CFO-Schouwen-Oost huldigde jubilarissen Hulpdienst Westerschouwen wil niemand voor de voeten lopen Weet je nog wel, ouwetje... Ineke Sturm aangesteld als emancipatiewerkster DE CLEENE MOSSEL HEEFT RIJKE HISTORIE VANAF 1540 Koördineren en inspringen waar nodig Fiom-Zeeland verhuisd Voor Schouwen-Duiveland en St. Philipsland 4 WESTERSCHOUWEN - i,We willen de professionele hulpverleners niet voor de voeten lopen en we willen ook de identiteit van de bestaande vrijwillige instanties niet aantasten. Die bestaande instanties willen we juist in ons werk betrekken en we zouden graag een beroep op hen doen indien dat nodig is". Deze toelichting geven de dames A. C. van de Klooster-van Sonsbeek, M. Rademaker-Noordhoek en M. Spee-Riegman, initiatief neemsters van de Algemene Hulpdienst Westerschou wen. BRUINISSE -Oud-schippers aan de Zeedijk" staat er achterop deze foto uit 1928. Het bankje waarop deze schippers zitten stond aan het begin van de Langendam. Niet bekend is wie er op de foto staan; er zou een Verspoor, een De Ronde en een V. d. Berge op staan. Misschien herkent men wel een grootvader...? Tijdens ledenvergadering ZIERIKZEE - De CFO-Schouwen/Oost hield dinsdag 4 oktober een algeme ne ledenvergadering in de bovenzaal van de gereformeerde Kerk aan de Sint Domusstraat te Zierikzee. Nadat de voorzitter H. P. Bouwman deze vergade ring op de gebruikelijke wijze had geopend en iedereen hartelijk welkom had geheten, sprak hij de wens uit tot een goede en vruchtbare vergadering. Tij dens deze vergadering kwam aan de orde dat de heer G. van 't Veer te kennen had gegeven om wegens drukke .werkzaamheden af te treden als penning meester. In diens plaats werd benoemd de heer C. Staal te Zierikzee. Deze week wordt in de kernen Burgh en Haamstede een folder ver spreid met informatie over opzet en doelstelling van deze hulpdienst. Het ligt in de bedoeling in de nabije toe komst ook over de overige kernen van de gemeente erbij te betrekken. Aanvankelijk werd echter gekozen voor een beperkte opzet om een voor zichtige, maar goede start te kunnen maken. Waar is het bij de Algemene Hulp dienst nu om begonnen? Het gaat in de eerste plaats om hulpverlening daar waar de professionele instan ties, die niet kunnen bieden of waar familie/kennissen ontbreken om een beroep op te doen. Tijdelijke hulp Soms zal er behoefte zijn aan tijde lijke hulp, bijvoorbeeld als een moe der voor onderzoek een dagje naar het ziekenhuis moet en er geen op vang is voor de kinderen. Er is dan sprake van kortstondige hulpverle ning, waarvoor men niet zo snel zal (kunnen) aankloppen bij de Federa tie Maatschappelijke Dienstverle ning. Soms zal - een ander voorbeeld - een man wat onthand komen te zit ten met het bereiden van zijn maal tijden, als plotseling zijn vrouw in het ziekenhuis moet worden opgeno men. Ook dan is er sprake van een tijdelijke periode, die wellicht met inzet van vrijwilligers, betrokken bij de hulpdienst, overbrugd kan wor den. Anders wordt het overigens wel als er behoefte ontstaat aan permanente hulpverlening en de vraag om de hoek komt kijken of dan niet de pro fessionele instanties ingeschakeld dienen te worden. Mevrouw Van de Klooster erkent desgevraagd dat het beoordelen van de hulpvragen in de praktijk weieens wat moeilijk zal blijken te zijn. Waar houdt vrijwillige hulpverlening op en waar moet je de professionele in stanties inschakelen? In goed overleg zal daarover beslissingen genomen moeten worden. De initiatief neemsters van de algemene hulp dienst stellen zich derhalve voor van tijd tot tijd ook een beroep te kunnen doen op adviseurs als Ruud van der Weide, funktionaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen; een huisarts en een predikant. Eenvoudige karweitjes Deze hulpdienst zal ook ingescha keld kunnen worden voor het ver richten van eenvoudige karweitjes zoals boodschappen doen, medicij nen ophalen en wat klusjes opknap pen in en om het huis. Verder zal men er niet tevergeefs aankloppen als er behoefte is aan begeleiding naar het ziekenhuis of bij thuiskomst na op name. Verder zal worden voorzien in ziekenbezoek of bezoek aan mensen, die daar behoefte aan hebben. Het zal duidelijk zijn, dat het de al gemene hulpdienst om meer te