c Slotfase restauratie kademuren Nieuwe Haven snel te realiseren Behandeling ontwerp begroting Zierikzee Landbouwer uit Brouwershaven bedenkt en konstrueert zelf een containerdrager Gecamoufleerde reiger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Forse subsidie in het vooruitzicht Avond-mavo op excursie naar voorsorteer- centrum WA> mh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Informatiecentr. Grevelingenmeer Het bezoekerscentrum ten behoeve van in- Nieuwe LTS De „bevolking" van de LTS Schouwen-Dui- Taxi-problemen Wielerronde Het vervoer van kleuters per taxi, van huis Naast Bruinisse, Renesse en Zierikzee formatieverstrekking over het Grevelingen- veland begint al aardig gewend te raken naar school en terug, moet worden inge- krijgt ook Nieuwerkerk in 1984 een heuse meer moet, volgens de RIJP, komen op de aan de nieuwe behuizing. (Pag. 4). Punt van Goeree. (Pag. 3). kort. Dat levert in Kerkwerve de nodige pro blemen op. (Pag. 5). wielerronde. Een driekoppig komitee is vol op in de weer. (Pag. 6). DINSDAG 11 OKTOBER 1983 140ste jaargang' Nr. 23403 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niet dat zij iets nieuws voor de eerste maal zien, maar dat zij het van ouds bekende, door iedereen geziene, maar over het hoofd geziene, als nieuw zien. daarin munten de waarlijk ori ginele koppen uit. Nietzsche ZIERIKZEE. - De stadsgracht van Zierikzee is al jaren het jachtdoraein van een reiger. 'Zowel 's zomers als in de wiritër 'Vertoeft het dier, vaak urenlang doodstil staand op één poot, langs de waterkant in de hoop een visje te kun nen verschalken. Het is niet bekend of de.vissen zijn taktiek volledig door hebben, maar een feit is dat reiger zijn strategie geheel heeft gewijzigd. Staande op een tak van een treurwilg, ook op één poot, heeft zij zich verdekt opgesteld om, zodra de gelegenheid er is, zich op zijn prooi te storten. De camouflage is goed; of de vangstresultaten dat ook zijn is niet te zeggen. ZIERIKZEE - In de openbare gemeenteraad vergade ring te Zierikzee op maandag 17 oktober zal het kollege van b. en w. het ontwerp van de gemeentebegroting 1984 (inklusief overige begrotingsstukken, waaronder het „Meerjarenperspektief 1984 t/m 1987") worden aangebo den. De kommissie financiën zal zich vervolgens tijdens een openbare ver gadering op dinsdagavond 1 novem ber over de begrotingsstukken bui gen. Uiterlijk op woensdag 9 novem ber zal het kollege antwoord geven op vraagpunten, die tijdens bovenge noemde vergadering naar voren ko men. Algemene beschouwingen De gemeenteraadfrakties zenden haar algemene beschouwingen uiter lijk op maandag 14 november toe aan kollege en pers. Het kollege geeft uit erlijk 21 november schriftelijk ant woord op de algemene beschouwin gen van de frakties. ZIERIKZEE - Een groep van 25 leerlingen van de afdeling Avond mavo van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap gaat donderdagavond 13 oktober op be zoek bij het nieuwe voorsorteercen- trum van de PTT in Zierikzee. Om een goede indruk te krijgen van de bedrijvigheid in het voorsor- teercentrum, staat de aanvang van de exkursie gepland op 23.00 uur. Dit late tijdstip is nodig omdat pas vanaf dat tijdstip volop gewerkt wordt aan de postbestelling, die de volgende dag zal plaatshebben. Aldus de heer C. Karremans, PTT-direkteur in Zie rikzee, die tevens Iaat weten dat een mogelijkheid voor het bezoeken van het voorsorteercentrum door groe pen belangstellenden in principe voor iedereen mogelijk is. De enige voorwaarde is dat er tijdig een af spraak wordt gemaakt. Op donderdag 24 november wordt de behandeling van de begro tingsstukken mondeling voortgezet in een om 14.00 uur aanvangende ver gadering van de gemeenteraad. In de ze vergadering komen aan de orde: - re- en duplieken; - hoofdstuksgewijze behandeling ontwerp gemeentebegroting 1984 (in klusief eventuele wijzigingen); - behandeling meerjarenperspektief 1984 t/m 1987; - behandeling voorstellen inzake di verse subsidie-verzoeken. ZIERIKZEE - Er bestaat goede hoop, dat de slotfase van de restauratie kademuren langs de Nieuwe Haven binnen afzienbare tijd kan worden uitgevoerd. Uit re cente besprekingen met vertegenwoordigers van rijk en provincie is gebleken, dat aldaar in beginsel de bereid heid bestaat financiële steun te verlenen om ook de uitvoering van de laatste fase van deze restauratie mo gelijk te maken. Met behulp van subsidies van de ministeries van VROM en WVC en van de provincie zijn tot nu toe de kademuren over een lengte van 252,5 m gerestaureerd. Thans rest nog een gedeelte van 