Waterkwaliteit laat nog te wensen over Peuterspeelzaal kampt met financieel tekort Vliegend bezoek aan Neeltje Jans Grote schade bij inbraak in Middelburgse scholen Israëldag in Middelburg Belg bekent moord op Zeeuws meisje J. Derksen benoemd tot EVO- regiosekretaris Zuid-West Nederland Prins Constantijn 14 jaar Veel belangstelling voor Oosterschelde- vloot Leden vergadering PvdA-Zierikzee 2 Rapport waterkwaliteit Westerschelde: DEN HAAG - In Nederland zowel als in België en Frankrijk moeten in de komende jaren inspanningen worden geleverd om de kwaliteit van het aquatisch mi lieu in de Westerschelde op een aanvaardbaar niveau te brengen. In Nederland is in het kader van de planvorming voor zien in sanering van de lozingen. Onlangs is de rioolwa terzuiveringsinstallatie Bath in gebruik genomen waar door de lozing vanuit West-Brabant nu wordt gezuiverd. De minister van verkeer en waterstaat heeft bij die gele genheid te kennen gegeven dat van Nederlandse zijde druk zal worden uitgeoefend op de Belgische overheid om ook op haar grond gebied de sanering met kracht ter hand te nemen. Op deze problematiek wordt in detail ingegaan in de nota „De Waterkwaliteit van de Westerschelde in de pe riode 1964-1981" die is uitgebracht door het Rijksinsti tuut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA). De nota, die is verschenen in navol ging van eerdere rapportages over de waterkwaliteit van de Rijn en de Maas, gaat allereeerst in op de huidi- MIDDELBURG - De politie van Middelburg zoekt de daders van twee schoolinbraken, die het afgelopen weekend voor zover het eerste onder zoek heeft uitgewezen, voor vele tienduizenden guldens schade heb ben aangericht. Er is voor zo'n 15.000 gulden aan apparatuur gestolen. De ravage die de dieven in de twee lagere scholen hebben aangericht heeft zelfs de poli tie met stomheid geslagen. Alles wat kapot kon is kapot geslagen of gesne den. Dure elektrische schrijfmachi nes, fotokopieerapparaten zijn vol gespoten met verf of vernield met zand en olie. Dure stoelen zijn kapot- gesneden en muren met verf bespo ten. De politie heeft een beroep ge daan op ouders van kinderen die in het weekend met verf besmeurde kleren zijn thuisgekomen. De school was dermate bevuild, dat de daders volgens de politie daar nooit vlekke loos uitgekomen kunnen zijn. MIDDELBURG - Op woensdag 10 oktober wordt in Middelburg voor de eerste keer in Zeeland een manifesta tie gehouden, die volledig in het te ken staat van produkten uit Israël. Deze Israëldag wordt gehouden in de foyer van de Stadsschouwburg en duurt van 10.00 tot 22.00 uur. De dag wordt georganiseerd door de Zeeuwse afdeling van het Israël Comité Nederland en biedt volop de gelegenheid kennis te maken met Is raëlische produkten en de organisa ties en instellingen, die zich bezig houden met de verkoop daarvan. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor het Joods Nationaal Fonds. De ze organisatie probeert door goede informatie het publiek te interesse ren voor het ontwikkelingswerk in Israël. ge omvang van de belasting met ver ontreinigende stoffen via de Schelde, het Kanaal Gent-Terneuzen, de in dustriële en huishoudelijke lozingen en de Noordzee. Uit de opgestelde ba lansen blijkt duidelijk de grote bij drage van de Schelde aan de veront reinigingsgraad van de Westerschel de. Uit de beschrijving van de water kwaliteit blijkt dat tot het begin van de jaren 70 de toestand steeds is ver slechterd. In 1973 werd bij de Belgisch-Neder landse grens een jaargemiddelde con centratie van slechts 1 mg zuurstof per liter gemeten, terwijl de ge wenste minimum concentratie 5 mg/1 is. Hierbij moet in aanmerking wor den genomen dat het water bij de grens al gemiddeld voor 30 uit zee water bestaat. Waterkwaliteit verbeterd Vooral door de afname van de lo zingen op de Schelde en een geleide lijke natuurlijke toename van de Schelde-afvoer is de waterkwaliteit van de Westerschelde in de tweede helft van de jaren 70 voor een groot aantal parameters verbeterd. Het duidelijkst is dit voor ammonium. biochemisch zuurstof-verbruik, kwik, lood. chroom, olie, fenolen, synthetische detergenten en tritium. In tegenstelling hiermee is in het oostelijk deel van de Westerschelde de kwaliteit verslechterd voor de pa rameters nitraat, ortho-fosfaat, nik kel en polycyclische aromatische koolwaterstoffen. Incidenteel zijn te vens sterk verhoogde concentraties aan de