doen is dan een kopje koffie gaan drinken bij een jarige oudere. Men doet dan ook een beroep op vrijwilligers, die bereid zijn zich in te zetten Voor hun medemensen door naar hun proble men te luisteren en te zoeken naar wegen die problemen op te lossen. Vrijwilligers ook, die bereid zijn wat karweitjes of diensten te ver richten voor een hulpvragende en bo venal vrijwilligers, die beseffen dat betrouwbaar zijn van zeer groot be lang is. De hulpvragende moet er im mers zeker van kunnen zijn, dat zijn/haar probleem bij de vrijwillige hulpverleensters veilig is. Uit evaluatierapport De behoefte aan een algemene hulpdienst in Westerschouwen bleek vorig jaar uit het evaluatierapport binnen de welzijnsadvieskommissie. Vanuit de diverse diakonieën werd wel veel gedaan aan hulpverlening, maar de behoefte aan hulp bleek bre der en vaak bleek men ook wat schuw om bij professionele instan ties aan te kloppen. Hoewel de groot ste hulpvraag bij de oudere bevol king werd gesignaleerd, bleek vaak ook hulp te zijn gewenst bij mensen van jongere leeftijd. De algemene hulpdienst richt zich dan ook niet uitsluitend op bejaarden, maar op ie dereen die aanklopt voor hulp. Uit de praktijk is gebleken, dat mensen niet zo gemakkelijk direkt bijvoor beeld de Federatie Maatschappelijke Hulpverlening inschakelen. Volgens de initiatiefneemsters zou de tussen komst van de hulpdienst hier ook wat drempelverlagend kunnen wer ken. Het is uiteraard de bedoeling, dat geheel op vrijwillige basis zal wor den gewerkt binnen de algemene hulpdienst. Ter bestrijding van de opzetkosten werd een subsidie van 250,- (eenmalig) ontvangen van de Stichting Samenlevingsopbouw. Verder heeft ook de welzijnskommis- sie van de gemeente Westerschouwen deze week positief geadviseerd een startsubsidie van eveneens 250,- te verlenen. Er zal naar gestreefd worden, dat de kosten, die de vrijwilligers moe ten maken (telefoon, porto, benzine) zullen worden vergoed. Wellicht zal daar een strukturele subsidie voor nodig zijn om dat te realiseren. Over igens is het ook zo, dat bepaalde kosten op de hulpvrager verhaald kunnen worden. Als iemand uit de ZIERIKZEE - De Stichting Vrou- wenemancpaptie Zeeland heeft, in samenwerking met de steungroep van de regio Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, met ingang van 1 ok tober Ineke Sturm als emancipatie- werkster aangesteld voor twintig uur per week. Haar taak is onder andere het in formeren en ondersteunen van vrou- Westhoek bijvoorbeeld een of twee maal per dag naar het ziekenhuis in Zierikzee vervoerd wil worden om op bezoek te gaan dan zal daar uiter aard een vergoeding voor de gemaak te autokosten voor worden gevraagd. Vooroverleg Aan het overleg voorafgaand aan de totstandkoming van de algemene hulpdienst hebben deelgenomen: de gezamenlijke diakonieën te Wester schouwen, de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, de bejaardensociëtei ten, de vereniging .Dorpsgemeen schap Noordwelle" en „Dorpsge meenschap Serooskerke", het welfa- rewerk van het Ned. Rode Kruis af deling Schouwen (Westhoek), de op- pascentrale Westerschouwen, de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland, de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive land, de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland en de gemeente Westerschouwen. Mevrouw Van de Klooster heeft de indruk, dat het initiatief bij bestaan de vrijwillige instanties wat weerstand heeft veroorzaakt. „Waar schijnlijk bestond - ten onrechte - de vrees, dat wij het werk van die groe pering wilden aantasten. Dat is niet juist. Wij zijn er vooral voor een goe de koördinatie tussen de diverse in stanties, die hulp verlenen. We wil len ook graag een beroep op die in stanties blijven doen". Met de informatiefolder, die deze week in Burgh en Haamstede wordt verspreid hopen de initiatief neemsters veel vrijwilligers te wer ven. Iedereen, (mannen, vrouwen, ouderen, jongeren) die belangstelling hebben medewerking te verlenen aan de algemene hulpdienst kan zich melden bij mevrouw Van de Klooster, tel. 01115-1661; mevrouw Spee, tel. 01115-1774 en mevrouw Ra demaker, tel. 01115-1237. De eerste vrijwilligers hebben zich reeds aangemeld en de initiatief neemsters zijn al