Door EG-plannen kwart minder inkomen boeren Nederlandse journalist in Suriname aangehouden Vrouwelijke uitbreiding CDA-fraktie Zierikzee We blijven onder de miljoen werklozen Moordenaar Aquino geïdentificeerd Kommissie van onderzoek naar ABP ingesteld Onzekerheid over aftreden Begin duurt voort Ruimteveer gelanceerd Prinses Margriet en Van Vollenhove naar Canada 2 Landbouwschap: DEN HAAG - De voorstellen, die de Europese Comins- sie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, vorige maand heeft gedaan om de landbouwuitgaven te beteu gelen zullen in ons land leiden tot een daling van het boe- reninkomen met ongeveer 25 procent. De Nederlandse staat zal zeker enkele honderden miljoenen guldens min der aan belastingen ontvangen en de werkgelegenheid in de landbouw en aanverwante sektoren zal met ongeveer 50.000 arbeidsplaatsen teruglopen. Dit zijn, zo heeft het Landbouwschap becijferd, de voornaamste gevolgen van de plannen, indien die ongewijzigd worden doorgevoerd. Het schap heeft de plannen en de eventuele gevolgen maandagmiddag besproken met de ministers Braks (landbouw), Ruding (financiën) en Van de Broek (buiten landse zaken). De bewindslieden spreken van daag in Brussel met hun EG-kollega's. De voorstellen van de Europese Commissie vormen tijdens dat overleg het belangrijkste agenda punt. Het Landbouwschap vroeg de bewindslieden vorige week om over leg, nog voor dinsdag. De landbouwuitgaven van de EG zijn de laatste jaren sterk gestegen. Dit jaar wordt een stijging verwacht van dertig procent, die alleen nog maar kan worden bekostigd via een aanvullende begroting. Tijdens de jongste Europese top in Stuttgart hebben de regeringslijders van de tien daarom besloten dat op korte termijn het Europese budget onder het mes moet. De voorstellen van de kommissie komen over enke- Lubbers: HILVERSUM - De werkloosheid zal volgend jaar onder hat magische getal van een miljoen blijven, dank zij de lichte ekonomische opleving van dit moment. Dit zeiminister- president Lubbers maandagavond voor de KRO-televisie. „Er is een tijd lang gezegd: het staat vast dat Nederland dit jaar of volgend jaar een miljoen werklozen zal hebben. Dat staat voor mij zeker niet vast. Het is zeker mogelijk daar duidelijk onder te blijven", aldus Lubbers. De premier verwacht dat de in vesteringen dit jaar iets zullen toene men en zich volgend jaar verder her stellen. Volgens hem zal de export- groei volgend jaar enkele procenten hoger uitvallen dan de voor dit jaar geraamde drie procent. EG-fonds. Voor onze agrarische uit voer, vorig jaar goed voor ruim 40 miljard gulden, is het effekt onge veer 2,7 miljard gulden. Tegenover verlaging van de invoerwaarde van veevoeders met 800 miljoen staat een verlaging van de waarde van uitvoer van akkerbouw- en veehouderijpro- dukten (inklusief onder andere ver werking en transport) van 3,5 mil jard gulden. BEIROET - Dinsdagochtend zijn drie Franse soldaten van de multina tionale vredesmacht in Beiroet ge wond geraakt in het zuiden van Bei roet waar maandag fel werd gevoch ten tussen milities en het leger en be halve twee Amerikaanse soldaten volgens persberichten nog 35 andere mensen omkwamen en ruim 130 ver wondingen opliepen. TEHERAN - De kapers van de Franse Boeing-727 hebben dinsda gochtend op de luchthaven van Tehe ran nieuwe brandstof geëist om te kunnen vertrekken. Zij herhaalden hun dreigement dat zij het toestel zouden opblazen, als iemand dichter bij zou komen. Dit heeft een woord voerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. Ie jaren neer op een besparing van ongeveer acht miljard gulden, ofwel twintig procent van de begroting voor dit jaar. De Nederlandse regering heeft aan uitbreiding van de Europese begro ting de voorwaarde verbonden, dat eerst de landbouwuitgaven moeten worden teruggebracht. Nu gaat een procent van de b.t.w. naar de EG, straks moet dat 1,25 worden. Het Landbouwschap wil los van