Hoe vies is de bodem van fraai Zierikzee? Stichting Renesse wil rol gaan spelen bij inrichting Oosterscheldegebied ELEKTRO LIEVENSE Expositie Tussen de in galerie Havens 4 Dertigjarig bestaan wordt gevierd met feestavond Feestavond Bodemsaneringsprogramma 1984-1987 RENESSE - De Stichting Renesse bestaat dertig jaar. De officiële jubileum-datum is 3 juni 1983, maar de feestelijkheden worden heden-vrijdagavond in het dorpshuis te Renesse gehouden. Alle relaties, erfpach ters en huurders zijn voor de bijeenkomst uitgenodigd. En dat zijn er langzamerhand heel wat. De Stichting Re nesse heeft haar werkterrein in de loop der jaren aan zienlijk uitgebreid, al zijn nog niet alle door de Stichting aangekochte gronden in gebruik. De Stichting bezit grond ten oosten en ten westen van de Jan van Renes- seweg, is eigenaar van het natuurge bied de Vroonpias, heeft Oostenrijk se woningen, kocht in 1964 dertien ha grond aan de Rampweg, alles te Re nesse, en kocht ook in 1964 zes ha grond aan de Kloosterweg te Haamstede. Eind 1952 richtte de toenmalige ge meente Renesse de Stichting op. De heer C. Verton, beheerder, vertelt dat de zaak pas in 1953 is gaan draai en. Het doel van de Stichting was: de rekreatieve ontwikkeling in Renesse - toen nog in een pril stadium - te beïnvloeden, stimuleren en regule ren. De rekreatieve ontwikkeling was in opkomst en de opvang voor de toeristen stond nog lang niet op het huidige peil. Daarin moest orde wor den geschapen, ook in de ruimtelijke indeling. Erfpacht De Stichting kocht in Renesse grond van partikulieren aan, dat bouwrijp werd gemaakt. Voor deze gebieden, oostelijk en westelijk van de Jan van Renesseweg, werd een in delingplan gemaakt en de grond werd in erfpacht uitgegeven. De koopwoningen waren oorspronke lijk bedoeld voor een rekreatieve bestemming, in de loop van de zesti ger jaren kregen de woningen ook een permanente bestemming. Alles ging uiteraard in nauw overleg met de gemeente Renesse. In die eerste ja ren bepaalde de aard van het gebouw of het een rekreatieve of permanente bestemming kreeg, tegenwoordig beslist de gemeenteraad via bestem mingsplannen over de bestemming. Vroonpias In 1958 kocht de Stichting wat nu de Vroonpias is. Deze kuil ontstond door afgraving van zand, dat werd gebruikt voor de weg Serooskerke- Zierikzee. Aavankelijk lag het in de bedoeling dat de kuil omgebouwd zou worden tot een openluchtzwem band. Dat bleek niet haalbaar. Later kwamen er ook plannen voor de bouw van een hotel op tafel, maar ook dat projekt is niet doorgegaan. Toen zat de Stichting dus met een ter rein in haar maag, dat geen geld op zou leveren, maar wel geld had ge kost. Na rijp beraad werd besloten er Beheerder C. Verton van de Stichting Renesse is al sinds 1961 in dienst van de Stichting. Aanvankelijk was hij belast met de financiële administratie, maar sinds 1 januari 1980 is hij ook beheerder. Het pand aan het einde van de Jan van Renesseweg staat er sinds 1963. een natuurgebied van te maken, wel ke door de Stichting wordt onder houden. „Zie het maar als een bijdra ge aan de gemeenschap. Achteraf ben ik er best blij mee dat het uiteinde lijk de Vroonpias is geworden. Het kost geld, ja, maar het is wel goed besteed", aldus de heer Verton. Invloed Volgens de beheerder is de Stich ting Renesse opgericht als een tegen hanger van een projektontwikke- laar. De Stichting wilde de verwor ven gronden niet uit handen geven, maar wenste de bevoegdheden aan zichzelf te houden. Dat is ook de re den dat de gronden niet aan partiku lieren werden verkocht, maar in er fpacht werden uitgegeven. „Wij als Stichting, willen zelf invloed kunnen blijven uitoefenen op