Staatsbosbeheer houdt open huis in Dominiale bossen Schoolwerkplan moet identiteit van school duidelijk weergeven Integratie bouwkundig nu vrijwel geheel rond Drie rondleidingen Staatssekretaris G. van Leijenhorst te Zierikzee: Vergadering Chr. Schoolbestuur Aanrijding in Oosterland Surfmateriaal gestolen in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdaS 14 oktober 1983 Nr. 23405 3 BURGH-HAAMSTEDE - Staatsbosbeheer houdt in de herfstvakantie open huis. Voor Schouwen-Duiveland betekent dat, dat belangstellenden dinsdag 18, woensdag 19 en donderdag 20 oktober een rondwandeling kunnen maken door de Domeinen in de Westhoek. De heer T. G. M. Aernoudts uit Haamstede zal de drie rondleidingen verzor gen en hij geeft de mensen tijdens de wandeling tekst en uitleg over de flora en de fau na in de bossen. Het vertrekpunt is de parkeerplaats aan de Adriaan v. d. Weijdeweg te Burgh-Haamstede. De wandelingen beginnen om 10.30 uur en eindigen om 12.00 uur. Toegangskaarten zijn bij het VVV-kantoor te Haamstede verkrijgbaar. „Bos, natuur en landschap, bekijk het maar bij Staats bosbeheer in de herfstvakantie" dat is de slogan waar mee deze groendienst voor de 8e maal weer vele duizen den mensen wil laten genieten van de vrije natuur. Staatsbosbeheer nodigt alle Nederlanders uit om in de herfstvakantie bos, natuur en landschap te komen bekij ken. Op maar liefst 23 plaatsen verspreid over het hele land worden van 15 tot en met 23 oktober aktiviteiten ge organiseerd om de mooiste plekjes te laten zien en te ver tellen wat Staatsbosbeheer daar mee te maken heeft. Dat betekent wandelen, fietsen, varen, kijken naar de monstraties van beheerswerkzaamheden, tentoonstellin gen en diaklankbeelden. Kleuren Aan de bomen is te zien dat het najaar voor de deur staat. Van sommige beginnen de bladeren al aardig te verkleuren. Net als de lente is herfst een jaargetijde van grote veranderingen in de natuur. De rijke kleurenschakering die dat oplevert, en een ne velig najaarszonnetje scheppen een bijzondere sfeer in bos, natuur en landschap. Voor velen is dat ieder jaar weer aanleiding om er eens lekker op uit te trekken. De gebieden waar Staatsbosbeheer de poorten extra wijd open zet, zijn met zorg gekozen. Voor het grootste deel zijn dat bos- en natuurterreinen die de dienst in eigendom heeft, maar er zijn ook mooie plekjes daarbuiten uitge zocht. Gebieden waar tochten gemaakt kunnen worden door oude en nieuwe landschappen die de moeite van het beleven waard zijn. Staatsbosbeheer heeft heel wat bos- en natuurterrein in beheer. Zo'n 130.000 ha ofwel éénderde van de totale op pervlakte die ons land nog bezit. Zorgen voor bossen en houtproduktie was de taak die Staatsbosbeheer bij de oprichting in 1899 van de volksvertegenwoordiging kreeg. Taak Staatsbosbeheer Later kwam daar een nieuwe opdracht bij. Men begon zich te realiseren dat natuur een schaars artikel werd. Het ontginnen van woeste gronden werd gestopt en Staatsbosbeheer werd ook natuurbeheerder. Wilde, on vervalste natuur hebben we in ons land niet meer. Wat we gewoon zijn natuur te noemen is meestal door toedoen van de mens tot stand gekomen. Denk aan de aanleg van bossen, het intensieve gebruik van heidevelden in het verleden, het turfsteken in de veengebieden, rietvelden en grienden, houtwallen. Ze ontstonden en werden in stand gehouden door de ekonomische funktie die ze voor de mens vervulden. Behalve voor bos en natuur staat Staatsbosbeheer ook al sinds jaren op de bres voor het