Storm eist mensenlevens in Frankrijk en België Vierentwintiguurs-staking chauffeurs streekvervoer Eerste Euroraketten voor verzending gereed Stipheidsakties zullen samenleving ontwrichten BRT-zendmast omgewaaid Vredes demonstraties in W est-Duitsland Normann Tebbit opvolger minister Parkinson Centrales overheidspersoneel: Gewonden bij bomontploffing Tientallen mensen verdronken na aanvaring „Generale repetitie" Uitlaatgassen dieselmotoren kanker verwekkend 2 PARIJS/BRUSSEL - In Frankrijk zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier personen om het leven gekomen als gevolg van de storm die over het land raasde. Volgens politie- en reddingsfunktionarissen liep de windkracht in het noorden, noordwesten zuidwesten van Frankrijk op tot 130 kilometer per uur. Een brandweerman kwam om het leven in de havenplaats Le Havre bij pogingen om een brand te blussen aan boord van een Frans schip. In de buurt van de stad Renes werd een vrouw gedood toen een boom op haar terechtkwam. Een persoon verloor het leven bij een auto-ongeluk bij Pa rijs, dat werd veroorzaakt door een vallende boom. In dezelfde buurt werd ook een brandweerman dode lijk getroffen door een boom. In Beigië kwamen twee personen om het leven toen de auto waarin zij zaten werd geraakt door een omval lende boom. In België is zondagmiddag verder de hoogste zendmast van de Belgi sche omroep BRT in Waver omge waaid. Daardoor raakten de Fransta lige televisiezender BRT 2 en het tweede net van de BRT in Midden- België uit de lucht. In de buurt van Waver werd een windsnelheid gemeten van ongeveer zeventig kilometer per uur, hetgeen volgens de Belgische meteorologi sche dienst niet heel uitzonderlijk is. Het is niet duidelijk hoe de mast kon omwaaien. Volgens de direktie van de BRT was de mast berekend op een windsnelheid die drie keer hoger ligt dan die normaal in België wordt ge meten. Er zijn bij het omvallen van de mast geen slachtoffers gevallen. De financiële schade is echter groot. Schade aan bomen De storm die in de nacht van zater dag op zondag met windkracht negen tot tien over ons land raasde 'heeft voor vijf gewonden gezorgd. Verder zijn met name in het zuiden en oosten van het land honderden bomen ges neuveld. Op het baanvak Goor-Delden viel zaterdagavond een boom tegen een passerende trein. Takken drongen door de voorruit van de cabine, waar door de machinist lichte verwondin gen opliep. Het treinverkeer liep ver tragingen op. In het Overijsselse Olst tilde een rukwind op een dijk een ca ravan vanachter de trekkende auto en wierp deze op een andere wagen. De bestuurder daarvan raakte door de klap de macht over het stuur kwijt, reed van de dijk af en kwam vlak voor het water tegen eèn b'oopi tot stilstand. Zowel de bestuufdër até diens echtgenote liepen verwondin gen op. In de Brabantse gemeente Zundert viel een boom op een passe rende auto. Beide inzittenden liepen lichte verwondingen op. HAMBURG - Meer dan 50.000 men sen hebben in het weekeinde in West- Duitsland voor vrede en ontwape ning en tegen de eventuele plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten gedemonstreerd. het koördinatiekomité van de vre desbeweging in Bonn, die met deze nationale aktie een tot 22 oktober du rende nationale ..vredesweek" inzet te, sprak zondag zelfs van verschei dene honderdduizenden" de monstranten. Nadat zaterdag vooral legerplaat sen en ambassades het doelwit waren van betogingen en blokkades, stond de zondag meer in het teken van kerk en vrede. Vredeskerkdiensten In talrijke steden en dorpen wer den „vredeskerkdiensten" gehouden en vonden „oecumenische processies" en „pelgrimages voor vrede" plaats. In Jülich, in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, ver