de terreinen. Samen met Bouw- en Woningtoezicht keuren wij een woning wel of niet goed- Uiteindelijk hebben wij de laatste stem in het kapittel. Het er- fpachtrecht is een zakelijk recht met gelijke rechten als een volle eige- RENESSE - In het dorpshuis te Renesse wordt heden-vrijdag avond een feestavond gehouden voor alle relaties, erfpachters en huurders van de dertig jaar bestaande Stichting Renesse. Van 19.30 - 20.00 uur worden de gasten verwacht. Tijdens dat half uur valt een optreden van de Green River Band te beluisteren. Verder treden op Diana Zaki, sopraan en Henk Kreukniet, tenor met voor de pauze een licht klassiek pro gramma en na de pauze populaire operette. Het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse verzorgt twee optredens. De zangeres Rei- nata Heemskerk levert ook een bijdrage. De presentatie en bege leiding is in handen van Piet Struijk. naar. De Stichting is een privaatrech telijk lichaam, dat zich veel grotere bevoegdheden kan aanmeten dan Bouw- en Woningtoezicht. Via de erfpacht kan de Stichting bepalingen vastleggen. Wij vinden dat de gebieden landschappelijk aan vaardbaar moeten blijven. Als ieder een voor zichzelf gaat bouwen, krijg je een rommeltje", vindt Verton. Inkomsten De Stichting draait op de in komsten van de erfpachters en de huurders van de Oostenrijkse wonin gen. Per jaar betalen alle erfpachters een bepaald bedrag aan de Stichting. Eens in de twaalf jaar kan de canon worden gewijzigd, op grond van kostenstijgingen. De erfpachtove reenkomst met de Stichting duurt ongeveer 75 jaar, berekend naar de levensduur van een woning. Na de watersnoodramp van 1953 zijn er aan Renesse vijftig Oosten rijkse woningen geschonken, welke werden neergezet op grond van de Stichting. Die gronden waren be doeld om in erfpacht uit te geven, maar dat plan vond geen doorgang. De woningen werden eigendom van de Stichting en de bewoners betalen huur. Van de inkomsten worden de lasten van de Stichting betaald, zoals de rente en aflossing van de aange kochte gronden en de kosten van aan leg van wegen, riolering, water, gas en elektra. In 1961 vond de gemeentelijke her indeling plaats, waarbij de-gemeente Renesse opging in de gemeente Westerschouwen. Het werkgebied van de Stichting Renesse breidde zich toen uit over de hele gemeente Westerschouwen. Op 1 januari 1980 verkocht de gemeente nog 76 Oosten rijkse woningen aan de Stichting. In 1964 werd dertien ha grond aan de Rampweg te Renesse gekocht. „Dat wilden we inrichten als kam peerterrein voor gehandikapten, kort-verblijf-toerisme en seizoen plaatsen, dat laatste met name voor de financiële kant van de zaak. Maar daarvoor is wel de medewerking van de gemeente nodig. Voor dat gebied moet nog steeds een bestem mingsplan worden gemaakt, maar nu is het weer wachten op de vaststelling van de struktuurschets. De Stichting zit er bij wijze van spre ken dag en nacht achteraan. Aan het einde van de zestiger jaren zijn al plannen voor dat gebied gemaakt. Gedeputeerde Staten van Zeeland wees toen een plan af, wegens het ontbreken van een goed riole ringsplan. Daarna zijn er enkele streekplannen gekomen, ook zonder sukses. Nu is het een ambtelijk treurspel. Na de vaststelling van de struktuurschets kunnen we van start gaan", aldus beheerder Verton. De Stichting Renesse denkt ook' aan de toekomst. „De Stichting wil meer en op welk terrein dat zich zal gaan inspelen is afhankelijk van de omstandigheden. Maar als na de af sluiting van de Oosterscheldewerken bepaalde delen van de gemeente Westerschouwen op rekreatief ter rein moeten worden ingericht, dan kan de Stichting daarin een rol gaan spelen. De Stichting is in