streeknieuws Bollen bloeiden om Parijs Toneelgroep Ouwerkerk voerde verrassende thriller op NMB nam afscheid van kassier De Wit Saint Hilaire-du-Harcouet bestaat negenhonderd jaar Uitvoering- Culturele Vereniging Mr. Bakkergroep doet mee aan jamboree „Jota" Matige kooplust op mosselveiling Benzinetank leeggezogen Tweemaal doorrijden na ongeluk Winterkerk Brouw 4 OUWERKERK - ,,Een moordenaar in de groep", is de titel van een thriller waar de Toneelgroep Ouwerkerk vrijdagavond mee uitpakte tijdens de uitvoering van de Culturele Vereniging in het dorpshuis te Ouwerkerk. Voorzitster van de Culturele Vereniging mevrouw H. M. Cool kon een goed gevulde zaal welkom heten een maak te de aanwezigen, onder wie vooraal veel jeugdige be langstellenden, erop attent, dat er dit keer weer iets heel anders dan voorgaand jaar op de planken zou worden ge zet. Dat bleek inderdaad het geval. Dit keer geen bijtende humor of ironie van Dimitri Frenkel Frank, zoals vo rig jaar in „Bedden", maar nu span ning en onverwachte verwikkelin gen in een thriller in drie bedrijven van Philip King en John Boland. Regisseur Rinus Pankow heeft zijn groep weten te inspireren tot een pri ma opvoering van dit stuk en bleek er bovendien in geslaagd heel wat gê ne bij de spelers weg te nemen, zodat zij in staat waren juist de scènes met - de meeste emoties puntgaaf op de planken te zetten. Weinig decor Het kwam in dit stuk bovenal op het akteren zelf aan, want een bijdra ge van dekor en attributen was er nauwelijks. Het verhaal speelde na melijk in de repetitieruimte van een kerkgebouw. Een toneelgroep, die ZIERIKZEE - Op 14, 15 en 16 okto ber zullen de verkenners van de mr. Bakkergroep uit Zierikzee mee doen aan de jamboree on the air, kortweg de „JOTA". Tijdens dit weekend zul len zij, en vele andere scoutinggroe pen overal ter wereld, samen met zendamateurs proberen kontakten met elkaar te leggen. In Nederland alleen doen er dit jaar al meer dan 200 groepen mee. De verkenners doen dit jaar voor de 2e keer mee. Alle benodigde zendapparatuur wordt beschikbaar gesteld door en kele zendamateurs die ook tijdens het hele weekend aanwezig zullen zijn. Zij zullen steeds de verbinding tot stand brengen. Daarna kan er door de verkenners het een en ander verteld wofden over de groep, zich zelf, de omgeving, enz. Behalve het zenden zullen ze zich ook nog bezig houden met o.m. een speurtocht in Zierikzee. Op de zaterdagmiddag worden er enkele nieuwe verkenners geïnstal leerd. Wie belangstelling heeft voor scouting en voor amateurzenden is die zaterdagmiddag van harte wel kom in hun klubhuis „De Lelie" aan het Groene weegje te Zierikzee, bij het zwembad. daar een nieuw stuk instudeerde, werd gekonfronteerd met makabere zaken als chantage, aanranding en moord. Het bleek fascinerend om te zien hoe de leden van de groep op al die onverwachte ontwikkelingen reageerden en om te ontdekken wat hun eigen aandeel daarin was. Hoe wel de ondertoon bij dit soort zaken uiteraard heel serieus en af en toe ook aangrijpend is, was het beslist niet alles kommer en kwel. De schrij vers van het stuk hadden heel goed gedoceerd ook bevrijdende humor in het verhaal verweven. Debutant bij de Ouwerkerkse To neelgroep, Niek Hesp kon prima uit de voeten met een vrij moeilijke rol als de jonge akteur Alan Wilson. Zijn gebrek aan toneelervaring was nau welijks merkbaar en paste zelfs bij de vertolking van een poëtisch ver liefde jonge knaap. Ada Snijders