ZLM niet ontevreden over verwachte opbrengsten berichten stukken ERIC DE NOORMAN Palingvissers willen vrije oesterverkoop a a i Gewassen hebben afgelopen maanden gunstige ontwikkeling doorgemaakt Landbouwschap tegen onverantwoorde koncentratie onderwijs Schotland verbiedt jacht op zeehonden Mosselkwekers- bedrijf opgeheven Geen overeenstemming- haringverdeling Vredesdemonstratie Het zevende paardje 'n Ondje...! 'k Kan wè zégge, da'k mï béésten bin opgekweekt...! Nêêë, begriep m'n goed...! Zeker, d'r waere vee vlooien in luuzen, vee meer dan noe, ma dat bedoel 'k nie! 'k Bedoele mit 'n ond in 'n katte...! Toe 'k 'n jaer of achte was 'k van lieve mensen 'n ondje gekreege...! Nie, omdat zullie d'r nie mï van ielde, mè 't bêêsje was jong in speels! Noe adde die mensen - èrreg rijk in mien öögen - 'n groate moestuun. Die wier onderouwe deu 'n oud krom baesje - 'k zie 'm nog vö m'n - die èrreg groas was op de vruchten van z'n èrbeid, in van die tuun! Z'n trots waere die gaeve asperge-euvels in z'n aerbeie-bèdden...! Kiek, dae ad dat ondje noe émae g'n gevoel vö! Die gieng gewoon d'r gang, in rausde deu de aerbeien, da je je zö in de pot kon doe, in gieng a asperges stéke, as t'r nog genêên was! Dus Betsie, want zö êêtte 't bêêsje, most weg...! Oe èrreg oak...! B'aolleve mit t'r naem, was 'k 'r êêl èr reg blie mee! Ma 'k ze wè omgedoopt in Bobby! Want ès 'k op straete riep: Betsie!!", keke de meis- sen omme, in, in dien tied kreeg 'k dae nog 'n rooie kop van, van schaemte...! (Geruststellieng: D'as over!!!). 't Was 'n nie zö groat, ma, 'n mooi ondje. 'n Oranje- bruun, lief kopje, mit angöörtjes, mit franje d'r an, die op 'n nêêr fladderde as ze liep; in 'n lief as 'n koeie, zwart-wit fevlekt, in 'n pluumstaert - 'n vlag- ge mö'k zégge in het vak-jargon! Ma noe komt 't! Over êêl d'r liefje ad ze êêl kleine roestkleurige vlek jes, stipjes, bekant! De geefster adde gezeid, dat 'n rashondje was, uut 'n kennel op Öösterland! Ma dat maekte in die tied weinig indruk op m'n! Ze was lief! Wat wil je nog meer?! Ma oare mensen kon dat wè scheele.' Dae bin 'k zö langzaemerand achter gekomme! ,,Wat krijgt dat beestje te eten?", vroeg 'n deftige dame op de Blok- weg! Wat krieg dat bêêsje te eten!? Noe, gewoon! Z'eet mï de pot mee!! Want van êêl die pakken- en blikkencultuur van noe, a m'n toen nog g'n weet! M'n zouë 't trouwens nie êbbe kunne betaeleü ..Ocharme", zei die me vrouw! ,,Je moet dat beestje rijst en stokvis geven!". Riest in stokvis? Noe mö je opouwe! Dat a'k nauwe lijks zèllefü D' oorlog kwam! In vierenvêêrtig mosten m'n eva- cuêêre! De bezetter ad verordenêêrt, dat aolle uusdie- ren moste worre afgemaekt! 'n Verstandig besluut, jammer genog, want, wae kwam je terecht!? Was dae 't eten, oak nog vö 'n ond, in ielde die ménsen van béésten...?! Ma, 'n geluk, bie 'n ongeluk!! Brouwersaeven wier in jannewaorie '44 gebomberdeerd! 't Aeventje ten- minsten!! In laet dae noe Arjaon in z'n kammeraos bie weze...! M'n bin d'r goed vanaf gekomme! Aomae gelukkig! 'k Kreeg wè 'n scherref in m'n èrrem! Die èrrem brak, in zodoende ze in 't ouwe ziekenuus in Noord- gouwe d'r gips an gedae. Zodoende, reejen m'n, toen m'n moste evacuêêre in 'n ouwe Ford mit 'n outgaskachel achterop, 'n zak mi brune böönen voorop, in 'n groat rööd kruus boven op, weg van de Dikke Toren, nae Dordt! Mit 't ondje, m'n moeder, 'n ouwe dame van tachtig jaer, in d'r zeune an 't stuur, in ikke zei de gek, van binne! Wat eit dat mens genoteü Ze was nog nooit van 't eiland afgeweest!! 