behoud van een zo groot mogelijk aantal landschapsvormen. Maar niet alleen be houd van oude, maar ook het scheppen van nieuwe land schappen is tegenwoordig een taak van de dienst. Denk aan de Flevopolders. Nieuwe ontwikkelingen in het land schap als windmolens, nieuwe autowegen en waterwe gen, nieuwe boerderijen en stadsuitbreidingen, probeert men in zulke banen te leiden dat ze ook passen in het landschap. Eigenlijk heeft Staatsbosbeheer met bijna elk stukje groen in ons land wel iets te maken. Volgende week worden belangstellenden in de gelegenheid gesteld om onder begeleiding de Dominiale bossen in de Westhoek te bezoeken. ZIERIKZEE - „We ontvangen liever een „tussendoku- ment" als schoolwerkplan, dan een gekocht of gekopieerd stuk, dat geen weergave is van het produkt, dat de school wenst te leveren". Deze boodschap had staatssekretaris van onderwijs drs. G. van Leijenhorst donderdagavond tijdens de vergadering van de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee in het gebouw van de Chr. Scholengemeenschap. Tussen de algemene beschouwingen in Den Haag door, maakte de staatssekretaris even een uitstapje naar Zierikzee om in te gaan op de vorming van de basisschool met ingang van 1 augustus 1985 en op de vrijheid van het onderwijs. voor te hebben, dat het voor sommige scholen niet mogelijk zal zijn een vol ledig schoolwerkplan gereed te heb ben voor die fatale datum van 1 augus tus 1985. Vandaar ook zijn bereidheid in sommige gevallen voorshand genoe gen te nemen met een voorlopig school werkplan, dat na verloop van tijd nader kan worden uitgewerkt Naar aanlei ding van een vraag vanuit de zaal later tijdens de diskussie, merkte de in- spektrice van het kleuter- en lager- onderwijs, mevrouw W. P. Bouwman op, dat de inspektie in de toekomst een belangrijke taak zal kunnen hebben bij Drs. Van Leij enhorst ging verder in op de inmiddels vaak geuite vrees, dat de kleuters in het nauw zullen komen door de wet op het basisonder- wijs. De staatssekretaris bestreed de stelling, dat het basisonderwijs ver legd wordt naar de jongste kinderen. Ten aanzien van genoemd school werkplan, dat de nieuwe basisscholen met ingang van genoemde datum ge reed moeten hebben, hamerde spre ker er bij herhaling op, dat hier dui delijk de eigen identiteit van de school uit dient te blijkea Hij zei er begrip Drs. (J. van Leijenhorst het toetsen van de schoolwerkplannen aan de praktijk. Richtlijnen Ten aanzien van het onderwijsleer plan merkte de staatssekretaris op, dat de Stichting Leerplan Ontwikkeling binnenkort alle scholen een boekje zal aanbieden met duidelijke richtlijnen. Het schoolleerplan hoeft niet op alle scholen gelijkluidend te zijn, maar voorkomen dient te worden, dat er te veel onderlinge verschillen zouden ontstaan of dat er moeilijkheden zou den ontstaan met het vervolgonder wijs. Adviezen ten aanzien van een schoolleerplan kunnen ook verstrekt worden door de Adviesraad Basison derwijs. Drs. Van Leyenhorstging verder in op d inmiddels vaak geuite vrees, dat de kleuters in het nauw zullen komen door de wet op het basisonderwijs. De staatssekretaris bestreed de stelling, dat het basisonderwijs verlegd wordt naar de jongste kinderen. Ook de kleuters moeten op die nieuwe basisschool geheel tot hun recht kunnen komen en het speel werkklimaat dient volgens de staats sekretaris dan ook zo goed mogelijk aanwezig te zijn. Zelf zei hij de erva ring te hebben, dat de invloed van het kleuteronderwijs op het lager onder wijs in