N.S. bieden gehandicapten slechts hulp op papier Bollen bloeiden om Parijs Basisedukatie. maar dan wel zo! Planologische dienst start onderzoek naar verhuizingen NS verontwaardigd over kritiek gehandicaptenraad FNV wil sterke schouders meer laten dragen Kabinet wil lagere ziekenfondspremie bejaarden met pensioentje Nobelprijs vrede voor Walesa Advies kommissie publieke werken 6 Voorzitter A. van Beek van de Nederlandse gehandicaptenraad in Middelburg: MIDDELBURG De Nederlandse Spoorwegen laat de gehandicapten volle dig in de kou staan. Alle door de NS aangebonden hulp aan gehandicapten blijkt in de praktijk behulpzaamheid op papier. In werkelijkheid doet de NS weinig of niets voor de gehandcapte spoorweggebruikers. Deze kritiek uitte de voorzitter van de Nederlandse Gehandicaptenraad A. van Beek dinsdag middag in Middelburg tijdens de aanbieding van de nota,, Wie zwijgt betaalt" van de Nederlandse Gehandicapten Adviesraad. De nota werd aangebonden aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Dr C. Boertien. Dezelfde grieven gelden volgens Van Beek ook het openbaar streek vervoer, dat voor gehandicapten ook niet toegankelijk is. De plannen voor de zogenoemde knielbus, die toegan kelijk zou zijn voor alle mensen dus ook voor moeders met wandelwa gens en bejaarden, zijn door de mi nister van verkeer en waterstaat weer op de lange baan geschoven. Dè bedenkers van het plan, de gehandi captenorganisaties, mogen nu onder politieke druk van de Tweede kamer opnieuw aan het rekenen slaan over de haalbaarheid van dit projekt, ter wijl volgens Van Beek aan de hand van rapporten al lang bewezen is dat aanpassing van het streekvervoer met deze bussen helemaal niet zo veel meer hoeft te kosten. Nederland heeft 1,2 miljoen gehan dicapten en een veelvoud aan bejaar den die door deze onwelwillende houding vanb de NS en de openbare vervoersbedrijven als potentiële klant worden genegeerd, aldus Van Beek. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben de kritiek van de Neder landse Gehandikaptenraad dat het spoorbedrijf voor gehandikapten slechts behulpzaamheid op papier" beschikbaar heeft, woensdag met verontwaar diging van de hand gewezen. Voorzitter A. van Beek van de Gehandikapten raad uitte die kritiek dinsdag in Middelburg bij de aanbieding van de nota „Wie zwijgt betaalt" aan de Zeeuwse kommissaris van de koningin C. Boer tien. Hij voerde daarbij aan dat de spoorwegen in de dagelijkse praktijk weinig of niets doen voor de gehandi- kapte spoorreiziger. ,,Die kritiek WOERDEN - De Dienstenbond FNV houdt vast aan de voorgenomen akties tegen de aanwijzing tot trend volger van de werknemers bij zie kenfondsen, bedrijfsverenigingen en omroepen als de plannen van mi nister De Koning de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer overleven, zal de bond zijn leden tot langdurige stakingen oproepen. Dit heeft een woordvoerder van de Dienstenbond FNV woensdag meege deeld. raakt kant noch wal en schaadt bo vendien het goede overleg tussen NS en tal van gehandikaptenorganisa- ties", aldus een woordvoerder van NS in een reaktie. NS heeft op de stations voor ver scheidene voorzieningen gezorgd die het de gehandikapte reiziger makke lijker kunnen maken. Bovendien werken de spoorwegen mee aan de uitgave van een spoorboekje in brail leschrift en komen in de nieuwe in- tercitytreinen speciale gehandikap- tenplaatsen. „Wij kunnen niet aan alle wensen van gehandikapten voldoen, maar als het enigszins mogelijk is werken we mee", aldus de woordvoerder, die zei niet te begrijpen waar Van Beek zijn kritiek op baseert. SOEST - De Jac. Hermansgroep met ongeveer honderd vestigingen doorbreekt met ingang van dinsdag de wettelijk vastgestelde minimum prijs voor melk. Het bedrijf gaat zo wel volle als halfvolle melk, ge pasteuriseerd, vijf cent onder de gel dende minimumprijs van