Punt van Goeree beste lokatie voor informatie centrum Grevelingenmeer Nieuwe uitgave Slavenkas over dappere reddingen van Jan van Meerendonk VVD-STATENLID PLEIT BIJ PROVINCIE VOOR CORNELIASTICHTING Realisatie kademuren Nieuwe Haven Zierikzee Twee aanrijdingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag li oktober 1983 Nr. 23403 3 ZONNEMAIRE - Het Grevelingenmeer komt, als rijks- rekreatiegebied, in aanmerking voor vestiging van een bezoekerscentrum. In dit centrum zal informatie gepre senteerd worden over zoveel mogelijk facetten van het karakter van dit gebied, zowel vroeger als nu. Verder kunnen er in het centrum richtlijnen worden gegeven voor een verantwoord gebruik van het meer. In tegen stelling tot het bezoekerscentrum (straks) op de Ooster- scheldestormvloedkering of het centrum op de Haring- vlietdam, zal het bezoekerscentrum bij de Grevelingen zich vooral richten op natuurlijke en rékreatieve wetens waardigheden, en dus niet alleen op de waterstaatkundi ge werken. ZIERIKZEE Speelgoed- en sportbeurs .Speel-o-theek De stichting Speel-o-theek Schou- wen-Duiveland organiseert op zater dag 5 november tussen 10.00 en 12.00 uur een speelgoed- en sportbeurs. De ze beurs wordt gehouden in de voor malige kleuterschool aan de Mossel straat 1, achter de Corneliastichting, te Zierikzee. Op dit adres kan op donder dag 3 november tussen 4.00 uur 's middags en 21.30 uur 's avonds speel goed ingeleverd worden. Ook sportar tikelen zoals schaatsen, gympakjes, rijbroeken etc. zijn van harte welkom. Graag alles schoon en kompleet in leveren. Van d totale opbrengst zal een klein gedeelte worden bestemd voor de speel-o-theek. Deze speel-o-theek heeft tot doel; kinderen die zich „an ders" ontwikkelen te stimuleren in hun ontwikkeling door aangepast speelgoed uit te lenen. Indien men of over de ruilbeurs óf over de speel-o-theek meer informatie wenst, kan men bellen: 01110-6467 of 01110-2448. Postzegelvereniging Op maandag 17 oktober houdt de postzegelvereniging Philatelica een bijeenkomst in het Huis van Nassau te Zierikzee. Op deze avond worden mededelin gen gedaan omtrent het programma voor de komende winter. Verder staat er een veiling op het program ma, alsmede een verloting met extra prijzen. De aanvang is om 20.00 uur. KERKWERVE Dia-middag H.V.G. Voor woensdag 19 oktober staat een dia-middag op het programma van de Hervormde Vrouwengroep „Samen één" uit Kerkwerve die daarvoor de bejaardensoos, de Her vormde zestigplussers en de zuster vereniging uit Scharendijke heeft uitgenodigd. De dia's handelen voor namelijk over de bijbelse plaatsen in Israël en zijn in de afgelopen zomer gemaakt door Ad en Henk Kesteloo uit Kerkwerve. De vertoning vindt plaats in de consistorie van de Ned. Hervormde Kerk aan de Ring, aan vang 14.00 uur. RENESSE Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw Donderdag 13 oktober wordt in het dorpshuis van Renesse de algemene bestuursvergadering gehouden van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Tijdens deze vergadering stelt het bestuur voor met ingang van 1 januari '84 de stich ting op te heffen in verband met het stopzetten van de subsidies door de gemeenten per die datum. Verder zal de stand van zaken kleine kernen ex periment aan de orde komen. De ver gadering begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Waarom vrouwen moederen In de leeskring van de plattelands vrouwen afdeling Brouwershaven, werd maandagmiddag het boek „Waarom vrouwen moederen" van Nancy Chodorow besproken. De bespreking van dit boek, dat de maatschappelijke verschillen tussen vrouwen en mannen behandelt, werd bijgewoond doormevrouw T. van Burg-Kooman van de provinciale Commissie Vrouw van de Nederland se Bond voor Plattelandsvrouwen. NIEUWERKERK Jaarvergadering openbare kleuterschool De ouderraad van de openbare kleuterschool „De kleine dob belsteen" houdt woensdag 12 okto ber de jaarvergadering in het school gebouw, Ribesstraat 20. