Bollen bloeiden om Parijs Direkteuren gemeentewerken willen heroverweging van nota bouwregelgeving F^EELAnCE rOcOGRArEn Hergebruik glaswerk lijkt ekonomisch aantrekkelijk Betreffende voorstel tot afschaffing van bouwvergunning voor kleine ver- en bebouwingen in en rond het huis Wonen rondom kerncentrales veroorzaakt geen leukemie Êén handdoek voor D. Zolyznik Bromfiets verlichting in woonkamer Zanger Tino Rossi overleden Postverkeer naar België weer op gang Zaterdag begrafenis koning Leopold I Advertentie We doen meer dan de krant alleen REPORTAGE REKLAME „THUIS"FOTO'S ILLUSTRATIES BEDRIJFSFOTO'S kleur zwart-wit TEL. 01110-3568 JOh 3E33EVOEC3 33. JOH 3E33EVOEÜ3 J3. DENEKAMP - Het Nederlands Instituut van Direkteu ren en Ingenieurs van Gemeentewerken (NIVIG) en de Hinderwet- en Bouwtoezichtvereniging (HBV) hebben in een brief aan de Eerste- en Tweede Kamer gepleit voor een heroverweging van de donderdag verschenen nota over de bouwregelgeving. Daarin stond dat in de toe komst geen gemeentelijke vergunning meer is vereist voor kleine ver- en bebouwingen in en rond het huis. De plannen (in het kader van de zogenoemde deregulering) die minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer hierover bij de Tweede Ka mer heeft ingediend roepen naar de mening van NIVIG en HBV nieuwe problemen op, waarvoor zij „een ernsti ge waarschuwing noodzakelijk achten". Met de voorstel len van de minister worden alleen maar de belangen van de bouwer beschermd. De buurman die met de verbou wing wordt gekonfronteerd, wordt in zijn belang tekort gedaan, aldus de twee organisaties. Aan de hand van voorbeelden wordt geschetst hoe nieuwe bebou wingen van de één straffeloos bij de ander uitzicht kunnen verstoren of licht kunnen wegnemen. „De buur man heeft per definitie geen bescher ming". NIVIG en HBV leggen de Ka merleden verder de vraag voor wie de bouwer moet beschermen tegen ondeugdelijke konstrukties, bijvoor beeld met betrekking tot hechtheid en brandgevaar. „Wie beschermt de bouwer en alle direkt en indirekt be trokkenen tegen een regelgeving die van plaats tot plaats, van wijk tot wijk verschilt en daarenboven ruim te biedt aan vrije tot zeer vrije inter pretatie?", aldus de organisaties in hun brief. Zij achten het noodzakelijk de bouwregelgeving op verschillende AMSTERDAM - Het opnieuw gebruiken van glaswerk zonder statiegeld is onder bepaalde voorwaarden ekonomisch aantrekkelijk. Bovendien voldoet inzameling van dat glas volledig aan de noodzaak van afvalscheiding aan de bron en kan het de sleutel zijn tot commercieel sukses van gescheiden inzameling van ander afval. Deze voorlopige konklusie trekt de Vereniging Milieudefensie (MD) uit het rapport „De glasboen milieuvrien delijke werkgelegenheid". Het maan dag gepubliceerde rapport bevat de resultaten van een onderzoek naar de mogelijkheid glaswerk dat bedoeld is om slechts een maal te gebruiken, va ker te gebruiken. Het onderzoek werd verricht door het MD-bestuurslid drs W. Haalboom. Haalboom gaatuit van een inzame lingssysteem waarbij het glas huis aan huis wordt opgehaald en vervol gens wordt gesorteerd, gespoeld en doorverkocht aan de voedingsmid delenindustrie. Zo'n systeem lijkt hem haalbaar als alternatief voor de glasbak. Hij verwacht hiervan ook een belangrijke besparing van ener- gie en grondstoffen. Als er in het gehele land op de voor gestelde wij zou worden ingezameld komen er alleen al voor het inzamelen en sorteren 300 tot 400 arbeidsplaat sen bij, aldus de onderzoeker. Hij ver wacht dat ervan een inzamelsysteem met glasboeren ook een gunstige in vloed zal uitgaan op de werkgelegen heid bij transport- en spoelbedrijven en de glasgroothandel. punten te herzien. Zelfs met handha ving van de wettelijke bepalingen zal het mogelijk blijken om situaties die nu als ongewenst worden erva ren, zodanig te beïnvloeden, dat de problemen worden opgelost. De voorstellen van Winsemius voegen dus alleen maar problemen toe. Overleg NIVIG en HBV spreken de bereid heid uit hierover overleg te plegen. Daarmee haken zij meteen in op een materie die ze ook dwars zit. De twee organisaties spreken er in de brief hun ongenoegqp,, pyér. yit, dat ze bij de voorbereiding van de deregule ringsplannen in het geheel niet ge hoord zijn. Ze vinden dat ze als des kundigen uit het veld