GS Zeeland onzeker over waterkwaliteit Zoommeer Geen konsumptie van mosselen uit de Westerschelde Urenco verrijkt uranium voor kerncentrale Borsele „Gemeenten laten het voor de kampeerder afweten" Produktschap voor Vis- en Visprodukten: Pechiney dreigt met sluiting Schoolgeld voor leerplichtigen van tafel Kamer wil 100 miljoen extra voor wegen en dijken Vrouw steekt ex-man neer Stiptheidsakties personeel Zeeuwse veerboten LAATSTE NIEUWS Grote ravage op Haringvlietdam installatiebedrijf DEURLOO BV Grevelingen zoet/zout Britse minister Parkinson treedt af AMSTERDAM - De verkoop van verse mosselen is in sommige delen van ons land sinds begin deze week in gestort na een mededeling van het Rijks Instituut voor de Zuivering van Afvalwater dat mosselen uit de Westerschelde niet geschikt zijn voor konsumptie. Vol gens drs. D. Langstraat, sekretaris van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten, die dit donderdag be kendmaakte, is de konsument ten onrechte geschrokken van deze mededeling van het RIZA, omdat er geen mos selen uit de Westerschelde in de handel worden gebracht. In Yerseke worden de mosslen ge veild. Ons land telt nog 26 handela- In een periode van te grote aanvoer worden doorgedraaide, dus niet ver kochte mosselen niet vernietigd, maar door het Mosselfonds opge kocht. Deze mosselen worden weer teruggezet in de Oosterschelde en aan het eind van het seizoen, onge veer april, als de aanvoer wordt stop gezet, opnieuw geveild. In mei en juni ligt de aanvoer stil om de mosselen de gelegenheid te ge ven zich voort te planten. L. Lucas, de direkteur van het Mos selkantoor in Bergen op Zoom, een onderdeel van het schap, heeft desge vraagd verklaard dat er nog niets be kend is over gevolgen voor de export van Nederlandse mosselen. Van onze mosselproduktie wordt ongeveer 65 procent geëxporteerd. In de Wester schelde worden sinds de afsluiting van De Braakman in 1952 mosselen niet meer professioneel opgevist. Volgens Langstraat komen er ook langs illegale weg geen mosselen uit dit water in de handel. Partikulieren (bijvoorbeeld sportvissers) zijn al eerder gewaarschuwd voor de slechte kwaliteit van mosselen uit de Westerschelde. Dat is onder andere het gevolg van lozingen van giftige stoffen in België in de Schelde. Volgens dr. P. Hagel van het Rijks Instituut Visserijonderzoek in IJ- muiden en ir. C. Venema van het RI ZA worden de mosselen in de Wester schelde gebruikt als een soort na tuurlijke meetapparaten (indicato ren) om na te gaan hoe het met de kwaliteit van het water is gesteld. Daarbij is gebleken dat de schelpdie ren een te grote koncentratie van, ook voor de mens, giftige metalen, vooral cadmium, bevatten. Oosterschelde het schoonst De Nederlandse konsumptie-mos- selen worden gekweekt in het weste lijk deel van de Waddenzee en de Oosterschelde. Het water van het laatste gebied hoort tot het schoonste in West-Europa. Het westelijk deel van de Waddenzee is volgens Hagel voor het kweken van mosselen van voldoende kwaliteit. Er komen wel verontreinigingen voor, maar die zijn niet zo groot dat zij de kwaliteit van de mosselen nadelig beïnvloe den. Dat is volgens Hagel onder meer het gevolg van het feit dat de mossel erg mager is, waardoor schadelijke stoffen niet in het vet kunnen wor den opgeslagen. Vanaf eind juni wórden de mosse len in de Waddenzee opgevist en naar speciale banken in de Oosterschelde gebracht. Dit zogenaamde verwate ren is bedoeld om de kwaliteit van de mosselen nog te verbeteren. Het zand wordt er uitgespoeld en de dieren kunnen bijkomen van het opvissen. Fabeltje Het verhaal dat je mosselen alleen kunt eten als de ,,R" in de maand is, noemt het Produktschap een fabelt je. Volgens Hagel was dit vroeger misschien waar, toen het vervoer in warme perioden nog wel eens proble men gaf, maar daar is nu geen sprake meer van. Het RIVO houdt voortdurend toe zicht op de kwaliteit van de mosslen, zowel in het water