'k Ad 'n bitje rejaol ether op m', gips gedae, in toen m'n bie de Moerdiekbrugge wiere ang'ouwe deu de ..Feldgendarmerie" leken 't wè of t'r 'n operaosie- kaemer opegieng, toen onze chauffeur 't raempje opedraoide om z'n ..Ausweis" te laete zien...! M'n bin nie lang in Dordt gebleve...! We moste nae Den Bosch. Nae de êênpans-maeltied in 't station van Dordt, liet 'k op 't perron m'n ondje uut...! Noe, dae kreeg'k de schrik van m'n leven...!! 'n Êêle dure SS-offesier kwam op ons af...! „Schone Hund!", zei t'n! „Verkau- fen?" Ie bukte, om Bobby te aaien! 't Dóödskopje op z'n pette zweefde vö m'n neuze! Ik kon z'n pette ruu- ke, kan'k wè zégge...!!! 'k Ebb'n in m'n beste Muloduyits verteld, dat m'n ondje 't êênigste was wa'k nog ad! Dat ons eiland on der waeter was gezet vö de uurbreiding van de At- lantikwall, in gae zö ma deu!! 'k Stieng te trillen op m'n maegere bêênen...! Ie capitulêêrde gelukkig... ('n deudienkertjeü). Bobby is mee t'rug gekomme in '45 nae Schouwen! Dae lei ze oak begraeve! Z'is vuuftien jaer oud ge- worre! Zonder blikjes! Mit de pot mee! In de oorlog, schraoltjes! Èrreg schraoltjes, goed vö je gezondheid! Dat zie je...!!! Oh, ja, dat mö'k nog even kwiet! Vol gens de boeken was 't 'n Schots Vlinderondje, richt- pries 20 jaer geleeje, f 1.500,—!! Vandaer, die be langstelling!! ARJAON Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. vergaderde op maandag 3 oktober jl. Ge wag werd gemaakt van de gunstige weersomstandigheden, die een goede voortgang van oogst- ep zaaiwerkzaamheden mogelijk maken. Bovendien lij ken de gewassen in de afgelopen maanden een gunstige ontwikkeling te heb ben doorgemaakt, waardoor de sombere verwachtingen na de late voorjaars werkzaamheden blijken mee te vallen. Er is weliswaar sprake van een op- brengstreduktie, maar de prijsverwachtingen lijken tot een redelijke kom- pensatie te leiden. De Z.L.M.-voorzitter, A. J. G. Doe- leman, toonde zich in zijn openings woord met betrekking tot Europees en Nederlands landbouwbeleid min der gerust. De zuivelvoorstellen voor een zogenaamde superheffing even tueel in kombinatie met een heffing voor extra produktieve bedrijven vervulden hem met grote zorg. De Europese commissie richt haar be leid teveel op graan en zuivel en laat andere produkten uit de zuidelijke landen met een minstens evengrote problematiek buiten schot. De heer Doeleinan toonde zich in genomen met het standpunt van de commissie Waterbeheer en de Pro vinciale Planologische Commissie (beide in Zeeland), dat zoet water voor de landbouw op Schouwen-Dui- veland van groot belang is en dat het door Rijkswaterstaat gelanceerde DEN HAAG - Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap heeft woensdag „krachtig stelling genomen tegen onverantwoorde kon- centratievoorstellen" voor het on derwijs. De laatste tijd worden, zo verklaarde hij tijdens een vergade ring van het schap, binnen het onder wijs bezuinigingsvoorstellen gelan ceerd die een bedreiging vormen voor het agrarisch onderwijs en de ondcrwijsstruktuur op het platte land in het algemeen. Van der Veen noemde als voorbeeld het fusie- en schaalvergrotingsstreven van mi nister Deetman van onderwijs. „Op zich zijn wij niet tegen een doelmatiger opzet van het onderwijs. Agrarische scholen hebben echter meerdere funkties. Naast centra van onderwijs zijn het tevens centra van plattelandsontwikkeling en agrari sche aktiviteiten. Dit vereist een fijnmazig scholcnnet, waarbij ook de levensbeschouwing tot zijn recht moet komen. Scholen op grotere af stand van onze bedrijven leiden tot grotere kosten en grotere belasting van de gezinnen", aldus de voorzitter van het Landbouwschap. AMSTERDAM - De periodiek keu ringen van personenauto's kost auto mobilisten samen jaarlijkse driehon derd miljoen gulden extra. Dit geldt moet worden betaald aan keuringen, registratie, kontrole, extra repara ties en dergelijke. plan voor een zoetwaterpijpleiding te veel onzekerheden bevat om als reëel alternatief te kunnen gelden. De Z.L.M.