verraste in haar rol als femme fatale; zag Ouwerkerk haar in een vorige vertolking nog als verlegen tienermeisje, nu toonde ze heel wat meer registers te kunnen opentrekken. Dies Lemsom kroop in de huid van koncierge Ted Smith en had in die gedaante wellicht nog wat grimmiger voor de dag kunnen ko men, maar bracht zijn spel verder zeer overtuigend. Voor Eugène Totté is het, na vele opmerkelijke kreaties, niet zo gemakkelijk meer het pu bliek te verrassen. Men is het inmid dels van hem gewend geworden van elke rol een kunststukje te maken. Dat deed hij vrijdagavond uiteraard ook weer. Verrassing Voor Jo Hage bleek het wel wegge legd de aanwezigen verbaasd te doen staan in zijn rol van inspeciënt Ron nie Meadows. Hij speelde op het Ou werkerkse toneel al talloze persona ges, maar boorde nu op uitstekende wijze een geheel nieuwe bron van zijn akteertalent aan. Tanny Stout- jesdijk strafte af, dat zij te vaak met rollen van pinnige rijke tantes werd bedeeld. In haar vertolking van de aktrice Phoebe Kershaw legde zij al le aksenten precies waar ze wezen moesten; ze wist haar publiek er mee te ontroeren. Joke van Stuyvenberg blijkt haar draai in de Ouwerkerkse Toneel groep ook helemaal te hebben gevon den. Vrijdag vertolkte zij de rol van Patricia Robbins, een schuchter en lief aankomend aktricetje. Hoewel niet meer te verhullen was, dat Joke RENESSE - Vrijdag 7 oktober werd met een gezellige, druk bezochte recep tie in restaurant De Wig te Renesse afscheid genomen van de heer A. A. J. M. de Wit, kassier van de vestiging van de bank te Renesse. Met ingang vail 1 ok tober maakte de heer De Wit gebruik van de mogelijkheid vervroegd zijn funktie neer te leggen. Voorafgaand aan de receptie werd afscheid van de heer De Wit genomen door zijn kollega's in het rayon Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. In de aanwezigheid van de personeelsleden van de kantoren Zierikzee, Mid- delharnis en Renesse werden de heer De Wit en zijn echtgenote toegesproken door de direkteur van het hoofdkantoor te Zierikzee, de heer B. Waayenberg. Deze noemde het een bijzondere dag voor de N.M.B. Schouwen omdat het voor de eerste maal was dat ie mand gebruik maakte van de Vut. Verder schetste hij de loopbaan van de heer De Wit bij de N.M.B. In april 1972 werd hij aangenomen. Vanuit zijn vroegere werk bracht hij de nodige ervaring en praktische kennis mee over midden en klein be drijf, hetgeen voor de bank zeer nut tig was. Na een opleiding van drie maanden in Den Haag kwam de heer De Wit in juni 1972 op het kantoor in Wassenaar. Oktober 1977 kwam hij als kassier/twee man naar het kan toor in Renesse. Beste inzet „U heeft met beste inzet gewerkt, zowel in het stille winterseizoen als in het drukke zomerseizoen. U was vriendelijk en voorkomend. Namens de kollega's van Renesse, Zierikzee en Middelharnis dank ik u daarvoor", aldus direkteur Van Waayenberg. Hij bood daarbij een fraaie drie-delige encyclopedie van Zeeland aan. Namens de personeelsvereniging sprak de heer M. Schiettekatte. Hij dankte de heer De Wit voor de pretti ge samenwerking en bood hem een boek aan met oude prenten en kaar ten van Zeeland. Tot slot werden enkele woorden gesproken door de heer H. Koper, be heerder van het kantoor de Renesse. Hij bood de scheidende kassier een riek aan. Nadat de heer De Wit alle aanwezi gen persoonlijk had bedankt begon de goed bezochte receptie. zich verheugt in een aanstaand moe derschap - en dat feit