Frakties Westerschouwen in grote lijnen eens met struktuurschets Vier lammeren in één jaar! B. en W. Brouwershaven kiest voor zout Grevelingenmeer en de aanleg van een pijpleiding Sociëteit Trouw moet blijken" wordt een klaver jas vereniging Vaststelling op vrijdag 7 oktober 4 NOORDGOUWE - Hoewel de kalender nog maar net de herfst aanwijst, zijn de eerste lentebodes" al gearriveerd' Op het bedrijf van de heer K. van As aan de Kloosterweg te Noordgouwe werden vorige week donderdag tot hun niet geringe verrassing twee lammetjes geboren. Een speling van de natuur? Gevolg van een mooie zomer? Een geslaagd experi ment om ooien drie keer in de twee jaar te laten wer pen? Niks van dit al: een met sukses bekroonde uit- braakpoging van de ram vijf maanden geleden was de oorzaak van deze vroegtijdige geboorte. Trou wens, deze ooi was dit jaar al in het nieuws, toen ze in januari de eerste fdoor ons gesignaleerde) lamme ren van Schouwen-Duiveland ter wereld bracht. Een sukses-ooi dus, die binnen een jaar vier lammeren op de wereld zette. De geboorte kwam oók weer niet zó onverwachts, want zoals een goed veehouder betaamd worden de dieren op het bedrijf van de heer Van As goed in de gaten gehouden. Zo bleek hun, dat nadat de ram zijn (geoorloofde) intrede in de wei en tussen de ooien had gedaan, juist die éne ooi niet gedekt werd. Dan moest er iets bijzonders aan de hand zijn. Nader on derzoek leerde dat de ooi al zwaar zwanger was en de geboorte niet lang meer op zich kon laten wachten. De oorzaak (de ram dus) moet gezocht worden in een niet gesignaleerd bezoek van de ram in mei. De twee ling (ooitje en rammetje) maken het intussen best en zijn tegen de tijd dat het echt gaatwinteren" ruim voldoende op krachten gekomen en zitten volop in de wol om het koude jaargetijde te kunnen doorstaan. Voorlopig lopen ze nog een beetje onwennig naast moe, die de tweeling nauwlettend in de gaten houdt. Nog volop gras te eten en wat extra schapenbrokken voor moe, die overigens verder dit jaar door de ram met rust zal worden gelaten, en het zal wel gaan met het vroege drietal. En dat voor een „gewone" Texe laar, zonder papieren... WESTERSCHOUWEN - Westerschouwen is weer een stapje dichter gekomen bij de vaststelling van de struk tuurschets, hetgeen tijdens een raadsvergadering op vrijdag 7 oktober dient te gebeuren. Maandagavond hiel den de frakties bij monde van hun voorzitters een soort algemene beschouwingen over het ontwerp van die struktuurschets, die in het voorjaar (april) een maand ter inzage heeft gelegen en over de advisering bezwaar schriften die daarop waren binnengekomen. Zoals burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer na afloop van de reakties van de frakties konkludeerde, had zij begrepen dat de frakties het in grote lijnen wel eèns zijn met het ontwerp van de struktuurschets. Inhou delijk ging zij niet op de opmerkingen van de raadsleden in. De beantwoording van het kollege zal op 7 oktober geschieden. „De vaststelling zal hier en daar tot enig friktiepunt leiden", aldus de bur gemeester, „dat kan niet anders. Mogelijk dat op een enkel punt, het vaststel len van een bepaalde lokatie bijvoorbeeld, een aantekening van bepaalde frakties zal voorkomen". In het algemeen had zij echter de indruk dat na de beantwoording van B. en W. op 7 oktober nog meer bezwaren zullen zijn weg genomen. Van belang noemde zij het dat de struktuurschets bruikbaar zal zijn voor de toekomst, omdat deze de ba sis zal zijn voor de toekomstige bestemmingsplannen, die dan weer zodanig dienen te worden opgesteld dat G.S. daar hun goedkeuring