259 m; volgens een ruwe schatting vergt dat nog een uitgaaf van f 1.554.000,-. Naai' aanleiding van genoemde re cente besprekingen, kan van de ver onderstelling worden uitgegaan, dat subsidies worden verkregen tot een bedrag van f 1.191.000,-. De gemeente Zierikzee zal uit eigen middelen nog f 363.000,- op tafel moeten leggen. Bracht vorige week de kommissie financiën reeds een positief advies uit ten aanzien van dit te voteren krediet maandagmiddag bleek ook de kom missie publieke werken tijdens een openbare vergadering in het stadhuis unaniem akkoord te kunnen gaan met dit voorstel Wellicht voor seizoen Kommissievoorzitter wethouder P. de Rijke wees erop, dat de gemeente voor deze restauratie weliswaar een aanzienlijk bedrag moet opbrengen, maar dat op deze wijze wel een aan zienlijke subsidie in de wacht kan wor den gesleept De wethouder kon nog niet zeggen wanneer de subsidie daad werkelijk zal worden ontvangen, maar had toch wel enige hoop, dat de laatste fase van de restauratie kademuren wellicht nog voor de aanvang van het toeristenseizoen 1984 gerealiseerd kan worden. Een andere verheugende medede ling, die de heer De Rijke bij aanvang van deze kommissie vergadering kon doen, was de telefonische toezegging, dat de provinciale subsidie voor riole ringswerkzaamheden in december dit jaar tegemoet kan worden gezien. Het kollege heeft daarop besloten nu reeds de bestekken te laten gereed maken, zodat wellicht direkt na de winterperiode met het werk begonnen kan worden. Varreput Het doortrekken van de looproute Weststraat naar de Poststraat ter hoogte van de Varreput hield reeds eerder de gemoederen van de kom missie p.w. bezig. Maandagmiddag was het niet de bedoeling er weer uitgebreid over te diskussiëren, maar uitsluitend kennis te nemen van de reaktie Monumentenzorg op de door enkele kommissieleden gedane sug gestie de Varreput met ongeveer 2 m. in te krimpen. Daardoor zou het mo gelijk worden de looproute rechtdoor te trekken. Volgens het oorspronk- kelijke ontwerp werd dat pad achter de Varreput omgeleid met een over steek halverwege de Balie, aanslui tend op het pad langs de Grote Kerk. De kommissie p.w. kreeg maan dagmiddag te horen, dat de direkteur restauratiezaken van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met een dergelijk plan vooralsnog njet kan in stemmen. „Met een verkleining van de put wordt de ruimtelijke vorm, die een belangrijk historisch gegeven vormt, ernstig aangetast terwijl er daarbij sprake is van een niet aanvaardbare aantasting van een beschermd monu ment", aldus de direkteur in zijn brief. De kommissieleden H. Asma(PvdA) en W. F. Sprengelmeijer(RU.) hadden in eerdere diskussies over dit punt reeds hun afkeuring laten horen over de suggestie iets te wijzigen aan de Varreput „De Varreput moet blijven wat hij is. We moeten hem restaureren en anders niet De oversteek moet worden, zoals op de oorspronkelijke tekening", sprak de heer Sprengel- meijer overduidelijk. Vervolg pag. 3 Zelfs onder extreem natte weersomstandigheden inzetbaar voor het binnenhalen van de oogst Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. PE aar BROUWERSHAVEN - Wie denkt dat er in de schuur van de heren J. C. en H. Beeke aan de Noorddijkstraat te Brouwershaven alleen landbouwprodukten bewaard worden heeft het mis. Er werd de laatste drie maanden hard geknobbeld en gewerkt aan een voertuig, bedacht door de 30-jarige Han Beeke, dat door hem „een contai nerdrager" wordt genoemd. „Deze containerdrager is een ter reinvoertuig dat een afzetcontainer over ruw terrein kan vervoeren, zo als een vrachtauto dat over de weg kan", aldus Han Beeke. „Het unieke aan dit voertuig is, dat het mede door zijn lage-druk-banden van 60 cm breed, bij het rijden over het bouw land geen struktuurschade aan de grond veroorzaakt, terwijl het ook onder extreem natte weersomstan digheden nog inzetbaar is voor het binnenhalen van de oogst. De contai ner kan geladen of gelost worden door hem te kiepen, of door middel van de op het voertuig aanwezige hy draulische hulpkraan. Doordat de heren Beeke naast het landbouwbedrijf dat ze uitoefenen, ook de stalling en het onderhoud ver zorgen van de vrachtwagens van een transportbedrijf, werd Han Beeke gekonfronteerd met de problemen van het laden en lossen van deze au to's op het land. Han, die door aanleg en zelfstudie zeer technisch is, ging er over nadenken en lezen en bracht een bezoek aan het I.M.A.G. te Wagenin- gen (Instituut Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen). Uitvoering Dit resulteerde in een idee, dat hij