bestrijdingsmiddelen aldrin, dieldrin en endrin waargenomen. Dat de kwaliteit toch nog verre van voldoende is blijkt onder meer uit de toetsing van het ,,grenswater" aan de waarden voor de basiskwaliteit uit het IMP-water 1980-1984. Hoewel deze waarden in feite voor zoete wateren zijn bedoeld en in de zoute wateren in het algemeen een betere kwaliteit moet worden na gestreefd, voldoen zelfs in het zoute tot brakke water de parameters zuurstof, cadmium, kwik, nikkel en enkele organische microverontreini gingen niet aan de gestelde waarden. Kwaliteit laat te wensen over Ook op andere wijze wordt duide lijk dat de waterkwaliteit en de kwa liteit van het sediment van de Westerschelde nog te wensen over laat. De gehalten aan metalen in mosselen uit de Westerschelde, zijn vergeleken met wateren als de Wad denzee en de Eems-Dollard het hoogst en de mosselen zijn daardoor niet voor consumptie geschikt. Dit zelfde geldt ook voor vegetaties als lamsoor en zeekraal, die op schorren langs de W;esterschelde groeien. De reeks van waterkwaliteitsrap portages zal binnenkort worden uit gebreid met nota's over de Wadden zee en de Noordzee. Üok zal een geac tualiseerd overzicht van de k\\ alitoit van de Rijn verschijnen. GRONINGEN - De Groninger po litie heeft vrijdag, net als afgelopen woensdag, zeven taxi's van de Gronin ger Taxicentrale voor kontrole van de weg genomen Daarvan bleken er, eveneens als op woensdag, vier in zo'n slechte staat dat ze niet langer mocht rijden. De politie heeft dit meegedeeld. HILVERSUM - Het feministische opinieblad Serpentine houdt na vier jaar op te bestaan. Het maandblad (4000 abonnees) kan de financiële problemen niet meer het hoofd bie den, aldus redaktrice Hanneke Ak ker vrijdag voor de KRO-radio. TERNEUZEN - De 27-jarige Belg L. de D. uit Gent heeft bekend half april 1980 zijn toen 7-jarig buurmeisje Raymonda Danneels uit Sluiskil te hebben vermoord. De D. woonde toen twee maanden in een kleine wo ning naast de familie Danneels. Het meisje kwam bijna dagelijks bij hem over de vloer. De politie voelde De D. in 1980 al uitvoerig aan de tand, maar zijn alibi leek toen te kloppen, terwijl boven dien in en om zijn woning geen spo ren van een misdrijf werden gevon den. De D. verhuisde een paar weken na de verdwijning van Raymonda naar Gent. Vanuit Gent pleegde hij een overval op een bankfiliaal in Zelzae- te. Daarna overviel hij ook nog een oudere vrouw. De politie in Terzeuzen werd weer op zijn spoor gezet nadat De D. 12 au gustus dit jaar de moord op zijn 21- jarige Gentse buurvrouw Inge Ghijs bekende. Na uitvoerige verhoren gaf hij uiteindelijk ook de moord op Raymonda Danneels toe. Hij schoot indertijd ook zijn hond je dood. Het stoffelijk overschot van het meisje en van het hondje werden vorige week in de tuin van zijn wo ning gevonden. Over de motieven voor de moord is nog niets bekend. GOES - Met ingang van 1 oktober is de heer J. Derksen benoemd tot regio-sekretaris voor Zeeland en West-Brabant van de EVO, Algeme ne Verladers- en Eigen Vervoer Orga nisatie. In die funktie is hij hool'd van het regionale steunpunt Zuid-West Ne derland van de EVO, dat is gevestigd in Goes, Zonnebloemstraat 46, tele foon 01100-30866. De heer Derksen kwam in 1980 in dienst van de EVO bij het regiokan toor in Rotterdam. Zijn overplaat sing naar Zeeland volgde een jaar ge leden. Om „financieel waterdicht", drie ochtenden per week te kunnen draai en zijn minimaal 16 kinderen per och tend nodig. Omdat dit aantal, mede gezien het geringe aantal nieuwe aanmeldingen niet gehaald wordt, werd na een intensieve diskussie besloten om na de herfstvakantie te gaan draaien met twee ochtenden per week. „Dit is een heel stuk terug naar af", aldus mevrouw Bruel. „Het wordt dan weer net als in het begin: alleen peuterklas op de maandag en donderdagochtenden". Verder zal ook de mogelijkheid onderzocht wor den om eventueel kinderen uit Drei- schor naar de peuterklas in Brou wershaven te laten komen. De aftredende bestuursleden Fran- ny Lunzen, Loes van Beveren en An neke Bruel, die bijna 10 jaar werk zaam is geweest als voorzitster, wer den door peuterklasleidster Ria van Dijk bedankt met veldbloemen en at tenties. In haar dankwoord zei Anne ke Bruel veel van het peuterspeel- zaalwerk geleerd te hebben. „De peu terspeelzaal is een basisvoorziening geworden waarvan ik hoop dat de ge meente er échter blijft staan, on danks de bezuinigingen". Verder