Belgen en Bruënaars beboet voor oesters vissen in Grevelingenmeer Kantonrechter had veel geduld met twee vissers deurloo mode Stichting Samenlevingsopbouw moet per 1 januari stoppen Pantalons 98,- 79,- Jaloersheid oorzaak van konflikt over een aftandse pony ELEKTRO LIEVENSE 4 Mr. W. F. van Solinge: „U bent géén gewaardeerde gasten..." Vrijspraak en boete: „Volgens mij is het verraaien werk!" „Het heeft ons niet meegezeten" Zeeuws lekkers in Keulen ZIERIKZEE - Forse boetes, vrijspraken, niet feilloze processen-verbaal, zelfs een ru zie en een niet stil te krijgen echtgenote van een gedaagde: allemaal onderdelen van een demokratische rechtspraak, zoals zich dat donderdagmiddag afspeelde voor de kantonrechter in Zierikzee, mr. W. F. van Solinge. Hij en de officier van justitie, mr. T. H. W. Stein, hadden het er maar druk mee! Weinig moeite gaven de twee Belgen, die zich voor het klandestien oesters vissen uit het Grevelingenmeer moesten verantwoor den. De twee waren zichtbaar onder de indruk van de Nederlandse rechtspraak en kwamen niet verder dan hun spijt te betuigen voor het gebeurdeals ze de in- beslaggenomen duikattributen maar terug kregen. Zelfs de tweemaal 150,- boete vonden ze billijk, en ze krégen hun spullen terug. De twee, uit Oostende afkomstig, waren op 20 maart dit jaar betrapt op het grondgebied van Scharendijke, toen ze vier zakken oesters aan wal zetten. Ze waren in het bezit van een duikvergunning van de provincie Zeeland, en wa ren dus op de hoogte dat ze de oesters met rust moesten laten. Die vergunning werd overigens direkt ingetrokken. Er werd niets ontkend, want in het proces-verbaal was hun uitspraak opgetekend, dat ze die avond een feestje zouden vieren, en daar zouden oesters wel bij passen, dachten ze Mr Van Solinge hield de twee voor, dat óók Belgen zich als gast dienen te gedragen in Zeeland, als die provin cie hen een duikvergunning ver strekt. ,,U bent op deze manier geen gewaardeerde gast en dat heeft niets te maken met het feit dat u Belgen bent. Er wordt weieens gezegd dat men speciaal op buitenlanders zou letten, maar dat is beslist niet waar: het mag nu eenmaal niet en iedereen die zich aan klandestien oesters vis sen schuldig maakt en betrapt wordt, wordt veroordeeld", aldus de kan tonrechter. De officier, mr. Stein achtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd, (de verdachten gaven het ook toe zonder smoezen te verzin nen) en vond dat de strafmaat onge veer gelijk moest zijn aan de waarde van de oesters: 300,-, en eiste twee maal 150,- of drie dagen vervangen de hechtenis. De inbeslaggenomen duikuitrustingen ter waarde van en kele duizenden guldens krijgen de twee terug, zo vond de officier. Een eis, waar ook de kantonrechter zich geheel in kon vinden. Overigens zul len de Belgen nóg een reisje naar Ne derland moeten maken, om hun spul len op te halen, want die liggen niet direkt aan de balie van het kanton, zoals ze dachten Géén krukels rapen Nóg twee oestervissers, dit keer uit Bruinisse, L. d. J. en J. de J., moesten zich voor hetzelfde feit verantwoor den, al lag deze zaak ietsje anders. Zij hadden volgens de wet op 9 febru ari dit jaar onder de gemeente Brou wershaven „oesters vervoerd zonder vergunning", ofwel, illegaalgevist, uit het Grevelingenmeer niet de be- Advertentie s-t-r-e-t-c-h wasbaar Slank model Klassiek model Mol 5-7, Zierikzee doeling oesters te verkopen, hetgeen ter zitting werd bevestigd. De vraag van de Bruënaren was echter of je buiten de percelen geen oesters mag vissen, zoals krukels rapen. Mr. Van Solinge: „Als u dacht dat het mocht, waarom viste u dan in donker, en met een onverlichte boot?" „We hebben geheel in onwe tendheid gehandeld edelachtbare", was