de bezui nigingen het zogenoemde 1-procent's- plafond doorbreken. Gevolgen De plannen van de kommissie ko men globaal neer op een verlaging van de graanprijzen met ongeveer twintig procent tot het wereldmarkt niveau, een terughoudend prijsbe leid voor melk, een heffing op teveel geleverde melk (waarbij 1981 als ..meetjaar" moet gelden), een super heffing op intensiefe mélkproduktie (meer dan 15.000 kilogram per hecta re), stabilisatie van de invoer van vervangers voor graan (die gebruikt worden voor de veevoederindustrie) en een snellere afbraak van de mone tair kompenserende bedragen (subsi dies die worden gehanteerd om de sterke schommelingen in de koersten van de „groene" valuta's op te van gen en die voor Nederland en West- Duitsland met hun harde munten hoog zijn). Kosten: 1,9 miljard Het Landbouwschap heeft becij ferd dat de plannen de Nederlandse .boer per saldo l,9.mijijard gulden zul len kosten. Voor--akkerbouwers' en veehouders (de tuinbouw niet meege rekend) kan het negatieve inkomens- effekt, de daling van het inkomen, 25 procent belopen. Voor de Nederland se belastinginkomsten (inkomsten en vermogenbelasting, b.t.w. en der gelijke) zal dit leiding tot een daling van ruwweg 600 miljoen gulden. Dit wordt nog groter als de direkt aan de landbouw verbonden sektoren wor den meegerekend. Daar staat volgens het schap tegen over dat ons larid 400 miljoen gulden minder hoeft bij te dragen aan het PARAMARIBO/DEN HAAG - Het afgelopen weekeinde zijn in Suriname twee Nederlanders aangehouden omdat zij niet over geldige papieren be schikten. Dat is van officiële zijde in Paramaribo meegedeeld. Een van de twee arrestanten is de journalist Guido van der Kreeke van De Telegraaf. Zijn metgezel is Herman van den Berg, een Nederlander die in Frans Guyana, het buurland van Suriname woont. Volgens de Surinaamse ambassadeur in Den Haag, H. Herrenberg, worden zij binnenkort het land uitgezet. Herrenberg liet weten dat Van den ruggestuurd en Van der Kreeke Berg korrespondent is in Cayenne, wordt vandaag op het vliegtuig naar de hoofdstad van Frans Guyana, Nederland gezet, zo zei de ambassa- maar uit welingelichte kring in deze deur. Zondag en maandag zijn zij ver- stad werd vernomen dat hij veeboer hoord. is. Van den Berg zou Van der Kreeke Volgens De Telegraaf bezocht Van al jaren kennen. der Kreeke Suriname niet in op- Het Surinaamse persbureau SNA dracht van zijn werkgever, maar was meldde dat de twee zijn opgepakt hij op vakantie, toen zij foto's maakten bij de woning van legerleider Bouterse. Zij hadden volgens SNA kaarten en lijsten met namen en telefoonnummers „van personen" op zak. Om welke perso nen het hier gaat werd niet meege deeld. Wel verklaarde het hoofd van de militaire politie dat het tweetal nau we kontakten onderhoudt met de be- vrijdingsraad van ex-president Chin a Sen. Zij worden als „staatsgevaar lijk" beschouwd omdat zij eerder dienst hebben gedaan in de krijgsmacht in Suriname voor de on afhankelijkheid, de Tris. In Cayenne werd bevestigd dat de twee elkaar kennen van hun diensttijd. De regering in Paramaribo besloot maandag de twee, die illegaal Suri name waren binnengekomen, het land uit te zetten, aldus Herrenberg. Van den Berg wordt naar Cayenne te- MANILLA - De regering van de Fi lippijnen heeft dinsdag bekendge maakt dat de moordenaar van oppo sitieleider Aquino de „beruchte huurmoordenaar" Rolando Galman y Dawang is. Laboratoriumproeven hebben uit gewezen dat Galman de man was die Aquino heeft doodgeschoten, aldus de Filippijnse staatsradio. DEN HAAG - De ministers van bin nenlandse zaken Rietkerk en finan ciën Ruding hebben maandag de kommissie ingesteld die bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) een onderzoek moet instellen naar de organisatie van de topstruk- tuur van het ABP en de personele verhoudingen daar. Dit heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken be- kendgemakt. Behalve