Zierikzeese in Ted Show Bollen bloeiden om Parijs Herverdeling wegen heeft grote gevolgen voor rijkswaterstaat Veerboot Koningin Juliana gaat uit de vaart zierikzeeSche nieuwsbode Vrijdag 14 oktober 1983 Nr. 23405 Jaarlijks 10.000 ongelukken door speelgoed zierikzee - De ne gentienjarige Hanneke Verhey uit Zierikzee, thans studerend in Til burg, is aanstaande maandagavond 17 okto ber een van de hoofdper sonen in de Ted Show. Ruime aandacht NCRV voor vredes demonstratie Hier en Nu over Sobidor Studio Sport Schilderswijk in Brandpunt Kok in TROS- programma /Kamerbreed 9 Maandag 17 oktober 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Vijf tegen vijf 20.00 uur Fame 20.50 uur Dat knippen we er uit. Ko mische situaties die niet werden op genomen in de oorspronkelijke films. 21.55 uur Liedjes uit de Jordaan. Se- lektie van Amsterdamse liedjes. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Three days of the condor. Een thriller met in de hoofdrol, Ro bert Redford. Deze film werd ver vaardigd naar de thriller roman van James Grady. Zondag 16 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 17.00 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18,15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensen werk 19.00 uur Studio Spbrt 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch Verbond 20.45 uur Hier Frankrijk, hier Jan Brusse 21.00 uur Jamaica Inn. Een film naar het gelijknamige boek van Daphne du Maurier. Centraal staat de strijd bare vrouw Mary Yellan, die op zoek is naar misdadigers die het klaarspe len om schepen te lokken naar de rot sachtige kusten, waar zij te pletter slaan en de buit voor de bende is 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.45 uur Teleac 16.00 uur Martin Luther 16.30 uur Nieuws 16,35 uur Sport 17.00 uur Sons and daughters 17.25 uur Unicef tv kwis 17.30 uur Opo video show 19.00 uur Journaal 19.05 uur Liefde en van dattum 19.30 uur Countdown 20.10 uur Magnum. De diensten van Magnum worden gevraagd voor een onschuldig lijkend karweitje. 21.00 uur Nederlanders over zee. Een programma over de roemrijke perio de van de Verenigde Oost Indische Campagnie. 21.50 uur The gangsters chronicles. Serie over de gangsters en de mafia ten tijde van de drooglegging in Amerika. 22.35 uur R.U.R. Praatprogramma. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven DEN HAAG - De herverdeling van wegen tussen Rijk, gemeenten, provin cies en waterschappen heeft ingrijpende gevolgen voor het daar werkzame personeel. Ongeveer 15.000 kilometer weg zal van eigenaar veranderen, bij deze operatie zijn drie- tot vijfduizend mensen betrokken. Ongeveer duizend van hen werken bij Rijkswaterstaat, dat ongeveer tweeduizend kilometer weg minder krijgt te beheren. Deze „ruwe schattingen" doet Ir. W. Leeuwen burg, hoofd van de projektgroep die de herverdeling van de wegen moet voor bereiden in „Profiel", het personeelsblad van het ministerie van verkeer en waterstaat. De overgang van personeel zal ge regeld worden in een sociale para graaf, maar een keiharde garantie dat alle betrokkenen aan het werk AMSTERDAM - Speelgoed speelt ruim 10.000 keer per jaar een rol bij ongelukken met kinderen (0-14 jaar) in en om huis. Dat zegt de Stichting Consument en Veiligheid, die met het oog op de komende Sinter klaastijd en de speelgoedbeurs (deze week in Amsterdam) een folder over speelgoed maakte. Ongelukken met speelgoed hebben twee hoofdoorzaken, meent Consu ment en Veiligheid. Kinderen krij gen vaak speelgoed, waar zij nog te jong voor zijn. Het gevolg is ander gebruik dan waar het speelgoed voor bedoeld is (inslikken bijvoorbeeld). Ten tweede: sommig speelgoed is ge woon onveilig: scherpe randen, pun tig of