de praktijk veel groter is, dan omgekeerd. Kleine scholen Spreker belichtte ook de problema tiek van de kleine scholen en merkte op, dat het huidige beeld in deze zo veel mogelijk gehandhaafd zal blijven. In de zogenaamde instandhoudingsno tities van oktober 1982 wordt uitge gaan van een benedengrens van 23 leerlingea Er kunnen echter bijzon dere omstandigheden zijn, die aanlei ding geven en nog kleinere school in stand te houden. Drs. Van Leijenhorst erkende, dat een school op een kleine kern ook een sociaal-kulturele funktie heeft Anderzijds vroeg hij zich af of een leerling wel goed tot zijn recht kan komen als hij in een kleine groep van bijvoorbeeld vijftien leerlingen jaren achtereen in dezelfde klas les moet krijgea De staatssekretaris verhulde niet, dat door de eenmalige operatie van het invoeren van de basisschool in totaal 800 scholen zullen verdwijnen. Er zou volgens hem dan geen sprake moeten zijn van een koude sanering, maar van beslissingen, die in goed overleg met regio en gemeenten geno men moeten worden. Zo sprak hij over een regionaal of gemeentelijk op te stellen scholenbestand, rekening hou dend met onderwijs van allerlei rich tingen. De staatssekretaris zegde toe zich uitermate in te spannen voor een gelijke verdeling ten aanzien van open baar en bijzonder onderwijs betref fende opheffing en in standhouding. Hij wist zich echter op dit punt wel gebonden aan de wet, die het rijk ver plicht te zorgen voor voldoende open bare scholen. Twijfels Vanuit de vergadering rezen dan ook de twijfels of het bijzonder onderwijs' op dit punt niet meesttif<aan het kortste eind zal trekken, omdat het de staats sekretaris aan sankties zal ontbreken. Zelf had Van Leijenhorst het vertrou wen dat het in goed overleg mogelijk moet zijn tot een goede verdeling van onderwijs in alle richtingen te komen. Ten aanzien van de vorming van dn basisscholen werd vanuit de verga dering gedetailleerd ingegaan op de bevoegdheden, die de onderwijskrach ten straks zullen hebben. Enige onduidelijkheid bleef bestaan over de vraag of een onderwijzer op de huidige lagere school straks les mag geven aan de onderbouw (4, 5 en 6- jarigen) op de basisschool. Betrokke nen meenden hier een ongelijkheid te signaleren, omdat een kleuterleidster met appb'katie-opleiding straks in elk geval wel bevoegd zal zijn les te geven in de bovenbouw en ook als hoofd van de basisschool kan worden benoemd. Weinig perspektief De mening, dat aan nieuwe onder wijzers thans weinig toekomstpers- pektief is te bieden gezien de stijgen de werkloosheid in het onderwijs en het feit, dat de vrijkomende banen het eerst bezet worden door op wachtgeld- staande krachten, moest de staatsse kretaris onderschrijven. In dit verband merkte hij op verheigd te zijn met de mogelijkheid zogenaamde 56+-rege lingen te kunnen treffen, die enige soelaas voor jonge onderwijskrachten kunnen bieden. Erg rooskleurig ziet de toekomst er volgens drs. Van Leijenhorst nog niet uit Naar zijn gegevens zal pas in 1987/1988 in het basisonderwijs weer een lichte stijging van het leerlingen aantal ontstaan, terwijl het leerlin genaantal in het voortgezet onder wijs de komende jaren nog met 30% zal afnemen. Een positief bericht had de staatsse kretaris ook, in de vorm van een be drag per leerling voor zogenaamde re- gionalisatie-aktiviteiten. Schoolbestu ren zullen hierdoor de gelegenheid krijgen regionaal aktiviteiten te ont plooien. Zijn gedachten gingen in dit verband uit naar het opstellen van