Gemeente Westerschouwen gaat werk-kommissie samenstellen voor subsidie-beleid welzijn Flakkee Expresse ook in Zierikzee streeknieuws Veerdiensten Westerschelde bedreigd door stakingsakties Kinderpostzegelaktie ging woensdag van start Ministers ondertekenen intentieverklaring Geen vergunningenstelsel voor verenigingskantines Zeeuws bedrijfsleven in problemen door aanpassing loodswet MIDDEN MIDDENSTAND Goede opkomst thema-avond emancipatie werkgroep Dierendag voor Schouwse Poelet j es Praatje over speelgoed op ouderavond Piggelmee Brandje Hogezoom Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 oktober 1983 Nr. 23400 5 Weinig belangstelling voor hoorzitting over subsidies sociaal-kultureel werk 1984 WESTERSCHOUWEN - Voor de dinsdagavond gehou den hoorzitting van de advieskommissie voor het wel zijnsbeleid van de gemeente Westerschouwen, welke gehouden werd in het gemeentehuis te Haamstede, be stond maar een minimale belangstelling. De gehele oogst bestond uit een verzoek van mevrouw De Bruin, sprekend namens de kleuters te Burgh-Haamstede, om de te verle nen subsidie aan de peuterspeelzaal aan te passen aan de salarissen van de peuterleidsters, wat volgens haar ook door de provincie wordt geadviserd. Momenteel is de situatie zo, dat er een subsidie wordt uitgekeerd be staande uit een bedrag per in gebruik zynd lokaal, een bedrag per peuter (gemiddeld over 3 teldata) en een bedrag ter hoogte van de te betalen huur. Mevrouw de Bruin merkte hierbij op, dat men momenteel wel tevreden is met het bedrag dat wordt uitgekeerd. Denkend aan de toekomst waarbij rekening gehouden moet worden met een terugloop van het aantal kleuters, kunnen de lasten voor de ouders, die het tekort moeten bijpassen, wel eens te zwaar worden. Van de CJV „De Schakel" te Re- nesse, die niet aanwezig kon zijn, was schriftelijk een verzoek ingekomen om de subsidie-bijdrage te herzien nu zij een nieuw onderkomen hebben(het dorpshuis), waar meer huur moet wor den betaald. Door de Schakel werd ge vraagd dezelfde richtlijnen toe te pas sen als bij de peuterspelzalen. Het bestuur van de Schakel haat er hierbij vanuit, dat dan de subsidie zou kunnen worden opgevoerd van f 1800,00 naar f 2500,00. Gunstiger positie Na beëindiging van de hoorzitting en het openen van de vergadering werd door de voorzitter, de heer J. C. de Feiter, opgemerkt dat d peuterspeel zaal Haamstede met 40 peuters in een heel wat gunstiger positie verkeert dan Renesse waar met een geringer aantal peuters moet worden gewerkt Mevrouw H. Streng-Hagen dacht aan een subsidie voor de leidsters in de vorm van een vast bedrag. Arts J. L. Flach wilde de zaken laten zoals ze momenteel zijn en dat de twee besturen (van Burgh-Haam stede en Renesse) met een gezame- lyk voorstel ter tafel komen daar de subsidie-regeling voor beide gelijk luidend moet zijn. De vergadering ging met dit voorstel akkoord. Verkeerde gedachtengang Ten aanzien van de subsidie-aan vraag van de CJV „De Schakel" werd opgemerkt dat men een verkeerde gedachtengang volgt als men het uit gangspunt afstemt op de peuterspeel zaal Beter was geweest dit te doen op de situatie bij de jeugdsociêteit Big „S". De heer J. Deist was van mening dat men op een geheel andere toer bezig is als men, als het zo uitkomt de subsidie gaat afstemmen op de huur en niet op de kontributies. De voor zitter stelde vast dat men bij het vast- stellen van de subsidies nog altijd uitgaat van de kontributies. De heer Deïst kwam tot de konklu- sie, dat men nu afwijzend moet ad viseren omdat een latere wijzigingeen nog slechtere zaak is. De kommissie ging hiermee akkoord. Werkkommissie De heer Deïst vroeg zich wel af og men wel de juiste weg ten aanzien van de subsidies bewandelt, een vraag welke al meerdere keren in de verga deringen aan de orde is geweest De voorzitter deelde mee dat men momenteel werkt aan het samenstel len van