beramans briuën berichten Abonnee-tv voor bedrijfsleven is ondergang omroepbestel GS Zuid-Holland blijft tegen splitsing Kort-MBO over drie jaar voor 26.000 leerlingi en Miljoenenorder KMS-machinebouw Mayonaise en sausen duurder CAO-akkoord Droogte door winning van drinkwater Duizenden beuken moeten worden gekapt horeca Container met 16.000 kilo vis gestolen Sproeivliegtuig bezorgt treinmachinist schrik van leven iij^ezomeu stokken ERIC DE NOORMAN SUCCESJES VIERGEVER Voor al uw kleurenwerk Waterschap Schouwen- Duiveland RENATA, OMDAT GOEDE SCHOENEN BELANGRIJK ZIJN.. renata 6 Stichting Etherreklame (STER): HILVERSUM - Met het voorstel van het kabinet om abonnee-TV al leen voor het bedrijfsleven te houden is volgens de Stichting Etherreclame (STER) de bijl gezet aan de wortel van het omroepbestel. Hoewel het op zich een goede zaak is dat het be drijfsleven wat betreft abonnee-tele visie meer mogelijkheden krijgt, is het volgens STER-direkteur drs. C. J. Smeekes naïef" om te denken dat dit het huidige omroepbestel geen schade zal berokkenen. Het kabinet zal daarom de omroepen de gelegen heid moeten geven om ook deel te ne men aan abonnee-TV. In de Verenigde Staten heeft de ontwikkeling van abonnee-tv ge leerd dat er veel kijker worden weg getrokken van andere omroepen. Dat zal ook in ons land onherroepelijk ge beuren, omdat de formule van abonnee-TV (amusement en sport) nu eenmaal een magische aantrekkings krach theeft. DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in een me morandum aan de vaste tweede- kamerkommissie voor binnenlandse zaken opnieuw aangedrongen op her ziening van het plan de provincie op te splisten. Het Rijnmondgebied zou in dat geval een provinciale status krijgen toebedeeld. Volgens GS gaat deze splitsing de komende jaren jaar lijks 60 tot 70 miljoen gulden kosten en heeft het ook bestuurlijk gezien alleen maar nadelen. Grootste struikelblok voor de pro vincie is dat bij een splitsing de kop peling met een aktievere bestuurlij ke rol voor de nieuwe provincies niet wordt gemaakt. De minister heeft duidelijk laten blijken geen voor stander te zijn van de provincie nieu we stijl en daarmee ontvalt de nood zaak tot splitsing, aldus GS. Het geld dat voor de splitsing zal moeten worden opgebracht kan vol gens GS beter besteed worden aan za ken waar de inwoners baat bij heb ben. Nu moeten zij offers brengen voor iets waar zij niet of nauwlijks wijzer van worden, zo menen GS. Ook de overweging dat de provin cie Zuid-Holland niet in staat zou zijn het bestuur van het openbaar li chaam over te nemen wijzen GS van de hand. De taken die Rijnmond nog maar enkele jaren geleden van de provincie heeft overgenomen (ruim telijke ordening en een aantal mi lieuwetten), kunnen zonder proble men en zonder gevaar voor bestuur lijke onderbreking weer door Zuid- Holland worden opgepakt, aldus GS. Eind volgende maand hebben de staten een gesprek met de vaste tweede-kamerkommissie over de opsplitsing. DEN HAAG - Met de invoering van het Kort-Middelbaar Beroepsonder wijs (Kort-MBO) willen de be windslieden van onderwijs en weten schappen het aantal van 10.000 leer lingen die thans dit onderwijs in 29 projekten volgen, uitbreiden tot ten minste 26.000 in augustus 1986. Dit blijkt uit de ontwerp-beleidsnota die ze dinsdag de onderwijsraad en de onderwijsorganisaties hebben toe gestuurd. De regering besloot al eerder de 150 miljoen gulden die de uitbreiding in '86 vergt, beschikbaar te stellen. Kort-MBO begon in 1979 als een ex periment. Het is bedoeld voor jonge ren die nog hele dagen naar school willen, maarniet tot het middelbaar beroepsonderwijs kunnen worden toegelaten, voor jongeren die niet meer in het MBO nog lang naar school willen, voor voortijdige schoolverlaters, voor kulturele min derheden en voor zogenaamde rand groepjongeren. De