Geen subsidie voor werkgroep „Laat Leven"; wel voor het Vrouwenontmoetingscentrum Monumentenpand wordt gerestaureerd Welzijnskommissie Zierikzee adviseert: Zeilweek voor de examen kandidaten Manifestatie tegen uitblijven bedijking begint 1 oktober ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 september 1983 Nr. 23395 5 Kunstpoten voor schildpad ISLAMORADA, FLORIDA - Een zeeschildpad van 150 kilo met een schild van 1.22 meter lengte die in een gevecht met een haai beide voorpoten verloor, krijgt in oktober een paar poten van rub ber van anderhalve meter lengte die speciaal voor haar zijn ge maakt door de bandenfirma Goodyear. Het wordt de eerste transplan tatie van deze aard, te verrichten door Patric Barry, een orthope disch chirurg in Hialeah, die al meer uitheemse dieren heeft be handeld, waaronder een olifant met gewrichtsreumatiek. Op het ogenblik kan Lucky" in het .Theater of the Sea" - een toeristenattraktie in Islamorada - weinig anders doen dan dobberen. Dr. Barry heeft in het weekein de röntgenfoto's van Lucky geno men en volgens hem zijn de voor uitzichten ,,zeer bemoedigend" dat zij straks weer de oude is. Zonnemaire- Hansw. Boys II BROUWERSHAVEN - Op het sportpark Onder de Molen heeft Zon- nemaire in het treffen met de reser ves van Hansweertse Boys haar eerste nederlaag (0-3) in het nieuwe seizoen moeten inkasseren. In het treffen met de Zuid-Bevelanders was Zonnemaire zeker niet de mindere van de bezoekers. Aanvallend wilde het deze middag echter niet al te best bij de rood-gelen lukken, terwijl de Boys in aanvallend opzicht net iets gevaarlijker waren. Kansen wist Zonnemaire zich wel te scheppen, maar deze bleven deze middag helaas onbenut. Tien minu ten voor het verstrijken van de eerste helft wisten de Zuid-Bevelanders door Chan Millet voorsprong te ne men (0-1). Na de rust deed Zonnemai re er nog alles aan om de bakens als nog te verzetten, maar het wilde niet lukken. Door Jan Ophof (0-2) en Chan Millet konden de bezoekers zelfs nog uitlopen tot 0-3. Zonnemaire II- Goes IV BROUWERSHAVEN - In de ont- moeting tegen Goes IV is het dc reser ves van Zonnemaire gelukt hun eerste winstpuntje (3-3) binnen te ha len. Gezien de krachtsverhouding in het veld gaf de puntenverdeling dit goed weer. Nadat Goes voorsprong had weten te nemen (0-1) bracht Jan Adriaanse de stand weer in evenwicht (1-1). Uit een door Aad Smits genomen vrije- trap zorgde Leo de Munnik er met een loopbal voor dat Zonnemaire de eerste helft met een 2-1 voorsprong kon afsluiten. Na de rust wist Leo de Munnik de voorsprong zelfs op te voeren tot 3-1, een stand welke tot 10 minuten voor tijd bleef gehand haafd. De bezoekers wisten toen de achterstand tot 3-2 te reduceren en waarna zij 2 minuten voor tijd nog een puntenverdeling uit het vuur wisten te slepen (3-3). ZIERIKZEE - De Welzijnskommissie in Zierikzee advi seert subsidie te verstrekken aan het Vrouwenontmoe tingscentrum. Tijdens de openbare kommissievergade ring maandagavond werd een unaniem positief advies uitgebracht ten aanzien van het subsidieverzoek van 889,28. Voor de betrokkenen van het Vrouwenontmoe tingscentrum, een samenwerkingsverband tussen V.O.S.-werkgroep en Vrouwencafé, betekende dat on getwijfeld een historisch moment. Tot nu toe werden verzoeken om subsidie van het Vrouwencafé ten behoe ve van emancipatorische aktiviteiten altijd afgewezen in de gemeente Zierikzee. Het V.O.S. werk ontving wel enkele jaren een gemeentelijke bijdrage. Met het koppelen van de aktivitei ten door V.O.S.