hoorde niet bij de rol - was zij in staat met haar spel volkomen te overtuigen. Ria van Wijngaarden was rotsvast in haar vertolking van de aktrice Do- ris Stewart. Zij blonk uit in een scè ne, waarin ze langzaam teut bleek te worden. Jacob Manni bleef dit keer achter de schermen, hij had de taak van souffleur op zich genomen en tech nisch medewerker Leen Lukus had het gemakkelijk deze keer, want zo als gezegd, de mis-en-scène vergde weinig inspanningen. De tonelisten werden na afloop be dankt met een langdurig applaus van het publiek en met bloemen uit han den van mevrouw Cool. Rinus Pan kow mocht als dank voor zijn regie een fraaie shawl in ontvangst nemen van „zijn" spelers. Verloting Na de toneelopvoering werd onder toeziend oog van dorpsagent Douwe de Vries de trekking van de verloting verricht. Naast de kleinere prijsjes, waren er ook een heren- of dames fiets en een crossfiefs te winnen. De avond werd besloten met bal na onder leiding van „Het Schelde Trio". De tweede uitvoering van de Culturele Vereniging wordt vrijdag avond 14 oktober gehouden, even eens in het dorpshuis, aanvang 20. uur. DEN HAAG - De BOVAG is niet te vreden over liet voornemen van het kabinet om de wet inzake de wet op de verplichte keuring van personenauto's de beperkte duur van vijfjaar te geven. Volgens de organisatie van Garage houders getuigt dit van een kompro- mis-oplossing, die kwaliteit en visie mist Iedere Nederlandse restaurateur, die zijn zaak up to date wil houden, kan moeilijk meer om de mossel heen. Mosselen worden in het restau rant in Nederland een steeds meer ge vraagd artikel en vergeleken met een tiental jaren geleden kan men konstateren, dat de reklame die mis schien wel wat geld heeft gekost, zijn doel niet heeft gemist en nu zijn vruchten afwerpt. Iedere handelaar weet dat en moet dus voor voldoende voorraad zorgen, wat bij de topaanvoer van mosselen die de mosselhandel in de maand ok tober altijd kenmerkt, niet moeilijk is. Van een hausse in de prijzen was dan ook geen sprake, ieder heeft zijn voorraad aangevuld en wacht kalm de binnenkomende bestellingen af. Een bevredigende aanvoer en bevre digende prijzen, die echter onder druk staan van de niet aflatende stroom van Duitse mosselen, die on gelimiteerd van het Duitse Wad wor den geïmporteerd. Volgende week op 11 en 12 oktober wordt weer gelegenheid gegeven om op de Waddenzee naar mosselzaad of halfwas mosselen te vissen. Ver wachting voor volgende week dus een wat kleinere aanvoer en een iets betere prijs voor de kwekers. Dinsdag 11 oktober Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot 16.50 uur Globetrotten 17.10 uur Yakari 18.25 uur Teleae 18.55 uur Popeye 19.00 uur Nils Holgersson 19.25 uur Zeg 'ns AAA 20.00 uur Journaal 20.28 uur Transport. Chauffeur Jan houdt het op aandringen van zijn vrouw voor gezien op de grote weg en neemt een baan aan op een assembla gefabriek. Het vrije leven gewend kan hij het niet aarden. Buiten zijn vrouw om probeert hij weereen baan als chauffeur te krijgen 21.20 uur Achter het Nieuws 22.00 uur Pisa. Satirisch programma. 22.15 uur Konsumentenman. Ombuds- en konsumentenprogram- ma. 23.20 uur Journaal, 23.25 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.30 uur Het kleine huis 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Daniël Wayenberg. Portret van deze bekende koncertpianist. 