uitbreiding van het Kort-MBO biedt meer jongeren de gelegenheid een beroepsopleiding te volgen. Het is tevens van belang voor het terug dringen van de jeugdwerkloosheid. Bij de uitbreiding moet vooral wor den gelet op de relatie van het Kort- MBO met enerzijds het leerlingwe zen en met anderzijds het overig on derwijs. VLISSINGEN - Dc afdeling machi nebouw van de Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) zal bin nen drie weken in Canada een kon- trakt tekenen voor de levering van tandwieloverbcrfgingen voor Cana dese marineschepen. Met die opdracht is een bedrag ge moeid van 45 miljoen gulden, aldus heeft de KMS maandag bekend ge maakt. De eerste levering van de tandwiel overbrengingen staat gepland voor 1985. Volgens de KMS levert de op dracht 130 manjaren werk op. Dit betekent volgens Smeekes dat de belangstelling voor Nederland 1 en 2 flink kan dalen, met als gevolg minder inkomsten uit rek lame, en dus ook minder geld voor de omroe pen. Het zal volgens Smeekes de taak van de tweede kamer worden om bij de behandeling van de medianota de toelating van de omroepen bij abonnee-TV te bewerkstelligen. Ook zal daarbij de mogelijkheid van re- klame op de abonnee-TV ter sprake moeten komen. GENEVE - Indonesische veilig heidstroepen hebben dit jaar naar schatting 400 mensen zonder vorm van proces geëxecuteerd, die ver dacht werden van misdrijven. Dit heeft de internationale kommissie van juristen maandag verklaard. DEN HAAG - Mayonaise, slasau sen en andere sausen worden met in gang van woensdag 7 september duurder. Voor de konsument wordt mayonaise per pot van 350 millime ter maximaal 44 cent duurder, frites saus en slasaus in potten en flessen van 500 ml allebei maximaal 19 cent. De prijsverhoging is niet zozeer een gevolg van schommelingen op de in ternationale valutamarkt, de duur dere dollar, als wel van het prijsop drijvend effekt van toekomstige oogstverwachtingen. De Nederland se Vereniging van Fabrikanten van Mayonaise, Slasausen, Pikante- en Aanverwante sausen heeft dit be kendgemaakt. De droogte, niet alleen in ons land, maar bijvoorbeeld ook in de Verenig de Staten heeft de oogstverwachtin gen zeer ongunstig beïnvloed. Dat leidt volgens de vereniging weer tot een sterke stijging van de grondstof- prijzen zoals bij voorbeeld voor soja bonen. De prijsverhogingen af-fa- brieksprijzen zijn (per liter) voor mayonaise 80 cent, voor frites-saus (25 procent) 25 cent en voor slasaus eveneens 25 cent. De prijzen van de overige oliehoudende sausen gaan omhoog in overeenstemming met het oliegehalte, aldus de onlangs opge richte vereniging. UTRECHT - Ziekenhuizen en labo ratoria die in de toekomst postnataal chromosoomonderzoek en prenatale diagnostiek willen gaan verrichten moeten daarvoor een vergunning aanvragen bij staatssekretaris Van de Reijden (Volksgezondheid). ZWOLLE - Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben bij de mi nister van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer (VROM) aangedrongen op nader on derzoek naar de oorzaak van de grote droogte in het landbouwgebied van Mander (gemeente Tubbergen). De boeren stellen dat de droogte volle dig te winnen is aan de winning van drinkwater. De vergoeding die ze hiervoor ont vangen vinden de agrariërs te klein in verhouding tot de schade die ze lij den. Volgens het komité Droog Mandei- is de situatie in het gebied voor de landbouwbedrijven op dit moment ronduit treurig en dat komt naar zijn mening niet alleen door de uitzonder lijk droge zomer. De mais heeft slechts een hoogte van een halve tot een meter bereikt en pinken zijn al op stal gezet omdat er in de weide on voldoende gras groeide. De boeren hebben geen tweede snede gras kun nen zaaien en bomen verliezen reeds blad. De landbouwers zijn er ver heugd over, dat de provincie achter hun