Kollege Middenschouwen kiest overtuigend voor zoete Grevelingen Bollen bloeiden om Parijs Seniorenorkest Zeeland treedt op voor ouderen in de regio Ijsvogel kwam even langs in Zierikzee 9 Woensdag 5 oktober: Tonnenmagazijn Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 september 1983 Nr. 23393 ZIERIKZEE - Het Seniorenorkest Zeeland treedt woensdagmiddag 5 oktober op in „Het Tonnenmaga zijn" te Brouwershaven. Het gaat hier om een optreden speciaal bestemd voor alle ouderen op Schouwen-Duive- land. Het initiatief tot deze middag gaat uit van de geza menlijke bejaardensociëteiten en met medewerking van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland kon den de plannen worden gerealiseerd. Het optreden van het Seniorenor kest Zeeland is, tegen een bescheiden entreeprijs, toegankelijk voor alle ouderen in deze regio, zowel voor le den als niet-leden van bejaardenso ciëteiten. Dit evenement in „Het Tonnenmagazijn" begint om 14.00 uur en zal omstreeks 16.15 uur wor den beëindigd. Naast het Seniorenorkest zal ook het Plattelandsvrouwenkoor uit Noordgouwe optreden. Dit koor staat onder leiding van de heer M. van 't Veer en wordt op orgel bege leid door mevrouw J. van 't Veer-van Dijke. Nog jong Het Seniorenorkest Zeeland is nog jong: het werd op 18 september 1980 opgericht. De leden zijn echter niet meer zo jong. De naam zegt het im mers al: het is een orkest van oude ren. De minimumleeftijd van de le den is zestig jaar en sommige muzi kanten zijn al dik in de zeventig. Het orkest bestaat uit 45 werkende leden, afkomstig uit alle delen van Zeeland. Elke woensdagmiddag komt men op eigen gelegenheid naar de wekelijkse repetities, die gehouden worden in Kapelle bij Goes. Dirigent is de heer Daan Burger. Uit Schouwen-Duive land zijn vijf inwoners werkend lid van het orkest, te weten de heren E. A. de Looff en G. Pipping uit Zierik- zee en de heren W. Kloet, J. Zijta en H. P. Everwijn uit Burgh-Haamste- de. Laatstgenoemde is tevens voorzitter van het Seniorenorkest. De sa menstelling van het orkest is te ver gelijken met de plaatselijke muziek verenigingen. SCHARENDIJKE - „Gelet op het overweg-end agrari sche karakter van Middenschouwen mensen wij, dat geen andere voorkeur kan bestaand dan die voor een zoe te Grevelingen. De vraag om een zoet Grevelingenmeer lijkt ons, gelet op de bestuurlijke voorgeschiedenis, niet onredelijk", aldus het kollege van b. en w.-van de ge meente Middenschouwen in een voorstel aan de raad. Het spijt het kollege te moeten konstateren dat de teneur van de be leidsanalyse wijst in de richting van een zout Grevelingenmeer zonder dat ZIERIKZEE - Bij de katholieke lagere school de Willibrordusschool te Zierikzee kwam een ijsvogel op bezoek. Nou ja,op bezoek, het beestje vloog tegen de ramen en bleef versuft liggen. Een onderwijzer stak de reddende hand toe. De familie ijsvogel omvat meer dan 80 soorten, waarvan het me rendeel in de tropen van de Oude Wereld voorkomt. Zij worden ge kenmerkt door een plomp li chaam, een dikke kop met een grote, lange, rechte snavel en kor te voeten met vier korte, brede te nen, waarvan de middelste met de buitenste tot voorbij het tweede lid is vergroeid en de naar achter en gerichte teen het kortst is; de vleugels zijn kort en stomp. In Nederland en België komt één soort voor, de ijsvogel, Alcedo atthis, ter grootte van een spreeuw; donkergroen op de kop, de bovenzijde is blauw met een groene metaalglans en de onder zijde is bruin. Het is een broedvo- gel in Eurazië en Noord-Afrika. In Nederland en België is het een schaarse broedvogel. Het dier leeft steeds aan water, nestelt in een gang in steile kanten en voedt zich met