21.20 uur Het evangelie van Johan nes 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.30 uur Omnibus 00.00 uur Nieuws voor doven Uitnodiging aan Zierikzeese raad ZIERIKZEE - De Franse jumelagestad Saint Hilaire- du-Harcouet gaat volgend jaar hetnegenhonderd jarig bestaan vieren. De burgemeester van deze stad heeft de gemeenteraad van Zierikzee uitgenodigd bij deze viering aanwezig te zijn (van vrijdag 15 juni tot maandag 18 juni 1984). De meerderheid van het kollege van b. en w. van Zierikzee is van me ning, dat gehoor gegeven dient te worden aan deze uitnodiging. Het kollege deelt dit de raad mede in een toelichting bij de ingekomen stuk- Direkteur B. Waayenburg (links) overhandigt de heer A. A. J. M. de Wit (rechts) als afscheidscadeau een driedelige encyclopedie over Zeeland. ZIERIKZEE Wees een Zegen Op donderdag 13 oktober komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. Op het programma staat onder meer de ver kiezing van een nieuw bestuurslid. De avond begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Volksdansen Vanaf donderdag, 13 oktober is er weer volksdansen voor de platte landsvrouwen van Brouwershaven. Deze lessen worden nu al ettelijke ja ren, op een leuke spontane manier, en met kennis van zaken gegeven, door mevrouw Irene Ernst uit Zierik zee. Ze vinden plaats om de twee we ken, op donderdagavond om 20.00 uur in het Jeugdgebouw. Iedereen die lid is, of wil worden van de Plat telandsvrouwen is welkom. ZIERIKZEE - Tussen donderdag en vrijdag is de benzinetank van de auto van J. v. D. uit Zierikzee leeggezo gen. De wagen stond geparkeerd aan de Schouwenbank. SEROOSKERKE - Op de kruising Dammenweg-Stoofweg bij Seroos- kerke is zaterdag om 00.05 uur een onbekend gebleven automobilist doorgereden na een aanrijding met een andere wagen. G. K. uit Enschede reed over de Stoofweg richting Renesse toen van af de Dammenweg een auto naderde, die de Stoofweg opdraaide. De lin kervoorzijde van de wagen van K. raakte beschadigd, net als de linke rachterzijde van de andere wagen. In de St. Jacobsstraat te Zierikzee vond vrijdag ook een doorrijding na aanrijding plaats. J. d. W. uit Zonne- maire stond met zijn bestelauto ge parkeerd in de St. Jacobsstraat toen automobilist E. J. uit Zierikzee in een auto met aanhangwagen met la ding langsreed. De bestelauto liep daarbij een kras over de lengte op. J. is doorgereden. ken, die behandeld zullen worden tij dens de openbare raadsvergadering op maandagavond 17 oktober. Tegenbezoek uitstellen B. en w. laten weten, dat in de ge meentebegroting een bedrag ge raamd zal wofden voor de kosten van dit bezoek. Gezien deze - niet voorzie ne - uitnodiging zal nu geen uitvoe ring worden gegeven aan het raads besluit om in 1984 een kleine delega tie van het gemeentebestuur van Saint Hilaire uit te nodigen voor een officieel bezoek aan Zierikzee. Deze uitnodiging zal verschoven dienen te worden naar een nog nader te bepa len tijdstip na 1984. Wethouder P. de Rijke wil, gezien zijn eerder geuite bezwaren tegen voortzetting van de officiële uitwis selingen, niet op de uitnodiging uit Saint-Hilaire ingaan. Dinsdag 11 oktober, 20.51) uur, Nederland 2: Daniël Wayenberg. Praten en muziek met en van Daniël Wayenberg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wassenaar: C. van der W'oude, Drachten. Aangenomen naar Dokkum: R. de Pee, Kollum, die bedankte voor Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Doetinchem: M. Burg graaf, kand., Rotterdam. Bedankt voor Berkenwoude in kombinatie met Dovenzorg: D. Hak