als bij aanvoer aan de veiling in Yerseke. Goedge keurde mosselen verlaten de veiling met een garantiecertificaat van het RIVO. Zijn er problemen, dan wordt er volgens Hagel geen certificaat ge geven. DEN HAAG - Volgens de ANWB zijn gemeenten geneigd de meer toeris tische vorm van kamperen, waaronder het natuurkamperen en het vrij kam peren, te weinig ruimte te geven. Dit blijkt uit een proef met een kampeerplaat- senplan in drie gemeenten, Leimuiden (Zuid-Holland), Asten (Noord-Bra bant) en Westerschouwen op Schouwen-Duiveland, opgezet door het minis terie van landbouw en visserij. De betrokken gemeenten vinden dat die vormen van (vrij) kamperen on- kontroleerbaar en onbeheersbaar zijn, zo heeft ANWB gekonkludeerd. „Het ziet er naar uit dat de gemeen ten de mogelijkheden van de kampeer- plaatsenplannen te weinig zullen (gaan) benutten", aldus de ANWB. „De uit werking van de kampeerwet dreigt daarmee het kamperen in Nederland tot een eenheidswordt te maken. Al thans, zo doen de resultaten van de eerste experimenten vermoeden". De kampeerwet wordt uiterlijk 1 januari 1984 ingevoerd Zij verplicht gemeenten tot het opstellen van een kampeerplaatsenplan. De bedoeling van zo'n plan is het treffen van een re- VLISSINGEN - Het voortbestaan van het Franse aluminiumconcern Pechiney in Vlissingen-Oost (960 werknemers) wordt ernstig bedreigd door de hoge energieprijzen die het bedrijf moet betalen voor de grote hoeveelheden elektriciteit die nodig zijn voor het smeltproces. Volgens fabrieksdirekteur A. Creis van Pechiney is het bedrijf al maan den lang in onderhandeling met het ministerie van ekonomische zaken en de NV PZEM over verlaging van de energieprijs. Maar tot op heden is er nog geen enkel resultaat bereikt. De industriebond FNV heeft naar aanleiding van klachten van Pechi ney dat de energieprijzen die Pechi ney in Nederland betaalt in verhou ding tot andere landen in de wereld veel te hoog zijn door het Rijn- Schelde-instituut in Middelburg la ten onderzoeken. Dit nog vertrouwe lijke rapport dat de titel heeft meege kregen ,,De minister en de meiter" vormt nog een punt van bespreking in de ondernemingsraad van Pechi ney. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft het kabinetsplan om schoolgeld te gaan heffen voor leerplichtige leerlingen van 12 jaar en ouder don derdagavond van tafel geveegd. Al leen de frakties van S.G.P., R.P.F. en G.P.V. stemden tegen een motie van C.D.A. en V.V.D. dat het kabinet op andere plaatsen in de begroting naar het gewenste bezuinigingsbedrag moet zoeken. De maatregel had in 1984 140 miljoen moeten opleveren en daarna bijna 300 miljoen per jaar. De Kamer overwoog dat de invoe ring van schoolgeld op principiële be zwaren stuit en niet overeenstemt met de geest van internationale ver dragen. De stelling van oppositielei der Den Uyl, dat verplicht school geld in strijd is met het karakter van de leerplicht, vond alleen gehoor ter linkerzijde van de Kamer. DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat de regering volgend jaar hon derd miljoen gulden extra moet uit trekken voor het onderhouden en aan leggen van wegen en dijken, voor stads vernieuwing en havenwerkea Alleen de EVP stemde donderdagavond, bij het slot van de algemene beschouwin gen, tegen een motie hierover van de regeringspartijen CDA en WD. Overweging voor deze financiële in- jektie is dat de overheid al jaren te weinig investeert in de infrastruktuur. Dit heeft een slechte invloed op het herstel van de ekonomie en de ver sterking van de marktsektor, zo oor deelde de Kamer. DEN HAAG - De aardgasbaten moeten worden gebruikt om de eko nomie te versterken en minder, zoals in het verleden sterk gebeurde, inge zet worden voor konsumptieve doel einden. Dat is de kern van een vrij wel eensluidend koncept-adviès voer het aardgasbeleid dat de Sociaal- Economische Raad op 21 oktober zal vaststellen. Wel merken gs in hun brief op dat het