Gymnastiek, volksdansen en zwemmen voor boven de zestig Verhoogde koncentraties cadmium in mosselen en wadpieren aangetoond Vrijwel iedereen kan meedoen Lubbers ziet niets in verbod Centrumpartij Zuidafrikaanse gevangenen overleden Haringvangst opengesteld Minister wil meer melkbussen Huis van bewaring Middelburg weer in gebruik Importverbod huiden jonge zeehonden Blaaspijpjes in Pub's Het Knutselhuis in Brouwershaven is weer open Plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. opende seizoen met modeshow „Harde akties niet schuwen" Werkgroep Wateren van de Vereniging Milieudefensie: Mevrouw M. Bleijenbergh Nieuwsbode-korrespondente in Brouwershaven 2 ZIERIKZEE - MBvO is een afkorting van Meer Bewe gen voor Ouderen, een verzamelnaam voor bewegings- aktiviteiten voor mensen van zestig jaar en ouder. De aktiviteiten zijn aangepast aan de wensen en mogelijk heden van ouderen. Belangrijk is vooral het plezier en de gezelligheid en natuurlijk ook de mogelijkheid om door bewegen lichamelijk fit te blijven. Om de keuzemoge lijkheid te vergroten is er de laatste jaren naar gestreefd om op Schouwen-Duiveland naast de gymnastiek ook andere aktiviteiten te organiseren. Sinds verleden jaar kan men niet alleen terecht op één van de vele gym- nastiekgroepen voor ouderen van de Kruisvereniging, maar bestaat op drie plaatsen bovendien de mogelijkheid om te volksdansen en kan men zelfs te recht op een speciaal zwemuur voor ouderen in zwembad Dolfijn te Nieuwer- kerk. Wellicht kunnen door nieuwe initiatieven de keuzemogelijkheden in de toekomst nog vergroot worden. HILVERSUM - Premier Lubbers ziet niets in een verbod van de Cen trumpartij zoals bepleit door de CPN. Ook in andere akties tegen de CP, zoals een boycot van de partij, heeft de minister-president nooit iets gezien. In een uitzending van de KRO- televisie, waarin hij dit desgevraagd meedeelde, zei Lubbers meer heil te verwachten van het door het kabinet te voeren beleid. Dat moet naar zijn mening duidelijk maken waarom de door de CP voorgestane politiek moet worden afgewezen. Over het afwijzen van akties als boycot en verbod zei Lubbers nog: ,,We leven in een demokratie. Als ie mand in het parlement wordt geko zen op basis van stemming in het land dan is dat een gegevenheid. Dan is hij parlementariër en daarmee punt uit". PRETORIA - Een bewaker van de Barnerton-gevangenis in Zuid- Afrika heeft vrijdag een zwarte ge vangene doodgeschoten. Naar een woordvoerder van de gevangenis meèdeélde, hadden twee gevangenen een bewaker aangevallen. Een ande re cipier opende het vuur op de twee gevangenen, waarbij er een werd ge dood. In de Barberton gevangenis zijn de afgelopen tien maanden al twaalf ge detineerden omgekomen bij geweld daden. Eerder werden acht bewakers van de gevangenis veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee tot acht jaar wegens het mis handelen van gevangenen. Die mis handeling kostte drie gedetineerden het leven. DEN HAAG - Minister Braks (vis serij) heeft besloten met ingang van zaterdag 1 oktober de visserij op 19.000 ton haring in de zuidelijke Noordzee (met uitzondering van het Blackwaterbestand) en het oostelij ke kanaal voor nederlandse vissers open te stellen. Het besluit is geno men in afwachting van een definitief besluit van de EG-raad van visserij ministers, aldus Braks' ministerie vrijdag. Het besluit steunt op de zogenoem de Roll-Over", het besluit van de raad van ministers dat de voor 1982 toegestane vangsthoeveelheden dit jaar ook van kracht zijn, zolang de raad geen nadere beslissingen terza ke heeft genomen. Als mogelijke aktievorm kwam uit de zaal onder meer de suggestie om bedrijfsvestigingen en -uitbreidin