eenvoudig los te peuteren on derdelen. De stichting raadt aan speelgoed bij aankoop kritisch te bekijken op de konstruktie. Verder adviseert zij: koop niet teveel of te duur. Koop bij voorbeeld goed hout (niet snel splin teren), goed metaal (bij voorkeur niet blik) en goed plastic (onbreekbaar en door-en door-gekleurd). De stichting raadt af opblaasspullen te kopen. blijven is er niet. „Het streven is om taken en mensen te laten overgaan. In principe wil men voor iedereen een plaats vinden. Maar er blijft ruimte om te denken over afvloeiing en in uiterste instantie misschien gedwongen ontslag". Soort ruilverkaveling De herverdeling van wegen kan ge zien worden als een soort ruilverka veling. Door het werk aan de wegen anders t§ verdelen zou doelmatiger gewerkt kunnen worden. Men gaat uit van het principe, dat grote door gaande wegen bij het Rijk thuisho ren, de regionale verbindingen bij de provincies en de overigen bij de ge meenten. De waterschappen zullen door de herverdeling zeven- tot achtduizend kilometer weg kwaijtraken. Het wegbeheer wordt gezien als een onei genlijke taak van deze instanties. De herverdeling houdt voorts in, dat de doeluitkeringen die het Rijk doet aan provincies en gemeenten voor wegen, omgezet worden in alge mene uitkeringen in provincie- en ge meentefonds. De lagere overheden krijgen dus meer speelruimte bij het besteden van hun geld. UTRECHT - De stichting medische registratie heeft een ,,Dr. D. Hoogendoorn-prijs" ingesteld. Het bestuur van de SMR maakte dat don derdag in Utrecht bekend op een kongres ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de SMR. Hoogen- doorn (69) ontwierp in 1958 voor vier ziekenhuizen een systeem voor de re gistratie van medische gegevens en dit initiatief leidde in 1963 tot de oprichting van de SMR. ROTTERDAM - De Stoomvaart Maatschappij Zeeland gaat op korte termijn de veerboot „Koningin Juli ana" afstoten. Daarvoor in de plaats wordt tijdelijk een even groot schip gecharterd, zo meldt de Zeelieden- bond FWZ in het blad „Peiling". Vol gens de FWZ is daarmee een eerder plan van de maatschappij om haar twee schepen op de dienst Hoek van Holland-Harwich door een grote Jumboferry te vervangen ten minste enkele jaren uitgesteld. De reden van het uitstel is dat de financiering van de noodzakelijke ingrijpende ver bouwing van de kades in Hoek van Holland nog niet is geregeld. Ook zou de Jumboferry, die de maatschappij zou moeten huren totdat een nieuwe is gebouwd, momenteel niet beschik baar zijn. aldus de FWZ. Ondertussen is de oudste van de twee schepen van de maatschappij, de vijfien jaar oude Koningin Julia na, aan vervanging toe. Het schip heeft een weinig zuinig brandstof verbruik en is niet meer geschikt voor het huidige vrachtpakket van het Roll/on Roll off-verkeer. De Britse rederij Sealink, die sa men met de Maatschappij Zeeland tussen Hoek van Holland en Har wich vaart, heeft al in mei haar twee veerboten door een grotere, de „St. Nicholas", vervangen. Ook de Maat schappij Zeeland wil volgens de FWZ een dergelijke, met gedwongen ont slagen gepaard gaande, reorganisatie doorvoeren. Ontslagen niet aanvaardbaar Leden van de zeeliedenbond die bij de Maatschappij Zeeland werken hebben de direktie al laten weten dat zij geen ontslagen onder de huidige 550 zeevarenden zullen aanvaarden, als de reorganisatieplannen uit de ijskast worden gehaald. Het, uistel geeft de direktie alle tijd een fatsoen lijk werkgelegenheidsbeleid te voe ren, aldus een FWZ-woordvoerder. De Stoomvaart Maatschappij Zee land had woensdag nog geen kom- mentaar. Op de foto staat zij geheel rechts, samen met twee andere kandidaten en presentator Ted de Braak, tijdens de opnamen die de NCRV maakte