opvatting staan, dat er nu snel een onderzoek komt naar het ont staan van de droogte. DEN HAAG - Werkgevers- en werknemersorganisaties hebben dinsdag overeenstemming bereikt over een tweejarige c.a.o. voor de on geveer 60.000 werknemers in de hore ca. Belangrijkste punt van over eenstemming is voortzetting van het systeem van automatische prijskom- pensatie, zij het zonder doorwerking in de vaste minima. De landelijke be- drijfskommissie horeca heeft dit meegedeeld. Verder wordt de loonstruktuur van de laagste inkomengroepen zodanig gewijzigd dat in de loop van de ko mende jaren het laagste loon in de c.a.o. gelijk komt te liggen met dat van het wettelijk minimumloon. Het aantal vakantiedagen gaat naar 25 en de vakantietoeslag wordt weer op acht procent gebracht. De uitkering krachtens de ziekte wet wordt netto gelijk aan het loon bij werken, terwijl er een wijziging in de wachtdagenregeling komt. BRESKENS - Van het haventer rein van Breskens is een kontainer met 16.000 kilo vis gestolen. Kontai ner en vis hebben een totale waarde van ongeveer 268.000 gulden. De diefstal is volgens de politie vermoedelijk zaterdagmiddag al ge pleegd, maar kwam maandag pas aan het licht, omdat de witte kontai ner met oplegger die dag op een schip zou worden geladen met Finland als bestemming. De vis, rode poon, was afkomstig uit Broek op Langedijk en is door een vervoersbedrijf uit Schie dam naar Breskens gebracht. De recherchegroep van de rijkspo litie van Oostburg heeft het onder zoek in handen. UTRECHT - De machinist van de stoptrein Roosendaal-Dordrecht heeft maandagmiddag de schrik van zijn leven gekregen, toen een sproci- vliegtuigvtussen Zevenbergen en La ge Zwaluwe onder de bovenleiding door vloog. De trein stond vijf minu ten stil voordat de machinist verder kon rijden. Dit heeft een woordvoer der van de Nederlandse Spoorwegen maandag meegedeeld. De bovenleidingen van het Neder landse spoorwegnet staan 5,5 meter boven de grond, aldus de woordvoer der. Het is nog niet bekend van welk bedrijf het sproeivliegtuig is. De spoorwegpolitie stelt samen met de plaatselijke politie een onderzoek in naar de luchtakrobaat. Veemarkt Leiden LEIDEN, 29-8. Aanvoer totaal 1781. Slacht runderen 1034, schapen en lammeren 747. Prijzen per kg: Stieren le 8,40 - 9,30, 2e 8,10 - 8,40; vaarzen le 8,00 - 9,05, 2e 7,05 - 7,90; koeien le 8,00 - 9,00, 2e 7,15 - 7,90, 3e 6,70 - 7,05; worstkoeien 5,70 -ƒ 6,85; dikbillen extra kwaliteit 9,75 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 180 - 220; lammeren 200 - 255. Overzicht: slacht runderen: handel redelijk, en prijzen iets lager; scha pen en lammex-en: handel redelijk, en pi-ijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 29-8. Op de paai'den- markt in Utrecht zijn maandag 258 dieren aangevoei'd. De noteringen wai'en als volgt: Luxe paax-den 3000 - 3900; oude paarden 1750 - 2400; 2-jarige paar den 1425 - 2500; hitten 550 - 1500; werkpaarden 2150 - 3300; 3-jarige paarden 1700 - 2650; veu lens 400 - 1300; pony's 250 -ƒ 950. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,30 - 6,00; jonge slachtpaarden 6,00 - 7,20. De handel was lui. ARNHEM - De komende winter zullen duizenden beuken moeten worden gekapt, omdat zij in de huidi ge droogteperiode zijn doodgegaan of nog zullen doodgaan. Het gaat vooral om oudere bomen, soms 80 jaar, op de zandgronden en langs wegen en la nen. De droogte bedreigt ook voor een aantal andere boomsoorten en heesters op de zandgronden en in ste delijke gebieden. Aldus maandag J. Volmuller, landelijk hoofd bosbouw van de Heidemij. De bomendienst van de Heidemij heeft vastgesteld dat voox-al op de zandgronden en in de vex-stedelijke gebieden de voor de wortels bereik bare watervoorraad is uitgeput, on danks het zeer natte voorjaar. De re gen die de afgelopen weken is geval len is