de onschuldverklaring van bei den. Voor de officier telden alleen de feiten, maar hij had twijfels over de vermeende onschuld. Omdat het de eerste keer was dat de twee betrapt waren, volstond hij ook hier in het ei sen van boete (dezelfde als de twee Belgen), maar mèt de verbeurdver klaring van het in beslaggenomen vistuig en kleding. Ook de Bruënaars wilden die spullen graag terug en mr. Van Solinge streek z'n hand over het hart: twee keer 150,- en de spullen terug. Wéér twee tevreden klanten Onsmakelijke vertoning „Ik vind dit een onsmakelijke ver toning en ik wil die W. weieens hier hebben. Eén van de twee beduvelt me!", aldus een lichtelijk geïrriteer de kantonrechter bij het behandelen van de zaak tegen W. J. d. W. uit Nieuwerkerk. De J. zou op 23 novem ber '82 toestemming gegeven hebben aan genoemde W. om met zijn brom mer te rijden, die echter geen brom mer was in de zin van de wet, ofte wel: een sterk opgevoerde brommer. Bij aanhouding had. W.jgezegd dat de brommer van De J. was, die op de zitting een héél ander verhaal op hing. Omdat W. eerder voor een der gelijk feit zou zijn veroordeeld en dus een fikse boete vreesde, werd een „deal" gemaakt met De J.: we zeggen gewoon dat die brommer van jou is, en dan betaal ik jouw boete. Toen mr. Van Solinge dit hoorde ontstak hij in toorn, zeker toen De J. terloops opmerkte zélf bij de politie werk zaam te zijn (in Rotterdam). W. wordt als getuige opgeroepen in een volgen de zitting. „Heilig" proces-verbaal „Een ambtsedig proces-verbaal is min of meer een „heilig" stuk in de rechtspraak", hield de kantonrech ter voor de zoveelste keer deze mid dag (en alle andere zittingen) de ver dachte voor. „Een politieman is er op getraind op te schrijven wat hij hoort en ziet, niet wat hij denkt of konklu- deert. Dat is de basis van alle rechtspraak, ik ga daar dus niet aan tornen, tenzij u mij kunt overtuigen van andere feiten en daar iets meer voor meebrengt dan uw nee tegen het proces-verbaal". Dit lesje kreeg L. G. J. M. van S. voorgeschoteld naar aan leiding van een welles-nietes spellet je tussen hem en de als getuige opge roepen verbalisant, die hem op 22 september '82 had bekeurd wegens het te hard rijden op rijksweg 18. Ter zitting wilde Van S. beweren, dat zijn auto (een Saab) niet eens har der kon rijden dan 100 km/u. „Dat is dan de eerste auto die ik tegen kom", was de repliek van Van Solinge. Die avond van de bekeuring had zich een forse woordenwisseling voorgedaan, die op de zitting nog eens „dunnetjes" werd overgedaan. Offi cier mr. Stein kende de aktie-wagen, kende manier van werken van verba lisanten en ging er dus vanuit dat hetgeen in het P.V. stond waar was. Zijn eis voor het bewezen feit: 120 km/u waar 100 gereden mag worden: 70,- of twee dagen. „Het is een pure veronderstelling, die niet bewezen is", hield de gedaagde vol, waarna de kantonrechter tot zijn „lezing rechtspraak" kwam. De 70,- nam Van Solinge over, hoewel het eigen lijk volgens het tarief 80,- moest zijn. „Ik ga in hoger beroep", was het slotwoord van Van S. Vrijspraak Een niet volledig proces-verbaal was er de oorzaak van dat A. C. G. uit Middelburg vrijspraak kreeg in zijn zaak: het niet aangeven yan richting, terwijl hij met zijn voertuig naar rechts ging. Verbalisanten hadden niet vermeld wéér bedoelde overtre ding had plaatsgevonden, wel dat het op de N-59 gebeurd moest zijn. Dè tenlastelegging voldeed dus niet aan de gestelde eisen, zo konkludeerden zowel de officier als de kantonrech ter, R.D. had op 21 februari dit jaar ge parkeerd op een plaats waar dat niet mocht in Nieuwerkerk, althans vol gens verbalisantéh^D. hield staande dat hij in zijn eigen tuin had gepar keerd, hoewel hij toegaf dat ter