wenste zij de nieuwe bestuursleden „vechtlust en idealisme" toe. Deze nieuwe bestuursleden bleken na ver kiezingen, de dames Elly van Eijken, Ada Paauwe en Jacinta Passchier te zijn geworden. Giftige stoffen Na de pauze hield de heer L. Bruel, huisarts, een lezing over gevaarlijke stoffen in en om het huis. Hierbij werd duidelijk, dat giftige stoffen zéér ver weg moeten worden gehou den van kinderen, gezien de risiko's van ernstige gevolgen in de vorm van slokdarmbeschadigingen en longaf wijkingen. Het heeft, volgens dokter Bruel, in voorkomende gevallen wei nig zin, om zelf iets te ondermen, zo als drinken geven of braken, omdat de behandeling per soort vergif ver schillend is, en die handelingen soms dus juist negatief kunnen werken. Het beste is zo snel mogelijk medi sche hulp te zoeken zodat nagegaan kan worden wat de juiste behande ling is bij het soort gif dat men bin nen gekregen heeft. Welkom Iedereen die eens een kijkje wil ne men in de peuterklas om te zien hoe men werkt en speelt, kan dit geheel vrijblijvend doen. Men is welkom na de herfstvakantie op maandag en donderdagochtenden. Z.K.H. Prins Constantijn wordt dins dag 11 oktober 14 jaar. (vervolg van pagina 1) miljard gulden - door individuele Ne derlandse bedrijven betrof water bouw, aldus illustreerde hij. Gezamenlijke promotie onmogelijk De kennis opgedaan in het kader van het Deltaprojekt is wel degelijk bepalend voor de positie van de Ne derlandse bedrijven op de buiten landse markt, aldus Warner. Volgens Warner kan er alleen indi vidueel worden opgetreden naar het buitenland, Gezamenlijke promotie en verkoop van de Nederlandse wa terbouwkunde door Dosbouw is on mogelijk. Dé kombinatie, die straks ophoudt te bestaan, is daarvoor niet bedoeld en niet uitgerust en dit druist bovendien in tegen positie die de afzonderlijke participanten al in nemen op de wereldmarkt, aldus Warner. Ir. F. V. M. C. Smet van de Deltadienst noemde Dosbouw in dit verband „een onding voor Nederland B.V." ZIERIKZEE - Dinsdag 11 oktober vergadert de P.v.d.A.-Zierikzee in „Marktzicht", aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt o.m., de Europese verkiezingen. Als toelichting geeft de afdeling hierbij, dat het afdelings bestuur probeert om een aparte bij eenkomst over deze verkiezingen te belggen. Vóór 22 oktober moeten amendementen ingediend, en congre safgevaardigden gekozen worden. Verder zal de P.v.d.A.-wethouder op deze vergadering spreken over erva ringen van het afgelopen jaar. De le den kunnen hun ideeën kenbaar ma ken over het werk van de fraktie. Als slot van de vergadering komen aan de orde: de kandidaatstelling ge westelijk bestuur en de manifestatie van 29 oktober tegen de voortgaande kernbewapening. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonncmaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Maandag 10 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering advieskom missie publieke werken. 17.00 uur. ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Russisch kennismakingsavond. 19.30 uur. Nieuwe Theo Thijssenschool. ZVU- kursus Fotografie. 20.00 uur. Marktzicht. Fraktievergadering PvdA. 20.00 uur. Kerkwerve Kleuterschool „Piggelmee", Beatrix- straat. Ouderavond. Aanvang 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Kleuterschool „Het Schuitje". Ouderavond. 19.45 uur. Nicuwerkerk Zwembad Dolfijn. Nationale Zwem- vierdaagse (Nieuwerkerk 15.30 -16.30, Oosterland 16.30 - 17.30, Ouwerkerk en Dreischor 17.30 -18.30, Sirjansland 18.30 - 19.30 uur). Dinsdag 11 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Schouwen. 13.45 uur. LTS. Opening. 14.20 uur. Marktzicht. Ledenvergadering P.v.d.A.-afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Ned. Vereniging van Huisvrouwen afd. Westerschouwen, lezing „Wonen en werken in Saoedi- Arabië". 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Bijeen komst NCVB-Burgh-Haamstede. Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Nationale Zwem- vierdaagse (Nieuwerkerk 15.30 -16.30, Oosterland 16.30 - 17.30, Ouwerkerk en Dreischor 17.30 -18.30, Sirjansland 18.30 - 19.30 uur). Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee LTS. Bezichtiging school voor be langstellenden. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Stadhuis. Vergadering regionale stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. Jan Wouter van den Doelschool (kleuter- en lagere school). Kinder- boeken-Kijkavond. 