alternatief met de pijpleiding het in zich heeft de tegenstrijdige belan gen van landbouw, visserij, ekologie, waterhuishouding en rekreatie te bundelen. Bij een keuze vooreen zoe te of zoute Grevelingen zonder meer zullen deze belangen met elkaar in botsing komen. Overigens dient vol gens gs in de studie een zoete Greve lingen als referentie-alternatief te worden genomen in plaats van een zoute Grevelingen: het oorspronke lijke Deltaplan voorzag in afsluiting van de Grevelingen waardoor het water zou verzoeten. geling voor diverse vormen van kam peren. Dat betreft dan een inventari sering van de bestaande als ook van de toekomstige kampeermogelijkheden (stacaravans, vakantiekampen, trek ken, volkstuinen waarop overnacht mag worden). DE KOOG - In het Texelse De Koog is donderdagavond P. O. (leeftijd onbe kend) door zijn ex-vrouw W. O., beiden uit De Koog, neergestoken. Het slacht offer is; in een ziekenhuis in Den Hel der overleden, aldus de politie. Volgens de politie bezocht de vrouw haar ex-man in zijn woning om te spre ken over een bezoekregeling voor hun jongste kind. Zij besloten later het gesprek voort te zetten in een restau rant Op weg daarheen kregen beiden ruzie. De vrouw stak toen haar ex-man met een mes neer. Zij is inmiddels door de politie aangehouden. Kosten Om in de diskussie over de Greve lingen te kunnen kiezen uit drie vol waardige alternatieven zal rijkswa terstaat in de definitieve nota moe ten aangeven wie de kosten van een bepaald alternatief moet dragen. Gs gaan ervan uit dat' de alternatieven zout en zoet voor rekening van het rijk komen. Zij baseren dit op de koncept-nota ,,De waterhuishouding van Nederland". In deze nota stelt rijkswaterstaat dat de Grevelingen onderdeel is van het waterhuishoud kundig hoofdsysteem. Voor de wate- DEN HAAG - De CDA'ers Scholten en Dijkman hebben donderdagavond aan het slot van de algemene be schouwingen met de linkse oppositie en de Centrumpartij tegen de korting van 3,5 procent op de ambtenarensa larissen en sociale uitkeringen gestemd. De motie van PvdA-leider Den Uyl om van de korting af te zien werd verworpen. VLISSINGEN - De gezamenlijke bonden in Zeeland hebben in het ka der van de ambtenarenakties tegen de 3,5-procentoperatie besloten om op de schepen van de Provinciale Zeeuwse veerdiensten prikakties te houden op 20, 21, 27 en 28 oktober. De provinciale stoombootdiensten on derhoudt twee veerdiensten over de Westerschelde, een tussen Vlissingen en Breskens en een tussen Kruinin- gen en Perkpolder. De stiptheidsakties zullen grote vertragingen voor het verkeer kun nen opleveren, vooral ook omdat de aktiedagen op donderdag en vrijdag zijn. Dat zijn juist de drukste dagen voor de veerboten. Het personeel zal zich tijdens die vier dagen strikt hou den aan de regels. Auto's met een ge vaarlijke lading moeten een extra kontrole ondergaan, evenals de be zitters van bootkaarten en abonne menten. Het laden en lossen van schepen zal precies volgens de regle menten, dus trager, gebeuren. Die aktieplannen heeft het georgani seerd personeel tijdens aktieverga- deringen eerder deze week afgespro ken. De gebruikers van de veerpon ten zijn via pamfletten van de ko mende akties op de hoogte gesteld. De direkteur van de provinciale stoomdiensten in Zeeland, D. Oostin- ga, verwacht veel overlast voor de gebruikers van de veerpont, waar nu ook al zonder akties dikwijls auto's niet mee kunnen naar de overkant wegens de krappe kapaciteit van de veerboten. SAN SALVADOR - Salvadoraanse militairen hebben de afgelopen drie dagen tenminste 119 guerrilleros ge dood en 13 gewond bij gevechten om steden en wegen in het oosten van het land weer in handen te krijgen. Dit heeft het leger donderdagavond in een kommuniqué gemeld. ren in dit systeem is het rijk volgens deze nota verantwoordelijk, ook in financieel opzicht. Deze lijn door trekkend zou het rijk volgens gs ook de verantwoordelijkheid moeten