enige tijd bezig met daadwerkelijke hulpverlening. De algemene hulpdienst is dus eigenlijk al van start gegaan. Zonder de mede werking van Ruud van der Weide (stichting Welzijn Ouderen) en Dan ny de Vos (afdeling Welzijn gemeente Westerschouwen) was dat volgens de betrokken dames nooit mogelijk ge weest. Regionaal In de toekomst zal ook regelmatig overlegworden gevoerd met de hulp dienst in Brouwershaven, die al eni ge tijd naar wëns", funktioneert en met het overlegplatform van vrijwil lige organisaties in Zierikzee. „Mis schien komt het op die wijze nog wel eens tot een regionale hulpdienst voor geheel Schouwen-Duiveland, daar zouden we eigenlijk naar toe moeten", vindt Ruud van der Weide. wen en vrouwengroepen in de regio op emancipatorisch terrein. Ineke is bereikbaar op het kantoor, Visstraat 5, Zierikzee, tel. 01110-5615, elke woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en elke donderdag van 9.00-12.00 uur. In de loop van de maand oktober zal een regionale openbare vrouwenvergadering wor den belegd, tijdens welke nader ken nis gemaakt kan worden met de emancipatiewerkster. Daar de heer Van 't Veer circa 14 jaar deel uitmaakte van het dage lijks bestuur van deze afdeling, eerst als sekretaris en later als penning meester, meende het dagelijks bestuur bij monde van de voorzitter, dat dit feit niet onopgemerkt mocht blijven. Na een korte toespraak, waarin nog eens de langdurige inzet van d'e heer Van 't Veer voor deze CFO-afdeling naar voren werd ge haald, werd aan hem een boekenbon aangeboden; zijn vrouw kreeg een bos bloemen. Huldiging Hierna vond de huldiging plaats van 3 jubilarissen door distrikts- bestuurder J. C. M. v. d. Voorde. Een gouden CNV-insigne met lauwertak en oorkonde voor 50-jarig lidmaat schap werd uitgereikt aan de heer J. de Bil te Nieuwerkerk en een CNV- insigne met oorkonde aan de heren J. van Mourik te Zierikzee en M. v. d. Schelde te Scharendijke voor het 25- jarig lidmaatschap. De heer v. d. Voorde merkte op dat deze leden lid zijn geweest in een slechte en goede tijd en nu weer te recht zijn gekomen in een tijd waarin het opnieuw slecht gaat met de eko- nomie en er voor de vakbeweging ook moeilijke tijden aanbreken. Hij bedankte de leden voor de trouw aan de Christelijke vakbeweging en feli citeerde hen ook namens het hoofd bestuur. De heer v. d. Voorde was deze avond ook uitgenodigd om over ak- tuele zaken te spreken. Hij merkte op dat de aanval van het kabinet op de ambtenaren, trendvolgers en uit keringtrekkers heel hard is aangeko men. Geen ander kabinet heeft ooit zo'n maatregel durven némen. Moei- MIDDELBURG Fiom-Zeeland heeft een andere kantoorruimte be trokken. De Stichting verhuisde van Loskade 17 naar Varkensmarkt 1 in Middelburg. Bijzonder aan de nieuwe behuizing is dat Fiom nu over een eigen groeps- ruimte beschikt, wat voor de uitvoe ring van het werk een flinke verbete ring inhoudt. Bovehdien is het nieuw voor Fiom om een „eigen" pand te behuizen, omdat zij voorheen steeds bij andere instellingen onderhuurde. Ook in dit pand kan men terecht tijdens de ge bruikelijke kantoortijden, maandag t/m vrijdag, 's morgens van 9.00 tot 12.30 uur, maandag-, dinsdag- en don derdagmiddag van half twee tot half vier. Het telefoonnummer blijft onge wijzigd 01180-27311. lijk te verteren is dat het kabinet al leen een gedeelte van de bevolking pakt en zodoende de bevolkingsgroe pen tegen elkaar uitspeelt, aldus de distriktbestuurder. Uitvoerig ging hij verder in op de moeilijke situatie waarin wij nu ver keren, waarin hij o.m. schetste dat deze groep al circa 12% heeft ingele verd en dat de voorgenomen 3,5%- in 1984 nog niet het einde is. De hedendaagse vergaderingen zijn belegd om het CFO- hoofdbestuur een inzicht te geven welke akties moeten worden onder nomen om de regering tot andere ge dachte te brengen. Hierop volgde en zeer veelzijdige diskussie. UTRECHT - De CNV-politiebond ACP (21.000 leden) en de FNV-politie- bond NPB (17.000 leden) gaan als het overleg van de Ambtenarencentrales met minister Rietkerk van binnen landse zaken op 19. oktober niets oplevert, samen akties voeren. Dit hebben afgevaardigingen van beide hoofdbesturen woensdag besloten. VLAARDINGEN- De Vlaardingse gemeenteraad