-werkgroep en Vrou wencafé en met het uitstippelen van een nieuwe opzet voldeed de nieuwe werkgroep Vrouwenontmoetingscen trum vrijwel geheel aan de wensen van welzijnskommissie en gemeente raad, die bij eerdere behandeling van subsidieverzoeken werden geuit. Zo zal van de bezoekers van thema avonden in het Vrouwenontmoe tingscentrum voortaan een eigen bij drage worden gevraagd en dienen de deelneemsters aan kursussen ook een bepaald percentage van de kosten voor eigen rekening te nemen. Om het emancipatorisch aspekt zoveel mogelijk tot uitdrukking te brengen zullen bij diverse aktiviteiten ook mannen worden toegelaten. Een vurig pleidooi voor een posi tieve benadering werd vanaf de pu blieke tribune gehouden door een woordvoerster namens het Vrouwen ontmoetingscentrum. Kinderoppas den gesteld. „Ja, wat doen we ermee?", verzuchtte de heer De Jon ge en hij besloot ten slotte een posi tief advies uit te brengen. Ook me vrouw M. C. P. Kieboom konstateer- de, dat het subsidieverzoek thans aan de eisen voldoet en adviseeerde positief. De heer J. J. Geleijnse vond, dat het wat lang geduurd had voor een subsidieverzoek in deze vorm werd ingediend. Nu het eenmaal voorlag liet hij weten in principe voor subsi diëring van het Vrouwenontmoeting scentrum te zijn. Mevrouw M. R. de Jong-van Lóo, altijd een pleitbezorgsters in het ver leden voor het Vrouwencafé, bracht uiteraard ook nu een positief advies uit. Tenslotte kon ook de voorzitter, wethouder J. Groen zich bij de me ning van de kommissieleden aanslui ten en werd een unaniem advies uit gebracht. Verdeeld advies Anders was dat bij de subsidie aanvraag van de werkgroep „Laat Leven" van de Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind (V.B.O.K.). Drie kommissieleden meenden, dat deze regionaal optre dende werkgroep voor subsidie 0,02 per inwoner) in aanmerking komt. De overige vijf leden brachten een negatief advies uit. De werkgroep „Laat Leven" stelt zich ten doel het leven van het onge boren kind te beschermen vanaf de bevruchting. Dit doel tracht men te bereiken door: een zo goed mogelijke begeleiding bij niet gewenste zwan gerschap en door verspreiding van haar overtuiging inzake de bescher ming van het ongeboren kind, in de wetenschap dat er menselijk leven is vanaf het moment van de bevruch ting. Hoewel er een wezenlijk ver schil bestaat tussen doelstelling en ook werkwijze van de V.B.O.K. en de - inmiddels bekende - F.I.O.M. - werd tijdens de diskussie in de welzijns kommissie diverse malen naar voren gebracht, dat hier sprake zou zijn van overlapping, omdat de F.I.O.M. reeds in Zeeland - zij het in mindere mate op Schouwen-Duiveland - ak- tief is. Bij de V.B.O.K. gaat het echter in de eerste plaats voor de bescherming van het ongeboren kind en op princi piële gronden wordt derhalve abor tus afgewezen. Bij de F.I.O.M. wordt ook op dit punt - als de moeder daar toe de wens te kennen geeft - hulp ge boden. Mevrouw De Jong zei persoonlijk te kiezen voor de F.I.O.M., die een breder pakket biedt. Verder vond zij, dat elk kind het recht heeft om ge wenst te zijn en dat derhalve in de eerste plaats de moeder daarover moet beslissen en hulp moet krijgen. Ook de heer De Kreuk zie het niet zinvol te vinden twee instellingen, die zich op eenzelfde doelgroep rich ten, te gaan subsidiëren. (Overigens wordt de F.I.O.M. door het rijk en niet door de gemeente gesubsidieerd, red.). De heer De Jonge was een geheel andere mening toegedaan. Hij vond dat de werkgroep „Laat Leven" haar deugdelijkheid inmiddels wel heeft bewezen. Verder pleitte hij voor sub sidie, omdat de V.B.O.K. met veel vrijwilligers heel wat pro deo werk verricht. Ook wees de heer De Jonge op het feit, dat deze vereniging zich beroept op een uitspraak van de V.N. tenaanzien van de bescherming van het menselijk leven. „In de vredesbe wegingen gaat het om mensen, die zich nog kunnen laten horen en ver dedigen; hier gaat het om een groep, die zich nog helemaal niet kan laten horen", aldus De Jonge. De heer Bij de Vaate zei zich gro tendeels bij die mening te kunnen aansluiten. Mevrouw Kieboom kreeg desgevraagd de mededeling, dat de werkgroep regionaal aktief is. Ook