respektie- velijk 1,24 en 1,03 gulden per liter verkopen. AMERSFOORT - Ruim 1U0.UUU Ne derlanders krijgen dinsdag het eerste nummer in de bus van het Katholiek Nieuwsblad. Maandagmiddag zijn bij de Barneveldse drukkerij en uit geverij BDU 110.000 exemplaren van de persen gerold die 's avonds per post naar de potentiële abonnees worden gestuurd. De nieuwe krant zal daarvan om te beginnen zo'n 20.000 abonnees overhouden, ver wacht direkteur J. Pos van het Ka tholiek Nieuwsblad. AMSTERDAM - De musikus Jan Vogel uit Amsterdam is maandag in Zwitserland op 81-jarige leeftijd plotseling overleden. De crematie heeft woensdag in besloten kring in Geneve plaats gehad, zo heeft de fa milie meegedeeld. OSLO - De Nobelprijs voor de vre de is dit jaar toegekend aan Lech Wa lesa, de leider van de verboden vak bond Solidariteit in Polen. Dit heeft het Noorse Nobel-comité woensdag in Oslo bekendgemaakt. Lech Walesa, een elektromonteur op de Lenin-scheepswerf in Gdansk, is de oprichter van de in 1981 buiten de wet geplaatste onafhankelijke vakbond Solidariteit. Het was nog niet bekend of de Poolse autoriteiten Walesa zullen toestaan het land te verlaten om de Nobel-prijs te ontvangen. De uitrei kingsceremonie zal op 10 december plaatsvinden in Oslo. De prijs bestaat uit een gouden me daille en een diploma en een geld prijs van 1,5 miljoen Zweedse kronen (ruim 570.000 gulden). Het uit vijf personen bestaande Nobel-comité heeft de Nobelprijs voor de vrede aan Lech Walesa toege kend wegens zijn „aanzienlijke in spanningen" in de strijd voor het recht van de arbeiders om eigen vak verenigingen op te richten. ,,Zijn bij drage is van essentieel belang in de algemene campagne voor de univer sele vrijheid van vereniging, een mensenrecht dat is vastgelegd in het handvest van de Verenigde Naties", aldus het Nobel-comité. De strijd van Walesa werd geken merkt door „zijn vastbeslotenheid de problemen van zijn land met behulp van onderhandelingen en samenwer king op te lossen, zonder geweld te gebruiken". Zijn inspanningen zul len bijdragen tot „een vermindering van de internationale spanning". ZIERIKZEE - „Basiseducatie maar dan wel zo!!" is de titel van een nota over de toekomst van de basisedukatie in ons land. Basisedukatie is een vorm van volwassenenedukatie die iedereen vanaf 17 jaar die geen - of onvoldoende onderwijs genoten heeft - alsnog de kans geeft dat in te halen. De nota is gemaakt door acht praktijkmensen die zich be zorgd maken over hun werk. Omdat de regering tot voor kort niet met duidelijke beleidsvoornemens kwam - inmiddels is er wel een hoofdlijnennotitie - hebben zij zelf hun visie op papier gezet. Ze vinden dat die tot aanzet kan dienen voor een „raamplan basis edukatie", een plan dat de hoofd lijnen regelt. Basisedukatie moet opgezet worden door de mensen die direkt met de volwassenene dukatie hebben te maken; rijk en provincie krijgen een ondersteu nende taak. De samenstellers zijn er van uit gegaan dat mensen die voor basis edukatie in aanmerking komen niet alleen moeten leren lezen, schrijven en rekenen maar ook moeten leren zich „weerbaar" te maken in het dagelijks leven. Bij de opzet van leerprogramma's moet daarom rekening worden ge houden met hun interesses. Verder vinden zij dat iemand die vanuit de basisedukatie ver der wil leren niet door toelatings normen tot andere onderwijsvor men gehinderd mag worden. In gestemd wordt met de gedachte in de regeringsnotitie dat gewerkt moet worden met professionele teams. Het voornemen om het Engels' buiten de basisedukatie te laten, noemen de acht een misser omdat die taal een belangrijke plaats in neemt in het dagelijks leven. De praktijkwerkers zijn de coördinatoren van de introduktie- projekten „open school" Zuid- West Nederland, de konsulent van de landelijke projektgroep ,,in- troduktie open-school-werk- wijze" en