een niet te on derschatten inbreng kunnen hebben. Een laatste punt van kritiek be treft de plannen van de minister over het zogenoemde welstandstoezicht. De verplichting om in de bouwveror dening voorschriften af te geven met betrekking tot de welstand, alsmede tot het aanwijzen van een welstands kollege voor het uitbrengen van ad viezen bij de toepassing van de welstands voorschriften zou, volgens de plannen, zonder meer moeten wor den afgeschaft. NIVIG en HBV zijn het hier niet mee eens. Ook de bepa ling die een gemeenteraad de moge lijkheid biedt een verordening vast te stellen waarin welstandseisen worden gegeven voor een bepaald „gevoelig" gebied binnen de gemeen te valt niet goed bij de twee. Komt er volgens de plannen van de minister een aanvraag om een bouw vergunning binnen, dan dient die aan de genoemde verordening te worden getoetst. „Dit laatste impliceert dan indien geen bouwvergunning is ver eist, zoals bij het eerste punt van kri tiek, het betreffende plan zelfs bin nen de gevoelige gebieden niet be hoeft te worden getoetst aan de ge meentelijke welstandeisen". DEN HAAG - De regering mag pro vincies en gemeenten niet onevenre dig zwaar laten opdraaien voor de kosten van het beheer van de vaar wegen in ons land. De Tweede Kamer waarschuwde minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) daar maan dag voor bij de behandeling van het struktuurschema vaarwegen. ROTTERDAM - Bij kinderen die wonen en leven in de buurt van een kerncentrale komt niet meer leuke mie voor dan bij kinderen die elders in Nederland wonen. In ons land worden geen geografische verschil len in voorkomen van leukemie vast gesteld. Dit is een van de resultaten van een epidemiologisch onderzoek naar leu kemie onder kinderen, jonger dan 15 jaar. Het onderzoek is verricht door dokter H. A. van Steensel-Moll, die hierop is gepromoveerd tot doetor in de geneeskunde aan de Erasinus-uni versiteit in Rotterdam. Uit het onderzoek, dat in samen werking is verricht met de Stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij kinderen, blijkt verder dat drie op de honderdduizend kinderen lij den aan deze meest voorkomende vorm van kanker bij kinderen. Leu kemie wordt iets vaker vastgesteld bij jongens dan bij meisjes. Vijftig procent van de leukemie-patiëntjes is bij vaststelling van de ziekte jon ger dan vijf jaar. Uit een schriftelijke enquête onder moeders van patiëntjes en niet- patiëntjes blijkt dat bij moeders van kinderen die leukemie hebben het ge bruik van slaap- of kalmeringsta bletten, kontakt met chemische stof fen in het beroep, hormoongebruik, röntgenfoto's en een dreigende mis kraam tijdens hun zwangerschap va ker voorkomen. Welke chemische stoffen hier mogelijk een rol bij spe len is niet bekend. MOSKOU - De molens van de Russische overheid kunnen snel draaien als de Russische pers ze maar een zetje geeft. D. Zolyznik, een ingezetene van het distrikt Vorisjilovgrad in de Oekraïne, schreef in een brief aan de redaktie van zijn plaatselijke krant dat hij in de afgelopen vijf jaar geen handdoek in het distrikt had kunnen krijgen, aldus de Iz- vestia van vrijdag. De plaatselijke krant stuurde de brief naar het Oekraiense mi nisterie van handel, van waaruit hij over de vele betrokken schij ven liep. „Het gevolg was", aldus Iz- vestia, „dat het besluit werd ge nomen dat D. Zolyznik in aanmer king kwam voor één handdoek". Het besluit ging vergezeld van de waarschuwing dat handdoeken niet voor het oprapen liggen en dat hij zich in de toekomst van verzoeken als het vorenstaande diende te onthouden. GRONINGEN Buurtbewoners hebben zaterdag geklaagd bij de poli tie over lawaai in een woning aan de Gerard Doustraat in Groningen. Het geluid bleek afkomstig van een bromfiets met lopende motor in de woonkamer. De bewoner van het huis liet de brommer volgens de poli tie 's avonds stationair draaien om toch aan verlichting te komen. De gemeente heeft de man name lijk afgesloten van gas en stroom, omdat hij voor enkele duizenden gul dens aan tekeningen niet heeft be taald. De politie heeft de man aange raden rustiger verlichting aan te brengen of om zijn gas- en lichtreke- ning te voldoen. PARIJS - De Franse zanger Tino Rossi is maandagavond in zijn huis in de Parijse voorstad Neuilly op 76- jarige leeftijd aan kankér van de