Herenploeg HSD klopt Goes via strafbal in slotsekonden: 2-3 Spivo geen partij voor degelijk spelende Mevo '80 herenploeg Ludo Peeters schenkt ploegleider Post zege voor bewezen diensten ERIC DE NOORMAN Voetballer (30) op veld overleden TOTO X X X X X X X X X X X X ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 oklobcr 1983 Nr. 23402 7 ZIERIKZEE/GOES - De herenploeg van de Zierikzee- se hockeyvereniging HSD heeft een het vorig jaar ge vestigde reputatie ook dit jaar waargemaakt. De uit wedstrijd tegen koploper Goes won de ploeg van aan voerder Erik van de Doe zondagmiddag met 2-3 via een benutte strafbal in de slotsekonden. Lex van Geer werd in de cirkel onderuit gehaald en Sven Bakx bleek over stalen zenuwen te beschikken en zo de volle buit voor HSD mee terug te brengen. Door de zege zijn de Zierik- zeese heren naast Goes aan de leiding gekomen in de vierde klas. Ook de dames van HSD moesten aantreden tegen de koploper in hun klas. Pelikaan benutte in de eerste helft twee mogelijkheden, hetgeen uiteindelijk net voldoende zou zijn om de zege te mogen inkasseren. Aleid Hoos kon in de tweede helft alleen nog tegensko- Johanna Zuiderveld speelde in de damesploeg van HSD een uitstekende wedstrijd als laatste man, maar kon toch ook niet verhinderen, dat haar ploeg voor de tweede keer in suksessie met een nederlaag gekonfronteerd werd: 1-2 verlies tegen koploper Pelikaan, HSD kwam tegen Goes vooral aan vallend sterk voor de dag. De frontli nie met de vleugelspitsen Stef Kouij zer en Frank Streng en centrumspits Lex van Geer dook regelmatig via de counter gevaarlijk op voor de Goese veste. Achter dit drietal fungeerde Sven Bakx als de stuwende kracht. Al na een kwartier kwam de op dat moment verdiende voorsprong voor de Zierikzeese ploeg, toen Frank Streng een voortreffelijke aanval doeltreffend afrondde. Goes ging zich hierna aanzienlijk meer op de aanval werpen, voornamelijk door dat de ploeg technisch meer in huis had dan de bezoekers. Vijf minuten na de openingstreffer hadden de Goe- senaren al sukses, doordat een straf- corner prima werd afgerond. Strafcorner regen Goes oefende na de gelijkmaker wel een voortdurende druk op het Zierikzeese doel uit, maar de afwer king faalde volkomen, waardoor de 1-1 mee de rustperiode werd ingeno men. De tweede helft begon, zoals de eerste was geëindigd. Een voortdu rend drukkend Goes probeerde op voorsprong te komen, maar uit een van de goede countermogelijkheden was het HSD, dat opnieuw op voor sprong kwam. Frank Streng depo neerde de bal binnen de cirkel waar Lex van Geer zich geen moment be dacht en zijn ploeg voor de tweede keer op voorsprong bracht. Goes ging hierna zo mogelijk nog fanatie ker in de aanval en de ene na de ande re strafcorner was het gevolg. Hier bij manifesteerde Rieni van Dijke zich opmerkelijk door zijn prima uit lopen, waardoor er uit de strafcor- nerregen geen treffer kon worden aangetekend. Dat gebeurde in de 20e minuut toch, toen Goes doel trof uit een pri ma lopende aanvalsaktie, waarmee de ploeg verdiend naastzij kwam. Toch was de thuisploeg nog aller minst tevreden, want als koploper wilde men beide punten graag in ei gen huis houden. Met een fenomenaal slotoffensief wilde men alsnog door drukken naar 3-2 of 4-2, maar in de allerlaatste minuut kreeg de thuisploeg