de ex-burgemeester van Amsterdam en voormalig staatsse- kretaris W. Polak bestaat de kom missie uit prof. dr. C. J. Rijnvos, hoogleraar staathuishoudkunde aan de Erasmus-universiteit te Rotter dam en voor het CDA lid van de Eerste Kamer, drs. A. van Stuiven- berg, direkteur van het Catharinazie- kenhuis te Eindhoven en oud-staats- sekretaris van binnenlandse zaken, en prof. dr. ir. A. Twijnstra, hoogle raar bedrijfshuishoudkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De kommissie moet van haar be vindingen rapport uitbrengen aan beide ministers en kan aanbevelin gen doen. Zwarte weduwen in Rusland MOSKOU - ln het Zuidrussische gebied van Astrakan, bij de Kaspische Zee, heerst een plaag van ..Zwarte Weduwen", een zeer giftige spinnensoort waarvan het gif 15 maal zo sterk is als dat van de cobra. Dit heeft de Komso- molskaya Prawda gemeld. Tot dusver zouden verscheidene kamelen en andere dieren het le ven hebben gelaten. Van slachtof fers onder mensen is nog geen melding gemaakt. De beet van een ..Zwarte Weduwe" is dodelijk als het slachtoffer niet snel wordt behandeld, aldus het blad. WARSCHAU - Op verschillende punten in Warschau en Gdansk zijn maandag duizenden vlugschriften verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen gehoor te geven aan de oproep van Solidariteit, op 31 augustus de straat op te gaan en het openbaar vervoer te boycotten. Op die dag is het drie jaar geleden dat de akkoorden van Gdansk werden getekend, die de Poolse arbeiders het recht gaven zich in eigen vakbonden te organiseren. JERUZALEM - Het is onzeker of Menagem Begin aftreedt als premier van Israël. De eerste-minister kon digde zondag tijdens het kabinetsbe raad aan, dat hij zich niet langer op gewassen voelt tegen de druk die het ambt van regeringsleider op hem legt. Maandag hield hij echter politiek beraad met zijn naaste medewerkers, die hem drie uur lang er toe probeer den over te halen, van zijn besluit te rug te komen. De Israëlische radio heeft meege deeld dat de beslissing van Begin niet meer vandaag valt. Dinsdagmor gen praat de premier met de Ameri kaanse gezant voor het Midden- Oosten, Robert McFarlane, en met Josef Burg. de leider van de natio- naal-religieuze partij die deel uit maakt van de regeringskoalitie. CAPE CANAVERAL - Het Ameri kaanse ruimteveer Challenger is dinsdagochtend met vijf mannen aan boord van de basis Cape Canaveral gelanceerd. Het vertrek geschiedde met een vertraging van 17 minuten als gevolg van slechte wcersonstan- digheden. Op het oorspronkelijk vastgestelde tijdstip van vertrek trok een onweersbui met zware re genval over de basis. (Vervolg van pag. 1) vrouw Bij de Vaate een baan als hoofdleidster van de Rooms Katho lieke kleuterschool „Onder de Wie ken" laten schieten. „Ik heb daar ge durende een periode van twee en een half jaar de funktie van waarnemend hoofdleidster vervuld. Maar toen dat duidelijk niet meer te kombineren was met mijn gezin, heb ik daar vrij willig een punt achter gezet." Het bestuurlijke leven binnen de Zierikzeese gemeenschap is me vrouw Bij de Vaate bepaald niet on bekend. Al geruime tijd heeft zij zit ting in verschillende besturen. Zij ziet daar duidelijke voordelen in. Je betrokkenheid bij de Zierik zeese samenleving wordt daardoor steeds groter. De stap naar de ge meenteraad is mede daardoor niet zo erg groot, je groeit er als het ware een beetje naar toe." Je moet je bewijzen Het is overigens niet zo dat er bin nen het CDA ten koste van alles is ge kozen voor een vrouw in de raad. Wel is de indeling van de verkiezingslijst zodanig geformeerd, dat een eventue le opvolger in voorkomend geval een vrouw zou zijn. Het feit om als vrouw alleen (of bij na alleen) in een bestuur te zitten is haar dus niet onbekend. Ten aanzien van dat aspekt blijkt mevrouw Bij de Vaate een nuchtere kijk op de za ken te hebben. „Ik geloof dat de weg der geleide lijkheid in dat opzicht de beste