al vleesklier overleden. Dit is dinsdag in Parijs vernomen. Tino Rossi was drie weken geleden in het Hopital Americain in Neuilly opgenomen waaruit hij op 31 maart was ontslagen. Toen had hij gezegd dat hij was geopereerd aan de gal blaas. Toen hij voor de tweede keer moest worden opgenomen vertoefde Rossi op zijn landgoed op Corsica, waar hij op 29 april 1907 als Constantion Rossi was geboren. Hij verliet het zieken huis omdat hij in zijn huis in Neuilly omringd door zijn gezin wilde ster ven. Rossi zong met zijn hoge, zoetge vooisde stem - „Een slak in een pot stroop", zei een kritikus eens -, be halve voor de plaat, in revues, ope rettes en films. DEN HAAG - Het sturen van post naar België is sinds maandag weer mogelijk, doordat de stakingen in dat land zijn geëindigd, aldus de PTT. Welke tijd met de bestelling van de poststukken naar België is gemoeid, kan de PTT nog niet zeggen. Er moet in elk geval met enige vertraging re kening worden gehouden gezien de grote achterstand bij de Belgische PTT. BRUSSEL - Het stoffelijk over schot van de zondag in een Brussels ziekenhuis - overleden koning Leo pold III van België zal zaterdag wor den begraven. Dat is maandag be kendgemaakt door het Belgisch mi nisterie van binnenlandse zaken. Za terdag om 11.00 uur wordt er een na tionale uitvaartdienst gehouden in de kerk van St. Jacob in Brussel. Het hof in België zal een rouwperi- ode in acht nemen die tot 9 oktober duurt. Van de openbare gebouwen in hel gehele land zal de vlag halfstok hangen tot de dag van de uitkaart. Donderdag en vrijdag zul len de Belgen in de gelegenheid zijn condoleanceregisters te tekenen. Maandagmiddag komt in Brussel de regeringsraad bijeen die gevormd wordt door alle ministers en hun staatssekretarissen. Woensdag 28 september Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur De filmclub 18.25 uur Teleac 18.55 uur Ik spreek jou nog wel zeven jaar later 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur De lijn. Een programma van Netty Rosenfeld 21.05 Lotgevallen 22.15 uur Hier is Adriaan van Dis. Praatprogramma waar weer ver schillende personen ontvangen zul len worden door journalist Adriaan van Dis. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Re portages van landgenoten die emi greerden naar de Verenigde Staten. 20.10 uur Alle vogels vliegen. Een verhaal over drie werkloze jongeren die zich geheel op eigen wijze verzet ten tegen de mogelijkheid deel te mo gen nemen aan het arbeidsproces. 20.45 uur Rembrandt en Co. Een pro gramma naar aanleiding van het 100- jarig bestaan van de Rembrandt ver eniging. 21.35 uur Nederland Griekenland vv. Een programma over de kulturele uitwisseling. 22.00 uuisStudio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport Donderdag 29 september Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Herfst en wintermode 16.45 uur Touwtjespringen 17.10 uur Hoogtepunten uit de we reldmuziekliteratuur 18.45 uur Teleac 18.55 uur De roze panter 19.00 uur De schat van De gouden valk 19.25 uur Wild west op zijn best 20.00 uur Journaal 20.28 uur Kessler. In deze slotafleve ring vindt de konfrontatie plaats tus sen de oorlogsmisdadiger en zijn ach tervolgers. 21.20 uur Hier en nu 22.05 uur Maarten Luther. Dokumen- taire over het leven van deze kerke lijke hervormer. 22.25 uur Hill street Blues. La Rue krijgt te horen dat hij drastisch iets aan zijn drankprobleem dient te doen zo niet dan kan hij verdwijnen. 23.25 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalig muziekprogramma. 20.00 uur Derrick. Aanvankelijk neemt de politie aan dat Martin Ge- ricke bij een auto ongeval is omgeko men. Als echter sporen worden aan getroffen van revolverschoten veran dert de mening snel. 21.00 uur Derde oog. Een paranor maal begaafde dame heeft een ont moeting met Liesbeth List, Rob de Nijs en Kitty Knappert. 21.30 uur Denkbeeld 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Donderdag 29 september 20.00 uur Nederland 2: Derrick. Anne Bennet als Noma Gericke, dochtertje van de vermoorde Martin Gericke. 