19.00 -21.00 uur. „Huis van Nassau". WD gekomb. fraktie en bestuursvergadering. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Gratis rekreatief zwemmen, 13.00 - 17.00 uur. Vloot- show modelboten, 19.00 uur. Par keerplaats. Bengaals vuurwerk. 20.30 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee LTS. Sportdag klas 1 t/m 4, 8.30 -15.30 uur. Zeskamp, 15.30 -16.30 uur. Chr. Scholengemeenschap, De Huy- bertstraat 35. Algemene ledenverga dering Christelijke Schoolvereni ging. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Introduktie- avond vakbondsschool. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een Zegen". 20.00 uur. LTS. Feestavond voor leerlingen m.m.v. Veronica's drive-in show. 20.00 - 24.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Volksdansen voor plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Nationale Zwem- vierdaagse (Nieuwerkerk 15.30 -16.30, Oosterland 16.30 - 17.30, Ouwerkerk en Dreischor 17.30 -18.30, Sirjansland 18.30 - 19.30 uur). Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Landelijke tentoonstelling „Kolibrie". 20.00 -22.00 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee LTS. Bezichtiging school voor reü nisten, 14.00 - 19.00 uur. Feestavond reünisten m.m.v. Maarten Bruijnes en Goldsteel and friends, 20.00 - 01.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst officiële opening postkantoor, 15.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Vereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Nationale Zwem- vierdaagse (Nieuwerkerk 15.30 -16.30, Oosterland 16.30 - 17.30, Ouwerkerk en Dreischor 17.30 -18.30, Sirjansland 18.30 - 19.30 uur). Parkeerplaats Zwembad Dolfijn. Waterorgel, 16.00 - 21.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Landelijke tentoonstelling „De Kolibrie". 10.00 - 23.00 uur. Vergaderzaal Geref. Gemeente. Alge mene ledenvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Zaterdag 15 oktober Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Landelijke tentoonstelling „De Kolibrie". 10.00 - 19.30 uur. Maandag 17 oktober Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Dinsdag 18 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn. Plattelandsvrou- wenbijeenkomst met dia's over Po len. 20.00 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Visstraat 5. Oziewieziewozie. 14.30 uur. Scharendijke Putmeet. Hoorzitting over te nemen verkeersmaatregelen in Scharendij ke. 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - Op de jaarlijkse ouderavond van de peuterspeelzaal Brouwershaven bleek uit het fi nanciële overzicht dat er „een gat in de begroting zit". Dit tekort van ruim 3.500,-, veroorzaakt door minder inkomsten door een dalend aantal kinderen, terwijl de uitgaven dezelfde blijven, is er ook de oorzaak van dat de leidsters al een half jaar geen loon meer hebben ont vangen. „De mensen, die financieel minder mogelijkhe den hebben bezuinigingen kennelijk het eerst op dit soort dingen", stelde de voorzitster mevrouw A. Bruel vast. NEELTJE JANS - Een imposante aanblik bood zaterdagmorgen de heli-haven op het werkeiland Neeltje Jans. waar niet minder dan acht helikopters landden. Aan boord bevond zich een groot aantal gasten, waaronder minister Smit- Kroes en een groot aantal bankdirekteuren uit binnen- en buitenland. Zij waren de gasten van het Rotterdamse beleg- gingskonsortium Robeco, dat in 1983 haar vijftigjarig bestaan viert. In dat kader werd een bezoek gebracht aan Neeltje Jans. Daarvoor waren vijf Sikorski 61-helikopters van de KLM ge huurd. en twee toestellen van hetzelfde type van de Engelse maatschappij Bristow uit Redhill. Een achtste, kleiner ty pe was van Schreiner Airways. Op de helihaven van Neeltje Jans waren veel politie-ambtenaren en enkele brandweerkorpsen aanwezig om in te kun- nen grijpen bij eventuele kalamiteiten. Per bus bezocht het gezelschap de bezienswaardigheden van de Oosterscheldewerken. waarna het aan boord ging van de rondvaartboot ..Madeleine" uit Middelburg vooreen koud buffet. Na een fikse rondvaart werd voet aan wal gezet in Veere. waar de helikopters de passagiers weer aan boord namen om via de Kop van Schouwen weer naar Rotterdam te vertrekken. (Foto: C. Boot. Haamstede). i k h 4 Dalend aantal kinderen bij peuterspeelzaal Brouwershaven zorgt voor tekort van 3.500,— k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2