plaats geen duidelijk erfafscheiding aanwezig is. Voor de kantonrechter aanleiding eerst een duidelijke situa tieschets te zien te krijgen alvorens een uitspraak te doen. „Zijn er twee auto's in het spel?" vroeg de officier zich af. J. P. P. was op kenteken bekeurd voor het door een rood verkeerslicht rijden op de Serooskerkseweg op 10 februari '83. P. bracht echter ter zitting een ver klaring van het bedrijf waar hij werkzaam is, (in Oud Beijerland) waaruit duidelijk werd dat P. op dat tijdstip nooit daar geweest kon zijn. Ten overvloede bracht hij ook nog zijn „prikkaart" mee waarmee vol doende bewijs van het tegendeel werd geleverd. ,,U doet er tenminste wat aan", komplimenteerde mr. Van Solinge gedaagde. Voor de officier bleef ech ter vast staan dat bedoelde auto er wèl was geweest, maar hij kon niet bewijzen dat P. toen achter het stuur zou hebben gezeten. Vrijspraak dus voor P., wegens gebrek aan bewijs. ZIERIKZEE - Twee vissers stonden donderdagmiddag terecht op de zitting van het klantongerechfc H. S. uit Colijnsplaat wegens vissen op een perceel dat eigendom was van S. en W. K. S. uit Zierikzee, wegens het ver oorzaken van een aanvaring. S. kreeg uiteindelijk vrij spraak van de kantonrechter, W. K. S. „kreeg" f240,- voor zijn overtreding. Beide zaken hadden met elkaar gemeen dat ze behoorlijk wat tijd vergden (èn geduld!) van mr W. F. van Solinge. ter onnodig kwaad, want hij had buiten de waard gerekend: mr Van Solinge had een kaartje bij zich waarmee hij zelfs de officier kon overtuigen dat de bemanning van de T-12 nóóit gezien zouden kunnen hebben dat H. S. juist op perceel 25 aan het vissen was. Vrij spraak was zijn vonnis. Dc zaak van H. S. was een aange houden zaak: al eerder had hij de kantonrechter trachtte te overtui gen dat hij niet gevist had op het perceel van S. in de Oosterschelde. De K.G.-14 was niet op perceel 25 geweest en dat kollcga's vanaf de T- 12 dat gezien zouden hebben, was in zijn ogen onmogelijk. De officier van justitie, mr T. H. W. Stein, had intussen de getuigen van de T-12 nogmaals aan de tand gevoeld, en kwam tot de overtuiging dat H. S. wel degelijk op perceel 25 gevist had, op grond van getuigenverklaringen. Hij achtte dit een delikt van ekonomisch belang en eiste f 500,- of tien dagen vervangende hechtenis. Verdachte in reaktie hierop: „Ik vind het schrikba rend dat vissers onder elkaar zoiets doea Kun je tegenwoordig een bekeu ring krijgen op grond van uitspraken van een kollega?" Hij maakte zich ech- In dichte mist W. K. S. uit Zierikzee was op 16 september '82 gezagvoerder van de ZZ-16 en voer met zijn schip de Zie- rikzeese haven uit, in dichte mist Nog vóór hij de haven uit was, werd de mist zo dik, dat hij besloot op de palen te gaan afmeren omdat verder varen niet mogelijk was. Voor hij zover was ramde de ZZ-16 een jacht, de„Olivijn" midscheeps, met twee personen aan boord die nog lagen te slapea Het jacht werd tot splinters gevaren en zonk, de bemanning werd gered. H. B. uit Capelle aan de IJssel wist nog precies te vertellen dat hij op 10 januari 1983 om 16.13 uur op zijn hor loge had gekeken. Een tijdstip, dat hij nog nèt op de Damaanzet rechtsaf mocht slaan: twee minuten later mocht dat niet meer volgens een ver bodsbord. Tóch was hij bekeurd, om dat het horloge van verbalisant 16.20 uur aanwees. De officier vond de tijd van verbalisant de juiste en eiste de gebruikelijke boete: 50,- of een dag. Verdachte: „Ik heb helemaal geen agent gezien in een wagen". Kanton rechter: „Misschien zat hij wel in een boom! Hij hoeft toch niet in een auto te zitten?" 50,- was ook het vonnis. A.E.P.