PS Talrijke aanwezigen genoten tijdens liedboekmiddag RAAD BRUINISSE UNANIEM VOOR ZOUTE GREVELINGEN Leden kinderkoor Hatikwa in nieuw tenue gestoken DE ZIERIKZEESCHE COURANT *d< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mortuarium in Bruinisse Struktuurschets Westerschouwen De gemeenteraad van Bruinisse ging ak- De fraktievoorzitters van Westerschouwen koord met het verstrekken van een krediet deden maandagavond hun zegje over de voor de bouw van een mortuarium, zij het struktuurschets, die op 7 oktober moet wor- niet van harte. (Pag. 3). den vastgesteld. (Pag. 4). Subsidie Welzijn Goede klassering De kommissie welzijn van Zierikzee advi- Tijdens de tyrn-interland tegen Zwitserland seert tot subsidieverlening aan het Vrouwe- en Israël heeft Carianne Berrevoets prima nontmoetingscentrum. „Laat Leven" komt gepresteerd. Zij legde beslag op de vierde daarvoor niet in aanmerking. (Pag. 5). plaats. (Pag. 7). DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23395 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kinderen denken niet aan wat voorbij is, noch aan wat komen zal, maar genieten van het te genwoordige, hetgeen weinigen van ons doen. La Bruyère In St. Nicolaaskerk te Brouwershaven Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BROUWERSHAVEN - Zondagmiddag werd in de Grote of St Nicolaaskerk van Brouwershaven een bijeen komst gehouden, die in het teken van het liedboek stond. Terwijl een stralende zon door de gotische eeuwenoude ramen van de St. Nicolaaskerk speelde, werden daar door de zeer talrijke aanwezigen eeuwenoude psalmen ge zongen onder leding van de heer Arie Eikelboom, cantor organist in Den Haag. Deze „liedboekmiddag" had als thema het Joodse loofhuttenfeest Een behoorlijke gevulde St. Nicolaaskerk was het dekor voor een geslaagde Liedboekmiddag Medewerking aan deze middag werd verleend door het Gereformeerd kerkkoor Zierikzee, het Chr. Gem. koor „Een Naam is onze hope", Nieu- werkerk, het R.K. kerkkoor Zierik zee (mannen), het kinderkoor „Ha- tikwa" uit Kerkwerve die hun nieuwe „outfit" droegen, het kinderkoor „De Wegwijzertjes uit Oosterland en een kopergroep o.l.v. Jacq. Geertse. Dat de oorsprong van de psalmen inderdaad zeer oud is bleek uit de woorden van de heer Eikelboom die vertelde dat Psalmen vooral „gezon gen gebeden" zijn die al in het oudste jodendom werden gezongen. Dit ge beurde uiteraard in het Hebreeuws en wel op twee manieren, nl. responsiaal, één voorzanger en één groep, en arti- fonaal, wat met twee groepen is. Van de melodie, die gebruikt werd, is he laas weinig bekend omdat die in die tijd nog niet vastgelegd kon worden. Overgenomen Later hebben Christenen, die vaak in de synagoge kwamen luisteren, ze overgenomen van de joden. Zij vertaal den de psalmen in het Latijn en werk ten met twee groepen die elkaar toe zongen op woordloze hoge toon, waar uit later het gregoriaans ontstaan is, aldus de heer Eikelboom. Het Katho lieke mannenkoor liet hiervan enkele voorbeelden horen, waaronder psalm 115. Na de reformatie heten Luther en Calvijn hun invloed gelden zodat de psalmen vertaald werden in de eigen volkstaal, berijmd of onberijmd. Cal vijn liet er melodieën bij maken door Bourgeois en Maitre Pierre. Het Ge reformeerd Kerkkoor zong o.a. psalm 114 als voorbeeld hiervan. Loofhut Terwijl de ouderen luisterden en zongen werd er in het andere gedeelte van de kerk een prachtige „loofhut" gebouwd door de kinderen, versierd met echte takken en vele papieren vruchten. Tijdens gezang 348 liepen de kinderen in optocht door de kerk met looftakken. Door het grote aantal koren en het afwisselend gebruik hiervan was de middag zeer boeiend, hoewel het ge deelte voor de pauze nogal wat uitliep. In zijn afscheidswoord ze de heer Eikelboom blij te zijn dat er zoveel mensen bereid zijn „met één adem en ééen klank de lofzang gaande te hou den en ds. Schneider bedankte de kommissie van voorbereiding en in het bijzonder de heer Mar van der Veer voor het zeer vele voorberei dende werk. DEN HAAG - De Centrale Commis sie voor Onderwijs Overleg (CCOO) heeft maandag staatssekretaris Ginjaar-Maas het groene licht gege ven om het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs (KMBO) uit te brei