zamelden zich meer dan 10.000 evan gelische christenen met kinderen, bloemen en bijbelspreuken op span doeken voor een openluchtdienst bij de NAVO-vliegvelden Wildenrath en Nörvenich. In Ulm werd 's avonds een door de katholieke vredesbew- ging „Pax Christi" georganiseerde stille optocht gehouden. De politie, die zaterdag massaal op de been was, hield zich zondag op de achtergrond. In tegenstelling tot de vorige dag kwam het nu nergens tot incidenten. LONDEN - De Britse premier, Mar garet Thatcher, heeft Norman Tebbit tot minister van handel en industrie benoemd. Hij volgt Cecil Parkinson op, die vrijdag ontslag nam in ver band met de deining om een verhou ding met zijn vroegere sekretaresse. Norman Tebbit was minister van werkgelegenheid. Zijn plaats wordt ingenomen door minister van ver voer Tom King. Staatssekretaris van financiën Ni cholas Ridley heeft de vakante post van vervoer gekregen. Op het baanvak Meerssen-Valken burg liep het treinverkeer zaterdag avond vanaf kwart voor acht grote vertragingen op doordat een boom op een bovenleiding waaide. De vertra gingen duurden uiteindelijk tot half tien. De wind is mogelijk ook oor zaak geweest van een stroomstoring nabij het spoorwegknooppunt Zwol le zaterdagavond. Van kort na achten tot tien voor half elf ontstonden rond Zwolle lang durige vertragingen. Sommige trei nen kwamen zeventig minuten te laat op hun bestemming aan. In het midden en oostelijk Brabant zijn honderden bomen gesneuveld onder het stormgeweld. Met name in de omgeving van Den Bosch veroor zaakten die veel schade aan auto's en huizen. In Heeswijk-Dinther werd een boerderij zwaar beschadigd door omvallende bomen. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Veel huizen verloren door de wind een deel van hun dak. Door heel Nederland waaiden bo men om, sommige daarvan vielen op wegen. Nergens leidde dit tot onge vallen. Op verscheidene plaatsen was lichte materiële schade, varië rend van afgewaaide dakpannen tot beschadigingen aan daken en gevels door afgebroken takken en omge waaide bomen. BEIROET - In Beiroet gelegerde Amerikaanse mariniers zijn zondag onder vuur genomen vanuit een Isla mitische wijk. Bij de urenlange be schietingen is een marinier gedood en zijn drie anderen gewond. De Amerikanen hebben het vuur beant woord. Dit heeft de woordvoerder van de mariniers, majoor Jordan, meegedeeld. WASHINGTON - Negen Pershing- 2 en 16 kruisraketten staan met hun atoomkoppen in de Verenigde Staten gereed om naar West-duitsland en Groot-Brittannië gevlogen te wor den, De Amerikaanse krant Washing ton Post, die dit zondag meldde, zegt zulks uit niet nader omschreven bron te hebben vernomen. Eerst half december zal op een Na- vo-vergadering officieel mededeling van het operationeel zijn van de nieuwe raketten mededeling worden gedaan, zegt de Washington Post De Navo heeft besloten dat als in december 1983 bij de onderhandelin gen over Euroraketten in Geneve geen tastbare resultaten zijn bereikt, be gonnen wordt met de opstelling van in totaal 108 raketten van het type Per- shing-2 in West-Duitsland en 464 kruis raketten in diverse andere Westeuro- pese landen. Het voorbereidingstempo voor het gereed maken van deze wapens is vol gens de Washington Post opzettelijk laag gehouden om bij een eventueel resultaat in Geneve het proces te kun nen staken. Vertraging In Italië is overigens toch al vertra ging opgelopen bij de aanleg van de lanceerplaatsen, zodat men daar de eerste 16 raketten niet voor maart 1984 verwacht In de Bondsrepubliek en Groot-Brittannië is men klaar om in december met plaatsing te beginnen. Wat dit laatste land betreft komen de eerste 16 kruisraketten op de militaire basis Greenham Common. West-Duitsland