gen tc stagneren. Daardoor zouden de akties, aldus de spreker, niet te rugslaan op het gemeentelijk beleid maar ,,het kabinetsbeleid in de '/.iel treffen doordat de financiële injek- ties voor het bedrijfsleven, die amb tenaren moeten bekostigen, geen re sultaten opleveren". Vcrtraglngsaktie Mr. G. te Loo, burgemeester van Leeuwarden en voorzitter van de NB VGA, vond echter dat een derge lijke aktie de samenleving te zwaar zou treffen. Te Loo denkt eerder aan vertragingsaktie voor bij voorbeeld de verstrekking van rijbewijzen en paspoorten. Stakingen als mogelijk pressiemiddel worden door de 14.000 leden tellende NBVGA uitgesloten. Wel zal de aktiekas worden geo pend voor incidentele gevallen waar- Gymnastiek moet niet meer uit drukkelijk in de sfeer getrokken worden van de zogenaamde „bejaar- dengymnastiek". In de loop der jaren is de oefenstof heel wat gevarieerder geworden en er wordt volop gewerkt met ballen, hoepels enz. De lessen worden aangepast aan de aard van de groep en de deelnemers, zodat vrij wel iedereen er wel aan mee kan doen. Volksdansen Volksdansen maakt het bewegen extra feestelijk door het gebruik van muziek. Perfekt maatgevoel is echt niet nodig en bovendien blijken ou deren vaak meer te kunnen dan ze denken: en het is een leuke uitdaging om weer eens wat te leren. Welis waar moet men goed ter been zijn, maar de dansen zijn aangepast aan de leeftijd. Met name geldt dit voor het tempo, de vorm en de moeilijk heidsgraad (er wordt niet gesprongen en zo weinig mogelijk gedraaid). Vaak wordt er gebruik gemaakt van originele volksmuziek uit Amerika, Israël, Griekenland maar ook uit Ne derland, zoals de Driekusman. Zwemmen Is zwemmen pas leuk als je zwem men kunt? Nee hoor, in het zwembad is van alles te doen. Dit komt door de gunstige eigenschappen die het ver warmde water heeft en door de ver schillende waterdiepten. Het feit dat in het water veel bewegingen makke lijker gaan, is vooral als men ouder is van belang. Wie van water houdt, moet gewoon eens gaan kijken in het zwembad Dolfijn te Nieuwerkerk. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer) wil de belbus in ons land op ruimere schaal mogelijk maken. De vier jaar geleden begonnen experi menten met dit type openbaar ver voer in Winschoten en Heerenveen zijn volgens de minister voldoende suksesvol, aldus zaterdag haar mi nisterie. Belbussen (25 persoons) vervangen onrendabele streekbuslijnen. De rou te van belbussen is afhankelijk van de passagiers, die tevoren telefonisch opgeven waar zij wensen te worden opgehaald. Het verschil tussen bel bus en bustaxi is, dat bij de laatste de route wordt vastgesteld door een computer. Bij de belbus gebeurt dit met de hand. Minister Smit heeft nu voorwaar den vastgesteld, waaronder mag worden begonnen met belbuspro- jekt. Minimaal 44 passagiers moeten dagelijks van een belbus gebruik ma ken en een belbus moet in elk geval meer service geven dan de bestaande busdiensten: meer vertrekmogelijk- heden of meer halteplaatsen in woon kernen. De tekorten van de streekvervoer- bedrijven mogen verder door belbus sen niet verder toenemen. De mi nister bepaalde tot slot, dat een bel bus zoveel mogelijk aansluiten op andere openbaar vervoerlijnen. bij leden van de NBVGA worden „meegezogen" door akties van ande re bonden. Deze week worden in een aantal gemeenten door vertegen woordigers van alle ambtenarenbon den konkrete aktievormen bespro ken voor gemeente-ambtenaren. Gastspreker van de jaarvergade ring was T. Lensen, wethouder van Den Bosch en voorzitter van de ge meentelijke werkgevers, georgani seerd in het Centraal Overleg (CO). Het CO zal geen gezamenlijke pro testdag organiseren met