dragen voor het alternatief met de pijpleiding. Verder vragen gs zich af of de baten voor de landbouw van een zoete Gre velingen niet te laag zijn ingeschat. Het bevreemdt hen dat vanuit de landbouwsektor heel andere baten zijn aangegeven dan in de konceptno- ta. Ook is niet duidelijk of de baten voor de landbouw en de visserij op dezelfde wijze zijn berekend. Eveneens zetten gs vraagtekens bij de kwaliteit van het water dat in het alternatief met de pijpleiding uit het Zoommeer naar Schouwen-Duive land wordt gevoerd, zeker als de in laat in de Krammer komt. OUDE TONGE - Vanochtend is de weg Hellegatsplein-Oude Tonge ter hoogte van de Haringvlietdam enige uren gestremd geweest, door een on geluk waarbij twee vrachtwagens en een bestelauto met aanhangwagen waren betrokken. Bij het ongeluk, dat om 7.00 uur plaatsvond, viel één gewonde: de chauffeur van een vrachtwagen v. d. B. uit Den Bom mel. Op genoemd tijdstip kwam uit de richting Hellegatsplein een bestel auto met aanhangwagen, bestuurd door A. B. S. uit Hardenberg. De aan hangwagen raakte los van het trek kend voertuig en belandde op de lin ger weghelft waar op dat moment juist een vrachtwagen met v. d. B. aan het stuur aan kwam. De aanhan ger schoot onder de vrachtwagen, die op zijn beurt kantelde, waarbij v. d. B. zijn verwondingen opliep. De chauffeur werd naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De achter de ze vrachtwagen rijdende vrachtwa gen kon zijn voorganger net ontwij ken, maar kwam ook op de linker weghelft tot stilstand en liep lichte schade op. Intussen was de ravage kompleet en werd het verkeer via de parallelweg en parkeerstrook omge leid. De stremming duurde tot onge veer 11.00 uur. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee LTS. Bezichtiging school voor reü nisten, 14.00 - 19.00 uur. Feestavond reünisten m.m.v. Maarten Bruijnes en Goldsteel and friends, 20.00 - 01.00 uur. ,,Huis van Nassau". Dansavond soos van alleenstaanden. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst officiële opening postkantoor, 15.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Vereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Nationale Zwem- vierdaagse (Nieuwerkerk 15.30 -16.30, Oosterland 16.30-17.30, Ouwerkerk en Dreischor 17.30-18.30, Sirjansland 18.30-19.30 uur). Parkeerplaats Zwembad Dolfijn. Waterorgel, 16.00 - 21.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Landelijke tentoonstelling ,,De Kolibrie". 10.00- 23.00 uur. Vergaderzaal Geref. Gemeente. Alge mene ledenvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Zaterdag 15 oktober Zierikzee Bioscoop. Hot Bubblegum. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Landelijke tentoonstelling ,,De Kolibrie". 10.00 - 19.30 uur. Zondag 16 oktober Zierikzee Bioscoop. Hot Bubblegum. 20.00 uur. Maandag 17 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering postzegelvereniging. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Advertentie weekend servicedlenst tel. (01110)6255 Dinsdag 18 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn. Plattelandsvrou wenbijeenkomst met dia's over Po len. 20.00 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Kerkwerve Consistorie van de Hervormde Kerk. Dia-middag Herv. Vrouwengroep. 14.00 uur. Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke Putmeet. Hoorzitting over te nemen verkeersmaatregelen in Scharendij ke. 20.00 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A. Vrouwenbe- raad. Aanvang: 20.00 uur. Scharendijke Molen de Lely. Modeshow. 19.30 uur. Maandag 24 oktober Zierikzee Eethuis Marktzicht. Najaarsvergade ring VARA afdeling Schouwen-Dui veland. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. TonnenmagazijnBeatballetlessen 19.00 en 20.00 uur. Dinsdag 25 oktober Haamstede Geref. Kerk. Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afd. Westerschouwen, lezing „Eten we wel gezond". 