55 Wirn mocht het eerst voorin zitten, na tien minuten wist Henk, dat de iongen meer van motoren afwist dan hijzelf en het irriteerde hem een beet je, hij voelde hoe de jongen hem ga desloeg. Veel eerder dan hij van plan was geweest, nam hij Jasper naast zich, die een heel gewichtig snuitje trok en zei: „Ik wist nooit, dat u zo goed kon autorijden, paps, later mag ik het zeker ook leren? Als ik groot ben, is u al erg oud, hè, dan moet u natuurlijk iemand hebben om te chaufferen. Mag ik het dan doen. pappa?" Óp een mooi plekje gingen ze wat aan de kant van de weg zitten en aten van de boterhammen uit de mand. Henk schonk bekers vol chocolade melk en Jan bestudeerde de kaan, Wim had slechts belangstelling voor de oude bestelwagen. Hij ontdekte tal van kleine mankementen en zei: „Het zal niet lang meer duren of deze wagen ligt op het autokerkhof, va der, maar als uw baas een Volkswa gen koopt, mag ik dan deze uit elkaar peuteren?" Henk vond het helemaal niet leuk, dat Wim zo over hun vervoermiddel sprak. In plaats dat zo'n jongen het nou eens op prijs stelde, dat hij met zijn vader uit rijden mocht, deed hij niets anders dan de wagen afkam men. Hij gaf daarom geen ant woord, maar opperde plotseling: „Zullen w e oma eens gaan verrassenZe zal het prachtig vinden als wesamen aan ko men waaien." De jongens sprongen overeind, ze vonden het wel leuk een doel te heb ben en naar oma was nog een aardig eindje. Nu mocht Jan voorin zitten, hij was een beetje stil, had niet de minste belangsteling voor zijn va door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS ders stuurkunst. Hij zei slechts: „Ik vraag me af, waar moeder nu rond loopt te zwerven, ze voelt zich vast erg eenzaam." Henk keek even opzij naar zijn oudste zoon, de jongen zat dus over zijn moeder te piekeren, daarom was hij zo stil. „Kom, kom, in Parijs voelt me mand zich eenzaam m'n jongen, voor al niet met dit mooie weer. Boven dien is moeder altijd zo opgewekt en gezond, ze zal elke minuut daar ge nieten. er is enorm veel te zien en te beleven." „Maar toen u kiespijn had, was u toch ook eenzaam?" Henk deed alsof hij erg op de weg moest letten, mopperde iets over het wegdek. Golven van herinnering sloegen door hem heen, hoe eenzaam had hij zich die zondag gevoeld in de wereldstad, zells zonder kiespijn Misschien kwam Nita wel gauw te rug. natuurlijk was ze ook eenzaam, ze kende er immers niemand Of. was ze niet alleen, maar hield de vriendelijke autobezitter haar gezel schap.' Ze had er leuk uitgezien m haar nieuwe mantelkostuum, haar kapsel was jeugdig geweest het was hem nog altijd een raadsel, hoe ze aan het geld gekomen was. Hij zei: „Als je kiespijn hebt. weet je gewoon niet waar je liet zoeken moet, maar moeder heeft nog zo'n mooi gaaf ge bit lees jij nou de kaart. Jan. an ders maak ik misschien nog omwe gen." Achter in de w agen deden Wim en Jasper een spelletje met een bal, eerst ging hel heel kalm, maar van lieverlede werden zij rumoeriger, het lange stilzitten waren ze niet ge wond. Ze konden ook maar weinig zien van de omgeving, alleen een beetje tussen de schouders van vader en Jan door. Henk moest (telkens waarschuwen en werd woedend, toen de kleine bal op zijn hand terecht kwam, de wagen slingerde zelfs een beetje. Hij remde uit alle macht, draaide zijn boos gezicht naai de ben gels toe en dreigde, dat hij zejgew oon aan de kant van de weg zou zetten als ze niet stil zaten. Verschrikt hielden Wim en Jasper enkele mimiten hun mond. Jan had de bal in zijn zak gestoken en keek zijn broers vernie tigend aan. „We hadden wel te pleiten' kunnen rijden mooie verrassing zou dat geweest zijn voor moeder." Jasper zei: „Opa zegt ook wat. Wim. Hij denkt, dat hij al voor de klas staat." Wim begon vervelend te grinniken. Jasper deed mee en fluisterend be gonnen die twee een gesprek, waar bij ze telkens uitvielen in een proestend gelach Henk ergerde zich. berekende, wie hij het best naast zich zou kunnen nemen om een eind aan dat irriterende gegiechel te maken. Wim natuurlijk, hoewel die nogal ei genwijs was met zijn motorenkennis Toch maar doen. Jan en Jasper ging altijd het beste samen Hij zette de wagen aan de kant an de weg, zei zo monter mogelijk. „Kom jongens, even benen strekken, dan komen we straks fris bij oma aan. Kijk jij eens even hoeveel ben/i ne we nog hebben. Wim'" Ziezo, dat had hij pedagogisch be keken. Wim w as zijn gegrinnik kwijt en Jan hield Jasper bezig met de bal. ze trapten samen wat op de stille landweg. (wordt vervolgd» i A 4 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6