den tot minimaal 26.000 deelnemers in 1986. W> PE 8IJ.7* CDA-standpunt: Het zou kapitaalsvernietiging lijken om het meer nu zoet te maken BRUINISSE - Zoals te verwachten was koos de Bruse raad in haar vergadering van maandagavond unaniem voor een zoute Grevelingen. Dit naar aanleiding van de wens van de hoofdingenieur-direkteur van de Rijkswa terstaat, om de belanghebbende gemeenten in de gele genheid te stellen om te reageren op de koncept-nota „Keuze zout of zoet Grevelingenmeer". Alle vier de Bru se raadsfrakties spraken zich voor een zoute Grevelin gen uit, zij het in verschillende bewoordingen, mèt daar aan verbonden dat er voor de landbouw kwalitatief en kwantitatief zoet water beschikbaar komt, zoals ooit werd toegezegd in de Deltawet. Het C.D.A.-standpunt werd door fraktievoorzitter M. Meeuwsen verwoord. „Wij zijn van mening dat de Grevelingen zout moet blijven, vanwege het niet te onderschatten ekonomisch belang, met voorop ons eigen vissersbelang", al dus Meeuwsen, die dit illustreerde met het door vakmensen gebezigde gezeg de, dat de Grevelingen geen goud- maar een diamant-meer is. „Het zou kapi taalsvernietiging lijken om het nu zoet te maken, met alle vraagtekens daar aan verbonden". tief en kwantitatief goede zoetwater huishouding en ontzilting van het ge bied waar dat nodig is". Een en an der moet volgens het C.D.A. (maar ook de andere frakties lieten zich in deze zin uit) voor rekening van de Deltadienst komen. Onschatbaar C. J. van Liere vertolkte het Alge meen Belang standpunt en wilde eveneens de huidige zoute situatie in de Grevelingen gehandhaafd zien. „Vooral voor de beroepsvisserij met name de oesterteelt is een zout Gre velingen van onschatbare waarde, maar ook voor de mosselkuituur (voorop gesteld dat er in de toekomst weer voldoende mosselzaad valt) zal de Grevelingen van grote betekenis kunnen zijn", aldus de heer Van Lie re, die vooral de helderheid van het Grevelingenwater roemde, een voor waarde voor een rijke ontwikkeling van flora en fauna. Het gevaar van botulisme is naar zijn mening bij zoet water groter dan nu het geval is. Ook schaarde Van Liere zich achter het standpunt, dat de agrarische be roepsbevolking de beschikking moet krijgen over zoet water. „In onze vi sie moet het zoete water vanuit de Krammer of Schelde-Rijnverbinding naar Schouwen-Duivcland worden getransporteerd op kosten van het Rijk". Nul-lijn M. Meeuwsen (C.D.A.): ..Geen goud- maar diamant-meer Maar naast visserij- en rekreatie- be'angen die op het spel staan noem de Meeuwsen ook de grote belangen van de agrarische bevolking bij een zoete Grevelingen. „In het Deltaplan is er aan onze boeren zoet water be loofd. We kunnen daar nu absoluut niet onderuit: we eisen een kwalita- De S.G.P. bij monde van de heer G. E. Houtekamer hield zich vast aan een citaat van ir. Tienstra die ooit eens gezegd heeft dat geen enkele ka- tegorie rechten kan laten gelden op de Grevelingen: noch de palingvis sers, noch de mosselkwekers, noch de oesterkwekers hebben recht op de schelpdierenkultures in de Grevelin gen. Houtekamer introduceerde hier mee de beroemde „nul-lijn", dat zo veel wil zeggen: bij welke keuze dan ook, gelijke rechten voor iedere be langhebbende. Indien er bij een zoute keuze, waar ook de S.G.P. zich achter stelde, niet tegemoet zou worden gekomen aan de beloften voor zoet landbouw- water, behield de S.G.P. zich het recht voor om op de zoute beslissing terug te komen. „De landbouw mag niet worden geofferd aan de visserij- belangen". Voor de P.v.d.A. (lijst v. d. Velde) bleef er niet veel meer over dan zich bij de vorige sprekers aan te sluiten. Unaniem In zijn uitvoerig antwoord belicht te wethouder H. Schot (C.D.A.) de ge hele problematiek nog eens en kon met genoegen konstateren dat de raad zich unaniem voor een zoute Grevelingen uitsprak. Schot zei begrip te kunnen opbren gen voor de andere standpunten van de landbouwgemeenten, maar: „Wij zijn altijd een vissersplaats van bete kenis geweest, en dat willen we blij ven!" Rijkswaterstaat krijgt van Bruinisse dus het advies de Grevelin gen zout te laten en voor voldoende (èn gratis!) zoet landbouw water te zorgen. Rechten claimen Na deze uitvoerige diskussie zout- zoet werd meteen het vervolg maar behandeld: indien de Grevelingen zout is en blijft, vindt Bruinisse dat er historische rechten te claimen zijn op die Grevelingen voor de Bruse vis sers. In die zin stond een concept brief aan minister Braks ter diskus sie, de brief die we in een van onze vorige edities deels publiceerde. Het was A.B.