vis en waterinsekten. Het ijsvogeltje in de beschermende handen van een onderwijzer van de Willibrordusschool. dat alle relevante aspekten onvol doende in overweging zijn genomen. Aan de raad wordt tijdens de raads vergadering van woensdag 28 sep tember een uitspraak gevraagd over de Grevelingen. Ook op de agenda staat de over dracht van het klubgebouw van de s.v. ZSC'62 en de huur voor de onder grond van banen en gebouwen voor de ltc Scharendijke. Het kollege is van mening dat de kosten van het grondwerk, dat door de aannemer voor het sportveldenkomplex is uit gevoerd, doorberekend dienen te worden in de huurprijs voor de grond. Het kollege stelt de raad daar om voor de huurprijs voor de onder grond van banen en gebouwen respektievelijk vast te stellen op 600,- en 200,- per jaar. Tijdens gesprekken tussen het gemeente bestuur van Middenschouwen en het bestuur van de ltc Scharendijke is de suggestie gedaan het bestaande klub gebouw over te dragen aan de ltc. Uit onderzoek is gebleken dat enig ach terstallig onderhoud uitgevoerd dient te worden. Wanneer het ge bouw opnieuw in gebruik wordt ge geven zullen van gemeentewege de nodige voorzieningen moeten wor den getroffen. De raming van de kosten bedraagt 8.000,-. Het kolle ge stelt voor een krediet van 8.000,- hiervoor beschikbaar te stellen. Het kollege is bereid het gebouw te ver kopen aan de ltc voor .1.000,- en stelt dit plan ook aan de raad voor. Vervoer kleuters De raad krijgt een voorstel van b. en w. om de gewijzigde Jeugdsport- subsidieregeling Middenschouwen 1982 vast te stellen. Aan de hand van de notulen van de gehouden hoorzit ting en van de advieskommissie ad viseert het kollege de raad om het welzijnsprogramma 1984 vast te stel len. De raad moet ook een uitspraak doen over het vervoer van de kleu ters binnen de gemeente. Voor het schooljaar '83-'84 dienen opnieuw de routes te worden vastgesteld. Ouders van kleutérs, die worden vervoerd betalen per week een bijdrage van 6,50. Alle opgegeven kinderen van de bijzondere kleuterschool te Scha rendijke kunnen gebruik maken van één busje. De kosten bedragen 8.208,- de ouderbijdrage is 1.950,- blijft voor de gemeente 6.258,- over. Voor de openbare kleuterschool ligt de zaak gekompliceerder. In de route zijn enkele „dure" trajekten opgenomen, die naar de mening van het kollege vermeden moeten wor den. Door het samenbrengen van de opstapplaatsen op een bepaald adres kan een vermindering van het aantal kilometsr worden bereikt. Kosten voor de gemeente zijn 9.280,-, de ou derbijdrage is 2.080,-, blijft voor de gemeente 7.200,- over. De raadsver gadering begint woensdag 28 septem ber om 19.30 uur. LEEUWARDEN - De Friese land bouw is van groot belang voor de overige werkgelegenheid in de pro vincie. Elke arbeidsplaats in de land bouw zorgt gemiddeld voor nog 1,3 arbeidsplaats in andere bedrijfssek- toren. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) en het Economisch Techno logisch Istituut voor Friesland (ETIF) naar de landbouw en ekono- mie in Friesland. Zaterdag 24 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Voor buitenlanders 15.30 uur RVU 16.00 uur Poldark 16.50 uur Tarzan, heerster van de jungle 18.55 uur De Minibios 19.05 uur De Dukes uit Hazzard 20.00 uur Journaal 20.28 uur Blokletters. Spelprogram- ma. 21.00 uur Wubbo Ockels de Neder landse ruimtevaarder. Portret van deze astronaut kandidaat. 21.50 uur Televizier 22.30 uur Toestand in de wereld 22.35 uur Het uur der misdaad. Een serie in vier delen van de hand van Henry Slesars, medewerker van de thrillercineast Hitchcock. 23.25 uur Sportpanorama 00.