de koude douche, toen HSD weer eens geweldig counterde. Frank Streng zette in, maar de bal stuiterde weer het veld in, waar Lex van Geer opving, maar toen hij wilde uithalen werd hij onderuit gehaald. Sven Bakx mocht zich belasten met de terecht toegekende strafbal en de voor de Zuid-Nederlandse selektie uitgenodigde A-junior liet zich de ge legenheid niet ontgaan om HSD defi nitief op winst te zetten. HSD boekte zo een verdiende over winning. Op karakter overtroefde de Zierikzeese ploeg de opponent. Kol- ZIERIKZEE - Na de 1-3 uitoverwinning in de openingswedstrijd van het sei zoen bij Hollemare heeft de Mevo '80 herenploeg ook de eerste thuiswedstrijd tegen Spivo winnend afgesloten. In iets meer dan drie kwartier werd de for matie van coach Rien van der Heijden kansloos met 3-0 van de vloer geveegd voornamelijk door degelijk spel aan Zierikzeese zijde. „Het was allemaal niet eens zo groot wat Mevo '80 liet zien", konstateerde coach Hans Boot. „Er werd echter zonder franje recht op een overwinning aangewerkt en die kwam er ook uit. Op zich moet je dan tevreden zijn. Het was de overwinning van het kollektiefwant niet een speler eiste een persoonlijke hoofdrol op". Veel min der positief was Van der Heijden over zijn ploeg. „Er werd maar wat aange rommeld en het praten was blijkbaar veel belangrijker dan het volleyballen. Het was een waardeloze vertoning wat Spivo liet zien". Aanvankelijk dreigde de eerste thuiswedstrijd van de Mevo '80-ploeg op een kleine ramp uit te draaien, toen arbiter Korteling vlak voor de wedstrijd afbelde, vanwege een op gelopen blessure en er ook in de Zie rikzeese sporthal geen arbiter voor handen bleek. Na veel over en weer gebel werd Gerard Mol in Middelhar- nis opgetrommeld en kon de ontmoe ting alsnog met een half uur vertra ging beginnen. In de eerste set gaven beide partijen elkaar weinig toe, maar na een 5-4 tussenstand zorgde de gevarieerde opslag van Gerrit van Splunder ervoor, dat Mevo '80 een gaatje van vier punten kon slaan. De Spijkenisser ploeg gebruikte bij 9-5 de eerste time-out om wat meer rust in de gelederen te brengen. Even leek het erop. alsof de ploeg sukses zou hebben, maar door goed optreden van Koos Vrolijk in het achterveld en Gerrit van Splunder en Wim van der Zande als tweemansblok aan het net kwam er geen rendement uit de pogingen van de bezoekers. Schamel totaal Pas na de tweede time-out, bij de stand 12-5 kon de ploeg nog een punt je toevoegen aan het schamele totaal, maar toen serveerde Wim van der Zande de eerste set probleemloos uit naar 15-6. De tweede set begon hoopvol voor Spivo. Door klappen van spelmaker Peter Schouten, die overigens ook slechts sporadisch een stempel kon drukken op het gebeuren, liep de ploeg uit naar 0-3, maar door knullig balverlies mocht Koos Vrolijk zich weer achter de opslag plaatsen. De nieuwkomer in de ploeg, samen met tweede spelverdeler Ad Hagesteijn, vond zonder problemen de zwakke plek van de ploeg aan de overzijde en veranderde de achterstand in een ruk naar een 6-3 voorsprong voor de thuisploeg en opnieuw was Spivo toen reeds geklopt. Door een portie irritatie bij dubieuze gevallen aan het net speelden de bezoekers zich zelf meer en meer uit de wedstrijd. Gedurende de set probeerde Rien van der Heijden via een aantal wissels wat meer