een werkkommissie die de subsidie-regelingen in de gemeente aan een nadere beschouwing gaat on derwerpen. Het gemeentebestuur hoopt hiermee tot een betere afstem ming van het geheel te komen. „Geen gemakkelijke taak", aldus de voor zitter, „omdat de strukturen van de verenigingen nogal van uiteenlopen de aard zijn". Getracht zal worden om hiermee in de begroting van 1985 te gaan werken. Als leden in de werkkommissie wer den vanuit de kommissie voor het wel zijnsbeleid benoemd de heren J. Deïst en J. de Wit De voorzitter merkte nog op, dat voor het subsidie-beleid de informatie zal moeten komen vanuit de vereni- gingea Algemene Hulpdienst Bij het behandelen van het subsidie verzoek van de initiatiefgroep „Alge mene Hulpdienst" lo. gaf mevr. A. C. van der Klooster-van Sonsbeek een uiteenzetting van de tot nu toe door deze groep ontwikkelde aktiviteiten. In eerste instantie kwamen de kon takten met een aantal andere groepe ringen nogal moeizaam tot stand daar men bevreesd was dat de hulpdienst zich op het terrein zou begeven, waai> op andere instanties werkzaam zijn. Mevrouw Van der Klooster stelde met nadruk vast, dat het alleen in de bedoeling ligt coördinerend op te treden omdat men nu veelal naast elkaar werkt. De voorzitter zei het initiatief toe te juichen. Mevrouw C. van der Haven- Eikelenboom merkte op, dat er in de gemeente veel ouderen zijn zonder femilie in hun naaste omgeving die ook niet bij bepaalde groeperingen zijn aangesloten. Zij was van gedachte, dat zo'n hulpdienst wel kan funktioneren en goed werk kan verrichten. De heer A. Damman vond de opzet prijzenswaardig omdat er een nog braakliggend terrein wordt bestreken. Wel was hij van mening dat alle groe peringen hierbij moeten worden be trokken. De kommissie adviseerde gunstig om aan de Hulpdienst een startsub sidie van f 255 (de reeds gemaakte kosten) toe te kennen. De kommissie kon akkoord gaan met het financieel overzicht sociaal- kultureel werk 1984, waarbij wel de opmerking werd gemaakt dat verschil lende subsidie-bedragen aan een her ziening toe zijn, een gegeven waarmee de werkkommissie straks aan het werk kan. Ten behoeve van het sociaal- kultureel werk in de gemeente Wes terschouwen is een bedrag uitgetrok ken ter grootte van f 104.531,-; daar van komt ongeveer f 30.000,- terug in de vorm van rijksbijdragea Dokter J. L. Flach stelde aan het slot nog de vraag, of de advieskommissie nog blijft bestaan. De voorzitter ant woordde bevestigend ZIERIKZEE - Flakkee Expresse bv, verhuisbe drijf, is voortaan ook in Zierikzee te bereiken. Een van de medewerkers, de heer E. B. Jongejan, is van Goeree-Overflakkee naar Zierikzee verhuisd, om voor zijn bedrijf hier een verkooppunt te runnen. Het bedrijf, dat verhuizingen, verpakkingen, lijndiensten, afhaal- en besteldiensten in zijn pakket heeft, is zodoende dichtbij bereikbaar. Voor grote opdrachten, maar ook voor kleine zoals het vervoeren van wat meubeltjes naar bejaardenhuizen. De verhuisauto's van Flakkee Expresse zijn overigens in Zierikzee niet onbekend, vanwege enkele verhuizingen van formaat, zoals die van het belastingkantoor, de rijksscholengemeenschap Professor Zee man en onlangs nog de Technische school. In het laatste geval werd kol- legiale hulp ontvangen van de firma Rademaker uit Haamstede. Al kontakten In Zierikzee was tot op heden geen bedrijf gevestigd, dat zich met ver huizingen en dergelijke zaken bezighield Flakkee-Expresse had er overigens wel reeds kontakten, omdat het voor het Zierikzeese bedrijf Airpack 75 procent van de industriële verpakkingen verzorgt, onder an dere bestemd voor Egypte, hetgeen verricht wordt door een zusterbe drijf te Berkel-Rodenrijs. „We verzorgen bestellingen tot aan Parijs en Peking", geeft de heer Jongejan als voorbeeld, „veel werk over zee, zowel door emigratie als op industrieel gebied". Lijn- en bodewerk en afhalen en bestellen