hKi< C Sloten in Eikerzee moeten weer fris en schoon worden Kennismakingsbijeenkomst van gemeente Zierikzee voor nieuw ingezetenen Tolvrije weg noodzaak voor rekreatie op werkeiland Neeltje Jans DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanleg drukriolerings-systeem Interim-bestuur Oosterschelde- ziekenhuizen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Elektriciteitstarieven Gezien het financiële resultaat over 1983 heft de Raad van Bestuur van de PZEM besloten de elektriciteitstarieven voor 1984 niet te verhogen. (Pag. 2). Hulpdienst Westerschouwen In Westerschouwen is een Algemene Hulp dienst opgericht, die op geheel vrijwillige basis hulpverlening wil bieden op allerlei gebied. (Pag. 4). Werkkommissie De gemeente Westerschouwen denkt aan Biljart-kampioen Leen Hokke van de Nieuwerkerkse biljartve- het oprichten van een werkkommissie, die reniging DOS legde beslag op het kampi- het subsidiebeleid voor sociaal-kultureel werk moet begeleiden. (Pag. 5). oenschap in de 3e klasse driebanden van het distrikt Schouwen-Duiveland. (pag. 7). DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 140ste jaargang Nr. 23400 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets is zo nieuw als wat verouderd is. Spreekwoord Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. MIDDENSCHOUWEN - Eikerzee moet weer schoon worden. Dat is het doel van het binnenkort aan te leggen drukrioleringssysteem in de Elkerzeeseweg. Dinsdag tij dens een informatieavond in de Putmeet te Scharendijke kregen de betrokken bewoners toegelicht wat precies de plannen van de gemeente zijn, wat de werkzaamheden inhouden en welke konsekwenties ze voor die bewoners hebben. De aanleg van dit nieuwe rioleringssysteem van Eikerzee naar Scharendijke houdt direkt verband met de sinds 1975 van kracht zijnde wet Verontreiniging Op pervlakte Water. In Eikerzee wordt het afvalwater nog geloosd op de sloot en daar dient binnen afzienbare tijd verandering in te komen. Metingen van het Waterschap Schouwen-Duiveland wezen uit dat de sloot bij molen „De Lelie" en bij de camping te Eikerzee deze zomer een der meest vervuilde plekjes in deze regio was. Met de realisering van genoemd drukrioleringssysteem zal daar uiteraard verandering in ko men. Door middel van een pompsysteem zal het afval water per eenheid (per ceel) in een grotere leiding worden geperst. Deze leiding van ongeveer 1200 m langs de Elkerzeeseweg zal dan gaan uitmonden in het riool systeem te Scharendijke, zodat het lozen op de sloot tot het verleden zal gaan behoren. Bermen te vol De heer F. van Wijchen, direkteur technische dienst Bruinisse Mid- denschouwen lichtte dinsdagavond toe, dat het aanvankelijke plan hier een vxijverval-rioleringssysteem aan te leggen moest worden losgelaten. Dit systeem gaat uit van een bepaald verhang zonder mechanische tussen- punten. Het bleek thans echter niet meer uitvoerbaar, daar de bei-men, ondanks de aanzienlijke breedte, te vol zitten met kabels en leidingen. Met het thans gekozen druk-riole- ringssysteem werden, volgens de heer Van Wijchen, inmiddels goede resultaten geboekt in Amerika, Duitsland en sinds vier jaar ook in Oost-Duitsland. Bij de aanleg van dit systeem langs de Elkerzeeseweg zal gebruik ge maakt kunnen worden van de vrij- verval-leiding, die er thans voor een gedeelte reeds ligt langs de percelen 46 t/m 60. Ook de over deze lengte aan de overzijde van de weg liggende perce len zullen - via een leiding onder de weg door - op die vrijverval-leiding kunnen lozen. Aan het einde van deze leiding, die thans op de sloot loost, komt een gemaal met twee pompen om het afvalwater in de richting Scharendijke te persen. Vanaf de percelen 65 en 67 zullen, volgens de voorlopige schets, kleinere pompput- jes op de partikuliere