heeft in de nacht van woensdag op donderdag alle wethou ders naar huis gestuurd. Dat gebeur de door het met ruime meerderheid aannemen van een motie met betrek king tot de bouw van enkele wonin gen in het centrum. B. en W. achtten de motie onaanvaardbaar. Het kolle ge van B. en W. werd gesteund door de frakties van PvdA en CDA, die sinds de verkiezingen vorig jaar nog slechts 18 van de 35 raadszetels be zetten. Daarvoor vormden beide frakties een ruimere meerderheid. De afgelopen maanden was er al ver schillende keren sprake van moge lijk aftreden van de wethouders. Eén der oudste panden van Bruinisse BRUINISSE - Vorige week werd in Bruinisse het pan nekoekhuisje „De Cleene Mossel" geopend en burge meester T. C. Hekman van de vissersplaats, die zelf Ne derlandse geschiedenis als hobby uitpluist en natrekt, had zich voor deze gelegenheid bijzonder goed op de hoogte gesteld van de geschiedenis van dit pand, één der oudste van Bruinisse en derhalve voorzien van een rijke historie. „In tegenstelling tot nu, waar hele wijken worden ge bouwd om dan nog eens te kijken of er plaats is voor een kerk, kregen de bedijkers van Bru in 1467 de verplich ting een kerk te bouwen en rondom die kerk huizen te bouwen en straten aan te leggen. De eerste straat werd dan ook aangelegd vanaf de kerk naar de haven, want de visvangst zat de Bruënaren al gauw in het bloed. Het vermoeden bestaat, en dat is niet met zekerheid te ver tellen, dat het pand van de Cleene Mossel er omstreeks 1540 was, want in de Bruse geschiedenis staat vermeld dat toen in 1540 Karei de Vijfde een bezoek aan Bru bracht, hij logeerde in het huis „de Hemel", dat op 30 meter afstand van de Cleene Mossel stond maar helaas in de laatste oorlog is verwoest", aldus de burgemeester. Door dc eeuwen heen heeft het de Koning de origineelste en spekta- pand veel koninklijk bezoek langs kulairste ontvangst geven die hij zien trekken. In 1862 bracht Koning zich kon heugen. Alle 53 hoogaarzen Willem III een bezoek aan Zeeland. van de Bruse vloot voeren dc ontstui- Als invalspoort zouden de Bruënaren mige wateren van het Zijpc op om het koninklijk jacht tegemoed te va ren. De Koning, die niet dezelfde zee benen had als de geharde Bruse vis sers, begon knap ongerust te worden omdat de houten vissersschepen, vol onder zeil, vlak voor de koninklijke boeg laveerden.^Maar de vissers on derkenden de hoge bezorgheid en rie pen geruststellend: „Geen gevaar Si re". Het zijn heden ten dage nog steeds gevleugelde woorden op de kaoie. De burgemeester vertelde verder: „Officieel vinden we de Cleene Mos sel pas vermeld door de Ambachts heer Anthony de Jonge van 1653 tot 1669. In zijn „verhandeling over de Zeeuwse leenen" schrijft hij o.a. „het huysken van den Cleene Mossel en de brouwerij op den kaaye, achter de re- doüte is by my versorgt en nog veel meer andere huyskens." In de 19e eeuw is dit pand bewoond geweest door burgemeester Van der Stolpe, geboren in 1785 en burge meester van 1811 tot aan zijn dood in 1862, dus 51 jaar burgemeester van dezelfde plaats." Bazar Nadien is het gekocht door Wolfert Jumelet, een Bruse naam tot en met. Rond de eeuwwisseling woonde er Daniël Jumelet, of zoals men hier 2ei, Daone van Krina. Deze had in het pand een winkel in galanteriewaren, in de volksmond de bazar genoemd. Nadien werd het pand in de 30-er ja ren gekocht door Adriaan v. d. Ber ge, commissionair, die er een sorteer- ruimte van uien en aardappelen van maakte. In de oorlogsjaren heeft het nog even dienst gedaan als gaarkeu ken. Na de ramp ging het pand over in handen van Arjaan Schilperoord, die het pand als timmermanswerk plaats gebruikte. En de burgervader besloot: „En vandaag is dit pand met zo'n rijke historie ingebruik genomen als pan nekoekhuisje. Het hele gemeen- tebstuur wenst jullie, méneer en me vrouw Dorst, veel geluk en goede za ken". In de voorgevel van het pand aan de Oudestraat zit een gevelsteen die bekend is bij alle oudheidkundigen. De ingemetselde steen is eigendom van de gemeente waarbij de bevol king heeft bijgedragen in de kosten van aankoop van de vorige eigenaar. De spreuk luidt: „Dit huys is goet en bequaem, de Cleene Mossel is syne naem".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4