kenberg, Lisse; voor Poortvliet: J. de Pater, Krimpen a/d IJssel; voor Me- liskerke: A. Bregman, Rijssen; voor Rotterdrm-IJsselmonde: A. F. Hon- koop, Rotterdam-Centrum. Abida, 6-1U te Callao naar Guayaquil Acmaea, 5-10 te Singapore Moordrecht, 6-10 560 ono Newfound land naar Montreal Nedlloyd Amersfoort 6-10 195 lino Darwin naar Surabaya Nedlloyd Dejima, 6-10 te Gotheburg Nedlloyd Tasman 6-10 van Dubai naar Muscat ündina, 6-10 450 nno Antigua naar Hamburg DEN HAAG - Het CDA houdt vast aan het uitgangspunt dat bij bezuini gingen de inkomens van ambtenaren en uitkeringstrekkers gelijk behan deld moeten worden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Haulerwijk-Waske- mer: P. J. H. Noordmans, kandidaat te Tjamsweer. Bedankt voor Üud-Alblas: F. van Keest, Uddel. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: A. D. van den Bos, Zebraspoor 387. 3605 GV Maarsen. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning en beroepbaar: J. Niesing, Was beer 30, 1273 JN Huizen, tel. 02152- 62073. BROUWERSHAVEN - In de laatste dienst van het zomerseizoen in de Grote Kerk deed de plaatselijke predikant, ds. D. Schneider een drin gend beroep op de kerkgangers om in het komend najaars- en wintersei zoen weer een behoorlijk aantal akti- viteiten te ontplooien. De vakantie- tijd is weer achter de rug, de land bouwers hebben het grootste deel van het buitenwerk achter zich, zo dat de meer naar binnen gerichte ak- tiviteiten kunnen plaatsvinden. De' gesprekskringen, gemeenteavonden, huisbezoeken en het kontaktblad gaan weer van start. De eerst volgen de zondag is er weer dienst in het Verenigingsgebouw „Nieuwstad" aanvang 11.00 uur, waar ook hervormd-Zonnemaire wordt ver wacht. 62 In plaats van de wandelschoenen trok ze een paar witte sandalen aan, om de zere teen ruimte te gunnen, ze was niet van plan ver te lopen. Al leen maar een restaurantje opzoeken en eens ervaring opdoen hier en daar. Een vrouw van haar leeftijd liep geen gevaar verstrikt te worden.in romantische avonturen, hoewel dat natuurlijk best eens leuk zou zijn, al was het alleen om Henk te tonen, dat er nog mannen bestonden die haar aardig vonden. Ze streek met haar handen de rok glad om haar heupen en keek wat koket in de lage spiegel, die op de deur van de linnenkast was bevestigd. Het was bijna ongeloof lijk, maar ze was al slanker gewor den, zeker van het vele lopen. Nou, daar kon ze een zere teen voor over hebben, want thuis wilde het er met geen stok af, of ze moest een honger- kuur doen en die kon ze altijd maar twee dagen volhouden. Met een zwier, die haar thuis totaal vreemd was, daalde ze de trappen af, groette vriendelijk enkele andere gasten en hing de sleutel secuur op haar eigen nummer aan het sleutelbord. Dat was op zichzelf al zo'n leuk gebaar, het gaf zo'n bereisd gevoe. En toen stond ze op straat, sloeg vlug de paar hoeken om en bleef even knipperend op de brede boulevard naar de lich- treklames kiiken. Maar een restau rantje behoefde ze niet te zoeken, er waren er zoveel, dat ze op haar ge mak kon kiezen. Ze las eerst de prij zen van de spijskaarten, die aan een boom of een paal waren vastgespij kerd, er waren tal van spijzen die ze niet thuis kon brengen. Maar aan de andere kant voelde ze er ook niets voor, altijd aardappelen met biefstuk en sla te gaan eten, dat kon thuis ook wel. Dus nam ze ergens plaats en keek eerst eens naar andere dames, ze waren er in allerlei leeftij den. maten en gewichten. In