Proeven moeten bewijzen of Flakkeese Spuisluis aan verwachtingen voldoet MIDDENSCHOUWEN KIEST VOOR ZOETE GREVELINGEN Grote buit terug in het Grevelingenwater Najaarsaktie ZOC met f 2.500 en 500 taarten als prijzen PvdA heeft voorkeur voor zout Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDEKliAG 29 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23396 WAARIN OPGENOMEN Verkeersbegeleiding W'schelde Het grootste effekt ter voorkoming van Afscheid adjunkt-direktrice Mevrouw E. van de Stadt, adjunkt-direktrice scheepsorigelukken op de Westerschelde van de „Prinses Juliana-school" te Zierik- mag worden verwacht van een aktieve ver keersbegeleiding. (Pag. 2). zee, neemt volgende week afscheid van haar school. (Pag. 3). Struktuurschets Westerschouwen Strandafkalving is de oorzaak van het schrappen als kompensatielokatfe (voor verblijfsrekreatie) van Westenschouwen uit de struktuurschets. (Pag. A). Sensationele nederlaag In de hoogste klas van het rekreatie volley- balgebeuren leed Casanciva in sporthal On derdak een sensationele nederlaag tegen Big S. (Pag. 6). DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) De ondervinding heft weliswaar een vreselijk hoog schoolgeld, maar zij geeft ook onderwijs zoals geen ander. Carlyle Hevel in Grevelingendnm technisch gereed BRUINISSE - De Flakkeese Spuisluis, zoals de hevel in de Grevelingendam officieel heet en die een verbin ding is tussen het Grevelingenmeer en de Krammer, is technisch klaar. Woensdag werden de laatste proeven ge nomen, waarbij alle zes kokers in werking waren te zien. Met een kapaciteit van 85 tot 100 liter water per seconde denderde het water van het Grevelingenmeer door de kokers en met een verval van 1.60 m (bij laag water om half twee) in de Krammer, een spoor van wit schuim ver oorzakend. De proeven van de laatste tien weken hielden voornamelijk metingen in „prototype-metingen", genomen door het waterloopkundig laboratorium uit Delft. In Delft was alles al op schaal gemaakt en nu werd in de praktijk geke ken of de hevel aan de verwachtingen voldoet. Via meetapparatuur in één van de kokers en de bekende „histos-palen" werd de werking van de hevel geme ten en op schrift gesteld. Verwerking van deze gegevens zal nog enkele maanden in beslag nemen en als zich hierbij geen problemen voordoen is de hevel of spuisluis ge bruiksklaar. Jaren eerder dan dat de spuisluis daadwerkelijk dienst zal gaan doen; als de Philips- en Oes- terdam zijn aangelegd, die op hun beurt weer moeten wachten op uit voering tot de stromvloedkering klaar zal zijn. Pas dan worden de twee dammen aangelegd. Zout-zoet De heer J. J. Geleynse van de Rijkswaterstaat direktie Zeeland dienstkring Zierikzee, die tijdens de laatste proefnemingen aanwezig was, vertelde dat er nog steeds een groot misverstand bestaat over de aanleg van de hevel met name in ver band met de keus zout-zoet van het Grevelingenwater. „Deze hevel heeft niets te maken met een zoute of zoete Grevelingen, en zeker niet dat wa terstaat al een beslissing zou hebben genomen. We hebben de hevel op dit moment helemaal niet nodig." De Deltadienst heeft deze spuisluis laten bouwen in dit stadi um van de Deltawerken, omdat het nu veel goedkoper is dan over een paar jaar als hij wel nodig zal zijn. Nu kost dit kunstwerk f 15 miljoen, dat zou later een veelvoud zijn", al dus de heer Geleynse. Zoals wellicht bekend zal de hevel gaan dienen öf om het zoutgehalte aan de andere kant van de hevel op pijl te houden als gekozen wordt voor een zoute Grevelingen, óf om het zoetgehalte in de Grevelingen op pijl te houden bij de keus van een zoete Grevelingen. In dit laatste ge val moet er een kleine aanpassing ge maakt worden om het water in omge keerde richting te laten stromen. Met