voor dit quiz-pro gramma. Het kijkje achter de schermen bij televisieopnamen was eigen lijk het voornaamste doel van Hanneke's inschrijving voor dit programma. Dat bleek inderdaad een belevenis. Hanneke heeft zich kostelijk geamuseerd, zowel bij de generale repetities als bij de opnamen. Het is in dit programma gebrui- Zaterdag 15 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Friese les 15.30 uur RVU 16.00 uur Muppetshow 16.25 uur Een voor een 17.05 uur Michaele 18.25 uur Teleac 18.55 uur Rosco 19.00 uur The A team 19.45 uur De weersverwachting 20.00 uur Journaal 20.28 uur Tv show. Programma van Ivo Niehe als gast zal hij ontvangen Udo Jürgens. 21.25 uur Harten 2. Een moordenaar heeft er belang bij om Jonathan defi nitief uit te schakelen. 22.15 uur Aktua tv en sport 22.55 uur Dave Allen 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven door NEL SCHUTTEVAER-VELTHU YS Redakteur Cees Lambeur maakte een reportage over het prees tegen kampbeul Karl Frenzel, waarin ook een gesprek is opgenomen met Sta- nislaw Schmeizer, die in 1977 in Bra zilië een belangrijke rol speelde bij de aanhouding van de onderkom- mandant van Sobibor, Gustav Wag ner. Schmeizer heeft zelf ook in het kamp gevangen gezeten. HILVERSUM - NCRV-rdio en - televisie besteden ruimschoots aan dacht aan de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag. De redaktie van de aktualiteitenrubriek „Hier en Nu" verzorgt in de middag van 29 ok tober via Hilversum 3 een aantal kor te indrukken van de demonstratie, evenals twee medewerkers van het jongerenprogramma „Tussenuur". Twee dagen vóór de demonstratie organiseert de NCRV-radio in samen werking met de Stichting „Leven en Overleven" een diskussie-avond over het begrip burgerlijke onge hoorzaamheid (Hilversum 1, 20.03-22.00 uur). De NCRV- radiorubriek „Bij de tijd" gaat woensdag 26 oktober (Hilversum 2, 21.00 uur) in verband met de komen de gebeurtenissen in Den Haag over „demonstreren". NCRV's aktualiteitenrubriek „Hier en Nu" gaat maandag 24 okto ber in op de achtergronden van de de monstratie. Verder komt een nieuwe generatie wapens aan de orde, die nog „gevaarlijker" is dan de huidige kernwapens. Ze herstelde zich echter direkt, voor niets ter wereld wilde ze een medemens kwetsen, omdat hij zo donker van huid was. Daarom lachte ze tegen hem, liet het adres zien in* haar zakboekje en al spoedig wees de donkere vinger de juiste straat aan op de kaart. Bescheiden trok de ne ger zich daarna weer terug en ver borg zijn donker uiterlijk achter een krant. Nita dronk nu vlug het wijn glas leeg, legde een geldstuk neer, zo als zij het anderen had zien doen en verliet het terrasje. Ze stak de boule vard over in drie keer, gelukkig wa ren er tal van vluchtheuvels, vele au to's vlogen haar voorbij, onbewust dacht ze aan de oude bestelwagen, die hier ook gereden moest hebben. Speurend keek ze rond, hier en daar waren mensen bezig op een oud stuk doek vuilnisemmers te keren, ze zochten naar iets van hun gading. Op oude karretjes, of kinderwagens sta pelden ze lompen, oud metaal, been deren en zelfs papier. Even bleef ze naar deze arme stakkers kijken. Ze zag hoe ze alles netjes opruimden en het vuilnisvat afsloten met het dek sel. Heel anders dan bij hen in het dorp, daar zochten jongens wel eens in vuilnisvaten, ze schopten zo'n ding om, verstrooiden allerlei vuile rom mel en lieten op de weg liggen wat ze niet gebruiken konden. In een brede, maar vrij stille straat vond Nita het adres van madame Besanqon, ze keek op naar een heel hoog huizenblok, dat er vreselijk on gezellig uitzag. De brede deuren ston den open en ze begreep, dat dit de hoofdingang was voor alle bewoners. Niemand zou er waarschijnlijk iets