een vertegenwoordiger van het landelijke ondersteu ningsteam I.W.O.S. Ze hebben de nota gestuurd aan de ministeries van welzijn, cul tuur en volksgezondheid, onder wijs en sociale zaken, provincies en gemeenten en de organisaties en instellingen die bij de volwas senenedukatie betrokken zijn. Hij is voor 5,- te koop bij het sekretariaat van het Coördinatie- overleg Zuid-West Nederland, p/a Provinciehuis, St. Pieterstraat 42, Middelburg, tel. (01180)-31425. DEN HAAG - Het FNV-urgentie- programma, gelanceerd als alterna tief voor de sociaal-ekonoinische voorstellen van de regering, is nu ook voorzien van een zogenoemd koopkrachtplaatje. De FNV wil een lastenverzwaring globaal van een tot anderhalf procent laten leiden tot een koopkrachtverlies van een half procent op het minimumloon en 4,6 procent op het viermaal modale in komen. „De zwaarste lasten zullen ook in 1984 op de sterkste schouders moeten rusten. Het kabinetsbeleid is daar duidelijk mee in strijd", zo schrijft r.id SCHEEPENZEEL- Bejaarden die naast hun AOW een pensioentje heb ben, hoeven in de toekomst minder premie te betalen voor een vrijwillige ziekenfondsverzekering. Zo wordt voorkomen dat bejaarden met een pensioentje minder overhouden dan bejaarden die uitsluitend AOW heb ben en automatisch in het zieken fonds zitten. Dat zei minister Brink man dinsdagavond op een CDA-bij- eenkomst in Scherpenzeel. De door Brinkman gepresenteerde maatregel wordt vrijdag in het kabinet besproken. Het kabinet is tot deze maatregel gekomen na adviezen van Ziekenfondsraad, FNV en PvdA, aldus DEN HAAG - Een delegatie van verloskundigen heeft maandag in Den Haag minister Van den Broek (buitenlandse zaken) een petitie aan geboden tegen de plaatsing van kruisraketten in nederland. Woord voerster An Mercx protesteerde na mens ruim 300 beroepsgenoten tegen het Nederlandse (kem)wapenbeleid dat er naar haar mening mede ver antwoordelijk voor is dat mannen en vrouwen geen kinderen meer durven krijgen uit angst voor de mogelijk heid van een kernoorlog. Brinkman. Het gaat overigens om een tijdelijke regeling, omdat de hele stel sel van verzekeringen voor de gezond heidszorg op de helling staat Door de maatregelen zullen gehuw de bejaarden die naast hun AOW een inkomen hebben tot 5.037 gulden per jaar ten hoogste 60 procent van hun niet AOW-inkomen zien opgaan aan meer belasting en premie. Voor onge huwde bejaarden is dat percentage 35. Voor de groep AO^-ers met een meer- inkomen dat ligt tussen 5.037 en 13.788 gulden wordt een regeling van kracht die uitsluitend voor gehuwden geldt Vrijdag 7 oktober Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Dag huis, dag tuin, dag op- bergschuur 16.15 uur Dr Snuggles 18.55 uur Belfy en Lillibit 19.20 uur Ik woon in Griekenland 20.00 uur Journaal 20.28 uur Vrouw in het wit. Het ver haal speelt zich in de vorige eeuw al waar een jonge tekenleraar een ont moeting heeft met een geestesver schijning van een jonge vrouw, die hem aanspreekt en vertelt over de fa milie waar hij de volgende dag in be trekking zal treden. 21.20 uur Brandpunt in de markt. Nieuwste uitvindingen worden weer getoond. 22.20 uur Alle zegen komt van boven 22.45 uur Ik hou van jou. Vrijmoedi ge en onthullende gesprekken over het thema liefde. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Je ziet maar 19.50 uur Willem Ruis lotto show 20.30 uur Fame. Terwijl Bruno en zijn familie het feest ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van zijn va der als taxi chauffeur aan het voorbe reiden zijn, is zijn vader zeer depres sief. 21.20 uur Haagse bluf. Programma waarvan de politiek de hoofdmoot vormt. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Humanistisch Verbond 23.20 uur Goliath and the Barbarri- ans. Deze Goliath leefde in Verona tijdens de middeleeuwen. Hij voerde bevolking aan toen deze stad door de barbaren uit het Noorden verwoest dreigde te worden. In het hevigst van de strijd wordt Goliath verliefd op een meisje dat aan de kant van de vij and staat. de FNV in een nader kommentaar op de miljoenennota aan de Tweede Ka mer. Aan haar alternatief, dat aan vankelijk volstond met een koop krachtverlies over de hele linie van een tot anderhalf procent, heeft de vakbeweging het volgende tabelletje toegevoegd. Ten opzichte van 1983 levert vol gend jaar in: minimumloon of -uitkering.0,5/r modaal0,7 1,5 x modaalU,97r 2 x modaa 11,4 Vr 3 x modaal2,1 Vr 4 x modaal 4$'/* Vrijdag 7 oktober 21.20 uur Nederland I Brandpunt in de markt mei op nieuw Teske van Ossewaarde. ZIERIKZEE - De advieskommissie publieke werken vergadert maandag 10 oktober om 17.00 uur in de raads zaal van het stadhuis. De vergadering is voor iedereen vrij toegankelijk. Met toestemming van de voorzitter mag, voorafgaand aan elk agendapunt, het aanwezige publiek over dit punt het woord voe ren. De agenda ziet er als volgt uit: ver zoek Stichting Studiecentrum We genbouw tot verstrekking jaarlijkse subsidie; krediet 17.750) voor on derzoek naar het treffen van energie besparende maatregelen in concert zaal, stadhuis en kantoor dienst ge meentewerken; krec^et 34.000) voor uitvoering van openbare wer ken in verband met de bouw van 34 woningen door woningbouwvereni ging „Beter Wonen" op diverse plaatsen in de binnenstad; bespre king reaktie Monumentenzorg op schetsplan met betrekking tot het doortrekken van de looproute Weststraat nabij Varreput; krediet (ongeveer 363.000) voor uitvoering slotfase plan tot restauratie kademu ren Nieuwe Haven. Onderzoek moet inzicht geven in verandering van verhuispatroon in Zeeland MIDDELBURG - De provinciale planologische dienst is gestart met een onderzoek naar verhuizingen. In het kader daarvan wordt een enquête gehouden onder men sen die in 1982 in Zeeland zijn komen wonen of eruit zijn vertrokken en onder mensen die vorig jaar zijn verhuisd tussen de drie regio's waarin Zeeland is ingedeeld: Noord-Zeeland (met Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland), Midden-Zeeland (Walcheren en de Be- velanden) en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het onderzoek zal inzicht moeten geven in de verandering van het ver huispatroon. Vooral zal worden be keken in hoeverre de gewijzigde eko- nomische omstandigheden en de situ atie op de woningmarkt het verhui zen beïnvloeden. Gekonstateerd is dat het aantal verhuizingen in de laatste jaren is ge daald. Vorig jaar zijn er ook sinds lange tijd meer mensen uit Zeeland vertrokken dan er zich hebben ge vestigd. Ok voor dit jaar wordt een vertrekoverschot verwacht. Uit het onderzoek - en uit vergelijking met eerder in Zeeland gehouden en lande lijke onderzoeken - zouden gegevens moeten komen die licht werpen op de vraag welke ontwikkelingen er in Zeeland zijn te verwachten. Ontwikkelingen Het onderzoek moet ook meer dui delijkheid verschaffen over enkele recente ontwikkelingen zoals het sterk afnemende vestigingsover schot op Schouwen-Duiveland, de in vloed van de Oosterscheldewerken en de relatie met Rijnmond daarop en de verschillen in het vestigingso verschot tussen Walcheren en de Be- velanden. Tenslotte wordt de relatie "tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel gië onder de loep genomen. 