lijn in zijn ploeg te krijgen, maar Mevo '80 maakte het karwei via 12-4 en 13-8 probleemloos af. Op nieuw was het Wim van der Zande, die de laatste twee punten voor zijn rekening nam: 15-8. Na opnieuw een goed begin van Spivo-zijde, waarbij de bezoekers nog met 4-5 voorkwamen, werd de derde set hierna slechts een formali teit. Spivo geloofde het allemaal wel, ondanks het feit, dat Rien van der Heijden zich buiten de lijnen meer en meer opwond over de belabberde ma nier, waarop zijn ploeg partij gaf. Aanvallend kon Mevo '80 zich prima uitleven en harde klappent van Eddy de Looff en Tonnie Merle kliefden keihard midden in de falende verde diging van de Spivo-ploeg. Pas bij 12- 5 konden de bezoekers nog een puntje toevoegen voor de moeite. Klappen van Gerrit van Splunder en Ad Ha gesteijn en een Spivo-dubbelfout als toegift zorgden voor de 15-6 en 3-0 to taaleindstand in het voordeel van de Mevo '80-ploeg. De ploeg met de meeste degelijkheid en vooral ook met de meeste discipline won zo ver diend en inmiddels leidt de Zierik zeese formatie opnieuw in de tweede klas en komen er mogelijk toch weer perspektieven voor een hoofdrol in de kompetitie 1983/1984. lektief was HSD ook de betere ploeg met een open aanvalsspel. Goes daarentegen had technisch iets meer in huis, maar door het ein deloze breiwerk liepen de Goese voorwaartsen zich voortdurend vast in de goedwerkende HSD-defensie. Opmerkelijk was zeker ook, dat Goes aantrad met een versterkt mid denveld, maar daarentegen geen spe cifieke centrumspits opstelde. Tak- tisch werd de ploeg daardoor de dupe van de eigen aanpak. Met meer man kracht in het offensief had HSD vast en zeker aanzienlijk meer problemen gehad om de beide punten mee over de brug te nemen. Door de Zierikzee se zege is het in de vierde klas in ie der geval wel weer een open strijd ge worden, waarbij de twee kemphanen van afgelopen zondag samen de lei ding hebben. Tot voor twee weken was de HSD- damesploeg samen met Pelikaan de trotse lijstaanvoerder in de dames kompetitie. Afgelopen zondag werd de Zierikzeese formatie voor de eerste keer gedecideerd geklopt door Goes. Op sportpark Bannink won de Goese ploeg met 0-3 en zeven dagen later had HSD de kans om via winst op koploper Pelikaan alsnog de aan sluiting vast te houden. De Zierikzee se dames speelden tegen de Roose'n- daalse formatie aanzienlijk wils krachtiger dan tegen Goes, maar door twee treffers in de eerste helft ontnam Pelikaan nagenoeg alle mo gelijkheden op winst voor de HSD- ploeg. Na een kwartier plofte de bal uit een strafcorner voor de eerste keer achter Jacolien Fierens en tien minuten later was het 0-2 uit een nor maal velddoelpunt. HSD leek defini tief geklopt, maar met name in de tweede helft knokte de ploeg uitste kend terug. Tweede nederlaag Verdedigend maakte HSD nog nau welijks fouten met daarbij vooral een prima hoofdrol voor Johanna Zuiderveld. In de aanvalslinie kwa men er ook mogelijkheden, maar de thuisploeg stuitte regelmatig op de zeer goede Pelikaan-keepster. Toch kwam de spanning na een klein kwartier weer terug, toen Aleid Hoos de bal uit een strafcorner in de touwen knalde: 1-2. HSD ging meer en meer drukken, maar meer treffers zaten er toch niet in, zodat de tweede nederlaag uit evenzoveel opeenvolgende thuiswedstrijden een feit