elk geval bereid de exploitatie op zich te ne men en meer zeg ik niet", besluit de heer C. Verton. ZIERIKZEE - Hoe vies is de bodem van Zierikzee? Hoe staat het met het terrein van de oude gasfabriek? Is er vervuiling gekonstateerd op het terrein van schroot- en metaalhandel Groenleer in de Gravenstraat? Is er iets schadelijks gevonden in de grond van een voormalig garage- en tectyleerbedrijf aan de Hoge Molenstraat? Zijn er zorgwekkende berichten over de toestand van de grond van het inmiddels verplaatste transportbedrijf Van der Wekken in de Rozemarijnstraat? Enerzijds lijkt het niet zo zinnig te doen alsof het hele maal mis zou zijn met de Zierikzeese bodem. „Lekker- kerkse toestanden" lijken niet te kunnen voorkomen. Anderzijds lijkt het ook niet verstandig te doen alsof er op „het land waar het leven goed is" nooit iets schade lijks is terecht gekomen. spreiding in de kosten te bewerkstel ligen. Onderzoeken naar bodemvervui ling kunnen derhalve worden toege juicht. Niet om de bevolking te ver ontrusten, maar om duidelijk vast te stellen of op diverse plaatsen sprake is van verontreiniging, welke stoffen er in de grond zijn terechtgekomen en op welke wijze er iets gedaan kan worden om de situatie van de ver vuilde grond te verbeteren. Het terrein van de oude gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk in Zierik zee vormt één van de gebieden, die een nadere aanpak vereisen. Uit het inmiddels afgeronde oriën terend onderzoek blijkt, dat de grond sterk verontreinigd is met cyanide, fenolen, benzeen en polycyclische aromaten. Het grondwater is sterk verontreinigd met cyanide, fenolpn, dromaten, polycyclische aromaten en trichloorethyleen. Sanering gewenst Volgens de provincie zijn de reeds gekonstateerde verontreinigingen zodanig, dat een sanering is gewenst. Op dit terrein van de oude gasfa briek is, zoals bekend, het bedrijf Holland Emulsion, fabriek voor emulgatoren gevestigd. Het betreft hier een dochter-onderneming van de Koninklijke Zeelandia. Mede omdat de eigenaar van het terrein om de no dige spoed heeft gevraagd, is deze lo- katie voor een saneringsonderzoek opgenomen in het door de provincie opgestelde programma voor 1984. Dit onderzoek richt zich op het opstellen van een saneringsplan. In het onder zoek worden onder andere een aantal alternatieven beschouwd. De kosten worden voorlopig ge raamd op 125.000,— (inkl. b.t.w.). Een sanering van het terrein kan - volgens de plannen van de provincie - in het saneringsprogramma voor 1985 worden opgenomen. Van boven genoemd bedrag zal 100.000,— ten laste komen van de gemeente Zie rikzee. Het gemeentebestuur sprak eerder dit jaar haar bezorgheid uit over de financiële konsekwenties van het bo demsaneringsplan. Mede op advies van de kommissie publieke werken werd aangedrongen op een gefaseer de uitvoering van het bodemsane ringsprogramma. Dit om ook een Rozemarijnstraat en Gravenstraat Oriënterende onderzoeken op de terreinen in de Rozemarijnstraat (Van der Wekken) en in de Gra venstraat (Groenleer) wezen uit, dat op beide lokaties een nader onder zoek noodzakelijk is. Op het terrein aan de Rozema rijnstraat is het grondwater matig tot ernstig vevuild met koper en lood en licht verontreinigd met olie en lood. Verder zijn extraheerbare chloorverbindingen, aromatische koolwaterstoffen en tri- en tetrach- loorethyleen aangetroffen. Het terrein van schroot- en metaal- handel Groen}$er aan de Gra venstraat heeft een oppervlakte van circa 6000 m2. In de nabijheid bevin den zich woningen met groentetui nen. Mede op verzoek van de gemeen te werd door de provincie aan het bu reau Witteveen en Bos opdracht gege ven een oriënterend