbekende spieder schijnt zijn nadering te bemerken, want ineens hoort de Noorman een geluid, of er een groot lichaam door strui ken breekt. „Sta, of ik schiet!" brult Eric, maar het maakt niet veel indruk Er klinkt het briesen van een paard en met een verwensing stormt hij naar voren. Dat de onbekende bepaald geen goede bedoelingen had, staat nu wel vast en des te meer interes seert het hem. te weten wie het is. Roversbenden en overvallen komen in Heer Gondafls gebied zo goed al niet voor, om de eenvoudige reden, dat er bij de arme bevol king toch nooit iets te halen valt. Maar het zou een verspieder van Attilia kunnen zijn, die er in geslaagd is door te breken Terwijl deze gedachten razendsnel door hem heen gaan, ziet hij ineens een enkele ruiter op een groot paard tussen de stammen doorflit sen. In minder dan geen tijd is de kerel ver dwenen. Snel keert Eric naar Svein terug en terwijl ze opstijgen deelt de Noorman de ander zijn bevinden mee. „Er achter aan, Sveintje". zegt hij grimmig. „Ik kan met vergissen, maar ik heb het gevoel dat dit meer is dan een gewone rover

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5