de bonden tegen de kortingen op de ambtena rensalarissen en bezuinigingen op ge meentelijke budgetten, zei hij. Een dergelijke aktiedag, met behoud van betaling, is volgens het CO te duur. Bovendien zou er een mogelijke rol vermenging kunnen ontstaan. Inhoudelijk is het CO het wel eens met de opstelling van de NBVGA te genover de bezuinigingsplannen van het kabinet, aldus Lensen. Dat is vast voldoende om een volgen de keer ook mee te doen. Voor deelname aan de gymnastiek- en volksdanslessen van de Vereni ging Het Groene Kruis Schouwen- Duiveland wordt slechts een bijdi^a- ge van 1,— per les gevraagd. Ook voor het zwembad te Nieuwerkerk heeft de gemeente een gereduceerd tarief ingesteld voor ouderen. Overzicht groepen Gymnastiek (Kruisvereniging): Zierikzee, wijkgebouw, dinsdag 15.15-16.00 uur; Zierikzee, wijkge bouw, dinsdag 16.15-17.00; Noord- gouwe, dorpshuis, dinsdag 16.30- 17.15; Burgh, oude school Duinwegje, dinsdag 10.00-10.45; Haamstede, Duinoord, rekr.zaal, maandag 14.00- 14.45; Haamstede, Duinoord, gym zaal, maandag 16.00-16.45; Seroos- kerke, zaal N.H. kerk, maandag 15.00-15.45; Brouwershaven, gym zaal, dinsdag 09.30-10.15; Renesse, dorpshuis, maandag 16.00-16.45; Dreischor, gymzaal, dinsdag 14.30- 15.30; Nieuwerkerk, Ons Dorpshuis, maandag 14.00-15.00 uur; Oosterland, Oosterhof, ver.geb., woensdag 09.15- 10.15, Kerkwerve, gymzaal, woens dag 10.30-11.15; Scharendijke, de Putmeet, gymzaal, woensdag 10.30- 11.15 Ouwerkerk, ver.gebouw, maandag 14.00-15.00. Volksdansen (Kruisvereniging): Zonnemaire, dorpshuis, maandag 10.30-11.30; Nieuwerkerk, Ons Dorpshuis, woensdag 10.00-11.00; Zierikzee, Borrendamme, rekr.zaal, dinsdag 10.30-11.30. Zwemmen (gemeente Duiveland): Nieuwerkerk, zwembad Dolfijn, vrijdag 14.30-15.15. Uit dit onderzoökJ^bleek dal de diertjes na hun verblijf aldaar efen hoeveelheid van 432 nanogram Zat. Dit is ruim tien keer zoveel als toen zij uit het IJsselmeer werden ge haald. Een tweede onderzoek betrof wad- pieren, die ruim een maand bloot gesteld werden aan het afvalgips van de kunstmestfabrieken. Zij bleken na afloop van de proef 14 microgram cadmium per gram lichaamsgewicht in zich te hebben opgenomen. Dit is een vertienvoudiging van het oor spronkelijke gehalte. De kunstmestfabrieken, die jaar lijks 1,7 miljoen ton afvalgips lozen, Werk aan 45 mensen MIDDELBURG - Het tien jaar ge leden gesloten Huis van Bewaring van Middelburg is opnieuw in ge bruik gesteld. De heropening gebeur de op sterke aandrang van onder meer de rechterlijke macht in Mid delburg. Er dreigde een onhoudbare situatie te ontstaan bij de behande* iing van rechtszaken, waarbij gedeti neerden betrokken zijn. Mensen die in Zeeland terecht moesten staan werden in gevangenissen van Gro ningen tot Maastricht opgesloten. De reistijden waren dermate lang, dat steeds opnieuw vertragingen ont stonden bij de behandeling van hun strafzaken. Het Huis van Bewaring werd tien jaar gelden uit bezuinigingsoogpunt gesloten. Het is thans voor een be drag van drie miljoen gulden aange past aan de nieuwe funktie, namelijk die van Huis van Bewaring en die van gedeeltijk open inrichting, waar lang gestraften de laatste vijf maan den van hun straf kunnen uitzitten. De gevangenis heeft bovendien nog een speciaal zaaltje, waar door de rechtbank veroordeelden die de hun opgeiegde boete niet willen betalen, hun straf kunnen uitzitten. In het Huis van Bewaring kunnen dertig gedetineerden worden ge plaatst, in de open gevangenis negen. De gevangenis levert werk aan 45 mensen, van wie acht parttimers. HAARLEM - Het openbaar mi nisterie in Haarlem ziet af van juridi sche stappen tegen de Aerdenhoutse huisarts E. Kenter. De arts schreef