grote kracht stroomde woensdagmiddag het water door de hevel in de Grevelingendam toen alle zes kokers wer den beproefd op hun werkzaamheid. Ervaring opdoen Naar verwachting zal de spuisluis aan het eind van dit jaar worden overgedragen aan rijkswaterstaat (door de Deltadienst), waarna in kombinatie met de spuisluis in de Brouwersdam de hevel in het spui- programma zal worden opgenomen. Rijkswaterstaat gaat ervaring op doen met de hevel aan de hand van de verwerkte rapporten van het labora torium in Delft. De knoppen in de machinekamer zullen worden be diend door kantonnier J. P. Knop, die al geruime tijd wordt ingewijd in de spuigeheimen. Gevaar De heer Geleynse wijst tot slot nog op een gevaar dat er is voor zwem mers en surfers, als de hevel in wer king is. „Het is de bedoeling dat aan w. de Grevelingenkant een drijvende af scherming komt, om watersporters te weren. Stroomsnelheden van vijf meter per seconde houden een levens- groot gevaar in voor mensen die in de buurt van de hevel komen. We zullen slechts toestaan dat er in het bekken alleen gevist mag worden", waar schuwt Geleynse. Overigens werd ter bescherming van rekreanten op de wal al een af- -scheiding gemaakt met paaltjes^jom caravaners en auto's van deze plek ken te weren. Of er gespuid wordt is te zien aan de dan brandende rode lichten aan de Krammerkant en aan de spuivlag aan de Grevelingenzijde. Kantonnier J. P. Knop die de spuisluis gaat bedienen, aan de Grevelingenzij de van de hevel. De vlag waarschuwt dat er gespuid wordt, heel goed is te zien met welke snelheid het water door de kokers wordt gezogen. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) organi seert tot en met donderdag 13 oktober een najaarsaktie onder het motto „Zierikzees Smulfestijn". Vanaf 22 september ontvangt ie dere klant bij de deelnemende winkelier een zegeltje voor elk besteed tientje. Tien van dergelij ke zegels moeten op een deelne merskaart worden geplakt, die vervolgens moet worden gedepo neerd in een bus. Deze bus staat bij het winkelpand van de firma De Vries aan het Havenplein 8 te Zierikzee. De ZOC heeft een aantal prijzen beschikbaar gesteld voor deze ak- tie. Er zijn een viertal prijzen te winnen in de vorm van waarde bonnen; de eerste tot en met vier de prijs bedragen respektievelijk 1.000,750,500 en 250 gulden. Daar naast staan er op de winnaars nog 500 ZOC-bakkerstaarten te wach ten. De trekking wordt verricht op maandag 17 oktober ten kantore van notaris mr. D. van Eek. Alle prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. SCHARENDIJKE - Middenschouwen heeft woensdag avond tijdens de raadsvergadering voorkeur uitgespro ken voor een zoet Grevelingenmeer. Niet met algemene stemmen overigens, want de Partij van de Arbeid wensten stemming om duidelijk te maken dat deze twee leden de Grevelingen liever zout willen laten blijven. De stemverhouding was vier (CDA en VVD) voor het (zoete) kollegevoorstel, met de twee genoemde stemmen tegen. De zevende stem ontbrak wegens de afwezigheid (met kennisgeving) van SGP/RPF-raadslid W. C. v. d. Bosse. De heer W. C. Renden van de Partij van de Arbeid zette uitvoerig uiteen om welke redenen zijn fraktie koos voor een zoute Grevelingen, mèt daarbij een zoetwatervoorziening voor de landbouw waarvan de kosten door het Rijk gedragen zou den moeten worden. Hij stelde daar bij het algemeen belang van de Gre velingen boven het gemeentelijke. Hij achtte de belangen van visserij, rekreatie, ecologie en waterhuishou ding beter gediend met een zout wa ter meer, terwijl hij zoet water per pijpleiding een goed alternatief voor de landbouw vond bieden. Twijfels over pijpleiding De heer A. B. Koster (CDA) had zijn twijfels over de werking van zo'n pijpleiding, omdat het dan nood