Bouwkosten Zeelandbrug in 1988 afgeschreven Start bietenkampagne Meester Breetvelt viste in de gracht W.M.Z.: Kustafslag Schouwen drie a vier meter per jaar GEMEENTEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND MOETEN MEER WONINGEN LATEN BOUWEN DOOR BETER WONEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gewond na steekvlam NIEUWSBODE Grevelingenmeer Als laatste in de rij van zes behandelde de gemeenteraad van Brouwershaven maan dagavond de keuze „Grevelingen zoet of zout". Het werd zout. (Pag. 3). Kinderboekenweek Woensdag begint de jaarlijkse kinderboe kenweek. De bibliotheek te Zierikzee orga niseert een aantal evenementen voor de jeugd. (Pag. 4). Dierendag Vandaag, dinsdag 4 oktober, staat in het kader van het dier. Eén pagina van de Nieuwsbode besteed daar volop aandacht aan. (Pag. 5). All Ready De hoofdmacht van korfbalvereniging All Ready lijkt onder leiding van de nieuwe trainer/coach Maurice van Goudoever hele maal op te bloeien. (Pag. 7). DINSDAG 4 OKTOBER 1983 140ste jaargang Nr. 23399 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets verdient meer aandacht dan de dingen die natuurlijk lijken: tegenover het buitenge wone is men altijd genoeg op zijn hoede. Balzac ZIERIKZEE - Zaterdagmorgen organiseerde de speeltuinvereniging Meester Breetvelt uit de wijk Malta een viswedstrijd voor haar jeugdi ge leden in de gracht bij de Grachtweg. Daaraan konden kinderen deel nemen in de leeftijdsgroep tot 15 jaar. De opkomst was, zeker in vergelijking met de wedstrijd, die geduren de de zomervakantie is gehouden niet overweldigend. In totaal waren er maar vijftien gegadigden voor één van de te winnen prijzen. Na anderhalf uur ingespannen hengelen werden de prijzen verdeeld. Op de eerste plaats eindigde Wim Hilleman, gevolgd door Eéfwin ten Haaf op de tweede en Christine den Engelsman op de derde plaats. Om dat verder niemand een visje had weten te verschalken, werden de overige prijzen onder de rest van het deelnemersveld verdeeld. De deelnemers aan de viswedstrijd bleven het, onda?iks de geringe belangstelling, toch wel een spannende zaak vinden. De foto's getuigen van een grote aandacht, zowel bij het vissert zelf als bij het meten van de buit. GS in brief aan B. en W. Zierikzee: „Na afschrijving bouwkosten tolvrije passage voor vast bedrag of korting Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - „Wij delen u mede dat, gerekend naar de laatste inzichten de bouwkosten van de Zeelandbrug in 1988 kunnen zijn afgeschreven. Uit de bij de begroting 1984 overlegde exploitatie-opzet van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij blijkt dat reeds in de loop van 1988 een begin kan worden gemaakt met de terugbe taling van de schuld wegens renteloos voorschot ad 16,8 miljoen aan de provincie Zeeland". Dit schrijven gedeputeerde staten van Zeeland aan B. en W. van Zierikzee in antwoord op schriftelijke vragen van dit kollege. ,,Op het moment dat de bouw kosten van de Zeelandbrug zijn afge schreven zullen de inwoners van Schouwen-Duiveland een reduktie op de toltarieven krijgen. Over de konkrete inhoud van die reduktie dient de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij nog een besluit te nemen. In het verleden is in dit ver band gedacht aan het verlenen van een tolvrije passage tegen betaling van een vast bedrag per jaar. Daar naast is het mogelijk de inwoners van Schouwen-Duiveland een reduk tie te geven van 4097 op de toltarie- BRUINISSE - Vrijdagavond zijn bij het ontsteken van een gasbrander in een kelder van een huis aan de Steinstraat twee gewonden gevallen. J. W. uit de Deestraat was bezig met werkzaamheden in de kelder van het huis van z'n dochter in de Steinstraat waarbij hij een brandei- nodig had. Bij het ontsteken hiervan ontstond een steekvlam in de kelder waarbij J. W. ernstig gewond werd aan gezicht, armen en bovenlichaam. Z'n 5-jarige kleinzoontje werd ge wond in het gezicht. Beiden werden naar het Bethesda- ziekenhuis in Dirksland gebracht. De 5-jarige peuter^ kon na behandeling weer naar huis'. J. W. ligt nog met tweede-graads brandwionden in dat ziekenhuis. ~r-' ven, analoog aan de regeling waarbij inwoners van Zeeuws-V laanderen re duktie verkrijgen op de tarieven voor de Westerscheldeveren. Wij brengen nadrukkelijk onder uw aan dacht dat het hier gaat om reken voorbeelden teneinde een inschat ting te kunnen maken van de