van goederen is ook nog steed? een belangrijke tak van het bedrijf. INDE Maar wie iets wil laten vervoeren, al is het maar een kastje, kan dus rustig kontakt opnemen. Het adres is Kreeftstraat 36, telefoon 01110- 3163. ZIERIKZEE Opbrengst kollekte De kollekte, die vorige week in Zierikzee werd gehouden ten bate van de Nierstichting, heeft dankzij de belangeloze inzet van de koliek tantes een bedrag ad 3.581,— opge bracht. Geslaagd Ineke van Dienst, werkzaam bij „Borrendamme" in Zierikzee slaag de voor het diploma bejaardenver zorgster L.S.O.B. te Rotterdam. SEROOSKERKE Oliebollenaktie Zaterdag 8 oktober wordt in de ge meenten Middenschouwen en Wes terschouwen een oliebollenaktie ge houden. De opbrengst is bestemd voor het jeugd- en tienerwerk van Se- rooskerke. WESTERSCHOUWEN Bijeenkomst Ned. Vereniging van Huisvrouwen Dinsdag 11 oktober houdt de Nc-i i derlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Westerschouwen een bijeenkomst in de Gereformeerde Kerk in Haamstede. Mevrouw S. E. de Ruiter-van der Ley zal een lezing houden over „Wo nen en werken in Saoedi-Arabië". De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Dinsdag 25 oktober zal in samen werking met het Groene Kruis een le zing worden gegeven over het onder werp „Eten we wel gezond". Ook de ze bijeenkomst wordt in de Gerefor meerde Kerk gehouden om 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond houdt dinsdag 11 oktober een bijeenkomst in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk Haamstede. Mevrouw C. Sander-de Kam spreekt over het onderwerp „Ivoorkust". Aanvang: 19.45 uur. SCHARENDIJKE DEN HAAG - De Ekonomische Controle Dienst (ECD) heeft woens dag onderzoeken ingesteld in ten minste twee grootwinkelbedrijven die melk verkopen beneden de minimum-prijs. De ECD zal alle be drijven die de wettelijk vastgestelde prijs ontduiken, aanpakken, aldus een woordvoerder. UTRECHT - De ongehuwde bejaar den moeten niet meer premie voor het ziekenfonds gaan betalen dan ge huwde bejaarden met een even hoog inkomen. Dit staat in een brief van de drie ouderenbonden, die samen werken in COSBO Nederland, aan de ministers De Koning (Sociale zaken) en Brinkman (Volksgezondheid). ZIERIKZEE - Woensdagavond 5 oktober heeft in het pand van de emancipatiewerkgroep (Visslop 7) te Zierikzee een thema-avond plaats gevonden, georganiseerd door het Vrouwenontmoetingscentrum Schouwen-Dui veland Er was een forumdiskussie waaraan werd deelgenomen door: mevr. De Cup namens de Stichting Vrouwen van de VVD, mevr. Mole- graaf namens de Wereldwinkel, mevr. Schneider namens Vrouwen voor Vrede en mevr. Bijdevaate na mens het CDA. Tijdens de diskussie kwamen aan de orde: voor- en nadelen van kern wapens; politieke en ekonomische belangen i.v.m. het plaatsen van kernwapens; hoever kun je gaan met burgerlijke onghoorzaamheid; vre- desopvoeding. Dit alles in het teken van „Wat kunnen vrouwen doen om kernwa pens de wereld uit te helpen?" De op komst was prima, de diskussie leven dig (ook informeel nadien) en de avond was helaas te kort om de on derwerpen redelijk uit te diepen. AMSTERDAM - Bijna achtduizend scholen doen dit jaar mee aan de jaarlijkse kinderpostzegelaktie, die woensdag van start is gegaan. Het Nederlandse co mité voor Kinderpostzegels noemt het verheugend dat de opbrengst van de akties de laatste jaren niet is verminderd, hoewel het aantal deelnemende leerlingen iets afneemt. De kinderzegels zijn ontworpen door Joost Roelofsz en hebben als thema ,,Kind en Kerst". Een mapje zegels kost vijf gulden en een mapje prentbriefkaarten een rijksdaalder. De bestellingen worden vanaf 16 november bezorgd en afgerekend. Betreffende beleidskoördinade Oosterscheldegebied MIDDELBURG - De ministers van landbouw en visserij, ekonomi sche zaken, financiën, verkeer en waterstaat en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hebben de intentie-verklaring in zake de beleidskoördinatie in het Oosterscheldegebied ondertekend. Al eerder waren de provincie Zeeland en rond de Oosterschelde gelegen waterschappen en gemeenten akkoord gegaan met ondertekening van de intentieverklaring. 