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Voor buitenlanders 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Journaal 19.10 uur The A-team. Het verhaal gaat over vier Vietnamveteranen, die menen hun kapaciteiten, bewe zen in de oorlog, ook in de burger maatschappij te kunnen toepassen. 20.45 uur Drie in de pan. Toneelstuk. Het verhaal gaat over een echtpaar dat een prijs in een quiz heeft gewon nen. De prijs bestaat uit een cruise en verwachtingsvol vangen ze de reis aan. Maar de vrouw ontmoet tijdens de reis een man waar zij meer dan normale belangstelling voor aan de dag legt en dan is het natuurlijk ge daan met de pret. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.40 uur Nieuws voor doven 23.45 uur The last song. Amerikaanse tv-film. Een ingenieur die al experi menterend met een van zijn uitvin den een gesprek opvant waaruit de dood door schuld blijkt van een jon getje die doordat hij met gif in aanra king kwam op een vuilnisstortplaats stief. Het gesprek van de schuldigen wordt vastgelegd op ban en de inge nieur besluit het bandje te overhan digen aan de politie Zondag 25 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Dr Snuggles 16.30 uur North Sea Jazz festivel 17.00 uur Ontdek je plekje. Maassluis. 17.10 uur Honderd beroemde schilde rijen. Tolgeld van de hand van To- masso di Giovanni. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek .20.40 uur De onderste steen. Het be treft dit keer het onderwerp: het vluchtelingenprobleem. 21.30 uur De familie Opperman. Tweedelige filmserie. Vader Marin hoopt de aandacht van zich af te lei den door kompagnonschap aan te gaan met de meubelfabrikant Wels. Ook de zoon van Martin heeft een moeilijke positie bij nazileraar dr. Vogelsang. De nazisfeer strekt zich zelfs uit tot het staatsziekenhuis, waar prof. Edgar aan verbonden is. 23.20 uur Journaal 23.35 uur Journaal voor doven Ned. 2 12.00 uur Capitool 12.45 uur Open school 12.55 uur Concert op de Acropolis 16.30 uur Voor buitenlanders 19.00 uur journaal 19.05 uur Happy days. Fonzie voelt zich verantwoordelijke voor de vrouw van zijn vriend en houdt dan ook een flink oog op haar gericht. 19.30 uur Countdown 20.10 uur Magnum. Magnum krijgt het aan de stok met een nogal onsym pathieke dame. 21.00 uur Tot hier heeft de Heere ons geholpen. Cabaretprogramma van Robert Long en Leen Jongewaard. 22.15 uur World war III. De Russen besluiten zich verder te bewapenen. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Maandag 26 september Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur Voor buitenlanders 16.00 uur Tineke 18.55 uur Cijfers en letters 19.20 uur Anna en de Koning van Si- a m 20.00 uur Journaal 20.28 uur Mozart. Mozart kan heel moeilijk de dood van zijn dochter verwerken en tracht afleding te vin den in zijnw erk. Zijn beroemde ope- rat „Die Zauberflöte" komt tot stand. 22.00 uur Brandpunt 22.45 uur Vergeten leeftijd. Deze dkoumentaire laat zien hoe een nieu we behandeling van demente bejaar den kan helpen aktiever te worden en gelukkiger hun laatste levensfase door te brengen. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Vuurvliegjes 19.25 uur Harold Lloyd show 19.45 uur Blaasfestival internatio nal. Kompetitie van diverse blaasor- kesten. 20.55 uur Stiefbeen en zoon. Vader Toon gaat op vrijersvoeten zeer tegen de wil van de zoon in. 21.30 uur De andere Ted. Een pro gramma rond Ted de Braak. Hij zal liedjes ten gehore brengen en tevens vindt een vraaggesprek plaats. 22.10 uur Wheaton 1983. Wereldkon- ferentie van de Evangelicals. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Open schooltijd 22.55 uur Nieuws voor doven Zaterdag 24 september 21.00 uur Nederland 1: De Nederlandse ruimtevaar der Wubbo Ockels krijgt meet-elektroden opgeplakt door mede astronaut Ulf Merbold. ■>- T*-» w «MD a DEN HAAG - De invoering van de zakgeld-regeling aan de politiescho len per 1 oktober lijkt onhaalbaar. Voor de opleidingen van de gemeen tepolitie is de voorgenomen ingangs datum al verschoven. Voor de oplei dingsscholen van de rijkspolitie lijkt een verschuiving van de ingangsda tum (tot 1 januari) noodzakelijk, nu het onzeker is of de te nemen maatre gel nog tijdig in het Staatsblad kan worden opgenomen. GROESBEEK - In Groesbeek bij Nijmegen komt een groots opgezet bevrijdingsmuseum. De permanente tentoonstelling zal een beeld geven van de periode 1932-1946, en vooral aandacht besteden aan de ekonomi- sche, sociale, financiële en militaire aspekten van de bevrijding. AMSTERDAM - Het bestuur van het Fonds voor de letteren maakt zich ernstig zorgen over de inkomen sontwikkeling van de schrijvers in ons land en over het plan van de mi nister van welzijn volksgezondheid en kuituur om de werkbeurzen die het Fonds de schrijvers kan verstrek ken, fors te verlagen. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer schikt zich met leedwezen in het verdwijnen van het Utrechts symfonie orkest, maar wil dat de geest van het Amsterdams philharmonisch orkest en het Neder lands kamerorkest zal voortleven in het 140-koppig ensemble dat voor de Nederlandse Opera Stichting in Amsterdams nieuwe operahuis zal gaan spelen. ZOETERMEER - De politie van Zoetermeer heeft de afgelopen we ken in totaal dertien jongeren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aangehou den die hebben bekend de afgelopen twee jaar voor 100.000 gulden te heb ben buitgemaakt bij 66 inbraken en 115 fietsendiefstallen. Van de jeugd bende zijn de twee hoofddaders voor geleid aan de officier van justitie, de rest is na verhoor heengezonden, al dus de politie. AMSTERDAM - De Anne Frank stichting in Amsterdam is ongerust over het resultaat van de verkiezin gen in Almere, waar woensdag twee vertegenwoordigers van de Centrum partij in de raad zijn gekozen. Dit heeft de stichting donderdagmorgen bekend gemaakt. 53 Nita's blauwe ogen begonnen te stralen. De woorden hadden zo leuk geklonken in het gebroken Hollands, ze kreeg een warme blik terug. Ze liet zich voorzichtig in een klapstoel zakken en bekeek de mooie grote pla ten van alle bezienswaardigheden van Parijs. Ze raakte hierin zo ver diept, dat het een verrassing was, toen ze aan tafel werd genood. De honger had al een halve dag aan haar maag geknaagd, ze had zich nauwe lijks tijd gegund onderweg iets van de meegenomen broodjes te eten. Het ging al spoedig heel vrolijk toe aan tafel, er waren zes flessen wijn en ie der had drie verschillende glazen bij zijn bord staan. Nita dronk eigenlijk nooit alkohol, maar ze wist wel, dat in Frankrijk wijn de volksdrank was. Ze was nog wat verhit door het ape ritief, maar klonk toch vrolijk met de anderen mee. De ogen van de oude dame schitterden olijk, maar ze deed meer mee voor spek en bonen, veel wijn was niet goed voor haar hart, zei ze. Dat verstond Nita toch al en verheugd liet ze nu alle reserve va ren, ze werd onder het diner zelfs spraakzaam. De heren spoorden haar aan, om het maar net precies te zeg gen, zoals het haar inviel, als ze niet werd begrepen, vertaalden ze het wel. Eerst dronken ze bouillon, dan aten ze visjes, waar van allerlei din gen bij waren, die Nita verafschuw de, ook de harde groene olijven. Maar ze at moedig mee met de ande ren, wilde voor geen geld ter wereld spelbreekster zijn. De glazen werden steeds maar volgeschonken, de gast heer vertelde enorme geestigheden, want de heren en de oude dame