aan zullen hechten. „Want daar ging het vier jaar geleden om, toen als aanzet hiertoe werd begonnen met het Dis tributie Planologsich Onderzoek. Er werd gezegd dat in Westerschouwen geen beleid werd gevoerd, een van de hogere overheden sprak zelfs van „een zwabberend beleid", aldus me vrouw Nietmansverdriet. Eind aan onduidelijkheden Na de vaststelling van de struk tuurschets zal een prioriteitenlijst worden vastgesteld, de volgorde en procedure van de bestemmingsplan nen worden bepaald, zodat - zoals de burgemeester het verwoordde - we een eind hopen te hebben gemaakt aan onduidelijkheden. Zij hoopte niet, dat er nog beroepen op de kroon zouden volgen, die dan weer vier tot vijf jaar zouden kunnen duren. „Er wachten al mensen tien tot vijftien jaar op uitspraken", benadrukte zij. Dank bracht zij aan de werkzaam heden van het buro Stad en Land schap en aan de eigen ambtenaren die bij wijze van spreken dag en nacht aan de tot standkoming van de schets hebben gewerkt. Bezwaarschriften Behalve de kritiek op bepaalde punten van de frakties, was er ook van partikuliere zijde fors gerea geerd op het ter inzage liggen. Zo waren er van die zijde 72 be zwaarschriften binnengekomen over het punt, waarop het beheersen van het rekreatief wonen en het perma nent wonen in de buitengebieden zou moeten worden geregeld. Twee belangen zijn bij deze mate rie in het geding: 1. het veiligstellen in ruimtelijke ordening en volks huisvestingsbeleid van de eigen wo ningbehoefte, zoals deze op grond van huidige inzichten en prognoses kan woren voorzien en becijferd; 2. het waarborgen en beschermen van rechten en belangen van eigenaren van thans rekreatief gebruikte wo ningen die men in de toekomst (even tueel) permanent wil gaan bewonen. De CDA-fraktie liet bij monde van fraktievoorzitter C. Tieleman weten, dat de duidelijke en uitvoerige uit eenzetting aan de reklamanten de hoop rechtvaardigt, dat deze een an- Volgens de voorzitter, de heer A D. Priemis, kwam men tot deze veran dering omdat het klaverjasspel in op komst is. Er zijn verschillende ver enigingen op Schouwen-Duiveland Bovendien wordt het spel gespeeld door mensen van alle leeftijden, ter wijl het pandoeren en tachtigen bijna niet door jonge mensen wordt ge speeld. Donderdag De naam van de 75 jaar oude soos blijft, want de nieuwe klaverjas ver eniging neemt de naam over. Ook blijft deze gevestigd in Het Wapen van Zee land Het is de bedoeling dat iedere der beeld krijgen van het gemeente lijk voorgenomen beleid op dit ge bied. Door de toelichting in een uit voerige bijlage „W en V kwestie van beleid en redelijkheid" heeft deze nu in elk geval de volledige instemming van de CDA-fraktie. „Met deze be- leidsuiteenzetting in de hand hebben wij vertrouwen gekregen dat het geen wegjagen gaat worden uit de buitengebieden en dat niet onverbid delijk de W of de V bepalend wbrdt. (W pennanente bewoning; V verblijfsrekreatie, dus rekrea- tiewoning). U stelt in dit stuk heel duidelijk: toepassing zal per afzon derlijk objekt aan de orde komen en nader worden bezien of afgewogen". VVD: Bevredigend kompromis Dr. H. J. van Zuijlen zei namens zijn VVD-fraktie, dat over het aan wijzen van woningen voor perma nenten dan wel voor rekreatieve be woning huns inziens onder andere in de raadsvergadering van 15 augustus een bevredigend kompromis is be reikt. De fraktie stelde er prijs op dit kompromis te beklemtonen, omdat het van zo groot belang is, zowel voor de eigen inwoners als voor hen die in de gemeente een rekreatiewoning be zitten. Hét komt er dus op neer, dat wo ningen in de vijf kernen van