-V. Erg veel tijd spendeerde mr. Van Solinge aan G. J. van M., om ook hem uit te leggen dat een A.E.P-V. (Ambt- edig Proces-verbaal) zwéér weegt in zijn besluitvorming. Op 2 januari dit jaar werd Van M. staande gehouden op rijksweg 18 bij Zierikzee wegens het niet voeren van groot- of dimlicht bij dichte mist overdag. Volgens ge daagde was het zicht toen meer dan 200 meter, volgens de politie minder dan 200 meter, afgemeten aan de hek- tometerpaaltjes langs de rijksweg. Volgens het KNMI door Van M. ge raadpleegd, was het zicht die dag op dat tijdstip (13.15 uur) 200 meter en een uur later 800 meter. „U deed er wel goed aan om wat mee te brengen, maar ik kom er niet verder mee: de politie staat daar niet voor niets te bekeuren en mist kan zéér plaatse lijk zijn". De officier eiste 100,- of 2 dagen, de kantonrechter maakte daar 80,- van, het laagste tarief. ZIERIKZEE - Kantonrechter mr. W. F. van Solinge liet zich donder dagmiddag niet verleiden in een konflikt dierenbescherming-dieren arts, om tussen genoemde partijen in te gaan staan. J. H. de G. uit Brugh-Haamstede was gedagvaard wegens het „nodeloos kwellen" van een pony. Een inspekteur van de dierenbescherming had gekonstateerd dat op 27 november van het vorig jaar in zijn wei een pony liep, die niet op de juiste wijze bekapt was, en daardoor kreupel liep. De inspekteur sprak van een aftandse pony met vergroeide hoeven die leed aan hoef- bevangenheid, een dier waar nooit naar om werd gekeken en slecht ver zorgd was. Verdachte: „Die pony heeft als sinds '81 die kwaal (hoefbevan- genheid, red.) en het dier wordt bekapt als het nodig is. En ik vond, dat het toen nog niet nodig was. Het beest loopt nu nóg moei lijk, dat komt door die ziekte. Maar ik weet wel hoe het komt: volgens mij is het verraien werk!" Jaloersheid Aangevuurd door zijn ega ver telde De G. hoe jaloersheid ten grondslag lag van het waarschu wen van de inspekteur. Een buur meisje wildé paardrijles van hem hebben, maar hij vond haar nog te jong. En haar eigen paard mocht op haar aandringen niet in de wei van De G. lopen, een reden voor genoemd buurmeisje (volgens ver dachte dan) om de dierenbescher ming te wijzen op de kreupele po ny, om hem zo een hak te zetten. „Laat die brief nou eens zien", drong zijn vrouw aan. Bedoelde brief was er een van de dieren arts, waarin deze verklaarde re gelmatig de pony van De G. be kapt te hebben de laatste jaren, maar dat het dier inderdaad leed aan hoefbevangenheid waardoor het altijd kreupel zal blijven lo pen omdat deze ziekte moeilijk, zo niet helemaal niet te genezen Er was dus geen sprake van „langdurig onderhoud onthou den" zoals de inspektie in het proces-verbaal schreef. Verdach te: „Volgens de hoefsmid lopen er honderden zo!" Ja tegen nee Het ja van de dierenbescher ming tegen het nee van de dieren arts, een zaak waar de kanton rechter geen stelling in wenste te nemen. Officier van justitie, mr. T. H. W. Stein vond het „nodeloos kwellen" een groot woord en vond verder dat het feit middels de brief van de dierenarts niet be wezen kon worden,een mening die ook de kantonrechter was toe gedaan. Beiden konkludeerden: vrijspraak. RENESSE Voor de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland betekent het stopzetten van de subsidie door de gemeenten het definitieve einde. Tij dens de algemene bestuursvergadering donderdagavond in het dorpshuis te Renesse had het bestuur geen andere keus dan akkoord te gaan met voorstel de Stichting op te heffen. „Het is een nederlaag voor Schouwen-Duive land. Een trieste ervaring. Het heeft ons dan ook niet mee gezeten. Wisseling van opbouwwerker is daar één voorbeeld van. Het is triest omdat zoveel mensen er veel tijd in hebben gestoken. We hebben samen geprobeerd iets op te bouwen, helaas kan het werk niet worden voortgezet", aldus