percelen ge plaatst moeten worden. „Het zijn geen grote pompjes, als je er een Hor tensia opzet, zie je het hele pompje niet meer", aldus de heer Van Wij chen. Het principe Van een drukriole- ring is eigenlijk, dat vier a vijf perce len tegelijk op een dergelijk pompje aangesloten kunnen worden. Aan de Elkerzeeseweg is de situatie echter zo, dat de percelen daarvoor te ver uit elkaar liggen. De percelen 44, 51 en 53 kunnen echter wel gezamenlijk op een pompje worden aangesloten. Geen regenwater Op het nieuwe rioolsysteem dient geen regenwater te worden geloosd. Het afvalwater gaat ten slotte naar de rioolzuiveringsinstallatie en het is uiteraard zinloos en kostbaar zuiver regenwater daar ook te zuiveren. Het regenwater dient derhalve op de sloot te worden geloosd. De pompjes, die op de partikuliere erven geplaatst zullen worden, draai en gemiddeld één minuut per dag. Dat is voldoende gezien de hoge ka- paciteit. De energiekosten zijn voor rekening van de gemeente. DEN HAAG De ANWB heeft in een brief aan staatssekretaris Scher- penhuizen (Verkeer) deze verweten dat hij de invoering van een langere geldigheidsduur van rijbewijzen ten onrechte vertraagt. Scherpenhuizen wil eerst tot decentralisatie van de uitgifte van rijbewijzen van provin cie naar gemeenten overgaan, voor dat de langere geldigheidsduur wordt gerealiseerd. In de brief dringt direkteur B. IJntema van de ANWB er op aan dat het wetsontwerp zo spoedig mogelijk in het parlement wordt behandeld. Met de bewoners waar een derge lijk pompje geplaatst dient te wor den, zal een zakelijk recht worden af gesloten, zodat voor nu en voor de toekomst wordt gewaarborgd, dat de gemeente handelend kan optreden in geval van storing of defekt. Ook wor den in die overeenkomst uiteraard ook de rechten van de perceeleige naar vastgelegd. Door middel van een lampje zal kenbaar gemaakt worden als zich eventueel een storing in het pompje voordoet. Voor de bewoner van het betreffende perceel is het dan zaak de gemeente daarvan op de hoogte te stellen. Afsluiten septictank De heer A. W. Hanse, vertegen woordiger van het Waterschap Schouwen-Duiveland, gaf een nadere toelichting op de wet Verontreini ging Oppervlakte Water. Zo wees hij erop, dat het straks - na realisering van het drukrioleringssysteem - ver boden zal zijn het afvalwater op het oppervlakte water te lozen. Een an der aspekt, dat het Waterschap niet direkt zal gaan afdwingen, maar dat wel bijzonder wordt aanbevolen, is het afsluiten van de thans bij vele percelen in gebruik zijnde septictan- ken. Dit laatste houdt verband met de bakteriologische werking, die bij ge bruik van een septictank in het lei dingstelsel aanzienlijk minder is dan zonder tussenkomst van zo'n tank. Zowel gemeente als Waterschap ho pen dan ook dat de betrokken bewo ners voorzieningen zullen treffen voor rechtstreekse lozing op het nieu we rioleringssysteem. De gemeente draagt zorg, zowel technisch als fi nancieel, voor aanleg van de hoofd leiding, voor het plaatsen van ge noemde pompjes en voor de aanslui ting over een lengte van een halve meter op de eigen erven. De rest van de aansluiting komt voor rekening en zorg van de partikuliere bewo- Dinsdagavond werd geïnformeerd of de bewoners op dit punt op enige medewerking van de gemeente kun nen rekenen, omdat het voor de meesten een omslachtig en kostbaar karwei zal zijn. Burgemeester W. den Boer liet meerdere malen weten, dat de ge meente niet de kosten van de aanslui ting op de eigen erven voor haar re kening zal nemen. Over de aanschaf van het benodigde materiaal en de uit te voeren aansluiting zal wellicht in alle redelijkheid te praten zijn met De sloten bij molen ,,De Lelieen bij de camping te Eikerzee waren deze zo mer de meest vervuilde plekjes in de regio. Een drukriolerings-systeem