de ge meente uitsluitend bestemd zijn voor permanente bewoning. "Woningen buiten de kernen krijgen, al naar de aard van de huidige bewoning, de bestemming W permanente bewo ning of V rekreatieve bewoning. De bestemming is gebonden aan de woning en niet aan de bewoner. Wo ningen met een W kunnen, hetzij per manent, hetzij voor rekreatieve be woning verkocht worden, maar mo gen te allen tijde weer permanent be woond of verkocht worden. Van rekreatie naar permanent Woningen met bestemming V kun nen, indien zij voor permanente be woning geschikt zijn, tot het tijdstip dat het bestemmingsplan waar deze woningen in zijn gelegen gereed is, permanent bewoond worden. Nadat het bestemmingsplan waar de wo ning in is gelegen definitief gewor den is, kan te allen tijde bij het ge meentebestuur een aanvraag worden ingediend de woning permanent te mogen gaan bewonen. Indien er dan ruimte is binnen het aan de gemeente toegewezen kontingent woningen donderdagavond onderling een kom petitie wordt gespeeld en eens per vijf a zes weken onderling prijsklaverjas- sen. Het seizoen zal lopen van begin oktober tot apriL Op de eerste bijeenkomst van het seizoen, op 6 oktober om half acht, zal voor het klaverjassen eerst een korte vergadering worden gehoudea Nieuwe leden een belangstellenden, zowel dames als heren, zullen van harte wel kom zijn. Inlichtingen en aanmelden van nieuwe leden iedere donderdag vanaf half acht in het Wapen van Zeeland of telefonisch bij A. D. Priemis, teL 14$2, B. Kappers, teL 1348 of J. Cabboort, teL 1901. voor permanente bewoning zal dit worden toegestaan. Indien echter, op het ogenblik van de aanvrage geen ruimte voor het toewijzen van per manente woningen meer aanwezig is, zal de aanvrage zo mogelijk worden ingepast in het kontingent woningen voor het volgend jaar. Voor bouw plaatsen, waar op tot op heden nog - steeds - niet is gebouwd, zal een soortgelijke regeling gelden. De heer Van Zuijlen besloot deze samenvat ting met de woorden: „Uit het bo venstaande moge nogmaals blijken hoezeer een volledige bevriezing van het woningbestand na 1985 het rede lijke ontwikkelingspatroon van de gemeente Westerschouwen zou kun nen ontwrichten". P.v.d.A.: Volledige instemming De Partij van de Arbeid kan, zo deelde fraktievoorzitter S. Roos mee, volledig instemmen met het strikt gescheiden en per woning toedelen van een permanente woonbestem ming (W) en de rekreatieve woon bestemming (V), bij vaststelling van nieuwe bestemmingsplannen en her zieningen. „Aan de ene kant kan op deze wijze ongewenste groei van het inwonertal worden voorkomen, ter wijl aan de andere kant door middel van de vrijstellings- en wijzigingsbe voegdheid rechten en belangen van eigenaren van thans rekreatief ge bruikte woningen, kunnen worden beschermd", vindt de Partij van de Arbeid. Verder mag wat deze fraktie betreft de werkingssfeer en ver- bruiksverordening gebouwen wor den uitgebreid. Als belangrijk voor beeld werd het Boeyesbosch in Burgh genoemd. „Het zal duidelijk zijn", aldus Roos, „dat de 72 inge diende bezwaren aangaande het ge- bruiksprobleem van woningen, door onze fraktie niet worden onderschre ven". R.U.: Akkoord Ook de heer J. v. d. Berge Zie na mens de R.U. akkoord te gaan met het voorgenomen beleid ten aanzien van de permanente en rekreatieve bewoning in de gemeente Wester schouwen. Na zich te hebben laten voorlichten over de moeilijke mate rie van het gehele volkshuisvestings beleid, met daarbij de permanente en rekreatieve bewoningskwestie die nu voldoende waarborgen biedt voor eigenaars c.q. bewoners, besloot de R.U. het bezwaar ten