1 'w^'x Staatssekretaris Van Zeil: UTRECHT - Staatssekretaris Van Zeil voelt er niets voor een apart ver gunningenstelsel in het leven te roepen voor horeca-aktiviteiten van vereni gingen, stichtingen of andere bestuurlijke organisaties waarbij beperkingen zouden worden gesteld aan de drankverstrekking en de openingstijden. Het Bedrijfschap Horeca heeft dat voorgesteld, maar dat zou volgens Van Zeil een wijziging van de drank- en horecawet nodig maken. Zo'n algeme ne maatregel zou geen recht doen aan de verschillen per regio en zelfs van gemeenten tot gemeente, zo zei de staatssekretaris dinsdag in Utrecht op een bijeenkomst van de Coördinatie commissie Paracommercialisme. De ondertekenaars verklaren in het Oosterscheldegebied geen be leid te zullen voeren dat in strijd is met het beleidsplan Ooster schelde. Met het oog hierop zullen zij hun beleidsvoornemens voor leggen aan de stuurgroep Ooster schelde. De intentieverklaring heeft geen juridische status: af spraken die krachtens de verkla ring zijn gemaakt zijn niet via de rechter of te dwingen. De verkla ring heeft het karakter van een gentlemen's agreement. De verklaring geldt voor een pe riode van twee jaar. De stuur groep studeert nog op een gemeen schappelijke regeling voor de Oosterschelde. Dierendag Aan de dierendag werd dinsdag door de Christelijk Nationale School te Scharendijke een extra accent ge geven. Op het gazon voor de school graasden die dag een pony, een geit en een dwergschaap. De leerlingen vonden dit geweldig en probeerden de dieren te verwen nen door handjes gras te geven en de dieren te aaien. OOSTERLAND VLISSINGEN - De loodswet voor het Westerscheldegebied zal worden aan gepast om faillissement of andere grote financiële problemen voor het Zeeuw se bedrijfsleven te voorkomen. Die toezegging heeft direkteur P. Verheul van het Viissingse Zand- en Grintsorteerbedrijf gekregen van het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken in Den Haag. Het sorteerbedrijf dreigde failliet te gaan doordat met ingang van 1 mei grint- en baggerschepen loodsgeld- plichtig zijn geworden. Voor het Viis singse bedrijf met tien personeelsle den betekende dit een aanslag van ruim 300.000 gulden per jaar. Een schadepost die door dit bedrijf onmo gelijk betaald zou kunnen worden. Ook andere overslagbedrijven in Zeeland dreigden van de nieuwe re geling de dupe te worden. Geslaagde zendingsverkoping Aanpassing loodswet De verkoping van de zelfgemaakte goederen en andere artikelen ten ba te van de zending, georganiseerd door Zendingskrans „Bidt en Werkt", is goed verlopen. Be langstellenden en kopers worden hartelijk dank gezegd voor hu mede werking aan het goede resultaat. Hierbij worden tevens betrokken de genen, die wat beschikbaar stelden voor de verkoping. De nieuwe regeling is van kracht geworden na aanpasing van de Ne derlandse loodswet op het Schelde- reglement, waarbij België heeft be dongen, dat alleen baggerschepen die door de beheerder van het vaarwater worden aangewezen om de vaarweg op diepte te houden, niet loodsgeld- plichtig zijn. De Nederlandse bedrij ven baggeren zand en grint in de Noordzee voor bedrijfsmatig ge bruik. Tot voor kort waren zij niet loodsgeldplichtig, maar met ingang van mei zouden ze dat wel worden. Het Zeeuwse bedrijfsleven zou dan ook ernstig benadeeld worden ten opzichte van de Belgische havens. In Zeebrugge bijvoorbeeld moet maar 12 cent per ton loodsgeld betaald worden, terwijl dat voor de Zeeuwse bedrijven 45 cent per ton is gewor den. Volgens het Zeeuwse bedrijfsle ven betekent dit een sterk staaltje van konkurrentievervalsing. De direktie van het DGSM