-man W. F. M. Vonk die nogal wat vragen en aanmerkin gen had op de redaktic van de brief, die hij op visserijwethouder Schot afvuurde. Vooral de in de brief ge maakte koppeling met Grevelingen en Oosterschelde lag Vonk niet lek ker, maar ook het roemruchte oester- kweekprojekt van de gemeente kwam naar zijn mening niet uit de verf. In de brief wordt hierover gespro ken als „nieuwe kweekmethoden van partikulieren," inplaats van het werk-scheppend projekt. Reden voor de heer Schot om Vonk te kompli- menteren, „dat hij de brief goed gele zen had. Dank voor uw opbouwende opmerkingen, we zullen de brief in redaktie herzien en er in een volgen de raadsvergadering op terugkomen". Maar dit was tegen de zin van raadsvoorzitter T. C. Hek man, die aandrong op spoed. Reden weer voor Vonk om op te merken dat de keuze zout-zoet nog niet eens ge maakt is, „vanwaar die haast?". Een zaak van levensbelang voor Bruinis se, die zeker eventueel een spoedei sende extra raadsvergadering waard is. Nieuwe opstelling: Vonk kreeg steun van het C.D.A. en S.G.P., waarna de vergadering werd geschorst voor b. en w. beraad, met als uiteindelijk resultaat dat er een bespreking komt met de vier fraktie-voorzitters samen met wet houder Schot over de opstelling van de brief aan minister Braks van land bouw èn visserij. Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm Zonnig; minimumtemperatuur om streeks 12, middagtemperatuur onge veer 23 graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 1 okt.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: oost 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: oost 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.27 Maan op 21.25, onder 13.32 29 sept. Zon op 6.36, onder 18.24 Maan op 22.13, onder 14.42 Laatste Kwartier: 29 sept. (21.05) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 28 sept. 6.37 18.50 0.11 12.31 29 sept. 7.06 19.38 0.56 13.17 Doodtij: 2 oktober HET WEERO VERZICHT DE BILT - Voor morgen wordt op nieuw zonnig weer verwacht. Dicht bij de Waddeneilanden kan nu en dan bewolking overdrijven. Na een mini mumtemperatuur van ongeveer 12 graden loopt de temperatuur op tot omstreeks 23 graden in de middag. In het Waddengebied blijft de tempera tuur een paar graden lager. De wind is zwak en waait uit uiteenlopende richtingen. Het hogedrukgebied, waaraan dit nazomer weer te danken is, neemt ge leidelijk in kracht af, na morgen komt het Noordzeegebied onder de invloed van een uitloper van een ho gedrukgebied boven Groenland. De ze zorgt er voor dat de temperatuur in de loop van de week lager wordt. KERKWERVE - Materieel gaat het de goede kant uit met kinderkoor „Hatikwa" uit Kerkwerve. Een klei ne maand geleden mocht het koor een prachtige piano ophalen in Middel burg, en vrijdag 23 september j.l. toonden de zesentwintig kinderen, dirigente mevrouw M. van Sluys- Gerritsen en dwarsfluitiste Erica Berrevoets, hun nieuwe tenue. Voor de „grote vakantie" werd het idee geopperd om het koor in nieuwe kleding te steken; daartoe werd on der de leden van de schoolvereniging een giftenaktie gehouden die maar liefst 1.490,- opbracht. Er werden stofjes gekeurd, gekozen en gekocht, en de moeders gingen aan de slag. In vier weken tijd voorzagen ze alle kin deren van keurige pakjes, waarin de kleuren blauw en wit domineren. En vrijdag, na het repeteren van de Is raëlische liedjes voor de Liedboek middag in Brouwershaven, waren de kinderen, voor het eerst in tenue, te bewonderen. De echte primeur was zodoende voor Brouwershaven, afge lopen zondag. Maar binnenkort, op zondag 6 november a.s., hopen de kinderen op Kerkwerfse bodem te zingen, en wel in de Nederlands Her vormde Kerk, in de Dankdienst voor gewas en arbeid. Dankzij de geweldige inzet van de moeders is het voortaan niet alleen een lust om het kinderkoor te horen, maar ook om te zien!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1