was en de Zierikzeese da mesploeg het verder met een goede middenmootpositie zal moeten stel len, hetgeen voor de sterk verjongde ploeg zeker geen slecht resultaat is. Verlies was er ook voor de A- meisjesploeg, al was dit voor een be langrijk deel tegen de spelverhou- ding in. Technisch was HSD zeker niet de mindere van Push, maar en kele ongelukkige momenten zorgden uiteindelijk voor de 2-3 nederlaag. Wel kwam HSD na veertien minuten op voorsprong, toen Anneke Vlieger een door Klaske Visser ingeslagen, maar terugspringende bal alsnog ip,-. sloeg. In de volgende- minuut was de stand evenwel weer gelijk, toen Jo- landa van Ooijen op snelheid door de verdediging flitste en diagonaal af werkte. Vlak voor het rustsignaal werd het zelfs nog 1-2 en andermaal stond de kleine vleugelspits aan de basis, maar Ceciel van Dijk rondde nu af. In de tweede helft ging HSD op jacht naar de gelijkmaker, maar de veelal agressief ingrijpende Bredase formatie bleef lange tijd staande. In de twaalfde minuut had Natasja Al kemade pech, dat het arbitrale duo niet bemerkte dat haar inzet de doel lijn gepasseerd was, maar in de twin tigste minuut had zij toch sukses, toen zij een pass van Linda Straete- mans verzilverde: 2-1. Van lange duur was de vreugde echter opnieuw niet, want amper twee minuten later was de eindstand een feit, toen an dermaal Ceciel van Dijk skoorde, dit keer uit een strafcorner: 2-3. HOEK - Een voetballer van het tweede elftal van Hoek in Zeeuws- Vlaanderen is zaterdag tijdens een wedstrijd overleden. De dertigjarige Jack Glansbeek kwam na een schorsing van enige maanden voor het eerst weer binnen de lijnen. Na krap een half uur spelen zakte Glansbeek ineen. Een arts uit Sluiskil, die als toeschouwer aanwe zig was, konstateerde akute hartstilstand. Glansbeek laat een vrouw en een kind achter. CHAVILLE - Peter Post kreeg bij de scheiding van meer dan de helft van zijn wielerploeg de overwinning in de Grote Hefstprijs toegestopt. Niet van zijn rebellerende kopman Jan Raas, wel van diens Belgische meesterknecht Ludo Peeters. Tegelijk kreeg Post de hint mee hoe het „klassieker-seizoen" volgend jaar zal verlopen. Van de zes renners in de kopgroep van de Grote Herfstprijs rijden er volgend jaar drie in de vorige week officieel voorgestel de nieuwe Nederlandse ploeg: Peeters, Raas en de verliezende sprinter Adrie van der Poel. Van de nieuwe vedetten" van Post was niemand vooraan vertegen woordigd in de finale van een van de levendigste klassiekers van dit jaar. Na honderd kilometer viel het pelo ton uiteen en vormde zich een kop groep van zestien man, de besten van het moment plus het gros uit de for matie van Post, voornamelijk de ren ners die het volgend jaar Lomme Driessens en Jan Gisbers als ploeg leider hebben: Raas, Peeters, Van Vliet en Priem. Bij het binnenrijden van de Vallei van Chevreuse viel de kopgroep in stukken op een demarra ge van Peeters. Van der Poel, Raas, wereldkampioen Lemond, Contini en Wampers sloten aan. De rest was uitgeschakeld. De iedereen overheersende figuur in de kopgroep was natuurlijk Jan Raas. In feite had hij met een hele (Peeters) en een halve (Van der Poel) ploeggenoot in de overzichtelijke kopgroep zelden eerder zo gemakke lijk in de finale van een klassieker. Toch won Raas niet, al nam hij in stijl