plaatst negen Pers- hing-2 raketten op een Amerikaanse basis in Schaebisch Gmuend. Op grond van het dubbelbesluit van de Navo krijgt de Bondsrepubliek in totaal 108 van deze raketten. Belastingkantoor in DEN HAAG - De vier centrales van overheidspersoneel hebben vier wat zij noemen „zware" overheids diensten gekozen voor gezamenlijke prik-, model- en stiptheidsakties. Hoewel het om „zachte" aktievor- •men gaat, zijn de diensten zo gekozen dat de akties ontwrichtende gevol gen voor de samenleving en de eko- nomie hebben, aldus ACOP, CCOOP, CMHA en Ambtenarencentrum. Zij werken samen in het Nationaal Ak- tiekomité. De woordvoerders van de centrales willen de doelen van de akties niet eerder dan woensdag 26 oktober be kendmaken, wanneer het aktiekomi- té de draaiboeken afrondt. Akties met gevolgen voor samenleving en ekonomie kunnen bijvoorbeeld plaatsvinden bij douane (havens, grenzen en Schiphol), brandweer (ook op Schiphol), postoverslag, Rijkskomputercentrum in Heerlen en Centraal Apeldoorn. Zwaartepunt De stiptheidsakties van de geza menlijke ambtenaren staan overi gens los van de harde akties die de grootste centrale ACOP voorbereidt. Het zwaartepunt van de akties voor onbepaalde duur (bij de PTT wordt thans al aktie gevoerd en uitbreiding op korte termijn is niet uitgesloten) ligt op de periode na 2 november, wanneer minister Rietkerk (binnen landse zaken) weer praat met de ambtenarencentrales. Van dat gesprek verwachten weinigen wat. Nu de Tweede Kamer in meerderheid akkoord is gegaan met de kor tingsplannen per 1 januari is elke opening naar de ambtenaren (die het van tafel halen van de korting eisen) geblokkeerd. DEN HAAG - Minister Ruding van financiën onderzoekt de komende week of een drietal eisen van de Twee de Kamer financieel haalbaar zijn. Het betreft het niet laten doorgaan van de schoolgeldheffing voor 12- tot 17-jarigen, het vaststellen van een lagere huurverhoging dan de 4 pro cent die het kabinet wil en het on gedaan maken van de aanwijzing tot trendvolgers van het personeel van omroep, bedrijfsverenigingen en zie kenfondsen. De Tweede Kamer ver- zette zich tegen de plannen van het kabinet tijdens de algemene politie ke beschouwingen door de aanvaar ding van moties inzake het school geld, de benoeming van trendvolgers en de huurverhoging. MAPUTO/PARIJS - Bij een bo montploffing op het dak van een flat gebouw in de Mozambikaanse hoofd stad Maputo zijn (heden) maandag vijf personen gewond geraakt. Er ontstond aanzienlijke materiële schade, zo heeft het Mozambikaanse persbureau AIM meegedeeld. Naar ooggetuigen verklaarden be vond zich in het gebouw een kantoor van het Afrikaanse Nationale Con gres (ANC), een in Zuid-Afrika ver boden organisatie die strijd voor de afschaffing van de apartheid in het naburige Zuid-Afrika. Eerder had Zuid-Afrika gezegd dat een kommando een „preventieve ak tie" had uitgevoerd tegen een doel wit van het ANC in Maputo. Volgens AIM vlogen na de ontplof fing stukken glas in het rond, waar door verscheidene mensen gewond raakten. Vijf personen zijn naar zie kenhuis 'overgebracht. Van hen mocht een na korte tijd naar huis. De explosie vernielde een groot deel van een muur rond het gebouw van drie verdiepingen. Kamers op de tweede en derde verdieping werden flink be schadigd, aldus AIM dat niet zei waar het kantoor van het ANC zich bevond. LAGOS - Naar schatting 80 mensen zijn waarschijnlijk verdronken toen in het weekeinde in West-Nigeria twee boten met elkaar in aanvaring kwamen. Dit heeft de krant „Daily Sketch" maandag gemeld. Reddingspogingen door plaatselij ke vissers en motorboten werden ge hinderd door de duisternis in de La gune van Bkitipura. De slachtoffers zijn afkomstig uit vier steden in de staat Ogun in West-Nigeria, aldus het dagblad. Volgens de krant heeft waarschijn lijk geen van de passagiers aan boord van de twee schepen, die tegen mid dernacht met elkaar in aanvaring.