zij bracht een positief advies uit ten aanzien van subsidiëring. Twijfels De heer Geleijnse konstateerde dat de aanvraag van de betreffende werkgroep overeenkwam met de daaraan te stellen eisen, maar had zelf grote twijfels over de wenselijk heid. Na enig twijfelen resulteerde dit van zijn kant ook in een negatief advies. Mevrouw C. J. Geluk maakte van de gelegenheid gebruik een lans te breken voor de F.I.O.M. en merkte onder meer op, dat deze instantie zich niet alleen richt op de rechten van het ongeboren kind maar ook op die van de moeder. Ook zij adviseer de negatief ten aanzien van subsidie voor de werkgroep „Laat Leven". Ook wethouder Groen zei moeite te hebben met deze aanvraag. Ten aan zien van de opmerkingen, dat te zijn- der tijd wellicht de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening dit soort werk zou kunnen overnemen, wees hij erop, dat een dergelijk on derzoek reeds eerder werd uitge voerd. Toen was in elk geval komen vast te staan, dat de Federatie met het huidige personeelsbestand geen uitbreiding van taken kan overwe gen. Na deze standpuntbepalingen trachtten de twee woordvoersters van de werkgroep „Laat Leven" op de publieke tribune nog enige toe lichting te geven op hun doelstelling en werkwijze. Zo werd gewezen op het principiële verschil met de F.I.O.M. Een verschil dat ook door het Rijk wordt erkend, daar ook de V.B.O.K. wordt gesubsidieerd. Ver der werd erop gewezen, dat ook de V.B.O.K. wel degelijk de keus aan de moeder laat. Als de moeder uiteinde lijk toch kiest voor abortus, dan zal zij - op grond van principes - uiter aard niet doorgestuurd worden naar een abortuskliniek, maar verwezen worden naar de huisarts. Volgens de woordvoersters zijn het vaak de omstandigheden, die een zwangerschap ongewenst maken. Als aan die omstandigheden wat gedaan kan worden, is het kind in 99,9 van de gevallen wel gewenst. De kommissieleden waren van me ning, dat op deze argumenten maar niet meer moest worden ingegaan, omdat dan een zeer moeilijke ethi sche diskussie zou ontstaan. Men bleef bij de eerder ingenomen stand punten. Welzijnskommissielid de heer J. de Kreuk wilde dat positieve advies wel uitbrengen, maar had wat bedenkin gen tegen het bedragje dat voor kin deroppas besteed zou moeten wor den. Hij wilde dat bedrag liever als pro memorie-postje opgenomen zien. Volgens hem was er altijd wel een oplossing voor kinderoppas te vin den, maar anderzijds wilde hij ook weer niet, dat een moeder echt niet aan een kursus zou kunnen deelne men als ze zelf die kinderoppas niet zou kunnen vinden. Vandaar het ad vies van De Kreuk dit postje apart op te nemen. De heer C. Bij de Vaate vond dat je maar beter niet moeilijk kon doen over een paar tientjes als je toch posi tief adviseert ten aanzien van subsi dieverlening. Wel achtte hij het wenselijk, dat te zijner tijd nog eens bekeken zal wor den of de eigen bijdrage voldoende is als wellicht de tijdelijke rijksbijdra ge regeling nogeens zal wegvallen. Door gebruik te maken van deze tij delijke rijksbijdrage regeling kan de gemeente een beroep doen op 0,50 per inwoner ten behoeve van emanci patorische aktiviteiten. „Wat doen we er mee?" Ook de heer K. T. de Jonge vond dat deze subsidieverlening herover wogen zou moeten worden als die tij delijk rijksbijdrageregeling ooit ver dwijnt. Ten aanzien van het heden kon ook hij echter een positief advies uitbrengen. De Jonge stelde nog wel enige bezwaren te hebben tegen de doelstellingen van het Vrouwenont moetingscentrum maar konstateer de, dat anderzijds het subsidiever zoek nu in grote lijnen voldoet aan de eisen, die daaraan aanvankelijk wer- MAVO-LHNO ZIERIKZEE - De afgelopen week heeft een deel van de examenkan didaten van de Christelijke Scholen gemeenschap MAVO-LHNO doorge bracht op drie oude tjalken, terwijl een ander deel van de kandidaten