op tegen hebben als zij er binnen ging, maar wat had ze er aan, ze kon zich moeilijk melden als mevrouw Huisman. Toch was het wel een pret tig idee te weten, dat hier iemand woonde, die Hollands sprak, vooral als je eens iets overkwam. Even stak ze haar hoofd binnen de deuren, het was donker in het voorportaal en het trappenhuis scheen nog veel somber der. Nita kreeg een beklemd gevoel en ze besloot wat verder te lopen, want de kaart wees uit, dat ze dicht in de buurt was van de Jardin du Luxembourg. Ze vond het direkt en werd getroffen door de schoonheid van dit prachtig aangelegde park. De beklemming viel direkt van haar af, ze sloeg de kindermeisjes gade, die op een bankje een praatje met elkaar maakten en luisterde naar het ge kwetter van de jonge stemmetjes. In een ronde vijver lieten kleine jon gens zeilbootjes varen, ze riepen el kaar enthousiast toe, terwijl hier en daar studenten op verscholen bank jes in hun boeken lazen. Nita besloot direkt hier haar noti ties uit te werken, de hele sfeer werk te mee om iets goeds voor Koos tot stand te brengen. Ze bleef nu en dan staan voor fraaie standbeelden, wierp een vluchtige blik op het Pa lais du Luxembourg maar in haar leefde de drang, nu ook werk af te le veren voor al dit schone dat ze beleef de. Kort daarna was ze even verdiept in haar werk als de studenten, ze schreef vellen vol, zodat ze kramp in haar vingers kreeg maar daar gaf ze niets om. Met tegenzin verliet ze de prachtige tuin, zo wist zeker, dat ze hier nog dikwijls heen zou gaan, maar nu moest ze naar het postkan toor om de brief te verzenden. Alles ging even vlot, zelfs op het postkantoor, en ze voelde zich al ge heel en al opgenomen in het Parijse leven. Gek toch, zo'n gewone buiten vrouw, die haar huis had tussen uit gestrekte bollenvelden, liep maar door Parijs alsof ze er veel vaker was geweest. Glimlachend zocht Nita een nieuw objekt om haar dag mee te vul len, ze wist niet hoe laat het was. het kon haar ook niet schelen, ze had va kantie en liep in Parijs, de rest deed er niets toe. Om geld te sparen kocht ze slechts een paar croissants, van die lekkere zoete broodjes, die ze uit de hand opat. Ongemerkt zwierf ze langs de boekenstalletjes van de Seine. Later ging ze ergens wat lui zitten, zo maar tegen een muurtje waar de zon nog warmte gaf, want de wind werd fris over het water. Hier en daar zag ze iemand schilderen, er zat ook een groepje kinderen onder lei ding van een onderwijzer te tekenen. Er waren jongens bij van Jaspers leeftijd en nu moest ze plotseling heel erg aan haar drie jongens den ken. Maar ze verlangde niet naar huis, alles was zo rustig en gemakke lijk hier, geen haast om het eten klaar te hebben, geen kousen stop pen, niet mopperen over Wims kapot- getrapte schoenen. Thuis liep alles wel goed, Henk droeg de verant woording, een juffrouw deed het werk. Thea schonk bij Henks afwe zigheid wel een beetje gezelligheid aan Jasper Jan had zijn piano. Wim zijn vriend en de autogarage waar hij helpen mocht Even dut te ze in. zalig was het aan niets andes te denken dan aan je eigen genoe gens. De Seine bood veel dat interessant was om op te letten, er ging waarach tig nog een jongen zwemmen en even verderop waste een man zijn hemd uit. Nieuwsgierig geworden daalde Nita nog wat verder af, hier woonden misschien die vreemde mensen, clo chards werden ze genoemd. Ze woon den onder bruggen als het guur was en kropen in de zon als ze maar de kans toe kregen. (wordt vervolgd) De televisie-uitzending van de Ted Show begint op Nederland I om 20.28 uur. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven Verder onder meer een gesprek met voorzitter L. Laurier van de vakcen trale voor Middelbaar en Hoger Per soneel (MHP) over het alternatieve FNV-plan en CDA-staatssekretaris P. van Zeil van ekonomische zaken over toerisme en het midden- en kleinbedrijf. HILVERSUM - NCRV's Hier en Nu brengt maandag (Nederland 1, 21.55 uur) een speciale uitzending over het Duitse vernietigingskamp Sobibor in Polen, waar deze week veertig jaar geleden een opstand uitbrak. In het kamp kwamen in de tweede we reldoorlog 250.000 mensen om het le ven, onder wie 34.000 Nederlandse Joden. Mevrouw Saartje Engel- Weinberg komt in „Hier en Nu" aan het woord over haar ontsnapping uit het kamp samen met enkele honder den Joodse gevangenen. HILVERSUM - De NOS-televisie zendt komend weekeinde twee extra edities van Studio Sport uit. Zater dag (Nederland 2,14.25-16.00 uur) een rechtstreeks verslag van de wieler klassieker de Ronde van Lombardije en de grote prijs voor formule 1-wa- gens in Kyalami, Zuid-Afrika In de extra uitzending zondag (Ne derland 1, 17.00-18.00 uur) aandacht voor het wereldkampioenschap judo in Moskou en een samenvatting van de internationale military in Boeke- lo. AMSTERDAM - De leden van de af deling Amsterdam van de Neder landse Politie Bond (NPB) zullen voor onbepaalde tijd geen medewer king verlenen aan de ontruiming van kraakpanden in de hoofdstad uit pro test tegen de bezuinigingsplannen van de regering en de gevolgen daar van voor ambtenaren. UTRECHT - Deregulering in de bouw - vermindering van regels en voorschriften - leidt in sommige ge vallen uiteindelijk tot meer regels. Dr. ir. H. Priemus, hoogleraar volks huisvesting in Delft, heeft dit don derdag gezegd tijdens een bijeen komst van architekten, aannemers, wethoudes en ambtenaren. HILVERSUM - KRO's tv-aktuali- teitenrubriek Brandpunt geeft vrij dag (Ned. 1, 21.25-22.10 uur) een te rugblik op de deze week gehouden al gemene beschouwingen over de be groting 1984 in de Tweede Kamer. Voorts is er een verslag van stads vernieuwing in de Haagse Schilders wijk en de wereldvoedseldag zondag. Nieuw bij Brandpunt is een weke lijkse serie beeldmateriaal uit het historisch archief. Vrijdag staat 1931 in het middelpunt der belangstelling. kelijk, dat vrouwelijke kandida ten een partner kiezen en dat bleek - verrassend - ook een Zeeuw te zijn, afkomstig uit Sas van Gent. Hanneke, bekend als hand balster van Delta Sport, maakt er zodoende een Zeeuwse aangele- gendheid van... Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 18.25 uur Teleac 18.55 uur Roze panter 19.00 uur De schat van de Gouden valk 19.25 uur Wild west op zijn best 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Ted show. Kwis pro gramma waarin o.a. de uit Zierikzee afkomstige Hanneke Verhey. 21.55 uur Hier en nu 22.35 uur Operatie V 1 23.25 uur Tot besluit 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur De Dukes van Hazzard 20.00 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek. 21.25 uur Shogun, een voorproefje. Interviews met diverse spelers. 21.50 uur Vinger aan de pols. Medi't. sche rubriek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac EINDHOVEN - ln een voormalig fabriekspand in Eindhoven start op 29 oktober het nationale vrijetijd scentrum Rekrea. Op deze permanen te beurs zal een zo kompleet mogelijk beeld worden gegeven van produk- ten, aktiviteiten en 'mogelijkheden op het gebied van de rekreatie, HILVERSUM - In het politieke programma „Kamerbreed" van de TROS-radio komt zaterdag 15 okto ber (12.55 uur Hilversum 2) FNV- voorzitter Wim Kok aan het woord over de resultaten van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Zaterdag 15 oktober, 23.15 uur, Nederland 2:.Three days of the Condor", met Robert Redford in de hoofdrol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9