afscheid van zijn sponsor en ploegleider. De Amerikaan Greg Le mond werkte Raas zo op de zenuwen, dat de Zeeuw moest overgaan op de beproefde ploegentaktiek. Nadat le mond op vijf kilometer voor het ein de de demarrage van Raas had ge counterd, demarreerde Van der Poel. Peeters, de laatste weken in excellen te vorm met twee etappe-overwin ningen in de Ronde van Catalonië en de sterk bezette kermiskoers in Sint Niklaas, gleed soepel achter de vice- wereldkampioen aan, bleef tot de eindsprint in tweede positie en won, zelfs als theoretisch de minst snelle, gemakkelijk de sprint. Raas keek glimlachend toe en pakte vervolgens ook nog de derde plaats. Brouwershaven in matige partij naar 5-0 winst BROUWERSHAVEN - Hoewel Brouwershaven zeker niet een van haar beste wedstrijden speelde kon het toch een ruime 5-0 overwinning op het bezoekende Heinkenszand III boeken. De thuisklub kon zich in de ze ontmoeting de weelde veroorloven om nog een groot aantal doelrijpe kansen te laten liggen. Na een kwartier spelen kon Martin Quist de skore openen (1-0) waarna Joop Krips uit een door Eddy Kiezen- berg genomen vrije trap voor een 2-0 ruststand zorgde. Na de rust speelde de wedstrijd zich praktisch geheel af op de helft van Heinkenszand en domineerde Brouwershaven volledig. Al direkt na de hervatting werd het uit een door Joop Krips benutte strafschop 3-0. Nog twee keer wist Krips hierna de doelman van de bezoekers te ver schalken waarmee hij voor een 5-0 eindstand zorgde. Vroeg doelpunt velt onmachtig SKNWK opnieuw COLIJNSPLAAT - „We hadden vandaag moeten winnen, maar ja, je moet ze erin schoppen", konstateer de SKNWK-oefenmeester Kees van de Linde na afloop van het met 1-0 door zijn ploeg verloren duel tegen Colijnsplaatse Boys. „We weten ons best kansen te kreëren, maar als het op afwerken aankomt, dan komt er plotseling een heel ander verhaal om de hoek kijken. We missen doodleuk een goede afwerker, zeker wanneer Arie Kristaleijn er niet bij is. Hij kan nog voor enige stootkracht zorgen. Dat ontbrak nu helemaal". Naast Kristaleijn moest SKNWK het aanvallend ook stellen zonder het loopwerk van Jan van de Velde, waardoor de frontlinie erg statisch werd en de Colijnsplaatse doelman Peter Doerleijn het wel heel erg ge makkelijk gemaaktwerd. Na drie minuten kwam de thuisploeg al op voorsprong door een treffer van Wim Siereveld, maar dat was met uitzon dering van een enkele mogelijkheid ook zo ongeveer het laatste aanval lende wapenfeit, dat de thuisploeg kon laten aantekenen. Een keer nog redde Wim Matthijsse uitstekend en een keer stond de paal sukses in de weg. Aan de andere kant had Jan Tierie pech toen een inzet van de op de hon derdste kompetitietreffer azende speler tegen de kruising van paal en lat belandde. In de tweede helft kreeg de Nieuwerkerkse formatie nog zeker vijf doelrijpe mogelijkhe den, maar op mirakuleuze manier bleef de gelijkmaker uit. Jeroen Kesteloo kreeg een paar redelijke kansen en René van der Zande had een goede gelegenheid om koppend Doerleijn te passeren. „De ploeg is in zijn totaliteit niet slecht, maar de af werking blijft problemen geven", legde Van de Linde nog uit. „Op het middenveld werd goed gespeeld met een hoofdrol voor Hans-Jan Goede- gebure, waar we waren een stuk be ter af, wanneer we een skorende spits