vorige week in het medisch vakblad Contact dat hij elf maal aktief eutha nasie heeft toegepast. Het openbaar ministerie gaat niet over tot vervol ging nadat dc Haarlemse hoofdoffi cier van justitie, Mr H. Remmerts de Vries een gesprek met de huisarts heeft gehad. Hierbij was ook dc in- spekteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland aanwezig. WARSCHAU - Een van de be kendste personen van de onder grondse oppositie in Polen, Jan Na- rozniak, heeft zich bij de politie in Warschau gemeld. In het kader van de door de autoriteiten afgekondigde amnestiewet is hij dezelfde dag vrij gelaten. Dit heeft het Poolse persbu reau PAP bekendgemaakt. BRUSSEL - De 59-jarige Neder landse Christen-Democraat Sjouwke Jonker is vrijdag in Brussel door de Federale Raad van de Europese Be weging met algemene stemmen tot algemeen sekretaris van die Europe se Beweging benoemd. BRUSSEL - In de Europese Ge meenschap trad zaterdag het import- verbod in werking voor huiden van jonge zeehonden. Het besluit daartoe werd al eind februari genomen. Tot nu toe was de Europese Ge meenschap de grootste afnemer van de huiden van jonge zadel- en klap- mutsrobben. LONDEN - Engelse pup-bezoekers kunnen binnekort de blaaspijpjes van de politie voor zijn. Voor ge bruik in café's is een apparaat ont wikkeld waarop café-bezoekers kun nen aflezen of ze teveel glaasjes op hebben om nog achter het stuur plaats te nemen. Voor ongeveer een gulden kan de automobilist op een pijpje in een ap paraat blazen dat groen licht geeft als het promilage beneden de toe gestane grens van 0,8 gram alcohol per liter bloed is gebleven. Heeft de bezoeker te veel ingenomen, dat ver maant het apparaat „niet rijden". zijn. verantwoordelijk voor 75 pro cent van alle cadmiumlozingen in ons- land. Deze hoeveelheid bedraagt 11,6 ton per jaar. Hiermee dragen de on dernemingen voor 10 procent bij aan de belasting van de kustwateren met cadmium. Bedreiging Als gevolg van de verontreiniging worden, volgens de werkgroep, een aantal dieren en planten in de kust wateren en het Waddengebied be dreigd. Zij noemt onder meer de kreeft, haringlarf, mossel, oester, garnaal en van de planten de zee kraal en lamsoren. Hemmo Munting, lid van het Euro pese parlement, zei donderdagmid dag alles in het werk te zullen stellen om de Europese Kommissie ertoe te bewegen met de kunstmestindustrie in de EG te gaan praten om de cadmi umlozingen verder terug te dringen. Mevrouw Bleijenbergh woont met haar gezin al zo'n elf jaar in Brou wershaven en is door allerlei aktivi teiten behoorlijk ingevoerd in de sa menleving en het verenigingsleven in Brouwershaven. „Ik vind het erg leuk om dit werk te doen. Van verschillende kanten heb ik erg positieve reakties gekre gen en dat stimuleert „bijzonder", zegt ze zelf. Zowel mevrouw Bleijen bergh als haar echtgenoot zijn geen Brouwenaars van geboorte, maar beiden zijn wel afkomstig uit Zee land. Jaren geleden verhuisden ze vanuit Hulst naar Brouwershaven. Mevrouw Bleijenbergh heeft altijd in de verpleging gewerkt, maar stopte daarmee, toen er kinderen kwamen. Inmiddels zijn de kinderen in de leef tijd dat ze zelf wat meer vrije tijd heeft. Om die zinvol te besteden wil ze graag meewerken aan de nieuws garing ten behoeve van de Nieuwsbo de. Goede zaak „Het is een goede zaak dat er in Brouwershaven weer een korrespon- dent komt. Ik wil proberen om Brou wershaven wat meer in het nieuws te brengen. Er gebeurt hier genoeg, dat best een berichtje in de krant waard is. Bovendien betekent het een leuk stukje promotie van onze stad." Mevrouw Bleijenbergh wordt in deze funktie de opvolgster van de heer J. B. Grootjans uit Brouwersha ven, die in het