60 Een geweldig lawaai buiten het hek kondigde de terugkeer van de jongens aan. Henk ging eens kijken en dat was maar goed ook, want het bleek, dat Wim de bestelwagen had gestart om zijn kennis aan de ande ren te tonen. Jasper verraadde de boel met zijn geschreeuw en Henk trad streng op tegen zijn zoon. Koos lag vanuit zijn bed te genieten van die schelmenstreek en ook zijn eigen verhaal over zijn vroegere liefde voor Nita, dat hij flink had aange dikt. Henk kwam wel in het goede spoor terug, maar de arme Claudette zou eenzamer zijn dan ooit tevoren als ze terugkeerde naar haar lichtstad. Op de terugweg was Henk erg afge trokken. Wim was na het standje in zijn schulp gekropen, Jan en Jasper hingen vermooid op de bank achter in. Thuis moesten ze allemaal wat aanpakken, aardappelen bakken, sla schoonmaken, eieren koken, maar niemand had er zin in. Wat misten ze nu erg de moeder van het gezin, want die deed altijd alles vlug en goed, ook al was ze moe. In bed woelden de jon gens onrustig, overal lag zand en Wim bedacht, dat hij totaal niets aan zijn werk had gedaan. In de stille kamer zat Henk, hij had beloofd nog even naar Claudette te gaan, maar hij kon de moed niet op brengen, hij miste Nita meer dan hij zichzelf wilde bekennen. Hoofdstuk 17 De vroege uren in Parijs vielen Ni ta erg tegen, vooral op zondag, de door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS mensen sliepen zeker allemaal goed uit. Ze durfde het hotel nog niet goed uit het oog te verliezen, omdat ze ie der ogenblik de vriendelijke jonge gastvrouw verwachtte om haar teko- men halen voor een wandeling door de stad. Het was echter nog heel vroeg voor zulke mensen, half negen pas. in Amsterdam zouden ze nu ook misschien nog niet op stap gaan. Ten slotte besloot Nita eens uit te zien naar wat prentbriefkaarten, die kon ze aan de jongens sturen. Angstvallig sloeg ze enkele hoeken om, kwam op een brede boulevard en meteen had Parijs haar weer te pakken. Hier wandelden al enkele vaders met de kinderen, geduldig duwden ze kin derwagens en luisterden naar het ge babbel van de kleuters. Het werd warm om haar hart, ze ging in de na bijheid van zo'n groepje lopen en luisterde naar de Franse kinder woordjes. De man zag haar be langstellende blik en groette: „Bon jour, madame." „Bonjour, monsieur." Glimlachend liep Nita verder, als of ze een werkelijk doel had. De eerste woorden had ze nu alleen in Parijs gesproken en het had geklon ken, alsof zij zich er thuis voelde. En dar was een krantenzaakje, ze had den ook prentbriefkaarten. Zorgvul dig koos Nita een paar mooie kaarten uit, haalde haar portemonnee voor de dag, vroeg om postzegels, betaal de het aantal francs, dat de man op het zakje schreef en voelde zich al weer een beetje meer thuis. Maar toen zocht ze toch de terugweg secuur op, ze zag nog geen kans in het Frans de weg te vragen naar het hotel. Ergens op een bank schreef ze de kaarten aan de jongens, de Opéra kreeg Jan, Place de la Concorde met de vele auto's was geschikt voor Wim en Jasper natuurlijk de Eiffeltoren. Aan Henk zou ze een briefje schrij ven, maar dat kon wel even wachten. Ze keerde terug naar haar hotel, het was al echt of ze thuiskwam, het ka mermeisje had kans gezien de kamer aan kant te maken en Nita haalde het oude brood voor de dag. Ze dronk er een glas water bij, het leek haar goed haar maag maar wat te vullen voor ze op stap ging. Verder studeerde ze in de boekjes die Thea en Joop haar hadden geleend, pas nu ze in Parijs was, begon ze de waarde er van in te zien. Er was ook een boekje bij, waar zeven zwerftochten in stonden, daar zou ze morgen aan beginnen, als ze al leen bleef. Vandaag ging ze nog met anderen mee. Ze bestudeerde ook het kaartje van de Métro grondig, Henk had er ook al het een en ander van verteld, het scheen, dat je missen kon met dat vervoermiddel. Om tien uur verscheen het jeugdige echtpaar, ze zagen er sportief en heel eenvoudig uit. Yvez droeg hoffelijk een pic-nick-mand, Juliette had, on danks haar sportief blousje, lange handschoenen aan. Nita pijnigde haar hersens af om in het Frans iets vriendelijks te zeggen, het lukte niet. Maar de jonge gastheer droeg in zijn andere hand een woordenboekje mee. dat hij joviaal omhoog hield, dan zij hij grappig: „Koeten morkên, mevrouw Wiesman. koet keslapèn?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6