heeft de loodsgeldregeling nu voorlopig voor een jaar opgeschort en zal intussen in overleg treden met België om de loodswet zodanig aan te passen dat aan de benadeling van het Zeeuwse bedrijfsleven een eind wordt ge maakt. Het tegengaan van konkurrentie vervalsing door bijvoorbeeld sport kantines ten opzichte van café's moet volgens Van Zeil een zaak zijn van de gemeenten. Wel gaat hij hierover binnenkort een brief naar de ge meenten sturen met aanbevelingen. In die brief zal de bewindsman hen wijzen op de noodzaak de voorschrif ten op dit punt te handhaven. KERKWERVE - Iedere dinsdag- en vrijdagmorgen gaan de veertien peu ters, ook wel „Schouwse Poeletjes" genaamd, naar hun schooltje aan het Wervepad. Op 4 oktober, dierendag dus, hadden de beide leidsters Ina en Rianne een leuke verrassing in petto. Ze namen de kinderen mee naar de boerderij van de familie Bienefelt, in de regio bekend als de „wolboerde rij". Maar men zou ook kunnen spre ken van een kinderboerderij. De peu ters genoten bij het zien van de vele dieren en niet in het minst van de ezel waar verschillende kinderen een ritje op maakten. Werkelijk alles speelde een rol mee om het iedereen naar de zin te maken. Een zonnige dinsdag, een prachtige „dierentuin" en tot slot voor iedereen nog een heerlijke traktatie. KERKWERVE - De openbare kleu terschool „Piggelmee" te Kerkwerve houdt aanstaande maandagavond. 10 oktober, haar jaarlijkse ouderavond in de school aan de Beatrixstraat. Na de diverse verslagen zal oen verkiezing plaatshebbe voor de ou derkommissie. Van de aftredendon. de damens Klap-Bil, Kloet-Krista- lijn en Scheele-van de Velde, is alleen laatstgenoemde niet-herkiesbanr. Na de pauze zal de avond verder worden verzorgd door de heer H. Lindhou( uit Zierikzee, die de kleutcroudcrs en -leidsters het een en ander zal vertel len over materialen en speelgoed. BURGH-HAAMSTEDE - De brandweer van Haamstede moest woensdagmiddag uitrukken voor een brandje op een terrein aan de Ho gezoom. Een stukje grond van onge veer honderd vierkante meter, be groeid met braamstruiken en fruit bomen, is door onbekende oorzaak gaan branden. Het terrein, eigendom van Bohemen B.V., brandde volledig af. De brandweer wist het vuur snel te doven. Van schade is geen sprake omdat de boomgaard niet meer in ge bruik was. VLISSINGEN - Het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Zeeland, aangesloten bij de ABVA/KABO, heeft dinsdagavond tij dens een bijeenkomst in Vlissingcn unaniem besloten om tot aktic over te gaan als het centraal overleg tussen overheidspersoneel en de minister van binnenlandse zaken over het terugdraaien van de forse bezuinigingen op de ambtenarensalarissen niet ongedaan wordt gemaakt. Bij de PSD werken 400 mensen. De dienst onderhoudt met veerponten de verbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Zeeland. De ABVA/KABO heeft de meerder heid van het georganiseerd personeel bij de PSD achter zich. De akties van het PSD-persorn cl zullen variëren van personeelsverga deringen op de boot tijdens het varen en stiptheidsakties tot stakingsak ties Volgens ABVA/KABO-be- stuurder Theo Jabobs heerst er onder het PSD-pcrsoneel niet alleen grote onvrede over de voorgenomen bezui nigingen op de ambtenarensala rissen, waardoor bijvoorbeeld ma trozen, oliemannen en kaartverko pers onder het minimumloon zullen zakken, maar ook over het slechte personeelsbeleid door de provincie Zeeland. De personeelsbezetting bij de PSD is al jarenlang veel te krap, waardoor te lange werktijden optre den voor het personeel. Maandag zal de ABVA/KABO overleg plegen met de andere bonden in Zeeland over de te voeren akties. Jacobs verwacht, dat dc volgende week al met de akties gestart gaat worden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de PSD dat het per soneel van deze dienst gaat staken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5