Parijs door NEL SCHUTTEV AÊR-VELTH U YS waren ook heus wel stevige tantes zo als zij, al dacht je in je eigen land, dat ze daar allemaal klein en tenger wa ren Het eerste wat op tafel kwam was een karaf wijn, een karaf water en twee glazen en ze begreep, dat van haar werd verwacht, dat ze eerst eens gezelling ging drinken. Dat deed ze dan ook maar, hoewel het haar vreemd aandeed, zo in haar eentje wijn te drinken. Eigenlijk vond ze het niet eens zo erg lekker, maar het hielp wel goed voor de dorst. Ze bestudeerde ijverig de spijskaart, keek terslijks naar een klein gezel schap, dat aan een tafeltje in haar na bijheid had plaatsgenomen, een ou derpaar met twee leuke jongens. De jongens gedroegen zich korrekt, spraken zacht, maar met levendige gebaren, ze waren allerliefst voor hun moeder. Leuk was het te zien, hoe ze precies dezelfde pakjes droe gen als het kostuum van hun vader, Nita schatte ze op tien twaalf jaar. Toen dacht ze weer aan de jongens thuis, hoe die het wel zouden vinden met elkaar in een restaurant te gaan eten. Dat moesten ze toch eens doen maar wat was het, dat die aardige dame in het hoekje at? Ze trok telkens een blaadje uit eensoort kool leek het wel dat was iets nieuws, dat wilde ze ook bestellen. Ze zocht haar boekje op, waar aller lei gesprekken in stonden, die ge bruikelijk waren in een restaurant. Daar stond ook een lijst in van aller lei spijzen, ze zocht onder de rij groenten, het enige onbekende voor haar was „artisjokken", dat moest het dus zijn. Toen het vriendelijke dienstertje kwani om de bestelling op te nemen, wist Nita zich duidelijk uit te drukken. En terwijl ze in af wachting zat, bestudeerde ze over de spijskaart heen de overige gasten, ze telde drie artisjokken etende dames. De sappige schubachtige bladen wer den uitgetrokken, waarna de lippen op gracieuse manier de ondereinden uitzogen. Het overschot van het blad werd dan met spichtige vingertoppen op de rand van het bord gelegd. Hoe wel een echte plattelandsvrouw, wil de Nita zich toch niet gedragen als ie mand die eet wat zij niet kent. Wel bestudeerde zij eerst het vreemdsoor tig geval op haar bord, dat meer op een gare cactus dan op groente ge leek. De smaak van het eerste blaad je viel echter mee, alles was overgo ten met botersaus en ze proefde ook j citroensap, het moest dus wel voed zaam en gezond zijn. Het duurde nog een heel poosje voor dit gerecht ge heel volgens de Franse gewoonte ge nuttigd was, maar niemand at| haastig in Parijs, dat had ze al erva ren. Een maaltijd moest genoten worden, je at hier niet zo maar even om weer vlug weg te hollen voor iets anders. Nita genoot twee volle uren in het restaurant, want de volgende gang werd pas geserveerd, toen het voor gerecht al was gezakt. Zc dronk, evenals de andere haar onbekende mensen, met tussenpozen van de wijn en het begon haar steeds beter te smaken. Vanaf haar plaats kon ze juist op de boulevard kijken, ze sloeg allerlei mensen gade, oude en jonge mensen, maar ze droegen allemaal het stempel van genoeglijkheid op hun gelaat. Het was zondagavond, ze waren uit, ze waren verliefd of ze verheugden zich misschien op een voorstelling in een theater en toen dacht ze aan Henk, die mis schien die eerste keer gezeten had zo als zij hier. Henk die slecht tegen al leenzijn kon, had ook gegeten in een restaurant en ook mensen gadegesla gen, die samen met elkaar lachten en spraken. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4