verleden vele jaren het korrespondentschap tot ieders tevre denheid heeft behartigd. De redaktie van de Nieuwsbode hoopt in me- BROUWERSHAVEN - De kinde ren van Brouwershaven in de lagere- srhool-leefrijd kunnen vanaf 5 okto ber op de woensdagmiddagen weer terecht bij „Het Knutselhuis". Op deze middagen wordt de deur van de Blokkendoos vanaf half twee open gezet voor kinderen die willen „knutselen". Helaas kampt de leiding van „Het Knutselhuis" nog steeds met een „personeelstekort". Dit komt omdat men per middag een leiding van mi nimaal 4 personen aanwezig wil la ten zijn om voldoende aandacht te kunnen geven aan de kinderen. En kele mensen hebben moeten afhaken wegens werkzaamheden elders, zo dat aanvulling van het aantal vrij willigers nodig is. Het gaat om één woensdagmiddag per drie weken. Belangstellenden kunnen bellen naar het telefoonnummer 01119-1541. Programma Op woensdag 5 oktober worden er dia's vertoond van de huttendorp- week in de grote vakantie, waarvan vele Brouwse kinderen meededen. Ook zijn er foto's te bekijken. Daar na worden er tekenfilms gedraaid en de uitslag van de ballonnenwedstrijd wordt plechtig bekend gemaakt. De kinderen die meegedaan hebben wor den verzocht om hun kaartje mee te nemen. NOORDWELLE Donderdag avond opende de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken het nieuwe seizoen met een modeshow van zelf gemaakte kleding. De show werd voorafgegaan door een optreden van de balletgroep van mevrouw Bijl. Eerst dansten meisjes in de leeftijd van 10 tot 14 jaar de „Schaatsenrijders dans" en vervol gens danste een groep oudere meisjes de can-can. Beide groepjes droegen fraaie kostuums, gemaakt door me vrouw Kooman-Hart. Tijdens de modeshow, die gepre senteerd werd door lady-speaker S. Veerhoek-van Voskuylen, toonden een 9-tal dames en 2 kinderen zelfge maakte kleding. Met veel bewonde ring keken de aanwezigen naar de ve le fraaie en soms zeer aparte krea- ties. Er waren zowel gebreide als ge naaide modelletjes te zien. Opval lend waren onder meer een witte ge breide katoenen rok, een rose ge breid pakje en een gebreid pakje ver sierd met borduursel. Bij de genaaide modellen viel een perfekt zittende blazer-kostuum op en een japon van kostbare Griekse zijde. Naast een welverdiend applaus kregen aan het slot van de avond de volwassen mannequins een boeketje bloemen aangeboden en de kinderen een presentje. AMSTERDAM - Het aantal gebrui kers van girobetaalkaarten is in het eerste halfjaar van 1983 sterk geste gen en wel met 133.000 tot een totaal van 2,7 min. Deze"2,7 min gebruikers gaven in deze periode ruim 102 min betaalkaarten uit, waarvan 75 min in winkels en 25 min op postkantoren. Bovendien werd in het buitenland met ca. 2 min betaalkaarten ruim 410 min opgenomen. Mevrouw M. Bleijenbergh is met in gang van 1 oktober de korresponden- te voor de Nieuwsbode in Brouwers haven. vrouw Bleijenbergh iemand gevon den te hebben die Brouwershaven voor een reeks van jaren verzekert van de noodzakelijke berichtgeving over het reilen en zeilen in de smalstad. Het adres van mevrouw Bleijen bergh is Voorburglaan 19 en haar te lefoonnummer is 01119-1450. Maandag 3 oktober Zierikzee Nieuwe Theo Thijssenschool. Hinde- loopen schilderwerk. 20.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad Beter Wonen, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis, kommissie financiën, 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Bovenzaal Geref. Kerk St. Domus- straat, ledenvergadering CFO- Schouwen/Oost, 19.30 uur. ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Genees krachtige kruiden. 19.30 uur. Eethuis Marktzicht. Gespreksgroep VARA afd. Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. ,,'t Kofschip". ZVU-kursus mystiek en filosofie. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. Informatie-bijeenkomst rioleringswerken, 20.00 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst voor nieuw ingezetenen. 19.30 - 10.00 uur. Mondragon. ZVU-lezing De vrouw als middelpunt. 20.00 uur. Kerkzaal, St. Domusstraat. Vergade ring Geref. Vrouwen Kontaktgroep. 20.00 uur. Vrouwenontmoetingscentrum Vis- straat 5; Forumdiskussie over de be wapening in de wereld, 20.30 uur. Kerkwerve Brandweerkazerne Ring. Start E.H.B.O. kursus. 19.30 - 21.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden Senio renorkest Zeeland en Plattelands vrouwenkoor Noordgouwe voor ouderen op Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Busstation Zierikzee. Vertrek Chr. Plattelandsvrouwen bondsdag in Amsterdam. 7.45 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. RSG Prof. Zeeman. Kursus Duits ZVU. 19.00 uur. RSG. ZVU-kursus kunstgeschiede nis. 20.00 uur. Wijkgebouw Het Groene Kruis, Jan- newekken 10. Open-avond, bezichti ging Centrale magazijn. 19.00 - 21.00 uur. Renesse „Wapen van Zeeland". Bijeenkomst klaverjasvereniging „Trouw moet blijken". 19.30 uur. Vrijdag 7 oktober Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos. Inleve ren voor Kledingbeurs Poort- ambacht, 19.30-21.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Vereniging. 20.00 uur. Zaterdag 8 oktober Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos. Ver koop Kledingbeurs Poortambacht, 10.00-12.00 uur. Afhalen fiiet ver kochte kleding en afrekening: 14.00- 15.00 uur. Maandag 10 oktober Zierikzee ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Russisch kennismakingsavond. 19.30 uur. Nieuwe Theo Thijssenschool. ZVU- kursus Fotografie. 20.00 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Schouwen. 13.45 uur. LTS. Opening. 14.20 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in het verenigingsge bouw Beatrixstraat, 14.30 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, De Huy- bertstraat 35. Algemene ledenverga dering Christelijke Schoolvereni ging. 19.30 uur. Vrijdag 14 oktober Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst officiële opening postkantoor, 15.00 uur. Odwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Vereniging. 20.00 uur. Gemeente-ambtenarenbond: KERKRADE - De Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtenaren (NBVGA) zal „harde akties niet schuwen" wanneer onderhandelingen met de minister over de aangekondigde bezuinigingsmaatregelen voor gemeente-ambtenaren geen bevredigend resultaat opleveren. Een motie van die strekking ingediend door dc afdeling Noord-Brabant, is in Kerkradc unaniem aanvaard door 250 afgevaardigden tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de NBVGA. ROTTERDAM - De werkgroep Wateren van de Vereniging Milieudefensie heeft sterk verhoogde koncentraties cadmium aangetroffen in mosselen en wadpieren die bloot hebben gestaan aan de lozingen van afvalgips van de kunstmestfabrieken Windmill in Vlaardingen en UKF in Pernis. Daarmee wil de werkgroep aantonen dat de lozingen groot gevaar opleveren voor mens en dier. De werkgroep heeft het onderzoek verricht bij de lozingspunten in de Nieu we Waterweg. Daar werden mosselen uit het IJsselmeer twee maanden in het water uitgezet. BROUWERSHAVEN - Met ingang van 1 oktober zal mevrouw M. Bleijen bergh te Brouwershaven fungeren als korrespon den te voor de Zierikzeesche Nieuwsbode. Vanaf eind augustus is zij al als zodanig aktief, maar mede op haar verzoek heeft de Nieuwsbode daaraan nog geen ruchtbaarheid gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2