Protesten tegen Zeeuwse kolencentrale nemen toe Een wandeling over het strand Bestand Libanon houdt stand Reagan uit bezorgdheid over Suriname Consumenten bond verwijt banken te hoge provisie Medewerkers bezetten instelling voor gezinsverzorging Twee rijtuigen met wielen van de rails Haagse gemeenteraad akkoord met toeristen belasting in VN Prins Bernhard naar Midden-Oosten en Afrika 2 Vanuit kringen van milieuhygiëne en natuur- en landschapsbeheersing VLISSINGEN - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur en Landschapsbescherming hebben bij minister van ver keer en waterstaat bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een vergunning op grond van de wet verontreiniging oppervlaktewater aan de NV Provinciale Zeeuwse Ener-' gie Maatschappij (PZEM). Het bezwaar geldt de nieuwe ko lencentrale in Borssele die ontstaat naa de ombouw van de olie- en gas gestookte centrales. Het bezwaar heeft vooral betrekking op het te lo zen afvalwater in de Westerschelde afkomstig van de rookgasontzwave lingsinstallatie, waarin zich verbo den zware metalen bevinden, zoals kwik en cadmium en dergelijke. BEIROET - De bewoners van Bei roet zijn dinsdag aan het werk ge gaan, voor het eerst sedert ruim drie weken tijd na een nacht die niet ver stoord werd door artillerieduels en raketbeschietingenS t aatsr adio-Bei- roet deelde mee dat het maandag in gegane bestand over het algemeen stand houdt ofschoon melding werd gemaakt van incidenteel vuren door sluipschutters op legerstellingen en verplaatsing van gewapenden in ge vechtszones. Het doden van een militair op maandag was de ernstigste schen ding van het bestand dat Amerikaan se en Saoedische bemiddelaars na uitvoerige onderhandelingen tussen de regering in Beiroet en de door Sy rië gesteunde strijders hadden be reikt. Af en toe klonken schoten uit de zuidelijke krottenwijken van de hoofdstad, een steunpunt van Shi'iti- sche schutters van de Amal(hoop)mi- litie en uit de heuvels ten zuidoosten van de stad. In de straten van Beiroet was het dinsdagochtend echter vol en deden zich verkeersopstoppingen voor. De oorlogsmoede bevolking van de ge teisterde hoofdstad probeerde voor de zoveelste keer het normale leven te herstellen. Radio-Beiroet noemde de- veilig-— heidssituaite „ontspannep"$fsf^oppv schutters en munitie werden overge bracht naar het frontgebiedin dé ber gen die uitzien op de hoofdstad het geen ook een schending van het bestand werd genoemd. Een veiligheidskomité uit de frak- ties die strijd voerden, zal vandaag- dinsdag bijeenkomen om het staken van het vuren duurzaam te maken als eerste stap naar de bijeenroeping van een konferentie van nationale verzoening. Volgens de beide milieuorganisa ties past de PZEM niet de meest juiste zuivering toe. Omdat een 100 procent zuivering van het afvalwater mogelijk is vinden de twee organisa ties dat de vergunning niet verleend moet worden. Ook tegen de hoge temperaturen van het te lozen koelwater maken de verenigingen ernstig bezwaar. Door deze lozing stijgt de temperatuur van het te lozen water ten opzichte van het in te nemen water met 14 graden en dat is tegen de richtlijnen die gel den voor de lozing van koelwater voor kolencentrales in Nederland. De milieuverenigingen vragen de mi nister niet van deze eisen af te wij ken en de vergunning dus niet te ver lenen. TILBURG - In de ..Blaakboerderij" in de Tilburgse woonwijk ,,De Blaak" is zondag 2 oktober van 10 tot 18 uur een huisdie rendag georganiseerd. Men kan dan kijken naar een tentoonstelling van verschillende soorten huisdieren en naar dressuurdemonstraties en shows en verder zijn er mogelijkhe den zich over de verzorging van aller- le huisdieren te oriënteren. DEN HAAG - De Consumenten bond vindt dat de banken voor de aan- en verkoop van effekten een te hoge provisie berekenen. Ook het be- waarloon dat de banken beleggers in rekening brengen is te hard gestegen. Dat staat in het oktobernummer van de Consumentengids. ^Yötósas de Copspmentenbond .is het ministerie van ekonpmische za: "kémdéStijd's akkobrd'gegaan rhet r- verse verhogingend^ovisie omdat het slecht ging in net effekten- bedrijf. Soms, aldus de bond, moch ten de provisiebedragen met enkele tientallen procenten tegelijk stijgen, omdat er toen voor de banken en de effektenwereld geen droog brood te verdienen zou zijn. Maar de effektenmarkt is tot bloei gekomen en menige bank haalt nu forse winst uit het vroeger zo noodlij dende effektenbedrijf, aldus de Con sumentenbond, die zegt op dit ver schijnsel de aandacht te willen vesti gen omdat ,,de banken hun mond stijf dicht houden en het ministerie van ekonomische zaken de