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer de verslagen van penning meester en kaskommissie en voorts de begroting, mededelingen leidsters en verkiezing nieuwe leden ouder raad. Na de pauze toont mevr. Van der Zwet de brooddeeg. mogelijkheden van ZIERIKZEE - Tijdens een vergadering van de onder centrale Schouwen-Duiveland van de V.V.D. heeft het Provinciale Statenlid J. G. van Zwieten toegezegd er bij de provincie op aan te dringen, dat de nieuwbouw van de Corneliastichting wordt doorgezet. Dit plan is namelijk op losse schroeven komen te staan omdat van rijkswege is aangezegd, dat landelijk slechts vijftien van de 1000 initiatieven van nieuwbouw op dit gebied zullen mogen doorgaan. De provincie moet deze maand een prioriteitenlijst vaststellen van nieuw bouw van ziekenhuizen. Na een be zoek aan de Corneliastichting, maan dagmiddag, was Van Zwieten overtuigd van de noodzaak van nieuwbouw voor dit verpleegtehuis. De nijpende situa tie werd onderschreven door de twee artsen, die donderdagavond als ver tegenwoordigers van de regionale huis artsen op de WD-vergadering in Mon- dragon aanwezig waren. Meer bedden Tevens werd vastgesteld, dat het nieuwe verpleeghuis, dat bij het Rode Kruisziekenhuis zou worden gebouwd, ten minste 120 bedden zou moeten tellen in plaats van de ruim zestigin de huidige opzet Tijdens deze vergadering, die on der andere werd bijgewoond door burgemeesters, wethouders en raads leden uit de regio, besprak Van Zwie ten tevens de plannen tot het vormen van een Distnktsgezondheiddicnst In de komende vergadering van de Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen, 14 oktober, zal dit punt aan de orde komen. Verder zal besproken worden waar het centrum gesitueerd moet worden. In een rapport van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders getiteld „Lokatie-voorstel bezoekerscentrum Grevelingen" worden zes mogelijk heden gepresenteerd. De Punt van Goeree rolt als beste lokatie uit de bus. „De Punt is uitste kende geschikt als lokatie door de grote terreinverschillen binnen korte loopafstanden. Het dagrekreatieve gebied omvat een strandzone met duinen, duinmeertjes en een boskom- plex. Op korte loopafstand ligt het Noordzeestrand met de oude zeedui nen. Deze verschillende terreintypen kunnen omsloten worden door een natuurpadenstelsel, zodat de re- kreant een goed beeld krijgt van het gebied", aldus het rapport van de RIJP. Het centrum zal dan gereali seerd moeten worden op korte af stand van het geplande strandpavi- loen. Dit is ook gunstig wegens de daar aanwezige parkeerterreinen en horekavoorzieningen. Slikken De stichtingskosten zullen op de punt van Goeree waarschijnlijk het geringst zijn, doordat een uitgebreid voorzieningenpakket aanwezig is. Verder worden genoemd: de Slik ken van Flakkee. Dit gebied is echter door de geringe afwisseling minder geschikt en tevens is de bereikbaar heid ook niet zo goed. Wel komen de Slikken in aanmerking voor een zo genoemd informatiesteunpunt, ge it ombineerd met een natuurpad. West Repard: Vestiging van een be zoekerscentrum is hier door de be perkte ruimte nauwelijks mogelijk. Voor een informatiesteunpunt is de ze lokatie wel geschikt. Informatie vooral gericht op rekreatieve moge lijkheden zal hier een belangrijke funktie kunnen vervullen. Dit steun punt zal moeten verwijzen naar het bezoekerscentrum Strand Grevelingendam: Dit ter rein heeft alleen rekreatieve waarde en is daardoor als vestigingsplaats niet geschikt. Ook hier geldt weer: een informatiesteunpunt is een waar devolle aanvulling in de voorlichting over het Grevelingenmeer. Dit laatste vooral omdat dit strand druk bezocht wordt. Kabbelaarsbank Kabbelaarsbank: Als in de toe komst de bestaande plannen voor de Kabbelaarsbank (rekreatiepark) ge realiseerd zijn, is een bezoekers cen trum van bezoek verzekerd en zal goed in het geheel