-voorzitter zei de negatieve reaktie van het Zeeuwse Coördina tieorgaan op het landbouwstandpunt in dezen te betreuren. Oogst- en prijsverloop Vanuit de verschillende sektoren toonde men zich t.a.v. het oogst- en prijsverloop niet ontevreden. Met be trekking tot de E.G. prijsvooruit- zichten is men zeer gereserveerd gestemd vooral bij de zuivel. In de fruitteelt is sprake van veel val bij peren. De fruitopbrengsten blijven bij de oogstramingen ten achter. Dank zij een drastische aanpak in 1982 van het bakterievuur is een ex plosieve uitbreiding als in sommige andere provincies voorkomen. Voortgaan op de ingeslagen weg ligt daarom voor de hand. Onderwijs Als de voorgenomen reorganisatie bij het onderwijs doorgaat en aan de middenschool wordt op de een of an dere wijze vorm gegeven, zullen de scholen voor lager agrarisch en lager beroepsonderwijs in de bestaande vorm verdwijnen. Voor veel land bouworganisaties heeft dat tot ge volg, dat „hun" scholen zullen wor den opgedoekt. Door het Hoofd bestuur wordt uitgesproken, dat de Z.L.M. vanouds een taak heeft gehad bij de vormgeving van het onderwijs op het platteland en zijn verantwoor delijkheden dienaangaande ook in de toekomst niet uit de weg zal gaan. Fiskale voorstellen Het hoofdbestuur toonde zich zeer bezorgd over een aantal fiskale voor stellen in de Tweede Kamer, die te maken hebben met de landbouw. Met name gaat het over de Onroerend Goed Belasting op kultuurgrond en de z.g. Landbouwvrijstelling in de Wet op de Inkomstenbelasting. Rea lisering van de voorstellen kan een aanzienlijke verzwaring van de fis kale druk op de landbouw tot gevolg hebben, terwijl een verlichting daar van alom wordt bepleit. Getracht moet worden met klem van argumen ten een en ander te voorkomen. Ook onduidelijkheid over de uit voering van de z.g. motie Faber geeft reden tot zorg. In deze aangenomen motie is voorgesteld om de aankoop van reservaatsgebieden te financie ren door de verkoop van pacht vrij gekomen landbouwgronden, die in eigendom zijn bij de Domeinen (Staat der Nederlanden), zoals bijv. die ook in Zeeland en Brabant voor komen. Begroot is dat hierdoor 19 miljoen per jaar beschikbaar komt. Daarbij wordt mogelijk gedacht aan hogere prijzen, die agrarisch moei lijk liggen. Gevreesd wordt'öok', dat een struk- turele verbetering van aangrenzende bedrijven met vrijkomende pacht grond er bij inschiet. Gezocht moet daarom worden naar een vorm van uitvoering, die duidelijk gericht is op het agrarisch belang. Aan ir. Talstra, de vertrekkende H.I.D. voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant werd een Z.L.M. wandbord aangeboden voor zijn in breng in de Z.L.M. en voor de vele po sitieve kontakten. Deze tweejarige zaaioesters zouden dan aan de leden van de oester-ex portvereniging Vervoex moeten wor den verkocht, om vervolgens te wor den uitgezaaid op de Yersekse Bank, om de Oosterschelde-oesterteelt van de platte Zeeuwse oesters weer tot le ven te brengen. Toen de jonge zaai oesters