- kwamen, het ongeluk overleefd. Maar reddingsploegen doorzoeken de Lagune in de hoop lichamen te ber gen. TOKIO - Noord-Korea heeft heden - maandag - de beschuldiging geuit dat Zuidkoreaanse troepen zijn be gonnen aan een provocerende lege- roefening bij de gedemilitairiseerde zone tussen de beide Korea's. Het Noordkoreaanse persbureau KCNA noemde de oefening een poging van de autoriteiten in Seoel de spanning tussen Noord- en Zuid-Korea te ver groten. WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft beslo ten de speciale afgezant voor het Midden-oosten, Robert McFarlane, te benoemen als hoofd van de Nationale Veiligheidsraad. Dat is zondag ver nomen van funktionarissen in het Witte Huis. McFarlane wordt daar mee de opvolger van William Clark, die wordt voorgedragen als nieuwe minister van binnenlandse zaken. UTRECHT - De buschauffeurs van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf Utrecht (GVU), het Utrechts stadsver voer, zijn maandagmorgen onverwacht in staking ge gaan. De stakers hebben de poort van de garage met bus sen geblokkeerd. Dit heeft een woordvoerder van de ver- voersbond FNV maandag gemeld. Het gaat om een spontane aktie, die uitbrak toen de chauffers van het streekvervoersbedrijf Centraal Ned- derland, die eerder in de nacht van zondag op maandag besloten te gaan staken, de buschauffeurs op de stads dienst om solidariteit hadden gevraagd. Het is nog niet duidelijk of de chauffeurs van de middagploeg de aktie zullen overnemen, aldus de woordvoerder van de ver- voersbond. In de loop van de ochtend werd de 24-uursstaking uitgebreid. Volgens de vervoersbond FNV legden rond zeven uur ook 30 chauffeurs bij de vestiging Wijk bij Duurstede van Centraal Nederland (CN) het werk neer zodat er ook in die regio geen bussen meer rijden. Ook gingen in de loop van de ochtend cirka 30 man van de technische dienst van CN-garages in Amsterdam en Hilversum staken. Voor zover bekend hebben zich vol gens de FNV-woordvoerder geen pro blemen met werkwilligen voorge daan. In de stakingsgebieden is het stakingsparool zonder meer opge volgd en rijden er geen bussen. De vervoersbond FNV sluit niet uit dat het dinsdag bij West-Nederland in Ridderkerk (ruwweg diensten in het gebied tussen Rotterdam en Dor drecht) en bij de ENHABO in Zaanstad (Amsterdam-Zaanstreek) eveneens tot akties komt. Bij die vestigingen houdt de FNV komende nacht eveneens aktievergaderingen. TOKIO - Uit een reeks proeven met dieren is gebleken dat organische chemische substanties die voorko men in uitlaatgassen van dieselmoto ren kankerverwekkend zijn. Dit heb ben Japanse onderzoekers zondag verklaard. Bij twintig ratten die zij hadden in gespoten met vier milligram van twee soorten dinitripyleen ontwik kelde zich na een verloop van 127 tot 320 dagen een kankergezwel, zo is bij proeven op het Japanse nationale centrum voor kankeronderzoek ge bleken. Tijdens soortgelijke proeven in het centrum voor gezondheid en vervui ling te Fukuoa (op het eiland Kyushu in het zuidwesten van Japan) en op de universiteit van Tokushima (op het ieland Shikoku in het zuidwesten van Japan) vertoonde van twintig ratten die aan de proef werden on derworpen, de helft binnen 400 dagen kankerverschijnselen. Het meren deel van de waargenomen kanker soorten behoorde tot het sarcoomty- pe. Ieder gram uitlaatgas van een die selmotor bevat ongeveer 10/miljard- ste gram dinitropyleen. Volgens de vakbondswoordvoer der zijn de 24-uursakties te beschou wen als een „generale repetitie". Als minister