passen. Maar door de geringe afwisseling in het na- tuurljk milieu zal een vestiging niet optimaal kunnen funktioneren. De Centrale Platen: Voor een be zoekerscentrum ongeschikt wegens de geïsoleerde ligging. Een rekreatie- punt in kombinatie met een natuur padenplan stimuleert gericht ge bruikt, en bezoekers zullen dan niet meer overal rondwandelen hetgeen schadelijk kan zijn voor de natuur. Volgens de RIJP is een bezoekers centrum niet een opzichzelfstaand objekt, maar het moet een startpunt zijn van waaruit de bezoeker kan be ginnen met het ontdekken van het Grevelingenmeer. De uitgezette na tuurpaden zorgen er voor dat ontdek kingstochten van rekreanten in goe de banen worden geleid. De kosten voor een bezoekerscentrum worden geraamd op 600.000,- (investerings kosten) en 120.000,- (exploitatie kosten). HAAMSTEDE - Zondagavond laat deed zich op de Beatrixstraat in Haamstede een lichte aanrijding voor, met als gevolg eveneens lichte plaatschade, waarbij P. t. D. uit Haamstede en W. v. d. H. uit Boxtel waren betrokken. In Renesse deed de veroorzaker, L. S. uit Aken aangifte van een aanrij ding, waarbij hij een hem onbekende auto schade toebracht aan het linker- voorspatbord. Het gebeurde maan dag aan de Kromme Reke. De spor tieve Duitser vertelde de politie dat hij een briefje onder de ruitenwisser had bevestigd met zijn naam en adres er op. De eigenaar van de auto heeft zich nog niet gemeld DEN HAAG - Een extra heffing, strafpremie, bovenop de sociale pre mies kan er voor zorgen dat in alle be drijfstakken en bedrijven in de komen de jaren arbeidstijdverkorting met on geveer hetzelfde tempo wordt inge voerd. Met deze gedachte speelt de Tweede-Kamerfraktie van de PvdA in haar alternatieve voorstel voor de be groting van de regering voor 1984. (vervolg van pagina 1) Verschuiven Mevrouw M. A Bij de Vaate-Rozen- daal (CDA) was een andere mening toegedaaa Zij vond het een zeer onlo gische konstruktie en was er van over tuigd, dat de voetgangers geen gebruik zullen maken van een pad dat achter de Varreput wordt omgeleid Ze wees erop, dat de huidige afmetingen van de Varreput toch ook niet de oorspronke lijke, historische vorm aangeven en deed de suggestie, dat wellicht nog wel met Monumentenzorg te praten valt over het verschuiven van de Varreput met 2 m. Mocht ook echter dat niet tot de mogelijkheden behoren, dan zou mevrouw Bij de Vaate de voorkeur geven aan een pad, weliswaar achter de put om, maar met een oversteek vlak bij de kruising Balie/Weststraat en dus zonder doorboring van het muurtje rond het parkje bij de Grote Kerk. Wethouder De Rijke liet weten zich met die reaktie gesterkt te voelen in zijn eigen opvatting over de loop route. Enigszins afwijkend standpunt nam de heer J. J. Geleijnse (WD) in. Ook hij liet weten te voelen voor het verleggen van de Varreput met 2 m., maar zei voor de oorspronkelijke te kening te kiezen, indien die verleg ging niet tot de mogelijkheden zou behoren. De kommissie bracht een unaniem advies uit ten aanzien van subsidiëring van de Stichting Studiecentrum We genbouw. Men adviseerde de gevraag de f 0,05 per inwoner te verlenen, dit in tegenstelling tot de meerderheid van het kollege, dat koos voor een vaste jaarlijkse bijdrage van f 100,-. De kommissieleden toonden zich al len overtuigd van het nut van deze Stichting en kregen van de direkteur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel desgevraagd te horen, dat de dienst gemeentewerken kosteloos ge bruik kan maken van de onderzoek verslagen van deze Stichting en er ook advies kan inwinnen. Principieel dis- kussietje ontstond over de wijze waar op deze subsidie in de gemeentebegro ting dient te worden opgevoerd. Ge- meentesekretaris de heer A. G. Ize- boud wees erop, dat alle subsidies op één subsidielij st worden opgevoerd om versluiering te voorkomen. De kommissieleden - en de voorzitter met hen - waren unaniem van mening, dat