aanzien van het bestemmingsplan Burghsluis te her zien en in te stemmen met het voorge nomen beleid. Woningvestigingsbelfeid De R.U. meent dat Westerschou wen een heel zorgvuldig woning- vestigingsbeleid moet hanteren, dat zeker niet ten koste mag gaan van de eigen bevolking. De R.U. gaat ak koord met de in de ontwerp-struk- tuurschets voorgstelde groeivariant van 0,5 procent per jaar en een wo ningbouwprogramma 19809-'90 zoals dit in de struktuurschets staat aange geven. Als enige fraktie overigens, want CDA, VVD en P.v.d.A. waren het niet eens met die 0,5 procent, zo als die in het hoofdstuk „bevolking en woningbouw" staat aangegeven. Te weinig bevolkingsgroei „Wij hadden als CDA-fraktie een bevolkingsgroei toegejuicht van 1 procent per jaar tot 1990, aldus Tiele- mand, „Als kompromis hebben wij gekozen voor 0,5 procent per jaar tot 1990, maar ook dat was nog te veel, 0,5 procent tot 1986 en na 1986 wordt een nulgroei het haalbare. Wij vinden een aantasting van een gezonde gemeentelijke groei onver antwoord en een te grote afremming ovor het instandhouden van scholen en gemeenschapsvoorzieningen. Nu al dreigt sluiting van schoolgedeel- ten voor de toekomst", besloot hij de zienswijze van het CDA. Ook dr. Van Zuijlen liet weten, dat de VVD-fraktie zich niet kan vereni gen met het uitgangspunt van een be volkingsgroei van een half procent tot 1986. „Het is al jaren duidelijk dat de Nederlandse bevoling tot zeker in de eerste jaren van de twintigste eeuw zal blijven toenemen en van dit feit uit is het volkomen onlogisch dat on ze gemeente aan deze groei niet haar evenredig deel zou mogen hebben", aldus Van Zuijlen, zich daarmee ke rend tegen de nota Bewoningspa- troon van de P.P.D. Hij wees hierbij op de toenemende behoefte aan re kreatieve mogelijkheden, waardoor juist in Westerschouwen in de toe komst uitbreidingen op dit gebied mogen worden verwacht. Groeiend toerisme brengt werk en dus woningbehoefte met zich mee", aldus de VVD-woordvoerder, met als konklusie: „Het is een primaire taak van het gemeentebestuur om de fata le nulgroei van het woningbestand na 1985 ongedaan te maken met ter zake dienende argumenten". Afname inwonersaantal Fraktievoorzitter Roos van de P.v.d.A. sprak als verwachting uit, dat door het voorgestelde beleid in de nieuwe provinciale nota Bewo- ningspatroon Westerschouwen op den duur minder inwoners zal gaan tellen, gezien de leeftijdsopbouw van de bevolking. „Onze fraktie gaat er vooralsnog van uti, dat de hiertegen door de gemeente Westerschouwen ingebrachte bezwaren zullen worden gehonoreerd, in die zin, dat door mid del van vestigingsoverschotten het inwonertal konstant zal blijven", al dus de heer Roos. RENESSE - De sociëteit „Trouw moet blijken", die dit jaar 75 jaar bestaat en vanaf het begin in 1908 is ge vestigd in het „Wapen van Zeeland" te Renesse, gaat zich in een ander jasje steken. Van oudsher werd erop de soos het pandoerspel en tachtigen gespeeld. Nu hebben het bestuur en de leden besloten om met ingang van 6 oktober 1983 de sociëteit te veranderen in een klaverjasvereni- ging. Uit ecologische en technische overwegingen: BROUWERSHAVEN - Het kollege van B. en W. van de gemeente Brouwershaven kiest voor een zout Grevelin genmeer en daarbij voor de aanleg van een pijpleiding ten behoeve van de zoet-w at er-voorziening voor de land bouw op Schouwen-Duiveland. Dit standpunt maakt het kollege bekend in haar raadsvoorstel inzake de standpuntbepaling rond de keuze: Grevelingen zoet of zout. Evenals de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland, het waterschap en de pro