volstrekt onvoldoende om de vöorraad weer enigszins op peil te brengen. Behalve-oude bomen is het ook de jonge aanplant die het hard heeft te verduren. Het loofhout, dat dit voox%- jaar is geplant, heeft gi-ote klappen opgelopen. Veel zal volgens Volmul ler opnieuw moeten worden aange plant. Het jonge naaldhout heeft het iets gemakkelijker, omdat het heeft kunnen profiteren van het natte voorjaar. Nedei'landse Hervormde Kex-k Beroepen te Renswoude: U. W. van Slooten, Hagestein. Gereformeei'de Kerken Bei'oepen te Beetsterzwaag: drs. J. van Opstal, Opperdoes. Aangenomen naar Kootwijk (als px-edikant in tijdelijke dienst): J. van Houweling, a.s. emeritus predikant te Boksum. Gex*eformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Deventer: R. A. Hout man, kand., Kampen; te Winsum- Obergum: E. Heres, kand., Bergen- theim. Abida, 26-8 te Curagao Acila, 27-8 20 oost noord oost Masira naar Djibouti Acmaea, 27-8 te Locanin Moordrecht, 31-8 te Antwerpen Nedlloyd Adelaide, 30-8 te Reunion Nedlloyd Amersfoort, 26-8 van Cal- dera naar Callao Nedlloyd Dejima, 28-8 van Hong kong naar Pusan Nedlloyd Delft, 30-8 te Singapore verwacht Nedlloyd Houtman, 29-8 van Fos sur Mer naar Port Kelang Nedlloyd Rotterdam 29-8 500 west Lissabon naar Port Said Nedlloyd Tasman, 29-8 67 noord oost Oran naar Tilbury Ondina, 28-8 te Rouean Onoba, 26-8 100 zuid oost Santo Do mingo naar Curagao Vitrea, 10-9 te Rotterdam verwacht De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Rechtzetten Wij betreuren liet ten /eerste ciat wethouder De Rijke in de ï'aads ver gadering van maandag 22 augustus suggereerde dat de steungroep Vi-ouwenemancipatie nog geen huur had betaald voor hun onderkomen, het voormalige C.J.V.-gebouw in de Visstraat. Deze huur wordt echter, op verzoek van het C.J.V.-bestuur, overgemaakt naar de Stichting Ds. v. d. Berg, Jeugdhuis. Wij hopen dat de wet houder in de eei'st volgende raadsver gadering zo sportief is om deze kwestie in het openbaar recht te wil len zetten. De steungroep Vx-ouwenemancxpatie Schouwen-Duiveland en St. Philipsland Dankbetuiging bejaarden Uit naam van alle bejaax-den willen wij het gemeentebestuur van Brou wershaven bedanken voor de mooie vaartocht over de Oosterschelde die wij aangeboden kregen. Een ieder heeft genoten, het weel was met ons en als bijzondex-heid hebben wij de vissersvloot uit Yerse- ke, die vlaggetjesdag hield mogen be wonderen. Allen die aan deze middag hebben meegewerkt, bedankt. Uit naam van alle bejaarden. J. van Beek-Prins Bx-ouwershaven ZIERIKZEE Havenpark 1 Telefoon 01110-2029 OUDDORP Hofdijksweg 12 - Telefoon 01878-1249 COMPUTER OGENTEST VERKEERSSCHOOL „NEIJENHUIS" voor vrachtauto-opleiding Ink: HEM 25 - ZIERIKZEE Tel. .01110-5081, b.g.g. 3203 Te koop: 2 kinderfietsen 7-12 j. 65,— en 75,—. Telefoon 01110-3032. Volop tweedehands mooie planken; balken van 2 tot 6V2 m lang. Volop IJsselsteentjes en Utrechtse stenen; Oud Hollandse rooie en grijze dakpannen. Ook mooie licht bruine geglazuurde Oud Hol landse. Tevens volop Tulde- noor, grijs, ook geglazuurde lichtbruine Tuldenoor; stel mooie houten garagedeuren; betonnen schuurramen; golf platen; dakgoten; waterbak; drinkbak voor vee, 500 liteg. K. Saman, tel. 2004, St. Do- musstr. 88, Zierikzee. Speciale aanbieding nylon tapijt, geschikt voor slaapka mer, woonkamer, trap en hal 69,-, 4 m breed. Komt en vergelijkt bij Tuinman Inte rieurverzorging, Mol 19, Zie rikzee. In herdruk verschenen: Zie rikzee tijdens de oorlogsja ren 1940-1945 door L. A. Ver burg, prijs 9,75. De Zeeuw- sche Boekhandel, Zierikzee, tel. 2754. Mercedes bestelwagen 207 D, open laadbak huif, 1979. Prijs 18.600,- excl. B.T.W. Recreatie Zeeland B.V., Elle- meet, tel. 01117-2131. Slagerij Leen Simmers, Sint Domusstraat 26, telef. 2588. 1 kg magere speklappen 7,98; 500 gram magere fri candeau 8,95; woensdag: 1 kg gehakt 9,10. 