andere kant opkijkt". De VMZ en het Coördinatie-Orgaan voor Natuur- en Landschapsbescher- ming hebben bij het provinciaal bestuur van Zeeland ook bezwaar ge maakt tegen het verlenen van de an dere benodigde vergunningen, die nodig zijn om de gas- en oliegestook- te van de NV PZEM in Borssele om te bouwen tot een kolencentrale. UTRECHT - Medewerkers van het Protestants Sociaal Centrum Utrecht (PSCU), een instelling voor gezins verzorging, hebben dinsdagochtend het kantoor van de stichting bezet en het werk daar stilgelegd. Aanleiding is een al anderhalf jaar durend kon- flikt met de jjirektrice, die volgens de medewerkers te autoritair op treedt. Het PSCU biedt hulp aan ongeveer 1.300 kliënten. Het heeft 990 - vooral parttime werkende - helpsters, ver zorgsters en alfahulpen in dienst. De bezetters willen het werk van de gezins- en bejaardenverzorgsters zo veel mogelijk gewoon laten door gaan. Doel van de aktie is het bestuur van het PSCU duidelijk te maken dat de arbeidsomstandigheden on aanvaardbaar zijn geworden en dat ontslag van de dii'ektrice nog de eni ge oplossing is. De bezetters eisen ook dat in het bestuur vertegenwoor digers van kliënten en medewerkers worden opgenomen. De Abva/Kabo heeft zich achter de aktie gesteld. Volgens bestuurder H. van Beek hebben andere mogelijkhe den gefaald. Zo heeft het optreden van een kommissie van goede diensten dit voorjaar niets uitge haald. UTRECHT - De achterste twee rij tuigen van de stoptrein Zwolle- Roosëndhal zijn dinsdagmorgen rond negen uur vlak voor binnenkomst iri het station van Tilburg met hun wie len van de rails gereden. Daardoor is het treinverkeer tus sen Den Bosch en Tilburg voorlopig gestremd. De Spoorwegen gebruiken voor het vervoer van passagiers tus sen die twéé plaatsen bussen, aldus een NS-woordvoerder. Chemisch wapen voor Israels vrouwelijke soldaten JERUZALEM - Vrouwelijke mi litairen in Israël krijgen binnen kort een chemisch wapen" -.niet zozeer om zich de vijand als wel om zich de Israëlische man van het lijf te houden. Het dagblad ..Jediot Achronot schreef maandag dat de generale staf tot zijn leedwezen had moe ten vaststellen clat Israels manne lijke en vrouwelijke soldaten niet van de traditie afwijken en lif tend naar hun onderdeel of naar huis reizen. Aangezien bijna dage lijks klachten over handtastelijk heden en zelfs aanrandingen bin nenkomen, zal nu om te beginnen tien procent van de vrouwelijke soldaten bij wijze van proef voor de duur van drie weken met een chemisch afweermiddel worden uitgerust. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, uur, kinderklub. Nicuwerkerk 14.00-16.00 Strip-o-theek. 18.30 OUD-VOSSEMEER - De gezamen lijke korpsen van Tholen/St. Phi- lipsland brengen zaterdag 1 oktober een taptoe op het Marktplein van Oud-Vossemeer. Aanvang: 19.30 uur. EINDHOVEN - Ruim honderd vrouwen hebben maandagmiddag in Eindhoven gedemonstreerd tegen het seksueel geweld dat volgens hen in toenemende mate wordt uitgeoefend door artsen. De demonstratie vond plaats terwijl het medisch tuchtkol- lege in Eindhoven achter gesloten deuren klachten daarover behandel de van zeven Nijmeegse vrouwen te gen hun huisarts. DEN HAAG - De Haagse gemeente raad is maandagavond vrijwel una niem akkoord gegaan met de invoe ring van toeristenbelasting voor niet-Hagenaars. Met ingang van 1 ja- nu: -i zal voor een overnachting in de Residentie een gulden extra betaald moeten worden. Jongeren beneden de 15 jaar moeten twee kwartjes be talen. De gemeenteheffing geldt voor onderkomens als hotels, pensions, jachthavens, jeugdherbergen en cam pings. B. en w. verwachten volgend jaar ruim een miljoen gulden èxtra bin nen te halen. Hoewel het geld ten goede komt aan de algemene midde len, zal het meeste bestemd worden voor de verdere ontwikkeling van het toerisme in de stad. Speciaal zal aandacht worden besteed'aan dé béd-" plaatsen Scheveningen en Kijkduin en het behoud van het North'-Se»v Jazzfestival. Een eerder ingediende motie van het CDA om ook voor bezoekers van het casino in Scheveningen een hef fing in te voeren, werd tijdens de raadszitting weer ingetrokken. Ju risprudentie van de Hoge Raad maakte dit voorstel niet haalbaar. Ook werd er vanuit de raad op ge wezen dat in een later stadium ook van dagrekreanten een bijdrage aan de gemeentekas zal worden ver wacht. Dit laatste zou gerealiseerd moeten worden via de door de kommissie-Christiaanse bepleite re- kreatiebelasting. ..Rehoboth". -19.30 uur. Oosterland ,,Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor ,,De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk .Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland .Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikz.ee Rode Kruisr-gebouw', 16.00-17.00,uur, i adviesburo van<de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. NEW YORK/DEN HAAG - De Ame rikaanse president Reagan heeft maandag in zijn rede voor de alge mene vergadering van de Verenigde Naties Suriname genoemd als een van de gebieden in de wereld waar vrede en veiligheid worden bedreigd. De uitlating van Reagan lijkt een nieuwe aanwijzing voor de grote zorg die Washington heeft over de ontwik kelingen in Suriname. De Amerikaanse president noemde Suriname toen hij sprak over een reeks konfliktgebieden in de wereld. Letterlijk zei hij: „En vandaag, in Azië, Afrika, Latijns-Amerika, het Midden- Oosten en het noordelijk gebied van de Stille Oceaan, verbrijzelen oorlogs wapens de veiligheid van volkeren, brengen de vrede van buurlanden in gevaar, en kreeëren steeds meer ge bieden van konfrontatie tussen de gro te mogendheden. In het afgelopen jaar alleen al zijn er gewelddadige konflik- ten geweest in de heuvels rond Bei roet, de woestijnen van Tsjaad en de westelijke Sahara, in de bergen van El Salvador, de straten van Suriname, de steden en het platteland van Afghani stan, de grenzen van Kampuchea en de slagvelden van Iran en Irak". Minister Van den Broek, die mo menteel de VN-vergadering bijwoont, onthield zich tegenover het ANP van kommentaar op de uitlating van Rea gan over Suriname. DEN HAAG - Prins Bernhard is maandag, in het kader van zijn werk voor het Wereld Natuurfonds, voor ongeveer drie weken naar Saoedi- Arabië, Oman en enkele landen in Afrika vertrokken. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst maandag bekend gemaakt. Bij zijn bezoek aan Oman reikt de prins de orde van de Gouden Ark uit aan Sultan Qabous Bin Said voor diens verdienste voor het behoud van de flora en fauna in zijn land, aldus de rijksvoorlichtingsdienst. Dinsdag 27 september Kerkwerve Vanaf café Kerkwerve. Vertrek be jaarden voor uitstapje. 14.00 uur. Burgh De Koebel. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Demonstratie Conimex, Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse ver koping. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, 19.00 uur start kursus cafébedrijf. Inschrijven 18.00 - 19.00 uur. Kerkwerve Consistorie Ned. Hervormde Kerk. Werkavond CHJR. 19.30 uur. Ellemeet Ons Durpsuus. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw N.H. Kerk. Soos voor ouderen. 14.30 uur. Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. RENESSE - Het schitterende nazomer-weer nodigde zondag velen uit tot een wandeling. De Schouwse stranden waren daarbij bijzonder in trek. Een heer lijk zonnetje, het bijna geheel ontbreken van wind en een rustige zee waren de ingrediënten voor een heerlijke ontspanning voor mens (en dier). Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Haamstede Winterkerk. Lezins ds. J. P. van Roon over „Onze toekomstverwach ting". 19.45 uur. Renesse Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, zelfmaak-modeshow. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee „Huis van Nassau". Open dag ANIB. 10.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Dansavond van soos van alleenstaanden. 20.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Inleveren kleding- beurs. 15.30 - 17.30 uur. Nieuwerkerk Verenigingsgebouw Ons Dorpshuis. Oprichtingsvergadering Oranjever- eniging, 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober Burgh-Haamstede Restaurant de Hofstede, receptie K.M. Witte van Haemstede, 16.30 - 18.00 uur. Scharendijke Peuterspeelzaal. Kinderkleding- beurs. 10.00 - 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Dansen voor leerlingen en oud-leerlingen van dansschool me vrouw Kramer. 20.00 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Bovenzaal Geref. Kerk St. Domus- straat, ledenvergadering CFO- Schouwen/Oost, 19.30 uur. Eethuis Marktzicht. Gespreksgroep VARA afd. Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB bejaardenmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst voor nieuw ingezetenen. 19.30 - 10.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden Senio renorkest Zeeland en Plattelands vrouwenkoor Noordgouwe voor ouderen op Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Renesse „Wapen van Zeeland". Bijeenkomst klaverjasvereniging „Trouw moet blijken". 19.30 uur. Vrijdag 7 oktober Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee LTS. Opening. 14.20 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Poppentheater Alteklein. Oziewie- ziewozie. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2