alsdan te verwachten mindere tolop- brengsten". Aldus GS. Zij wijst het kollege er overigens op dat de jaarlijkse bij de begroting overlegde exploitatie-opzetten zijn gebaseerd op een aantal veron derstellingen. „Het feit dat in eerde re exploitatie-opzetten is aangeno men dat de bouwkosten van de brug reeds begin 1987 zouden zijn afge schreven, is gebaseerd geweest op een grotere verkeerstoename en dus ook hogere tolopbrengsten, dan waarmee thans dient te worden gere kend". WESTERSCHOUWEN - Volgens de WMZ-nieuwsbrief van september van de Watermaatschappij Zuidwest-Nederland is uit het verloop in de tijd van de hoogwaterlijn gebleken dat er op het kusttrajekt nabij de Boonjjesput een voortdurende kustafslag plaatsvindt. Vergelijking van de gegevens van de af gelopen dertig jaar leert dat het afslagtempo ongeveer drie a vier' meter per jaar bedraagt. Reden voor deze afslag is een diepe stroomgeul die vlak voor de kust ligt en zand afvoert van de kust richting zee. Enige weken heeft de WMZ de ge meente Westerschouwen gevraagd een kommissie in te stellen, die een onderzoek naar deze strand- en kustafslag kan gaan verrichten. In deze kommissie zouden zitting moe ten hebben: WMZ, gemeente Wester schouwen, Staatsbosbeheer, Water schap Schouwen-Duiveland en pro vincie. Bedreiging waterwinning Het dichterbij komen van de kust lijn heeft uiteraard konsekwenties voor de nabijgelegen waterwinning. In de WMZ-nieuwsbrief worden voor Voorzitter Verenigingsraad Beter Wonen: „In het belang van de volkshuisvesting op Schouwen-Duiveland ffih PÊ BiLr ZIERIKZEE - Tijdens de maandagavond gehouden bij eenkomst van de Verenigingsraad van de woningbouw vereniging Beter Wonen, in het Huis van Nassau te Zie rikzee, liet de voorzitter van deze raad, de heer F. K. Vos, een waarschuwend geluid horen in de richting van de verschillende gemeentebesturen op Schouwen-Duive land. Aan de orde was op dat moment de jaarrekening 1982, waaruit bleek dat de bedrijfsreserve van Beter Wo nen slechts driekwart miljoen gulden boven het laagste toetsingsbedrag bleef. Slechts de bouw van een voldoen de aantal nieuwe woningen kan er voor zorgen dat deze reserve voldoende groot blijft, zodat Beter Wonen daar zelfstandig over kan blijven beschikken. „Hetgeen aan huurwoningen op Schouwen-Duiveland gebouwd mag worden, zou dan ook door de hier gevestigde woningcor poraties gebouwd moeten worden. De gemeentebestuur ders op Schouwen-Duiveland doen er goed aan om daar nauwlettend op toe te zien. Aan dit streven liggen beslist geen monopolitische motieven ten grondslag." „Immers, als Beter Wonen door een te lage reserve geen geld meer kan stoppen in de stads- en dorpsvernieu wing of in woningonderhoud, dan zal de gemeenteraad zelf geld moeten toekennen of een verpaupering van buurten moeten willen aksepteren." Zo waarschuwde de heer Vos. Ondanks de toename van de alge mene bedrijfsreserve met bijna twee miljoen gulden in-1982, bleef de re serve slechts driekwart miljoen gul den boven het laagste toetsingsbe drag, oftewel 275,- per woning. Zakt deze reserve onder het laagste toetsingsbedrag, dan mag Beter Wo nen niet meer zelfstandig beschikken over deze reserve en zal bijvoorbeeld woningverbetering zonder rijkssub sidie niet meer gepleegd kunnen wor den. De werkzaamheden op het ge bied van de volkshuisvesting zullen dan geheel afhankelijk worden van de stand van de schatkist. „En we weten hoe vaak de bodem van de schatkist in zicht is. Dit hebben we recentelijk vele malen ervaren." Al dus de heer Vos. De bedrijfsreserve kan, volgens de voorzitter van Beter Wonen, alleen op peil gehouden door regelmatig nieuwe woningen te bouwen, als toe voeging aan het woningbestand of als vervanging van bestaande huur woningen. Uit de huur van alle wo ningen wordt een deel in de bedrijfs reserve gestort. „Voor nieuwe wo ningen wordt in de eerste 15 a 20 jaar echter zelden een beroep gedaan op deze reserve voor bijvoorbeeld groot- onderhoud of voor het jaarlijks te kort bij renovatie. Hieruit blijkt het belang van het jaarlijks bouwen van voldoende aan tallen nieuwe woningen. Deze bouw is afhankelijk van een drietal fakto- ren: de woningbehoefte, het krotop- ruimingsprogramma en het subsidie contingent. Natuurlijk moet niet meer gebouwd worden dan nodig is voor vervanging en toevoeging." Lange-termijn-visie „Wanneer een pensioenfonds, pro- jektontwikkelaar of