vinciale staten, dient de raad van Brouwershaven een keuze tc maken naar aanleiding van de koncept- eindnota van het projekt „Keuze zoet of zout Grevelingenmeer". Deze nota is onlangs aan alle betrokken instan ties toegezonden door de hoofdingenieur-direkteur van de Rijkswaterstaat Zeeland, en zal met de aanvullingen uit het bestuurlijk overleg als definitieve eindnota wor den aangeboden aan de minister van verkeer en waterstaat. Het kollege stelt dat het voor haar moeilijk is een keuze te maken. „Over het algemeen zijn hier proble men aan de orde, die wij niet kunnen beoordelen. Wel kunnen wij uitgaan van bepaalde gegevens. De ontwik keling van de waterbeheersing in Zuid-west Nederland is een geheel andere dan in de vijftiger jaren bij de opstelling van het Deltaplan werd verwacht. Een afgesloten Grevelin gen met zout water van een uitzon derlijke kwaliteit en natuurgebieden met een prachtige begroeiing werden toen niet voorzien. Ook de fauna en de visserij-opbrengsten 2ijn aanzien lijk en zijn het waard om behouden te blijven. Wat het Grevelingenmeer zou wor den als het zoet zou zijn is op dit mo ment een vraag. Zou het een muggen- meer worden of is het niet zoet te krijgen? Daar staat tegenover dat in het ver leden is uitgesproken dat de land bouw, vooral op Schouwen-Duive land, zoet water nodig heeft en in die zin zijn er ook verwachtingèn ge wekt door de overheid. Dit stellen wij vast naar aanleiding van de Del tawet en de uitvoering daarvan. Wij zijn dan ook van mening, dat de landbouw recht heeft op zoetwa tervoorziening, gelet op de miljoenen die in allerlei bedrijven zijn gestoken om arbeidsplaatsen te behouden. De ze voorziening dient dan ook door de overheid bekostigd te worden." Al dus het kollege. Een en ander is voor het kollege aanleiding om, gelet op ecologische en technisch waterpeilbeheersing) overwegingen, gelet op de kwaliteit van het rivierwater en de onzeker heid over de hoedanigheid van een zoet (brak) Grevelingenmeer, te kie zen voor een zout Grevelingenmeer en de aanleg van een pijpleiding. Overige punten Op de agenda voor de komende raadsvergadering staan verder de be handeling van een bezwaarschrift van de heer J. J. Walhout uit Zonne maire tegen we weigering van een ontheffing inzake de Gebruiksveror- dening gebouwen Brouwershaven, een wijziging in de statuten van de Watermaatschappij Zuid-West- Nederland, de instandhouding van de openbare kleuterschool te Drei- schor voor het schooljaar 1983 198^4 en de aanbieding van de gemeentebe groting en de begroting van het wo ningbedrijf 1984. Het kollege stelt de raad voor behandelen in de raadsver gadering van 14 november aanstaan de. De vergadering van de gemeente raad zal worden gehouden op maan dag 3 oktober en zal beginnen om 19.30 uur. EMMEN - De Rijksoverheid zal geen grond van de gemeente Emmén onteigenen ten behoeve van de bouw van een ontzwavelingsfabriek. Mi nister Van Aardenne van ekonoöii- sche zaken heeft dat dezer dagen; in Den Haag meegedeeld, tijdens éen gesprek met een delegatie van het kollege van b. en w. BERGEN - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting A. Roland Holst Fonds in Berfeen (N.-H.) verschijnt eind septembereen gedichtenbundel met bijdragen die in opdracht van de stichting voor de ze gelegenheid zijn geschreven. VEENDAM - De politie in Veen- dam heeft een 22-jarige inwoner uit Muntendam, G. K. M. en de 46-jarige B. C. V. uit Alkmaar aangehouden die hebben bekend betrokken te zijn geweest bij zeventig diefstallen en inbraken in Nederland en België.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4