naar Londen ging. De bemanning van de Boreas, de Twee Gebroeders en de Verwisseling stuurde ons het „scheepsjournaal". „Hoewel de schepen maandag te laat arriveerden - vanwege het slechte weer op zondag - was de week een groot sukses. Het prachtige weer heeft daar zeker toe bijgedragen. Het ging maandag „voor de wind" naar de Zand- kreek, waarbij we probeerden ande ren „de wind uit de zeilen te nemen" of „de loef af te steken". Dinsdag hadden we wind tegen, zo dat we om Veere te bereiken „het over een andere boeg moesten gooien". Woensdag werd de tocht voortgezet via Middelburg naar Vlissingen. Door te verwachten storm konden we de Westerschelde niet op. „We haalden bakzeil" en gingen terug naar Veere. Donderdag voeren we „met wind mee" naar Goes. Hier werd - na een bezoek aan Goes - de laatste avond aan boord „gevierd". Vrijdag werd via de Galgenplaat de thuishaven opgezocht. Onderweg maakten we „schoon schip". We hebben elkaar beter leren ken nen (o.a door de samenwerking bij de maaltijdbereiding) en hebben ervaren hoe het is „van de wind te leven". Daardoor is het een fijne week gewor den, waarop we dankbaar kunnen te rugzien". ZIERIKZEE Het indrukwekkende monumentenpand aan de Oude Haven 55 in Zierikzee zal er de komende maanden alleen maar mooier op worden. Het pand wordt volledig gerestaureerd, zowel aan de buitenkant als intern. Volgens planning zullen deze werkzaamheden eind januari volgend jaar wor den afgerond. Het is nog niet bekend of eigenaar B. M. Hesse uil Duitsland het huis dan ook zal bewonen. Voorlopig zijn onder meer de firma's Fierens-Kloet en Roggeband B.V. uit Zierikzee en Hagesteijn uit Noordgouwe druk in de weer met de restauratie werkzaamheden. Verder werken ook Duitse firma's mee aan de verbouwing. FERWERDERADEEL - Ongeveer vijfhonderd mensen hebben zater dagmorgen aan de voet van de zee dijk in de Friese gemeente Ferwerde- radeel een manifestatie gehouden te gen de voorlopige beslissing van het kabinet om niet over te gaan tot be dijking van 1.460 hektare buitendijk se grond, maar de huidige dijk op Deltahoogte te brengen. Het Friese aktiekomité voor bedij king en tal van sprekers, waaronder het CDA-kamerlid Nijland, zeiden dat men in Den Haag niet van de toestand op de hoogte is. Het gaat niet om inpoldering, het gaat om be- dijkèn van land, dat reeds in gebruik is, zo benadrukten zij. Het gaat niet om natuurgebied, maar om kuituur- gebied. Gedeputeerde Mulder verweet het kabinet dat zij in tegenstelling met bijvoorbeeld de Zeeuwsen (Ooster- schelde) en de Limburgers (universi teit) geen rekening hield met de Frie zen en met de uitspraak van de Frie se staten. Burgemeester Bouwers van Ferwerderadeel vond de 15 mil joen die bedijking meer kost dan ver hoging van de bestaande dijk een la chertje vergeleken bij de meerkosten rond het Oosterschelde projekt. Het aktiekomité gaat nu de Twee de Kamer benaderen om een eind beslissing ten gunste van de bedij king te bereiken. AMSTERDAM - De haringvisserij gaat hoe dan ook 1 oktober aanstaan de van start. Dat stelden Visserij- schaps voorzitter Ben Daalder en Produktschapsekretaris drs. D. J. Langstraat vorige week op een bij eenkomst in Amsterdam. Het feit dat de EG-lidstaten het in Brussel nog niet eens zijn geworden over het totaal te vangen hoeveel heid haring voor 1983 doet daar niets van af. Men gaat dan doodeenvoudig dezelfde hoeveelheid haring vangen die men ook vorig jaar heeft toege wezen gekregen in de zuidelijke Noordzee, namelijk 19.000 ton. De haringkonsumptie zo verwacht de heer Langstraat zal dit jaar in Ne derland boven de 3 kilo per hoofd van de bevolking uitkomen. Vorig jaar was dat 2.7 kilo. De export naar Duitsland (40.000 ton haring en ha- ringprodukten) is fors toegenomen. De haring-reklame heeft goed ge werkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5