een landelijk toegelaten woningcorperatie op Schouwen-Duiveland woningen wil bouwen, dan zullen de gemeentera den moeten beseffen dat, als zij dat toestaan, zij aan Beter Wonen fond sen onthouden die Beter Wonen in het belang van de volkshuisvesting op Schouwen-Duiveland zou hebben kunnen gebruiken. Deze" fondsen bloeien dan immers weg naar winsten van projektontwikkelaars, enzovoorts, en gaan voor Schouwen- Duiveland verloren. Zelfs als er ver lies op de grondexploitatie voor de gemeente uit voortvloeit, zal het op den duur een voordeliger oplossing kunnen blijken". „De gemeenten moeten wat dat be treft een lange termijnvisie vasthou den en het volkshuisvestingsbelang zeer zwaar laten wegen", aldus de heer Vos. Voor alle woningzoekenden Volgens de heer Vos wordt bij het aanvragen en verdelen van woning- bouwcontingent voor huurwoningen. Vervolg pag. 3 'de bedreiging van de waterwinning 'twee aspekten genoemd. Als grootste gevaar wordt over stroming genoemd. Grote delen van het gebied tussen de kustlijn en de in filtratievijver liggen lager dan 5.00 m NAP. Deze gebieden lopen een kans van 1 op 100 per jaar over stroomd te raken. Deze overstro mingskans zal volgens mededeling van rijkswaterstaat toenemen van 1 op 50 per jaar. Over de invloed van het gereedkomen van de Oosterschel- dewerken op deze oVerstromings- kans meent de RWS nog geen uit spraak te kunnen doen. Er bestaat dan de kans dat de afslag versneld zal gaan plaatsvinden, vermeldt de Nieuwsbrief over het eerste aspekt. Als tweede gevaar wordt de bedrei ging van het zoetwaterbed door zout water genoemd. De breedte van de landstrook neemt af, waardoor het zoet/zout grensvlak in de diverse wa tervoerende pakketten in de richting van de winning verschuift. In eerste instantie zou het zout een bedreiging kunnen vormen voor de win ningsmiddelen. Nader onderzoek zal de ligging van het zoet/zout grens vlak moeten bewaken, meent de WMZ. Overleg met Rijkswaterstaat Uit overleg met Rijkswaterstaat is de WMZ gebleken dat deze instantie zich niet gebonden acht het „achter land" te bewaken. Hieronder ver staat men niet de kustverdedi- gingsstrook zelf. Omdat het Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 17 graden; matige aan de kust krachtige wind draaiend van zuidwest naar west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 okt.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: west 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 507c. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 5 okt. Zon op 6.46, onder 18.10 Maan op 4.54, onder 18.17 6 okt. Zon op 6.48, onder 18.08 Maan op 6.21, onder 18.35 Nieuwe Maan: 6 okt. (12.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 5 okt 2.17 13.57 7.49 20.1& 6 okt. 3.04 14.39 8.32 20.53 Springtij: 8 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - We gaan een ander weer type tegemoet, koeler met een grote re neerslagkans. Vandaag voerde een zuidenwind nog warme lucht uit Frankrijk aan. Die wind wordt onderanderen ver oorzaakt door een hogedrukgebied boven zuid-Europa, maar dat neemt nu in betekenis af. Koelere oceaanlucht drong van daag al tot Engeland en Bretagne door en zal vannacht bij ons aanko men. Dat gaat met toenemende be wolking en enkele buien gepaard, waarbij onweer niet uitgesloten is. De wind draait morgen naar het westen en later op de dag zijn ook weer perioden met zon mogelijk. Een verdere temperatuurdaling tot omstreeks 13 graden wordt in het a.s. weekeinde verwacht en het blijft de ze week wisselvallig wat bewolking en neerslag betreft. pompstation en de winningsmidde len zich wel in de kustverdediging bevinden is, volgens Rijkswa terstaat, WMZ zelf verantwoorde lijk. Wel wil Rijkswaterstaat over wegen in de hoge eerste duinenrij en kele lage plekken in het kader i normaal onderhoud aan te vullen De algemene vergadering van aan deelhouders wordt op 2 november ge houden, in tegenstelling tot de datum die in de vorige Nieuwsbrief werd ge noemd. - v s. «4k 1, Cl-f V-V v--c- SCHOUWEN-DUIVELAND - De bietenkampagne is maandag weer gestart. Vooralsnog is er voor het verkeer in deze drukke tijd voor de boeren nog geen probleem, omdat het droog weer is. Bij regen wordt het weer tot kerstmis op passen wegens de onvermijdelijke modder en slik op de wegen die het bieten transport met zich meebrengt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1