1 kopie v.v. Gogh 250,-; 1 kopie J. Bosch 400,-; verder- kleurenetsen en schilderijen (landschap). Tel. 01114-1754. Kreidler. Telefoon 01115- 2352, na 18.00 uur. 150 pakken weidehooi. C. W. Kooman, Meeldijk 4, Burgh, tel. 01115-1433. Kwaliteit en prijs, dat is het bewijs! Deze week magere paardelappen 9,90 per kg; botermalse biefstuk 19,90 per kg; als extra reclame, donderdag, vrijdag en zater dag, magere varkenslappen 9,98 per kg; rollade of fri candeau 10,98 per kg. Slage rij H. Stouten, Supermarkt De Vlieger, tel. 01114-2752, Oosterland. Kinderwagen met wandel- wagendeel 175,-; aparte po sitiekleding, mt. 38; z.g.a.n. babykleren; babybadje (nieuw) 15,—. Tel. 01110- 4280. Voor grote of kleine KADO'S Havenpark 42 ZIERIKZEE Verkoop Staatsloten maandag 5 september Pens,vlees, hart, enz. Dieren- vlees steeds in voorraad. Spe ciaalzaak G. J. Wilbrink, Korte St. Janstraat 3, Zierik zee. Tuinmeubelen. Blom b.v. Burgh-Haamstede. 01115- 2020. Tom Poes kattenvlees, ltr.blik tijdelijk 1,95. Speci aalzaak G. J. Wilbrink, Korte St. Janstraat 3, Zierikzee. Personeel gevraagd: Per 1 oktober zoeken wij voor 5 halve dagen per week een betrouwbare oppas voor een meisje van 3 en jongen van 7 jaar. Tel. 01114-2705. Huisdieren: Opgevangen Zierikzee: jonge kater, kleur: zwart met wit, draagt witte vlooienband; opgevangen Bruinisse: jonge poes, kleur: donker gecy- perd, draagt bruine vlooien band. Sophia Dierenbescher ming, Esdoornstraat 33, tel. 1583, Nieuwerkerk. BH FOTOVERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TEL Oil 10-2796 De dijkgraaf van het water schap Schouwen-Duiveland maakt bekend dat op dinsdag 6 september 1983 om 14.00 uur, een openbare aXgemene vergadering van het waterschapsbestuur zal worden gehouden in 's Landskamer te Zierikzee, Havenpark 40. Zierikzee, 30 augustus 1983 De dijkgraaf voornoemd, M. J. STEUR. <)onge<?choei 'non Verton's Schoenen Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 01110-2488 Het zevende paardje 7. Eric aarzelt even.Dan, met een vlugge blik op Arman, haalt hij de schouders op en roept de boeren toe: ,,'t Enige wat een mens kan be letten dwaze dingen te doen, is zijn gezonde verstand, maar dat schijnen jullie nog met hangende pootjes terugkomen." De boeren lachen honend. „Als we ooit te rugkomen, dan niet met hangende pootjes maar met pootjes, die rake klappen uit zullen delen", roept er een, „al dat vreemde volk op ons land kan nooit deugen Svein Langtand gromt vervaarlijk, maar de Noorman heeft zich al omgewend tot de twee nomaden, die inmiddels wat bijgekomen zijn van hun zware rit. „Hoeveel man denkt gij, dat Attilla aan de ander zijde van de pas heeft?" Ze maken een vaag gebaar. „Zoveel blade ren er in dit bos zijn, wie zal het zeggen mompelt de een. „Maar ik zweer u, oh machti ge, lang kan deze strijd niet meer duren „We moeten ogenblikkelijk boden uitzenden naar alle edelen in dit gebied", richt Eric zich tot Arman. „En dat niet alleen," valt Arman in. „de machtige naties van de Franken, de Bourgon diërs en het grote volk der Gothen moet ons te hulp komen, vóórdat Attilla ons allen, de een na de ander uitmoordt Er valt even een zwijgen en dan horen allen eensklaps een dof hoefgedreun, dat snel hun richting uitkomt „Gr-grijze M-Man?" stamelt Arman verble kend en ook Eric kan een onbehaaglijk gevoel niet onderdrukken. Het geluid der paardehoe- ven verstomt eensklaps en er klinkt een ver stolen gekraak van takken. Op een teken van de Noorman grijpen de krijgers naar hun wa penen „Hierheen mannen!" klinkt dan een diepe krachtige stem en hoog te paard breekt een ruiter door het struikgewas heen, terwijl hij Erics groep toeschreeuwt: „We zullen u afle ren, met die gele duivels van de steppen te heu len

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6