onderzoek te verrichten. Uit de resultaten van dit onder zoek blijkt, dat de grond plaatselijk sterk met zware metalen is veron treinigd. Dit geld met name voor ar seen en zink. Het grondwater is eve neens verontreinigd met zware meta len, in het bijzonder met lood. Daar naast was het grondwater verontrei nigd met olie en tetrachloorethyleen. Gezien de gekonstateerde verontrei niging en de situering van het terrein wordt in het saneringsprogramma een nader onderzoek voorgesteld. Dit onderzoek dient vooral de omvang en verspreiding van zowel de grond- als grondwaterverontreiniging vast te stellen. De kosten van het nader on derzoek worden voorlopig geraamd op f 75.000,-. Hogere urgentie Volgens het ontwerp-bodemsane- ringsprogramma 1984-1987 stond het nader onderzoek op de lokatie Roze- marijnstraat aanvankelijk gepland in 1984, terwijl een dergelijk onder zoek op de lokatie Gravenstraat pas in 1985 zal plaatsvinden. In overleg met gedeputeerde J. P. Boersma en in een schrijven d.d. 4 augustus wees de gemeente Zierikzee op het feit dat de Gravenstraat een grotere urgentie heeft dan het terrein aan de Rozema rijnstraat. In dit verband werd ver zocht het nader onderzoek op de lo katie Gravenstraat reeds in 1984 te laten plaatsvinden en het terrein Ro zemarijnstraat pas in 1985 aan een nader onderzoek te onderwerpen. Gedeputeerde Staten gaan akkoord met dit verzoek van de gemeente Zie rikzee. Op het terrein aan de Hoge Mo lenstraat, met een oppervlakte van circa 5000 m2, waren voorheen enkele bedrijven gevestigd, waaronder een aannemer, een garage en een tecty leerbedrijf. Zoals bekend werden begin dit jaar de gebouwen gesloopt en werd be gonnen met de bouw voor het nieuwe bejaardentehuis. Om zekerheid te krijgen of het terrein verontreinigd is verrichtte raadgevend ingenieurs bureau Witteveen en Bos, in op dracht van de gemeente, een oriënte rend onderzoek. Uit de resultaten blijkt, dat in een hoek van het terrein het grondwater matig is verontreinigd met cadmium en lood. Aangezien niet bekend is waardoor de gekonstateerde verontreiniging kan zijn veroorzaakt, werd gezien de situering, een beperkt nader onder zoek in het bodemsaneringsprogram ma opgenomen. Dit onderzoek richt zich op de omvang van de verontrei niging en op een mogelijk opsporen van de bron. De kosten van het be perkt onderzoek worden voorlopig geraamd op 25.000,— (inkl. b.t.w.). Ook in Burgh-Haamstede Een oriënterend onderzoek naar bodemverontreiniging heeft inmid dels ook plaatsgevonden in de ge meente Westerschouwen. Dit betreft het terrein aan de Zandweg in Burgh- Haamstede waar transportbedrijf Rademaker is gevestigd. Dit bedrijf zal in het kader van het „programma sanering milieuhinderlijke bedrij ven in de woonomgeving" worden verplaatst. Op het vrijgekomen ter rein zullen woningen worden ge bouwd. Op verzoek van de gemeente was deze lokatie voor een oriënte rend onderzoek opgenomen in het programma van 1982. In april werd, in opdracht van de gemeente, door Witteveen en Bos gestart met het onderzoek. Uit de resultaten blijkt, dat de grond plaatselijk met olie is veron treinigd. Het grondwater is eveneens met olie verontreinigd. Gezien de bouwplannen en de gekonstateerde vervuiling wordt de uitvoering van een nader onderzoek gepland in 1984. Het nader onderzoek zal gericht zijn op de omvang en verspreiding van de verontreinigingen. Daarnaast zal in dit onderzoek aandacht wor den besteed aan mogelijke sane ringsmaatregelen. De kosten van zo'n onderzoek worden voorlopig ge raamd op 60.000,— (inkl. b.t.w.). Een eventuele sanering kan dan in 1985 plaatsvinden. Uitgangspunt bij de sanering is het opheffen