Rietkerk van binnenlandse zaken op 2 november in het gesprek met de bonden vast blijft houden aan de kortin van 3,5 procent op de sala rissen van ambtenaren en trendvol gers zijn in het streekvervoer op veel grotere schaal in het hele land sta- kingsakties te verwachten van 24 uur of meer. De vervoersbond CNV steunt de akties in het streekvervoer niet, maar geeft wel toe dat „een kleine minderheid" van zijn leden toch aan de staking van maandag meedoet. Zij krijgen geen stakingsuitkering, al dus voorzitter C. Groenendijk van de vervoersbond CNV. De werkwilligen onder de CNV- ers, die door de akties van hun FNV- kollega's niet de kans krijgen aan het werk te gaan, worden door hun werkgever betaald of krijgen een zo genaamde „slachtoffersuitkering" van de bond. Hoe de betaling precies geregeld wordt is nog niet uitge zocht, aldus Groenendijk. Inmiddels zijn ook stiptheidsak ties ingang gezet door het NS- personeel bij het Amsterdamse em placement Dijksgracht. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieu werkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee WereldwinkelThema-koffie-uurtj e 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Maandag 17 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering postzegelvereniging. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Dinsdag 18 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen, afdeling Brouwers haven, met dia's over Polen. 20.00 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Kerkwerve Consistorie van de Hervormde Kerk. Dia-middag Herv. Vrouwengroep. 14.00 uur. Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Vergadering N.C.V.B. 1-9.45 uur. Scharendijke Putmeet. Hoorzitting over te nemen verkeersmaatregelen in Scharendij ke. 20.00 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A. Vrouwenbe- raad. Aanvang: 20.00 uur. Scharendijke Molen de Lely. Modeshow. 19.30 uur. Vrijdag 21 oktober Zierikzee UW gebouw. Kursus ziektes wijn van het wijngilde. 20.00 uur. Maandag 24 oktober Zierikzee Eethuis Marktzicht. Najaarsvergade ring VARA afdeling Schouwen-Dui veland. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Tonnenmagazijn. Beatballetlessen 19.00 en 20.00 uur. Dinsdag 25 oktober Burgh-Haamstede Geref. Kerk Haamstede. Voorlich tingsbijeenkomst Groene Kruis, „Eten we wel gezond". 14.00 uur. Dreischor Het Dorpshuis. Klankbeeld diase rie over een Zwitserse Sennenfami- lie. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 26 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Wereldwinkel. Informatie-avond over kursus Vredesopvoeding in de praktijk. 20.00 uur. Scharendijke Restaurant De Koepel. Bijeenkomst modelbouwvereniging in oprichting. 19.30 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek naar Walcheren voor de vaste bejaardensoosbezoekers. 12.30 uur. „De Blokkedoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Donderdag 27 oktober Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Dans avond voor jong en oud. 20.00 uur. Maandag 31 oktober Zierikzee Restaurant Mondragon. Najaarsver gadering ZOC. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 1 november Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring IJsvereniging. 19.30 uur. Donderdag 3 november Zierikzee Mosselstraat 1. Inleveren speelgoed- en sportartikelen voor beurs speel-o- theek. 16.00 - 21.30 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek reis naar Rotterdam. 8.00 uur. „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering be- heerskommissie dorpshuizen. 19.30 Zaterdag 5 november Zierikzee Mosselstraat 1. Speelgoed- en sport - beurs, speel-o-theek Schouwen-Dui veland. 10.00 - 12.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2