deze bijdrage niet op de subsidielijst dient te worden opgevoerd maar recht- OOSTERLAND Start bibliotheek Gereformeerde Gemeente De bibliotheek van de Gerefor meerde Gemeente start op woensdag 12 oktober. Uitleentijd van 19.30 tot 20.30 uur. ZIERIKZEE - „Zierikzee in de zeiltijd" met als onder titel „De levensredder Jan van Meerendonk" is de titel van de nieuwste uitgave van de Slavenkas Zierikzee. De Zierikzeeënaar Jan van Meerendonk, geboren in 1799, heeft een aantal zeer dappere reddingen op zijn naam staan, die bijna in de vergetelheid zijn geraakt. In de dit jaar voltooide Zeeuwse Encycolopedie zal men ook tever geefs naar zijn naam zoeken. Het is aan de Zeeuwse historikus F. Nagtglas te danken dat Meeren donk niet helemaal vergeten is. On der meer in Nagtglas' Levenberich- ten van Zeeuwen wordt Van Meeren donk genoemd en tevens publiceerde Nagtglas in het Leeskabinet van 1867 Hij vermeldde de wijziging van een oorspronkelijke tekst, die moeilijkhe den zou kunnen opleveren bij de tot standkoming van een dergelijke dienst De wijziging betrof de paragraaf, waar in gemeenten zich uit de dienst kon den terugtrekken, wanneer de zaken budgetair niet goed zouden verlopen. In de nieuwe opzet zou dat niet meer mogelijk zijn: gemeenten die eenmaal lid zijn, blijven dat definitief, hetgeen een belemmering zou kunnen vormen voor deelneming. Behalve dit nieuwe aspekt toont de nieuwe begroting een tekort van f 120.000,- en men is er nog niet uit, hoe dit financieel moet wor den opgelost Rekreatie „Volksgezondheid en rekreatie" was de titel van de inleiding van Van Zwie ten. In het laatste deel van zijn cau serie behandelde spreker het Beleids plan, dat de Grontmij opstelde als ba sis voor een provinciaal beleid op het gebied van openluchtrekreatie en toe risme. Jan van Meerendonk met zijn jongste kleinzoon en naamgenoot. Het kind houdt een paar zilveren medailles in de hand. die grootvader had ontvangen. een artikel over deze levenredder on der de titel Een merkwaardig man. In navolging daarvan liet N. Bal Snijders in 1876 een brochure ver schijnen onder de titel Beschrijving der Menschlievende Bedrijven van Jan van Meerendonk. Aandacht Door middel van een facsimilé- herdruk van deze brochure wil de Slavenkas de aandacht vestigen óp deze sinds lang vergeten levensred der uit Zierikzee. Van Meerendonk trad als negenja rige jongen in dienst bij een beurt schipper. Enkele jaren later ging hij als matroos varen op een koopvaar dijschip. In 1816 kreeg hij als ma troos een plaats op het Zierikzeese recherche vaartuig van 's rijksbe lastingen. Vier jaar later werd hij benoemd tot schipper en vervolgens tot schipper-visiteur. In 1839 werd Van Meerendonk bevorderd tot commies eerste klas en bleef voortaan aan de wal. In het boekje gaat het echter niet zozeer om zijn carrière, maar meer om de vele reddingen die hij heeft verricht. Hij ontving daarvoor tallo ze eerbewijzen. Het zelfopofferende optreden bezorgde Van Meerendonk grote faam. In de buurt Nagtglas schreef: Uit eigen erva ring weet ik, hoe in die dagen een schip verging, of een drenkeling le venloos uit het water werd getoogen, de toeschouwers gewoon waren te zeggen, „dit ongeluk zou beter zijn afgelopen, als Van Meerendonk in de buurt was geweest". Een fragment uit het boek: „Naar de zee ziende op het bolwerk Zierik zee, hoort hij een noodkreet en men vliegt naar de havenkant. Een acht tienjarige was uit een bootje gekan teld en slechts waar hij het laatst bo ven kwam, ziet men het water opbor relen. Er komt wel een sloep aanva ren, maar die zal stellig te laat ko men. Van Meerendonk vliegt naar het uitstekende deel van de muur zonder misschien van al de praatjes gehoord te hebben, springt over de hoofden der zenuwachtige nietsdoeners heen, en bengt als een andere Perseus der fabel-oudhcid, hulp uit de lucht, zinkt in het water, zoekt en tast, vat den drenkeling na veel moeite en