langs de Elkerzeeseweg naar het rioolsysteem van Scharendijke moet daarin veran dering brengen. de aannemer, die ook het werk voor de gemeente gaat uitvoeren. Overi gens zal de technische dienst van Middenschouwen met alle betrokken bewoners nog persoonlijk kontakt opnemen om de situatie ter plaatse te bekijken en om te bepalen hoe de aansluiting en de plaatsing van het pompje het beste gerealiseerd kan worden. Ten aanzien van het doorboren van dammen en opritten ten behoeve van de aanleg van leiding en pompje zul len de" kosten geheel voor rekening van de gemeente komen. Goed overleg Verder liet men van gemeentezijde weten het probleem met het afsluiten van de septictanks te onderkennen. Sommige bewoners hebben nog maar ZIERIKZEE - Woensdagavond 5 oktober organiseerde de gemeente Zierikzee een kennismakingsbijeen komst voor bewoners, die het afgelopen jaar in Zierikzee zijn komen wonen. Ongeveer honderd genodigden woonden de bijeenkomstdie een bijzonder gezellig verloop had, bij in het stadhuis. Omstreeks half acht werden de nieuwe bewoners welkom geheten in de Vierschaar, waarna burgemeester Th. H. de Meester hen welkom heette. De heer De Meester vertelde in het kort het een en ander over Zie rikzee. De aanwezige leden van de gemeenteraad en van het kollege van B. en W., de gemeentesekreta- ris en de direkteur gemeentewer ken werden daarna voorgesteld. Na de burgemeester kwamen de drie wethouders van de gemeente aan het woord, die ieder in een korte toespraak zichzelf en hun werk aan het publiek introduceer den. Vervolgens werd gelegenheid geboden tot het stellen van vra gen, waarvan op bescheiden schaal gebruik werd gemaakt. Aan de hand van de film „Zie rikzee, stad als een kasteel" wer den de nieuwe inwoners van de stad op de hoogte gebracht met de monumentale schoonheid van de stad. Dat was tot op zekere hoogte een sukses; het is alleen erg jam mer dat de toeschouwers op die manier kennismaken met het Zie rikzee van 1975. Duidelijk blijkt dat sinds het maken van de film hier en .daar nogal wat is veran derd in het stadsbeeld. De kennismakingsbijeenkomst werd besloten met een bezichti ging van het stadhuis: Vierschaar, trouwzaal, raadzaal en werkruim ten van het kollege en gemeente- sekretaris. Speciaal voor deze ge legenheid was ook het stad huismuseum ter bezichtiging opengesteld. De Vierschaar was woensdagavond omgebouwd" tot ontvangstruimte van de inwoners van Zierikzee, die het afgelopen jaar zich in deze stad hebben gevestigd. kort geleden hoge kosten moeten ma ken om de afvoer van afval- en regen water te regelen, bijvoorbeeld door aanleg van een septictank en/of sta- pelput. Men zou voor zeer hoge kosten komen te staan indien direkt dit systeem gewijzigd zou moeten worden. Men hoopt in goed overleg tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen. Burge meester Den Boer konstateerde dins dagavond in elk geval veel bereid willigheid bij de bewoners en hij toonde zich daar zeer verheugd over. Betreffende de groenvoorziening langs de Elkerzeeseweg werd geïn formeerd of door de aanleg van dit nieuwe 4 rioleringssysteem straks "wellicht enkélë bomen zullèn sneuve len gezien ook hun huidige niet zo florisante situatie. De heer Van Wijchen deelde daarop mede, dat ook dit jaar verder gegaan zal worden met snoeien van de bo men waar nodig. Verder zal bij de aanleg van de riolering getracht wor den de bomen en hun wortels zoveel mogelijk te ontzien en de groenvoor ziening zoals thans te behouden. Bur gemeester Den Boer maakte de kant tekening, dat enkele reeds aange taste bomen echter wellicht alsnog zullen sneuvelen. Voor de rioleringswerken in Mid- denschouwen is inmiddels een kre diet van 551.000,— beschikbaar gesteld. Deze omvatten echter meer dan genoemde aanleg langs de Elker zeeseweg. Van provinciezijde is een subsidie van 216.000,— toegezegd. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen; minimumtemperatuur on geveer 9, middagtemperatuur rond 16 graden; matige zuidwestenwind, kracht 4, in de middag draaiend naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 okt. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: n.west 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.06 Maan op 7.46, onder 18.53 Eerste Kwartier: 13 okt. (20.42) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7_pkt. 3.48 15.26 9.11 21.30 Springtij: 8 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdag wordt het half tot zwaar bewolkt en vooral valt dan af en toe regen. De wind wordt zuid westelijk en in het algemeen matig. De temperatuur daalt in de nacht van donderdag op vrijdag tot omstreeks 9 graden en vrijdagmiddag wordt het ongeveer 16 graden. Die bewolking en de daaruit val lende regen hangen samen met een depressie bij Groenland, die naar het oosten trekt. Zaterdag en zondag is het regenge- bied van de depressie weer voorbij. Maar dan stroomt koele en onstabie le lucht binnen, waarin het 's mid dags maar ongeveer 13 graden wordt. Daarbij moeten we in het weekend rekenen op enkele buien. WESTERSCHOUWEN - Een goede ontsluiting van het Damvak Geul, dat wil zeggen een werkweg èn een twee strooksweg zónder tolheffing, is een noodzakelijke voor waarde om de unieke mogelijkheden voor toeristisch- rekreatieve ontwikkelingen in de toekomst een kans van slagen te geven. Dat is de belangrijkste konklusie van een verkennend onderzoek, dat het Ekonomisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland heeft uitgevoerd op verzoek van het overleg-orgaan Overheid-Toeristisch Bedrijfsleven. Het onderzoek werd gedaan vanwege de onzekerheden ten aanzien van de weg over de pijlerdam en vanwege het besef dat een toeristisch-rekrea- tieve ontwikkeling van het Damvak Geul (werkeiland Neeltje Jans) van groot belang kan zijn voor het toe ristisch produkt van Zeeland. Seizoenverlenging Het ETI legt er de nadruk op, dat een toeristische inrichting van Dam vak Geul, waaraan het te verwach ten aantal bezoekers per jaar op 600.000 wordt geschat, tot seizoen verlenging kan leiden, waardoor de sektor toerisme en rekreatie een gro tere bijdrage levert aan de regionale ekonomie en de werkgelegenheid in Zeeland. Zoals bekend houdt de projekt- groep Damvak Geul, ingesteld door HILVERSUM - De Vereniging van Ziekenhuisomroepen in Nederland (ZON) zal zeer waarschijnlijk ophou den te bestaan. De in 1977 opgerichte overkoepelende organisatie van on geveer 200 zieken-, bejaarden- en an dere huisomroepen verkeert in er nstige financiële moeilijkheden. de Stuurgroep Oosterschelde, zich bezig met de toekomstige inrichting van het werkeiland. Damvak Geul wordt als speerpunt (uitwerking op korte termijn) aange merkt in het beleidsrapport van de Grontmij, dat na vaststelling door de provincie als basis kan dienen voor het provinciaal beleid op het gebied van openluchtrekreatie en toerisme. ZIERIKZEE/GOES - Na een lange periode van onduidelijkheid over de situatie in de top van de Stichting Oosterschelde ziekenhuizen is een dezer dagen een bestuur ad interim benoemd. De samenstelling van het interim- bestuur luidt als volgt de heer W. Blanken, voorzitter, de heer H. N. J. Smits, sekretaris; de heren J. W. F. van Riesen en S. Silvis en mevrouw A F. van der Zande-Vleugel Schutter. Naast de gewone bestuurszaken zal het gevormde bestuur zich vooral gan bezighouden met zaken toegeplitst op het zoeken naar oplossingen voor de gerezen problemen. Tegelijkertijd zal de procedure worden gestart om op zo kort mogelijke termijn te komen tot de benoeming van een nieuw bestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1