rol den haast om van het lachen. De jon ge gastvrouw keek wat preuts op haar bord, wat Nita verwonderde, ze had altijd gedacht, dat Franse door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHU YS vrouwtjes juist niet preuts warén. Ze aten worteltjes, maar geen grote por tie, een stuk of vier elk, het gebraden vlees, dat er bij gegeten werd, was echter een geweldige portie. Nita's maag begon op te zetten, van al de wijn meende ze, het kon ook ver moeidheid zijn natuurlijk. Dan kwam er nog een kan vol groentebouillon op tafel, die werd in grote kommen geschonken. De gast vrouw liep nu en dan geruisloos weg van de tafel, Nita wist nu, dat ze dan ging afwassen. Dat mocht ook wel, want als ze op ging tellen hoeveel borden en kommen ze al hadden ge bruikt, kon nooit alles in die kleine keuken geborgen worden, Ze maakte stiekem het haakje los van haar rok- band, dat gaf verlichting. Nu moest alles eerst maar eens zakken, het di ner was nu toch wel afgelopen. De oude dame had een beetje waterige blik gekregen, ze moest toch wel een sterk gestel hebben om al deze druk te nog aan te kunnen na zo'n lange reis. Misschien was het diner vijf minu ten gezakt, toen bracht de jonge gast vrouw een pracht van een appeltaart op tafel. Er werden punten gesneden, die Nita thuis nog eens in drie delen gesneden zou hebben. Ze zag nauwe lijks kans ook dat nog naar binnen te werken, maar ze spoorden haar aan er nog eens een flink glas wijn bij te drinken en ze at en dronk weer. Het ging door tot half elf, Nita at nog van zes soorten kaas, fruit en bonbons. Daarna dronk ze zwarte koffie en ge loofde, dat ze zou knappen. Ze dacht, dat ze nu wel allemaal weer naar het hotel terug zouden gaan, maar daar bleek geen sprake van. het uur was aangebroken om eens fijn te gaan fla neren langs de drukke boulevards. Ze daalden allemaal dezes trappen af, alleen de jonge gastheer deed het glijdend langs de leuningen. Zelfs de oude dame had nog niet genoeg van de dag, ze liet zich echter ergens op een terrasje neerplanten en zou daar afwachten tot het gezelschap haar kwam halen. Nita dacht een moment aan haar schoonmoeder, deze zou nooit te bewegen zijn geweest zelfs maar in Amsterdam ergens op een terrasje te gaan zitten in haar eentje. Maar hier zaten veel meer oude da mes te genieten van de voorbijgan gers en ze zagen er stuk voor stuk ge soigneerd uit. Er zaten ook jonge paartjes met de armen om elkaar heen aan tafeltjes, niemand trok zich hier ook maar in het minst iels van een ander aan. Nita liep nu naast de gastvrouw, die telkens iets aanwees en zo langzaam mogelijk trachtte uit te leggen wat ze bedoelde. Het was een vermoeiende tocht voor zo'n bui tenvrouw in de late avond, op het laatst kreeg ze net een gevoel of ze het zelf niet was, die daar liep, net of ze naast zichzelf liep, erge vreemd. Maar telkens leefde ze op bij iets be kends uit boekjes die ze gelezen had. het was dan alsof ze uit een verdo ving bijkwam. Het was een opluch ting, toen ze eindelijk weer op het terrasje stonden bij de oude dame, die al weer erg opgekwiekt scheen. Ze dronken nog iets, Nita bestelde maar een flesje vruchtensap, dat had ze ook altijd gedronken als Henk en zij met de kinderen naar een speel tuin gingen in de vakantie. En einde lijk gingen ze dan naar het hotel. De gastheer bood vriendelijk aan, Nita de volgende dag nog wat meer van Parijs te laten zien, het was dan zon dag, dus was hij vrij. Ook zijn vrouw zou het erg op prijs stellen. Dit alles vertaalden de anderen voor haar, want ze kon op dit late uur geen Frans woord meer bedenken, haar hoofd scheen totaal leeg. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9