14.00 uur. - Dreischor Het Dorpshuis. Klankbeeld diase rie over een Zwitserse Sennenfami- lie. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 26 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Wereldwinkel. Informatie-avond over kursus Vredesopvoeding in de praktijk. 20.00 uur. Scharendijke Restaurant De Koepel. Bijeenkomst modelbouwvereniging in oprichting. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkedoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Donderdag 27 oktober Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Dans avond voor jong en oud. 20.00 uur. Maandag 31 oktober Brouwershaven „De Blokkedoos". Peuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 1 november Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring IJsvereniging. 19.30 uur. Donderdag 3 november Zierikzee Mosselstraat 1. Inle\'eren speelgoed- en sportartikelen voor beurs speel-o- theek. 16.00 - 21.30 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Markt. Vertrek reis naar Rotterdam NBvP. 8.00 uur. „De Blokkedoos". Feuterspeelzaal. 9.00 tot 11.30 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering be- heerskommissie dorpshuizen. 19.30 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Mosselstraat 1. Speelgoed- en sport- beurs, speel-o-theek Schouwen-Dui veland. 10.00 - 12.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. ALMELO/BORSELE - Urenco gaat met ingang van 1988 het ura nium voor de kerncentrale in Bor sele verrijken. Het Nederlandsc- Brits-Westduitse consortium heeft hiervoor een kontrakt af gesloten met de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij PZEM. Dit heeft Urenco donder dag bekend gemaakt. Urenco werkt als enig bedrijf ter wereld kommercieel op basis van het centrifuge-procedé en heeft fabrieken in het Engelse Ca- penhurst en in Almelo. In het Westduitse Gronau heeft zij een fabriek in aanbouw. Het kontrakt voorzien in de levering van brandstof aan de druk-water- kernreactor van 450 Megawatt in Borsele en heeft een looptijd van tien jaar. Over de hoogte van het bedrag dat met het kontrakt gemoeid is, willen Urenco en PZEM geen me dedelingen doen. De Zeeuwse kerncentrale betrekt sinds het in bedrijf stellen, in 1973, de brandstof via Euratom uit de Ver enigde Staten. Een van de redenen om van le verancier te veranderen is dat Urenco - ten dele - een Nederlands bedrijf is. Urenco, dat als enige verrijkt uranium zal gaan leveren aan de PZEM, verdeelt de produk- tie van verrijkt uranium gelijk over haar vestigingen. De produk- tie van Urenco bedraagt nu jaar lijks 2.000 ton „scheidings- arbeid". Het kontrakt met Borsel zal daar ongeveer 60 ton aan toe- voegen. In Almelo werken bij Urenco en UCN (Ultra Centrifuge Neder land, het produktiebedrijf) in to taal ongeveer 600 mensen. Op ba sis van de tot dusverre afgesloten kontrakten lijkt hun werkgele genheid tot in de jaren negentig gegarandeerd, aldus een woord voerder van UCN. MIDDELBURG - In een reaktie op de koncept-nota „Grevelingen zout-zoet" dringen gedeputeerde staten van Zeeland er bij rijkswaterstaat op aan terwil- le van een goede besluitvorming over de Grevelingen in de definitieve nota meer duidelijkheid te verschaffen over de kosten van de alternatieven, de ba ten voor de landbouw en de kwaliteit van het water uit het Zoommeer. Zij hebben nog geen keuze gemaakt uit de drie alternatieven: zoet, zout of zout met een pijpleiding voor de zoetwatervoorziening van de landbouw op Schou wen-Duiveland vanuit het Zoommeer. LONDEN - De Britse minister van handel en industrie, Cecil Parkinson, heeft vrijdag zijn ontslag ingediend, een week nadat hij toegaf dat zijn voormalige sekretaresse een kind van hem verwacht. In een regeringsverklaring stond dat de 52-jarige Parkinson zijn ont slag heeft ingediend en dat premier Thatcher het met spijt aanvaardde. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. i |t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2