schoolwerkplannen ofhetgezamenlijk gebruik maken van schoolbegelei dingsdiensten. Ook het buitengewoon onderwijs zou naar zijn mening in die regionalisatie betrokken kunnen wor den. Alert blijven Aan het einde van zijn inleiding hield drs. Van Leijenhorst zijn gehoor voor alert te blijven op de vrijheid van onderwijs. Hij had de ervaring, dat op dit punt keer op keer de vinger aan de pols moet worden gehouden. Zo wer den bij de behandeling van de wet op het basisonderwijs enkele amende menten ingediend, die er toe hadden kunnen leiden, dat de gelijkschaling van het bijzonder onderwijs met het openbaar onderwijs doorbroken was geworden. „Vrijheid van onderwijs is een gave, maar ook een opgave", aldus de staatssekretaris. ZIERIKZEE - De Vereniging tot bevordering van het Christelijke Schoolonderwijs te Zierikzee is bouwkun dig vrijwel rond met de integratie kleuter/basisonderwijs. De kinderen van de kleuter scholen „De Maltarakkers" en „Rehoboth" zullen nog dit jaar hun intrek nemen in de verbouwde J. L. de Jon- geschool in 't Vrije. De kleuterschool „De Maltarakkers" wordt opgeheven; „Rehoboth" zal als kleuterschool blijven bestaan tot de integratie een feit is. Deze besluiten werden donderda gavond genomen in de Chr. Scholen gemeenschap tijdens een druk be zochte algemene ledenvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs. Verkoop Voorzitter, de heer C. Bij de Vaate liet weten dat het gebouw van de „Maltarakkers" aan de gemeente zal worden overgedragen, hetgeen de formele afwikkeling betreft van een eerder genomen besluit. De vergade ring besloot donderdagavond ook het gebouw plus de grond van „Reho both" te verkopen. Gebouw en grond vormen eigendom van de vereniging, dit in tegenstelling tot de overige schoolgebouwen, die alleen juridisch eigendom betreffen. De gemeente Zierikzee heeft be langstelling getoond voor de koop van het gebouw „Rehoboth". Beslo ten werd een onafhankelijke taxatie te laten plaatsvinden en tegen een zo redelijk mogelijke prijs te verkopen. Bij de bestuursverkiezing werden OOSTERLAND - Een achteruit rij dende wagen, bestuurd door A. H. uit Bruinisse, heeft donderdagavond in de Dr. Schutterstraat te Oosterland lichte schade toegebracht aan de stilstaande auto van W. S. uit Ooster land. De auto van H. werd ook licht beschadigd. RENESSE - Vanaf de auto van K. W. uit Schotten (W.D1.) is in de nacht van woensdag op donderdag surfma teriaal gestolen. De wagen stond ge parkeerd op het parkeerterrein van pension Nieuw-Constantia te Renes se. Ter waarde van f 2000 verdwenen enkele gieken, masten en zeilen. In diezelfde nacht verdwenen van de auto van C. F. uit Dortmund (W.D1.) drie vinnen plus een mast ter waarde van 350 DM. Zijn wagen stond gepar keerd aan de Rampweg. mevrouw A. P. Zweistra-van der Staay uit Oosterland en de heer W. J. Flikweert uit Zierikzee nieuw geko zen in de vakaturen ontstaan door het aftreden van mevrouw M. L. Hanse-van Gammeren en de heer G. J. Kristalijn. Beide laatsten werden door de voorzitter hartelijk dank ge zegd voor hun inbreng in het Chr. schoolbestuur. Mevrouw W. J. Verton-Kooyman was aftredend en herkiesbaar, zij werd bij akklamatie herkozen. De vergadering ging zonder op of aanmerkingen akkoord met de finan ciële jaarstukken 1982. In de finan ciële kommissie werd de heer S. de Vlieger benoemd als opvolger van de heer A. G. Izeboud. Uitgever B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar 141,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3