tot'uitvoering bracht door de aan koop van een 2e hands BM Volvo multi carrier, die in de bosbouw ge bruikt werd als bomentransporteur. Dit voertuig werd grondig omge bouwd door middel van onderdelen, die Han op zijn eigen aanwijzingen en tekeningen bij fabrieken liet ma- De containerdrager, die ontwikkeld is door de 30-jarige Brouwse landbouwer Han Beeke. is op velerlei terreinen te ge bruiken. Enkele fabrikanten hebben inmiddels al belangstelling getoond. ken. Zo kwam er een speciale tand- wielbak en een chassis, terwijl de meesturende assen zelfs helemaal uit Italië afkomstig zijn. Dit resulteerde in een vïer-wielig aangedreven, knikgestuurd voertuig met achter spoorvolgende zwenkassen, vier in getal waarvan er drie meesturen. Dit, tesamen met de 60 cm brede lage- druk-banden neutraliseren de in vloed van wringkrachten op het voertuig, aldus Han Beeke. Veelzijdige toepassingsmogelijkhedeii Het bijzondere van het voertuig is zijn veelzijdigheid. Door de moge lijkheden van laden, lossen en ver voer van containers over ruw terrein is het inzetbaar in de land-, tuin- of bosbouw, en voor aannemers. „Dit voertuig kan de vrachtwagencontai ner rechtstreeks onder de rooimachi- ne brengen en laden. Het is bruik baar bij het oogsten van aardappe len, uien, hooi, stro, snijmais, witlof en bieten. Dit voertuig is eveneens de ontbrekende schakel om op rationele wijze bietenblad ter beschikking te brengen voor wegtransport, waar door de veehouderij kan beschikken over relatief goedkoop veevoer", al dus Han Beeke. Verder ziet hij toe passingsmogelijkheden in de bos bouw voor het transport van bomen ■en brandblusmateriaal en in de tuin bouw voor groente- en fruit- transport. De aannemers zouden de containerdrager kunnen gebruiken voor de demontage van zandzuiger buizen, als zanddumper, voor ver voer van pompen, kompressoren, buizen en betonelementen. „Met een kleine aanppassing is het voertuig in staat om een 20 voets zeecontainer bijv. een bemanningsunit op te pak ken van een vrachtauto, en die op ie dere gewenste plaats in het terrein neer te zetten". Dit is de eerste aanzet tot een nieu we ontwikkeling op het gebied van vervoer, aldus Han, die het contai- nergebruik in de landbouw hand over hand ziet toenemen. Belangstelling Inmiddels is het voertuig uitgepro beerd en de eerste indruk is dat het goed funktioneert. Er is vanuit de handel en industrie veel belangste- ling voor en enkele fabrikanten heb ben interesse om het voertuig in pro- duktie te nemen. Han zit ondertussen niet stil, want hij is nu bezig werktuigen te ontwik keling die op het voertuig passen. Zo wordt het mogelijk om tank- of strooicontainers te gebruiken, waar door met vloeibare drijfmest, kippe- mest of schuimaarde gewerkt kan worden. Zo draagt deze jonge Brouw de landbouwer met zijn aktiviteiten een steentje bij aan de ontwikkeling van het vervoer in de landbouw. Verwachting tot woensdagavond: Opnieuw regen In de nacht opklaringen en een mi nimumtemperatuur van 7 graden; in de loop van de ochtend van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen; middagtempera- tuur ongeveer 15 graden; zuidwesten wind, boven land matig, kracht 4, aan de kust en boven het IJsselmeer krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 15 okt.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 6.58, onder 17.54 Maan op 14.03, onder 21.25 13 okt. Zon op 7.00, onder 17.52 Maan op 14.55, onder 22.19 Eerste Kwartier: 13 okt. (20.42) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 okt. 6.19 18.53 0.08 12.27 13 okt. 7.00 19.46 0.52 13.17 Doodtij: 16 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht zijn er opklaringen, waarbij de tempera tuur daalt tot ongeveer 7 graden. Naast opklaringen is er, vooral in het noorden van het land, ook nog een enkele bui mogelijk. In de loop van de ochtend neemt de bewolking van het westen uit weer toe en in de middag kan het gaan re genen. Ook dan is de kans op regen in het noorden groter dan in het zuiden van het land. Met de regen komt iets zachtere lucht binnen. Het wordt daarom morgen iets minder koud dan het vandaag was. De middagtempcratuur bereikt een waarde die rond de 15 graden zal liggen. De wind draait van west naar zuid west en zal in het binnenland over wegend matig zijn. Aan de kust moet op een krachtige wind worden gere kend. De nieuwe weersverslechtering hangt samen met de nadering van een nieuwe depressie. Die lag van ochtend nog midden op de oceaan en wordt morgen tussen IJsland en Schotland verwacht. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1