zouden hebben, maar die heb ben we blijkbaar in heel de vereni ging niet op het ogenblik". APELDOORN - Eric Wilborts gaat de uit de eredivisie gedegradeerde tennisvereniging De Manege in Apel doorn verlaten. Wilborts heeft beslo ten voor Pellikaan te gaan spelen in plaats van Louk Sanders, die minder tijd heeft voor de training. Cambuur-PSV TOP-RBCI Elinkwijk-Veendam Wageningen-AZ'67 Graafschap-SVV DHC-Den Haag NEC-Excelsior Breskens-DWS Helmond Sp-Haarlem U trecht-V olendam Twente-Telstar MVV-Vitesse - De winnende kolom van de toto ziet er als volgt uit: 3-3-1-2-1-2-1-1-1 -3-1-1 Deelnemers: 68.000. Inleg: 267.000. Prijzenbedrag: f 126.882. Toto-Gelijk De winnende wedstrijden zijn: 1 - 3 - 11 -25-28. Toegevoegde wedstrijd: 27. Prijzenbedrag: 13.765. Lotto De winnende getallen zijn: 1 -10 - 28 - 32 - 35 - 40; en het reservegetal is: 21. Deelnemers: 560.000. Inleg: 3.000.000. Prijzengeld: 1.385.231. Cijferspel Het nummer van het cijferspel is: 469650. Bekervoetbal (betaald) Cambuur-PSV 2-2; Drachtster Boys-DS '79 1-3; TOP-RBC 1-1; Emmen-AFC 3-0; Noordwijk-Hera- cles 0-3; Elinkwijk-Veendam 1-0; Ba- rendrecht-Xerxes 0-2; Wageningen- AZ '67 1-5; De Graafschap-SW 5-3; ACV-Rohda-Sparta 2-11; Blerick- Eindhoven 1-0; Geldrop-NAC 1-5; DHC-FC Den Haag 2-4; HOV-Ajax 0- 5; Spakenburg-FC Groningen 1-4; Longa-PEC Zwolle 1-4; NEC-Excel- sior 2-0; Oranje Nassau-FC VW 0-1; Dovo-Fortuna 2-4; Quick Boys-ACW. 1-0; Achilles '29-Go Ahead 0-5; Hel mond Sport-Haarlem 0-0; Heeren- veen-Feyenoord 0-1; FC Twente- Telstar 4-0; DWV-FC Den Bosch 1-0; MW-Vitesse 1-0; Breskens-DWS 2-0; FC Utrecht-Volendam 1-0; De* Treffers-IJsselmeervogels 1-1; Rijns- burgse Boys-Willem II 3-1. Het zevende paardje De herenploeg van Mevo'80. die zaterdag probleemloos won van het gevrees de Spivo en nu met vier punten uit twee duels koploper is. Tonny Merle ont breekt. 30. Uitnodigend houdt de oude man Eric het zwaard voor en deze pakt hem voorzichtig aan. „Hoe komt gij er aan", fluistert hij. „Maakt hét enig verschil, of ge het weet", zegt de oude. „Ge hebt het nu, doe er mee wat ge wilt." Lang houdt Eric het bronzen wapen met het paardje op het gevest in de hand, dan kijkt hij de oude recht aan. „Ge kunt nu tenminste de zekerheid hebben, dat ge sterker zijt dan Attilla", zegt de zonder ling met een spottende glimlach. „Nu kunt ge hem verslaan „Als ik dacht, zoals Attilla, dan zeker", ant woordt de Noorman kalm, en eensklaps wordt hem alles duidelijk, „maar dan zou ik dezelfde fout maken als hij. Niet uit dit zwaard komt de kracht voort, want ook dit zwaard zal eens verteren en vergaan, ondanks het bronzen paardje, ondanks alle bijgeloof. Het is de man, die het zwaard hanteert, want hij die op eigen kracht vertrouwt en daarbij gesteund wordt door het geloof in het goede en de wil om het goede te doen, kan bergen verzetten. Grijze Man, of wie ge ook zijt, ge hebt me niet voor niets op de proef gesteld, niet het zwaard, maar de geest, die het zwaard hanteert, geeft de doorslag en daarom is mij mijn goede Noor se zwaard voldoende. Zie de doorslag en daar om is mij mijn goede Noorse zwaard voldoen de. Zie toe!" Met een snelle beweging trekt de Noorman zijn eigen zwaard en slaat met één slag het zwaard met het zevende paardje aan stukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7