is. Het persé moeten als vrouw is er, dacht ik, in de Nederlandse samenle ving wel een beetje af. Je moet je als vrouw, net zo goed als een man, be wijzen. Alleen uit je daden kan blij ken of je het vertrouwen, dat de men sen in je gesteld hebben, waard bent. Ik zal het vertrouwen in de kiezers waar moeten maken. En dat geldt voor een mannelijk raadslid net zo. Ik hoop alleen dat eventuele reaktie's, in positieve of negatieve zin, met naam en toenaam van de af zender, bij mij worden gedeponeerd. Ik sta volledig open voor gezonde kritiek. Die kan opbouwend werken en daar kun je erg veel van Ieren." Mevrouw Bij de Vaate onderkent bij de huidige samenstelling van de CDA-fraktie één groot voordeel en dat is de goede verstandhouding tus sen de fraktie-leden onderling en het goede team-verband dat er heerst. „Dat blijkt steeds weer op allerhan de vergaderingen. Zeker als begin nend raadslid kun je daar je voordeel mee doen." Verdrietige omstandigheid Er is overigens één ding dat zij dui delijk naar voren wil laten komen en dat is de aanleiding tot haar aan staand raadslidmaatschap. „Het is bijzonder jammer dat wij door een dergelijke verdrietige omstandig heid moeten overgaan tot de aanstel ling van een nieuwe fraktiegenoot. Luciën van Velthoven was in de raad en de kommissies een zeer gewaar deerde en vakkundige kollega. De wet verplicht ons echter om in derge lijke gevallen binnen veertien dagen een opvolger aan te wijzen. Naar je gevoel overtreed je echter elk gevoel van piëteit. Het bestuur van het CDA, afdeling Zierikzee, geeft bij monde van voor zitter H. van Essen duidelijk te ken nen dat zij erg is ingenomen met de bereidheid van mevrouw Bij de Vaate om de opengevallen plaats in te nemen. Wij zijn haar dankbaar dal zij dat wil gaan doen. Het raadlid- maatschap is beslist geen sinicure; het vraagt zeer zeker de nodige inzet." Samen met de zittende raadsleden is men van mening dat zij niet voor niets al jaren een hoge plaats op de verkiezingslijst heeft ge kregen. We zien de toekomst dan ook beslist met vertrouwen tegemoet." De reaktie van mevrouw Bij de Vaate is kort en bondig: „Het moet voor een groot deel beslist je hobby zijn, die je met veel plezier doet, an ders moet je er niet aan beginnen. Je inzet moet 100 7r zijn, anders moet je er niet aan beginnen. En dat eerste wil ik trachten waar te maken." Bloedverwante raadsleden Het is overigens nog maar sinds kort mogelijk dat familieleden in de eerste of tweede graad samen in één gemeenteraad zitting mogen hebben. Op 1 juli van dit jaar trad de wet in werking dat een familieverwant schap geen beletsel meer mag vor men voor een raadlidmaatschap. Ge zien het feit dat mevrouw Bij de Vaate een schoondochter is van oud wethouder en raadslid C. Bij de Vaate, zal de raad van Zierikzee één van de eerste, zo niet de eerste, ge meenten in Nederland zijn waar twee familieleden in de eerste of tweede graad samen in één gemeenteraad zitten. Volledig thuis in Zierikzee Hoewel mevrouw Bij de Vaate geen Zierikzeese van geboorte is, voelt zij zich in deze gemeente volle dig thuis. „Ik zou er zeer beslist niet meer weg willen. Ik heb het in het be gin wel een beetje moeilijk gehad met het akklimatiseren, maar ik voel mij al jaren volledig ingeburgerd." Mevrouw Bij de Vaate werd zesen dertig jaar geleden geboren in het Noordbrabantse Nieuw-Vossemeer. In verband met haar huwelijk (haar echtgenoot is een bekende makelaar in Zierikzee) verhuisde zij in 1969 naar de Schouwen-Duivelandse cen trumgemeente. Naar haar middel- bare-school-opleiding volgde zij de opleiding tot volledig bevoegd on derwijzeres. Vier jaar geleden rond de zij een studie af voor de akte MO- A Pedagogiek. Vol vertrouwen ziet zij haar werk als raadslid voor het CDA in Zierik zee tegemoet: „Het is erg plezierig als je jezelf kunt inzetten voor meer dan alleen maar voor .jezelf!" DEN HAAG - Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven brengen van 27 september tot 2 oktober een bezoek naar Canada. Ze doen dat op uitnodiging van goeverneur-generaal Edward Schreyer. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst maandag meege deeld. De prinses en haar man zullen Que bec City, Ottawa en Toronto bezoe ken. In de laatste stad zal prinses Margriet de Mauritshuis-tentoon- stelling van 17de-eeuwse Nederland se schilders openen. Iedere dinsdag Renesse Start VW-kantoor. Fietswandel- tochten. 14.00 - 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Renesse VW-kantoor. Start fiets- en wandel- puzzeltochten. 14.00 - 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Noordgouwe V erenigingsgeb ouwt j e, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Haamstede Hotel Haamstede. Zomerbridge- drive. 19.30 uur. Renesse Vertrek Slotlaan. Rondleiding Slot Moermond, 19.00 uur. Kaarten voor dien bij VVV-kantoor. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Vertrek Slotlaan, rondleiding Slot Moermond, 15.00 uur. Kaarten voor dien bij WV-kantoor. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr. P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Tot 31 augustus Haamstede Kerkgebouw Noordstraat 34. Exposi tie Afrikaanse kunst. Dagelijks. Dinsdag 30 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Open-parenwed strijd o.l.v. Bridgeclub Zierikzee. 19.30 uur. Woensdag 31 augustus Zierikzee Pand Visstraat 9. Openingsavond Vrouwenontmoetingscentrum. 20.00 uur. Donderdag 1 september Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 3 september Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Start exkursie wijnmakersgilde Luctor et Fermento. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Sluitingskon- cert „Oosterlands Fanfare". 20.00 uur. Maandag 5 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Zeeuwse land schappen. 19.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Eerste les volksdansen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste les Meer be wegen voor ouderen. 14.00 -15.00 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Alge mene vergadering bestuur water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Aula RSG. ZVU-kursus Frans ken nismakingsavond. 20.00 uur. Dreischor Gymzaal. Eerste les Meer bewegen voor ouderen. 14.30 - 15.30 uur. Woensdag 7 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste les volksdan sen voor ouderen. 10.00 - 11.00 uur. Donderdag 6 september Zierikzee Rekreatiezaal Borrendamme. Eerste les Volksdansen voor ouderen. 10.30 - 11.30 uur. Vrijdag 9 september Kerkwerve Kantine sportpark „De Vospit". Le denvergadering W.I.K.-voetbal. 19.30 uur. Zaterdag 10 september Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Slotkonsert „Nut en Uitspanning" met aansluitend lampionoptocht. Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Sluitingskoncert „Nu met Hope" „Oefening en Uitspan ning". 19.30 uur. Muziektent. Start lampionoptocht. 20.30 uur. Maartdag 12 september Zierikzee ,,'t Kofschip". ZVU-kursus Tuinaan leg en onderhoud. 19.30 uur. Pr. Julianaschool. ZVU-kursus En gels kennismakingsavond. 19.30 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Teke nen en schilderen kennisma kingsmiddag. 14.00 uur. Donderdag 15 september Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Computerkunde informatika. 19.00 uur. „Theo Thijssenschool". ZVU-kursus Hindeloper schilderwerk. 20.00 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee „De Lichtboei". ZVU-kursus Verven en versieren van textiel. 09.30 - 11.00 uur. Chr. Scholen gemeenschap. ZVU- kursus Natuur op Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 22 september Zierikzee RSG. ZVU-kursus Duits. 19.00 uur. RSG. ZVU-kursus Kunstgeschiede nis. 20.00 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 3 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 1 december Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2