zakelijk is het waterloopstelsel te re viseren. Thans zijn alle waterlopen gericht op het wegvoeren van het wa ter en hij was er bevreesd voor dat bij het toelaten van voldoende zoet water in de polder tevens hele stuk ken land onder water zouden komen te staan. „Bij het alternatieve plan jnoet terdege rekening worden ge houden met het feit of het mogelijk is het water daar te krijgen waar men het hebben wil", was zijn opvatting. Nü landbouw voorrang WD-raadslid J. M. van Langeraad sprak zich zonder meer uit voor een zoet Grevelingenmeer, vanwege de agrarische bevolking van Midden- schouwen. Het rekreatieve deel van de bevolking van Middenschouwen zou het weinig uitmaken, dacht hij, of het water zout of zoet is. Het be lang van zoet water voor de agrari sche sektor haalde hij aan met een voorbeeld van dit jaar; wanneer er op tijd beregend had kunnen worden was de opbrengst van de landbouw- produkten veel groter geweest. Ook het verziltingsprobleem bracht hij onder de aandacht, terwijl hij boven dien wees op de beloften aan de land Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. bouw die in het verleden reeds zijn gedaan. „Visserij en milieu hebben de Oosterschelde", zei hij. „Nu moet de landbouw voorrang hebben." Argumenten kollege Omdat Renden er naar had ge vraagd, somde burgemeester W. den Boer een aantal argumenten op, die bij het kollege tot de voorkeur voor een zoete Grevelingen hebben geleid. Hij noemde in de eerste plaats de om vangrijke aansluitingskosten voor een pijpleiding. Bovendien is zoet water in het algemeen nodig in een periode dat rivieren dat niet maxi maal kunnen afvoeren, waarbij de raadsvoorzitter in dat geval vraagte kens zette bij de kwaliteit van het Vervolg pag. 3 U6* PÊ litr BROUWERSDAM - Dinsdagmiddag signaleerden surveillanten twee duikers bij de Brouwersdam, die zich verdacht ophielden in en bij het water. Langdu rig posten leverde een aardige" vangst op: het bleek dat de twee mannen klandestien oesters aan het vissen waren. De twee zetten met grote regelmaat zakken oesters net onder de waterlijn. Toen ze 's avonds hun buit op het droge brachten werden ze op heterdaad betrapt door de nog steeds postende agen ten. De twee waren Belgen uit Blankenberge, W. C. en P. K., de buit bedroeg 250 kg oesters. De oesters werden in overleg met de provinciale voedselkom- missaris terug gezet in hun element. Op de foto zijn agenten bezig met het te rugzetten. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Droog weer en af en toe zon; mini mumtemperatuur ongeveer 8 graden, middagtemperatuur van 16 graden op de Waddeneilanden tot 20 graden in het zuiden van het land; matige oostelijke wind, kracht vier, aan de Waddenkust nog af en toe krachtig, zes. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 okt. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht; zuidoost 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 6.38, onder 18.22 Maan op 23.17, onder 15.42 Nieuwe Maan: 6 okt. (12.16) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 30 sept. 7.59 20.46 1.52 14.16 Doodtij: 2 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft morgen droog en nu en dan komt de zon door. De temperatuur in de middag loopt uit een van 16 graden op de Waddenei landen tot 20 graden in het zuiden van het land. De wind waait uit het oosten en is in het algemeen matig. In het Waddengebied kan de wind nu en dan nog tot krachtig toenemen. Het weer in onze omgeving staat onder de invloed van een hogedruk- gebied, dit strekt zich via zuid-Scai. dinavië uit over Polen tot boven de Balkan. Boven ons land staat hierdoor een oostelijke stroming. In deze stroming komen wolkenvelden voor, ze brer, gen echter geen regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1