c.q. terug dringen van de verontreiniging, of de gevolgen daarvan tot een akseptabel niveau. De wijze waarop wordt gesa neerd, wordt mede bepaald aan de hand van een eventueel saneringson derzoek. In geheel Zeeland In geheel Zeeland zijn tot nu toe on geveer zeventig plaatsen bekend waar een verontreiniging is ge konstateerd of waar reden tot ver denking is. Vijftig van deze plaatsen zijn opgenomen in het bodemsanerings-programma 1984- 1987. Van dit jaar af moet de provincie elk jaar zo'n programma opstellen, waarin de plaatsen worden aangewe zen, waar de bodem zo verontreinigd is (of dreigt te worden verontreinigd) dat er ernstig gevaar bestaat voor de volksgezondheid of het milieu. De In- terimwet Bodemsanering die op 15 april 1983 geheel in werking is getre den, verplicht de provincies hiertoe. In 1981, 1982 en 1983 zijn al eerder soortgelijke saneringsprogramma's opgesteld. De terreinen, waar in het kader van deze programma's onderzoek werd gestart, vormen de basis van het programma 1984-1987. In de ko mende jaren zal het programma wor den aangevuld met de plaatsen, waar op grond van de resultaten van ver kennend onderzoek, blijkt dat ver volgonderzoek nodig is. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. Europese margarinebelasting op komst BRUSSEL - De EG-kommissie in Brussel wil dat er met ingang van 1 januari van het nieuwe jaar een spe ciale belasting geheven gaat worden op plantaardige oliën en dierlijke vetten. De kommissie, die haar plan nen donderdag in Brussel bekendge maakt heeft, denkt aan een bedrag van 7,5 Europese rekeneenheden (on geveer negentien gulden) per hon derd kilogram. De kommissie heeft het al jaren lang over zo'n speciale belasting. Omdat de produktie en de konsumptie van margarine daardoor getroffen wordt, heeft Nederland steeds getracht die boot af te houden. ZIERIKZEE - In galerie „Tussen de Havens" in de Visstraat in Zierikzee is tot en met 2 oktober een exposi tie ingericht van werken van Bea Cordes uit Amsterdam en Gabriela Leliveld uit Westenschouwen. Het is voor beiden de eerste officiële tentoonstelling en wat dat be treft zijn ze erg nieuwsgierig naar de reakties van het pu bliek. Gabriela werd geboren in Polen. Haar voor ons moeilijk uit te spre ken achternaam Krawczvk bevestigt dat nog eens. Na het beëindigen van een zesjarige opleiding aan de kunstakademie vatte ze het plan op te gaan reizen. Eerste reisdoel was Amsterdam. „Verder ben ik ook niet gekomen", vertelt Gabriela. „In Ne derland ontmoette ik mijn huidige man en in verband met zijn werk voor Dosbóuw zijn we in Westen- schouwen gaan wonen". Oosterschelde De Oosterscheldewerken boeiden haar meteen dermate, dat het haar inspiratie gaf om vier grote olieverf schilderijen te maken met de thema's: Mytilus, Jan Heymans, Car- dium en Oosterschelde. Heel anders van karakter zijn de potloodtekeningen die betrekking hebben op Schouwen-Duiveland zo als de vuurtoren en de duinen bij Haamstede of de Ring van Burgh. Australië Bea Cordes, geboren in Deventer, verhuisde op tweejarige leeftijd naar Australië. Daar volgde zij een oplei ding aan de East Sydney Technical College. Inmiddels woont ze sinds 1976 weer in Nederland Sinds kort heeft ze haar parttime baan opge zegd, zodat ze nu ai haar tijd aan het schilderen kan besteden. Haar schil derijen zijn bijzonder kleurrijk. Bea Cordes heeft in Tussen de Ha vens twintig werken tentoongesteld. De galerie is geopend donderdag van 13.00-21.00 uur, vrijdag van 13.00-17.00 uur en zaterdag van 10.00- 17.00 uur. Gabriëla Leliveld bij één van haar werken, geënt op het thema Oosterscheldewerken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4