verkoopbaar waren, was de Oosterschelde nog niet vrij gegeven voor uitzaai, omdat de besmetting met de Bonnemaiae-bacil nog niet was uitgewerkt. Twistpunt Nu deze oesters intussen tot kon- DEN HAAG - De Schotse overheid zal voortaan geen vergunningen meer verstrekken voor het doden van jonge zeehonden bij de Orkney-eilan- den. Sinds 1967 werden jaarlijks tus sen 1.200 en 2.000 jonge grijze zee honden door de plaatsel^ke bevol king uitgeroeid omdat men van me ning was dat zeehhonden schade aan de visstand toebrachten. In 1978 lanceerde het Schotse par- partement van visserij zelfs het plan tot 1982 jaarlijks bijna 5.000 zeehon den te dodea Acmaea 4-10 in Zuidchinese zee Acteon 4-10 ten anker rede Scheve- ningen Moordrecht 4-10 48 w Ierland naar Montreal Nedlloyd Amersfoort 4-10 60 w Port Moresby naar Surabaya Nedlloyd Dejima 4-10 25 w Sardinië naar Port Said Nedlloyd Houtman 4-10 van Singapo re naar Djeddah Nedlloyd Rotterdam 5-10 van Mar seille naar Valencia Nedlloyd Tasman 5-10 van Damman naar Dubai Zafra 3-10 te Auckfield Acila 5-10 van Sharjan naar rede Sharjah Moordrecht 5-10 580 zo Groenland naar Montreal Nedlloyd Dejima 5-10 van Hamburg naar Gothenburg Nedlloyd Delft 5-10 65 no Malta naar Port Said Nedlloyd Houtman 6-10 120 w Saba- na naar Djeddah Ondina 5-10 200 n Antigua naar Ham burg Vitrea 5-10 ten anker naar Livorno ZIERIKZEE - Het mosselkwekers- bedrijf Gebrs. Blommaert Zierikzee (mosselkotter ZZ. 24 Spera in Deo) is overgenomen door het mosselkwe- kersmosselhandelsbedrijf Prins Din- gemanse te Yerseke. Deze firma heeft de afgelopen 10 jaar al diverse bedrijven overgeno men. Met de opheffing van de firma Blommaert verdwijnt één der oudste mosselkwekersbedrijven uit Zierik zee, een bedrijf dat 80 jaar geleden dc mosselzaadvisserij in Zeeuws-Vlaan- deren uitoefende, maar dat zich op uitnodiging van de latere burge meester en toen al voorzitter van Schouwen mr. A. J. F. Fokker, in Zierikzee vestigde. sumptieoesters zijn opgegroeid en le verbaar zijn aan de handel willen de palingvissers vrijheid van verkoop aan door hen uit te kiezen handela ren. De hoofdambtenaren van Direc tie Visserijen en de afdeling Binnen visserij, menen echter dat het kon- trakt om de oesters uitsluitend aan Vervoex te verkopen nog geldig is. Dit wordt door de palingvissers bet wist, want er is onderscheid tussen zaaioesters en konsumptieoesters, zo redeneren zij. Maar de ambtenaren dreigen nu de vervoersvergunning van de palingvissers voor de betref fende oesters niet te zullen afgeven. AMSTERDAM - Het aantal gebrui kers van girobetaalkaarten is in het eerste halfjaar van 1983 sterk gesle gen en wel met 133.000 tot een totaal van 2,7 min. Beursbericht Markt Goes van dinsdag 4 oktober 1983 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg. Tarwe, basis 16 52,50 - 53,00; tarwe, basis 16 uit eigen opslag, 53,75; brouwgerst, basis 16 62,00 -ƒ 63,00; voergerst, basis 16 7c, f 48,00 - 49,50; haver 47,75 - 49,25; erw ten, kleine groene 79,00 - 85,00; ca- pucijners 105,00 - 119,50; schok kers 95,00 - 100,00; bruine bonen, vrij van grond en halve, 170,00 - 175,00; blauwmaanzaad, geschoond en droog, 385,00 - 430,00; karwij, boerenschoon 242,50 - 267,50; kar wij, prima doorsneekwaliteit 282,50. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, op auto gele verd 24 cent - 30 cent per kg. Voer- aardappelen 11 cent per kg. Exklu sief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 3 oktober 1983: Bintje, 35-50 mm, 30,00 - 32,00 per 100 kg; Bintje 50 mm opwaarts 44,00 - 45,00 per kg. Exklusief b.t.w. Uien Direkte levering, op auto geleverd 30 cent - 36 cent per kg. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 45 cent - 72 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alles per 1000 kg: Weidehooi, le snede, 275,310,—; weidehooi, 2e snede, 230,260,—; dijkhooi 230,— - 260,—; lucernehooi 325,- - 350,-; Veldbeemd 200,— 225,—; Roodzwenk 140,— -ƒ 150,—; Rietzwenk 175, 200,—; Engels raaigras 185,— - 200,—; Italiaans raaigras 160, 170,—; tarwestro 60,— - 70,—; gerstestro 135,— - 160,—, erw tenstro 150,— - 170,—; schok kerstro 120,130,—; bruine bo nenstro 120,— - 130,—. Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 5-10. Totaalaanvoer: 8020 stuks. Runderen 2885, graskal veren 424, vette kalveren 71, nuchte re kalveren 2168, schapen 1605, gei ten 41, slachtvarkens 826, slachtrun- deren 1558. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2050 - 3125; guiste koeien 1400 - 2000; kalfvaarzen roodbont 1800 - 3000, zwartbont 1450 - 2700; klamvaarzen 1475 - 1875; guiste vaarzen 1475 - 1850; pinken 675 - 1475; graskalveren 550 - 1050; nuchtere kalveren roodbont 250 - 670; zwartbont 200 - 520; Holsteiner 125 - 175; weidescha- pen 80 -ƒ 180; weidelammeren 80 - 190; vette schapen 175 - 220; vet te lammeren 150 - 235. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,40 - 9,25, 2e 7,40 - 8,40; vaarzen le 7,70 - 8,90, 2e 7,05 - 7,70; koeien le 7,75 - 8,90, 2e 6,60 - 7,75, 3e 6,10 - 6,60, worstkoeien 5,20 - 6,50; dikbillen extra boven note ring 9,40 - 12,30; vette kalveren"le 7,15 - 7,20, 2e 7,00 -ƒ 7,15, 3e 6,50 - 6,85; slachtzeugen le 2,70 - 2,85, 2e 2,55 - 2,70, 3e 2,00 - 2,55. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer groter, handel levendiger, en prijzen hoger; guiste koeien: aan voer groter, handel normaal, en prij zen gelijk; graskalveren: aanvoer groter, handel rustig, en prijzen ge lijk; vette kalveren: aanvoer groter, handel vlot, en prijzen hoger; nuchte re kalveren: aanvoer kleiner, handel traag, en prijzen lager; schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel normaal, en prijzen hoger; slachtvee: aanvoer groter, handel lui en prijzen gelijk; slachtzeugen: aanvoer groter, handel lui en prijzen lager. De Eierveilingen BARNEVELD, 5-10. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 1.933.200 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 11,10; 55-56 gram 13,00; 60-61 gram 13,75 - 14.00; 65-66 gram 13,65 - 14,00. LUXEMBURG - De visserijminis ters van de tien EG-landen hebben dinsdagavond laat in Luxemburg de finitief geen overeenstemming kun nen bereiken over een verdeling van de haringvangsten in de Noordzee. Op 19 oktober komt er een extra visserijraad. Daar zal men een nieuwe poging ondernemen om over die zar ken een vergelijk te bereiken. De Griekse raadsvoorzitter konklu- deerde aan het eind van de ministers bijeenkomst dat er toch veel vooruit gang was geboekt „Ik ben het daar mee eens", zo zei de Nederlandse mi nister Ir. Gerrit Braks. „Er moet nu alleen nog maar over een paar procen ten worden gepraat". Braks vindt „dat de situatie niet zo is dat er op 19 oktober geen perspektieven zouden zijn". ASSEN - Ruim driehonderd leden van de CFO (CNV-bond van ambte naren en trendvolgers) uit Groningen en Di ent he hebben maandagavond tijdens een bijeenkomst in Assen in overgrote meerderheid uitgesproken tot model- en stiptheidsakties over te willen gaan als het overleg met mi nister Rietkerk van binnenlandse za ken over de arbeidsvoorwaarden per 1 januari 1984 niets oplevert. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bleiswijk: Th. P. Pol, Doorwerth-Heelsum; te Hendrik Ido Ambacht: Th. W. H. van der Heijden, Oud-Vossemeer; te Serooskerke (Walcheren) (toez.): G. de Lang, kand., Oegstgeest; te Ederveen: M. Goudriaan, Ouderkerk a/d IJssel. Aangenomen naar Nieuwleusen: W. Schaap, Leersum. Bedankt voor Onstwedde (toez.): G. C. de Jong, Middelharnis. Gereformeerde Kerken Beroepen te Arum: drs. G. B. Huis kamp, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Oudemirdum: L. de Jong, kand., Enschede. Beroepbaar: L. de Jong, Roelof van Schevenstr. 239, 7521 SK Enschede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Kaapstad: F. J. van Hulst, Buitenpost. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Aldergrove (Canada): H. Korving, Drogeham. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Arnhem: A. B. van dei- Heiden, Enkhuizen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Op 29 oktober a.s. zal in Den Haag weer een grote vredesdemonstratie plaats vinden. Ook voor de bewoners van Schouwen-Duiveland is het mo gelijk hieraan deel te nemen. Er rij den bussen vanaf Zierikzee naar Den Haag en weer terug. De bussen vertrekken vanaf het busstation om kwart voor tien (en dus niet zoals eerder werd aangekon digd om half elf). De terugkeer zal om circa 19.00 uur zijn. Tot 24 oktober zijn de kaarten ver krijgbaar bij: Zierikzee: Wereldwin kel, Melkmarkt, geopend dinsdag t/m zaterdag; Brogum. Brouwersha ven: Erna Overbosch, Meekrapstraat 34. Burgh-Haamstede: Nelle Geene, Irenestraat 38. Bruinisse: A. Jume- let, Nieuwstraat 15. Met niet-rokers wordt rekening ge houden.- V redesplatform Schouwen-Duiveland 28. Svein is al verwoed aan het graven als Eric zich bij hem voegt. „Zie je", gromt de Sakser triomfantelijk, „net wat ik zogezegd, dacht". En met een bege rig gezicht haalt hij een roestig zwaard te voor schijn. Bedachtzaam fluit Eric tussen de tanden en neemt voorzichtig het oude wapen in handen. „Ik denk. dat Attilla net zo'n zwaard gevon den heeft," mompelt hij „en dat was dan even min het zwaard van die zogenaamde krijgsgod als dit. Lang geleden heeft hiermisschien een veldslag gewoed er zullen nog wel meer van deze wapens liggen." Peinzend bekijkt Eric het zwaardje, dat op sommige plaatsen helemaal verteerd is. „Wie weet, hoe oud het al is Indertijd moeten er krijgers trots mee rondgelopen hebben nu is die naamloze eigenaar verdwenen en verge ten er zijn glanzend zwaard een stuk oud roest", zegt hij en hij staart even voor zich. „Ik begrijp je niet, wat je bedoelt", snuift Svein. „Wat doe jc nu?" Verbaast en veront waardigd ziet hij, hoe de Noorman het verteer de zwaard door midden buigt tot er niets meer over is dan een grillig stuk ijzer. „Dat had je niet hoeven doen. Noorman" gromt Svein. maar hij praat tegen de lucht, want Eric hoort het nauwelijks. Besluiteloos staart hij langs het spoor, dal Attilla en zijn krijgers gemaakt hebben, maar als hij Sveins verongelijkte gezicht ziet, richt hij zich op. „Kom te paard", zegt hij. „we moeten immers achter Attilla aan Vooruit dan maar ZIERIKZEE - In 1980 werd aan de palingvissers op de Grevelingen vergun ning verleend om deel te nemen aan de winning van oesterbroed in het meer, welk oesterbroed op een bepaald gedeelte van de Grevelingen mocht worden uitgezaaid om op te groeien tot tweejarige zaaioesters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 8