voorzitster C. J. Geluk die hiermee te vens de teleurstelling verwoordde van de overige bestuursleden. In overleg met burgemeester W. den Boer is overeengekomen dat de inventaris net zo lang in het kantoor pand mag blijven staan, totdat het nieuwe onderkomen van de projekt- leider van de Stuurgroep gereed is. Ten slotte gaf de heer Deïst een over zicht van de stand van zaken van het Kleine Kernen Experiment. In de vergadering van de regionale werkgroep (vandaag) zal het concept- evaluatierapport aan de orde komen. „Evaluatie duidt al op een afron ding. Zoals wellicht bekend houdt het Experiment 31 december op te bestaan", aldus de heer Deïst. Direkt na opening van deze „ge denkwaardige vergadering" zoals mevrouw Geluk het noemde, deelde de voorzitster mee dat ook het plan Welzijnskoepel - een samenwerking tussen de diverse welzijnsinstellin- gen - door de gemeente op Schouwen- Duiveland van de tafel is geveegd. „Een bundeling van deze instellin gen is gezien het resultaat van de ve le besprekingen en vergaderingen blijkbaar niet nodig. Ieder enthousi asme ontbreekt hiervoor", aldus Ria Geluk. Verwarring S. werd verweten dat tilj niet voor zichtig genoeg was geweest in zijn handelen, maar hij beriep zich op overmacht: de dichte mist kwam te plotseling om daar rekening mee te kunnen houden. „Zelfs de door mij te hulp geroepen R.P.-18 kwam in bot- sing", aldus S, die verder zei alle maatregelen die nodig waren in acht te hebben genomen bij het uitvaren. De diskussie met de kantonrechter ging over het feit dat S. niet direkt was gestopt (achteruitslaan) maar lang zaam was doorgevaren. S. hield het er op, dat hij wilde gaan afmeren. Verkeerde beslissing De officier vond dat S. een verkeer de beslissing genomen had. „Ik ver wacht van u als goed schipper, dat u met dergelijke weersomstandigheden niet doorvaart, maar direkt stopt Ik acht het feit bewezen en eis f240,- of 5 dagen vervangende hechtenis". S.: „Je ligt niet zomaar stil, het is geen auto met een rem!" Mr Van Solinge achtte de handelswijze van S. verwijtbaar en vonniste konform de eis. „U kunt in hoger beroep als u er niet mee eens bent". „Dat doe ik ook", was het antwoord van S., „en ook bij de Raad voorde Scheepvaart, die hebben er tenminste verstand van!" Voordat het echter het besluit viel de Stichting met ingang van 1 janua ri 1984 op te heffen, ontstond een ver warrende diskussie. Voor een mede werkster van de Stichting mevrouw Rotte, wordt namelijk een wacht geldregeling getroffen die pas in mei 1987 afloopt. Formeel is het zo, dat degene die personeel aanneemt (in dit geval de Stichting) ook verant woordelijk is voor de werknemer zo lang de wachtgeldtijd loopt. In dit verband zou de Stichting dus (op papier) nog eens ruim drie jaar moeten bestaan. Inmiddels heeft de gemeente Zie rikzee, namens de deelnemende ge meenten, te kennen gegeven na op heffing het administratieve gedeelte verder af te handelen. „Wij zijn bereid de afwikkeling op ons te nemen", aldus bestuurslid J. Groen namens de gemeente Zierik zee, „maar we zijn niet verantwoor delijk voor eventuele problemen die zich met de ex-werkneemster kunnen voordoen. Je moet je als Stichting verantwoordelijk voelen voor de mensen die je destijds in dienst hebt genomen". Verwarring alom, want dat zou be tekenen dat de Stichting officieel riog eens tot mei '87 in stand moet worden gehouden. Vereffenaars Het zag er naar uit dat het bestuur zich geen raad wist met deze situatie, totdat de heer J. Deïst voorstelde een aantal bestuursleden als vereffe naars aan te wijzen die na 1 januari '84 namens de Stichting optreden zo dra zich problemen voordoen. „Het ziet er overigens niet naar uit dat de ze personen daadwerkelijk