schenkt hem, als een tweede vader, het leven weer." In totaal heeft hij meer dan 50 men senlevens gered. In het boek wordt een groot aantal reddingen beschre ven. streeks ten laste moet komen van de onderhoudsbegroting. Onderzoek energiebesparing De kommissie bracht een positief advies ten aanzien van een krediet van in totaal f 17.750,- voor een onderzoek naar mogelijkheden tot het treffen van energiebesparende maatregelen in de Concertzaal, de Muziekschool en het Stadhuiskomplex. „Wegens de bespa ringen straks op tegen de kosten", wilde mevrouw Bij de Vaate weten, maar kon daar van direkteur gemeen tewerken noch een bevestigend noch een ontkennend antwoord op krijgen. Pas na een ondei^oek kan worden vastgesteld welke energiebesparende mogelijkheden er zijn. Verder kreeg de CDA-woordvoerster desgevraagd te horen, dat een dergelijk onderzoek al enkele jaren door een extern advies bureau op onafhankelijke wijze wordt uitgevoerd. De heer Geleijnse haakte daarop in met de vraag of de eigen dienst der gelijke onderzoeken niet grotendeels zelf kan uitvoeren. De heer Van der Poel antwoordde, dat de dienst ge meentewerken wel alle mogelijke ge gevens doorspeelt maar dat voor het onderzoek zelf toch deskundige ken nis is vereist In verband met de bouw van 34 wo ningen in de binnenstad door woning bouwvereniging „Beter Wonen" moet de gemeente nog enige werken uitvoe ren. In totaal is daar een bedrag van f 34.000,- voor nodig. Voor dit bedrag worden onder meer stoepen aange legd, een muur hersteld en de ont sluiting van achtererven van percelen in de Ravestraat verbeterd. Onder zocht wordt nog of het mogelijk is voor deze werken een subsidie te verkrij gen van het ministerie van VROM in het kader van de verbetering van de woonomgeving. De kommissie bracht een positief advies uit ten aanzien van dit krediet Afvalbakken Bij de rondvraag informeerde de heer Asma naar de mogelijkheid en kele afvalbakken te plaatsen op de dijk bij Borrendamme, waar's zomers veel wordt gezwommen. De voorzitter zeg de toe, de zaak op te nemen met de Reinigingsdienst, maar had zijn twij fels over het feit of men bereid zal zijn een man die dijk op te sturen om de bakken te laten legen. Asma bleek ver der nog steeds te volharden in zijn strijd om een fietspad langs de En gelse Kade en informeerde hoe het daarmee stond. Dit in tegenstelling tot de heer Sprengelmeijer, die de moed in deze voorlopig heeft laten zakken en een quasi verongelijkt „ik vraag maar niks meer", liet horen. Wethouder De Rijke liet weten hot fietspad langs de Engelse Kade echt nog niet te zijn vergeten, maar wees erop, dat nog steeds grote twijfels bestaan over de vraag of dat pad nu over de dijk, of aan de onderkant van de dijk zijde Nieuwe Haven moet worden aangelegd. Zelf gaf hij we derom te kennen voor die laatste mo gelijkheid te kiezen. Mevrouw Bij de Vaate maakte de voorzitter attent op een afzichtelijke situatie bij een afbraakpand aan de Scheepstimmerdijk. Zij stelde voor, dat de gemeente daar een schutting plaatst en de kosten verhaalt op de eigenaar, die tot nu toe zelf in gebreke is gebleven om het geheel een ver zorgd aanzien te geven. De direkteur gemeentewerken gaf te kennen, dat zo de procedure nou eenmaal niet is, maar zegde wel toe, dat de dienst ge- meentwerken in kontakt zal treden met de betrokken eigenaar. Hoewel dc vraag eerder in de ver- keerskommissie thuishoorde, kreeg mevrouw Bij de Vaate toch een gewil lig oor van de voorzitter betreffende haar opmerking, dat de kruising Gouwe Veerse Weg/Weg naar de Val een betere wegbewijzering behoeft Hij zegde toe dit door te spelen naar Provinciale Waterstaat Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chet-redaktle: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) (37,00; per jaar (141,00; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t(m 4 regels) 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3