voor pro blemen komen te staan. Het is een formele zaak die we op deze wijze kunnen oplossen." De heren J. Deist, H. van Dam, A. J. Padmos en J. Groen waren bereid deze „taak" op zich te nemen. De li quidatie zal verder door de gemeente Zierikzee worden afgehandeld. Inventaris Met ingang van 1 januari 1984 is ook de huur opgezegd van het kan toorpand aan de Ring in Kerkwerve. Het bestuur besloot een gedeelte van de inventaris over te dragen aan de Stuurgroep Werkloosheid voor het kantoor van de projektleider. Ook de Stichting Welzijn Ouderen zal als dat nodig is - hierop een beroep kunnen doen. BURGH-HAAMSTEDE - Het echt paar A. Hogenaar van de gelijknami ge bakkerij aan de Ring in Haamste de vertrekt morgen, zaterdag, naar Keulen om van daaruit te proberen de internationale markt te gaan be treden met de verkoop van typisch Zeeuwse en zelf ontworpen produk- ten. In Keulen wordt tot en met donder dag de Anuga, een internationale vakbeurs op levensmiddelengebied, gehouden, waar bakkerij Hogenaar met een flinke stand de produkten gaat proberen aan de man te bren gen. Als typisch Zeeuwse bijzonderheid worden aangeboden „schroisels", die ook wel „spekken" worden ge noemd, een ouderwets soort koekje dat gewoonlijk werd uitgedeeld wan neer er stréo werd gevierd. Ook neemt het echtpaar Zeeuwse specu laas mee naar Duitsland, een droge tegenhanger van de gevulde boter koeken in het assortiment. Kruidca- ke is hier eveneens een bekende trak tatie, maar bakker Hogenaar maakte ook hiervan een eigen ontwerp (met een vulling van vruchtjes en gember) en hij noemde zijn specialiteit „Zoete lieve Gerritje". Een rond k rentebrood met spijs gaf hij de benaming Wochenendstute, met als tegenhanger een luchtig krentebrood met appel en kersen, ook een zelf uitgedacht artikel. Wanneer het inderdaad lukt om buitenlandse bestellingen te noteren, zal dat een welkome aanvulling op de stille winterperiode betekenen, vertelde mevrouw Hogenaar, die de hele opzet ook wel een beetje als een avontuur ziet. Maar al zouden er bestellingen tot uit Japan komen, is dat geen bezwaar, want de delicates sen kunnen diepgevroren en in con tainers daar kersvers worden afgele verd. Experiment Lopende projekten op dit moment zijn verder de scholenexperimenten Serooskerke Noordwelle en Sir- jansland, het nieuwe dorpshuis Se rooskerke en de intergemeentelijke dorpenplannen. Voor het aanstellen van een projektleider is inmiddels subsidie beschikbaar gesteld. Wat het scholenexperiment in Noordwelle betreft, deelde de heer Deïst mee dat het projekt niet is ver lopen zoals het Kleine Kernen Expe riment dat had gewild. Omdat sinds dit schooljaar ook de kleuters in Noordwelle terecht kun nen (basisschool) moest een kleuter leidster worden benoemd, dus een derde leerkracht. Noordwelle Omdat het leerlingenaantal vol gend jaar minder zal zijn, zal één van de leerkrachten moeten verdwijnen. Dit zal de onderwijzeres zijn van de laagste klassen. De pas aangestelde kleuterleidster zal in dienst kunnen blijven. „We zullen er alles aan doen om de derde leerkracht te kunnen aanhou den. Onze voorstellen liggen momen teel bij het ministerie. We hebben goede hoop". WASHINGTON - President Reagan is donderdag akkoord gegaan met dc vorming van een komité voor zijn herverkiezing als president, wat kan worden beschouwd als een eerste stap naar een tweede ambtstermijn. Maar hij heeft nog niet definitief besloten of hij zich kandidaat zal stellen. Dat zal hij binnen enkele we ken doen, zo zei senator Paul Laxalt na een onderhoud met Reagan. Advertentie Aanleg Elektr.- en water-installaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radlo-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4